Om het kampioenschap van Nederland Meerburg weer kampioen! Interessante motorraces op Duinrell VRIJDAG 19 MEI 195P 1>E LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Maurits-Enschedese Boys 0-1 Men doet er goed aan de kam pioenswedstrijd tussen Maufits en Ensehedese Boys maar zo gauw mo gelijk te vergeten. De wedstrijd stond op een laag peil en de toeschouwers die niet beter wisten, zouden ge dacht hebben, dat hier twee 2e klas- sers aan het werk waren. Dat Mau- rits deze partij verloor komt door het totaal gebrek aan fighting spirit. De Geleense stadion-bewoners dachten aan de gasten een gemakkelijk par tijtje te hebben met als fataal ge volg, dat Ensehedese Boys zo onge veer de hele wedstrijd beheersten. Met uitzondering dan van het laat ste kwartier toen Maurits eindelijk warm liep om het verloren terrein te herwinnen. Te laat echter want Bruggeman, Scbuurhuis en Klaver lieten zidh niet uit het veld slaan door de energieke pogingen van van 't Hooft om door de Ensehedese ver dediging heen te breken. Ensehedese Boys kwam nog op zeer fortuinlijke wijze aan het ene doelpunt. Bij een voorzet van Gelderhuis jr. kwam keeper Mol. die de bal wegstompte met W. Albers in botsing en bleek niet in staat om direct door de spe len. De Mauritskeeper zocht, nadat fïij opgeknapt was. weer duizelig zijn plaats in bet doel op. Na de op gooi plaatste Nijsink zijn voet onder het leer. Het was een trap ,,op hoop van zegen" en tot ieders verbazing verdween bet leer hoog in het net terwijl de nog duizelige keeper Mol amper in staat bleek te zijn naar de bal te springen. Het zou bet winnen de doelpunt blijken te zijn. De stand is thans: Blauw Wit 5 3 11 Limburg ia 5 3 11 Mauris 7 3 13 Heerenveen 6 2 13 Ajax 5 2 0 3 Enseh. Boys 6 2 0 4 7 16—10 7 15—11 7 14—16 5 15—18 4 11—11 4 7'12 DE PROMOTIEWEDSTRIJDEN. Zeeburgia maakte gisteren weer een goede beurt door met 42 van DWV te winnen, waardoor de Am sterdamse eerste klassers alle kans op behoud hebben. Zeeburgia 2 2 0 0 4 5—2 D.W.V. 2 10 12 4—4 O.S.V. 2 0 0 2 0 0—3 In het Oosten heeft Vitesse door een 3i overwinning op Quick het eerste klasseschap behaald, terwijl de Nijmegenaren de beste kansen hadden. Voor de aanvang van de wedstrijd kwam een telegram van de KNVB, binnen, waarin werd medegedeeld, dat Quick de Engelese voorhoedespe ler Stanley Rose niet mocht laten meespelen, "iets wat in de vorige pro motie-degradatiewedstrijden wel was gebeurd. Onder protest heeft Quick Rose niet laten meespelen. Na afloop heeft Quick bij de bond ge protesteerd tegen de bedoelde maat regel. Rose komt in de-Corinthianleague in Engeland geregeld uit. Er zou in breuk zijn gemaakt op de bepalin gen. zoals die reglementair door de KNVB zijn vastgelegd, welke in dit geval slaan op het laten meespelen van niet-Nederlandse onderdanen, hetgeen onder zekere voorwaarden, naar men weet, is toegestaan. Aan die voorwaarden schijnt niet precies de hand te zijn gehouden en dit zou de reden van het telegrafisch verbod zijn geweest, waardoor Rose te Arn hem buiten het elftal van Quick moest worden gelaten. De eindstand is nu: Vitesse 6 4 119 12—8 Quick 6 3 2 1 8 12—7 Tubantia 6 2 1 3 5 14—11 Rheden 6 0 2 4 2 7—19 In Zuid II won Juliana met 20 van Standaard, dus is er nog kans op behoud Chèvremont 2 2 0 0 4 52 Juliana 2 10 12 33 Standaard 2 0 0 2 0 14 SJC begon de promotiecompetitie slecht. Met 21 werd van Tonegido verloren, ondanks de Noordwijkers toch heel wat meer kansen tot sco ren kregen. DE UITSLAGEN, MauritsEnsehedese Boys 01. Promotie Tweede klasse. West I: DWVZeeburgia 24. Oost: VitesseQuick 31. Tuban- iaRheden 82. Zuid II: JulianaStandaard 20. Promotie Vierde klasse. West II: TonegidoSJC 21. BONDSPLOEG—MIDDLESEX WANDERERS 2—3 Voor de tweede maal in enkele da gen heeft Groningen kennis kunnen maken met Engels voetbal. Na de Blackburn Rovers kwamen nu de Middlesex Wanderers in het veld, een ploeg samengesteld uit de sterk ste amateurs van Engeland. Ook dit maal hebben de Engelse gasten een overwinning kunnen behalen, thans tegen het Bondselftal, dat behalve 5 noordelijke en 4 westelijke spelers aangevuld was met de Curagaoers Hato en Matrona. Deze twgo spelers hobben stellig in de matige verre gende ontmoeting die door ca. 7.000 toeschouwers werd bijgewoond voor do meeste attractie gezorgd. Vooral doelman Hato gaf met zijn spectacu laire reddingen dikwijls kleur aan het vaak emotieloze spel, terwijl rechtsback Matrona als meester op de vierkante meter met hem tot de uitblinkers van de Bondsploeg be hoorde. Geen der Nederlandse spe lers wist de kansen te benutten, noch midvoor van Geen (Scheveningen) die erg tegenviel, noch do zwakke rechtsbuiten Molenaar en de eerst in de tweede helft gevaarlijke linker vleugel van der RuitBakker (Vole- wijekers). Zodoende konden d'e Middlesex Wanderers na veertien minuten uit één van hun goed opge zette combinaties (die echter dik wijls even als bij de professionals cloor te kort spel doodliepen) de lei ding nemen, toen linksbinnen Kei- ieher (een bekende uit het Engelse elftal van de olympische spelen) een pass van rechtsbuiten Major benut te. Na de hervatting kwam er meer tempo in de voorhoede van de Bonds- loeg en binnen een kwartier hadden Bakker (na twee minuten) en van der Ruit (na 12 minuten) tweemaal succes 2-1Doch het Nederlandse offensief luwde spoedig en het was HET JEUGDTOURNOOI TE WENEN Naar wij vernemen zal het Neder lands jeugdelftal dat aan het Fifa- tournooi te Wenen deelneemt, in de eerste ronde uitkomen tegen Zwit serland. Verder speelt Frankrijk te gen Noord-Ierland en Engeland te gen Luxemburg, terwijl de legen- stander van Oostenrijk nog niet be kend is. Naar bekend, begint jeugdtournooi de volgende week in de Oostenrijkse hoofdstad. vaak uitsluitend aan het goede doel- verdedigen van Hato te danken, daf de Middlesex Wanderers na 28 minu ten door midvoor King en na 34 mi nuten door Major slechts tweemaal konden scoren. ZWALUWEN,-LEEDS UNITED 1—1 Bittere teleurstelling was op de ge zichten van de vele duizenden toe schouwers te lezen, toen zij na af loop van de in Tilburg gespeelde wedstrijd ZwaluwenLeeds United het gemeente stadion verlieten. Te leurstelling omdat deze wedstrijd, zelfs in de verste verte niet aan de gestelde verwachtingen heeft be antwoord. Het Zwaluwenteam, dat zonder de blauw-witters Mesman en Lakentberg speelde en waarvoor Ba kers van P.S.V. en Steenbergen (Feijenoord) invielen bleef onder de middelmaat van een doorsnee eer ste klasser. Leeds United speelde kennelijk in vacantie-stemming, het behoefde zidh dan ook tegen het rusteloos spelende Zwaluwen- team niet bijster in te zetten. Nadat mid voor Browning in de 17e minuut een misverstand tussen Bakers en Van der Tuyl met een voor Saris on houdbaar doelpunt had afgestraft, bepaalden de gasten zich tot show voetbal, dat weliswaar de meerder heid verried, maar geenszins produc tief was. De wedstrijd had een zeer tam verloop zonder een enkel hoog tepunt. Het publiek kreeg geen waar voor zijn geld. Het was in de aller laatste minuut dat Louers een cor ner forceerde en deze goed voor doel plaatste, waaruit de toestormen de Vermunt inkopte. Voor het zelf bewuste Leeds United was er geen tijd meer voor revanche. HAARLEM—BLACKBURN ROVERS 1—3 Gistermiddag wonnen de Black burn Rovers met 3—1 van Haarlem. Na de eerste helft leidden de Haar lemmers met 1—0. BOLLENSTREEK-ZONDAG WON VAN ZATERDAG (4—3) De selectiewedstrijd tussen het Zaterdag- en Zondag-Bollenstreek* elftal is op een benauwde 43 zege van „Zondag" uitgelopen. Het begin gaf vrij onzeker spel te zien van beide zijden. Voofal de keepers haddij het te zwaar met de natte en gladde bal. „Zaterdag" nam het eerste doelpunt voor zijn reke ning, middels een hard schot van Harskamp (Ter Leede), dat echter niet onhoudbaar was (01). Daarna kwam „Zondag" flink opzetten. Het betere combineren en positiespel, doch ook de techniek, deden uitein delijk de balans in het voordeel van „Zondag" omslaan. Eerst was het Koomen (VVSB), die een soloren besloot met een doelpunt (11). Een goed aangegeven bal van Kaptein (Lisse) schoot de Wit (WSB) on houdbaar in (2—1). „Zondag" domi neerde, maar toch wist „Zaterdag" middels Dannys (Ter Leede) bij een missen van keeper Baak de bal in het net te deponeren (22), Na de rust kwam het betere spel van /.Zon dag" voor de dag. Een goede voor zet van Koomen benutte wederom ae Wit (3—2). Niet lang daarna was het wederom een goede combinatie tussen de „Zondag"-voorhoede, die Kaptein (Lisse) benutte (42). De minder gevaarlijke aanvallen van „Zaterdag" leverden geen moeilijk heden op. Even voor het einde smaak te „Zaterdag" het genoegen door een fout van keeper Kortekaas (WSB) de achterstand te reduceren tot 43 TONEGIDO—S. J. C. 2—1. Het zal voor de grote aanhang van S,J,C. wel een teleurstelling zijn ge weest, dat hun favorieten in de eerste kampioenswedstrijd in Voor burg het onderspit moesten delven tegen Tonegido. Hierbij moeten zij zich ook indenken, dat de tegenstan der er alles opzet om het 3e kasse- schap te kunnen behouden. Dit neemt echter niet weg, dat als S.J.C. in de tweede helft van deze wed strijd had blijven spelen als in het eerste gedeelte de overwinning ze ker ware geweest. Ondanks S.J.C. moest uitkomen met een invaller voor de rechtsbui ten pakken zij vanaf de aftrap di rect stevig aan en komt het gasthe- rendoel danig in de knel. Na enkele gopde safes van hun doelman, moet hij na 7 min. zwichten voor de grote druk op zijn doel, doch in uiterste instantie slaat een back de bal nog uit het doel. De toegekende straf schop werd door J. Groenenwoud op goede wijze benut (01). In deze eerste helft blijft het spelbeeld veel al een fel aanvallend S.J.C. en een stug verdedigend Tonegido, waarbij S. J. C. weinig geluk had met de aan vallen en de tegenstander alle geluk meehad. In de twee helft had Tone gido zijn opstelling grotendeels ge wijzigd, doch ook hun spelmethode, want nu begonnen zij direct de toon aan te geven in de aanval en na 10 min. weten zij een fout in de S.J.C.- achterhoede af te straffen door de ge lijkmaker in te zetten (11). Wel doen de S.J.C'ers hun uiterste best om uit de omknelling los te komen, doch in zijn geheel lukt dif niet en na een half uur spelen weet Verbaan in buitenspelpositie de winnende goal te scoren (21). Hoe S.J.C. het ook probeert het lukte niet meer deze achterstand teniet te doen. LUGDUNUM—D.O.S.R. 4—5. Deze op het D.O.S.R.-terrein om de L.V.B.-Sleutels gespeelde wed strijd vermocht een behoorlijke be langstelling te trekkep. Niettegen staande het enigszins zware terrein werd het een aantrekkelijke wed strijd. Na 20 min. was het Lugdu- num, dat uit een scherp op doel ge plaatste corner, nadat keeper v. d. Tang de bal opving maar hem zelf over de doellijn plagtste, op fortuin lijke wijze de leiding nam (0—1). Reeds na vijf minuten maakt D.O. S.R. uit een keurig opgezette aanval door Waasdorp met een fraaie om haal besloten, gelijk (11). Vlak voor rust ontkwam het D.O.S.R.- doel bij een snelle Lugdunum-aan- val, dank zij de paal, ternauwernood aan doorboring. Na de hervatting wordt Lugdunum door D.O.S.R. ge heel overspeeld, Met twee doelpun ten van Waasdorp en twee van Joop v, d. Tang verkrijgt D.O.S.R. een mooie 5-4 voorsprong. Dit werd voor de eer van Lugdunum, die slechts met een invaller voor de kee per uitkwam, blijkbaar wat te bar, Ook de D.O.S.R.-verdediging werkte nog wat mee, zodat de stand werd teruggebracht op 5—4. G. D. S, Zondag speelt G. D. S. 1 tegen V.N.L. 1 uit Leiden een vriendschappelijke wedstrijd, aan vang 3 uur. Vooraf wordt gespeeld G.D.S. 2—V.N.L. 2, aanvang 1 uur. Zaterdag: GDS aOna a, 4 uur. Leider B. Kompeer. Olympia eGD S c, 4 uur, vertrek pe rijwiel vanaf Tuinstraatbrug, 3 uur. Leider A. van Rijn. Hurkend v.l.n.r.: A. van Mil, A. Owel, J. Polk, F. Zandbergen (aan voerder) en A. Voordouw. Staand v.l.n.r.: P. Zandbergen, J. Zandbergen, P. Ramaker, J. v. Vclzen, N. Komijn en Th. Zandbergen. (Foto: „De Leidse Courant") Oranje Groen verloor met 4-2 de beslissings-wedstrijd „Maar schieten jullie dan toch", klonk het radeloos uit de rijen der Meerburg-aanhang. Daarmede werd een vinger op de wonde gelegd.. Want dat was het, wat men miste. Het sa menspel was aardig, de opbouw der aanvallen soms verrassend, maar de winishing touch het eindschot, ont brak. Dit tot grote ergernis van stop- perspil A. Owel, die de 01 achter stand niet kon verkroppen, er plotse ling alleen tussenuit trok, drie of vier spelers omzeilde en een schot inzond, dat de Oranje Groen-keeper slechts met moeite de baas kon. Hij stompte het leer tegen de paal en met een sierlijk bochtje rolde de bal in het net (11). Meerburg en Oranje Groen stonden gelijk, in de wedstrijd die gistermiddag op het U.V.S.-tcr- rein werd gespeeld om het kam pioenschap van de le klasse A. van de Leidse Voetbalbond. Dat doelpunt vormde het beslis send moment in deze wedstrijd, waarop Meerburg zich er van be wust werd, dat de overwinning wèl mogelijk was. Aanvankelijk leek het daar niet zoveel op. Oranje Groen was over het algemeen iets sneller en bracht het vaker tot een schot op doel. Dit bleek, toen na een kwartier linksbuiten J. van Belkiim met een mooie hoge kopbal keeper Pelk het nakijken kon geven (0—1). Even zag men hoe Meerburg wat grimmiger op z'n tanden beet en even werd het spel iets vinniger. Maar het al te hoge tempo kon aan beide zijden niet volgehouden worden. En het zou er anders uitgezien hebben, als Owel niet op het juiste moment een wen ding aan het spel gaf, nadat een half uur gespeeld was. Nochtans bleef de stand tot aan de rust ongewijzigd. Na de rust was het spoedig anders. De Oranje Groen-keeper A. Plezier was wegens een oude kwaal inmid dels vervangen door D. Coster, die goed z'n best deed, maar bij een wilde serimage voor het doel de bal Nederland won Duinrellwisselbeker Rietman de beste Ned. rijder NED. LIMBURG—BELG. LIMBURG 4—1. Gisteimididag behaalde het Nod. Limburgse elftal een verdiende, zij het enigszins geflatteerde zege het Belg. Limburgs elftal. Na 20 nuten spelen was de atand reeds 30 voor de Nederlanders. Vier minuten na het beginsignaal werd de score geopend toen Nas.s een goed aange geven bal van Van Rhee zeer tac tisch voor zijn clubgenoot Carlier liet lopen en deze onhoudbaar scoorde. Vier minuten later was het al 20 toen van Rhee na drie tegenstanders omspeeld te hebben, doelman Dial lers onhoudbaar passeerde. Drie-nul werd het toen de Belgische rechts back van Oirbeek een voorzet van Retzen met een hakba! in eigen doel deponeerde Het tempo der Neder landers verslapte nu aanzienlijk, waarvan de Belgen dankbaar profi teerden door een reeks goede aan vallen op te zetten. Bij een van deze aanvallen loste linksbuiten Driessen een schijnbaar onbeduidend söhot op het Nederlandse doel. Midvoor Ap- peltans maakte het doelman Schota nus echter zo lastig, dat deza de bel niet meer bereiken kon: 31. Na de rust waren dr Belgen door lopend sterker, maar de Nederlandse backs wisten wel raad met de korte Belgische aanva.lon, terwijl in laatste instantie doelman Schotanus steeds op zijn r>ost stond. Drie minuten voor het einde kwam er nog een vierde Nederlands doelpunt, toen linksbui ten Carlier op het middenveld een verdwaalde bal oppikte, deze over de ver opgedrogen Belgische backs naar rechtsbuiten Retze doorspeelde, Hie op zijn beurt weer een voorzet eaf waaruit van Rhee ineens doel puntte. Ondanks de slechte weersomstan digheden was de publieke belangstel ling voor de internationale cross country terrein wedstrijden voor mo toren op het landgoed „Duinrell" te Wassenaar zeer groot. Tegen 1 uur, het tijdstip waarop do wedstrijden aanvingen met het juniores-nummer over 10 ronden van 1,1 km. klaarde het weer wat op, Ket uitgezette parcours bevatte tal van moeilijkheden, scherpe bochten, hellingen, landweggetjes enz. en stelde aan de rijders hoge eisen, waardoor diverse tuimelingen en val partijen vanzelfsprekend niet ach terwege konden blijven. De organisatie was voortreffelijk en door de microfonist werd het pu bliek nauwkeurig van het verloop der wedstrijden op de hoogte gehou den door een prima geluidsinstalla tie, die over het hele terrein was te horen. Juniores boven 125 cc: 1. P. J. van Speybroek, Bilthoven, Matchless 350 cc. 52 min. 53,8 sec.; 2. J. Th. Wit- berg, Monster, Ariel 350 ee, 53 min. 43,2 sec.; 3. J. Brands, Rolde, Match less 350 cc, 54,31,3; 4. M. Geel, Val- kenswaard, matchless 350 cc, 54.42. Om 2 uur viel de startvlag voor de le internationale serie boven 125 cc., waarin A. Rietman uit Doetinchem op zijn 500 cc Sarolea direct in hoog tempo de leiding nam en de talrijke toeschouwers langs het parcours van zijn rijprestaties deed genieten, doch hij werd voortdurend belaagd door de Belg L. Liekens op zijn 500 cc Matchless. Hoe hard het hier ging in dezo wedstrijd over 8 ronden bleek wel, dat Rietman en Liekens alle rij ders, onder wie de Engelse deelne mer Newcombe een „lap" wisten te bezorgen. Uitslag le serie: 1. A, Rietman, Doetinchem, Sarolea 500 cc., 35 min. 29.6; 2. L. Liekens. België, Match less 500 cc, 36 min. 51.—; Op 1 ronde: 3. A. Koning, Oosterwolde, Triumph, 600 cc; 4. Chr. Duysters, Zundert, Matchless 350 cc; 5. C. Slootweg, Pijnacker, Norton, 500 cc; 6. P. F. von Dockum, R'dam, Ariel 500 cc; 7. A. J. M. van Laarhoven, Best, Velo- cette 350 cc; 8. A. H. Elbersen, Soes- terberg, Matchless, 350 cc. Deze renners werden uit 15 deel nemers in de finale geplaatst, d'ie om 5 uur zou worden verreden. De start van de 2e serie gaf een ware explosie, waarbij Boudoin uit Leen de (Matchless 500 cc) direct de kop nam, doch reeds na 1 ronde had de Belg A. Mingels op zijn 500 cc FN door middel van een mooi staaltje riikunst op een mul zandweggetje de leiding overgenomen. Het ging in doze ronde vooral aan de kop zeer hard, zelfs onnodig hard. daar van de 14 deelnemers 8 een plaats in de finale zouden krijgen. Hunter had na enkele ronden reeds motorpech, zodat deze Engelsman geen plaats in de finale zou krijgen De andere Brit R. Stillo op BSA behield keurig een 3e plaats, terwijl om de 8e plaats hevige strijd werd geleverd tussen Vos uit Dordt en van der Mispel uit Driebergen om in de fi nale geplaatst te worden. De Hilversummer van Heukelom had moeilijkheden met een losge werkte uitlaat, doch bleef deson danks in de strijd. Door het moei lijke parcours, waarbij uitermate scherp gereden moest worden, hoge eisen aan motoren en rijders stelde, bewees de omstandigheid, dgt ook in deze ronde een groot aantal rijders een ron^e achterstand kregen te boeken. Winnaar in deze serie werd de Belg Mingels in 35 min. 26.6 sec. met Baudoin op de tweede plaats in 36 min. 07 sec. In de finale werden verder ge plaatst: 3. R. Stillo, Engeland, BSA 600 cc, 37.04.9; 4, G. van Obbergen, België, NN. 37.42.2; 5. K. Dom, Bel- gie, FN 500 cc, 39.11.1; 6. M. Rozen berg, Kerkrade, BSA 500 cc, 39.11.1; 7. Op 1 ronde F. J. Vos, Dordrecht, Velocette 350 cc.; 8. Op 1 ronde L. Muris, Maastricht, Matchless, 350 cc. Om half vier gingen de 125 cc hoofdklasserijders van start, zodat het programma keurig op tijd werd afgewerkt. Meijnen op Eysink lag direct aan de kop, gevolgd door de Bie, doch in deze 125 cc klasse was de strijd om de lagere plaatsen spannender dan aan de kop. Achtereenvolgens passeerden na de 4e ronde na de beide koprijders: Vierdag, Middel, van Exel, Lengers, Wester veld, Schellekens, van Oorschot, Heynen en Dijkstra, terwijl de overige rijders op 1 ronde lagen. Deze strijd ging om het afdelings-kampioenschap van Zuid-Holland en teveng als onderdeel voor de plaatsbepaling in het ter rein-kampioenschap van Nederland. Vierdag kreeg pech aan zijn gas- handle en verhuisde van de 3e naar de 8e plaats. Winnaar werd tenslotte H. J. Meijnen uit Utrecht op Eysink in 40 min, 58,9 sec., terwijl de overi ge plaatsen als volgt werden bezet: 2. J. H. de Bie, Ughelen, DKW 41.49.5; 3 H. Middel, Leek, DKW 42.58.2; 4. A. van Exel, Rotterdam, Tilex 43.12,7; 5. J. Lengers, Baarn, DKW 43.55.4; 6. J. Dijkstra, Drachster Compagnie, Eysink 44.58.3. Dijkstra maakte de snelste ronde in 4 min. 56 sec. De finale der ln/ernationalen Bij de start van de finale der in ternationalen boven 125 cc waren alleen de teams van Nederland en België nog in de strijd, terwijl de Engelse ploeg nog slechts 1 man, t.w. Stillo in de baan kon brengen, zodat de Britten geen kans meer hadden op de grote zilveren Duinrell wissel beker, die in 1946 door België, 1947 door Engeland en in 1948 wederom door België werd gewonnen. In 1949 werd niet om deze beker gestreden. Daar de beker 2 maal achter el kaar of 3 maal in totaal moet wor den gewonnen, maakten de Belgen by de aanvang van de finale dus een mooie kans definitief op de beker beslag te leggen. Verder werd voor de eerste maal gereden om de wiseslbeker, beschik baar gesteld door graaf H. R. J. van Zuylen van Nijevelt voor de beste prestatie van een rijder in de inter nationale klasse. De start voor de finale scheen di rect voor de Nederlandse landenploeg een belangrijke verzwakking te be tekenen, want Koning kwam niet een andere deelnemer in aanraking, doch even later vertrok hij toch en onder gejuich en applaus voegde hij Zich bij de overige renners. Reeds na 1 ronde lag Rietman aan <le kop en een geweldig geyecht ging zich nu ovor de uiteindelijke zege ontwikkelen. De Belgische landenploeg bestond uit: Liekens, Dom en Obbergen, de Nederlandse ploeg uit Koning, Bau doin en Rietman. Deze finale ging over 12 ronden en al waren er nog vele ronden te rijden, de kansen voor de Nederlanders begonnen zich gunstig te ontwikkelen, daar Koning zich inmiddels van dc 15e naar de He pipets v'-t en te werken en naarmate meer ronden volgden, wist hij zijn plaats in het klassement nog te verbeteren en na 6 ronden lag hij reeds als no. 6 in de strijd. Aan de kop kreeg Stillo frame breuk en ook de Belg Mingels moest om dezelfde reden het parcours ver iaten. Rietman en Baudoin lagen nog steeds als 1 en 2, direct gevolgd door de Belgen Liekens, Dom en Obbergen en tenslotte Koning met nog 5 ronden te rijden, zodat op de le zes plaatsen de strijd zuiver tus sen de landenploegen van Neder land en België ging. Een wedstrijd- beeld, dat de organisatoren en de duizenden toeschouwers zich moei lijk spannender hadden kunnen in denken. Vooral aan de kop werd bij zonder knap gereden. In de 7e ronde kwam Slootweg ten val, werd door zijn stuur geraakt, doch kreeg geen ernstige blessure. Do Fries Koning liep onderwijl nog voortdurend van zijn achterstand in. Met nog 2 ron den te rijden lag Rietman nog steeds met een grote voorsprong aan de kop, terwijl ook Baudoin het duel met zijn Belgische tegenstander Dom scheen te gaan winnen. De 3e Belg van de landenploeg Liekens ver dween inmiddels uit de strijd, zodat de kansen van Nederland nog steeds stegen: In de achterhoede streden Rozenberg en van Laarhoven met 1 ronde achterstand. Rietman zegevier de tenslotte met een enorme voor sprong en word onder groot enthou siasme winnaar. Voor de Nederlanders in dit bij zondere sterke veld' een prestatie van internationale klasse. De einduitslag: 1. H. Rietman, Doe tinchem, Sarolea 500 cc, 52.21.2; 2. F. Baudoin, Leende, Matchless 500 cc, 54.47.7; 3. K. Dom, België, FN 500 cc, 55.19.3: 4. G. van Obbergen, Bel gië, NN, 55.27.9; 5. A. Koning, Oos- terwolde, Triumph 500 cc, 55.57.1; 6. M. Rosenberg, Kerkrade, BSA 500 cc, 56.35.5; op 2 ronden: 7. A. J. M. van Laarhoven, Best. Velocette 350 cc: 8. F, J. Vos, Dordrecht, Velocetto 350 ec. Rietman maakte de snelste tijd in zijn tweede ronde in de finale met 4 min. 07,4 sec. Nederland legde dus beslag op de grote zilveren Duinrell wisselbekor, terwijl Rietman voor de eerste maal beslag legde op de graaf H. R. J. van Zuylen van Nijevelt wisselbeker en definitief de zilveren wisselbeker in zijn bezit kreeg, beschikbaar gesteld door P. Knijnenburg te Wassenaar voor de snelste ronde van de dag, gereden door een Nederlander, wel ke beker de Doetinchemmer ook in 1948 won: tenslotte de verzilverde beker, beschikbaar gesteld door W. Bakker te Wassenaar voor de beste prestatie van een Nederlandse deel- r'o internationale wegstompte voor de voeten van rechtsbuiten P. Zandbergen, die dichtbij met een kalm tikje de stand op 2—1 bracht. Oranje Groen gaf zich allerminst gewonnen. De strijd bleef volkomen gelijk opgaan. Tot dat de Meerburg-linksbuiten N. Ro- mijn de bal kreeg toegespeeld, even teruggaf naar het midden, het leer weer voor z'n voeten kreeg en ten slotte, rustig overlegd, een prach tig schot inzond, dat de voorsprong tot 3-—1 vergrootte. Toen wareri de Leidenaars een geslagen elftal. Er werd nog wel fel gespeeld, soms iets te veel lijf-aan-lijfwerk, maar steeds duidelijker werd het Meerburg-overwicbt, nu de Rijndij kers met deze voorsprong wat rusti ger konden spelen- Reeds haalden de supporters de kampioensvlag te voor schijn, toen N. Romijn de overwin ning nog veiliger stelde, door geheel alleen enige spelers te omspelen, de bal van de achterlijn op te halen en een rustig schot in te zenden, wat de O.G.-keeper weer te machtig bleek (41). Vechtend met de moed der wanhoop bracht Oranje Groen het tenslotte nog tot een doelpunt (4—2). Zo eindigde deze beslissingswed strijd in een verdiende Meerburg overwinning. Het was een werke lijke beslissingswedstrijd. Meer dan een formaliteit tussen twee clubs, die toevallig evenveel punten hadden. Want beide elftallen waren volko men aan elkaar gewaagd en gaven lange tijd niets toe. Totdat Meerburg eindelijk een voorsprong wist te be halen en daarmede het zelfvertrou wen der Leidenaars een knak gaf. Voor de vierde maal in successie werd Meerburg kampioen. Driemaal achtereen hebben we de Rijndijkers zien struikelen in hun poging om vierde klasser te worden. Zou het deze keer wel gelukken? Hoe het ook zij: Proficiat! En veel succes bij de komende promotie! VIERBONDEN JEUGDTOURNOOI TE LISSE. De wedstrijden in het kader van het Vierbondentournooi voor junio ren in Lisse, op a,s. Zondag 21 Mei, zijn als volgt vastgesteld: 12 uur, Noord-Holland Leiden. AmsterdamHaarlem. Kwart voor drie; Winnaars en verliezersronde. V.N.L. Om de Juniorenbeker: Alph. Boys (A)—VNL (A) 11—3. Programma dit weekend; Vriend schappelijk Zondag: GDS 1VNL 1. 3 uur .vertrek 1.45 per bus van de Beestenmarkt; GDS 2VNL 2, 1 u., vertrek 12.45 per bus van de Bees tenmarkt. Competitie Junioren; VNL (A)-MMO (A) terrein MMO, 12 u., vertrek 11 uur per fiets Wilhelmina- brug. Zaterdag: 2e ronde Rector Vester- beker: Asp. VNL aSJC b, 4.15 uur terrein SPC., vertrek 2.45 uur per fiets Rijnsburgerweg. Vriendschap pelijk KRV-eomb.VNL-comb., 3 u., vertrek 2 uur per fiets Rijnsburger weg. Altior. Zaterdag: Stormvogels jun.—Altior A jun. 6 uur. Zondag: Altior 2—Stormvogels 2,. 2.30 uur. Stormvogel 3—Altior 3, 12 uur, Altior B. jun.Altior C jun., 1 uur. De A-junioren vertrekken Za terdag op de fiets naar Mijdrecht om 4.30 uur vanaf de kerk. De leider is daar ook aanwezig. Altior 1 en 3 ver trekken met extra gelegenheid om 11 uur vanaf de grote brug. De spelers gelieve uitsluitend van deze ver- voersgelegenheid gebruik te maken. Alphen. Het is in een zeer slecht gespeelde wedstrijd, dat het tweede elftal van Alphen. thuis gis teren van Laakkwartier 3 met 24 verloor, waardoor de kans op pro motie naar de res. 2de klasse een stevige knauw heeft gekregen. De gasten namen door een fout in de Alphen-defensie de leiding (0—1), maar spoedig was het door Davelaar weer gelijk, waarna v. Klaveren Alphen zelfs de leiding wist te ge ven (2—1). Toen echter v. Wilgen in eigen doel kopte (2-—2), bleek 'het Alphen*elftal in elkaar te zakken. In de tweede helft was het een zeer onsamenhangend elftal, dat nog pro beerde de beide punten op de Hage- nars te veroveren. Andermaal door een blunder in de Alphendefensie werd het 2—3 en even later zelfs 2-4. Rijnsb. BoysA.S.C. A.s. Zater dagavond te 7 uur wordt op het ter rein van Rijnsburgse Boys een beker wedstrijd gespeeld tussen R. Boys en A.S.C., ten bate van de Leidse ^reorganisatie.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6