'n Verbannen pastoor, die naar Lisse kwam De toekomst van Radio-zender „Anno Santo'' van de Paus overgedragen Katholieke vacantiehuizen en jeugdherbergen Ook kerftabak gedrukt M.M. de JConingifi vraagt steun voor het Rode Kruis de BIESBOS 3ta*te ZATERDAG 20 MEI 1950 OE LËIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 94.lcAiedem.iie tuin £tile [JET KERKJE, DAT PASTOOR VAN DER HOVEN BIJ ZLJN KOMST TE LISSE ER VOND, was oud en bouwvallig, evenals de pastorie. Versleten noemt aartspriester Gerving het oude schuurkerkje aan de Achterweg te Lisse. En geen wonder, want het was nog altijd het oude schuilkerk je, waar de eerste pastoor van Lisse na de reformatie zich had gevestigd. De statie zelf telde in die tijd 590 communicanten en mocht genoemd worden onder de plattelandsstaties. Pastoor van der Hoven zou pastoor van der Hoven niet geweest zijn, als hij, na zijn komst te Lisse, niet onmiddellijk begonnen was met zijn pogingen Lisse een nieuwe kerk te geven. Hij slaagde en bouwde een nieuw kerkgebouw dichter bij het dorp. Reeds op 30 Juni 1842 kon de eerste steen gelegd worden en op 19 September 1843 was de kerk klaar en werd zij door Mgr. van Wyckerslooth geconsacreerd. De klok in de toren was al in Maart van dat jaar gewijd. Enkele dagen na de wijding van de kerk kon ook het eigen katholiek kerkhof worden ingezegend. Na het ontslag van pastoor van der Hoven kreeg hij een opvolger in de persoon van Joannes Hillegardus Deekens, die in 1800 te Amsterdam werd geboren en in 1829 zijn pries terwijding ontving. Hij was kapelaan te Sassenheim en daarna pastoor te Bovenkarspel en te Kudelstaart. In 1865 werd hij rustend en bleef te Lisse wonen, waar hij op 28 Juni 1867 gestorven is. Merkwaardig is, wat Gerving en de vice-superior over hem schrijven in hun verslag van de Missie; zij vertellen, dat hij te Bovenkarspel, een zeer kleine sta tie van toen maar 370 communican ten, zeer bemind was en noemen hem een goede pastoor, die „assez versé en chirugie" was. DE ONTVANGST WAS KOEL. De volgende pastoor van Lisse was Ar noldus Heuvels, te Warmond geboren in 1814 en priester gewijd te Oegstgeest in 1842. Eerst was hij een paar jaar kapelaan te Ouderkerk toen hij met Mgr. Jacobus Grooff naar Nederlands Oost Indië trok en in April 1845 daar aankwam. Mgr. Grooff was Apostolisch Vicaris van Ned. Indië en wees kapelaan Heu vels Semarang aan tot zijn stand plaats. Met Mgr. Grooff, waren, behalve kapelaan Heuvels nog drie priesters meegegaan. Zij vertrokken van Den Helder met het zeilschip Maria Su sanna Hendrika. Op de avond van het vertrek was er een zware mist en hun boot liep op een ander schip", maar de schade was niet groot en kon in Engeland hersteld worden. Verder verliep de reis zonder onge lukken. De ontvangst te Batavia was koel en voor de missionarissen een eerste grote teleurstelling. Vooral door tegenwerking van de regering ontstond de ene moeilijk heid na de ander en hoewel de rege ring weigerde verlof te geven voor de benoeming van Arnoldus Heuvels tot pastoor te Semarang, zond Mgr. Grooff hem er toch heen als aposto lisch missionaris, vermijdend hem de titel van pastoor of kapelaan te ge ven. Inmiddels zag de Vicaris zich ge noodzaakt enkele priesters, in Ned. Indië werkzaam, te suspenderen, maar deze maatregel stuitte op ver zet bij de regering, die meende, dat zij alleen macht had over het benoe men en ontslaan van geestelijken. Heuvels had opdracht gekregen aan van deze gesuspendeerde geestelij ken de suspensiebrief te overhandi gen, maar hij werd door de gesus pendeerde pastoor, die zich sterk voelde door de houding van de rege ring, uitgelachen en uitgescholden. De kerk van Semarang werd ge sloten, waartegen de Ap. Vicaris bij de gouverneur-generaal protesteer de, die evenwel van mening was, dat zijn protest niet gegrond was, omdat Mgr. Grooff onkoloniaal te werk was gegaan en beter had gedaan, wanneer hij in plaats van de gees telijken te suspenderen zonder over leg met het gouvernement, gepoogd had hen met zachtheid te verbete ren. De katholieken waren op de hand van de Vicaris en van pastoor Heuvels, uitgezonderd een groepje, die zich „denkende katholieke chris tenen'' noemden. Het conflict liep zo hoog, dat de gouverneur eiste, dat Mgr. Grooff binnen 14 dagen Java zou verlaten en met hem ook de meegekomen priesters, onder wie pastoor Heuvels. ZIJ WERDEN ZONDER MEER VERBANNEN. Toen zij weigerden vrijwillig te gaan, werden zij zonder meer ver bannen en op 2 Februari 1846 ver trokken zij met de boot „Java's wel varen", het land uitgezet, omdat de gouverneur-generaal meende, dat zij gevaarlijk waren voor de rust in de kolonie. In Nederland wist de regering niet goed, wat met de kwestie aan te vangen, vooral, toen bleek, dat de publieke opinie op de hand was van de bannelingen en de pers er zich mee ging bemoeien, en ook een niet- katholiek blad de manier van doen van de Indische regering onpolitiek en als funest veroordeelde. Vooral onder de katholieken hier was de verontwaardiging groot, die zich openbaarde in vele manifesta ties, bij gelegenheid van bezoeken, die Mgr. Grooff hier en daar bracht. Arnoldus Heuvels ging niet terug naar Java, maar werd kapelaan te Amsterdam in de Franse kerk en daarna in Den Haag in de Sint Ja- cobskerk, In 1850 werd hij pastoor te Schagen, waar hij met ernorme werkkracht heeft gewerkt en er voor zorgde, dat in zijn kerk een missie werd gegeven door de Re demptoristen, de eerste missie in het noorder-kwartier van Holland. Hij was van plan te Schagen ook een nieuwe kerk te bouwen, maar, gaf die plannen op, toen het bleek, dat de kerkelijke overheid het beter oordeelde, daarmee nog wat wachten. Pastoor Heuvels beperkte zich toen met zijn kerkje, dat te klein was geworden, wat te vergro ten, en met het sluiten van de missie kon ook de vergroote kerk met een klein torentje en het eigen kerkhof worden ingezegend. Intussen was er een verandering gekomen in de parochie Edam; daar werd Volendam van Edam afgescheiden en tot zelfstandige parochie gemaakt. Pastoor Heu vels had verzocht daar pastoor te mogen worden en zo werd hij op eigen verzoek in 1860 de eer ste pastoor van Volendam. Hij bleef er maar drie jaar en werd in 1863 pastoor te Zierikzee, van waar hij in 1865 werd benoemd tot pastoor te Lisse, waar hij de katholieke school stichtte. Zwaarder last dan voor sigaren Het mag wel eens onder de alge mene aandacht worden gebracht, al dus een memorandum opgesteld door het Bureau voor de Kerftabakindus trie, dat behalve in de sigarenindus- trie ook de toestand in de kerftabak industrie allesbehalve rooskleurig is. De teruggang in de afzet der ta bakverwerkende industrie heeft er toe geleid, dat het overgrote deel der werktabakfabrieken slechts een frac tie variërend van 10 pet. tot 25 pet. van de vroegere omzet behield en een gedeelte zelfs gesloten werd. De thans voor de kerftabakproduc ten van kracht zijnde accijnsheffing betekent een ondraaglijke last en gaat verhoudingsgewijze verre uit boven die van de sigaren- en sigaret tenindustrie. In 1939 kostte een kg. werktabak 1.84, thans 12.76. Dat is dus ongeveer 7 maal zo duur, ter wijl de sigaren thans 4 y. maal zo duur en de sigaretten thans 3 y2 maal zo duur zijn als in 1939. In 1939 was in de kostprijs van 1 kg. ta bak 0.42 accijns begrepen. In de huidige prijs van 12.76 bevindt zich 5.10 aan accijns, dus ongeveer 12 maal zo veel. De accijnsheffing voor sigaren is 9 maal die van 1939, die voor sigaretten 4 y7 maal. Indien de regering zou overgaan tot een accijnsverlaging van sigaren en senorïïas acht de kerftabakindus trie het onvermijdelijk dat ook voor de kerftabak een daarmede evenre dige verlaging van accijns wordt af gekondigd. 1 De Katholieke Vacantieherber- gen-Centrale, waarvan de sta tuten dezer dagen bisschoppe lijk werden goedgekeurd, heeft ten doel, leiding en voorlichting te geven bij het Katholieke va> cantiehuizen- en jeugdherber- genwerk in Nederland, om zo doende mede te werken aan een goede vacantiebesteding van de katholieke jeugd van Nederland. Wanneer men weet, dat er verle den jaar 1200 kamphuizen geregis treerd waren en bedenkt, dat in tal loze boerderijen zonder registratie gelegenheid wordt geboden tot nacht verblijf aan de trekkende jongeren, zal men terstond inzien, dat de ge varen voor de jeugd, die in vacantie op trektocht gaat, legio zijn. Bij de jongeren in de grote steden en industriecentra is de hunkering naar lucht, licht, zon en vrijheid, waarvan zij thuis practisch geheel verstoken zijn, meestal zo groot, dat elke gelegenheid wordt aange grepen, om er op uit te gaan. De Katholieke Vacantiehuizen en Jeugdherbergen Centrale, de K.V.C., tracht de vele en grote gevaren voor de trekkende jeugd tot het minimale te beperken, door het openstellen van R.K.Vacantiehuizen en Jeugdher bergen, die door haar worden geleid en gecontroleerd. Zij zorgt er voor, dat er in de bij haar aangesloten te huizen goede leiding aanwezig is.- zij weert elementen, waarmee katho lieke ouders hun kinderen niet wil den doen verkeren. Om tot haar tehuizen en jeugdher bergen toegang te hebben, moet men K.V.C.-lid zijn. De hieraan verbon den kosten zijn zo laag mogelijk ge steld.-De jaarlijkse contributie be draagt 2.50, voor het tweede lid uit hetzelfde gezin 2, voor het "derde en volgende 1.50. Leden van Katho lieke jeugd- en jeugdstandsorganisa- ties, aangesloten bij de Katholieke Jeugdraad, betalen eveneens slechts 1.50 aan jaarcontributie. Een lid maatschapskaart wordt alleen ver strekt, nadat de ouders en de paro chiegeestelijkheid of een uit anldere hoofde aangewezen zielzorger hun goedkeuring hieraan hebben gehecht. Nog in het vacantiesceizoen 1950 zullen voldoende K.V.C.-vacantiete- huizen en jeugdherbergen geopend zijn, om de duizenden leden onder dak en gezonde ontspannnig te bie den. Deze tehuizen zullen door het K. V.C-embleem wohden gekenmerkt, terwijl binnenkort de K.V.C.-gids 1950 verschijnt, waarin zij worden vermeld met nauwkeurig adres enz. Het spreekt vanzelf, dat de K.V.C. uitsluitend verantwoording kan aan vaarden voor die tehuizen, die het voordeligste oplossing. K.V.C.-embleem mogen voeren. De bij de K.V.C. aangesloten va cantiehuizen en jeugdherbergen zul len in advertenties enz. dit stedds vermelden, zodat men zeker weet, dat in deze tehuizen een verant woorde, katholieke leiding aan de trekkende jongeren wordt geboden. Twintig jaar achterstand inhalen is geen kleinigheid. Toch blijkt, dat wij daartoe in staat zullen zijn, al was het alleen reeds uit het feit, dat deze zomer 32 K.V.P.-jeugdherbergen en vacantiehuizen zullen zijn open gesteld. Met Pinksteren zullen er hiervan 16 geopend zijn, o.a. Huis ter Heide, jongens; Hoenderlo, jongens en meis jes; El ten, jongens; Valkenburg, meisjes; Oisterwjjk, meisjes; Schaars- bergen, jongens; enz. De overige 16 zullen in de loop van Juni worden geopend, terwijl de K. V.C. nog steeds werkzaam is, om dit aantal snel uit te breiden. Volledige lijst van jeugdherber gen, inlichtingen over lidmaatschap en tarieven, wohdt op aanvrage gra tis toegezonden door de K.V.C., Lange Putstraat 44, 's-Hertogen- bosch. O VER VEEN BLIJFT WAARSCHIJNLIJK MEDISCH CENTRUM DER MARINE. In de oorlog werd het marine-hos pitaal te Den Helder verwoest. Twee jaar geleden kreeg de marine echter gelegenheid om in huize „Duin- lust" te Overveen voor drie jaar en enkele optie-jaren te huren. Het complex werd grondig geres- tureerd en zoveel mogeijlk dienstig gemaakt voor hospitaal. Ruim een half millioen gulden werd aan op knappen en inrichten ten koste ge legd. Intussen is dit hospitaal tevens medisch-wetenschappelijk centrum van de gehele Nederlandse Marine geworden. In de operatiezaal worden alle denkbare operaties verricht, alle poliklinieken zijn er aanwezig en het laboratorium zowel als de rönt- genafdeling kunnen gelijk gesteld worden met die van een universi teit. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt worden thans onderhandelingen ge voerd tussen het Rijk en de St. Lam- bertusstichting te Bloemendaal, eige naresse van huize Duinrust, tot koop, resp. verkoop van het gehele, zo fraai gelegen, complex. Te Den Hel der zal geen nieuw hospitaal verrij zen en daar de Marine overal in het Westen van het land is verspreid, acht men in deskundige kringen een definitieve vestiging te Overveen de Tijdens een indrukwekkende audiëntie heeft Z. H. de Paus de ma quette van de zender „Radio Anno Santo" in ontvangst genomen van de vertegenwoordigers van de Katho lieken van Nederland. Het enthousiasme onder de ruim elfhonderd Nederlanders, die het voorrecht hadden bij deze bijzondere audiëntie aanwezig te zijn, was zo groot, dat zij door de afsluiting heen- braken. Onder de talrijke Nederlanders, die de komst van de Paus afwachtten, bevonden zich de Monsignori J. P. Huibers, Jos. Baeten en Olav Smit, de drie ministers J. R. v. Schaik, J. v. d. Brink en F. J. Th. Rutten, de gezant bij de Heilige Stoel, jhr. van Weede, in ambtsgewaad, Ridder de van der Schueren en dr. F. Houben, de beide commissarissen van de Ko ningin. Toen Z. H. de Paus binnentrad weerklonk een driewerf „Hoera" door de gewelven. Hierna hield mi nister J. R. H. v. Schaik, de voorzit ter van het stichtingscomité „Radio Anno Santo" een korte toespraak in het Duits, waarin hij de Paus vroeg Hevige winkelbrand te Apeldoorn Een brand, welke zich met enorme snelheid uitbreidde, heeft in de af gelopen nacht in de Hoofdstraat te Apeldoorn drie grote winkelpanden, waarvan twee het warenhuis de Bijenkorf vormden en het andere het kledingmagazijn van de firma Kreymborg volkomen in de as ge legd. Tegen elf uur ontdekte een passe rende militair vlammen in het ach tergedeelte van de winkel van Kreymborg, Hij waarschuwde on middellijk de brandweer, doch toen deze arirveerde had het vuur zich reeds aanzienlijk uitgebreid. Hoewel direct zoveel mogelijk slan gen werden uitgelegd, had men aan- ankelijk met onvoldoende waterdruk te kampen en het was pas tegen half twaalf dat men in staat was het vuur krachtig te bestrijden. Doordat de pompinstallaties door modder ver stopt raakten gelukte het niet zoals eerder was gemeld om water uit de Grift te halen. Intussen was het kledingmagazijn een vuurzee geworden waaruit kol kende laaiende vlammen aan alle kanten brullend een weg zochten. Van de tegenover liggende winkels in de vrij smalle straat sprongen de etalageruiten en een ogenblik dreig de, door de enorme hitteuitstraling en de vonkenregen de brand zelfs over te zullen slaan. Dit wist de brandweer te voorko men, maar ondanks alle inspanning gelukte het niet aan de zijwaartse uitbreiding paal en perk te stellen. Spoedig werd ook het achterhuis van het nieuwste gedeelte (het meu belmagazijn) van de Bijenkorf door do vlammen aangegrepen en toen was het nog slechts een kwestie van korte tijd of ook dit pand was in een vuurzee herschapen. Een stortvloed van bluswater ver mocht niet de vlammen zichtbaar te beperken. Ook het volgende pand, het oud ste gedeelte van de Bijenkorf, of zo als het genoemd wordt de Bijenkorf I. werd te ongeveer middernacht door het vuur bereikt. Intussen was, behalve het volledige brandweermateriaal van Apeldoorn en de naaste buurdorpen ook tweetal ladderwagens van Arnhem en Deventer in actie gekomen, ongeveer 1 uur was het zover dat ook de Bijenkorf I volledig in vlammen was opgegaan. Pas te circa 2 uur kon men "eg gen dat de brand was bedwongen en konden de eerste wagens inrukken. De aangerichte schade is op dit moment nog niet nauwkeurig fe schatten doch gaat zeer waarschijn lijk, inclusief de panden, een bedrag van V/l millioen gulden te boven. Zowel de panden als de inventaris waren verzekerd. CADEAUSTELSEL IN DE MELKHANDEL VERBODEN. Sedert de opheffing van de melk- rantsoenering steekt het zg. cadeau stelsel hier en daar in de melkhan del de kop op. Hier geeft men ca deaubonnen voor uitstapjes, elders geeft men kartonnetjes, waarvan een bepaald aantal recht geeft op een zakje snoep enz. Een en ander is aan leiding voor het bedrijfschap voor zuivel het cadeauverbod voor de melkhandel, dat tot nu toe alleen in het Westen van het land gold, uit te breiden tot het gehele land. Het Nederlandsehe Rode Rode Kruis organiseert ge durende veertien dagen door het gehele land een inzamelingsactie. H.M. Ko ningin Juliana schreef hiervoor nevenstaande aan beveling. SOESTDIJK /O i-t-7 h-t-éLt-K •jCcTe-oU, r» 4£i»-w-c_cC<^. CLAjl+I eLe-a o-ó WQ (j-'-d hea\. luittvct., r*. ten <2 X_/ het geschenk te willen aanvaarden van het Nederlandse volk, dat hier mee de Heilige Vader in de gelegen heid wil stellen de stem van het Va- ticaan luider en krachtiger in de aether le doen weerklinken. Aan het slot vroeg minister van Schaik de Apostolische zegen voor het hele Ne derlandse volk. Paus Pius XII antwoordde, dat Hij het geschenk met grote vreugde aan vaardde. Hij verklaarde, dat Neder land met het geschenk het „aposto laat van het woord verricht". De gro te duisternis van de moderne tijd, aldus de Paus, is de demonie van de haat, die de wereld op een ver schrikkelijke wijze verwondt. Hier tegenover moet staan het apostolaat van vergeving. De Nederlanders, zo zeide de Paus, hebben een aan God gevallig geloof, waarmee zij onaf gebroken scheppend werk doen, om het Heilig Geloof te verbreiden. De Paus noemde het geschenk van het Nederlandse volk een prachtig sym bool hiervan. De Heilige Vader wenste Zijn Apostolische Zegen te geven aan het Nederlandse Episco paat, aan alle Nederlandse priesters, aan het Comité van de stichting Radio Anno Santo en aan het hele Neder landse volk. Na zijn dankwoord daalde de Hei lige Vader van zijn troon af om de Nederlandse ministers en de leden van het Comité te begroeten. Toen de Paus Zich daarna wendde tot de tien Nederlanders („de Tien van Ra dio Anno Santo") die het Nederland se volk vertegenwoordigen, en aan ieder van hen een geschenk aanbood, braken talrijke Nederlanders, die opeen gepakt stonden, door de afzet ting heen. VERLICHTE LOONBELASTING OVER VAC ANTIEBONNEN Voor de heffing van de loonbelas ting over vacantiebonnen is een te gemoetkomende regeling getroffen. Met ingang van 1 Juni 1950 kan de waarde van deze bonnen gesteld v/orden op drie kwart van de nomi nale waarde, afgerond naar boven op een veelvoud van 5 cent. De waar de van bijvoorbeeld een bon van 2.50 wordt dus voor de loonbelas ting gesteld op 1.90. BADINGS OPERA „DE NACHT WACHT". Geen onverdeeld succes in België. In de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen is dezer dagen de we reld-première gegaan van de opera „De Nachtwacht", muziek van Henk Badings en tekst van Tom Bouws. Maar blijkens enkele Belgische pers stemmen is de vertoning geen on verdeeld succes geworden. Wij kun nen dat niet beoordelen, omdat deze nieuwe opera nog niet in eigen land is vertoond, ofschoon ze reeds mid den in de oorlog is tot stand geko men. Want in Juni 1942, 300 jaar na de voltooiing van Rembrandt's grote doek „De Nachtwacht" ontving Tom Bouws, thans medewerker van de K.R.O., opdracht van de toenmalige leider van de Kameropera een li bretto te schrijven met als onder werp de periode in Rembrandts le ven, waarin dit vermaarde schilderij was ontstaan. De musicus Henk Ba dings heeft de tekst gecomponeerd, daarbij alle theorie over boord ge worpen en zijn muzikale instuitie als richtsnoer genomen. Het was niet zijn bedoeling, de geniale schilder uit te beelden, hetgeen in opera- vorm zeer moeilijk is. Vóór alles heeft hem geboeid de menselijke tragiek, zoals die zich in het leven van Rembrandt heeft voltrokken bij het schilderen van zijn vermaarde Nachtwacht. Het departement van Volksvoor lichting en Kunsten tijdens onze on derdrukking heeft het libretto be kroond en de Nederlandse Omroep uit die dagen bereidde een verklan king van Badings opera voor. Naar ons weten is het daar nooit van ge komen; doch wij bezitten de herin nering aan tekst en muziek in de vorm van nummer 19 in de theater- reeks, in 1944 verstrekt door de uit geverij Opbouw. VOGELPEST IN BERKEL EN RODENRIJS. Bij de pluimveehouder Van der Burg in Berkel en Rodenrijs is vo gelpest geconstateerd. De hoender stapel van 600 stuks is afgemaakt. ONTPLOFFING OP DE „ZUIDERKRUIS" Tijdens werkzaamheden in de^na- ohinekamer van het troepentrans portschip „Zuiderkruis", dat aan de Lloydkade te Rotterdam ligt, heeft gistermiddag een ontploffing plaats gehad, waarvan de aard nog niet kon worden vastgesteld. Er ontstond een steekvlam en hierdoor werden vijf personen gewond, n.l. de 49-jarige J. H. W. Schout de 48-jarige J, Kramer, de 52-jarige C. de Cocx, de 62-jarige J. Worms, allen wonende te Rotterdam en de 19-jarige W. Groe- neveld uit Arnhem. Zij moesten met brandwonden aan gelaat en handen in een ziekenhuis worden opgeno- OUDSTE MAN VAN NOORD- HOL LAND OPGEWEKT UIT ZIEKENHUIS De 101-jarige „Opa" v. Leeuwen, de oudste man van Noord-Holland, die op zijn hoge leeftijd onlangs nog een blindedarmoperatie met goed gevolg onderging maar sinds enkele weken weer in het Diaconessenhuis was opgenomen wegéns een lever ziekte, is gistermorgen monter en opgewekt uit het ziekenhuis ontsla gen. Hij zal thuis nog rust moeten houden. Door de St Elizabethsvloed in 1421 ging het veengebied van de Grote of Hollandsche Waard verlo ren en ontstond de Biesbosch. Het spreekt wel vanzelf, dat wanneer in ons land gedacht wordt aan gebie den, die door drooglegging of ont ginning, vruchtbare cultuurgrond kunnen opleveren, ook aan de Bies bosch wordt gedacht. Intussen le vert de uitvoering van de plannen tot afsluiting van de Biesbosch gro te moeilijkheden en bezwaren op. Bij de huidige waterstaatkundige toestand in het Zuid-Westen van ons land speelt immers de Bies bosch een rol van betekenis. Het stormvloedwater vindt in de Bies bosch n.l. een bergingskom, zonder welke, bij de bestaande hoogte van de dijken, niet alleen Dordrecht zou geïnundeerd worden, maar ook ver schillende polders gevaar zouden lo pen voor overstroming, inclusief de gebieden rondom» de Donge en het Oude Maasje, de Langstraat Inbe grepen. De Biesbosch kan dus pas afge sloten worden nadat de dijkverho gingen en-versterkingen langs de Zuid-Hollandse eilanden en de Bra bantse wal tot stand zijn gekomen, benevens die aan de Zuid-Holland se zijde. Voorts moeten bij Werkendam havenwerken worden aangelegd. En daardoor zal het nog wel een jaar of zeven duren eer de Biesbosch, de Donge en het Oude Maasje van het vrije water kunnen worden afgeslo ten. Van water tot weg. Dan zal echter onmiddellijk een nieuw belangrijk probleem om op lossing vragen. Het transport van de agrarische producten in de Bies bosch geschiedt thans, en moet thans geschieden, per vaartuig. Maar na de afsluiting van de Biesbosch zal het waterpeil daarin zodanig dalen, dat deze vorm van transport vrijwel geheel onmogelijk zal worden. Met de grote spoed zullen dan de killen gedicht en harde wegen moe ten aangelegd worden om in een seizoen van het waterverkeer te kunnen overgaan naar het landver- keer. Reeds nu worden de voorberei dingen begonnen voor de aanleg van het wegenstelsel, het waterlopenstel sel en de kernbouw van dorpen aldus ir. F. P. Mesu, de directeur van de cultuurtechnische dienst te Utrecht. De Biesbosch beslaat een opper vlakte van ongeveer 9.000 ha. Hier van is thans 6.500 ha in gebruik als bouw- en grasland. De rest bestaat uit water, riet, biezen en griend. In de toekomst *zal er 5 600 ha water resteren, ongeveer 500 ha riet, bie zen en griend, terwijl er een 1500 ha. cultuurgrond zal worden ge vormd. 6 Fruitland in de toekomst. De winst zal echter, volgens ir. Mesu, niet uitsluitend schuilen in de winst aan bebouwbare opper vlakte. De grond zal n.l. veel inten siever kunnen worden bebouwd en alle cultures zullen eV kunnen wor den toegepast, omdat de kwaliteit van de grond zeer goed is. De lig ging van het gebied in het centrum van het land is bijzonder gunstig en met name zal het gebied zich zeer goed lenen voor de teelt van hard en zacht fruit, waarbij de ligging van het gebied nabij de grote bevol kingscentra van grote betekenis ge acht moet worden. In bepaalde op zichten zal de Biesbosch als fruit land de Betuwe kunnen overtreffen omdat door de ligging in een echt waterland de Biesbosch naar bere kening minder last van nachtvor sten zal hebben. Van grote sociale betekenis acht ir. Mesu het voorts, dat terwijl thans in de Biesbosch een bevol king woont van 10 per 100 ha, dit aantal na de afsluiting zal kunnen worden opgevoerd tot ongeveer 100 per 100 ha. De 36-jarige W. de Waart uit de Herman Costerstraat te Rotterdam is Woensdag dodelijk getroffen, toen hij bij het overladen aan boord van het Zweedse schip Munkfors in de Mer- wedehaven te Rotterdam een baal op zijn hoofd kreeg. De 37-jarige L. T. van der Wal uit de Rubriekstraat werd door een baal in de heup ge troffen en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. De 44-jarige buffetbediende H. G. uit Den Haag, die van zijn pa troon een geldkistje met achttienhon derd gulden had gestolen, is dezer dagen door de Haagse recherche ge arresteerd. Het Parijse politie muziekcorps, honderdvijftig man sterk, zal van 30 Mei tot 2 Juni naar Arnhem komen ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling Parijs in Arnhem. Het winkelpersoneel van hon derdvijftig zaken in de Arnhemse binnenstad heeft Woensdagavond be- ;loten mee te werken aan het s avonds openstellen van de winkels te Arnhem tijdens de tentoonstelling Parijs in Arnhem. Door het spelen van kinderen met vuur is op Hemelvaartsdag een dubbele landbouwschuur te Borger- compagnie in de provincie Gronin gen afgebrand. Kostbare landbouw machines gingen verloren.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5