J Pinksterbetogers afgemarcheerd Paus ontvangt de geloofsbrieven van Indonesia's gezant De Pinksterbetogers weer naar huis 'tRoer om in de Sovjet-zone? Belgrado en de Kominform ÉL De situatie in Indonesië U. N. O. en Memorial Day S)e WOENSDAG 31 MEI 1950 41ste JAARGANG No. 11991 Directeur: C. M. V. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. 5.25. - Advert.: 15 ct. p. nun. Telefoontjes f 1.50 De „Osservatore Romano" geeft het volgende verslag: Z.H. Paus Pius XII heeft in plechti ge audiëntie ontvangen Z. Exc. dr. H. E. Sukardjo Wiryopranoto, buitenge woon gezant en gevolmachtigd mi nister van de Veren. Staten van In donesia. die aan Z.H. de geloofsbrie ven heeft aangeboden. De Minister, afgehaald van zijn re sidentie door een ere-kamerheer „di spada e cappa" en van twee „bus- solanti" (paleis-dienaren) reed in een pauselijk staatsie-rijtuig naar hèt Va- ticaan. Bij de staatsie-trap van het Apos tolisch Paleis presenteerde een com pagnie van de Palestijnse garde het geweer, waarna de Indonesische Mi nister met het gebruikelijk Vaticaans gevolg opsteeg naar de pauselijke vertrekken, waar, behalve hoogwaar- digheids-beKleders, zich detachemen ten bevonden van de Zwitserse gar de, die de militaire eerbewijzen brachten. De H. Vader, verwittigd van de aankomst van de Minister, begaf zich naar de Kleine Troonzaal met de ge wone leden van de anti-camera. De Minister werd binnengeleid door een geheim kamerheer en een ceremoniemeester. Daarop volgde de plechtige audiëntie. Bij het aanbieden van de geloofs brieven aan de Paus las de Minister een eerbiedige toespraak voor in de Indonesische taal, waarvan hij tevo ren aan de H. Vader de vertaling in het Engels had gegeven. Hij drukte op de eerste plaats de wens uit van de Indonesische rege ring, dat God aan Z.H. moge verle nen nog vele jaren van Pausschap in volkomen gezondheid. Voor de eerste maal in de geschie denis vervolgde Z.Exc. kan In donesië rechtstreekse diplomatieke betrekkingen aanleggen met de H. Stoel en dat is te danken aan het feit, dat het vrij en onafhankelijk is ge worden. De nationale strijd, gevoerd om te verwerven en te behouden de onaf hankelijkheid en de souvereiniteit van Indonesië en hun erkenning van 'de kant van de andere naties, is be kroond door een gelukkig welslagen, ook door de welwillendheid, in zeke re zin, ontvangen van de buitenland se machten, evenals door de morele steun van de Apostolische Stoel, een steun waarvoor de Indonesische re gering haar dank betuigt, verheugd, dat de hartelijke betrekkingen tus sen de H. Stoel en de Republiek van de Verenigde Staten van Indonesië onlangs nog meer verstevigd zijn dcor de instelling van wederzijdse diplomatieke vertegenwoordigingen. Voor, gedurende en na de bewe ging voor de nationale onafhankelijk heid, heeft het Indonesische volk al tijd vurig ernaar verlangd de onzede lijkheid, de armoede en de ellende op te heffen om een vrede tot stand te brengen niet alleen politiek, maar ook zedelijk: de vrede in de meest verheven zin van het woord. Op de grondslag van de „Pantjasila (de vijf pijlers), d.w.z., op het geloof in een almachtige God. in de Mens heid, in de Natie, in de Democratie en in de sociale Gerechtigheid, ver langt Indonesia actief en positief mee te werken aan alle arbeid,bedoeld om een ware en duurzame vrede te bereiken, zich bewust, dat niet vol staan kan worden- met een vrede en zuiver-uiterlijke orde, indien men niet bezit een geestelijke vrede in een geordende wereld. Doordrongen van deze overtuiging, vertrouwt de Minister, met bemidde ling van de welwillende steun van Z.H., zijn hoge en moeilijke zending met welslagen te kunnen uitoefenen. Antwoord van Z.H. de Paus. Op deze toespraak antwoordde Z.H. in het Engels: Mijnheer de minister. De dag van heden voegt een nieuw lid toe aan het Corps Diplomatique, geaccrediteerd bij de H. Stoel, weike toevoeging, zoals alle ware vrien den van de vrede zullen erkennen, van grote betekenis is en vol belof ten voor de bevordering van goede betrekkingen tussen de volken en de regeringen. Als een nieuw en vol waardig lid van de gemeenschap der volken hebben de Ver. Staten van Indonesië het belang ingezien, om het eerste jaar van hun vrijheid en onafhankelijkheid niet te laten voor bijgaan zonder een bewijs te geven van hun vriendelijke gezindheid ten opzichte van de H. Stoel door het aanknopen van diplomatieke betrek- langen. Ons volledig bewust van de betekenis van deze stap, verwelko men Wij van harte Uwe Excellentie, aan wie de president de post van buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister heeft toevertrouwd. Een volk van 70 millioen inwoners, dat een hoekje van de aardbol be woont, hetwelk bij alle grote en bui tengewone mogelijkheden van ont wikkeling, welke het biedt, ook is blootgesteld aan moeilijkheden er. gevaren, verdient bij zijn strijd om zijn vrijheid te consolideren en te versterken, de broederlijke bijstand en aanmoediging van allen, die ern stig voornemens zijn aan de volken en aan de internationale gemeen schap niet langer de zegeningen en de vruchten van een rechtvaardige en duurzame vrede te onthouden. Dit doel, het voorwerp van diep verlan gen en van het ernstigste gebed van alle mensen van goeden wil, is de beste krachtsinspanning van de mensheid waard, en niemand spant zich daartoe meer in dan Wij. Ons vaderlijk hart is vervuld van be zorgdheid, als de hele tragische ge schiedenis van internationale on enigheid zich voor Onze ogen ont vouwt en Wij zien angstig uit naar de gevolgen in de materiële maar vooral in de morele orde van de te genwoordige phase van een hardnek kige politiek van sabotage en bedrei ging van de wereldvrede. Mijnheer de minister, bij uw eer ste plechtige entree in uw hoge mis sie, hebt gij, sprekend uit naam van uw landgenoten, eer gebracht.aan de eerste en rijkste bron van ware en echte vrede. In de grondwetsbepa lingen, geproclameerd door uw jonge staat in de „Pantjasila", neemt de naam en het opperste gezag van de Almachtige een voorname plaats in. Waar het pppergezag van God en van Hem alleen wordt erkend en hoog gehouden, vinden mensen, vol keren, democratie en een juist sociaal bewustzijn op natuurlijke wijze en in krachtige, vruchtbare harmonie hun geëigende plaats in de hiërarchie heid en geneigdheid tot dwalen de voortgang soms hinderen, zolang het doel en het pad dat er heen leidt in wezen onveranderd blijft, is de weg open naar een lichtende en hoopvolle toekomst. God, die alle dingen kent, weet hce ernstig ons verlangen is, dat het In donesische volk, zo dierbaar aan Ons hart, in dit ogenblik van zijn bestaan snelle voortgang moge maken op de weg naar geluk, ontwikkeling en voorspoed. Dit is de wens van allen, die ons geloof en onze overtuiging delen; en Wij zijn er zeker van, dgt de kinderen van de Kerk, die in In donesië- werken, voor niemand zul len onderdoen in hun streven om hun land en mede-burgers te dienen met toegewijde zelfverloochening op het gebied van onderwijs, liefdadig heid en burgerplicht. Dat is hun plicht als leden van de grote men selijke familie en als Katholieken. Wij brengen hier met genoegen in herinnering de woorden van Z.Excel, de president van de Republiek, uit gesproken Bij gelegenheid van de ontvangst van Onze Internuntius in de lente van dit jaar. Doelend op de culturele activiteit der Katholieken :n Indonesië, verklaarde hij, dat deze voor de toekomst was verzekerd on der de garantie van de „Pantjasila". Deze woorden hebben een brug ge slagen van vertrouwen over de uit gestrektheid van land en zee, om uw verre land met de H. Stoel te verbin den. Aan u is de edele opdracht toe vertrouwd haar stevighed en duur zaamheid te verzekeren. En wij twij felen er niet aan, of vanaf de eerste dag van uw missie zal Uw Excellen tie deze opdracht uitvoeren op zulk een wijze, dat zij voldoening geeft aan uw eigen hoge zedelijke opvat- fingen en uw land en volk verrijkt en zegent. In deze geest van blijde verwach ting, verzoeken Wij u Onze groeten te willen overbrengen aan de Presi dent, aan de leden der regering en aan alle lagen van het Indonesische volk. Laten allen ervan verzekerd zijn, dat Wij altijd volgaarne getuige zullen zijn van de vooruitgang van uw staat, jong maar zich bewust van baar hoge bestemming, vertrouwend op zich zelf, met wijsheid en gema tigdheid, totdat zij haar plaats in neemt in de raad der volken, waar haar streven naar nationale welvaart en grootheid zich op effectieve wijze zal paren aan eendrachtig dienen, gewijd aan het algemeen welzijn van het gehele mensdom. Dat geve God." De H. Vader nodigde vervolgens de diplomaat uit in zijn particuliere bibliotheek te komen, waar Z.H. zich met hem onderhield. Daarna werd de Minister met het der waarden; en al mogen uiterlijke gebruikelijk ceremonieel uitgeleide omstandigheden en menselijke zwak- gedaan. Geestelijke en lichamelijke besmetting PINKSTERBETOGERS hebben thans Berlijn weer verlaten. De veiligheidsmaatregelen van de Westelijke bezettingsmogendheden zijn ingetrokken. De 2000 hulp-agenten, die de West-Berlijnse politie met Pinksteren in dienst heeft genomen, zullen in dienst blijven. Geallieerde autoriteiten zeggen, dat de Pinksterbijeenkomst heeft be wezen, dat de Sovjets er in zijn geslaagd de Oost-Duitse jeugd volgens Nazi-werkwijze te groeperen in een lichaam, dat aan de communistische doelstellingen dienstbaar wordt gemaakt. „Socialisme op Christelijke grondslag" Het Katholieke dagblad voor West-Duitsland, de „Katholischer Beo- bachter", wijdt in een hoofdartikel een interessante beschouwing aan de ontwikkeling der communistische politiek ten opzichte van de Ker ken in Oost-Duitsland sedert het onderhoud, dat de vertegenwoordigers der Katholieke en Evangelische Kerk met de Oost-Duitse minister-pre sident Otto Grotewohl hebben gehad. De Westberlijnse politie heeft meegedeeld, dat 38 leden van de Oostduitse Volkspolitie en 60 leden van de „Vrije Duitse Jeugd" sedert het begin der Pinksterbetogingen hebben verzocht in West-Berïijn te mogen blijven. Ook hebben een groot aantal „Blauwhemden", alleen of in groepjes West-Berlijn bezocht. Duizenden anti-communisten in Helmstedt hebben gisteravond West- duitse jongeren afgeranseld, die van de communistische Pinksterdemon straties in Berlijn terugkeerden. Hun blauwe hemden en hun vlaggen werden verbrand. De wanordelijk heden begonnen toen ongeveer 2000 jonge Westduitse communisten de „Internationale" begonnen te zingen. Woedende Helmstedters antwoord den met het zingen van het „Deutschland über alles". De communistische jongeren wa ren verbijsterd door de woede van de menigte. Zij vroegen om een penstilstand en zeiden de stad te zullen verlaten zonder hemden en vlaggen indien men slechts hun vei ligheid garandeerde. De Helmsted ters blokkeerden de straten echter en hielden de communisten feitelijk gevangen. Te middernacht was in deze toestand nog geen verandering ingetreden. EERST IN QUARANTAINE. De Westduise regpring heeft op dracht gegeven alle jonge Westduit- :se communisten die als clandestiene grensgangers aan de Pinkstermars in Berlijn hebben deelgenomen, bij de zónegrenzen op te vangen en on der medisch toezicht te plaatsen. Dit besluit is genomen na berichten óver het gebrek aan hygiëne in de com munistische massa-kampen, waarin de demonstranten waren onderge- De controverse tussen de kerkge nootschappen en het communisme in de Sovjet-zone van Duitsland is, zo schrijft het blad, in een rustiger stadium gekomen. Het oplaaien van de opgewonden verontwaardiging binnen de gemeenten en Kerken, de energieke protesten van Katholieke en Protestantse zijde alsmede het onderhoud, dat de vertegenwoordi gers van de Katholieke en Protes tantse Kerk met Otto Grotewohl hebben gdhad, hebben ertoe bijge dragen, dat naar buiten een zekere ontspanning is ingetreden. Wanneer nu echter, zo vervolgt het blad, de bisschop van Berlijn in een schrijven aan de clerus moet waarschuwen tegen de onderteke ning van vredesverklaringen, die ntet voorliefde aan hem persoonlijk of aan de clerus worden gericht, dan moet dat toch ook zeker een re den hebben. Wanneer tijdens de zo juist afgelopen congressen van de C.D.U. in Oost-Duitsland het thema Christendom en Socialisme op op vallend diepgaande wijze wordt be handeld, dan komt ook dat niet zo maar vanzelf. Het enige waar deze twee voorbeelden op kunnen duiden is, dat het communisme in Oost- Duitsland een andere koers heeft in geslagen. Het communisme heeft erkend, dat de Katholieke en in haar over wegende meerderheid ook de Evan gelische Kerken niet bereid zijn zich voor de dictatuur van het commu nisme te buigen. Het communisme heeft ook toegegeven, dat de bevol king in de Sovjet-zone haar Christe lijke overtuiging niet wil laten va ren, dat de Sovjet-zone eenvoudig Christelijk is. De tot dusver gevolg de weg heeft niet geleid tot het doel namelijk de Christelijke Kerken het dwanghuis van het commrunisme te wringen Thans moeten daarom de Kerken van binnen uit worden veroverd. Men propageert het Chris" telijke plan, men wil een socialisme opbouwen op z.g. Christelijke grond slag. Dit alles ligt op de weg, die Lenin 30 jaar geleden eens heeft aangegeven in zijn boek „Het radi calisme, de kinderziekte in het com munisme": „Men moet kunnen ma noeuvreren zonder zijn eigen zelf standigheid op te geven". Dit woord echter moet tot waak zaamheid aansporen ten opzichte van de al te luidruchtige en al te ijverige voorvechters van een socia lisme op Christelijke grondslag. De vijand slaapt immers niet. bracht. Er zijn enkele gevallen van typhus en andere besmettelijke ziek ten gemeld. Extra afdelingen van de politie van Sleeswijk-Holstein pa trouilleren langs de zónegrens om de jonge communisten op te vangen. Men schat, dat niet meer dan 10.000 Westduitse jongeren aan de demon straties in Berlijn hebben deelgeno men. De communisten beweerden, dat 30.000 jongens en meisjes naar Berlijn zijn gekomen voor de beto gingen. POOLS OFFICIER OP VLUCHT GEDOOD. Een Poolse officier werd gisteren doodgeschoten, toen hij met drie collega's in een auto uit de Sowjet- sector van Berlijn naar het Westen poogde te ontkomen, meldt de West- Berlijnse politie. De officier werd in het hoofd ge troffen tijdens een vuurgevecht met de Oost-Berlijnse politie, die de auto aanhield. De getroffen officier zou het vuur geopend hebben met een machinepistool. Zijn mede-reizigers lieten zich op de grond vallen en werden later gearresteerd. West- Berlijnse politie-agenten volgden het vuurgevecht op een afstand. De Oost-Ber,lijnse politie wilde geen nadere mededelingen verstrekken. HET NEDERLANDS ELFTAL IN DE NIEUWE OPSTELLING zoals het 8 Juni a.s. tegen Zweden, en 11 Juni tegen Finland moet spelen. Van links naar rechts: Rijvers, Hofma, Potharst, v. d. Hoeven, v. d. Sluys, Lenstra, Terlouw, Clavan, Michels, Kraak en Stoffelen. Tsjecho-Slowakije en Hongarije verlaten Unesco De gedelegeerden van Hongarije en Tsjecho-Slowakije hebben Dins dag voor de tweede maal in acht da gen de vijfde algemene conferentie van de opvoedkundige, wetenschap pelijke en culturele raad van de Ver enigde Naties, cfe Unesco, verlaten. Zij verlieten de zaal, nadat hun voorstel tot uitsluiting van de Chi nese nationalistische gedelegeerde met 30 tegen 4 stemmen was ver worpen. Behalve de Oost-Europese lan den stemden Birma en India tegen het nationalistische China. Neder land, Engeland, Denemarken, Zwe den, Noorwegen en Zwitserland wa ren onder de landen, die zich van stemming onthielden. Nieuw spionuage- proces iu Praag Radio-Praag kondigde Dinsdag avond weer een nieuw spionnage- proces aan, dat vandaag begint. Der tien Tsjecho-Slowakcn staan er in terecht. Volgens de door radio- Praag gepubliceerde tenlastelegging, hébben zij zich schuldig gemaakt aan spionnage, terreur, sabotage en andere tegen de staat gerichte acti viteit. Zij zouden dit hebben gedaan met de bedoeling „een nieuwe impe rialistische oorlog voor te bereiden". In de tenlastelegging worden on der meer de namen genoemd van drie Fransen, onder wie de voorma lige Franse ambassadeur te Praag de Belgische militaire attaché', acht Amerikanen, onder wie de voorma lige ambassadeur, en drie Engelsen. 1 r- tyjPSitJ- 'nw'-TT- 1ÉS11ÏÉ1 I DE EERSTE HELICOPTèRE PASSAGIERSDIENST. Helicoptères met accomodatie voor 35 passagiers, voortbewogen door straalmotoren, zullen over enige jaren het luchtruim doorkruisen. Deze mening is verkondigd door het hoofd van de afdeling vliegtuigont wikkeling van de British European Airways, de heer N. E. Rowe. Hij hefschroefvliegtuig op de begane grond of op de daken van grote ge bouwen geboden. De heer Rowe ziet in de toekomst voorts de helicoptère als het aangewezen vervoermiddel tussen dicht bij elkander gelegen hoofdsteden in Europa. Overigens bieden de helicoptères van het type Sikorsky, waarmee op 1 Juni aanstaande 's werelds eerste geregelde helicoptère passagiers- dienst zal worden geopend, elk slechts plaats aan drie passagiers. Deze dienst zal met ingang van Don derdag worden onderhouden tussen Liverpool en Cardiff. Lord Packen ham, de Britse minister voor de bur gerluchtvaart, zal deze dienst inwij den door op 1 Juni de eerste vlucht te maken. Er zullen op deze rcrute dagelijks twee vluchten worden gemaakt. Opname van een Sikorsky-hef- schroefvliegtuig dat van een proef- acht thans reeds het ontwerpen van vlucht naar Cardiff op het Speke geschikte of landingsvelden voor I vliegveld bij Liverpool terugkeert. BESPREKINGEN DAROEL ISLAM. Spoedig worden onderhandelingen verwacht tussen de regering van de republiek van Djokja en leiders van de Daroel Islam over een vreedzame oplossing der geschillen. De Daroel Islam had verschillende voorwaar den gesteld. In de eerste plaats wil de zij slechts onderhandelen met ge volmachtigden van de regering van de Repoeblik Indonesia en dus niet met de V.S.I. Ten tweede wilde zij zelf de plaats van de onderhandelin gen bepalen. Na door ongeregelde benden in het gebied van Mamasa gevangen te zijn genomen, werd een groep van 25 Nederlanders, onder wie missio narissen, zendelingen en zendingson derwijzers, door troepen van de A.P. R.I:S. bevrijd en naar Makassar overgebracht. Deze groep Neder landers werd op 10 Mei gevangen genomen. Op 21 Mei werd de gueril- la-verblijfplaats te Tinambung, waai de Nederlanders met hun gezinnen gevangen zaten, door de troepen van het geregeld Indonesisch leger aan gevallen en bevrijd. Uit het verhoor van gevangen genomen guerilla's bleek, dat zij plannen hadden de Ne derlanders te vermoorden. PRESIDENT SUKARNO BEZOCHT DE „ORANJE". President Sukarno en zijn echtge note hebben een bezoek gebracht aan het vlaggeschip van de Maat schappij „Nederland", de „Oranje", die thans in de haven van Priok ligt. In het gezelschap 'van de presi dent bevonden zich de Susuhunan en de Mangkunegoro, beiden zelf- bestuurders van Solo, en voorts een aantal militaire en civiele autori teiten van de R.I.S. De president ge bruikte de lunch aan boord van de „Oranje". Het eerste grote proces tegen aan hangers van de Kominform zal op 1 Juni te Belgrado geopend worden. De voormalige generaal-majoor Pa tritsje vits en de voormalige kolonel Daptsjevitsj zullen zich moeten ver antwoorden wegens verraad. Zij hebben in 1948 gepoogd uit te wijken naar Hongarije. Generaal Jovano- vitsje die hen op deze tocht vergezel de, werd dpodgeschoten, toen hij zich verzette tegen arrestatie. De broer van kolonel Daptsjevitsj is een van Tito's naaste medewerkers. Zuid-Slavië heeft bekend gemaakt, dat het zijn legatie in Tirana, de hoofdstad van Albanië, tijdelijk ge sloten heeft in verband met achter stelling en mishandeling van Zuid- Slavische burgers aldaar. Het Poolse persbureau heeft be kend gemaakt, dat president Bieroet de Poolse ambassadeur in Zuid-Sla vië heeft teruggeroepen. BALLETDANSER IN LICHTER LAAIE In een schouwburg te Tampere (Zuid-Finland) rende Maandag avond een figuur het toneel op in lichter laaie met een reusachtig mas ker. De acteurs sprongen hevig ver schrikt opzij en angstkreten stegen uit het pubiiek op. Het was dc bal letdanser Aimo Nym'an. Terwijl hij achter de coulissen wachtte, had hij een sigaret opgestoken. Hierbij dacht hij er echter niet aan, dat zijn costuum van cellophaan was vervaardigd. Brandende as deed het ontvlammen. Geen der andere ac teurs kon Nyman helpen omdat hun costuums eveneens van cellophaan waren gemaakt. De balletdanser rende naar buiten en rolde zich over de grond om het vuur te-do ven. Hij had echter zulke ernstige brandwonden opgelopen, dat hij in het ziekenhuis overleed. ÏÏN ALLE STEDEN EN DORPEN van de Verenigde Staten lieten man- a nen en vrouwen gisteren de arbeid rusten ter gelegenheid van „Me morial Day", ingesteld om hen te eren, die in de Amerikaanse burger oorlog van 18611865 gevallen zijn. Zoals ieder jaar publiceerde de pers het aantal doden, dat het weekeinde van Memorial Day had ge- eist: 415. Marshall pleit voor Ver. Naties Op de nationale begraafplaats Ar- lyington deed generaal George Mar shall, ex-minister van Buitenlandse Zaken, een beroep op de V. S., vol ledige steun te blijven geven aan de Verenigde Naties. Marshall beschreef de V. N. als een symbool- van het internationale huis der democratie en zeide, dat hij zich zou verzetten tegen het oprich ten van een nieuwe organisatie van gelijkgezinde naties. „Ik geef toe dat de V.N. een onvolmaakte organi satie 'vormen, maar zij bieden een forum, waar men woorden in plaats van kogels kan gebruiken. Zolang dit forum blijft bestaan, zijn er scheuren in het ijzeren gordijn, waar sommige van onze ideeën kunnen doordringen", aldus Marshall. De gisting in de wereld van heden is niet geheel aan de communisten te wijten. „Voor een groot deel is zij ontstaan uit het ontwaken van vol ken, die te lang onder armoede en wanbestuur hebben geleden", zeide Marshall. De toestand waarin zij ver keren, bergt de kiem in zich van twee levensopvattingen democra tie of communisme en de demo cratische beginselen floreren niet op lege magen. Marshall herinnerde er aan, dat de oorlog niet allen een kwaad is, doch in deze eeuw een onduldbaar iets. „Ik ben bang, dat de overwin naar van een nieuwe oorlog te mid den van zijn eigen ruines zal staan, te uitgeput om zichzelf te herstellen of steun aan zijn buren te bieden", aldus de ex-minister. De Amerikanen in Berlijn, Londen en elders in Engeland namen deel aan sobere herdenkingsplechtighe den. Ko-'Lïeitj.e... Wees een slaaf der waarheid; de slaaf der waarheid is een vrij man.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1