De regering over Indonesië ting- MEDINOS STADSNIEUWS WOENSDAG 24 MEI 1950 OE LEIUSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 (Vervolg). POSITIE VAN NEDERLANDSE ONDERNEMERS IS MOEILIJK. De Nederlandse ondernemersbelan gen. in Indonesië worden voor het grootste deel gevormd door beleg gingen in landbouw-, mijnbouw- en industriële bedrijven. De waarde van de beleggingen in deze ondernemingen is niet precies aan te geven. Naar schatting varieer de zij in 1836 tussen de 3 en 4 mil liard gulden, zijnde plm. 15 pet. van het Nederlands nationaal vermogen van dat jaar. De positie van de Nederlandse on dernemers, thans bijna 5 maanden na de souvereiniteitsoverdacht, kan in dit overgansstadium in het alge meen als zeer moeilijk worden geken schetst. De oorzaken hiervan zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats is het wettig gezag nog niet overal geconsolideerd en op de tweede plaats bestaat er grote sociale onrust, zich uitend in de actie van het sinds de souvereiniteitsoverdracht sterk toe genomen doch nog onvoldoende ge organiseerde vakvereningswezen. Indien thans in de eerste plaats de vooruitzichten en de positie van de cultuurondernemingen in ogen schouw wordt genomen, dan valt op te merken, dat de regering van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië nog geen maatregelen heeft genomen, op grond waarvan een-dui delijk inzicht kan v/oiden verkregen in de algemene beginselen van haar economisch beleid. Door de monetaire maatregelen, welke in Indonesië zijn genomen, zijn in Nederland een aantal studenten en scholieren van alle landaarden, uit Indonesië afkomstig, getroffen. Voor lopig wordt langs de normale daar voor aangewezen instantie van het ministerie van binnenlandse zaken hulp verleend, daar waar zulks no dig bleek. De veiligheid van personen en goed is op vele plaatsen nog bepaald on voldoende. Behalve de ongunstige weerslag hiervan op het economisch bestel baart dit ook onder de Neder landse bevolkingsgroep onrust. Hoewel aanslagen, berovingen en diefstallen nooit geheel te keren zijn, vinden zij op vele plaatsen in Indo nesië toch wel op een abnormaal grote schaal plaats Sedert de souve- reiniteitsovedracht werden ten minste 16, waaronder in Surabaja alleen 6 Nederlandse burgers ver moord. Tot de onrust onder de Neder landse bevolkingsgroep heeft mede bijgedragen het aanzienlijk aantal arrestaties van Nederlandse burgers op Java in verband met de Wester ling-affaire en in Makassar in ver band met de Azis-coup. Het grootste deel dezer arrstanten is inmiddels reeds op vrije voeten ge steld. De behandeling welke zij ge durende hun detentie ondervonden gaf niet tot klachten aanleiding. AMBTENAREN. Als gevolg van een complex van factoren heeft de ontwikkeling van zaken na de souvereiniteitsoverdracht er toe geleid, dat de Nederlandse ambtenaren zich ernstig teleurge steld en verontrust gevoelen. Voor bestuursambtenaren staat reeds vast, dat voor hen, althans in de bestuursdienst geen plaats meer is. Verwacht wordt, dat nog in de loop van dit jaar alle bestuursamb tenaren met uitzondering van een aantal hunner, op wier aanblijven in een andere functie door de regering van de R. V S. I. prijs wordt ge steld zullen afvloeien. Ook de ambtenaren van de rechterlijke macht zullen onder gelijke om standigheden de dienst kunnen verlaten. In dit verband kan worden medegedeeld, dat aan de jongere bestuursambtenaren, die na de oorlog voor de bestuursdienst werden uit gezonden, tot 1 April j.l. de gelegen heid werd geboden hun vast dienst verband om te zetten in een kort verband, waardoor zij na drie jaar hun dienst hebben kunnen beëindi gen of alsnog zullen kunnen beëin digen. zulks onder toekenning van een uitkering ineens (kortverband- toelage, vermeerderd met een bonus). PARTICULIERE WERKNEMERS- De particuliere werknemers zijn zwaar getroffen door de voor hen geheel vervallen mogelijkheid tot overmaking van spaargelden a pari alsook door het feit dat de delegaties aan gezinsleden in Nederland voor hen slechts gedurende 3 maanden a pari gehandhaafd blijven. REPATRIËRING VAN NEDERLANDERS. De situatie van thans is principieel verschillend mët die van kort na de oorlog Kwamen de kosten, verbon den aan bijzondere voorzieningen ten bate van de evacué's van de jaren 1945 e. v. formeel ten laste van de Indonesische geldmiddelen. thans zullen deze kosten formeel en reëel ten laste komen van de vijksbegro- Teneinde in staat te zijn te vol doen aan de eisen, welke op het ge bied van het verschaffen van woon ruimte aan het grote aantal repa trierende gezinnen zullen worden gesteld, is bij de Staten-Generaal ingediend een „Ontwerp-wet huis vesting gerepatrieerden 1950". De vraag of en in hoeverre aan de ge- repatrieerden materiële sociale bij stand dient te worden verleend, wordt goeddeels beheerst door de vraag, over welke middelen van be staan de gerepatrieerden na aan komst in Nederland zullen kunnen beschikken. De regering heeft daarom beslo ten tot instelling van een „coördi natie-commissie voor gerepatrieer den" onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het ministe rie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Verkeerssituatie bij „Avifauna". De heer Nijman l\eeft aan het col lege van B. en W. een aantal vra gen gesteld in verband met de ont stane nieuwe verkeerssituatie welke bij Avifauna is ontstaan. De heer Nijman verzoekt hierin tevens het college met de meeste spoed stappen te doen bij Rijk en Provincie, opdat deze er toe zullen overgaan het plan tot omlegging van de Rijksstraatweg buiten Alphen om tot uitvoering te brengen. ALKEMADE Het college van B. cn W. alhier heeft met ingang van 30 Mei a. s. de heer J. A. van Hameren te Roelof- arendsveen benoemd tot incasseer der van 'het Gemeentelijke Woning bedrijf. HAZERSWOUDE E. H. B. O. Dezer dagen werd op het Gem. Secretarie alhier een infor- matorische bespreking gehouden tot oprichting van een ver.met het doel. door middel van een cur sus het landelijke diploma E. H. B.- 0. te verkrijgen. Deze bespreking werd ingeleid door Burgemeester den Hollander. Spr. dankte de aan wezigen voer de grote belangstel ling, welke bleek uit de opkomst in zo'n groot getal, inzonderheid Dr. Blauwendraad, die op verzoek zich spontaan bereid had verlclaard, leiding van deze cursus op zich te nemen. Spr. schetste daarna de nood zakelijkheid van deze vereniging met het oog op het drukke verkeer langs de Rijndijk, in het bijzonder, en hulp aan de bevolking in het al gemeen. Een 20-tal aanwezigen gaven zich op. De samenstelling voorlopig be stuur werd D. v. Niekerk (voorzit ter) D Wiileboordse (seer.) J. A. C. v. d. Horst (penningmeester). De cursusavonden worden gehouden in een locaal der Chr. School aan de Rijndijk. Iedere Donderdag van 20- 22 uur te beginnen 1 Juni a. s. Zij, die inlichtingen wensen of zich nog als cursist wensen op te geven, kun nen dit doen bij de secretaris, Rijn dijk 276 voor 1 Juni a. s. Geboren: Adriana Maria Albertha, d. van M. W'. Koelman en K. Lou- wers; Johanna Maria Agnes, d. van L. A. Lourier en J. G. Kerkvliet; Maria Anthonia Lidwina, d. van J. M. Zwartjes en P. C. van Egmond; Piet Hermanus, z. van P. de Kruiff en M. C. van der Bijl; Johanna Maria, 1. van Th. van der Starren en Th. Nahon; Johannes Gerardus, z. van i. van Luiten en E. de Groot; Johan- es, z. van G. Verbeek en M. van 'Iswijk; Hendrica Anna Maria, d. an C. J. van Goozen en H. C. Post; Alberth Gerarda Maria, d. van A. J. van Diemen en J. Th. van der Ven; Adriana Ludwina Johanna, d. van J. H. Helling en C. J. van der Maat. J IJsbrand, z. van J. Bol en A. Verburg; Johannes, z. van Jac. Harkes en H. van Beek; Henri- cus Petrus Jozef, z. van C. A. M. de Groot en C. A. van der Hust; Petronella Johanna Maria, d. van C. Loomans en H. van Zanten; Nico- laas Gerardus Simon, z. van H. Loo mans en W. M. van der Voort; The- resia Adriana Maria, d. van L. A. M. de Groot en M. A. Duindam. Ondertrouwd: A. H. Wesselingh en M. E. de Jong; A. C. Schakenbos en S. M. van Kempen; J. Snoep 26 j. en I. Slootweg 23 j. Gehuwd: G. van Beek 23 j. en J. Boer 23 j.; J. C. L. Vink en M. Cap- tein. Overleden: A. van der Lubbe 59 j., echtg. van J. J. van Meurs. J. van Vliet 30 j., echtg. van W. J. Lourier; J. Harkes 45 j. wed. van K. van Teij- üngen; M. C. van Zanten 1 j., z. van T van Zanten en A. van der Ha ven; B. van der Poel 80 j., wed. van A. C. de Heer; M .Pols, 79 j. wed. van W. Verkerk; Jacob Koetsier 75 j. LEIMUIDEN Geboren: Jacob J.. z. van J. S de Boer en Adr. Heil; Pieter. z. van P. Benning en A. de Rijk; Mattheus Q.. z. van J N. de Koning en C Vastenhout; Johanna Th. .d. van W- H. van Velzen en M. Schreurs. Ondertrouwd: A. J. van Veen 25 jaar en P. J. Semp 21 jaar. Gehuwd- G A. Mollers 27 jaar en D. Th. Maijenburg 21 jaar; A. W. van Diemen 40 jaar en C. M. Straathof 33 jaar; St. Kinkel 22 j. en A. Hors man 27 j.; M. van Dijk 26 j. en E. J. Gerritsen 28 jaar: Hendrik C. de Rijk 31 j. en T. Bijl 27 jaar. Overleden: Teunis Brummelkamp 59 jaar echtgen. van M. G. van Haaf- tei. NIEUWE-WETERING Tot hoofd van de R. K. School le Nieuwe Wetering is met ingang van 1 Aug. a. s. benoemd de heer J. van Tilburg welke thans onderwijzer is aan de Bonifaciusschool te Rijswijk en te 's Gravenhage woont. ROELÖFARENDSVEEN Dinsdagmiddag viel het 3-jarig zoontje van de heer Turk uit de Spoorstraat, die aan de Ringsloot speelde in het water. De juist pas serende wielrijder E. Bakker, die door omstanders werd gewaar schuwd, begaf zich gekleed te water en mocht Ihet genoegen smaken het kind nog tijdig op het droge te brengen. TER AAR De heei; J- Visser, commies bij de belastingen, is te Utrecht geslaagd voor het examen assistent bij de di recte belastin gn. Geboren: Johannes C z. van B. C- Otto en A. C. Uljee; Adriana W. J., d. van J. Besemer en A. van 't Riet Huwelijksaangiften: A. J. Harte- veld 28 jaar en I. Vépy 30 jaar. Overleden: W- Mesman 30 jaar en J. A. J. Stigter 28 jaar. UIT DE OMGEVING KATWIJK Geboren: Petronella C. M., d. van A. C. van Par'don en C. M. Brouwer; Jacoba, d. van H. Guyt en C. M. v. d. Plas; Huig, z. van N. de Jong en J. N. v. Beelen; Elisabeth, d. van A. v. Duyvenvoorde en J. Plug; Gertru- dis M. J., d. van C. A. Ruigrok en J. A. M. Goemans. Ondertrouwd: J. J. Kaslander en W. Visser; D. van Beelen en M. van der Plas; J. Barnhoorn en M. Ver does; T. Hoekstra en L. J. Ravens- bergen; J. van Duyn en A. van Bee len; S. van Sandijk en J. Vlieland. Getrouwd: C. Pronk en J. Guyt; L. Barnhoorn en C. Groen; A. Haasnoot en M. Maagdel ij n; C. Harteveld en D. van Duyn: J. van Duyn en M. Kouprie; G. Klinkenberg en E. F. Schaap; J. Remmelzwaal en P. Zwaan; H. de Best en A. Jonker; J. v. Werkhoven en I. de Jong. Overleden. F. Spierenburg 76 j., weduwn. van D. Durieux. LEIDSCHENDAM Geboren; Petrus Nicolaas Daniël Maria z. van D. G. A. Bergman en J. M. de Groot, Geertruida Maria d. van J .W. Olsthoorn en C. van Dol- der, Hendrika Gerarda Maria d. van H. G. I. Aben en M. Bon, Wilhelmus Johannes z. van H. Beursgens en M. Chr. de Bock. Overleden: Allegonda Constance 60 jr. echtgenote van A. de Haan. Ondertrouwd; Albertus Barend Pe trus Strirbbe en Emeline Maria Zwart, Jacobus Piukkaard en Jantje van Blanken. Getrouwd: Th. P. N .Klaus en M. J. van Swieten, A. Remeijsen en J. C. Oostwouder, F. Th. J. Houdijk en M. Th. Verlaan (bij volmacht) Th. W. L. van Oirsc'not en J. F. Stram- praad. LISSE Demobilisatie-comité ontvangt te rugkerende militairen. De terug gekeerde militairen van de laatste maanden werden door het demobili satie-comité Lisse Dinsdagavond in een feestelijke bijeenkomst het wel kom toegeroepen. De Ned. Herv. Kleuterschool was voor dit doel in geruimd en in feesttooi gezet. De voorz., de heer C. Strik, riep in het bijzonder welkom de terugge keerde militairen uit Indonesië; spr. bracht dank voor hetgeen zij ge presteerd hebben in dienst van het vaderland en geheel het Nederlandse volk. Tot slot van zijn welkomstwoord wenste hij allen een genoeglijke avond toe. De loco-burgemeester, wethouder Lefeber, sprak de mannen van het Nederlandse leger hierop toe na mens het gemeentebestuur. Wij zijn u dankbaar voor uw werken in Indo nesië. Bijna allen, die vertrokken, zij-u behouden teruggekeerd. Dege nen, die niet zijn teruggekeerd,' wil len wij hier gedenken door enige ogenblikken stilte. De mondaccordeon-vereniging .Kunst en volharding" gaf ter afwis seling enige nummers ten beste. Ds. Bleeker, legerpredikant, ver klaarde, dat Indonesië onder de mi litairen een grote saamhorigheid heeft gebracht. Een hechte band van mens tot mens. Niet alleen hebben ij daar veel geleerd, doch ook voor ons latere leven veel opgestoken. avond werd voortgezet met muziek, goochelen enz., terwijl en kele verversingen werden aangebo den. De muziekvereniging „Trou moet Blijcken" verraste de gedemobi- liseerden op een keurige serenade, hetgeen buitengewoon op prijs werd gesteld. Het zeer gevarieerd program werd tot aller genoegen goed afge werkt. DE GROTE SPORTDAG. Ruim 1000 postduiven cn balonnen verkiezen de vrijheid. De Sportdag 1950 te Lisse wordt georganiseerd voor de gehele bollen streek. Dit blijkt duidelijk uit de deelname van de omliggende plaat sen. Meer dan 300 meisjes uit Lisse, Engel, Sassenheim, Nieuw-Vennep, Hillegom enz. zullen vanaf de R.K. Jongensschool met „vliegend vaan del en slaande trom" opmarcheren naar het sportpark, begeleid door Canite Tuba" en" de rijvereniging .St. Hubertus". Nadat de gymnasten zich opgesteld hebben op het voet balveld, worden op 'n afgesproken sein de duizend balonnen losgelaten door de schooljeugd, die vooraf voor 10 ct. in de gelegenheid zal worden gesteld zich een ballon aan te schaf fen. Nadere mededelingen hierom trent volgen nog. Terwijl de ballon nen bij honderden nog boven het sportpark zweven, worden de korven geopend en zullen de duiven zich er tussen mengen en zich naar alle windstreken verspreiden als teken, dat de Sportdag 1950 begonnen is. Hierna zullen de meisjes onder mu zikale begeleiding hun oefeningen uitvoeren Omtrent de wielerwedstrijden deelt het comité mede, dat tot en met a.s. Zaterdag de gelegenheid opengesteld is voor aanmelding bij de heer B. v. d. Aart, Hereweg 203 alhier. de superieure TANDCREAM MEDINOS LABORATORIA AMERSFOORT NOORDWIJK Reddingsbrigade. Gisteravond had in de „Zeeleeuw" de werkersbij eenkomst plaats tot vaststelling van het Zomerprogramma, waarvoor wij zeker de belangstelling van alle wer kers hadden verwacht. De heer S. Verloop installeerde met een inlei dend woord de nieuwe voorzitter, de heer E. de Groot, met de wens, dat het hem gegeven moge zijn, de Bri gade in goede banen te leiden waar bij hij op de volle steun van het be stuur kon rekenen De heer de Groot dankte voor het gesprokene en hoop- in zijn nieuwe functie de volle steun te mogen ontvangen van alle leden. Ingekomen was een schrijven van de Ned. Bond, met aankondiging, dat Districts Kampioen wedstrijden gehouden zullen worden te Gouda. Besloten werd met een 10-tal leden hieraan deel te nemen. Door de heer Passchier werd ver slag uitgebracht van de vergadering van de Ned. Bond, waarvoor hem dank werd gebracht. Voor de te vor men strandwacht hadden zich reeds een behoorlijk aantal leden opgege- en. zodat deze gedurende het seizoen weer geformeerd kan worden. Op le 2e Pinksterdag zal een extra strandwacht worden samengesteld; opgaven bij de hoofdleider. Het zwemmen in het Golfbad zal deze zo mer weer plaats hebben. Aan deze zwemlessen kunnen deelnemen kin deren van leden vanaf 6 jaar. De constructiekaarten hiervoor zullen 1.50 kosten. Zo mogelijk zullen dit jaar weer 2 propaganda-feestavonden in het Casino worden georganiseerd Juli en Augustus, waarbij dan vooraf enkele demonstraties op het trand zullen plaats hebben. Presta tie-tochten zullen plaats vinden te Katwijk en Gouda, waaraan door meerdere leden zal worden deelgeno men. De Bondsstranddag zal plaats hebben op 15 Juli te Wijk aan Zee, wanneer deze dag niet in strijd komt rnet het eigen programma, zal ook hieraan worden deelgenomen. Door de voorz. werd mededeling gedaan, dat de reddingskasten deze week zullen worden uitgezet, terwijl zo" mogelijk volgende week de boot op het strand zal worden gestation- neerd. De reparaties aan de boot, welke door eigen leden worden uitge voerd. vlotten goed en het bestuur hracht gaarne dank aan deze volijve rige werkers. Na een rondvraag, waarin enkele huishoudelijke zaken volle aandacht der aanwezigen vroegen, werd deze geanimeerde bij- eenkonjst gesloten. Wègens gebleken verhindering van verscheidene leden is de reeds uitgeschreven raadsvergadering van 26 Mei verdaagd naar Woensdag 31 Mei, 's middags te half drie. NOORD WIJKERHOUT Hoogeveense polder. Vergade ring van Stemgerechtigde Ingelanden van de Hoogeveense Polder, gehou den op 23 Mei bij Van der Geest. Bij monde van de heer S. P. Pennings werd verslag uitgebracht namens de Commissie lot nazien der rekening 1949 en steLt voor: ontvangsten 7414.9 en uitgaven 5189.37. Batig saldo 2225.58. Met nog te vorderen 4»8.96 nog niet betaalde omslag 194f9, waartoe door de vergadering bij acclamatie wedd besloten. Daarna werd de begroting behan deld en voorgelezen met als inkom sten en uitgaven 6346.28. Vervolgens voorstel van het B e- stuur om het land, gedeeltelijk in het buitenwater gelegen, gedurende de wintermaanden in de polder op té nemen, hetgeen voor die gronden zeer nuttig en noodzakelijk is. De meerderheid der vergadering voelde wel voor dit voorstel, maar vanwege de slechte opkomst werd besloten over 5 a 6 weken weder te verga deren en dit op de convocatie te plaatsen. WASSENAAR Geboren: Johannes G. Th., z. v T. G. W. M. van Elck en J. M. A. Rommelse; Robert L. W., z. van C. W. Wessel en C. van Egmond; Mari s, d- van C. P. J. Corel en A. A. Bak ker; Monica M., d. van C. de Zwart en B. W. M. van Veen. Ondertrouwd: H. Baggerman, en R. Wielders. Getrouwd; J. H. van Rennes en A. M. Tuyl Söhuitemaker; P. Sterk en M. J. Roelands; H. van der Heijden en P. W. F. M. Thie'l. Overleden: M. Adi'. D. H. Sehale- kanup 81 jaar; P. A. C. Quist, 55 jaar; L. G- J. C. Landry 82 jaar; J. C. B. Zom 81 jaar: I. S. van Hoorn, 10 mnd. ZOETERMEER Ouderavond De Kath. Jeugd beweging hield een ouderavond in het Parochiehuis. De voorzitter wees op het grote belang van een goede verstandhouding tussen de leiding van de jeugdbeweging ener zijds cn de ouders der leden ander zijds. Avonden als deze zouden er toe moeten bijdragen om wederzijds contact te verkrijgen en dit allengs te versterken. We moeten de ouder avonden dan ook niet meer zien als een optreden van de jeugd voor hun ouders, maar deze laatsten moeten zelf daadwerkelijk mede werken aan het welslagen van de opvoeding ook in clubverband van hun kinderen. Hierna was het woord aan de jongeren. Er werden enkele korte toneelstukjes opge voerd, die gezien de leeftijd van de spelers goed geslaagd mogen wor den genoemd. In de pauze werd een verloting gehouden. Nadat de oude re verkenners de zaal nog met hun optreden hadden geboeid, sloot de aalmoezenier met een dankwoord en sprak de hoop uit; dat de jeugdbe weging van nu af door de oudereil steeds meer zal worden gewaar deerd. KON. NED. ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. Benoemingen in afd. Letterkunde. Door II. M. de Koningin werden bekrachtigd de navolgende benoe mingen van de afdeling Letterkun de der Koninklijke Nederlandse Acadenie van Wetenschappen: Tot gewoon lid, de heren: Prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink, hoogleraar Rijksuniversiteit te Lei den; Mr dr S. J. Fockema Andreae, secretaris Hoogheemraadschap Rijn land; Prof mr G. E. Langemeijer, buitengewoon Hoogleraar Rijksuni versiteit te Leiden; Prof. dr J. H. Waszink, hoogleraar Rijksuniversi teit te Leiden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal-exa- men Ned. recht, Mevr. E. Ronner- Hagt te Voorburg, idem de heren E. Tak te Voorburg, A. SteSnsma te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het doctoraal-exa- men Ned. recht de heren E. de Jongh Swemer te 's-Gravenhage; J. Menge te Gouda; voor het candidaatsexa- men Godgeleerdheid de heer P. H. de Pree te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal-exa- men Godgeleerdheid de, heer J. P. van Dooren te Leiden; voor het doc- toraal-examen Franse Taal de heer W. Klerks te Leiden, idem de heer J. A. Verschoor te 's-Gravenhage. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmus Johannes Marinus, zn. van W. J. M. Kloos en J. E. de Tombe; Nicolaas, zn. van J. Westbroek en A. Evers; Johannes Bernardus, zn. van J. J. Turk en J. M. Kennis; Martina Maria Johanna, dr. van P. N. Marcellis en A. M. Re- degeld; Lauren tius Martinus Maria, zn. van M. L. Hereur en C. A. Hen driks; Maria Lidwina Cornelia, dr. van C. P. W. Knijnenburg en C. P. T. van Wetten; Engelina Catharina, dr. van E. M. de Klerk en M. Stou ten; Hendrik zn. van.J. de Ridder en E. Kleijn; Bernard zn. van M. H. J. van der List en S. B. Antoine; Jo hanna Jacoba, dr. van J. Rijsbergen en M. Singeling; Hendrik Nicolaas, zn van H. N. O vervliet en E. Mol; Sylvia Bardina, dr van C. Klein en E. H. Planjer; Johannes zn. van J. H. Clements en J. Bavelaar, Johan na Petronella, dr. van A. van der Meij en N. M. Wallenburg; Dora An na dr. van A. J. van Dijk en C. M. van Til; Gerrit, zn. van A. Zandber gen en J. M. Verhagen; Edith Johan na, dr. van P. Stuivenberg en J. C. de Vries; Alida Johanna Cornelia, dr. van C. Heemskerk en W. van der Plas; Edith, dr van R. A. van Stok- kum en J. Wilbrink; Leonardus zn. van L. de Jong en A. J. Hogenes. Overleden: C. van der Haven, huisvr. van G. J. Dexel 42 jr.; W. O. K. Blietz. man 74 jr; B. Oudshoorn, man, 73 jr; A. M. van Galen, vrouw 63 jr. Gehuwd: G. F. Weijers jm. en P. A. J. Groenewoud jd; J. F. H. van der Meel jm en P. J. C. van der Drift jd; J. van Egmond jm en C. S. ENGELSE MATROZEN WANDE LEN DOOR HET LUCHTRUIM. Het lijkt een wonderlijke manier van voortbewegen zoals de matro zen op deze foto het doen. Toch is dit een perfecte manier óm over een gaping heen te, komen. Niet, dat de ze matrozen zich in een benarde po sitie bevinden; het geldt slechts een oefening voor het Koninklijk Tour- nooi, dat de volgende maand in Londen wordt gehouden en waaraan zowel leden van de marine als land macht en luchtmacht meedoen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ KOEL. Over het algemeen veel be wolking met vooral aanvanke lijk nog plaatselijk enige re&en. Meest matige wind uit Noorde lijke richtingen en ongeveer de zelfde temperatuur als va SHOW DE PARIS. Evenals vorig jaar zal ook dit jaar in het Kurhaus te Scheveningen een „Show de Paris" worden gehouden georganiseerd door de Haagse Kap pers Hans van Buuren, J. A F. Gi- solf jr. en Joan de Vree onder regie van Tom J. F. Westen uit Leiden. Het succes van de eerste show is voor genoemde heren een reden ge weest om haar een jaarlijks evene ment te doen zijn. De bedoeling van deze show is niet anders dan te laten zien, dat de Haute Couture, gecombineerd met de Haute Chaussure en Haute Coif fure niet alleen in Parijs behoeft ge zocht te worden. De Parijse kunstenaarshanden, die de meest gedistingeerde combinaties op het gebied der mode voor de vrouw weten te brengen, zijn even goed in ons eigen land te vinden, in dien een kunstenaarsbrein de mo dellen, de combinaties weet te schep pen. En naast de toiletjes, het kap sel en het schoeisel behoren natuur lijk ook de juwelen, de edelste bont soorten, de maquillage als gelijk waardige ingrediënten, die de gehe le harmonische mode ter verzorging van het uiterlijk der vrouw beharti gen, niet te worden verwaarloosd. Toen deze show vorig jaar in de foyer der Stadsgehoorzaal te Leiden werd gegeven hebben de dames reeds kunnen zien hoeveel zorg er besteed was om het beste van het beste te brengen. En verschillende maanden van voorbereidingen met steeds nieuwe ideeën en vondsten zullen ook aan deze show een bij zonder tintje geven. De avond in het Kurhaus op Zaterdag 3 Juni zal als 't ware in revue-vorm voor het voetlicht worden gebracht in een muzikale omlijsting van werken van Rachma- ninof, de Falla en Fr. Chopin, zodat de ene kunst met de andere hier wordt saamgeweven. Tal van b.xen- de modekunst-ontwerpers zullen hieraan hun medewerking verlenen, terwijl het bijpassende schoeisel spe ciaal voor deze toiletten is vervaar digd. Brandt jd.; D. W. van Bekkum jm en A. R. E. Kylstra jd. Geboren: Jannetje, dr van H. Fi- lippo en A, van Tongeren; Hendri ka Jannetje dr. van H. Noppe en H. J. van den Burg; Wilhelmina Aagje, dr van A. de Meij en G. van der Hoogt; Marie ouise Elisabeth, dr van A. T. de Weerd en S. J. Houtman; Hendrikus Johannes Plechelmus Ma ria, zn van H. J. P. ter Beek en E. C. Nijssen; Paulus Petrus Marie, zn van J. P. Koop en A. C. de Groot; Petrus Augustinus Marie, zn. van J. P. Koop en A. C. de Groot; Coba Johanna Sara, dr van N. Philippo en C. Grasman; Maarten Antonius, zn van M. J. Helders en A. Souve- rijn. Overleden: J. M. van Es, vr. 86 jr. W. J. Onderwater, man, 51 jr. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. KRAAN OMGESLAGEN OP HOOGOVENTERREIN Maandagavond is tijdens het la den van hoogovenslik in een spoor wagon op het hoogoventerrein een kraan van ongeveer zes meter hoog te omgeslagen, doordat de grijper in het slik bleef steken. De kraan drijver, D. Lap uit Haarlenv raakte in de cabine bekneld en kon pas na veel moeite worden bevrijd. Met ernstige verwondingen aan de benen moest hij in een Beverwijks zieken huis worden opgenomen. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 23 Mei Aardbeien. Aardbeien gevlak 2135 cent, idem 2 ons doos 3248 cent en idem afw- 15>28 eent. VEUR, 23 Mei. Groente. Sla 2.003.30, spinazie 913.30, an dijvie 30S3, bospeen 51—63. pos telein 1222 bloemkool I 4556, bloemkool li 3038, bloemkool III 2025, komkommers I 38—57, idem II 4246 en idem III 32 36, tomaten f 1.30—1.91. WOERDEN, 24 Mei. Kaas. Aan voer 161 partijen le soort 1-92:L97 2e soort 1.851.90, zware tot 2.05. Handel matig

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2