ffiq WtZK-PVZZLC „DE LANDBOUW" Voltana melk in fles ZATERDAG 27 MEI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Het verbranden van lijken Commissie steil wettelijke toelating voor Aan de Minister van Binnenlandse Zaken is aangeboden het rapport van de commissie van advies inzake her ziening van de Begrafeniswet met het oog op het verbranden en het balsemen van lijken. Deze commissie werd op 8 Juni 1949 namens ge noemde minister door haar voorzit ter mr. J. M. Kan geïnstalleerd. Uit het verslag der commissie blijkt, dat sinds 1915, het jaar, waar in de Hoge Raad uitsprak, dat lijk verbranding hier te lande weliswaar volgens de Begrafeniswet verboden, doch niet strafbaar is, twee pogingen zijn ondernomen om de crematie wettelijk te regelen, nl. in 1919 en in 1940. Beide pogingen bleven ech ter zonder resultaat. De commissie is van mening, dat als vaststaand kan worden aangeno men, dat in Nederland volgens de traditie begraving regel, crematie uitzondering is. Daarvan uitgaande stelt de commissie voor, crematie toe te laten, als de overledene de wens daartoe uitdrukkelijk heeft kenbaar femaakt. Volgens het voorstel van de commissie zal hij dat in het alge meen schriftelijk moeten doen en wel bij testament of codicil, d.i. een eenvoudig geschrift, waarbij zonder verdere formaliteiten beschikkingen na dode gemaakt kunnen worden. Kinderen beneden 18 jaar kunnen uiteraard geen testament of codicil Mill Hill 60 jaar in Nederland De paters van Mill Hill vieren dit jaar het diamanten bestaansfeest van het St. Josephmissiehuis te Roo sendaal. De oprichter, pater J. Ae- len uit Tilburg, later aartsbisschop van Madras, vestigde zich op 30 Januari 1890 in een huurhuis op de Markt te Roosendaal. Hij was alleen en bezat niets an ders dan de groteske naam van di recteur. Dank zij de hulp van enige fami lies kwam hij in het bezit van een kachel en enkele andere noodzake lijkheden, waarna op 16 September het eerste studiejaar kon beginnen. Op de avond van die dag arriveer den er acht studenten, die bijna al len van verschillende scholen kwa men. Met him achten vertegenwoor digden zij 4 seminaries en 3 colleges. De omstandigheden waren niet bijzonder prettig. De studiezaal, die tevens als klaslokaal en recreatie zaal dienst deed, zag uit op de Markt, waar sinaasappelverkopers e.a. hun uiterste best deden, om de krachtige taal van Cicero en Demos thenes te overstemmen. Tot over maat van ramp brak er een winter aan, die sindsdien nog niet overtrof fen is. Op de geïmproviseerde slaapzaal was het verre van behaaglijk en als de studenten om half vijf pit de ve ren kwamen, vonden zij in hun was bakken één grote ijsklomp. Ondanks alle moeilijkheden heeft deze vestiging zich steeds in een gestage groei mogeh verheugen. In 1891 was de bouw van het missie huis aan de H. G. Dirckxstraat, be stemd voor studenten van de philo sophic, gereed, Drie jaar later was de kapfcl gebouwd en droeg fath. H. Rom'bouts, de eerste priester van Mill Hill, die in Roosendaal studeer de, zijn eerste plechtige H. Mis op.- Precies zes jaar na de oprichting van het missiehuis vertrokken de eerste vier „Rocsendalers" naar de missie. Het aantal studenten bleef toene men en steeds was verdere uitbrei ding noodzakelijk. In 1905 en 1927 werden nieuwe vleugels aange bouwd en in 1912 werd- te Tilburg het kleine seminarie, dat ter plaatse het beste bekend staat als „de Rooie Pannen', opengesteld. Het aandeel van het bisdom Haarlem in pries terstudenten voor Mill Hill was ge regeld zo groot, dat onder fath. Le- feber in Hoorn het St. Bonifacius Missiehuis werd opgericht, dat dit jaar zijn zilveren jubileum viert. Ook elders kwamen missiehuizen van Mill Hill, zodat men bij dit dia manten feest kan terugzien op een ontwikkelingsgang, die veel moei lijkheden gekend heeft, maar niet temin goede vruchten heeft afge worpen. maken. De commissie stelt voor, verbranding van lijken van kinderen mogelijk te maken, als ouders of voogd dat wensen. De commissie meent, dat de op richting van crematoria niet vrijge laten kan worden en stelt voor. die oprichting te binden aan een verlof van de Kroon. De meerderheid der commissie is nl. van oordeel, dat, waar zovelen te gen lijkverbranding principiële be zwaren hebben, de overheid niet zelf de oprichting en instandhouding van crematoria mag ter hand nemen. En kele leden denken daar anders over, doch hebben zich bij het standpunt van de meerderheid neergelegd. Dit is de enige maal, dat in het rapport van een meningsverschil bin nen de commissie blijkt. Minder heidsnota's zijn dan ook niet uitge bracht. In geval van crematie zal een ver klaring van een gemeentelijke lijk schouwer overlegd moeten worden. Het z.g. balsemen van lijken wenst de commissie behoudens uitzon deringen b.v. voor vorstelijke perso nen verboden te zien. Zij acht het gevaarlijk voor de gezondheid; in strijd met de strekking der wet, die begraving eerst na 36 uur toelaat om zo groot mogelijke zekerheid om trent het werkelijk overlijden moge lijk te maken, uit justitioneel oog punt niet onbedenkelijk, en be zwaarlijk met het oog op het rui men van graven. Balsemen houdt ontbinding van het lijk nl. lange tijd tegen. HET AFDWINGEN VAN .3EKENTE NISSEN" Artsen gaan methoden bespreken. Naar aanleiding van de methoden, die klaarblijkelijk worden aange wend ter verkrijging van zogenaam de bekentenissen bij processen ir Oost-Europa, zal de jaarvergadering van de R.K. Artsenvereniging, die op 24 en 25 Juni a.s. te Maastricht wordt gehouden, worden gewijd aan het onderwerp: „Opzettelijke per soonlijkheidsverandering door uit wendige beïnvloeding, in het bijzon der langs pharmacologische weg". De Nobelprijswinnaar, prof. dr. C. Heymans te Gent, prof. dr. E. Carp te Leiden en pater C. Moorten CssR te Wittem hebben zich bereid ver klaard over dit onderwerp inleidin gen te houden. HET DOELMATIG GEBRUIK VAN MELK Prof. dr. H. Mulder hield gisteren voor de studieweek voor huishoud- wetenschappen een voordracht over „het doelmatig gebruik van melk". Van al onze voedingsmiddelen staat melk het dichtst bij een volledig voedsel. Het is logisch, haar unieke voe- dingseigensdhappen zo volledig mo gelijk te benutten. Het beste zou zijn, alle melk te drinken. De hoe veelheid hoeft geen bezwaar te zijn, mits de melk over alle bewoners van de aarde zou kunnen worden gedis tribueerd. Helaas maken allerlei om standigheden, vooral economische, dit onmogelijk. Zo komt het, dat er in het ene land een overvloed van melk is en in het andere land een ontstellend tekort, zodat zuigelingen sterfte tengevolge van gebrek aan melk daar geen zeldzaamheid is. De duurzaamheid van de melk kan, zender dat de voedingswaarde er heel door vermindert, worden ver hoogd door; koeling, pasteurisatie. sterilisatie, condensatie, droging. Bij het condenseren en drogen wordt tevens het volume belangrijk ver minderd. wat een verlaging van transportkosten meebrengt Het gebruik van melk dient niet alleen in de onontwikkelde, maar ook in de ontwikkelde landen te worden verhoogd. Huishoudelijke voorlich ting is echter van primair belang, cp welke wijze de ondermelk het teste in de levensmiddelenindustrie en in de huishouding kan worden gebruikt. De wei gaat bijna geheel voor de menselijke voeding verloren; een groot deel wordt zelfs in het ge heel niet benut. Ook voor wei dienen de talloze mogelijkheden tot gebruik in de menselijke voeding te worden nagegaan. Prof. Mulder achtte het zeer goed mogelijk, dat wei in brood wordt verwerkt. Drink daarom van de N.V. Leidsche Melkinrichting Overal verkrijgbaar of vraagt anders bij ons een adres VITAMINE - KRACHT-GEZONDHEID 75 jaar boerenarbeider Over enkele dagen, de juiste da tum moet nog worden vastgesteld, zal de heer Jacobus van der Vliet, op het eiland Rozenburg, het zeer bij zondere feit herdenken, dat hij ge durende een periode van niet min der dan 75 jaar in dienst is op het landbouwbedrijf van de familie Van Dorssen te Rozenburg. De Gebrs. Van Dorssen. die thans het bedrijf beheren, kunnen ook de juiste datum niet opgeven, omdat de heer Van der Vliet als jongen bij hun overgrootvader in dienst is ge-, treden. Hij maakte dus reeds vier geslachten mee en de archieven zijn niet van dien aard, dat daaruit ter stond alle gegevens te putten zijn. Men neemt echter aan, dat de arbei der als jongen van 12 jaar bij wij len de heer J. C. van Dorssen zijn werkzaamheden begon. Nu is hij 87 jaar geworden en thans zijn lichte werkzaamheden zijn deel. Ter gemeente-secretarie van Rozenburg hoopt men aan de hand van de destijds verzamelde gegevens, toen de heer van der Vliet ook al om zijn langdurig dienst verband een onderscheiding ont ving, de juiste datum van jubileum vast te stellen. IS „TRAWANT" EEN PARLE MENTAIR WOORD? In zijn betoog over de nota inzake Indonesië gebruikte prof. Gerbran- dy de uitdrukking „dr Van Mook en zijn trawanten". De voorzitter, mr. Kortenhorst, verzocht hem een an der woord te kiezen, waarop prof. Gerbrandy onder hilariteit dit ver anderde in: „dr Van Mook en zijn medewerkers". De heer Schouten, de A.R. fractieleider, vroeg, of tra wanten soms een beledigend woord was. Prof Gerbrandy zeide: „ach, dat is weer zo'n onbenullige opmerking van de voorzitter Daverende ha merslagen van mr Kortenhorst volg den en hij verlangde, dat prof. Ger brandy deze. laatste uitdrukking zou terug nemen, hetgeen deze zeide gaarne te doen, maar hij verzocht de voorzitter voortaan niet meer over kleinigheden te vallen. Toen des avonds in de loop vani zijn betoog de heer Weiter sprak over maniakken van het kolonialis me, waarvoor hij en zijn geestver- r>f wanten waren uitgemaakt, inter- daar melk dikwijls zeer slecht^wordt rumpeerde de heer Schouten: ..tra- Mgr. HANSSEN IN CANADA. De coadjutor-bisschop van Breda, Mgr. J. M. J. A. Hanssen, die een bezoek brengt aan Canada in ver band met emigratie-vraagstukken, is te Ottawa aangekomen, waar hij de gast is van de Aartsbisschop van Ottawa. Mgr. Hansen bracht een be zoek aan de Nederlandse ambassa deur, de pauselijke nuntius en de vice-minister van burgerschap en immigratie en voerde diverse be sprekingen met de sociale afdeling van de,.Canadian Catholic Confe rence". De pauselijke nuntius bood een lunch aan ter ere van de Neder landse bisschop, die Woensdagavond deelnam aan het diner te zijner ere op de Nederlandse ambassade. Mgr. Hanssen vertrok Vrij.dag van Ottawa naar Toronto, waar hij kardinaal Mc Guigan zal bezoeken. AANTAL VERPLEGENDEN IN STIJGENDE LIJN Het aantal verplegenden, waaraan onmiddellijk na de oorlog een ont stellend tekort bestond, ook in ons landbeweegt zich in Nederland in stijgende lijn, zo deelde dr. C. Ban ning, geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid mee. De verbetering der arbeidsvoor waarden heeft daartoe zeker bijge dragen. Ten aanzien van twee groe pen bestaan er evenwel nog vele moeilijkheden, de verplegenden voor de krankzinnigengestichten en die voor de sanatoria. Ook hier valt er echter een stijgende lijn waar te nemen. BEURS: VRIENDELIJKE STEMMING Was het eergisteren het dividend van de Deli Mij, dat de markt stimu leerde, gisteren deed het jubileum dividend van de Mfj „Nederland" (12 procent) dit zeker niet in mindere mate. Ter beurze achtte men dit ver rassende voorstel zeer gunstig. Aan delen Nederland waren willig en openden op 152 acht punten hoger. De scheepvaarthoek was veruit het drukst en tal van fondsen werden op een hogere prijs in open hoek verhandeld. Scheepvaart Unie, die een groot paket aandelen maatschap pij „Nederland" bezit, waren vijf punten hoger. Stoomv.-maatschappij „Nederland" sloot op 153>2, negen punten hoger dan Woensdag. De In donesische markt was gisteren weer iets levendiger. De recordprijs voor rubber in Djakarta, financiële en technische hulp van Amerika aan Indonesië, zeer hoge tinproductie en recente meer optimistische beschou wingen over de ontwikkeling in In donesië, hebben er deze week toe bijgedragen dat deze sector in en kele dagen op een hoger niveau is gekomen. Ook gisteren werd door het overgrote deel der courante en incourante cultures winsten van 1 tot 3 punten behaald. De indusrie- markt raakt de laatste dagen wat op de achtergrond. De affaire- blijft hier gering, doch de ondertoon is niet ongunstig. Het opheffen van de ben- zine-distributie in Engeland achtte men een voordeel voor de Kon. Shell. Olies werden hierdoor echter slechts in bescheiden mate gestimu leerd. De meeste transacties kwamen rond 283 tot stand tegen gisteren 281 Philips en Unilever waren weinig veranderd. Aku was op 170 ruim een punt hoger. De staatsfond- senmarkt was wederom zeer verla ten. Alleen in investeringscertifica ten ging een kleinigheid om. geserveerd en men melk in veel vor men (chocolademelk, vochurt enz.) kan gebruiken en in tal van gerech ten en levensmiddelen verwerken. Een groot deel van de melk wordt verwerkt tot boter en kaas, waarde volle producten, bij de bereiding waarvan echter een groot deel van de voedingswaarde van de melk in de vorm van bijproducten (karne melk, contrifugemelk, wei) voor de menselijke voeding verloren kan gaan. Wordt karnemelk in ons land voor een groot deel door de mens genut tigd, centrifugemelk (ondermelk) wordt slechts voor een gering deel aJs zodanig gebruikt. Het zal nodig zijn, de onverdiende vooroordelen tegen dit product, dat een bijzonder grote waarde als menselijk .voedsel heeft, te overwinnen en na te gaan, wanten van het kolonialisme" Toen hief de voorzitter tot grote vrolijk heid alleen dreigend de vinger op, maar liet het doorgaan, zodat wij than- nog niet weten, of trawant nu wel of niet een parlementair geoor loofde uitdrukking is. „Nieuwe Crt." NEGEN MAANDEN VOOR HARDHANDIGE HUISHOUDSTER Voor de Zwolse rechtbank heeft terecht gestaan de huishoudster F. B. uit Kampen, die het vorige jaar na een woordenwisseling haar werk gever zo hard op (het hoofd sloeg, dat deze kort daarop overleed. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 9 maanden rnet aftrek van 8 maanden voor-arrest. IJCoxte {^a£f j In een winkel te Putten werd een bankbiljet van 100.aange boden. Het bleek vals te zijn en is coor de Rijkspolitie te Putten in be slag genomen. In de aula van de kath. Univer siteit te Nijmegen promoveerde de heer J. M. L. Peters, directeur der Kath. Filmcentrale en der Katho lieke Filmactie in Nederland, tot doc tor in de Letteren en Wijsbegeerte op stellingen, uitgewerkt in zijn proefschrift „De taal van de film". Een man, die in beschonken toe stand een café te Zwolle verliet en de straat wilde oversteken, kwam te vallen. Op hetzelfde ogenblik werd hij door een auto overreden. In het Sophia-ziekenhuis is de man over leden. Een havenarbeider te Rotter dam is in een twaalf meter diep ruim gevallen. Hij we? bezig een hijs balen te stuwen, toen hij door Wmzz Horizontaai: 1. streep. 6. vissers vaartuig, 12. zwak, 14. twijg, 16. voorzetsel, 18. water in Friesland, 19. hoofddeksel, 21. lengtemaat, 22. als 18 hor., 23. samenstel van ijzeren staafjes, 26. kort geleden, 29. deur stijl, 30. oorzaak, 32. gem. in Gel derland, 33. ex tempore (afk.), 34. voegwoord, 36. voorzetsel, 37. als 18 hor., 38. muzieknoot, 39. oogglazen in omlijsting, 41. meisjesnaam, 43. heeft een schip, 44. binnenkort, 45. de lezer heil (afk. Lat.). 48. voorge schreven kerkgebruik, 50. kraam, 53. voorzetsel, 55. boom, 56. bosgod, 58. als 38 hor., 59. voornaamwoord, 60. een andere hijs werd gegrepen en naar het openstaande luik gedreven. Hij werd met zware verwondingen raar het ziekenhuis gebracht, waar hij kort daarop is overleden. De doodsoorzaak van het 17-ja- iige meisje B. v G., dat Dinsdagmid dag dood in de bossen te Schaarsber- gen werd gevonden, heeft uitgewe zen, dat van moord geen sprake kan zijn geweest. Men neemt 'aan, dat een complex van gebeurtenissen tot een plotselinge dood heeft geleid, aldus het Alg. Dagbl. De tweede vlucht met emigran ten naar Australië is vier en twintig uur uitgesteld. Dit is geschied om technische redenen. Het vliegtuig zal nu op Eerste Pinksterdag vertrek ken. Dakpannen kunnen weer vrij gebruikt worden voor industrie-ge bouwen, terwijl de gemeentebesturen eventueel kunnen toestaan, dat met pannen bedekte daken worden ver nieuwd. Tot ambassadeur in Canada is benoemd de heer A. H. J. Lovink, 'aatstelijk Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. BUITENLAND. Er is een nieuwe komeet ont dekt door de sterrenwacht van Pa sadena. U hoeft hem niet aan de he- In een depot van ruwe olie te Palermo (op Sicilië) brak brand uit. Duizenden liter olie in de fil. Een ar beider kwam er bij om het leven. De Griekse ambtenaren hebben een week lang gestaakt, maar de re gering weigerde hogere salarissen uit te keren voordat de nieuwe be groting was goedgekeurd. Toen heb ben de ambtenaren hun staking maar gestaakt. Twee Amerikaanse fregatten zullen op 1 Juni te Boston aan Ne derland worden overgedragen. Zij heten de „Burrows" en de „Rine- hart". Een cadeautje van het Noord- Atlantisch Verdrag. Na de over dracht zullen zij „Van AmsteF' en „De Bitter" heten, wat heel wat Ne- derlandser klinkt. De „Independence", die bij Bi kini als doelwit van de atoombom heeft gediend, zal bij de a.s. manoeu vres van de Amerikaanse vloot als schietschijf voor een radiografisch geleid projectiel. zijtak Moezel, 62. vi'agen naar, 64. bc-woner van Denemarken, 66. sta ketsel voor leibomen, 68. aanstoot nemen, 70. en andere (afk.), 71. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 72. houten vat, 74. als 21 hor.. 75. mu zieknoot, 76. vlug, 78. zuiver, 80. schade, 81. bewoners van België. Verticaal: 2. cent (afk.), 3. hout achtige plant met verscheiden stam metjes, 4. nauwe opening, 5. slede, 7. jongensnaam, 8. kleur, 9. kalm, berustend, 10. als 34 hor., 11. drem pel, 13. lidwoord. 15. mengsel van meel, 17. schijf vis, 19. lol, 20. op die tijd, 22. insectenetend zoogdier, 24. rund, 25. bijwoord. 27. onbekende, 28 nikkel (fifk.), 31. te delen getal, 35. onb. voornaamwoord, 37. hemel geest, 39. erg, 40. water in Z.H., 41. voorvoegsel, 42. zangstem, 47. schaal dier, 49. land in Europa, 51. schade lijk, 52. bekende. 54. familielid, 56. deel, 57. ontkenning, 59. voorwerp om vensterglazen schoon te maken, 61. water in N. Br., 62. voorzetsel, 63. nummer (afk.), 65. als 25. vert., 67. denkbeeld, 69. als 8 vert., 73. als 24 vert., 76. welaan, 77. lidwoord (Fr.), 78. muzieknoot, 79. afkorting voor neon. Oplossingen worden tot en met Donderdag 1 Juni a.s. op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Voor de goede inzen ders worden beschikbaar gesteld: een sigaren—aansteker, een porte- monnaie en een boek. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. beet, 5. port, 9. or de, 11. olie, 12. toe, 13. lap, 15. Mei, 16. Trees, 20. rag, 22. knaap. 26. Roer, 27. Dan, 29. aal. 31. taal, 32 oor, 33. vertellen, 35. sla, 36. s.s., 37. berk, 38. Asen, 39. t.t., 40. Bert, 41. s.g., 43. wel, 44. dom, 45. re, 46. naar, 48. Kg., 50. gene, 52. maag. 53. e.k., 55. lei, 57. edelknaap, 60. Ada, 61. eend, 63. Eli, 64. Aar. 65. eren, 66. innen, 68. tel, 70. trant. 71. kol. 73. ros, 74. ark, 75. eten, 77. slee, 78. naar, 79. ster. Verticaal: 1. boter, 2. Eros, 3. Ede, 4. te, 5. Po, 6. olm, 7. riek, 8. teint, 10. kar, 14. paal. 16. tros, 17. roos, 18. eer. 19. mark, 21. gala, 23. aas, 24 aalt. 255. plat, 27. dertiende, 28. N.T., 30. lessenaar, 33. ver, 34. nee, 37. bel, 40. bed, 42. dor. 44. dag, 45. ree, 47. aap, 48. klei, 49. geen, 51. eelt, 52. maat, 53. eden, 54. kant, 56. Inn. 58. Lier, 59. na, 60. ax-a, 62. er ker, 67. nota, 69. log, 70. tree, 72. Lea, 74. alt, 76. Nr., 77. s.s. De gelukkigen zijn: le prijs, een sigarettenkoker: H. J. Schapee, Steekterweg 93, Alphen aan den Rijn. 2e prijs, een vulpotlood: Jood Streefland. Meidoornstraat 25, Lei den. 3e prijs, een boek: mevr. N. van Werkhoven, Rijnsburgerweg 10, Voorhout. De prijzen worden toege zonden. Aan vele vaarten, menig gracht De L.R.B. reeds redding brachtl Leidse Reddingsbrigade U résorke OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 19 „Een vreemde als dat toch was! Die kat, die ik een tijdje geleden ver- zuipe most, had niemand ooit terug gezien nou ja, Barbara wist er meer van, maar den dië ook! En dan die autotochies met dat arme lamme schepsel, as ik 't niet zelf gezien had, zou ik 't niet geloven, dat ze juffer René met eigen handen in de auto droeg. Ze had er toch waarachtig d'r mensen voor!" Schouderophalend harkte hij verder. Titie, in een oud manteltje, dat er tegen kon, keek vol belangstelling, hoe Loek de gi-ond omspitte. „Zal ik vast de anderen kant doen met m'n schop?" „Best, begin maar." ..Jakkes, mam, kijk eens hoe vies!" Titie liet vol afschuw de schop in de steek en liep naar Loek. „Kom eens kijken." „O, kindje, dat is een doodgewone wurm, doet niets geen kwaad, hoor. Zo, weg is hij aL" Ze mikte hem een eind verder. „Je zult er nog wel meer tegen komen." Titie vond dit een zeer matige troost en wachtte ongeduldig tot 't zaaien en planten zou beginnen. „Nu is 't klaar hè? Nu mogen de plantjes er in." „Ja, eerst die Dahlia-knollen."' Nauwkeurig herhaalde Titie de na men: „Dahlia, margrieten, herfst- aster bloeien ze allemaal als Pap pie thuis komt?" „De herfstaster nog niet. Vanmid dag gaan we zaad kopen, nu is 't genoeg." „Gaat Tante René dan ook mee?" „Misschien wel, 't is zulk mooi weer.' „Met z'n tweeën is veel leuker," zei 't kind.. „Waarom? Je houdt toch veel van tante René?" „O ja, maar u rijdt dan altijd zo zachtjes en ze aarzelde. „Nu wat nog meer?" „De mensen kijken zo Oma zei laatst, dat zij niet mee zou willen.*' 't Hoge woord was er uit. „Zo, zei Oma dat." Een blos van ergernis kleurde Loek's wangen. Verschrikt greep Titie haar har.cL ..Bent u hoos. mammie?" Loek drukte 't handje, dat in de hare lag, vaster. „Boos niet. Titie. maar wel een beetje 'bedroefd. Vind je 't niet héél erg. dat Tante Rëné nooit kan lopen, nooit kan gaan. waar ze zelf wil? Heb je niet gemerkt, hoe prettig ze zo'n autoritje vond? En zou je haar nu thuis willen laten, omdat de men sen kijken?" Er stonden tranen in Trésorke's blauwe kijkers, maar ze zei niets en was ook onder 't koffiedrinken opvallend stil, vond Loek. Later, toen ze haar riep, vast over tuigd dat ze met de poppen speelde, kreeg ze geen antwoord. Ze ging eens kijken; nergens was Titie te zien. Een ongekende angst greep haar aan. Ze rende naar be neden misschien bij René. En ja daar zat Trésorke op 't rustbed en vertelde van 't tuintje en de bloemen. ..Loek, wat zie je bleek wat is er?" Ze slaakte een zucht van ver lichting. „O. niets hoor, 't is al weer over." „Titie kwam me juist vragen of ik vanmiddag mee ga." Een warme blijdschap doorstroom de Loek bij deze woox*den en bracht de kleur op haar wangen terug. ,.En je neemt 't natuurlijk aan, 't is zalig buiten." „Graag," lachte René haar dank baar toe. t Tuintje was klaar. Een geel hout je gaf de naam aan van elke bloem soort. Hier en daar zag men al een jonge scheut of ontkiemend zaad. Geen hortulanus had met meer zelfkennis de namen van z'n speci aliteiten kunnen noemen, dan Tré sorke van de hare. Loek, zelf dol op planten en bloe men, moedigde de liefhebberij aan en al gauw werd ook Jantje van Doornwijck een ijverige bondgenoot. „Kijk eens wat ik heb," zei hij op een middag, toen juf hem gebracht had. Heel voorzichtig opende bij 't bruine papier, terwijl Titie in span nend ongeduld toekeek. „Wat zijn dat, Jan?" Voorzichtig streek haar vingertje langs de licht groene sprieten. „Anjers. Mams zei, dat ik ze mee mocht nemen en 'k iheb ook gouds bloemenzaad." „Heerlijk! Mogen we gauw naar dc tuin, mammie?" zei Titie opge wonden. „Hier, doe je schort voor er is er nog wel een voor jou ook." „Een meisjesschort!" zei Jan on willig. „Mouwsehorten zijn allemaal een der. jongen!" Op hun knietjes gelegen, groeven ze de planten in, terwijl Loek wat onkruid wegtrok, dat telkens hard nekkig terugkeerde. „Nu gieten," zei Jan, die dat 't fijnste vond. „Mag niet als de zon schijnt.'* „Ach kind, hier is geen zon; als planten pas in aarde staan, moeten ze iuist water hebben." Titie zwichtte. „Mogen we gieten, mammie?" „Goed, dan zal ik een emmer wa ter halen. Zoet hier blijven, hoor." Nu lag 't tuintje aan de zijkant van 't huis en toen Loek terug kwam met de volle emmer, hoorde ze stemmen. Ze wilde hem neerzet ten om eens te kijken, wie 't was, toen Madeleine d' Oi*mont haar de hand toestak. „Zo. Loek, een beetje aan 't tuinie ren? Gaby, zeg tante eens goeden dag." Een meisje wat ouder dan Titie groette beleefd, keek dan weer met verlangende blikken naar 't tweetal. Ze hadden naast dit fijn aangekle de popje gevoeglijk de kinderen van de tuinman kunnen zijn. „U mag ze 'dadelijk wel eens onder handen nemen.'' klonk de af keurende stem van Mevrouw War sage. „ze zien er ontoonbaar uit." „Ach ja, je kunt kinderen nu eenmaal niet in een zijden jurk bui ten laten spelen." Ze lachte om haar ergenis te ver bergen tegen Madeleine. „Neen, dan zijn ze niet in hun ele ment. Is 't waar, dat Han ovex'mor- gen uit San Francisco vertrekt?" „Ja." Madeleine zag 't levendig gezichtje even verstrakken tot ernst. „Kom, zullen we eens vetrdrr gaan?" drong mevrouw Warsage. Een genadig knikje naar Loek en met een: „we zien u straks nog wel," wilde ze zich omdraaien, toen plotseling 'n stroom water langs haar voeten stroomde, die haar ver schrikt op zij deed springen. Tegelijk klonk een angstig „Oh" uit de mond der kinderen en on vergeeflijke misdaad een onder drukte lach van Loek. „Excuseer me," stamelde ze. Gelukkig was er geen tijd, over haar gebrek aan zelfbeheersing na te denken, want Titie schreeuwde uit alle macht. „M'n tuintje, mammie, m'n tuin tje," en stond met twee voeten in 't water, om de stroom te keren, ter wijl Jan met behulp van z'n schop eenzelfde poging deed. (Wordt vervolgd!

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6