Duitse heffing op groenten vervalt Dodelijk ongeluk in gasfabriek Zilveren jubileum van het Wit-Gele Kruis te Zoeterwoude In OORLOG en VREOE... Uw Rode Kruis strijdt voor de vrede De Leiden aars blijken kerngezond te zijn MAANDAG 22 MEI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Verevening per 30 Juni 1950 buiten werking In de afgelopen week zijn de in men, waar tengevolge van de Ne- 's Gravenhage gevoerde besprekin gen tussen een Nederlandse en een West-Duitse handelsdelegaties, die de huidige stand van de wederzijds economische betrekkingen tot onder werp hadden, beëindigd. Men weet, zo deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Land bouw, mede, dat in September 1949 tussen Nederland en de West-Duitse bondsstaat een handels- en betalings- accoord tot stand kwam, waarbij op een gering aantal artikelen na, de Nederlandse import in Duitsland ge heel werd vrijgemaakt van kwanti- tative beperkingen. De droge zomer van 1949, welke evenals elders in het buitenland, ook aan Duitsland schade aan ge wassen te velde had berokkend, had een grote vraag in West-Duitsland veroorzaakt. Ook de tijd van het jaar, welke gunstig voor de agrari sche export was, werkte ertoe mede, dat de export van argarische produc ten naar West-Duitsland een gunstig verloop had. De Nederlandse impor ten waren vrijwel geheel van indus triële aard, waarvoor met langere leveringstermijnen rekening moest worden gehouden dan bij de vaak snel bederfelijke leveranties van le vensmiddelen. De eenzijdige libera lisatie had dan ook tengevolge, dat de Duitse rekening spoedig een pas sief saldo vertoonde. In Februari van dit jaar kwamen dientengevolge de Nederlandse en Duitse autoriteiten voor het eerst sedert het afsluiten van het handels verdrag bijeen om de ontwikkeling van het wederzijds-handelsverkeer aan een beschouwing te onderwer pen. Zoals was te verwachten, werd als een der resultaten van deze be spreking ook de Duitse import in Nederland geliberaliseerd, waarvan men de hoop koesterde, dat deze maatregel tot delging van het Duitse deficit zou leiden. Ten gevolge van een complex van factoren is deze verwachting niet zo spoedig als wenselijk was in ver vulling gegaan en pijpte bij de West- Duitse regering de behoefte aan nieuw overleg. Ook van Nederlandse zijde werd hieraan sedert 4 April j. 1. de be hoefte gevoeld. Op die datum im mers werd een op Nederlands pro test stuitende vereveningsheffing met een sterk protectionistisch ka% rakter opnieuw in Duitsland in wer-* king gesteld, waardoor vooral de Nederlandse groenten- en fruitex- port zich ernstig bedreigd voelde. Bij de thans besloten handelsbe sprekingen verklaarde de Duitse de legatie, dat het importausgleichsge- setz per 30 Juni 1950 definitief bui ten werking zou treden. Nederland sprak de verwachting uit, dat ook na het buitenweiking stellen van de „importausgleichsgesetz" niet op andere wijze soortgelijke, voor de Nederlandse invoer nadelige maat regelen door de Duitse regering zou den worden getroffen. Voorts onder streepte Nederland de wenselijkheid, dat het eei'tijds te verwachten nieu we Duitse invoertarief, dat de ta rief wet van 1902 zal vervangen, niet zwaarder op de Nederlandse argarx- sche invoer zal drukken, dan tot dus ver met de huidige invoerrechten het geval is. Tenslotte verklaarde Arbeider bedwelmd Toen gisterenavond laat de nacht ploeg op de gasfabriek te Steen wijk in dienst kwam, vond men daar de 52-jarige reserve-stoker J. Orsel uit Steenwijk in bewusteloze toestand. Het bleek, dat door de hoge span ning een stop uit een der syphons was losgeraakt, waardoor ongezui verd gas ontsnapte. De stoker, die alleen in de fabriek aan het werk was, heeft waarschijnlijk dit euvel willen verhelpen, doch is door het uitstromende gas bedwelmd. Gedu rende vier uur heeft men getracht door het toepassen van kunstmatige ademhaling met behulp van zuurstf- apparaten, de levensgeesten op te wekken; het mocht echter niet baten. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen achter. In 1941 trad hij als reserve-stoker in dienst van het 'gemeentegasbedrijf te Steenwijk. DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL In de oliefabriek „De Engel" van de firma Crok en Laan te Wormer- veer heeft zich vanmorgen een on geval voox-gedaan, waax-bij de 59-ja- rige J. Stok uit Zaandam op siag werd gedood. Doox-dat een afsluiter van de stoomleiding in de raffinaderij eraf vloog, kreeg de man een straal stoom van 300 graden Celsius met een druk van 20 atmosfeer tegen zijn lichaam. DODELIJK ONGEVAL IN DEN HAAG Gisteravond om kwart voor elf werd de 19-jarige mej. A. Korver uit de Wateringsestraat te den Haag op de hoek van de Herman Costerstraat en de Scheepersstraat aldaar door een tram van lijn zes aangereden. Mej. K. reed in de Scheepersstraat en wilde linksaf de Herman Coster straat in, toen lijn 6 haar van links naderde, uit de richting van het Paul Krugerplein. Zij stak weifelend de rijweg over, kwam in aanraking met de tram en werd tegen de grond ge smakt. Door de G.G.D. werd zij naar het ziekenhuis aan de Zuidwal ge bracht, waar zij kort na aankomst aan haar vei*wondïngen overleed. Nederland zich bereid, in die vallen passende maatregelen te ne- derlandse impoi't een ontwrichting van de Duitse markt dreigt te ont staan. De Duitse handelsdelegatie zegde ten aanzien van het Nederlandse verzoek tot opheffing van enkele nog bestaande impoi'tbepexkingen op agrarische artikelen toe, dat een commissie van deskundigen zo spoe dig mogelijk een oplossing zal zoe ken. Voorts verklaarde de Duitse dele gatie, dat de voor de importbenodig- de periodieke dollartoewijzingen binnen het saldo van het contigent voor groenten voortaan zo intijds zullen worden verstrekt, dat de Ne derlandse export geen haperingen behoeft te vrezen. De in een protocol vastgelegde af spraken tussen de delegaties der zgn. gemengde commissie, welke ook be trekking hebben op onderwerpen als de Duitse (industriële) invoer in Ne derland en het betalingsverkeer in verband met het Duitse deficit, waai'bij de transitohandel, het toe risme, de transter van lonen enz en de Rijnscheepwaart, hebben van Duitse zijde nog de goedkeuring no dig van de geallieexde Hoge com missarissen. TROEPENSCHEPEN „GEN. STE WART", „GEN. STURGIS", EN „GEN. HERSEY". De ontscheping van het troepen schip „Generaal M. B. Stewart", dat met Nedex-landse troepen onderweg is van Indonesië naar Nederland, zal niet te Amsterdam maar te Rotter dam geschieden. De „General Ste wart" wordt tegelijk met de „Gene ral S. D. Stui'gis" omstreeks 26 Mei a.s. in de haven van Rotterdam ver wacht. Daarentegen zal de ontscheping van het troepenschip „General M, L. Hersey", dat eveneens onderweg is naar Nederland, niet geschieden te Rotterdam doch te Amsterdam. De „General Hersey" wordt reeds omstreeks 31 Mei a.s. in ons land verwacht. PONTIFICAAL LOF IN TITELKERK VAN KARDINAAL DE JONG Zaterdagmiddag hebben de Ne derlandse pelgrims een pontificaal Lof ter ere van de H. Maagd bijge woond in de San Clemente, de titel kerk van Kardinaal de Jong, om on der Maria's bescherming deze twee de nationale bedevaart te beëindi gen. Dit plechtig Lof werd gedaan door de coadjutor van de Bisschop van Breda, mgr. J. W. M. Baeten. Na afloop hebben de pelgrims deze basiliek, die onder de hoede staat van de patei-s Dominicanen, bezich tigd. De San Clementine is daaium vooral zo merkwaardig, omdat de verschillende cultuurlagen uit de verschillende eeuwen boven elkaar bewaard gebleven. Boven de aan zienlijke muurresten uit de tijd van de Romeinse republiek liggen een Mithrasgrot en delen van een Ro meins huis uit de eerste eeuw. De geleerden zijn het er nog niet ge heel over eens of dit het huis is ge weest van Paus Clemens I uit de eerste eeuw na Christus. Daarboven is een kerk uit de vierde eeuw ge bouwd. die thans gedeeltelijk nog de onderkerk vormt van de huidige basiliek van St. Clemens uit het be gin der 12e eeuw. Buitengewoon aantrekkelijk zijn ook de mooie kloostei'hoven, omgeven door een wandelgang, die gevornvd wordt door fraaie, dikwijls gedraaide en altijd met mozaiek versierde zuil tjes, die een afhellend dak dragen. HET NIEUWE TESTAMENT IN ZES NEDERL. VERTALINGEN. Te Amsterdam is thans, in één uit gave het Nieuwe Testament in zes Nederlandse vertalingen verschenen. Het betreft hier de naast elkaax-, in zes kolommen over de dubbele blad spiegel, afgedrukte tekst van de Statenvertaling, Lutherse vertaling Leidse vertaling, vertaling pi'of. Brouwex-, Petrus Canisius-vertaling en de nieuwe vertaling van het Ned. Bijbel Genootschap. POOTJES OP VRIJE VOETEN Na een zitting met gesloten deuren, die bijna de gehele morgen heeft ge duurd, heeft de rechtbank te Am sterdam de 58-jarige „professor" J. B. Pootjes tegen de waarborgsom van 10.000 op vrije voeten gesteld. De verdere behandeling van de zaak werd uitgesteld tot 21 Septem ber a.s. Hartelijke waardering voor 25 jaar ziekenzorg De kerkelijke viering begon met een H. Mis in de Sint Janskex-k en zal a.s. Woensdagmorgen lxaar hoog tepunt vinden in een plechtige Hoogmis in de kerk van de H. Kruis verheffing. 's Middags werd de feestelijke re ceptie gehouden in het Parochiehuis. Weelderig en smaakvol was de gro te zaal vei'sierd met een bloemen pracht, waarin witte en gele kleuren domineerden. Toen de vele genodigden en be langstellenden hadden plaats geno men, kwam het bestuur onder blij de fanfares van de St. Jansfanfare binnen om, tussen vele ingekomen bloemstukken gezeten, te recipiëren. De voorzitter van de feestcommissie hield een huldigingsrede. Na gewezen te hebben op het gro te voorrecht te leven van een samen leving, waarin de christelijke naas tenliefde zó schoon beoefend kan worden, dat wij feest kunnen vie ren: het feest van de beoefening van een der schone werken van barm hartigheid wil spr. voldoen aan veler vex-langen vele personen huldigen en ertn voor al het werk, zoveel ja ren in stilte volbracht. Op het bidprentje van dokter Kortmann z.g. staat te lezen: „Ver geet de oude dokter niet...." De dokter is dood, maar zijn werk leeft voort, het wei'k door hem begonnen in 1917 met kapelaan'Niekel, thans deken van Rotterdam en wijlen de heer C. H. de Boer als eerste voor zitter, waarvan in 192\1 oprichting van de wijkverpleging volgde, beide in 1925 saamgesmolten tot het thans zo bloeiende Wit-Gele Kruis, een vereniging met 720 leden. Na deze eerbiedige hulde van di\ Kortmann en de heer C. H. de Boer, sprak de voorzitter grote waardering uit voor het werk van burgemeester Smeets, die de gehele corresponden tie en administratie van 1925 tot 1941 heeft gevoerd en als ere-voor- zitter nadien met zijn rijke kennis van zaken als hoofdbestuurder van de Z. H. Bond van het Wit-Gele Kruis met adviezen bleef dienen. Dan volgde een welverdiende hul de van de heer P. C. Paardekooper, die met buitengewone bezieling de gehele organisatie leidt als secreta ris-penningmeester en naast zijn drukke werkkring al zijn vrije tijd aan de vereniging besteedt. Pastoor Klaverweijden werd geroemd als een goede herder, die in het bestuur een echte christelijke sfeer van vriendschap weet te scheppen, waar door ieder wordt opgewekt tot wer ken aan het schone doel. De medeoprichters van het Groe ne Kruis en de wijkverpleging, de heren Joh. Vlasveld, L. J. v. d. Zon en Th. C. Berg, werden geprezen om hun grote verdiensten en ten slotte als „lest best" volgde de huldiging van Zuster Hoogeveen, die in de vol gende maand het vierde lustrum viert. „Zuster Hoogeveen", zegt spr., „het is ons een vreugde nu een gele genheid gevonden te hebben om u te huldigen en te danken voor twintig jaren trotseren van hitte en koude storm en sneeuw om in onze uitge strekte gemeente de zieken te be zoeken en uw zeer omvangrijk werk zo bekwaam en met grote tact en liefde te volbrengen. De overige functionarissen, jubi larissen, zullen Woensdagavond in de feestvergadei'ing gehuldigd wor den. Terwijl de fanfare het „Lang zul len zij leven" speelde, gingen alle aanwezigen persoonlijke gelukwen sen aanbieden, waarna Deken Bont het woord voerde in een vreugde volle rede. omdat het voox'beeld van Christus, die weldoende rondging om z:; x handen zegend uit te strekken over de ziëken, die Hem zozeer aan het hart lageh, hier is nagevolgd. Bij afwezigheid van de burgemees ter-, die dezer dagen buiten de ge meente vertoeft, sprak wethouder van Leeuwen, mede dank zeggend voor de goede samenwerking dooi de eminente afgevaardigde van het Wit Gele Kruis en het Burgerlijk Armbestuur. Gelukwensen en waar derende woorden werden ook ge sproken door de hex-en A. C. Paai'de- koopex-, voorzitter L.T.B., J. H. v. d. Ploeg, voorz. K.A.B. en G. v. d. Krogt, namens de Hanze. Dokter Wybo Kortmann schetste de toestanden van vroeger toen de dokters practisch alles alleen moes ten doen, vooal bij epidemische ziek ten. Zo men zich geen oorlog zonder het Rode Kruis kan indenken, zo min kan onze samenleving buiten een kruis-vereniging. Pastoor Klaverweijden sprak het slotwoord om te danken voor zoveel waardering, waaruit blijkt, dat het Wit-Gele Kruis een heerlijke taak heeft vervuld. DE SINT JANSFANFARE BLAAST VOOR DE K.R.O. De heer Piet Lustenhouwer heeft gistermorgen om elf uur een concert van de Sint Jansfanfare bijgewoond en heeft een x-epertoire goedgekeurd om te worden uitgezonden voor de K.R.O. Het zal nog wel enige tijd du- ren voor de Fanfare aan de beurt is en waarschijnlijk zal het een z.g. lijn-uitzending worden. Wij kunnen dus in het Parochiehuis een concert voor de K.R.O. tegemoet zien. PHEN AAN OEN RIJN Jubileumfeesten „Bloemhof". In het kader van de jubileumfeesten ter gelegenheid van het 20-jarig be staan der speeltuinvereniging Bloem hof zijn Zaterdagmiddag en avond op het terrein der speeltuinvereni ging door en voor de kinderen fees telijkheden gehouden, waarbij de kinderen in tal van wedstrijden en spelletjes zijn bezig gehouden, waar bij de nodige tractaties niet ontbra ken. Gunning. Aan de firma M. de Jong en Zn is opgedragen het bou wen van een R.K. school voor G.L.O. met 5 leslokalen, pex-soneelskamer enz. en het bijtrekken van 2 leslo kalen van de bestaande school, ge legen aan de Paradijslaan te Alphen a. d. Rijn. De architecten zijn de he ren ir. H. van Oerle en J. J. Schra- ma te Leiden. LEIMUIDEN Melkcursus. Na de melkcursus georganiseerd door de Landbouw Bedrijfsvoorlichtingsdienst werd met goed gevolg het examen afgelegd door Jan Straathof Mzn., Joop Straathof Mzn., Antoon en Harm van Bruggen. 1 candidaat moest wor den afgewezen. Been gebroken. Mej. P. Zweeg- manBiezen van de Bilderdam was per rijwiel op weg naar de tandarts. Op de jhr. van Merlenweg kwam zij zo ongelukkig te vallen dat zij haar onderbeen brak en naar het zieken huis te Leiden vervoerd werd. Stichting 19401945. Vorige week Vrijdag en Zaterdag heeft het plaatselijk bestuur verschillende mo gelijkheden geopend om gelden bij een te krijgen om de algemene las ten te verlichten. Hoewel voldoen de bekendheid gegeven was viel de belangstelling niet bepaald mee. Vrijdagmiddag werd voor de schooljeugd een film over Canada gedraaid. Door het Oranje Comité werden de kindex-en bij deze gelegen heid getracteerd. Desavonds was in de zaal van mej. Sneeboer een inte ressante filmvoorstelling over Cana da. In de pauze was een poppenten- toonstelling te bezichtigen. Deze verzameling was het eigendom van H.K.H. Prinses' Wilhelmina. Na af loop waren verschillende attracties opgesteld als sjoelbak, schiettent en tombola. Zaterdagmiddag en -avond werd hetzelfde programma herhaald in het Nutsgebouw. ZWAMMERDAM Gehuwd: Abraham van der Boon 37 j. te Mijdi'echt en Wilhel mina Adriana Binnendijk 35 j, UIT DE OMGEVING HILLEGOM Bestelwagen verbrand: Vermoe delijk door kortsluiting ontstond brand in een bestelauto die op de Van den Endelaan geparkeerd stond. De caxroser:e, een lading sigaren, een rijwiel en enige autobanden gingen verloren. Opbreken tramrails. Met het opbreken van de tramrails is men genaderd tot onze gemeente. Van de Leiosestraat af wordt het werk in Noordelijke richting voortgezet. Demonstraiietuin gesloten. Het bezoek heeft niet aan de verwach tingen beantwoorxl; o. i. volkomen be grijpelijk. Het heffen van een toe gangspi'ijs van 40 cent was te hoog, bovendien kon men vanaf het hek vee, moois van de tuin bezien. Er is voor het vu gen d jaaï maar één op lossing en dat is: toegang gratis. Geboren: d. van A- H. Minck en M. E. van Leeuwen; d. van A. I. Warmerdam en M. Lippens; d. van G. Veelenturf en J. M. van Lint; d- van J. C. Imanse en C. van der Lub- be; d. van H- Gerritsen en G. Spin- ur r. Ondertrouwd: C. Koopman en G. M. L3ngeveld. DE ZILK Schop met gevolgenOp de tuin derij van de firma Zandbergen gaf een ai-beider aan zijn mede-arbeider van Sch. ee.i schor die zodanig aan kwam, dat de man bewusteloos bleef liggen. Het slachtoffer liep een in wendige blo :ding op e:i een gebro ken pink. Hij werd naar het zieken huis vervoerd. NOORDWIJKERHOUT Een mooi succes. Op het Zater dag te Schoonhoven gehouden mu ziekconcours behaalde de muziekver- eivging „Dc Harpe Davids" in de concei'twedsfrijd eer. lc prijs met 33'R punten; in de maixswedstrijd een 2e prijs met 45 punten en in de erewedstrijd een 3e prijs- „De Harpe Davids" kwam in dit concours onder leiding van de heer L. v. d. Hoef uit Beverwijk uit in de afdeling uit muntendheid SASSENHEIM ZIEKZOEK-WEDSTRIJD. Op 29 April hield de Plaatselijke Unie van Landareidersbonden, in sa menwerking met de Alg Ver. voor Bloembol t -.cultuur een ziekzoek- wedstrijd in «ie schuur van Zonne veld Co- De uitslag hiervan :s: Narcissen. 1. W. B. v. d. Krogt (ook verleden jaar no. 1); 2. F. H. Barens, Wanmond en Joh- Smit, Noordwij kei-hout; 3. G. Zeeman, Breezand; 4. K. F. v- d. Bent, Voor hout; 5. G. Helmus, 6. P. Kühn; 7. Laurens v. Duyn; 8. A. J. v. d. Berg, Voorhout. F. Homan. en H. Nooi't, Lisse; 9. J. Kühn, A- L. v. d. Mey en 10- Jacobus van Werkhoven, Voor hout. Narcissen troosprijzen: 1. A. J. v. Uw Roode Kruis is geen militaire verzorgingsorganisatie Het heeft echter een oorlogstaak als er oorlog is. Maar in vredestijd heeft uw Roode Kruis alléén vredestaken. De vredestaken van uw Roode Kruis beogen het welzijn van het ge hele Nederlandse volk, zonder aan zien van persoon of onderscheid naar gezinde of politieke overtuiging. Steun daarom Uw Rode Kruis naar vermogen. Geet nu! Geef gul! d. Lans, Voorhout; 2. H. W. de Haas Azn., Noordwijk; K. C. Hondus en F. wiering; 3. A. Balkenende, Lisse; 4. G. Je Haan, Voorhout; 5. J. Z. de Wies; 6. J van Dam, Voorhout; J. W. Hilders. No or dw ijkerhout; 7. J. A. Zuidbroek, Voorhout. Hyacinther 1. A. W. J. de Haas, Noordwijk; 2. A. Dorsman, Lisse; 3 P. v. d. Aardweg, Lisse; 4 Th. Ber- bee; 5. W. v. d. Krogt; 6. J. A. Zwaan; 7. P Kühn- 8. J. W. Hi-lders Noord- wijkerhout; 9. H. W, de Haas Azn., Noordwijk; 10. G. de Haan, Voorhout. Winnaars, waarbij geen plaatsnaam is vermeld, zijn afkomstig uit Sas sen heim. Diploma's en prijsuitreiking 31 Mei 1950 om 20 30 uur. Café Rusthof, Hoofdstraat, Sassenheim. VOORSCHOTEN Op vier pootjes. Bij de heer A. Romeijn aan de Hox-stlaan, heeft een kloek een kuiken met vier pootjes uitgebroed. Het loopt twee keer zo vlug als de andere. VOORHOUT Foreholtc. Zaterdag speelden voor de Stichting 19401945 op het Foreholte-terrein de eerste elftallen van Warmur.da en Foreholte. In de eerste helft gaf Foreholte de toon aan en zag dit betoond met twee goede doelpunten. Bij de heiwatting echter kwarn Warmunda goed opzet ten, en scoorde na een half uur bij een fout der Foreholte-verdediging (21). Vlak daarop bracht de War munda midvoor handig de partijen op gelijke voet (22). Toen ontspon zich de strijd om het winnende punt, waarbij Warmunda kans zag dit in de laatste minuten te doen (23. Zondag had onder zomerse tempe- WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER WIND Matige, later tijdelijk zwakke wind tussen West en Zuid. In de nanacht hier en daar mist, ove rigens half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in de Zuidoos telijke helft van het land enkele verspreide buien. Iets koelere nacht, ovei'igens weinig veran dering van temperatuur. ratuur de laatste competitie-ontmoe ting plaats tx-ssen Foreholte en SJ.Z. Foreholte is eerst beduidend ster ker en drukt dit spoedig uit in een goed doelpunt; een voorzet van rechts kopt Ruygrok buiten bereik van de S.J.Z.-keeper in (1—0). De Fort-holte-defensie retourneert voor lopig alles. Als Foreholte daarna ge vaarlijke aanvallen onderneemt is het toch juist S.J.Z., dat na een felle doorbraak er 11 van maakt. Na de rust is Foreholte meer aanvallend, maar alles wordt te slordig afge werkt om succes te boeken. Hoe meer de tijd verstrijkt des te sterker wordt Foreholte, zeifis wordt S.J.Z. geheel op eigen helft gedrongen. On danks ve'le cornel's en door slecht schieten der Foreholte-voorhoede blijft de stand ongewijzigd. Rector Vester-Beker: 2e ronde: Fo reholte aSJC a 03: Junioren-beker, 3e ronde: Fore holte aSPC c 40. Vriendschappelij: Warmunda 2 Foreholte 2 85- Géén ander land kan op een la ger sterftecijfer bogen dan Ne- dei'land. Dit is de conclusie, waartoe een juist verschenen overzicht van het CBS over de sterfte in de voornaamste lan den van Europa en in de Ver enigde Staten van Amerika en Canada moet leiden. Per duizend inwoners bedroeg in 1949 in ons land de sterfte 8,1; in België 12,8, in Luxembui'g 11,7, in Frankrijk 12,2, in Engeland 11,7, in Denemarken 8,6, in Noorwegen 8,8, in Zweden 10,1, in de V. St. van Amei-ika 9,7 cn in Canada 9,1. Het is zonder meer duidelijk, dat dit uitermate lage sterftecijfer zich op de duur niet zal kunnen hand haven. Zoals bekend bedraagt de gemiddelde levensduur van de Ne derlanders ongeveer 65 jaar. Dat desondanks niet elk jaar 1/65 van onze landgenoten overlijdt het geen een sterftecijfer van pl.m. 15.- per duizend zou veroorzaken komt doordat bij onze tegenwoor dige bevolkingsopbouw de lagere leeftijdsgroepen veel en veel ster ker bezet zijn dan de hogere en de topklassen. De sterke daling van de zuigelingen- cn kindersterfte en de beteugeling van zovele ziekten, die vx-oeger hun slachtoffers maakten vóór deze een hoge leeftijd hadden bereikt, leiden intussen tot een re latieve bevolkingstoename in de hogere leeftijdsgroepen, die te eni ger tijd noodwendig een terugslag zal krijgen in een zeer aanzienlij ke stijging van het sterftecijfer. Maar dit is zeker niet een proces, dat reeds in enkele jaren beëindigd zal zijn en voorlopig zullen wij ons dus nog wel in lage sterftecijfers kunnen blijven verheugen, Vergeleken met vijftig tot hon derd jaar geleden zijn de hygiëni sche toestanden in onze steden ge weldig verbeterd, is de levens wijze van het gros der Nederlan ders. voox-al op het gebied van de voeding, veel gezonder geworden en heeft de medische wetenschap in de ziekte-bestrijding zo'n enor me vooruitgang gemaakt dat de le venskansen van dc huidige genera tie nog aanzienlijk gunstiger zijn dan uit het lage sterftecijfer-zonder meer reeds kan blijken. Dit alles wordt pas goed duidelijk bij een nadere detaillering van dit cijfer, zoals wij hiex-onder ten aanzien van Leiden zullen geven. In onze stad heeft de sterfte in de achter ons liggende winter maanden 7,8 per duizend be dragen, hetgeen dus zelfs nog iets gunstiger is dan het rijks gemiddelde! Gaan wij nu na op welke leeftijd de beti-okken stadgenoten overleden zijn, dan blijkt dat 6 pet. van de to tale sterfte op rekening komt van de z.g. zuigelingensterfte, d.i. de sterfte in het eerste levensjaar. Een vijfde deel dezer zuigelingen stierf reeds op de eerste levensdag, een ander vijfde deel in de eerste le vens week. In al deze gevallen lag de doodsoorzaak dus meer in een tekort aan levensvatbaarheid dan in verworven ziekten of dergelijke Slechts twee pet. van het totaal kwam op rekening van de z.g. kleu- tei-sterfte, d.w.z. op de leeftijd van 1 tot 4 jaar, terwijl ook de kinder sterfte. d.i. tussen 5 en 14 jaar. niet meer dan 2 pet. van het totaal uit maakt. In de leeftijdsklasse van 15 tot 24Jaar dit is de groep, waar in meer dan vijftig jaar geleden vooral de tuberculose zo talloze slachtoffers maakte kwam nu slechts J4 pet van de to tale sterfte in onze woonplaats voor. ,In de omvangrijke groep van 25 tot 39 jaar bedroeg de sterfte niet meer dan 1,5 pet. van het totaal; hieruit volgt dus dat in alle groe pen tussen 1 en 40 jaar, die teza men pl.m. 70 pet. van onze Leidse bevolking uitmaken, slechts 6 pet, van de totale sterfte plaats von<i. In dit overgrote deel van onze bevolking heeft in de afgelo pen wintermaanden de sterfte derhalve niet meer bedragen dan slechts 0,8 per duizend en per jaar. In de groep van de 40 tot 49-jari- gen vielen 3 pet. van alle stei'fge- vallen; in de groep van 50 tot 59- jarigen 9 pet. en in die van de 60 tot 69-jarigen, die voor een deel de gemiddelde levensduur dus al heb ben overschreden, 23 pet. Het overgrote deel van dc totale sterfte betrof inwonei's van 70 jaar en oudex', want 32 pet. van alle sterfgevallen kwam voor op leeftij den tussen 70 en 79 jaar en 31 pet. op 80 jaar en ouder. Bijna twee derde van alle sterf gevallen in Leiden, om px-ecies te zijn: 63 pet. had dus betrek king op oude lieden, die de zeven tig gepasseerd zijn, en het is duide lijk, dat hier sprake is van een on afwendbare, uit de menselijke na tuur voortvloeiende ontwikkeling, die volkomen los staat van de ge zondheidstoestand en van de zoge naamde levenskansen van de Leid se bevolking. Deze detaillering en de daaruit blijkende zeer geringe sterfte in de lage en ^niddelbare leeftijdsgroe pen in onze stad werpen een uiter mate gunstig licht op de gezond heidstoestand van onze bevolking. De Leidenaars zijn blijkbaar kern-gezond! Laatste berichten VERMIST ZWITSERS VLIEGTUIG GEVONDEN. Een „Protector-"-vliegtuig, dat sinds Woensdag in de Zwitserse Al pen vermist werd, is thans gevon den- Het is geheel vernield. Alle vier inzittenden dx-ie passagiers cn de piloot zijn om het leven gekomen. Het wrak werd gevonden door een spooiwegarbeidcr op ongeveer 2000 meter hoogte. Het lag half in dc sneeuw begraven op vier km. afstand van het spoorwetstation van Gletsch, bij de ingang van dc Furka-tunnel. Het vliegtuig verongelukte op een vlucht van Bazel naar Milaan. SCHEEPSBERICHTEN BORNEO 21 Mei van Djakarta naar Singapore Amsterdam; GROOTE BEER 21 Mei van Djakar ta, 22 Mei te'Surabaja verwacht; INDRAPOERA R'damDjakarta, 22 Mei te Belawan; MODJOKERTO SurabajaR'dam 21 Mei in Suezka- naal; SUMATRA DjakartaA'dam pass. 21 Mei Kaap St. Vincent; WIL LEM RUYS R'dam-Djakarta 21 Mei van Suez naar Belewan: BLITAR DjakartaR'dam pass. 21 Mei 8 uur Pantellaria; GENERAL M. B. STE WART (tr) pass. 21 Mei Malta naar Rotterdam (bestemming veranderd van A'dam naar R'dam); GENERAL M. L. HERSEY (tr) 20 Mei 280 m. NNW van Perim naar Amsterdam (bestemming veranderd van R'dam naar A'dam, verw. 31 Mei); GENE RAL S. D. STURGIS (tr) Djakarta- R'dam pass. 20 Mei Malta; KAMER - LINGH ONNES R'damDjakarta 20 Mei 6 uur van Suez; KOTA IN- TEN 21 Mei 23 uur te Palenvbang van Djakarta; WATERMAN Djakar" taR'«lam (tr) 21 Mei 600 m. ZO Ceylon; WELTEVREDEN 22 Mei te R'dam van Djakarta; ZEELAND R'damDjakarta pass. 21 Mei 13 u. Quessant. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 22 Mei. Vee. Aan voer: totaal 978 stuks; 543 vette koeoen, 7 gébruiksvee, 14 nuchtere kalveren. 413 varkens, 1 schaap, Prijzen; vette koeien f 2.202.75, 2.402.60 en 2.202.40; varkens (levend gewicht1.52, 1.50 en 1.45- vette koeien aanvoer iets gro ter, handel slepend, prijzen als vorige week; vai-kens aanvoer iets kleiner handel kaïn; en- prijzen onverandeixl,

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3