Zijn er voor onze kinderen nog bestaansmogelijkheden? De lustrumfeesten naderen! Vijf daders van de inbraak bij de Stichting '40-'45 gegrepen „GERARD GOUDRIAAN" LEIDSE S3 HUTSPOT ZATERDAG 20 MEI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Kath. Bond voor het Gezin, afd. Leiden Men zou het de kath. Leidse ouders gisteravond niet hebben aan gezien, dat zij veel belangstelling hebben voor de bestaansmogelijkhe den van hun kinderen. Want de op komst in „Den Burcht", voor de bij eenkomst van de Kath. Bond voor het Gezin, afd. Leiden, bleef ver be neden de verwachting. Belangstel ling bleek echter wel, toen na de pauze gelegenheid werd gegeven tot vragen stellen. De heer B. L. M. Bolder, verbonden aan de Stichting Landverhuizing, kreeg een lawine van vragen te beantwoorden, waar uit wel duidelijk bleek, hoe zwaar dit vraagstuk de ouders op het hart ligt! De heer Bolder ving aan met een opsomming van oorzaken, die er in Nederland toe geleid hebben, dat niet voor alle mensen in alle beroe pen voldoende emplooi te vinden is. Er zijn o.a. 50.000 vakbekwame boe ren, die geen bedrijf hebben of kun nen krijgen. Het droogleggen van de Zuiderzee geeft weliswaar enige verlichting, maar niet voldoende. Want als alle polders drooggelegd zijn, wat nog tientallen jaren duurt, kunnen er 5.000 boeren geplaatst worden. Over 80 jaar echter zal het aantal hectaren, dat met deze inpol dering wordt gewonnen, geheel op gesoupeerd zijn aan wegen, vlieg velden, stadsuitbreiding, enz., elders in het land. Dus geen oplossing in eigen land. Men spreekt tegenwoordig vaak over industrialisatie. Maar dit gaat zeer moeizaam, al zal het voor velen een werkgelegenheid scheppen. Ech ter niet voor allen. Het jaarlijks be- volkings-overschot zal in de komen de jaren op rond 100.000 personen per jaar gesteld moeten worden. Als daarvan een zo groot mogelijk deel zich toelegt op handen-arbeid, zal er toch een derde deel, dus 35.000 personen, buiten de landsgrenzen een bestaan moeten zoeken. Hiermede was spr. aan het kern punt van zijn betoog gekomen: emi gratie. Uitvoerig schetste de heer Bolder de omstandigheden en moge lijkheden van het emigreren. Hoe het buitenland zeer hoge eisen stelt, doch daarnaast ook wat soepeler wordt met bindende voorschriften. Hoe men, ondanks grotere moeilijk heden, zich in een goed immigratie land een grotere bestaanszekerheid kan verwerven. En hoe ook in het buitenland de meeste vraag is naar landbouwers en geschoolde vaklie den. Met nadruk wees spr. er daar om op, aan kinderen de juiste opvoe ding te geven, ook in déze zin, dat hun liefde voor het handwerk moet worden bijgebracht. Wanneer zij in staat zijn om goed te leren, laat hen dan studeren. Maar drijft hen niet steeds de kant op van „het witte boordje". In de toekomst zullen 90 van hen, die in het land blijven, de kant van het ambacht op moeten! Geen „staat in de staat". Voor de aanvang en na» de pauze gaven zeven muzikale jongelui „De Batavano's" met mondharmonica's en gitaars ejiige nummertjes weg, waarmede de aanvankelijk ietwat kille stemming werd verdreven. De voorzitter, de heer A. van Dijk, dankte hen voor hun muzikale op luistering. In een uitgebreide gedachten-wis seling wees de tjger Bolder er op, dat Nederland qua emigratie-organi satie in de gehele wereld bovenaan staat. Moeilijkheden blijven echter. Immigratie-landen willen zeer te recht geen „Staat in de Staat" heb ben, zodat kolonie-vorming moeilijk is en men, met behoud van goede gewoonten en zeden, zich zal moe ten aanpassen aan de andere om standigheden. Nodig zijn o.a. een massa papieren en natuurlijk ook 0 HYPOTHEKEN cn voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makalaarsbedrijt yug v.d. Drift geld. Aan het laatste komt de rege ring thans iets tegemoet. Of Nederland verarmt, wanneer de besten worden uitgezocht om te emi greren? Spr. was van mening, dat dit niet het geval was. Op de eerste plaats is het aantal emigranten in verhouding tot het totale bevolkings aantal niet groot. Bovendien komen er hier plaatsen open voor hen, die nooit een kans gekregen hebben tot de besten te behoren. En tenslotte zijn de emigranten goodwill-ambas- deurs voor Nederland, wat voor onze handel en industrie van onschatbaar belang is. Op de vraag: wie er kunnen emi greren, gaf de heer Bolder tot ant woord, dat vooral jonge mensen en gezinnen met werkende kinderen goede kansen maken. In ieder land zijn de bepalingen verschillend. Over heel veel andere facetten van dit veelbesproken onderwerp wer den vragen gesteld; teveel om alles weer te geven. Bij elkaar was het een optimistisch geluid van iemand, die op dit gebied ervaring heeft, tot ouders, die hun bezorgdheid niet on der stoelen of banken staken. Hoe is de geestelijke verzorging? Welke kansen zijn er voor meisjes? Komen er veel terug? Hoeveel geld moet men bezitten? Wat mag men mee nemen? Rector F. Bernefeld, die aan het einde een dankwoord sprak, bena drukte nog eens het belang van een goede schoolkeuze en de noodzaak van deskundige voorlichting bij de beroepskeuze der kinderen, b.v. door het R.K. Paedagogisch Bureau voor Beroepskeuze (Witte Singel 85, Lei den) en door de onderwijzers. Pater Retel sprak over Brazilië. De ledenvergadering van de R.K. Handelsreizigersver. „St. Christof- fel", afd. Leiden, gisteravond in „De Harmonie", was druk bezocht. Een record aantal leden was aanwezig. En niet zonder reden! Want na ope ning door voorzitter C. Conijn en enige zakelijke punten, waaronder verloting van twee plaatsen voor re traite in Bergen (gev/onnen door F. Jirka cn J. van Leeuwen), kwam de geestelijk adviseur, pater Retel aan het woord, om te spreken over het wonderlijke land Brazilië, waar hij 14 vruchtbare jaren doorbracht. Spr. vertelde in een rustig praatje over het Braziliaanse land en volk. Hij nam z'n toehoorders mee op reis (vertelde hoe hij eens de boot enige uren per trein achterna gereisd was, omdat hij te laat gekomen was!) naar de mooiste haven ter wereld: Bahia, met haar boven- en beneden stad, waartussen een lift ging, die de hele „vergadering" tegelijk kon mee nemen! In gedachten bezocht men de Franciscaanse kerk, die iets weg heeft van een kathedraal en van binnen prachtig houtsnijwerk bevat, dat met een laagje goud bedekt is. Wie de haven binnenkomt, aldus pater Retel, ziet enige rptsblokken, waarvan er een, de Corcovado, 725 meter hoog is en een zestig meter hoog voetstuk draagt, waarop een prachtig groot Christusbeeld ge plaatst is. Zoals bij het Vrijheids beeld in New York is ook hierin een lift aangebracht. Direct daarop vertoefden de toe hoorders in Rio de Janeiro, met z'n 3.000.000 inwoners en de dorpen rondom, waar spr. geweest is. In dit land moesten de jongens soms vijf dagen reizen per trein of boot, om lessen aan het Seminarie te gaan volgen. Priesters zijn daar hard no dig; men heeft daar op 30 000 men sen slechts een priester! Pater Retel vertelde over het prachtig vertoon bij processies, voor al treffend, wanneer de ontmoeting van Christus en Maria uit het lij densverhaal wordt uitgebeeld. Men draagt dan een Christusbeeld naar een plein. Op dezelfde aanschouwe lijke wijze wordt bij de Meditatie op Goede Vrijdag Christus' afname van het kruis uitgebeeld. Na deze en vele andere bijzonder heden verteld te hebben, werd spr. door de voorzitter hartelijk dank gezegd voor zijn inleiding, wat de vergadering met krachtig applaus onderstreepte. De heer Conijn waag de het er op te vragen, of pater Re tel in het komend winterseizoen nog eens over dit onderwerp wil spre ken! Voor niet aanwezige leden zij me degedeeld, dat op de volgende bij eenkomst gesproken zal worden door de heer de Graaf, algemeen penningmeester, een boeiend rede- Met. rasse schreden nadert de datum van 7 Juni, de dag waarop de Lus trumfeesten, althans voor zover het de feestelijkheden voor de burgerij betreft, zullen aanvangen. Rondom het „Gravensteen" is een steeds stij gende drukte waar te nemen. De stu denten zelf spreken heel groots over hun „Internationaal café-bedrijf Het Gravensteen", wat thans in aan bouw is. Op bovenstaande foto ziet men hoe op het Pieterskerkhof een der café's wordt opgetrokken in de hoek tussen Gravensteen en B.L.O.- school. Zelfs de „Moulin Rouge" uit de Parijse Montmartre ontbreekt niet! (Foto: „De Leidse Courant") Dezer dagen is het de Leidse Re cherche gelukt de daders te arreste ren, die op 21 Juli 1949 de inbraak hebben gepleegd in het kantoor van de Stichting '40'45, Rijhsburgerweg, Leiden, waar een bedrag van 58.000 werd ontvreemd. Na tien maanden ijverig speuren is deze zaak einde lijk tot klaarheid gebracht en kon den Woensdag 1.1. in Amsterdam vijf daders in hechtenis genomen wor den. Zij hebben reeds bekentenissen afg.elegd. Van het geld is practisch niets overgebleven. Hoewel de Leidse Recherche zich, direct na de inbraak, gerechtigd acht te al het personeel van de Stichting als verdachten te beschouwen, bleek toch spoedig, dat in een andere rich ting gezocht moest worden. Het spoor Nieuwe uitgaven HET ZIEKENTRIDUUM. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat zieken welke deel wil len nemen aan het zieken-triduum. zich tot 25 Mei op kunnen geven bij de heer A. H. J. v. d. Horst, Lage Rijndijk 19 en bij de Zusters van de Wijkverpleging. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris A. H. Doyer te Leiden :te Oegstgeest: He renhuis met tuin Regcntesselaan 18 in bod: ƒ8.600.koper de heer P. A. Haaksma q.q. te Oegstgeest voor: 9.400.—. Te Leiden: Huizen met afz. boven woningen Paui Krugerstraat 29/29a, 27/27a samen in bod: ƒ6.000.ko per de heer P. Moerman q.q. te Lei den voor: 6.012. Winkelhuis met 2 afz. bovenwonin gen Pres. Steynstraat 13/13a en Cronjéstraat 2/2a in bod: ƒ8.100. koper de heer W. van Strien q.q. te Leiden voor: ƒ8.100. Huizen met afz. bovenwoningen Cronjéstraat 4/4a en 6/6a resp. in bod 2.500.cn 2.700.koper de heer J. W. Goddijn q.q. te Leiden resp. voor: ƒ2.500.en ƒ2.700. Huizen met afz. bovenwoningen Cronjéstraat 8/8a en Joubertstraat 12/12a hoek Cronjéstraat resp. in bod 2.850.en 2.550.koper de heer J. C. v. d. Graaf q.q. te Voorschoten resp. 2.850.cn 2.550. GERARD GOUDRIAAN is voor ons een begrip geworden. Het horen van die naam is ons voldoende hem in gedachten weer te zien, wan neer hij ter receptie verschijnt bij dr. Stuycken, na diens ere- promotie aan de Leidse Universiteti. Tussen al het plechtig zwart van al even plechtige heren, liep Goudriaan met gore baardstoppels, een vuil-igrijze broek, ongelofelijk modderige schoenen, z'n bekende gele vest en..;., z'n bijna onafscheidelijke zwarte wandelstok met zilveren knop. Dit beeld wordt direct verdrongen door een ander. Dan zitten we tegenover hem ■n „De Turk". Dan kijkt een ernstig, intelligent gezicht ons aan en spre ken we over onderwerpen van Godsdienst en Geloof, waarmede hij uit stekend op de hoogte is. Twee beelden van Gerard Goudriaan. Twee to taal verschillende beelden van één persoon, van de „unitas duplex", zo als zijn oudere, vertrouwde vriend, ar. H. Schmidt Degener, hem noemt in het boek „Gerard Goudriaan, een Leids student", dat dezer dagen bij L. Stafleu te Leiden van de persen kwam. Zoals men hem wel en niet kent leidde naar Amsterdam, waar de 39- jarige W. E. lange tijd werd gescha duwd, zonder dat men tot arrestatie kon overgaan. Toen E. echter dezer dagen, via een relatie, een bankbiljet van duizend gulden liet wisselen op de Nederlandse Bank, achtte men voldoende aanwijzingen aanwezig, om tot arrestatie over te gaan. Aanvankelijk ontkende E. hard nekkig. Het feitenmateriaal verschaf te de Recherche echter voldoende ze kerheid, zodat hij, na een zwaar ver hoor van vier uur, door de mand viel en de vier namen van z'n medewer kers noemde. Dat waren de 34-jarige rijwielhersteller J. S., de 52-jarige P. H. K., de 47-jarige transport-arbei der F. v. E. en de 46-jarige bootwer ker N. K., allen uit Amsterdam. Bij het onderzoek bleek, dat twee der verdachten, die in Amsterdam goede bekenden zijn van de politie, 1 reeds geruime tijd met het plan rond- liepen om deze inbraak te plegen. Er was zelf.s overwogen om degene, die met het geldtransport van Amster dam naar Leiden belast was. onder weg te overvallen. Na zeer zorgvul dige voorbereidingen is tenslotte de inbraak gepleegd, waarbij het de in brekers niet .van belang was of het geld in een brandkast, dan wel in een gewone kast geborgen zou zijn. Snij branders hadden zij tot hun 'beschik king. Nu deze zaak, die de gemoederen in Leiden lange tijd in beroering heeft gebracht, eindelijk tot een op lossing is gekomen, mag de Leidse Recherche voor dit knappe speur derswerk een woord van lof niet ont houden worden! Ons eerste beeld noemt de schrij ver „Goudriaan"; het tweede „Ge rard". Onnodig te zeggen, dat de meeste Leidenaars slechts „Gou driaan" kenden, de student, die het kleinste rolletje in de Drie October- cptooht tot een één-persoons-tonee!- stuk maakte, die gekleed te water sprong, die zomaar de functie van een oügelman overnam, die midden in de nacht uit de „soos" kwam en luid zingend huiswaarts ging. De „Gerard" kent men niet. Slechts weinigen was het gegeven hem echt te kennen zoals hij was. Daartce willen wij ons niet rekenen, al moch ten wij hem verschillende malen als „Gerard" ontmoeten, daar hij graag in gezelschap van journalisten vertoefde, waaronder hij ook zich zelf schaarde. Slechts verschillende malen. Genoeg echter om te weten, dat er een „Gerard" bestond. En we achten het de grootste verdienste van dit boek, dat vooral ook op deze zijde van de „dubbele eenheid" de nadruk wordt gelegd. Velen, die „Goudriaan" slechts kennen, zullen het met verwondering lezen. En zij zullen een andere, mildere gedachte krijgen over de Leidse student, die het vorig jaar zo tragisch bij een auto-ongeluk om het leven kwam. De auteur heeft zich een moeilijke taak gesteld. Het boek mocht niet slechts een biografie worden, maar een karakterschets, waarin men de gehele „Gerard Goudriaan" zou her kennen. Tot een psychologische sa menvatting van deze zo gecompli ceerde figuur is dr. Schmidt echter niet gekomen, zouden waarschijnlijk ook anderen niet gekomen zijn. Het werd een belichten aan twee zijden van een persoon, die twee zijden had en daarom niet anders belicht kon worden. Nochtans wil de schrijver aan bei de zijden geen gelijke waarden toe kennen. „Goudriaan trachtte, jaren lang, Gerard te verdringen", lezen we. En elders „Waarom deze hals starrige desertie uit eigen werke lijkheid?" Inderdaad. Deze persoon WinkelweeK met Raadselwedstrijd Ter gelegenheid van de grootse Lustrumfeesten van 717 Juni mo gen de Leidse winkeliers niet achter blijven. Daarom zijn door het Bur gerij-Comité van het L.S.C., enige Middenstanders aangezocht, om een commisie te vormen, die zich spe ciaal belast met de organisatie van het aandeel, dat de winkelstand in de festiviteiten zal hebben. Deze commissie heeft besloten een grote winkelweek te organiseren ;n de Lustrumweek. De attractie hiervan zal zijn een Raadwedstrijd voor het publiek onder het motto: „Waar is dit?" Iedere deelnemende winkelier ontvangt hiertoe een aantal foto's, betrekking hebbende op de Universi teit. Het publiek moet raden welk punt dit is. Het spreekt van zelf dat van de deelnemers verwacht wordt, dat zij aan de etalages een feestelijk aanzien geven daar hieraan een speciale wedstrijd zal verbonden worden. Gezien de algemeenheid van dit Lustrumfeest kan iedere winkelier deelnemen. Hij kan er slechts wel bij varen, wanneer gedurende een week zeer vele Leidenaars zich voor zijn etalage verdringen. De prijzen voor de winnaars zullen bij de deelnemen de winkeliers worden gekocht. De Commisise bestaat uit de vol gende heren; A. Schlatmann, voorzit ter; J. H. v. d. Kloot, secretaris; G. J. van Kamp, penningmeester; M. Blitz, A. B. Breebaart, A. J. H. van Cleef, P. Demmenie, J. Th. Hosman, A. Kors In de maand Juni zullen in „De Lakenhal" twee tentoonstellingen worden gehouden, ter gelegenheid van de Lustrumfeesten. De eerste zal bestaan uit kunstbezittingen van oud alumni. Zestig verzamelaars staan hiervoor hun oude en moderne schil derijen, tekeningen, ceramiek, zilver, enz. af. Op 3 Juni a.s. wordt deze tentoonstelling door burgemeester van Kinschot geopend, 's middags om 4 uur in de Grote Pers. De tweede tentoonstelling zal ge- M'ijd zijn aan voorwerpen, die be trekking hebben op de geschiedenis van het Leids Studentencorps en is grotendeels gebaseerd op het boek werk, dat binnenkort hierover verschijnen. was „Gerard", die zich met veel fan tasie in de huid van „Goudriaan" kon steken. Uitvoerig wijdt de schrijver uit ever zijn vroomheid en liefde voor de kunst, de laatste vooral met be trekking tot de literaire zijde, als lid van het literaire dispuut „Litteris Sacrum". In het boek zijn verschillen de literaire proeven opgenomen, o.a. ,,De Wenteltrap". Daar deze re- centie alleen een oordeel in houdt van wat door de boekschrijver werd geschreven, kunnen we over het opgenomen werk .van Goudriaan kort zijn en volstaan met de mening, dat het goed is geweest dit er aan toe te voegen. Het geeft een volledi ger beeld van Gerard Goudriaan en c-en bewijs, dat hij z'n grote talenten riet ongebruikt gelaten heeft. Uit deze zo begaafde geest, die zowel Kant als Thomas en Hegel las, uit deze diepzinnige denker zou een groot dichter gegroeid kunnen zijn. Het heeft niet zo mogen zijn; wij buigen deemoedig voor de wil van Hem, die over leven en dood beslist. Moge echter dit boek, dat ongetwij feld z'n weg naar brede kringen zal vinden, er toe bijdragen, dat „Gou driaan" in de herinenring van ons, Leidenaars, niet alleen als zodanig, maar ook als „Gerard" zal blijven voortleven. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE OPKLARINGEN Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind overwegend uit richtingen tussen Zuid en West. In de kustprovincies iets lagere temperaturen, elders weinig ver andering van temperatuur. Zaterdag, 20 Mei. Tja, vraagt Stadskok zich vandaag af. Wat valt er nog voor nieuws te melden, nadat u elders lezen kunt hoe de inbrekers bij de Stichting zijn gegrepen en hoe de Lustrumfeesten alweer een stapje dichterbij geko men zijn? Veel nieuws is er vandaag niet. Maar toch dient u te weten, dat het a.s. Donderdag een grote dag is voor de heer H. J. Kanis, directeur van café-restaurant „Zomerzorg", wan neer 's middags om vier uur zijn nieuwe gebouw zal worden geopend. U weet, dat het oude „Zomerzorg" in November 1.1. moest sluiten en werd afgebroken, in verband met de Sta- tionsbouw. Nu is er een nieuw „Zo merzorg'' en daarmede is weer wat meer leven gebracht in dit deel van de Stationsweg, die nog steeds een zeer kale indruk maakt. Bovendien lijkt het ons van belang te weten, dat het Apostolaat ter Zee weer een contactavond gaat houden in Leiden. Deze keer op Woensdag 24 Mei in „In den Vergulden Turk". De heer P. M. Mertens zal spreken over „Wat is en doet het Apostolaat ter Zee in Rotterdam?" Hij zal de noden schetsen van de zeeman en vertellen wat er op sociaal gebied voor hem wordt gedaan. Een gezellige docu mentaire film zal de lezing omlijs ten. Bovendien treedt een ballet groep op, naar Stadskok zojuist vernomen heeft. En de Kynologen-vereniging „Rijn land" laa a s. Woensdag om acht uur LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Godgeleerdheid (cum laude) de heer P. C. de Bruijn te Apeldoorn; voor het arts-examen Geneeskunde de heren J. W. M. Keunen te 's-Gra- venhage, P. C. Visser te Voorburg, C. Wiedemeijer te Katwoude en de heer W. Wisman te 's-Gravenhage. in ,De Doelen" de heer Alofs spre ken over: „Cocker spaniels en set ters". Bovendien de he'er Stol over „Van pup tot hond". Het Mandoline- en Toneelgezel schap „Sempre Avanti" gaat a.s. Woensdag in de Stadsgehoorzaal een vrolijke avond geven van muziek en spel. En Dinsdag 30 Mei a.s. vergadert „St. Cosmas", de Ned. Kath. Bond voor Kapperspersoneel, afd. Leiden. Bondsvoorzitter A. Franken komt spreken over „Wat betekent de P. B. O. voor ons?" Een belangrijke vraag, die de volle aandacht waard is. STADSKOK. UITSLAG PAASEI-ACTIE Hier volgen de uitslagen van de wedstrijden, t.g.v. de „Paasei-actie" der R.K. Kinder uitzending te Lei den. Puzzle: le prijs Leo Rijsbergen, Nieuwe Rijn 92A; 2e prijs Ria Nag- tegaal, Accasiastraat 24. Taaiwedstrijd: le pr. Rietje Vink, Waldeck Pyrmontstr. 33; 2e pr. Tinie Juffermans, Oosterstraat 86. Schrijfwedstrijd; Jopie Koot, Leid- seweg 555, V oorschoten. Tekenwedstrijd: Toos van Zijp, v. d, Duinstraat 16. De prijzen worden bezorgd. Zij, die geen prijs wonnen, krijgen een versnapering voor de moeite. Zondagsdienst huisartsen. A. s. Zondag 21 Mei zal de dienst worden waargenomen door: dokter Van Al- p'hen, H. de Haan, de Jager, Sneep en Stoffers. Dienst der Apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 20 Mei 13 uur tot Zaterdag 27 Mei 8 uur, .waargenomen door: de Apo theek Herdmg en Blanken, Hoge- woerd 171, Tei. 20502: en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: -de Oegstgees- ter Apotheek, WilheTminapark 8 Tel. 26274. GALA-BENEFIET MELITTA ZELNO Het leven van een toneelartiest een zwaar leven, doch de vitalen schijnen er hun Vitaliteit bij te kun nen behouden. Het Nederlandse plankenland kent er verscheidene, die op hoge leeftijd nog de kracht hebben om van d.e gave van hun kunstenaarschap te kunnen medede len aan anderen. Tot degenen, die tot op zeer hoge leeftijd nog de moed hebben op het toneel te ver-schijnen, behoort Me- litta Zelno, een schuilnaam voor me vrouw d'AudiffretNierstrasz, voor wie gisteravond in de Leidse Schouw burg een gala-benefiet voorstelling werd gegeven. Melitta Zelno is Ne derlandse van geboorte, doch heeft voornamelijk in het buitenland haar toneeltriomfen gevierd; ook heeft zij enige toneelstukken geschreven. Thans is zij 90 jaar en tot nu toe was zij voor ons een onbekende. Gister avond trad zij in enige door haar zelf geschreven stukken op, waarbij zij werd gesecundeerd door leden van de toneelvereniging Euripides. Wij willen hier geen maatstaven aanleggen; deze voorstelling van een zo hoog bejaarde kunstenares ging buiten alle andere gebruikelijke to neelgebeurtenissen om. Wij hebben de moed en het uithoudingsvermogen van deze 90-jarige bewonderd; wie zou het haar nadoen? Wij geloven echter, dat de gaven, welke haar nog resten, beter tot hun recht komen in besloten kring, zoals zij wel meer doet. Naar wij ^vernemen, heeft zij bijv. haar 90ste verjaardag gevierd met een voordrachtavond in Huize St. Willibrordus te Wassenaar. NIEUWE EMISSIE VAN GEBR. VAN WIJK. De Amsterdamse bank stelt de in schrijving open op f. 2.500.000 ge wone aandelen aan toonder, ten vol le delende in de winst van 1 Jan. af tot de koers van 110 pet., in de Leid- sche Textielfabrieken gebr. van Wijk en co. n. v. te Leiden. Deze uit gifte waardoor het kapitaal der n.v. verdubbeld wordt ,is uitsluitend be stemd voor aandeelho *5ers, in de verhouding van 1 nieuw op 1 oud aandeel. Inschrijvingsdatum 31 Mei, stortingsdatum 12 Juni, In 1948 heeft de firma nom. f. 1.000.000 aandelen geïntroduceerd. Zij beschikt thans over 3 fabrieken, waarin ca. 840 personen werkzaam zijn. Het gehele fabricageproces van ruwe wol tot afgewerkt product speelt zich hierin af, hetgeen een be langrijke deviezen besparing be tekent. Over 1950 wordt een bevre digend resultaat verwacht en de directie vertrouwt ook over het ver grote kapitaal een bevredigend di vidend te kunnen declareren. De door de uitbreiding van het kapitaal te verkrijgen middelen zullen wor den gebruikt voor investeringen en voor de financiering van de sterk in prijs gestegen grondstoffen en van de belangrijk toegenomen omzetten, Over 1949 is een onveranderd divi dend van 9 pet voorgesteld.- TIELEMAN en DROS. In de gister gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeel houders der Comm. Ver Tieleman en Dros allhier zijn de jaarstukken goedgekeurd. Het dividend werd vast gesteld op 6 1/2 0/0 (onv.). De heer G. Hennus werd herko- BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmina Jacoba, dr. van A., J. Mosterd en J. M -Bosch; Hendricus Frederik Arthur, zn van J. H. F. van Valderen en H. P. P. Zwagerman; Jacobus Frederikus Ma rie, zn van W. II. Jongmans en A. M. Heeremans;. Victor Nicolaas Ma ria, zn. van V. Peters en E. M. J. Verberg; Octavie Marianne, dr. van P. Breuning en E. C. O. J. Daver- veldt; Johanna Petronella, dr. van J. H. Burgerhout en J. J. Rozier; Apollonia Hendrica Maria, dr. van W. Wallaart en P. J. Neuteboom; Adrianus, zn. van K. Krap en A. Kouwenhoven; Jan, zn van J. van Duijn en C. de Jong; Robertus Hen drik Frans, zn. van II. Bakker en C. F. S. Ripken; Johannes Josephus, zn. van A. A. Verhoef en M. Laagland. Ondertrouwd: J. van Egmond jm. 30 jr. en S. M, van Schoonderwoerd den Bezemer jd 21 jr; G. A. J. F. Maassen jm 45 jr en H. B. Hermse jd. 37 jr; E. W. Stipdonk jm 23 jr en J. M. Hoogstraten jd 20 jr; J. H. van Vonderen 24 jr cn J. J. G. van Bers jd 23 jr; J. J. Dijkstra jm 25 jr en M. Hoekstra jd. 21 jr; P. Waterland jm 32 jr en W. F. Planjer jd 30 jr; W. F. Favier jm 27 jr en J. de Jonge jd 33 jr; W. A. de Grijs jm 26 jr en H. M. Wijnen jd 20 jr; N. Sommeling jm 32 jr en N. Martijn jd 23 jr; J. T. J. Tibboel, gesch. 35 jr. en J. S. Pot jd. 25 jr. Overleden: C. Oudshoorn, wednr. 74 jr; H. G. van Houten, man 64 jr; A. van Buling, wed. van C. Sneeuw 79 jr; C. Martijn, huisvr. van L. van Welzen 69 jr; M. Freeke, huisvr. van P. J. van der Burg 80 jr; M. Haas noot, huisvr. van H. Haasnoot 45 jr; G. Ouwehand, zn 25 jr. VEILIG VERKEER. Linkerarm flink op en neer, Voordat V flopt in het f><"- - r

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2