1 PASSIE-GEBEUREN II TEGELEN: Een spel vol innerlijke bewogenheid Vogelpest blijft beperkt Blijde ouders en bedroefd kind gjf^TTperr°' Ziekenfondsen, die reorganisatie wensen résorke MAANDAG 22 MEI 1950 DE I.EIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Tegelen, 21 Mei. In zijn dichterlijke tekst van het Passiespel legt pater Jac. Schreurs Maria de volgende, tan overtuiging en ontroering sprekende woorden in de mond: Gelooft en hoopt; daar toch begint het leven. Indien het graan niet sterft, draagt het geen vrucht Van deze zinrijke gedachte gaan de spelers van Tegelen uit, telkens als zij er toe besluiten, louter tot eer van de gekruisigde Christus de God delijke passie te verbeelden. Van daag brachten zij de première voor 19,50, en gezagsdragers, gezanten, priesters en kunstenaars hebben het niet bentden hun waardigheid ge docht, zich te bevinden onder de eer ste 5000 bezoekers en te getuigen van een bewondering, die voor alle meewerkenden wel vleiend mag heten. Op de Witte Donderdag van het vorig jaar had regisseur Thijssen ons genodigd ter plechtigheid van de rolverdeling. Dat was toen als het ware een liturgisch feest, de reli- gieuse opening van een lijdensdra ma waardoor Tegelen nu reeds we rel'dnaam heeft gekregen. Een soort gelijke plechtgheid is gehouden van daag, in de zon-beschenen ochtend van deze première. Hier zagen wij alle 550 spelers bij elkaar, in burger, hun gewon^ doen, slechts de haar dos gaf hun kwaliteit aan. Tezamen heeft men de Mis ge hoord en de heilige geheimen ge vierd op een in onze streken onge kende wijze. Want tijdens de óffer- gang gingen allen persoonlijk een ongeconsacreerde hostie brengen tot de voet van het altaar, onder het tympanom van de Doolhoftempel, en haar leggen in- de ciborie, die de celebrerende priester gereed hield. Na het wonder van de consecratie heeft men gecommuniceerd, onder de intentie, die de Dominicaner pater Waanders in een treffende preek had aangeduid: dat men als mede werkers aan dit Passiespel het offer zou weten te brengen van tijd en van eerzucht, dat men niet zou streven naar uiterlijke roem, doch naar le vensverbetering van zichzelf en an deren. Met beroep op Sint Petrus in het epistel van deze Zondag klonk de aansporing, dat men het spelers ambt zou ven/uilen in de kracht van God, als een wapen ook tegen de he dendaagse godsmoord door het com munisme. Wij schrijven dit, om de ernstige sfeer aan te duiden, waarin gans Te gelen zich bij voorbaat bevond. Daarbij komt, dat zich hier een tra-, ditie gaat vestigen, niet slechts door werfkracht op de bezoekers, maar omdat zij, die in d' eerste vertonin gen van het jaar 1931 als bescheiden figuranten optraden, nu vaak als hoofdspelers zijn geroepen. Zo is het bijvoorbeeld met Mia Vermeu len, die in dit Passiespel de Moeder des Heren verbeeldt en die ons in een rustig kwartiertje in de vooravond, terwijl Annas de laatste hinderpalen wegsloeg van de zo juist klaar geko men stijlvolle toegangspoort, in alle nederigheid en eenvoud heeft ver haald van haar opgang in de mede vertolking van het drama. En we ontmoeten opnieuw de schildergezel Pierre Oshlen met ziin markante Christuskop, in alle dienstbaarheid voor zijn medespelenden, de vurige Petrus en anderen, die wij in alle voorgaande Passiespelen hadden ont moet. Ook reeds in de buitenlandse pers is ruimschoots aandacht gevestigd op het nieuwe gebeuren. Voorzitter Faassen kon zich daarover niet an ders dan verheugen; zo deed ook re gisseur Trijssen, de man van hef eer ste uur, die amateur met al zijn tonelisten een geschiedenis heeft voorbereid met de allure van Ober- ammergau. Nochtans zijn er verschillen tussen beiden, niet alleen artistieke, maar cok locale verschillen. Oberammer- gau is een bevoorrecht bergdorp, Te gelen een evenzeer bevoorrecht in dustriecentrum, waar in de vrij be perkte ruimte van 1035 hectaren 14.500 mensen wonen, die voor een belangrijk deel hun bestaan vinden in een van de 70 fabrieken, welke dit Limburgse Maasdorp kleur en bewegelijkheid verlenen. Tenslotte nog iets over cijfers. Om in termen van de Doolhof te spre ken, zouden er gedurende 150 jaar op alle Zaterdagen en Zondagen uit voeringen voor 5000 toeschouwers nodig zijn, om plaats te verlenen aan de 75 millioen mensen, die thans nog niet bekeerd zijn. Kunst in apostolaatsgedachte De herbeleving van Schreur's spel heeft ons nieuw genoegen geschon ken. De vertolking is een artistieke daad geworden, die al deze amateurs van Tegelen tot eer strekt. Hier past niet een toneel-critiek in de gebrui kelijke zin, want het Passiespel zien wij in hoofdzaak als apostolaat, dat snel en overtuigend kan werken. Hier werd een roeping vervuld. Over het algemeen heeft men de begrijpelijke verzen van Schreurs zeer goed gezegd en vooral de hoofd rollen waren wezenlijk ingeleefd. Bijvoorbeeld in de scène van het laatste avondmaal (volgens de nieu we exegese gehouden voor de intocht van Christus in Jeruzalem) manifes teerde men de fijnste trekjes. Welk een irenisch schilderij was dat! Een enkele verkeerde beklemtoning en een inzinking in de klank-verschei denheid zijn daarom graag vergeven. Gelukkig waren alle scènes leven dig gehouden en vol tempo, in de Christus-partij een enkele maal zelfs te snel. De Christus, die Oehlen speelde, viel vooral te prijzen om de klassieke houding en om het volbren gen van een physiek zware kruis weg. De Maria van Mia Vermeulen heeft ons vooral getroffen in haar ontroerende epiloog. En dan waren er tientallen anderen, die zich bij deze hoofdfiguren in treffend spel hebben aangesloten. De meest-overtuigende van hen was naar onze smaak Judas en ook wel Pilatus, juist om hun mindere aantrekkelijkheid twee moeilijke rollen. Regisseur Thijssen wist zijn mas sale mensengroepen snel te plaatsen en te verplaatsen op het 40 meter brede speelplan met zijn vele moge lijkheden. Welk een sfeer bijvoor beeld bracht hij reeds in de aanvang bij Christus' intocht op de ezelin. Wij hadden bij de laatste grote repetitie gelegenheid achter de schermen te kijken. Welk een opgave voor de re gie; en geen wonder, dat hij met helpers en met lichtseinen moet wer ken. De tekst van pater Schreurs heeft het historisch verhaal gelukkig niet verminkt. Doch een misplaatsing kwam aan het einde door het inlas sen van een door de echtgenote van Albert van Dalsum weliswaar voor treffelijk gestyleerd ballet van de verlossing, maar een ballet, dat na al het realisme in deze uitvoering waarlijk detoneerde. Daarentegen was de. noodgedwongen mechanisch verklankte muziek van Hubert Cuy- pers van suggestieve kracht. Terwijl tenslotte de Kruisboom verlaten stond, ging het publiek ont roerd en.bezield heen, 4H uur na het begin van dit kostbare spel. A. v. O. Het optreden van pseudo-vogel- pest in ons land blijft tot dusver ge- localiseerd, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw, mede. Uitbreiding is vrijwel voorkomen en in deze gunstige situatie heeft de minister van Landbouw, aanleiding gevonden de beperkingen ten aan zien van het vervoeren van levend en dood pluimvee, broedeieren, pluimveemest en -verpakkingsmate riaal, naar en uit het Zuiden van het land te vei'zachten. Het gebied, waarin deze beperkin gen blijven gelden tot nu toe het gebied ten Zuiden van de grote ri vieren wordt met ingang van he den ingekrompen tot een strook grondgebied van circa 5'A herhaal 5'A kilometer breedte langs de Bel gische grens. Nauwkeurig omschrij ving van deze grensstrook is opge nomen in de Nederlandse Staatscou rant van 19 Mei jl. Het verbod tot het houden van pluimveemarkten, keuringen en ten toonstellingen, enz. in het gehele KONINGIN LEGT PADVINDSTERS BELOFTE AF Als een volkomen verrasing kwam voor de hoofdleidsters van het Ne derlandse Padvindsters Gilde, die een conferentie hielden op „Buiten zorg" in Baarn, het bericht, dat H. M. de Koningin de wens te kennen had gegeven, in hun midden als pad vindster te worden geïnstalleerd. Sinds 1936 is Prinses Juliana be schermvrouwe van het Nederlandse Padvindsters Gilde. Verleden jaar, bij de opening van het padvindsters- centrum „Buitenzorg", droeg de Ko ningin voor het eerst na de oorlog de pad vindstersuniform. Nu is zij, door het afleggen van de padvind- stersbelofte, lid geworden van de grote kring van geïnstalleerde pad vindsters, die tezamen de wereld bond van padvindsters vormen. De plechtigheid gebeurde juist zo als dat bij elke pad vindster klein of groot, gebruikelijk is, en droeg een besloten, plechtig en feestelijk ka rakter. De hoofdleidsters ontvingen H. M. in een kring op de kampvuurplaats in het bos, waar de bomen met het jonge groen een prachtige entourage vormden. Als gast was namens de R. K. Padvindsters de presidente van de Nederlandse Gidsenbeweging aanwezig. Nadat de leidsters het „Hoort, zegt het voort" hadden gezongen en ge zamenlijk de Padvindsterswet had den opgezegd, sprak de presidente van het N. P. G., mevrouw J. van Nispen-van Wely, de Koningin toe. Met haar linkerhand in die van de presidente en haar rechterhand op KONINGIN JULIANA LEGT PAD- VINDSTERSBELOFTE AF. Op het centrum „Buitenzorg" heeft 'H. M. Koningin Juliana Zaterdagavond in de kring van hoofdleidsters en commissarissen van het gehele land de padvinstersbelofte afgelegd. Met de linkerhand in die van de presi dente van het N. P. G., mevrouw van Nispen-van Wely en de rechter hand op de padvindsters-wereldvlag legt H. M. de Koningin de padvind sters belofte af. de internationale padvindstersvlag - symbool van eenheid boven ver scheidenheid sprak de Koningin de padvindstersbelofte uit. De inter nationale wereldvlag, gouden kla verblad op lichtblauwe achtergrond was de „trekkende vlag", de vlag, die in de jaren 19371939 in alle af delingen van Nederland, Oost- en West-Indië, een boodschap van sa menwerking en vriendschap heeft Terwijl de nieuw-geïnstalleerde padvindsters onder de versierde ron- destokken stond, zong de kring haar toe: „Ik koos als weg door 't leven 't padvindstersspoor". Na afloop van de plechtigheid was er een gezellig kampvuur, waarbij ernst en vrolijkheid elkaar afwissel den. Prinses Beatrix, die verleden jaar als waterpadvindster is geïn stalleerd, was met haar moeder mee gekomen. De grote ketting van padvindsters, die de wereld omsluit, heeft een nieuwe schakel gekregen, waardoor allen zich weer hechter verbonden voelen, land blijven onverminderd van kracht. Een geval van pseudo-vogelpest is zoals is gemeld deze week geconsta teerd bij een pluimveehouder in Berkel-Rodenrijs. Oorsprong van de besmetting ligt vermoedelijk in het gebruik van besmet verpakkingsma teriaal, afkomstig uit Rotterdam. WEER TWEE GEVALLEN VAN VOGELPEST In de gemeente Steen wij kerwold zijn twee gevallen van vogelpest ge constateerd, met het gevolg, dat de pluimveestapels van de beide betrok ken pluimveehouders zijn vernie tigd. Enige weken geleden kwam in Steenwijkerwoïd eveneens reeds een geval van vogelpest voor. Geen boter naar West-Duitsland Tengevolge van de gedaalde Duit se binnenlandse boterprijs was de Nederlandse boter import in West- Duitsland in de laatste weken reeds sterk ingekrompen. Met ingang van heden, heeft de Nederlandse regering, in afwachting van nadere besprekingen, op ver zoek van de West-Duitse Bondsstaat de export van boter naar West- Duitsland tot nader order stop gezet, zulks ter voorkoming van een ver storing op de Duitse binnenlandse markt. Deze maatregel was, zoals bekend, reeds voordien practisch eveneens getroffen ten aanzien van de Neder landse invoer in West-Duitsland van gecondenseerde melk en melkpoe der. PRINS BERNHARD ZAL DANKWOORD TOT HET NEDER LANDSE VOLK RICHTEN. In verband met het beëindigen van de werkzaamheden van de Niiwin, voorzover het de inzameling van gel den hij het publiek betreft, zal de eerste voorzitter van dé Niwin, Prins Bernhard, zich met een danlcwoord to-t het Nederlandse volk wenden. Deze redevoering wordt uitgezonden op Dinsdag 23 Mei a.s. in het Strijd- krachtenprogjramma via Hilversum II (298 M.) om 18.30 uur. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN STELLENDAMSE REDDER BIJ SYLT GEVONDEN Te Stellendam kwam bericht bin nen dat het stoffelijk overschot van de heer B. de Blok, stuurman van de reddingsboot „Koningin Wilhel- mina" uit deze plaats, gevonden is bij het Duitse waddeneiland Sylt, dat ter hoogte van de Duits-Deense gren,s ligt. De heer De Blok kwam om het leven toen hij in de avond van 17 December van het vorige jaar bij een poging om hulp te bie den aan het Zweedse stoomschip „Aslög" over boord sloeg. Hij was toen waarnemend schipper van de „Koningin Wilhelmina". Zijn identiteit kon worden vastge steld door rekeningen die hij bij zich droeg. Op 23 Maart is het stof felijk overschot op Sylt begraven. Het ligt in het voornemen "het naar Stellendam te vervoeren en daar opnieuw te begraven. Het Stoffelijk overschot van de diezelfde avond omgekomen opstap per H. Grooteboer is tot dusverre niet gevonden. Nu het Hoge Gerechtshof te Singa pore bepaald heeft, dat Bertha de Hartogh naar Nederland terug moet, heeft het gedurende bijna acht ja ren dood gewaande Nederlandse meisje te kennen gegeven, dat het liever bij Aminah, haar inlandse pleegouder, wil blijven. -Aminah heeft appèl aangetekend tegen het vonnis. Het meisje, dat nu ondergebracht is in het „Social Well-fare Centre" te Singapore, weigerde ruim 24 uur lang iets te eten. De Nederlandse consul-generaal te Singapore heeft voor Bertha een De grootste en de beste! KADERDAGEN K. V. P. Op 21 en 22 Juli aanstaande zullen te Weert de twee-jaarlijkse landelijke kaderdagen van de Katholieke Volks Partij worden gehouden. Zowel de leiding der K.V.P. als die van het Bisschoppelijk College, waar de ruim 200 deelnemers zullen worden ont vangen, stellen alles in het werk om de traditie van Rolduc hier voort te zetteiG Prof. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. za] de activiteit en de contac ten der K.V.P. op het terrein der buitenlandse politiek belichten. Het zelfde zal mr. Jan Derlts doen wat betreft het binnenlands beleid der partij. Drs. G. Horbach uit Deventer zal een inleiding houden over het vraagstuk der organisatorische werk wijze van de K.V.P. Het ligt in het voornemen der organisatoren, een aantal critici uit te nodigen, die de laatste tijd hun stem tegen bepaalde vermeende of werkelijke tekortko mingen», van partij en fracties hebben verheven. DE ONENIGHEID IN KAPPERS- KRINGEN. Zoals gemeld is, zijn er moeilijk heden ten aanzien van de kappers- vakexamens. De Vakraad van het Kappersbedrijf heeft medegedeeld, dat er tussen de partijen een prin cipiële overeenstemming bereikt is over een compromis, waardoor een fusie tussen de Nederlandse Kap- persbond en een tweetal kleinere groeperingen verwacht werd. Van de zijde van de stichting „Kappersvakopleiding" wordt ons thans medegedeeld dat de opleiding tot kapper en het afnemen van de examens geheel buiten het overeen- gekomene staat. Het vestigingsexa men, aldus deelt men ons verder o.a. mede, is in handën van de vak- raad voor het kappersbedrijf. Deze vakraad wordt door de stichting. „Kappersvakopleiding" niet repre sentatief geacht in zijn huidige sa menstelling. In het examen-reglement voor het vestigingsexamen wordt gezegd dat alleen het gezellen-diploma, na een bepaalde datum door de vakraad uitgereikt, recht geeft tot toelating voor dit examen. Deze bepaling is door het Ministerie van Economische zaken gesanctionneerd. De Stichting „Kapppersvakoplei- ding" is van mening, dat het Ministe rie van Ec. Zaken deze bepaling als zijnde in strijd met de Grondwet, niet had mogen goedkeuren. Naar het oordeel der stichting is het ge ven van onderwijs grondwettelijk vrij. Zij meent dat thans, nu één examenorganisatie uitsluitend be voegd is tot het afnemen van het vakexamen een monopolie positie is geschapen. Daarmede stemt de stichting „Kappersvakopleiding" niet plaats geboekt op de „Surriënto", die morgén naar Nederland vertrekt Twee verpleegsters uit Indonesië zullen haar vergezellen. Zaterdag heeft de vrouw, die Ber tha 8 jaren lang verzorgde, haar laatste bezoek aan het bedroefde meisje gebracht. Aminah .weende toen zij het verzorgingshuis verliet. De ouders van Bertha, die, zoals wij reeds berichtten, te Bergen op Zoom wonen, toonden zich tevreden over de uitspraak van het gerecht. In een andere uitspraak zouden wij vanzelfsprekend niet berust hebben, verklaarde de vader. „Ons geluk is echter nog getemperd, zolang wij Bertha niet bij ons en bij haar vijf broertjes en zusjes hebben. Het zal een opluchting voor ons zijn, als zij eenmaal op de boot zit", aldus de heer De Hartogh. „ST. CHRISTOFFEL" VERKLAART ZICH ZELFSTANDIG Zaterdag en Zondag hield „St Chrlstoffel" de landelijke bond van handels vertegenwoordigers en verze keringsinspecteurs zijn jaarbij een- komst te Nijmegen. De bondsvoorzitter, de heer A. A Koot, hield een beschouwing over de toestand in de wereldhandel waar z.i. stromingen zijn waar te nemen wglke ook reden tot grote ongerust heid geven voor de handelsvertegen woordigers. Spr. maakte zich ongerust over de toekomst van de bondsleden gezien de vele regeringsmaatregelen zonder dat men z.i. de gevolgen van alle maatregelen overzien heeft. Hij vreesde een langzame maar zekere nationalisatie van verschillende be drijven. De bond telt nu 2114 leden. Spr. zeide, dat „Sint Christ of fel" niet langer in de bedrijfsunie van handels-, kantoor- en winkelbedien den en vertegenwoordigers een on dergeschikte rol blijft spelen. De bond wenst een zelfstandige bedrijfs unie voor handelsvertegenwoordigers, agenten, en verzekeringsinspecteurs. VACANTIESPREIDING VOOR LAGERE SCHOLEN. Het Centraal Werkcomité Vacantie heeft een rondschrijven gericht aan alle gemeente- en schoolbesturen in ons land, met verzoek de vacanties der scholen voor lager onderwijs te spreiden overeenkomtsig het bij de ze circulaire gevoegde schema. Gezien de vele en verschillende belangen, welke bij een spreiding der vacanties betrokken zijn, ver zoekt de Minister van Onderwijs, zulks ter uitvoering van een terzake door de ministerraad genomen be sluit, de gemeente- en schoolbestu ren zich zoveel mogelijk bij de ad viezen van genoemd comité aan te sluiten. De Vereniging tot Bevordering dei- Bijenteelt in Nederland heeft het plan opgevat om hen die zelf willen gaan „immen" financiële steun te verlenen in de vorm van het schen ken van bijenzwermen tegen de halve prijs. Het bestuur zal deze zwermen bij de afdelingsleden in den lande aankopen tegen marktwaarde. De „verloren" helft van de verkoop prijs neemt het bestuur voor zijn re kening in de hoop, dat het aantal bijenhouders in het land zal toene men. Tot voordeel onder andere van de fruitteelt. De situatie, waarin de ziekenfond sen thans verkeren, is onhoudbaar. De gezondheidszorg van een belang rijk deel van het Nederlandse volk wordt bedreigd door de sneltoene- mende finantiële tekorten van de af deling vrijwillig verzekerden. De in 1941 ingevoerde scheiding tussen verplicht- en vrijwillig verzekerden is heilloos. Dit zijn enkele conclusies uit een motie, welke de landelijke raad van de federale verenigde maatschappij ziekenfondsen Zaterdag tijdens een vergaderig te Utrecht heeft aange nomen. Deze federatie omvat onge veer zestig ziekenfondsen, waarbij drie en een kwart millioen verze kerden zijn ingeschreven. De motie zegt verder, dat verho ging van de ziekenfondspremie voor een zeer groot aantal vrijwillig ver zekerden onverantwoordelijk en on toelaatbaar moet worden geacht. De sociaal-verantwoorde en medisch- r.oodzakelijke verstrekkingen aan alle verzekerden, ongeacht de groep waartoe zij behoren, dienen te wor den gewaarborgd. Vernieuwing en vereenvoudiging van het zieken fondswezen is van groot belang en toepasing ervan kan tot sanering lei den. De raad heeft aan het federatiebe stuur opgedragen .te blijven streven naar de vorming van een zieken fonds per werkgebied en naar eën zodanige organisatie en financiering van het ziekenfondswezen, dat slechts sprake kan zijn van één soort verze kerden, zoals onlangs eveneens is uitgesproken door de centrale bond van ziekenfondsen. OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 14 „Om mij niet van ongepaste in mengingen te beschuldigen, moet *u bedenken, dat ik na moeders dood jaren voor de zusjes gezorgd heb; daarom voel 'k me ook verplicht met u te spreken. Is de taak, die u Loek op de schouders legt, niet al te zwaar? Als ik haar goed begrepen zwaar? Als ik haar goed begrepen heb, trouwt u, om u vrijer te kun nen bewegen. U loopt iederen dag gevaar een ongeluk te krijgen. En dan mijnheer Warsage?" „Welnu, dan heeft ze Trésorke en mijn fortuin!" „Dat zegt u, of 't de eenvoudigste zaak ter wereld was!" Verontwaar digd zag ze 'hem aart. „Loek heeft hiertegen geen enkel bezwaar gemaakt." „Mijn zuster is twee en twintig en kent 't leven niet, u, die veel ouder is, wèl. Het huwelijk is een band voor het leven. U wil haar aan u binden, zonder de consequenties van 't huwelijk te dragen," „Wie zegt u dat?" vroeg hij driftig. „Vergeef me, dat ik u 'n weder vraag stel! Houdt u van haar, zoals een man een vrouw lief heeft?" En toen hij hardnekkig bleef zwij gen: „Er zijn twee mogelijkheden, mijn heer Warsage.- ofwel er komt een 'ander in haar leven, die haar doet voelen, wat ze mist, of en dit is 't waarschijnlijkste 'haar gevoe lens voor u, die ze nog niet weet te defineren, worden sterker; in beide gevallen zal ze diep ongelukkig wor den." „U overdrijft," zei hij licht geër gerd. „Hoeveel verbintenissen wor den er gesloten, waarbij gevoels kwestie buiten beschouwing blijft? Denkt u, dat die allemaal misluk ken?" „Neen, maar bij Loek is juist de gevoelsfactor hoofdzaak, van ver standelijk redeneren is bij haar geen sprake, alles stuit af op haar grote liefde voor 't kind." „Nu dat is precies, wat ik verlang," zei hij met een voldaan lachje. Da delijk had hij spijt van z'n woorden, want met een vijandelijkheid, die hij bij deze vriendelijke jonge vrouw niet zou verwacht hebben, riep ze: ,,U offert mijn zuster op aan uw kind; daar kan nooit zegen op rusten, mijnheer Warsage, bedenk...." Ze zweeg, want plotseling klonk Loek's stem: „Wat zitten jullie te schemeren 't licht aan. „We moeten zeker dadelijk weg, Han, 't is al half zes." „Blijven jullie niet bij ons eten?" vroeg Miep. „Bas kan ied^- ogenblik thuis komen," doch Loek wierp da delijk tegen: „Neen. dat gaat onmogelijk; an ders is Titie naar bed." Han, die begreep, dat 't diner thuis wel zwijgend zou worden gebruikt en ook Miep niet graag de indruk wilde geven, dat hij haar woorden kwalijk genomen had, zei echter: „We kunnen 't haar ook morgen vertellen!" „Zo, gasten?" -klonk Bas' stem om de hoek van de deur. „Ha, Warsage, hoe maak jij 't tegenwoordig?" Han stond op. „Best, ik kom je mijn verloofde voorstellen." Bas bemerkte nu eerst z'n schoon zusje. „Loek? Wel luitjes, m'n beste wensen, hoor!" Hij stak beiden een hand toe. „Wat zeg jij daar wel van, Miep?" Verbeelde hij 't zich, of zag z'n vrouw er werkelijk bed ukt uit? Zonder een antwoord af te wachten, ging hij door; „Jullie blijft natuurlijk dineren?" „Loek is een beetje onwillig," lachte Warsage, „ze is ongeduldig, ons Trésorke '1 nieuws mee te delen.'' Dat „ons" bracht een kleur van blijdschap op Loek's wangen. „Natuurlijk!" „Weet je wat," besliste Miep, „we beginnen direct, dan kunnen jullie nog terug zijn voor ze naar bed gaat." Ze troffen het niet. Onder hevig protest uitgekleed door Barbara, had Titie driftig d'r voetjes weggetrokken toen Barbara de schoentjes wilde uit trekken. „Zal 'k zelf wel doen!" Opzettelijk bleef ze zó lang treu zelen, tot de oude vrouw er genoeg van kreeg en met 'n boos: „Nu moet dat gezeur maar uit zijn," één, twee, drie de kousjes uitgetrokken en 't kind in bed gestopt had. „Neen, neen!" gilde Titie, „ga niet slapen, stoute Barbara." Ze wierp zich om en om, trapte de dekens weg. „Tante Loek, tante Loek!" dan sloeg ze naar Barbara; die vergeef se pogingen deed haar toe te dekken. Toen klonken voetstappen. „Hoor eens wie daar aan komt!" Luisterend werd de wijsvinger op geheven, maar Titie was te veel overstuur om hierop acht te slaan. „Gelukkig, dat u er bent." De stem van Barbara klonk licht ver wijtend; dan zag ze ook Warsage. „Goeden avond, mijnheer." „Goedenavond." Hij fronste 't voorhoofd. „Waarom gaat 't kind zo te keer?" Zonder haar antwoord af te wach ten, liep hij naar 't bedje, bijna ge lijktijdig met Loek. Met een afwerend gebaar beduid de hij haar niet nader te komen en ofschoon wat onwillig ging ze terug tot op de drempel. „Titie, wil je onmiddellijk beda ren." Kalm bevelend klonk z'n stem, doch Titie, even gekalmeerd bij 't zién van Loek was bij haar verwij dering opnieuw in snikken uit ge barsten, en zelfs dit uitdrukkelijk bevel miste alle uitwerking. „Je zal stil zijn, als ik 't zeg, be grijp je.'' Met een greep had hij haar uit bed getild. Ze worstelde om los te komen in stinctmatig voelend, dat dit 'n be straffing, geen liefkozing was.-Even aarzelde hij; hij had haar nog nooit geslagen: dan beschaamd over z'n teerhartigheid en geprikkeld door 't verzet van 't kind, hief hij de hand op. „Han, dat niet, niet vandaag!" Loek, de ogen smekend naar hem opgeheven, greep z'n arm. „Ze mag niet bedorven worden!" „Dit zou je eeuwig berouwen," zei ze hartstochtelijk, „altijd fltn vlek blijven op onze.... Ze sprak 't woord „verloving" niet uit, maar hij liet de opgeheven hand zakken. Dan zette hij 't kind, dat in on- bestemden angst nog steeds snikte, op z'n knie. Ze hield 't hoofdje naar beneden en durfde Loek niet aan zien. Alle tegenstand scheen nu ge broken. „Zal Titie nooit meer zo stuot zijn?" „Gaat tante Loek dan niet weg?" „Geef vader antwoord, Titie: Zal je nooit meer stout zijn?" Hardnek kig bleven de kleine 1 lippen op el kaar geklemd. Loek's hart klopte bijna onhoor baar.. Een tweeden keer zou haar tussenkomst stellig niet baten. „Dan wil vader niets meer van je weten en tante Loek evenmiri.*' (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2