De zorgen van de Oosterburen Het plan-Schuman Koude Pinksteren K. en O. naar de „Faust" Winkelhuizen te Oegstgeest £eidse hutspot] ZATERDAG 27 MEI 1950 DE LEIDSE CUURANT EERSTE BLAD PAGINA Met de vrijmaking van het toerisme wil het toch niet vlotten (Van onze speciale verslaggever) Vandaag nog waalt de vlag half stok op het moderne en riant aan de Rijn gelegen bondsgebouw van de West-Duitse regering. Want de rouw om de slachtoffers van de mijnramp in Gelsenkirchen is werkelijk nati onaal. Doch even nationaal vat de Duitser aan deze zijde van het ijze ren gordijn de vele problemen op, waarvoor hij zich gesteld weet en die slechts moeizaam tot oplossing kunnen komen. „De moeilijkheden liggen waar lijk niet bij U aan de Zelfkant," zegt minister Jakob Kaizer ons, als wij hem willen spreken over weerstan den tussen zijn land en het onze. Natuurlijk erkent ook hij, dat het in Tudderen en meer nog in Elten niet steeds vlot gaat tussen de nieuwe Nederlandse overheid en de oude bevolking; hij weet, dat er school kwesties zijn ontstaan en dat het 'her stel der woningen hier en daar stag neert.' „Maar, zo vragen wij, weet de minister óók, hoezeer een enkel Duits blad de onzekerheid in de Zelf kant in de hand werkt met de bewe ring, dat Nederland er weinig doet?" „Dat maken wij wel in orde," meent men aan het Ministerie var. Duitse aangelegenheden. „Zouden wij, die in het Oosten zo veel moei lijkheden hebben te overwinnen door het verlies van aanmerkelijke ge bieden, niet kunnen slagen in net geval van zeer geringe grenscorrec ties in het Westen?" Klinkt het min of meer diplomatiek. Acht millioen mensen meer in het Westen. Ja, met dat Oosten van Duitsland is de jeugdige Bondsregering nog lang niet klaar. De minister noemt ons wat cijfers. Ongeveer acht milli oen mensen zijn van ginds naar het Westen gevlucht en werken een overbevolking in de hand, die te er ger is zolang de puinsteden zelfs hun eigen inwoners niet kunnen her bergen. Natuurlijk wordt er zeer hard gebouwd en soms zijn de ar beiders tot tegen middernacht bezig; maar dit alles lijkt zo weinig tegen over die talloze ruines. Dertigduizend nieuwe woningen sedert het einde van de oorlog ver rezen in belangrijke steden als Ham burg en Düsseldorf; doch veel har der kan het niet gaan. Men moet zich houden aan een bouwprogram, want het geld is zeer krap. Het Mar shalL-plan helpt weliswaar, doch Bonn, 26 Mei. I voornamelijk voor industriële doel- I einden. Een van de gevolgen is dus, dat niet alle arbeiders aan de slag kunnen komen. Vandaar het grote aantal werklozen, nog vergroot door het getal der vluchtelingen. Zo kon het gebeuren, dat het aantal gere gistreerde werklozen in Februari meer dan twee millioen bedroeg. Maar nu kon minister Storch ons mededelen, dat in de afgelopen drie maanden het aantal is verminderd met 250.000, waarvan alleen reeds tien procent in Beieren. Nochtans konden de economische omstandigheden van West Duitsland mede veroorzaakt door grote duurte en gemis van allerlei levensbenodig- heden, niet zó ernstig zijn, of het communisme boette aan betekenis in. Mensen, die het weten kunnen, we zen ons op de versterkende kracht van het geloof, een kracht, die door het gemis van heel veel kerkgebou wen, nu reeds veel meer dan vijf jaar, niet kan worden onderschat. Toch maken de West-Duitse auto riteiten zich zorgen, de Kerken wel het meest. Want zou de algemene el lende nog lang voortduren, wie weet, hoe het volk zich dan houden zal. Daar staat weer tegenover, dat men door de terugkeer van krijgsgevan genen uit het Oosten de ware aard van het communisme heeft kunnen zien. Ook Engeland uitgenodigd Reuters correspondent te Parijs meldt thans, dat de Franse regering Donderdag een officiële uitnodiging aan Engeland heeft gestuurd om deel te nemen aan onderhandelin gen over de oprichting van een West-Europese staal- en steenkool- pool. Deze uitnodiging kruiste het aanbod van de Britse regering om waarnemers te zenden naar bespre kingen tussen Frankrijk en Duits- l--d over de pool. De Franse uitnodiging, die Don derdag naar Londen werd verstuurd was enige dagen eerder aan de re geringen van Italië, België Neder land, Luxemburg en West-Duitsland gezonden. Zij verzoekt de regerin gen haar instemming te betuigen met het beginnen van onderhande lingen op basis van de in Schumans verklaringen van Mei omschreven beginselen. Franse regeringskringen zagen in het Britse aanbod een teken, dat de Britse regering zich niet van het plan-Schuman afzijdig wilde hou den. Men wees er echter tegelijker tijd op, dat het zenden van waarne mers, zonder eerst de beginselen te aanvaarden, in Parijs beschouwd werd als niet in overeenstemming te zijn met de bepalingen van Schu mans verklaring en de daarop vol gende Franse uitnodiging. In diplomatieke kringen te Parijs verklaarde men te hopen, dat de Britse regering een stap verder zou gaan na bestudering van de Franse uitnodiging. In dat geval zouden de onderhandelingen naar verwachting ongeveer medio Juni beginnen. Verdediging tegen atoombommen onmogelijk? Prof. Blackett, een der voornaam ste Britse atoomgeleerden, verklaart in een brochure, die Vrijdag is ge publiceerd, dat een afdoende verde diging van Engeland tegen een atoomaanval van het Europese vaste land „geheel en al onmogelijk is, al was het slechts om economische re denen". De brochure schrijft, dat de „kos ten van de nodige passieve verdedi gingsmaatregelen, zoals het versprei den en ondergronds brengen van fa brieken, geheel buiten het economi sche bereik van dit land" liggen. Andere geleerden, die tot een pam flet een bijdrage hebben geleverd, schrijven, dat het naar hun schatting mogelijk is het aantal slachtoffers in Engeland tot 50.000 per atoom bom te beperken. Zij waarschuwen daarentegen, dat de waterstofbom mogelijk twee of drie keer zo dodelijk is en een ern stige radio-actieve uitwerking kan hebben. Van Adenauer tot Schuman. Juist in deze dagen wordt er in een majestueus hotel op de tegen over het Regeringsgebouw gelegen Petersberg intens gesproken over de zogenaamde Duits-Franse „Mon- tan-Union." Jean Monnet, de vader van het plan-Sdhuman, is namelijk hier dagen lang in gesprek met bondskanselier Adenauer; maar de staatssecretaris, die wij vroegen naar de juiste ondergrond van de besprekingen, kon nog niet ver moeden, wat er uit zal voortkomen. Intussen toonde hij zioh dankbaar voor het gebaar. Zijn wij goed ingelicht, dan kan een eventuele Unie tussen beide ri- iralen een vruchtbare bijdrage le veren voor de wereldvrede. Het voordeel voor Duitsland zal voorna- menlijk van politieke aard zijn, voor Frankrijk meer van economische be tekenis. „Schrijf U_eens aan de Geallieerden!" In verschillende besprekingen, die wij hadden, kwam steeds het Duitse verlangen naar meedoen in het Eu ropese spel naar voren. Maar dat is een aangelegenheid waaraan meer deren tepas moeten komen. Wijzelf hebben het toeristenverkeer ter sprake gebracht, als een der belang rijkste contactmiddelen. In dit opzicht is er weliswaar iets aan het groeien. Maar nog steeds zijn er belemme ringen van het visum (overigens een goed zaakje voor de geallieerden!) en van het onderlinge grensverkeer. Voor godsdienstige en culturele doel einden worden sedert kort welis waar grenspassen verstrekt, maar het is een toer om er aan te komen. Het gevolg is, dat wij bij een kort verblijf in het genade-oord van Ke- velaer niets hebben teruggevonden van massale bedevaarten uit ons land, tenzij dan een enkele groep van hoogstens veertig man op een collectieve pas. „Over de bevordering van het Gerritje? S. F. L.: Maar wij zorgen voor een zonnetje Als u morgen na de H. Mis de kerk verlaat, mag u niet te hard lopen. Aan de uitgang staan 12 apostelen, zonder baarden en nog erg jeugdig, maar niettemin hebben ze u iets te zeggen. Nu zou het te veel gevergd zijn, als ze u van uw Pinksterontbijt afhielden met eens alles te vertellen, wat ze op hun lever hebben. Daarom is het afgedrukt in „De Rijnpost", die u voor een kwartje kunt aan schaffen. U haalt daarmee de zon in huis en dat is werkelijk hard nodig, want de Bilt geeft sombere voor spellingen voor de Pinksterdagen. U weet, dat u met dit kwartje het werk steunt dat drie a vierhonderd echte Hollandse jongens, die het niet zo gemakkelijk hebben op deze wereld, de vriendenhand reikt. Het clubhuis Sint Frans, het Don Boscohuis, de buurthuizen de Duiventil en een staf van veertig man met twee aalmoeze niers staan voor hen klaar. Maar met de vacantie moeten de jongens op kamp! Wie zal dat betalen zoete lieve toeristenverkeer zoudt U eens in de krant kiunnen schrijven" zei ons de minister. Hij en zijn regering kun nen daar blijkbaar niets aan verbe teren, want zó ver zijn zij met de geallieerde bezetting nog niet ge vorderd! Een vooraanstaand lid van de Chriselij'ke Demoncratische Unie (een politieke instelling ongeveer als onze K. V. P.) heeft ons een docu ment overhandigd, dat zo juist was verschenen en waarin een proeve van wet was neergelegd over de me dezeggenschap van de arbeider in het bedrijf. Wij hebben gehoord, dat men dankbaar heeft gebruik ge maakt van een soortgelijk ontwerp, dat enkele maanden geleden in Ne derland tot wet is verheven. En de ze wet op de P. B. O. schijnt ook mede-handleiding te zijn geweest voor het eigen ontwerp der Bonds regering dat echter nog niet is ver schenen. Wij hebben geen gelegenheid kun nen vinden, de Nederlandse tekst te vergelijken met de Duitse; maar zo als de staatssecretaris van minister Kaiser ons verzekerde, heeft het ont werp van de C. D. U. de instemming van beide vleugels der partij. Zelfs de groot-werkgevers hebben zich er mee kunnen verenigen. Bij gelegenheid van le Lustrumviering Voor de Lustrum-viering van K. O. met de opvoering van Gounod's Faust, was bijzondere belangstelling. Het gebouw van K. en W. in den Haag was totaal uitverkocht. De voorzitter der Stichting, de heer H. de Wilde, heette het volledige ge meentebestuur van Leiden, dat aan wezig was, welkom, en met deze he ren, mede de 2000 toeschouwers. De heer van der Pompe .directeur van K. en O., werd voor 't voetlicht ge roepen en aan hem werd een ere saluut gebracht voor zijn arbeid om alles en alles voor deze feestuitvoe- ring te bewerkstelligen. Mevrouw van der Pompe ontving hiervoor de fijne attentie van een mooie, tuil bloemen. Ingenieur de Jong kondigde de wor ding aan van een nevenstichting: Stichting vrienden van K. en O." met als doel: K. en O. daadwerkelijk en finantieel bij te staan bij haar omvangrijk werk. En nu was 't grote moment daar Otto Glastra van Loon had de muzikale leiding van 't lyri sche drama naar de tekst van Jules Barbier en Michel Carre, in de Ne derlandse bewerking van Jan Spier dijk. Dank zij haar rijkdom aan me lodieën. aria's en ensembles met vol op gelegenheid tot bei-canto behoort de ..Faust" tot de populaire (in de goede betekenis) ooera's. Alle moge lijkheden om tot iets moois te ko men, waren bestudeerd en ten goede aangewend. Wat wij misten in deze lofwaardige opvoering .is de Franse taal. Greet Koeman als Gretchen had nrachtige momenten o.a. in de oud- Franse ballade „II y avait un roi de Thulé", onderbroken door uiting van eigen gedachten, wat zij heel mooi deed. Met haar noemen wij Jo van der Meent als Martha en Freda Nils- son in de kleinere rol van Siebel. Al len zijn zangeressen, die een op peil staande wedergave waarborgen. Vo caal als dramatisch werd een accep tabele wedergave geboden. Een uit stekende tegenspeler was Chris Scheffer in de moeilijk te realiseren Faustrol. Een opera-tenor, begaafd en in staat volgehouden welluidende zang te geven, vooral na het eerste bedrijf kwam hij goed op dreef. Het krachtige spel van Gerard Groot, als Mephisto. was een bezielende factor. De partij ligt niet in zijn mooiste re gister, maar zijn actie en gestalte, imponeren en met al het goede, dat wij al noemden werd de volle zaal tot enthousiasme gebracht. De kleinere rollen van Valentijn en Brander wa ren bij Burksen en Angenent in goe de handen. De ensembles waren uit stekend van samenzang, de koren mooi van klank, terdege voorbereid, los van bewegen in voortreffelijke massa-regie. Het orkest secundeerde uitmuntend en speelde de inleidingen geacheveerd. Glastra van Loon is iemand van ervaring en ontwikkeld muzikale aanvoeling. Met vaste hand wist hij het instrumentaal ensemble en allen op 't toneel te leiden, en al len met enthousiasme te bezielen tot kleur en spanning. Aan het ballet, dat uit vier solo-danseressen en een ensemble bestond en dat door Darja Collin geleid werd. is veel artistieke zorg besteed. Vaardig en elegant wer- de de klassieke balletten uitgevoerd naar de door Darja Collin ontworpen choreographie; met tegenstelling van felheid en soberheid. De, décors de den suggestief aan. de costuums met smaak voor kleur saam gesteld. De regisseur Abraham van der Vries had met alle beschikbare middelen ge woekerd. De muzikale dramatische kunst is met deze vertolking, die er wezen mocht, goed gediend geweest. Ruimschoots bijval van alle aanwezi gen en terecht. Bloemen voor de da- mes-solisten. K. en O. vierde waardig haar le Lustrum. J. Kortman. BACH-HERDENKING. De zomerconcerten in de Pieters kerk zullen dit jaar in het teken van de Bach herdenking staan. Jaap Stotijn en Leo Mens zullen de reeks openen op Dinsdag 30 Mei a.s. De meester hoboist speelt een tweetal sonates en een adagio. Voor orgel geeft het programma o.a. het Vivaldi-orgelconcert in a, twee ko raalbewerkingen en de a-moll pre lude en fuga. Om deze werken te horen uitvoe ren in een stijlvolle omgeving als die van de Pieterskerk behoeft geen nadere aanbeveling. Als iedere kerkganger morgen „De Rijnpost" koopt, komen we een eind in de goede richting. Daarom: in ieder gezin „De Rijn post". Jongens en meisjes, die na de H. Mis bij de verkoop willen helpen, kunnen zich melden bij de ploeglei der aan de uitgang. HET ZIEKENTRIDUUM. Voor het zieken-triduum, dat op 12, 13 en 14 Juli wordt gehouden, kunnen zieken zich nog opgeven tot 14 Juni, bij de heer A. H. J. van der Horst, Lage Rijndijk 19, tel. 21981 of bij de Wijkzusters. LEIDENAAR WON K.R.O.- WEDSTRIJD. „Wat betekent Europese Samen werking voor mij?" Enige tijd geleden schreef de K. R.O. een wedstrijd uit, waarvan de deelnemers in het kort een uiteen zetting moesten geven over „Wat betekent 'Europese Samenwerking voor mij?". Dezer dagen werd de uitslag bekend gemaakt en daarbij bleek, dat de eerste prijs was toege kend aan de heer C. J. Oort (21 jaar) Sterrewacht 5, Leiden, zoon van prof. dr, J. H. Oort. De prijs bestaat uit een twee-persoonsreis per K.L. M. naar Londen, Parijs of Rome. Hedenavond om kwart over tien zal dit bekroonde opstel door de K.R.O. worden uitgezonden. INAUGURELE REDE VAN PROF. DR. R. A. J. VAN LIER „Ontwikkeling en karakter van de West-Indische Maatschappij" In het Groot-auditorium van de t^eidse Universiteit aanvaardde prof. dr. R. A. J. van Lier gistermiddag zijn ambt van buitengewoon hoog leraar in de Sociologie en de Cul tuurkunde van Suriname en de Ne derlandse Antillen, met een inaugu ratie over „Ontwikkeling en karak ter van de West-Indische Maat schappij" Deze benoeming vraagt bijzondere aandacht, omdat dit de eerste keer is, dat aan een Nederlandse Univer siteit een leerstoel wordt ingesteld, waardoor het mogelijk wordt socia le wetenschappen met betrekking tot Suriname en de Ned. Antillen te doceren in de uitgebreidheid, die de leeropdracht aan prof. van Lier ver oorlooft. Spr. Weidde uit over de gemengde bévolking van West-Indië en het voormalige slavendom, na het af schaffen waarvan een emancipatie van kleurlingen en negers plaats vond, alhoewel de arbeidsindeling DE N.V. STANDAARDBOUW TE 's-GRAVENHAGE maakt bekend, dat te OEGSTGEEST aan de Rhijngeesterstraatweg ongeveer tegenover de Weytenbachlaan. zullen worden ge bouwd enkele winkels met afzonderlijke bovenhuizen en afzonderlijke daarachter gelegen pakhuizen. Deze bouw maakt deel uit van een nieuwbouw van ongeveer 200 mid denstandshuizen ter plaatse. De winkelpanden zijn uitsluitend te koop Koopprijs en voorwaarden in onderling overleg te regelen in verband met eventuele wijzigingen, indeling van woning, pakhuis enz. Inlichtingen, tekeningen, enz. N.V. STANDAARDBOUW, Bezuidenhoutseweg no. 127. 's-Gravenhage. Telefoon 770137 en 770887. 4247 nog bijna geheel langs segmentari- sche lijnen verloopt. Na gesproken te hebben over de taalverschillen en Godsdienstige opvattingen, gaf prof. van Lier een overzicht van de situ atie, sedert in 1946 inleidende be sprekingen begonnen waren, die tot de tegenwoordige staatkundige vrij heid van Suriname hebben geleid. Het zelfbestuur, in 1950 aan Surina me verleend, kan ook de weg banen voor een groter saamhorigheidsge voel. Politiek is de situatie nog niet ideaal, maar er is voorhands geen reden, aldus besloot spr., om de toe komst niet met enige hoop tegemoet te zien. Na de gebruikelijke toespraken volgde in de Academie een druk be zochte receptie. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Ned. Ind. recht: mej. J. Lee mans te 's-Gravenhage, idem de heer E. Kilia'n te 's-Gravenhage; doctoraalexamen Indologie (Econ.) de heren: J. W. de Koning te Am sterdam; E. M. van Emmerik te Haarlem; F. Bogaardt te 's-Graven hage; doctoraal-examen Geneeskun de II, mej. N. M. Tuyl Schuitema ker te Wassenaar, idem de heren A. Stuurman te 's-Gravenhage, H. J. C. Zwijsen te Rotterdam; Arts-examen le gedeelte de heren: L. I. v. Haas- tert te 's-Gravenhage, J. J. M. Mi- chielsen te Heerlen; Arts-examen 2e gedeelte A. Behrendt te Haarlem, H. J. Hunscheid te Sittard, E. Knijff te Oegstgeest, P. P. J. Vanderbeke te Leiden; C. Zegveld te 's-Gravenhage Zaterdag, 27 Mei. Om te beginnen verzoekt de com missaris van politie te Leiden dege nen, die getuige waren van mishan deling .van een pl.m. 27-jarige vrouw door een wielrijder op de Hooge- woerd, zich zo spoedig mogelijk aan het Politiebureau, afd. Recherche, te vervoegen, om inlichtingen te ver strekken. Op 23 Mei 1.1. liep de vrouw 's middags om twee uur op het trottoir, ter hoogte van Casino, toen de wielrijder plotseling het trot toir kwam oprijden en tegen de vrouw met kinderwagen aanreed. Daarop ontstond een woordenwisse ling, waarna de wielrijder de vrouw in het gezicht sloeg. Nu over het zilveren jubileum, dat kapper C. F. Lardee, de Genestet- straat 44, gisteren vierde. Van 6 tot 8 uur werd receptie gehouden, waarop velen de jubilaris kwamen geluk wensen. We zagen de gemeenteraads leden mevr. C. P. Braggaarde Does, en de heren W. F. v. d. Burg, H. Zunderman Jr. en C. Pina, want de heer Lardee is zelf ook gemeente raadslid (P. v. d. A.). Namens het P. v .d. A.-bestuur zagen we de heer H. Woudenberg, secretaris. Boven dien vele vertegenwoordigers van Speeltuin- en Buurtverenigingen. De heren M. I. Smit en A. Lasschuyt ver tegenwoordigden de Leidse Bond v. Speeltuinverenigingen. Het bestuur van buurtver. „Haagwegkwartier" bleef niet achter. De heren J. Cra nia, W. Schouten en W* Koolloos kwamen feliciteren. Namens de Speeltuinvereniging „Westerhwar- tier" boden de heren W. v. Zonne veld, A. Simons en mevr. van Dijk gelukwensen aan. Ook de afdeling Leiden van de Ned. Kappersbonds, waarvan de heer Lardee voorzitter is, gaf blijken van belangstelling. Naar aanleiding van ons artikeltje, in de courant van gisteren, over het gouden huwelijksfeest van „Coba en Kees", bereikten Stadskok verschil lende vragen over de wijze, waarop de Leidse klanten van Coba geza menlijk iets willen doen. Hij moge verwijzen naar mevr. de wed. G. E. SteinKoolbergen, Rijnsburgerweg 99, tel. 25891, giro 265710, die met de plannen volledig op de hoogte schijnt te zijn. Om twee redenen hield de Tuin- tjesvereniging „Ons Belang" een bui tengewone vergadering. Op de eer ste plaats om de voorzitter gelegen heid te geven de RHW-wisselbe- ker uit te reiken aan de heer Ouwer- kerk, die mede-winnaar was van de tuintjeswedstrijd 1949 en daarom het kleinood gedurende het tweede halfjaar in zijn bezit mag hebben Op de tweede plaats om de leden iets »te laten opsteken van hetgeen de heer Odijk uit Voorschoten wist te ver tellen over orchideeën-kwekerij. Aan de hand van 50 lantaarnplaatjes be sprak de,ze bekende orchideeënkwe- ker de vorm en groeiwijze van ver- Bioscopen Trianon: Iedereen zal zich onge twijfeld de spannende dagen herin neren in December 1944, .toen het Duitse leger op een ogenblik, dat de geallieerde overwinning zeker scheen zijn Ardennen-offensief begon, begunstigd door mist en sneeuw, die de Amerikaanse lucht macht verhinderden in te grijpen. Het is deze episode uit de laatste wereldoorlog, die het onderwerp is van de film „Battleground" („Bas- togne"). Wat hier in filmbeelden is vastgelegd, benadrukt echter niet zo zeer een heroisch-dramatisch hoogte punt uit de strijd tegen Duitsland, maar wil meer een karakteristiek zijn van de verbetenheid, waarmee de soldaten individueel, ondanks de vele ontberingen, hebben gevochten voor de vrijheid. Want nog nooit is er een oorlogsfilm vertoond, die zo geconcentreerd was op de lotgeval len van een handjevol soldaten. Daarom is deze geschiedenis over en kele mannen van de 101ste luchtlan dingsdivisie, die op het moment waarop zij met verlof naar Parijs zullen gaan, plotseling als infanteris ten worden ingezet bij Bastogne, een symbool voor de moed en offervaar digheid van allen, die waar ook, voor de goede zaak hebben gestre den. William Wellman, die zijn ta lenten als regisseur reeds in meer dere oorlogsfilms bewees, heeft hier mede weer een werk geleverd, dat van het begin tot het einde boeit en zeker boven de middelmaat uit komt. Voor 14 jaar en ouder. Luxor zoekt het deze week meer in het luchtige genre en vertoont de nieuwste avonturen van Abbott en Costello in ,Leve de Samba". De ge schiedenis speelt zich af in Mexico, het land van muziek, aardige meis jes en stierenvechters en men zal begrijpen, dat een dergelijke omge ving bijzonder geschikt is voor de twee komieken, Costello krijgt het natuurlijk, ondanks zijn eerlijkheid, met de politie aan de stok. Maar daar blijft het niet bij. want tijdens de klopjachten vindt hij nog tijd, om verliefd te worden. Het is eigenlijk overbodig nog verdere uiteenzettin gen te geven, want de namen van de twee hoofdrolvertolkers bieden vol doende waarborg voor een uurtje amusement. Voor veertien jaar en ouder. Rex heeft een „Superman" op z'n repertoire, een man, die inderdaad meer is dan een gewoon mens, al faat ook. hij als ieder mens gewoon ood aan het slot. Of eigenlijk: „ge woon" mogen we niet zeggen, want or is een hele planeet voor nodig, die op de aarde valt. Het gaat cr overi gens nog al raak naar toe in deze avontuurlijke film; er komen „do dende stralen" bij te pas enz. In elk geval is er aan spanning geen ge brek. Voor 14 jaar. Lido In het voorprogramma draait een goede opname van het bezoek van H.M. de Koningin en Prins Bernhard aan Parijs alsmede een film uit het oude Hollywood van dertig jaar geleden. Het tegen woordige geslacht lacht om de beel den, die toen op het witte doek 1 schenen en dus doen zij niet anders dan wat de toeschouwer vóór der tig jaar deed: zo amuseerde men zich vroeger, maar diezelfde becl den amuseren ook de moderne toe schouwer. De hoofdfilm „Het meisje van het stille strand" geeft de geschiedenis weer van een onderwijzeresje, dat uit haar beti-ekking ontslagen wordt, omdat zij, in badpak gefoto grafeerd, in een courant is afge beeld. Op Amerikaanse wijze volgt er natuurlijk een rechtspraak uit, waarop even natuurlijk de rechter het ontslag niet gemotiveerd acht, zodat het moet worden inge trokken. Een film voor volwassenen Casino: Programma door de K.F.C. iafgekeurd. GEM. AANKONDIGING INZAMELING HUISVUIL. Op de tweede Pinksterdag zal geen huisvuil worden ingezameld". Men gelieve op die dag geen em mers aan de openbare straat te plaat sen 4229 Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op Maan dag worden bediend, zal nu plaats vinden op Donderdag 1 Juni a.s. De Directeur Gem. Reini- gings- en Ontsmettings- dienst. schillende soorten en variëteiten. Binenkort zullen de leden een ex cursie mee kunnen maken naar deze kwekerij. Wat was er gistermorgen toch aan de hand voor het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in de Raam- steeg? De kraanwagen van de Brand weer was bezig de vijf meter lange schedel van een vinvis op een grote truck te laden. U moet weten, dat het geraamte van deze vinvis, 22 meter lang en 10.000 kg. zwaar, af komstig is van het kadaver, dat in 1914 bij Wissekerke aan wal spoel de en uitgebeend werd. Het zal ten toongesteld worden op de expositie „Rotterdam Ahoy!" Vandaar het transport. En vandaar die kraanwa gen. De leden van de R.K. Gym.ver. „Groen Wit" worden er aan herin nerd, dat de tram op Tweede Pink sterdag 's morgens om acht uur van het Station vertrekt. Alle leden in uniform op tijd aanwezig! Belang hebbenden kunnen tegelijkertijd mee reizen. STADSKOK. POPPENKASTVOORSTELLING voor do kinderen van dc St. Barbara-School, Levcndaal op Dinsdagmiddag a.8. in het St. Antonius- Clubhuis is VERVROEGD van 5 uur op HALF VIER (adv.) Geveilde percelen. Ten over staan van Notaris N. W. Holtkamp alhier: Het fabrieksgebouw met terrein, ketelhuis en machinerieën te Leiden aan de Zoeterwoudse weg 11 en aan de Vliet na afmijning tezamen in bod 62.683.—, koper de heer D. N. den Haan q.q. te Rijnsburg voor 63.783. Het woonhuis Geregracht 36 al hier in bod: 2.900.koper de heer G. Bergers alhier voor ƒ2.900. De woonhuizen en erven te Oegst geest, Javastraat 32, 34, 36 en 38, in bod 15.550.koper de heer P. A. Rullmann te Oegstgeest voor 15.500.—. Het herenhuis Noordeinde 52 in bod: 16.000.koper de heer P. A. de Wekker q.q. alhier voor 22.000. De percelen Oranjestraat 41, Nieu we Rijn 97 alhier en de Kempenaer- straat 44 te Oegstgeest zijn uit de hand verkocht. De percelen Bilderdijkstraat 2, Oude Singel 62, Uiterste Gracht 154, 156, 160, Middelste Gracht 139 130a, Uiterste Gracht 152, Middelste Gracht 143, 141, 137 133, en de werk plaats met staalsteden in de Waard zijn niet verkocht. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma alhier: Het herenhuis met tuin te Oegst geest in het Wilhelminapark 16', ge naamd „Johan Henri" in bod: f 16.000.koper de heer J. C. van der Graaf te Voorschoten voor 16.000.—. Zondagsdienst der huisartsen. A.s. Zondag 28 Mei 1950 zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: van Es, Jasperse, van Leeuwen, Lahr en Teeuwen. Tweede Pinksterdag nemen waar: de doktoren van Bockel, De Graaff, Kors, Meyboom en Veldhuizen. Dienst der Apotheken. De avond nacht en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 27 Mei 13 uur tot Maandag 29 Mei 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschans- weg 4. tel- 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgees- tei-apotheek. Wilhelminapark 8, te lefoon 26274. Maandag 29 Mei (2de Pinkster dag) van 8 uur tot Zaterdag 3 Juni 8 uur wordi waargenomen door de Apotheek Duysler, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Augusta Aldegon- da d. van N. C. Opdam en A. J. Mil tenburg. Wilhelmina Jacoba d. van R. C. van Vliet en M. C. van Meurs. Martea Wilhelmina d. van G. A. Schellekens en P. Sloos. Johanna Marina d. van J. C. Zaayer en G. van Wijhe. Catharina Jacoba d. van T. Peteri en C. Gordijn. Ellen Nicoline d. van N. van Dee en F. A. M. Mul der. Wim z. van W. F. dc Wolf en A. van der Zeeuw. Alida Maria d. van P. J. J. Duindam en C. M. van Berge Henegouwen. Emma Johanna d. van T. de Roode en E. J. Hasselo. Willem z. van H. W. van Oosten en V/. Simonis. Overleden: L. van Ruiten we<%. 76 jaar. Laatste berichten POST VOOR TERUGKERENDE MILITAIREN. Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Hellenie Prince", ..Amerapoora", „Grote Beer" en „General Greeley", welke in een der tussenhavens zal worden uitgreikt, moet uiterlijk op 1 Juni in Nederland worden ter post be zorgd. Post bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Zuider kruis" op weg naar Indonesië, moét uiterlijk op 29 Mei in Nederland worden ter post bezorg.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2