De regering over de ontwikkeling in Indonesië Gemeenteraad van Hillego m Gemeenteraad van Woubrugge DINSDAG 23 MEI 1950 Uti 1.E1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Niet laten afleiden van ons hoofddoel TTER VOLDOENING aan het verzoek van de voorzitter der Tweede Kamer heeft de regering aan die Kamer doen toekomen een nota, waarin een nader beeld wordt gegeven omtrent de ontwikkeling van za ken in Indonesië, in zoverre de verhoudingen binnen de Nederlands-In donesische Unie en de belangen van Nederland daarbij betrokken zijn. De regering is bereid op de grondslag der nota met de Kamer in het openbaar van gedachten te wisselen. Aan deze nota is het volgende' ont leend: De regering vermag thans nog niet te beoordelen in hoever de situatie zich ontwikkelt in een voor de ver houding tussen Nederland en Indo nesië gunstige dan wel ongunstige richting. Dat deze ontwikkeling ten dele een andere is geweest dan de Nederlandse regering zich bij de sou- vereiniteitsoverdracht had voorge steld, kan niet worden ontkend. Het procédé gevolgd t.a.v. de deelstaten geeft der Nederlandse regering re den tot bezorgdheid, niet alleen om dat de kwestie van het zelfbeschik kingsrecht daarbij betrokken is, maar ook omdat zij wijst op een sterke aandrang, welke langs andere dan zuiver constitutionele weg tot een structuurverandering van de R.VS. I. wil geraken en omdat vooralsnog niet te bezien valt, waarop deze ont wikkeling zal uitlopen. Bovendien veroorzaken gebeurtenissen, als plaats grepen in Makassar en daar na in Ambon, hoezeer ook samenhan gend met binnenlands verhoudingen reacties waarin ten onrechte Nederland in critische zin betrokken wordt. Ook de persoonlijke en economi sche veiligheid is, al moge de eerste zijn verbeterd, toch nog niet zo, dat van Nederlandse zijde daarover geen grote ongerustheid meer zou behoe ven te bestaan. Voorts kan niet wor den ontkend, dat do levensomstan digheden van vele Nederlanders in Indonesië jn bedenkelijke mate zijn achteruit gegaan. Dit zijn alle fac toren, welke grond opleveren voor een pessimistische toekomstverwach ting. Naar het oordeel der regering is het zaak zich niet door de wisselval ligheid van de gebeurtenissen te la ten afleiden van het hoofddoel dat Nedarland zich in zijn verhouding met Indonesië moet stellen en dat ge legen is in de bevordering van een werkelijke samenwerking tussen Ne derland en Indonesië, die de weer stand kan verhogen tegen de bedrei ging van de vrede en welvaart, waaraan deze wereld in toenemende mate bloot staat. De ondergang van de „Nijmegen" GEEN ZEKERHEID TE KRIJGEN Gisteren heeft de Raad voor de Luchtvaart te Den Haag de ramp met de „Nijmegen" behandeld. Dit K.L.M.-toest'cl verongelukte op 20 October 1948 bij Prestwick in Schot land, doordat het in aanraking kwam met een hoogspanningskabel. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de heer W. F. Bac ker, moest aan het eind der lang durige zitting in zijn vordering vast stellen, dat het ingestelde onder zoek naar de oorzaken van het on geval niet tot positieve resultaten heeft geleid. In beginsel achtte de heer Backer een fout van gezagvoerder Parmen- tier niet uitgesloten. Gezien de gro te bekwaamheid van deze piloot, is het evenwel heel goed mogelijk, dat zich aan boord een storing heeft voorgedaan, waarvan het karakter nimmer meer zal kunnen worden achterhaald. Vóór de heer Backer aan het woord kwam, hadden verscheidene deskundigen verklaringen afgelegd, waaruit bleek, dat ook zij niet tot zekere conclusies waren gekomen. De chef van het vliegbedrijf van de K.L.M., de heer A. D. Snitselaar zei: „Waarom iemand als Parmentier zo ver ten Oosten van het vliegveld raakte, is mij een raadsel, tenzij hij is misleid door de dikte van het wolkendek en de bovenwind, die be langrijk sterker was dan op de grond bekend bleek te zijn." Parmentier was er volgens de heer Snitselaar, de man niet naar om. extra paraat in moeilijke bmstandigheden, een fout te maken, die de ramp kan heb ben veroorzaakt. Op 3 Juli zal de Raad uitspraak doen. Clandestien vervoer van kippen „Mensen als verdachte brengen de gevreesde hoenderpest in Neder land", zei de officier van justitie bij de economische rechter te Arnhem, gistermiddag in zijn requisitoir te gen de pluimveehanedlaar L. v. d. B. uit Veghel, die op clandestiene wijze een aantal hoenders van Bra bant naar Overasselt had vervoerd. De officier van justitie zei verder, dat een aantal van de bewuste hoen ders naar Barneveld was gebracht, De in 1945 geboren republiek In donesia, die verklaarde op de volks wil te steunen, placht de deelstaten aan te merken als creaties van de Nederlanders. Ondanks de resulta ten van het inter-Indonesische ge sprek en de daarop gebaseerde over eenstemming tussen de republiek Indonesia en de bijeenkomst fede raal overleg omtrent de federale* structuur, zette de republiek Indo nesia na de souvereiniteitsoverdracht haar op liquidatie van de deelstaten gerichte politiek krachtig voort, waarbij als motief mede werd aan gevoerd dat aan de negara's en overige gebieden smetten van kolo nialisme zouden kleven welke een onoverkomelijk beletsel vormden voor het bereiken van de totale on afhankelijkheid. De op liquidatie der deelstaten ge richte republikeinse activiteit bleef niet tot Java en Madura beperkt: ook op Sumatra, Borneo en Oost- Indonesië werd door goed georga niseerde volksbewegingen druk uit geoefend op de regeringen der deel gebieden. Deze plaatselijke activiteit werd geruggesteund door het parle ment van de R.V.S.I., dat de unifica- tiepolitiek der republikeinse rege ring bleek te steunen. Het enig gebiedsdeel, waarin men zich bij deze gang van zaken niet heeft neergelegd, is Ambon waar op 24 April de onafhankelijke repu bliek Zuid-Mol-ukken werd uitgeroe pen. De staatkundige ontwikkeling zo als die zich sedert de overdracht van de souvereiniteit in Indonesië voltrekt, vervult de regering met zorg met betrekking tot de realise ring van het zelfbeschikkingsrecht der volken van Indonesië, daar dit ter R.T.C. op de federale structuur is gebaseerd geworden. De staatkundige ontwikkeling, welke in Indonesië bezig is zich te voltrekken, hebben de aandacht der regering in sterke mate bij het zelf beschikkingsrecht bepaald. In verband met het vorenstaande heeft de regering de onder de gege ven omstandigheden geëigende stap pen genomen, waarbij artikel 2 van de wet Souvereiniteitsoverdracht In donesië haar tot uitgangspunt strekt. De wijze, waarop het personeel der Koninklijke Marine zijn soms moei lijke taak ten behoeve van de R.V. S.I. verricht, verdient grote lof. Het in Indonesië aanwezige perso neel der Koninklijke Marine be draagt ongeveer 4500 man; de af vloeiing van het korps mariniers, die overeenkomstig ter R.T.C. ge maakte afspraken uiterlijk 6 maan den na de souvereiniteitsoverdracht •dient te zijn beëindigd, is practisch voltooid. De alsnog af te toeren sterkte van de Kon. Landmacht bedroeg op 1 Mei 1950 rond 40.000 man. Door het inlassen van een groter aantal bui tenlandse troepentransportensche pen wordt verwacht, dat in Mei 1950 rond 10.500 man zullen kunnen wor den afgevoerd. De verwachting kan worden uitgesproken, dat behou dens onvoorziene omstandigheden in September 1950 practisch alle K. L.-onderdelen zullen zijn gerepa trieerd. PATER PANCRATIUS HAUBRICH O.FJ\L t Tengevolge van een auto-ongeluk is in de ouderdom van 31 jaren over- de weleerw. pater Pancratius J. A. Haubrich O.F.M. De pater, die alleen in zijn auto reed is onder Zeist met de wagen in de zachte berm van de weg geraakt cn bij een poging om uit het zand te komen tegen een boom gereden. Ernstig aan het hoofd gewond werd hij door toesnellende helpers uit de wagen bevrijd, waar na hij naar het ziekenhuis te Zeist is vervoerd. Hier heeft pastoor Over maat hem nog het H. Oliesel toege diend, doch na enige uren is hij overleden. Pater Haubrich was verbonden aan de K.A.B. Hij had zitting in de Centrale Ontwikkelingsraad en was assistentleider van de Credo-Pugno- beweging in het aartsbisdom. Dc Raad vergaderde Maandag avond te 7.30 uur. Afwezig de heer Van Waveren, De voorz. feliciteerde de heer Vermeer, 'die na langdurige ziekte weer voor 't eerst weer tegen woordig is. Ingekomen is een schrijven van de minister van Onderwijs, inzake af wijking van de vergoeding per leer ling voor de bijzondere scholen. De Radium voor kankerinstituut Tracieer de kinderen LIJKJE VAN ROTTERDAMSE JONGEN TE BAZEL GEVONDEN. i Het lijkje van een drie jaar oude hetgeen groot gevaar voor de een- Rotterdamse jongen, die toen dagen Verhoging vaii taxi-tarieven Er zijn besprekingen gaande over de vraag, of de organisaties, werk zaam op het gebied van het perso nenvervoer, opnieuw tot een verho ging van hun tarieven zullen moe ten overgaan, nu de bedrijfslasten ten gevolge van de hogere benzine prijs wederom zijn gestegen aldus het „N. v. d. D." A Een beslissing is evenwel nog niet gevallen. Vermoedelijk kan deze half Juni tegemoet gezien worden. In Den Haag sprak men de me ning uit, dat een verhoging van de taxitarieven misschien niet te ver mijden zal zijn. In Amsterdam ver klaarde men tegenover ons, dat voor lopig van een verhoging geen sprake is, doch ook hier zijn besprekingen gaande. De hogere benzineprijs zou overi gens niet de enige oorzaak van ver hoogde tarieven voor het personen vervoer zijn. Daarnaast betekenen ook de stijgingen in de prijzen van olie en onderdelen en de nieuwe j weeldebelasting op personenauto's I evenzo vele bezwaringen van de be drijfslasten. Sinds de laatste vast stelling van de taxitarieven in Den Haag is bijv. de benzine gestegen van 24 tot 35,2 cent per liter. De olie werd 15 tot 20 procent duurder en de devaluatie leverde voor de onder delen een prijsstijging op van 40 procent. De bonden zijn thans gezamenlijk bezig met een nieuwe calculatie van de tarieven. Zodra die gereed is, zal ze worden voorgelegd aan de mi nisters van Economische Zaken en Financiën. In de steden, waar de gemeenteraden de tarieven vaststel len, zal men t.z.t. ook de gemeente lijke autoriteiten van deze calculatie in kennis stellen. 4 OPGEWEKTER MAAR VERDEELDE STEMMING. Het bezit aan radium van het Ne derlandse kankerinstituut te Amster dam is gisteren belangrijk geste gen. Uit de opbrengst van de natio nale loterij ten bate van dit insti tuut, waarvoor de vierhonderd tach tig duizend loten in zes weken waren uitverkocht, is een hoeveelheid dium aangekocht. De opbrengst van deze loterij be droeg twee en zeventig duizend gul den. Met driehonderd milligram i: het totaal aan radium thans gebracht op duizend zestig milligram. Gisteren is deze aanwinst op sym bolische wijze door dr. W. F. Veld huizen, de directeur van het insti tuut, overhandigd aan de radioloog, de heer H. Lokkerbol. PER SCHOORSTEEN VIJF CENT VOOR DE KANKERBESTRIJDING. Ook de schoorsteenvegers in land willen hun (schoor)steentje bijdragen voor de kankerbestrijding. In de maanden Juni, Juli en Aug. zullen alle leden van de Nederl. Schoorsteenvegerspatroonsbond Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Schiedam voor iedere schoorsteen, die zij in deze periode vegen, vijf cent van hun eigen in komsten afstaan voor het goede doel. De totale opbrengst komt ten goe de van het Nederlandse Kanker-in stituut. VENLO „DRAAIT DOOR" Naar schatting zijn gistermorgen op de coöperatieve Venlose veiling honderdduizend kilo spinazie en en kele tienduizenden kroppen sla door gedraaid. Al deze groente een dagrantsoen voor een stad als Venlo is naar de mestvaalt gebracht. De aanvoer van sla heeft het toppunt nog niet bereikt. Vóór de Duitse in voerheffing vervalt (1 Juli) zullen de Limburgse tuinders die dan ook reeds tomaten aanbieden ze ker een flink deel van hun geschat te winst verloren zien gaan. „Volkskr." VOORLOPIG GEEN BLOEMKOOL NAAR ENGELAND In verband met het optreden van de coloradokever heeft Nederland, ten gevolge van een met Engeland getroffen afspraak, de export van bloemkool tot nader order gestaakt. De export van bloemkool naar En geland had in de laatste tijd een zeer geringe omvang, zodat het alge" hele exportbeeld van bloemkool door deze maatregel vrijwel geen wijzigingen zal ondergaan. minister gaat met dat voorstel niet accoord. De Raad besluit in deze niet in beroep te gaan. De heer Ver meer zegt, het was de enige weg, die de raad kon nemen en die po ging is mislukt. Goedgekeurd werd, dat het pre sentiegeld voor de raadsleden op 5 is gebracht en voor de commissie vergaderingen op ƒ3. De burgemeester en de heer van de Boer worden herbenoemd als commissaris van het electriciteitsbe- drijf HillegomLisseSassenheim. Aan de stokei van de gasfabriek J. Verhoeven wordt eervol ontslag ver leend. Besloten wordt de namen Loosterweg I, II en III te veranderen in Eerste, Tweede en Derde Loos terweg. Inzake studietoelage gemeenteper- soneel acht de heer van Lierop het voorstel niet gelukkig; er wordt reeds vergoeding voor de diploma's gegeven. Gebeurt dit voor de amb tenaren, dan ook voor de werklie den; spr. geeft voorbeelden. De voorz. zegt: u moet het zien als iets van algemeen belang: de gemeente heeft er het eerst voordeel van en het brengt de jongelui op hun plaats. Dc heer De Boer vraagt, of het een stimulans is om een di ploma te halen; de voorz. beant woordt bevestigend. De heer Van Lierop zegt: het kan ook voor de gemeente 'n strop zijn: men haalt het diploma en gaat weg. Hierna wordt 't voorstel aangeno men Besloten wordt de voortuintjes aan de Havenstraat te kopen. Inzake het gevraagde crediet van 10.U00 voor het schilderen der lichtmasten voor de straatverlich ting. vraagt de heer Stokman of dit een algemene aanbesteding wordt. De voorz. zegt: vermoedelijk wel. De heer v. Straaten vraagt of men ook het schilderen der lichtmasten langs de Rijksweg moet betalen; de voorz. zegt: ja. Het crediet wordt gevo teerd. Inzake het gevraagde crediet voor de uitvoering rioleringsplan Were- steir.straat, Treslongstraat, Vosse- laan informeert de heer van Eg- mond, hoe dit zal gaan in verband met ^e bollendrukte en de bouw van de Nieuwe Beurs. De heer van Lierop hoopt, dat 't klaar is voordat er gebouwd wordt: de heer Stokman wijst in dit verband op de Elsbroe- kerlann: de heer van der Kolk weet, dat de Raad opzichtens de Rijksweg "een invloed heeft, doch geeft B. en V. een wenk voor 'n passende be strafing, als weg definitief in orde wordt gemaakt. zodat men in de Hoofdstraat geen kinderhoofdjes krijgt. De voorz. zegt: dat zal nog wel even duren. De heer Van Lierop vreest met de bloembollendrukte bij 't opbreken der rails ongelukken; de voorz. zegt: dat zal vermoedelijk niet gebeuren. Het crediet wordt verleend. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Meer bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen meer bewolking dan vandaag met voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land enkele verspreide regen- of onweersbuien. Weinig ver andering in temperatuur. dagskuikens had kunnen opleveren en onze export op dit gebied belang rijke schade had kunnen berokke nen. Hij was van mening, dat als voorbeeld een zware straf moest worden opgelegd en eiste drie maan den gevangenisstraf. De economische rechter legde ech ter slechts één maand gevangenis straf op. omdat hij er rekening mede wilde houden, dat de gevreesde hoenderpest niet is opgetreden en ook bij de door verdachte vervoer de dieren deze ziekte niet is gecon stateerd. UITREIKING VAN DE GROENE BARET. De leerlingen, die thans worden opgeleid in de stormschool te Roosen daal zien het einde van hun cursus tegemoet. De cursus zal op Vrijdag I 2 Juni a.s. worden afgesloten met een ouderdag in de Engelbrecht van Nassau-kazernc en de plechtige uit reiking van de groene baret aan een honderdtal cursisten op de markt te Roosendaal. geleden in de Rijn viel. is Maan dag in de haven te Bazel gevonden. De jongen, Anna Maasbommer, was het zoontje van de kapitein van de tankboot „Brugge". Hij speelde op het dek van zijn vaders schip, toen hij over boord viel en verdronk. MOTORRIJDER REED FIETSER AAN TE DEVENTER. Zaterdagmiddag schepte een mo torrijder te Deventer op de Diepen- veenseweg een voor hem rijdende wielrijder. De motorrijder, de 32-ja- rige chauffeur Bosveld uit Deventer sloeg herhaalde malen over de kop en kreeg een schedelbasisfractuur. De wielrijder S. uit Olst kreeg een hersenschudding. Hij werd 10 meter meegesleurd. De duorijder van de motorrijder bekwam lichte verwon dingen. Thans is de motorrijder Bosveld in het ziekenhuis te Deventer aan zijn verwondingen oyerleden. De politie constateerde, dat Bos veld een nieuwe motor had gepro beerd. De wielrijder heeft rechts ge reden. Op de Effectenbeurs viel de stem ming gisteren betrekkelijk mee. Cul tures ondervonden enige steun, maar voor de toonaangevende internatio nale fondsen was de belangstelling gering. Hei weekend heeft geen nieuws opgeleverd, dat op de beurs rechtstreeks van invloed is. Men blijft afwachtend en gereserveerd. Vraag van het publiek deed zich dan ook riet voor. Wel waren er enige kooporders, maar deze werden aan contramine dekkingen toegeschreven. Voor vele fondsen bleef het koers- peil van Vrijdag goed gehandhaafd, j andere daarentegen waren iets zwak- ker, zodat de algemene tendens ver deeld was. In Kon. Olie ging weinig om. Cultuurfondsen wisten het vorig peii goed te behouden en certificaten Deli Mij. liepen onder beurs gesta dig op Het hoogste punt van de dag lag tegen sict op circa 108y2- De Tabaksinschrijvingen tonen wel aan, dat de vraag naar het product nog altijd groot is. H. V. A. deed het wat kalmer aan op 112J^, maar voor Am sterdam Rubber bestond behoorlijke vraag, op een 3 pet. hoger peil. Van de internationale fondsen schommel de Unilever rondom de 200. De hoek van Philips bleef wederom gesloten en de enige notering, die tot stand kwam. luidde 222 y. Aku wist zich niet te handhaven cn Nederlandsche Ford verloor 7 pet. De Scheepvaart markt had onder aanbod te lijden. Dagelijks ondervinden aandelen Scheepvaart Unie buitenlandse druk- Aandelen Paketvaart verloren 3 pet. Bankaandelen, inclusief Indonesische credietinstellir.gen, waren aan de zwakke kant. De Amerikaanse markt had niet veel te betekenen. Als U een fout maakt in 't verkeer, dan doet U vaak ook a n d'r e n „zeer", VEILIG VERKEER. BINNENLAND De vacature bij de directie van de Nederlandse Spoorwegen, ont staan door het heengaan van de heer G. F. H. Giesberger, zal niet worden vervuld. Post bestemd voor de Karei Doorman, de Jacob van Heemskerck, de Marnix, de Johan Maurits van Nassau, de Zwaardvis, dc Dolfijn en de O .27 moet uiterlijk 24 Mei op de bus zijn gedaan. De Kon. Ned. Petroleummaat- schappij keert dit jaar een dividend van 9 percent uit. De bierafzet der Nederlandse brouwerijen in het binnenland be droeg in het eerste kwartaal van 1950 179.200 hectoliter tegen 168.900 in het eerste kwartaal 1949. Hiervan was 26.600 (27.700) hectoliter lager en tussenbier, 150.800 (139.500) hl. zwaar bier en 1.800 1.700) hl. extra zwaar bier. De staatsprijs voor letterkunde, de P. C. Hooft-prijs, is dit jaar toe gekend aan de Richter Gerrit Ach terberg voor diens bundel „En Jezus schreef in 't zand". BUITENLAND. Bij de aardbeving, die de Peru- riaanse stad Cuzco Zondagavond heeft geteisterd, zijn meer dan 100 personen om het leven gekomen. Een vijfde gedeelte van de stad is beschadigd. De nieuwe tunnel, die Brook lyn met Manhattan (New York) ver bindt, zal Donderdag, 25 Mei a.s. ge opend worden. Deze tunnel is nu eens niet „the biggest of the world", maar wel op één na de langste ver- keerstunnel onder water. De langste is in Li^rpool. De bouw van de Brooklyntunnel heeft 10 jaar ge duurd. De oude tijden der Vikingen zullen weer herleven, als volgende maand een dertigtal Zweden een geheel naar oud model gebouwd Vi king-schip over de Noordzee naar Parijs zullen roeien. Spierballen meebrengen. De vroegere openbare aankla ger van de zuiveringsrechtbank te Straubing in Beieren was zelf niet zuiver. Hij is nu veroordeeld tot 6 jaar dwangarbeid. Een 95-jarige boer, John Os borne, uit de staat New York heeft een bijzonder record te boeken. Hij is nl. de levende stamvader van 290 nakomelingen. (Om precies te zijn: 12 kinderen, 76 kleinkinderen. 163 achterkleinkinderen en 39 achter- achterkleinkinderen Mededelingen. De voorz. zegt, dat nu de heer Wijnen wnd. secretaris geworden is, hij geen wnd.-gemeente-ontvanger kan blijven; als wnd.-ontvanger wordt de heer J. Stijnman voorge steld. De raa'd gaat hiermee ac coord. Mede wordt accoord gegaan met 2 pet. gratificatie voor het personeel in vaste dienst. De heer Loerakker acht het niet billijk, dat zulks niet voor 't losse personeel geldt en licht dit toé. Op zijn verzoek zullen B. en W. trachten voor deze categorie nog wat te bereiken. Inzake de uitbreiding der brand weerkazerne wordt het aanschaffen van een hete-luchtkachel niet gunstig geoordeeld voor het vorstvrijhouden van de spuit: de aanleg der centrale verwarming, die er voor in de plaats treedt, zal ƒ2825 meer kosten; het geld wordt gevoteerd. De heer Stok man vraagt of aansluiting op het badhuis niet mogelijk is; de voorz. ontkent dit. Hierna circuleren diverse tekenin gen o.a. van 28 woningen aan de Vosselaan (met ƒ100 toeslag); er wordt 'n kleine wijziging aange bracht en besloten tot de bouw van deze huizen, als extra bouwvolume, over te gaan. 30 JAAR R.K. SPORT. De R.K. Sportv. „Concordia" maakt zich op haar dertigjarig bestaan te herdenken. Zij heeft zeer moeilijke jaren doorworsteld, niet het minst doordat zovele katholieke voetballers lid bleven van neutrale plaatselijke clubs. De heer F. C. van Lierop Jzn., die gedurende 15 jaar het voorzitter schap bekleedde, zou daarover kun nen meepraten! Naast de voetbal kwam de Wandelsport en de Gym nastiek en werd op het Concordia- terrein een schitterend clubhuis ge bouwd. Binnen afzienbare tijd zal een nieuw sportveld worden betrokken, omdat het tegenwoordige terrein door de gemeente voor haar wegen- en stratenplan onmisbaar is. Er schijnt na een lange lijdensweg een goede toekomst voor onze R.K. Sportv. aan te breken. De geldmid delen baren echter nog grote zorgen. Een zomerkermis heeft getracht daarin verbetering te brengen, doch '1 weer werkte tegen. Een comité doet thans langs een andere weg po gingen de kas te versterken. Welkomstavond. In Flora kwa men talrijke uit Indonesië terugge keerde militairen met hun familie te zamen, waar hun een avond van ernst en lijm werd bererid. Weth. Fij- ma, voorz. van het demobilisatie-co- mit en de Burgemeester heetten al len welkom in het vaderland. Na dit ernstig woord zorgden Kommer Kleyn, Eva Jansen en Willem van Capellen voor het vrolijke gedeelte; het Thuisfront-duo gaf 'n muzikale omlijsting. De herinneringsoorkonde werd door de Burgemeester aan 46 oud-militairen uitgereikt. Na do opening met ambtsgebed, sprak burgemeester J. C. van Wa- geningen een rede uit ter herden king van het overleden raadslid Jo hannes Zwetsloot. Het heengaan van het oudste raadslid veroorzaakt een ledige plaats in ons midden. In de glans van zijn leven is hij van ons heengegaan en geroepen tot hoger leven. Groot was zijn belangstelling voor het publieke leven, 15 jaar is hij raadslid geweest, met een onder breking van 5 jaar gedurende de be zetting. Als zodanig heeft hij rustig en eenvoudig zijn werk verricht. Met enige schuchterheid trad hij in 1947 toe tot de Woonruimte commis sie, beseffende de moeilijke en ver antwoordelijke taak, die hij hiermee op zijn schouders nam. Spr. besloot met een passage uit de rede van H. M. de Koningin, uitgesproken op 4 Mei, waarna allen staande enige ogenblikken stilte in acht namen. Mevrouw Zwetsloot, begeleid door haar zoon, woonde een gedeelte van deze raadsvergadering bij. Burgemeester van Wagenigen ver zocht de heer de Hertog als het thans oudste lid, de plaats van de overledene te willen innemen. In de vacature E. Boer werd de heer P. Venhuizen beëdigd. De notulen werden onveranderd vastgesteld. De geloofsbrieven van de heer C. C. Hoogeveen opvol ger van J. Zwetsloot werden on derzocht en in orde bevonden. In de woonruimte commissie ka mer Hoogmade werd benoemd de heer H. J. Hoogenboom sr. Tevens werd deze benoemd tot lid van de Commissie tot wering van school verzuim. Van Ged. Staten ontvangen de goedgekeurde begroting 1950. De brug zal 's Zondags open zijn /an 6.3010 en van 15.3020 uur. Hoewel dr. Coth dit jaar 65 jaar wordt en dus pensioen gerechtigd is als gemeente-arts, zal hij toch als zo danig in functie blijven, daar het niet mogelijk is op andere wijze I daarin te voorzien, 50 wordt be-1 schikbaar gesteld om de wierplaag het Braassemermeer tegen te gaan, zulks in het belang van de zeilsport. Men zal hierbij 15 m. van de oevers blijven, om ook de henge laars te vriend te houden. Aan het Kraamcentruum van het Gr. Kruis te Alphen, wordt een sub sidie toegekend van 0.50 per dag per bed. Aan de Chr. Sdhool wordt op grond van art. 72 van de L. O.- wet 500 verstrekt voor aanschaf-) fen van provincie- en andere kaar ten, die nog niet aanwezig waren. I Zonder nadere discussie besloten. De heer D. de Weger, hotelhouder, richtte zich tot de Raad met het ver zoek het aantal vergunningen met één uit te breiden. Mocht dat gebeuren, dan nog in de Weger niet de eerste rechts verkrijgende, doch door ver meerderingen van het aantal vergun ningen zal hij de door hem begeerde vergunning dichter benaderen. Mede met het oog op het vreemdelingen verkeer een watersporthotel met vergunning trekt meer gasten stel len B. en W. de raad voor het maxi mum aantal vergunningen te verho gen. Op voorstel van enige raadsle den zal deze materie in geheime zit ting worden behandeld. E. v. d. Horst werd als gemeente werkman in vast dienst aangesteld. Minder vlot ging het met de aan stelling van de monteur-fitter C. Slingerland in algehele dienst. De heer Angenent was bezorgd, dat, zo dra Slingerland in vaste dienst gaat bij de gemeente, er niet gemakkelijk een opvolger voor klantenbediening is te vinden. Deze opvolger zal van het klantenwerk moeten leven en mist het werk bij de gemeente. Wie zal daar instappen? Het gevolg zal zijn, dat de mensen minder vlug (nog langzamer zou een grappenmaker zeggen) dan nu bediend worden. De heer Venhuizen verwacht, dat er nog wel iets meer aan vast zal zit ten. Volgens mededeling van B. en W. moet er eén werkplaats komen, maar men hoopt deze kosten (pl.m. 800 a 1000) op een andere manier weer op te vangen. Dit staat echter los van de benoeming. De heer Ven huizen wilde zonder nadere toelich tingen over dit punt niet stemmen en stelde voor in geheime zitting te gaan. Door twee leden werd dit on dersteund, hoewel de voorzitter het onnodig vond deze beslissing in een geheime sfeer te trekken. Om vrij on begrijpelijke redenen zal hier dus over in geheime zitting beslist V/or den. (Na de rondvraag dus). De huur van de acht gemeente-wo ningen in Hoogmade werd verlengd. De heer Venhuizen merkte hierbij op, dat B. en W. hier hebben ver huurd, een bevoegdheid die door de Raad aan B. en W. is gegeven. Hij achtte het niet juist, dat deze be voegdheid aan de Raad ontnomen is en stelde voor dit te corrigeren. Daar niemand zijn correctie onder steunde blijft de bestaande toestand om zuiver practische redenen al dus ingesteld gehandhaafd. De rondvraag leverde niets bij zonders op en de Raad ging in gehei me zitting, ter behandeling van de punten 12 en 17.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2