Lakeman werd winnaar van de Derde Ronde van Nederland Faanhof won ook laatste étappe Laatste étappe had lusteloos verloop Kath. Sportdag te Leiden DONDERDAG 1 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - EAGINA 2 De derde Ronde van Nederland is ten einde. In de vallende schemering van deze prachtige zomerse dag gin gen de renners in het Olympisch sta dion, dat met de ongeveer 25000 toe schouwers nog niet tot de helft was bezet, maar dat toch een grootse ova tie wist te brengen toen kort na el kaar twee Amsterdamse zonen hun ere-ronden reden. Eén dubbele hoofd stedelijke zege: de tappe voor Faan hof, de eindoverwinning voor Lake man. Want het was Henk Lakeman, die zich door een tactisch gereden wedstrijd van de uiteindelijke zege verzekerde. Na zijn overwinning van de étappe GeleenBaarle Nassau had hij elke aanval op zijn Oranje trui kunnen' afslaan. Lakeman heeft gedurende de gehele ronde een con stante vorm getoond en de overwin ning komt hem dan ook ten volle toe. Onmiddellijk moet hier aan wor den toegevoegd, dat hij twee factoren heeft mee gehad: ten eerste de grote steun, die hij de laatste étappes van zijn ploegmaat Middelkamp heeft ge had en ten tweede het feit, dat de pechduivel het nu eenmaal niet op de Amsterdammer had voorzien. Immers het verschil in tijd tussen hem en nummer twee van het alge meen klassement, de Belg Depoorter, was zo klein, dat één lekke band of een mankement" aan zijn derailleur reeds voldoende geweest zou zijn om de kans op de zege in rook te doen vervliegen. Juist dit kleine verschil van 28 se conden had voor de start te Rotter dam de verwachting gerechtvaar digd, dat deze laatste dag er een zou zijn vol strijd en spanning. Het te gendeel is echter gebeurd. De tocht van de Maas naar het IJ is de een- tonigste geweest, die wij in deze ronde hebben meegemaakt. De dui zenden en duizenden toeschouwers, die zich langs de route, in het West- land, langs de Scheveningse boule vard, door de bollen streek, de Haar lemmermeer, de Vechtstreek en het Gooi hadden opgesteld zullen teleur gesteld weer naar huis zijn gegaan, Want zij hebben allen en overal niets anders gezien dan een compacte groep renners, die traag en lusteloos verder trapte. Jammer voor de troep schooljongens, die bij het lawaai van de geluidswagen haastig in hun zwembroek het zwembad van Hon- selersdijk uitrenden, vervelend voor ons in de volgwagens. De karavaan, die onder het laatste zonnetje van Mei voortschoof kon slechts worden geamuseerd door de rake opschrif ten, welke de motorkoeriers op hun publicatieborden kalkten. Met een van deze opschriften werd deze laat ste étappe wel heel treffend geka rakteriseerd: „met de fietsclub naar de bollen!" Het sprak voor zich. Tot tien kilometer voor Amster dam ging het zo voort. Niemand maakte aanstalten tot de sprong en trok er iemand soms" een beetje hard aan, dan werd hij onmiddellijk door de anderen tot de orde geroepen. „Een, twee, drie in de maat." en hoewel het tempo na Ouderkerk van onder de 30 km. per uur tot een be hoorlijk gangetje werd opgevoerd, bleef de gehele groep, op enkele af- zakkers na, bij elkaar tot onder de Marathon-poort. Daar flitste de lan ge slanke Faanhof naar voren, in de bocht voor het rechte eind van de finish bereikte hij de Belg Mael- brancke en met een paar forse ruk ken aan zijn stuur won hij enkele seconden later zijn tweede achter eenvolgende étappe. In een lang ge rekte sliert stoven de anderen achter hem aan langs de eretribune en daar mee was de Ronde van Nederland 1950 afgelopen. Het is misschien wel wat vroeg om enkele uren nadat de laatste ren ner over de streep van de laatste etappe gegaan is, de balans van de ze ronde op te maken. Daartoe moe ten de opgedane indrukken eerst wat bezinken. Maar men kan wel twee algemene vragen stellen en er een antwoord op geven. En wel deze: is de ronde al dan niet een organisa torisch succes geworden, en kan al dan niet van een sportief succes ge sproken worden? Wat de organisatie betreft, er wa ren ongetwijfeld vlekjes aan te wij zen. Wij hebben reeds uitvoerig ge wezen op het ongelukkig systeem van extra ronden rijden, dat te Baarle Nassau en te Eindhoven is toegepast. Te Baarle Nassau zijn bij de tijdopnemingen talloze vergissin gen gemaakt, die ontevredenheid verwekten bij de betrokken renners. Ze zijn tot twee maal toe gerectifi ceerd, maar de aangebrachte correc ties droegen evenmin ieders tevre denheid weg. Te Eindhoven ging het beter dank zij een onberispelijke or- fanisatie bij de finish, en ook omdat e aankomst in groepen het opne men der tijden gemakkelijker maak te. Wij hopen echter dat, indien er volgende Ronden van Nederland op touw gezet kunnen worden, in elk geval met het extra-ronden-rijden gebroken zal worden. Van de ren ners hebben wij wel eens klachten vernomen wat de huisvesting aan gaat, maar niet in meerdere mate dan bij dergelijke ronderitten altijd het geval is. De pers had over het algemeen zeker geen klagen, en de technische leiding mag onvoorwaar delijk geprezen worden. De motor brigade van de rijkspolitie, die haar in de vorige ronden verworven re putatie had op te houden, heeft tij dens deze hele wedstrijd weer bij kans feilloos gewerkt. Deze heren verdienen een pluim: door hun rus tig, tactisch en gezaghebbend optre den hebben zij ieders achting afge dwongen. En voor de staaltjes van rijvaardigheid, waarvan zij iedere dag weer blijken gaven, hebben wij de grootste bewondering. Thans de sportieve zijde. In enke le etappes is sport van hoog gehalte te zien gegeven. Zo bijvoorbeeld in de rit van Apeldoorn naar Geleen, naar onze mening de fraaiste en spannendste van de hele ronde, al thans wat betreft het stuk door Lim burg. Ook AppingedamApeldoorn en BaarleNassauEindhoven wa ren etappes, die een aangename her- innering zullen nalaten. We zijn minder goed te spreken over Eind hovenRotterdam en Rotterdam Amsterdam, twee etappes waarvan velen heel wat verwachtten omdat de zeer geringe tijdsverschillen van de best geplaatsten in het algemeen klassement gunstige perspectieven schenen te openen voor een span nende stijd. Dat deze achterwege bleef moet goeddeels aan onze Bel gische vrienden toegeschreven wor den. Want van hen had de aanval op de man met de Oranjetrui moeten uitgaan. Al-met-al is de ronde geen daverend sportief succes geworden. Maar naar onze mening toch wel een succes. Wij hebben wel buitenland se ronden meegemaakt die, sportief gesproken, ver bij deze derde Ne derlandse rondrit ten achter bleven. De publieke belangstelling was, globaal gesproken, hoopgevend, al hoewel minder groot dan verleden jaar. Het feit, dat aan de Nederland se zijde een fameus renner, wiens naam tot de verbeelding van het pu bliek spreekt, ontbrak, geeft hier- vopr ten dele een verklaring. Of de ronde haar levensvatbaarheid af doende bewezen heeft is een derde vraag, waarop men het antwoord zal moeten schuldig blijven totdat ook de financiële balans is opgemaakt. Na een week lang met de renners te hebben meegeleefd, en een indruk te hebben gekregen van de vele moeilijkheden die door taai volhou den, geduld en durf overwonnen zijn door degenen, die hun schouders on der de organisatie hadden gezet, kunnen we sic ts de hoop uitspre ken, dat deze ronde niet de laatste zal zijn geweest. HET INTERVIEW MET DE WINNAAR Er waren gisteravond in het olym pisch stadion twee winnaars. Twee Amsterdammers, twee Henken. Henk Lakeman, de eerste en de belangrijkste, die wij na de glorieu ze intocht te pakken kregen, midden in de lawine van gelukwensen en omhelzingen van familieleden en vrienden, moest eerst een paar maal geducht slikken om de brok van ont roering uit zijn keel te krijgen. „Ik wist wel zei hij eindelijk ik wist wel, dat het kon toen we vanmiddag bij Feyenoord weggin gen, maar ik hem 'm toch geknepen als een ouwe dief voor die Belgen. Aan bandbreuk heb ik niet eens ge dacht. Blijf in de hoofdgroep en kijk uit, zei ik steeds tegen mezelf. Ge lukkig is me dat gelukt, hoewel het op dat laatste stukje wel even .hard poot-aan was. Blij? Natuurlijk ben ik blij, voor al omdat ik de Nederlandse wieier- mensen nu eens heb kunnen tonen, dat ik ook wel wat anders kan dan een wedstrijdje van honderd of hon derdvijfentwintig kilometer win nen". Lakeman wilde nog iets zeg gen over de steun, die hij in de laat ste ritten van zijn ploegmakker Middelkamp had ondervonden, maar hij kwam niet ver, want de voorzit ter van de stichting „Ronde van Ne derland" de heer Th. Obers legde beslag op Lakeman en voerde hem naar het podium voor de huldiging. Intussen stond Henk Faanhof met een brede grijns aan een flesje limo nade. Wij vroegen hem natuurlijk, waarom hij niet eerder was begon nen met te tonen wat hij in zijn mars had. Het antwoord kwam tus sen twee slokken door: „Ja, dat heb ik mezelf ook al afgevraagd, ik'heb het heus in die eerste dagen ook wel eens geprobeerd, maar het ging niet. Ik ben pas gisteren beginnen te draaien en toen ik dat voelde maak te ik meteen het plan het vandaag weer te proberen. Ik heb de hele middag op een kans liggen loeren, maar die Belgen druk ten het tempo tot-en-met. Tot vlak bij het stadion heb ik gewacht. Ik hoop, dat ik zo blijf gaan van de zo mer en dan zullen we volgend jaar weer verder zien". OPENINGSWEDSTRIJDEN OLYMPISCH STADION. Ongeveer 25.000 toeschouwers woonden gisteravond in het Olym pisch stadion te Amsterdam de ope ningswedstrijden bij, die daar gege ven werden in afwachting van de aankomst van de renners van de Ronde van Nederland. Arie van Vliet behaalde in de sprintmatch voor professionals een fraaie over winning op zijn aloude tegenstander Reg Harris en op Jan Derksen. In de eerste rit ging Arie van Vliet aan de kop, gevolgd door Derksen en Harris. Na het uitgaan van de eerste bocht had Harris zich naar de twee de plaats opgewerkt, maar in de eindsprint kwam hij bijna een leng te tekort op van Vliet. In de tweede rit vertrok Harris van kop, gevolgd door van Vliet en Derksen. Voor de Marathontribune liep Jan Derksen plotseling over zijn tegenstanders heen. Arie van Vliet ging met hem mee, zodat Harris op de derde plaats kwam te liggen. Tot op 100 meter voor de finish behield Derksen de leiding, maar toen kwam van Vliet onweerstaanbaar naar voren en won wederom met bijna een lengte voor Harris, die Jan Derksen in de laat ste meters versloeg. Ook in de derde rit ging Harris van kop, gevolgd door van Vliet en Derksen. Nu liet de En gelsman zich niet verrassen en won in de fraaie tijd van 11,8 sec. over de laatste 200 meter met ongeveer een wiellengte voorsprong op van Vliet, terwijl Derksen met weer een wiellengte meer achter van Vliet kwam. Ook Arie van Vliet noteerde in de tweede rit 11,8 sec. over de laatste 200 meter. In een achter volgingsv/edstr ij d voor amateurs moest de kampioen van Nederland, Kunst, het hoofd bui gen voor Han Krever. Vijf ronden lang lagen deze renners vrijwel ge lijk. Toen nam Krever enige meters voorsprong en wist in fraaie stijl rij. cjond in de voorlaatste ronde tot ruim tien meter uit te lopen. In de laatste ronde perste Kunst een prach tige eindsprint uit zijn fiets, maar £wam slechts enkele meters tekort. WAT DEED DL LEIDEN AAR JAC. DE GROOT IN DE RONDE? Velen zullen zich wellicht hebben afgevraagd wat de Leidenaar Jac. de Groot in de Ronde van Nederland eigenlijk t deed. Gedurende de ge hele toer heeft men zijn naam niet géhoord en aan de Haagse Schouw ?;eed hij plots aan de kop. De verklaring is deze: Jac. de Groot reed mee in de Joco-ploeg en speelde een rol van „ondergechikt belang". Maar zo erg ondergeschikt was het toch ook weer niet. 'Wan neer b.v. een koprenner uit de ploeg een lekke band had, stond Jac. de Groot zijn rijwiel af voor de kop renner. Daarna legde hü een nieuw bandje om en vervolgde zijn weg. Zo reed hij op de etappe Apeldoorn Geleen 100 km. in Éjn eentje.... Een ondergeschikte rol, doch ten slotte toch belangrijk. We spraken Jac. de Groot vanmor gen. „Al uitgerust?" vroegen we hem, waarop hij antwoordde: „Dat gaat best; voor bijn part nog 'n weekje erbij!" PROVINCIAAL KAMPIOENSCHAP VAN ZUID HOLLAND. Start en iinish te Stompwijk Door bijzondere omstandigheden heeft de R. C. „Feijenoord' te Rot terdam haar plannen, om het pro vinciaal kampioenschap van Zuid Holland voor amateurs namens de N. W. U. te organiseren, moeten la ten varen. Thans is de Scfhevening- se rennersclub „de kampioen" be reid gevonden zich met de inrich ting te belasten. Het Zuid Hollandse 'kampioen schap voor amateurs, waarvoor een 75-tal van gegadigden hebben inge schreven, zal nu worden gehouden op Zaterdag 3 Juni a. s. over een af stand van 170 km. Op een parcours van 17 kon- lengte, dat dus 10 maal afgelegd zal moeten worden. Start en finish zijn beide gele gen bij „Het Blesse paard" op de Middelweg te Stompwijk. Het ver treksein zal om 13 uur worden ge geven. Uit de deelnemers aan deze wed strijd zal door de sportcommissie van de N. W. U. een aantal renners worden geselecteerd voor deelne ming aan de strijd om het nationaal kampioenschap op de weg voor amateurs, dat gehouden zal worden op Zondag 2 Juli a. s. te Zandvoort. Op het heetst van de dag werd gisteren gestart bij het Feyenoord stadion, waar zich enkele honderden wielerenthousiasten verzameld had den en via Schiedam en Vlaardingen reed men het Westland in. Op dit stuk van het traject wekte de be langstelling herinneringen aan die wan verleden jaar, toen eveneens de gehele bevolking was uitgelopen en de renners toejuichte. Het tempo lag tegen de 40 km en voor in het pelo ton, dat gegroepeerd door de polders naar Maasland en Naaldwijk fietste, zagen wij steeds Lakeman. Zeer pa raat en goed geplaatst om eventuele uitlooppogingen van zijn Belgische concurrenten prompt op te vangen. Moelbrancke kwam even los, maar Bernard Franken ging met hem mee. Het peloton liep in en de vaart zakte bedenkelijk. Scheveningen werd met een vertraging van bijna 20 minuten gepasseerd en nog steeds behield de rit zijn lusteloos karak ter, het peloton bleef compact. Men voelde er weinig voor zich extra in te spannen. Er gebeurde eigenlijk niets. En van Den Haag over de lommerrijke Wassenaarse wegen naar Den Deyl was de rit een aange name en vriendelijke promenade de santé. Om 17 uur werd de Haagse Schouw gepasseerd (64 Ion). De Lei denaar de Groot ging toen een 50 meter voor het peloton uit, doch hij wuifde naar zijn, langs de kant staande, stadgenoten, zodat van een uitlooppoging geen sprake was. Over smalle, schaduwloze wegen en in een tempo, dat geeenszins strookte met het tijdschema, peddel de het peloton nog altijd gegroe peerd via Rijnsburg, Noordwijker- hout en Vogelenzang door de buiten wijken van Haarlem naar de grote weg, richting Hpofddorp, De wed strijdleiding had te elfder ure beslo ten de noordelijke lus van Haarlem over Aerdenhout, Bloemendaal en Santpoort af te snijden en dank zij deze maatregel werd de vertraging, die voor Haarlem al meer dan een half uur bedroeg tot een kwartier teruggebracht. Het Belgische offen sief dat aangekondigd was, liet voor alsnog op zich wachten. Ofn 17.15 uur passeerde het peloton Hoofd dorp (106 km). Ook na Hoofddorp bleef het pais en vree in het peloton en de rit had meer weg van een toertocht, uitge schreven door de wielerclub „Ons aller genoegen" dan van een wed strijd, waarin cracks met een Euro pese reputatie meereden. De zon stond al laag aan de hemel toen de karavaan in een gangetje, dat de volgers alle gelegenheid bood om de kastelen en buitenplaatsen van de Vechtstreek in ogenschouw te ne men, Nijenrode (144 km) passeerde. Even sprongen een paar renners weg en de belangstelling herleefde. Dat was in de buurt van Maarssen, maar nog geen kilometer verder had het peloton, zonder te jagen hen reeds ingehaald. Om 19.30 uur werd Utrecht gepasseerd. Aan het slot kwam er actie in de ploeg. Tussen Utrecht en Blauw Kapel bood de tol, tijdelijk buiten werking gesteld, geen belemmering, maar verderop gingen de spoorbomen neer, juist toen het peloton in aan tocht was. Een trein denderde voor bij, maar een tweede uit de andere richting, werd door het sportieve spoorpersoneel opgehouden totdat de renners waren gepasseerd. De vaart werd nu straf opgevoerd. Van Beek maakte een val en ging met een lek ke voorband aan de kant en intus sen ijlden de anderen verder, aan gevoerd door Vos, Middelkamp, van Kerkhove en Leenen met vlak daar achter Schotte en Meersman. Lake man reed eveneens meestal voor in het uiteen gerekte peloton. Bij de af daling door het Spaanderswoud sto ven drie, vier man naar voren, maar Lakeman, uiterst waakzaam, flitste er prompt achteraan en lang voor de Ankeveense brug was deze korte maar hevige uitlooppoging te niet gedaan. Kort voor Ouderkerk onder de rook van Amsterdam ontsnapte nogmaals een renner en hij wist 100 meter voorsprong te nemen. Maar weer trokken drie anderen, bij wie Lakeman, 't peloton bij. Maelbranc- ke probeerde het op de brug bij Ouderkerk; ook hij nam zwoegend 100 meter, en ook hij móest spoedig zwichten voor het jagende peloton. Door Amstelveen stormden de ren ners gegroepeerd in de richting van het stadion. De vaart was nu zo hoog, dat uitlooppogingen in de kiem gesmoord werden. In compacte gelederen reed men over het Stadionplein met een groepje van vijf of zes man aan de kop en het was Faanrof, die op de baan, luid toegejuicht door het dui zendkoppige publiek, in de sprint Maelbrancke, Vqorting en van Est .klopte. Onmiddellijk volgde [hoofdgroep voor wie dezelfde tijd genoteerd werd en aangezien zich .hier ook Lakeman bij bevond, be hield hij de Oranje trui en werd .^vinnaar van de ronde. De laatste etappe van de Ronde van Nederland had aldus het vol gende resultaat: 1. Faanhof, 5 uur £6 min. 42 sec.; 2. Maelbrancke (Bel gië) z. t.; 3. Voorting z. t.; 4. Van Est t.; 5. Vos z.t. Daarna een groot peloton renners, yoor wie dezelfde tijd werd geno teerd en waarbij zich ook Lakeman bevond, de drager van de Oranje trui. Uitslag en klassement De officiële uitslag van de 7e en laatste étappe, Rotterdam—Amster dam (210 Ion.) luidt: 1. Faanhof (Ned. B-ploeg) 6.46.42; Maelbrancke (Belg. A); 3. Voor ting (Ned. A); 4. Van Est (Ned. B): 5. Vos (Ned. B), 6. Blankenauw {Zwits.Ned. ploeg); 7. Van Kerk hoven (Belg. A); 8. H. Smits (Ned. B); 9. B. Francken (Brab.Limb- ploeg); 10. De Korver (Ned. A), 11. Loos (Ned. B); 12. Leenen (Belg B); 13. Schoenmakers (Brab.Limb.- ploeg), 14. Mertens (Belg. B); 15. Rogiers (Belg. A); 16. Vinken (Brao. Limb.-ploeg); 17/45 ex aequo in de zelfde tijd een groep van 28 renners bij wie Lakeman, Acou, Callens, Meersman, Schotte, Vanderveken. Decock. Depoorter, Van Stayen. Ver poorten, Weber, Lambrichs, Middel kamp, De Ruyter en Evers. Opgegeven hebben de renners Sprenkeling en Van Beek. Het officiële klassement van de Ronde van Nederland luidt: 1. La keman (Ned. nat) 45.24.24; 2. De poorter (Belg. B) 45.24.52; 3. Callens (Belg. A) 45.24.59; 4. Vanderveker. (Belg. A) 45.25.52); 5. Evers Ned. A) 45.26.14; 6. Rogiers (Belg. A) 45.26.57: 7. Vos (Ned. B) 45.27.03; 8. De Rui ter (Intern, ploeg) 45.27.52; 9. Lee nen (Belg. B) 45.30.45; 10. Middel kamp (Ned. nat.) 45.30.51; 11. Schot te (Belg. A) 45.30.51; 12. Verpoorten (Belg. B) 45.31.09; 13. H. Smits (Ned B) 45.31.39; 14. Lambrichs (Brab.— Limb.-ploeg) 45.31.46; 15. Van Est (Ned. B) 45.32.09; 16. Mertens Belg B) 45.32.24; 17. Decock (Belg. B) 45.32.28; 18. Acou (Belg. A) 45.34.09' 19. Maelbrancke (Belg. A) 45.37.10; 20. Bednar (intern, ploeg) 45.37.41. Het ploegklassement luidt in zijn definitieve vorm als volgt: 1. België A 136.17.48; 2. België B 136.26.46; 3. Ned. B 136.30.51; 4. Ned. nat. 136.40.36; 5. Internationale ploeg 137.16.15: 6. Ned. A 137.19.15; 7. Lim burgsBrabantse ploeg 137.24.08; 8. ZwitsersNederl. ploeg 139.09.09. BELGISCHE RENNERS VOOR DE TOUR DE FRANCE. De keuzecommissie van de Belgi sche Wielerbond heeft een eerste se- .ectie gemaakt voor de Belgische renners, die eventueel in de Ronde van Frankrijk zullen starten. Voor de Belgische A-ploeg zijn de volgende 12 renners gekozen: Mau rice Blomme, Hilaire Couvreur, Mar- Demulder, Albert Dubuisson, Marcel Dupont, Marcel Hendrickx, Raymond Impanis, Roger Larhbrecht, Constant Ockers, Alberic Schotte, Edouard van Ende en Joseph Ver- haert. Daar er slechts tien renners in de Belgische A-ploeg zullen kunnen starten, zullen dus nog twee van de fenoemde renners naar de Belgische 5-equipe verhuizen, die reeds be staat uit Armand Bayens, Alexandre Close, Jean Stroms en Marcel Ver- schueren. Als reserves zijn aangewezen: Jean Bogaerts, Jean Breuer, Isidor de Rijcke, Roger Gyselinck (Mechelen), Edouard Peeters en Lionel van Bran- bant. Alle renners moeten nog me disch gekeurd worden. MOTORSPORT TT-RACES TE ASSEN IN LUSTRUMSFEER Door de stichting Circuit van Drenthe is besloten de TT-races, welke 8 Juli a.s. op het bekende parcours AssenHooghalende Haar worden gehouden, een bijzondere entourage te geven in verband met het feit, dat het voor de twintigste keer is, dat deze grote internationale wedstrijden plaats vinden en boven dien de organisatie er van vijf en twintig jaar bestaat. Niet alleen, dat de omlijsting van deze heugelijke feiten de kentekenen zal dragen, maar er is in samenwerking met de KNMV een intensief contact met het buitenland opgenomen teneinde de deelneming nog uitgebreider te doen zijn dan in voorgaande jaren. De hoop op succes is des te groter nu de wegwedstrijd op het circuit van Drenthe wederom onderdeel is ge worden van de strijd om het wereld kampioenschap. Er is dan ook ge gronde reden om te verwachten, dat op 8 Juli een groot aantal van de beste buitenlandse rijders aan de start zal komen. De races zijn zoda nig verdeeld, dat 's morgens om elf uur de 350 cc. start, om 13.15 uur de 125 cc. en om 15.15 uur de 500 cc. De brandstof, belangrijk onderdeel van de races om de Grote Prijs van Nederland der KNMV, Dutch T.T., is door de F.I.M. bepaald op een oc- taangetal van 7580. VOETBAL OOK PORTUGAL NIET NAAR RIO. Portugal zal niet deelnemen aan het voetbaltournooi om de Jules Ri- met-beker te Rio de Janeiro. Dit be vestigde de Portugese minister van onderwijs, waaraan hij toevoegde, dat de beslissing was genomen op technische gronden. Tevens legde hij er de nadruk op, dat het ministerie en de Portugese voetbalbond in de zen het geheel met elkaar eens wa ren. ROLHOCKEY DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN TE MILAAN Tijdens het tournooi om het we reldkampioenschap rolhockey te Mi laan heeft Nederland met 51 van Egypte gewonnen. De ruststand was 2—0. BILJARTEN. HET WERELDKAMPIOENSCHAP LIBRE. De eindstand van het wereldkam- I pioenschap libre dat te Madrid werd gehouden luidt: 1. Carrera (Arg) 8 gewonnen 2. Domingo (Spanje 7 gew. 1 verl 3 Garcia (Sp) 6 gew. 2 verl. 4. Ga briels (Belg) 5 gew. 3 verl. 5. de Ruijter (Ned.) 4 gew. 4 verl. 6. Du- fetelle (Fr.) 3 gew. 5 ,verL 7. van Hassel (Belg) 3 gew. 5 verl. 8. Igle- sias (Chili) 1. gew. 7 verl. 9. Relbe- lo (Portugal), die geen enkele par tij won. DAMMEN L.D.C. 1 PROMOVEERT NAAR DE OVERGANGSKLASSE. Na een 2-tal zeer spannende en uiterst sportieve wedstrijden is L.D. C. 1 er in geslaagd om K-D.C. 1 (Kat wijk a. d. Rijn) de kleinst mogelijke nederlaag toe te brengen. De eerste wedstrijd is nl. geëindigd in 119 in 't voordeel van LDC, ter wijl de tweede wedstrijd 10-10 gelijk eindigde. De gedetailleerde uitslagen van de laatste wedstrijd zijn: J. v. SandjjkJ. Bauwer (res) 1-1; H. v. VechtJac. Freke 11; W. Wolf A. A. Vooys 20; J. v. d. ZwanH. Koelewijn 11; C. Meine- maJ. Laven 02; R. MarbusJ. Schone veld 11; A v. d. Zwan (res) J. v. Elk 20; N. HogervorstW. Böttcher (res.) 11; C. de Koning (res.)A. Barnhoorn 11; W. v. HeusdenC. Koelewijn 02. Totaal 10—10. POSTDUIVEN „De Luchtklievers" (Lisse). Wedvlucht vanaf St. Quentin. De vo gels werden losgelaten om 8.30 uur; aankomst eerste vogel 12 uur 34 min. 30 sec. De uitslag was: A. de Wit 1, P. A. v. d. Zwet 2, 8, 16, J. Beelen 3, 15, J. v. d. Vlugt 4, P. Paardekoo- per 5, 19, B. L. Kaptein 6, A. v.d. Poel 7, H. D. Meier 9, 18, P. Wijn hout 10, 11, G. Hoogkamer 12, Th. v. d. Ploeg 13, F v. d. Mey 14, P. C. Kops 17, Akenburg 20. „De Duinklievers" (Noordwijker- hout). Wedvlucht met oude dui ven vanaf Corbeil. Afstand pl.m. 430 km. In concours 88 duiven. Gelost te 11 uur met N.W. wind. Aankomst eerste duif 17,19.50 uur. Uitslag: J. en C. Broekhof: 1, 5, 9, 14; J. Duindam 2, 3, 6, 15, 17; K. Nulkes 4; Jac. Pee ters 7; J. J. v. Denzen 3. 22; J. v. d. Meii 10; St. Janspav. St. Bavo 11, 12, 13, 20. Op Zondag 11 Juni Wij hebben reeds enige tijd gele den aangekondigd, dat op Zondag 11 Juni in de Leidse Hout de grote Ka tholieke Sportdag van het Leids District zal worden gehouden. De R.K. Districts Sport Centrale heeft gemeend goed te doen deze dag te organiseren, niet om zo maar weer eens 'n sportdag te hebben, maar om de Katholieke beoefenaars van diverse sporten eens gezamenlijk te doen optreden en om de Katholieken uit Leiden en omgeving eens te la ten zien wat tot heden bereikt is. De principieel Katholiek Sport- verband is voor vele buitenstaanders nog steeds een ondoorgrondelijk be grip en zelf onder katholieken heerst er dikwijls nog misverstand over het: waarom sport op katholie ke grondslag? En daarom is het misschien nog wel eens goed erop te wijzen, dat het katholiek georganiseerd zijn ook op sportgebied een eis des tijds is. Velen menen het beter te weten dan de Kerk, doch deze, door ondervin ding geleerd, kent haar rechten en plichten beter dan welke buiten staander ook. De Kerk begrijpt zeer goed, dat de jeugd in haar volledige opvoeding niet beter geleid kan wor den dan in eigen Katholiek verband en door een leiding, welke ten volle voor haar taak berekend is. De Kerk en de geestelijke leiders hebben nauwkeurig toe te zien, dat de Ka tholieken op alle levensterreinen in zuiver katholieke lijn worden opge voed. Daarom ook heeft het District Lei den van de Katholieke Sportcentra- Ie, zoals de Ned. Katholieke Sport bond zulks doet voor het gehele land, te zorgen, dat de katholieke belangen op sportgebied in Leiden en omgeving naar behoren worden behartigd. Wij vragen van iedereen begrip voor deze situatie, in de eerste plaats natuurlijk van katholieke zijde. Dan en dan alleen is het mogelijk tot een gezond opgebouwde organisatie te komen, tot een volledige beoefening van alle sporten in Katholiek ver band. Wat reeds bereikt is kan men zien aan de talloze Katholieke Sportver enigingen, die gezamenlijk tiendui zenden leden tellen. We denken daarbij in het bijzonder aan voetbal en gymnastiek, aan athletiek en hoc key. Van deze vier takken van sport zal men op Zondag 11 Juni naar har telust kunnen genieten en daarom vragen we nu reeds aan ieder, die het wél meent met de Katholieke sport, dat zij Zondagmiddag 11 Juni van 25 uur reserveren voor de Ka tholieke Sportdag in de Leidse Hout. De Katholieken uit Leiden, en Om geving zijn daar van harte welkom, duizenden kunnen er een plaats vinden. Over het programma van deze sportmiddag in een volgend artikel. Rome-pelgrims per rijwiel-hulpmotor Een originele pelgrimstocht naar Rome wordt voorbereid door Van den Boogaard's Motoren-import te Nijmegen. Deze firma wil namelijk tien Nederlandse rijwielen met VAP- hulpmotor beschikbaar stellen om daarmee aan tien willekeurige per sonen gelegenheid te schenken, een pelgrimstocht naar Rome te maken. De route zal zijn: Nijmegen, Maas tricht, Namen, Hastière Lavaux, Se dan, Langres, Dij on, Lyon, Avig non, Cannes, Nice, Monte Carlo, Menton, Genua, La Spezzia, Pisa, Civitaveccchia, Rome. Dat is totaal heen en terug 4400 km. Men hoopt te starten 25 Juni a.s. en een maand later terug te zijn. De tien deelnemers moeten man nen zijn tussen 21 en 35 jaar en die nen te beschikken over groot uit houdingsvermogen. Men zal name lijk van 's morgens tot 's avonds moeten rijden en vaak oncomforta bel moeten logeren. Uiteraard kan men slechts weinig bagage meene men. Ofschoon verblijfkosten en ver goeding van brandstof voor de mo tor komen voor rekening van de deelnemers, is het gebruik van rij wiel met hulpmotor geheel koste loos. Een technisch leider van de firma zal de reis meemaken, belang loos service aan de motoren verle nen, het verblijf in Rome en de grenspapieren verzorgen. Slechts personen, die niet in staat zijn, een dergelijke tocht geheel te bekostigen, komen voor deelname in aanmerking. Zij moeten zich schrif telijk melden bij de firma Van den Boogaard, 2de Walstraat 4a te Nij megen, uiterlijk 10 Juni a.s. Daarna wordt een officiële loting gehouden, onder toezicht van een commissie van katholieke journalisten. Het originele Nijmeegse voorbeeld moge navolging vinden! Groep B: team v. d. Ende wint van team de Haan 37 m.p., team Kreft wint van team Klinkenberg met 19 m.p., team mevr. Klarenbosch wint van team Bergsma met 5 m.p. BRIDGE „De Sleutels". De uitslagen v. d. 4e ronde der clubviertallencompetitie zijn: Groep A: team Bonte wint van team Braams met 30 m.p., team v. Egmond wint van team Thoolen met 14 m.p., team Beijer wint van team Smelt met 5 m.p.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6