Woning-ellende onder gerepatrieerden iVOROL: de beste garantie tegen tandbederf Weer melkbrood Maar Zaterdag is het: „Honderd heit de klok" 30 Jaar Schiphol Roken in bed VRIJDAG 19 MEI 1950 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Dit jaar nog 60.000 naar ons land Dc hulp aan gerepatrieerden, ge organiseerd door de stichtingen ..Ne derland helpt Indië" en „Pelita", heeft ons in de gelegenheid gesteld door eigen, aanschouwing kennis te nemen van de schrijnende nood op velerlei gebied, welke in brede krin gen onder dc gerepatrieerden uit In donesië heerst. Wij zijn geconfron teerd met een probleem, d*t nog steeds bestaat en dat in dc naaste toekomst belangrijk in omvang zal toenemen. Er zal nl. dit jaar onder dak gevonden moeten worden voor een nieuwe, gi-ote stroom van ver moedelijk 60.000 gerepatrieerden. terwijl honderden andoren, die hier reeds korter of langer tijd zijn, nog steeds gebukt gaan onder de grote woningsnood aldus het Alg. Dg.bl. Wel heeft ..Pelita", hflar naam waardig, een lichtpuntje in deze duis ternis gebracht door 600 woningen voor gerepatrleeerden te laten bou wen, maar zeer velen van hen zullen, evenals zovele duizenden andere Ne derlanders. nog jaren moeten wach ten op een behoorlijke huisvesting. De krépeergevallén. dlc ons door de beide samenwerkende stichtingen zijn getoond in de drie grote steden van ons land, schreeuwen om directe behandeling. En "natuurlijk niet al léén deze. maar alle soortgelijke ge vallen. zoals er zeer vele zijn. Diep ontroerd was het die vrouw in Den Haag te zien zitten op haar bed in een heel klein sober kamer tje, waarin verder een paar oude kas ten stonden cn een dienbak als tafel fungeerde. Haar volwassen dochter slaapt op de grond naast haar, haar zoon, een MTS-er, heeft boven een IIAAGS BEZUIDENHOUT- Monumcnt voor slachtoffers. Op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag bevindt zich een gemeenschappelijk graf van 117 door het bombardement van 3 Maart 1945 op het Haagse Bezuiden- houtkwartier omgekomen personen. Dit graf, dat vrijwel onopgemerkt is gelegen tussen de overige vijfde klas-graven, maakt een zeer scha mele indruk, zo delen B. en W. van Den Haag aan de raad mee. B. en W. willen thans aan het graf een waardiger aanzien geven door plaat sing van een monumentale grafsteen, waarop behalve het wapen der ge meente, dc volgende inscriptie zou zou kunnen worden aangebracht: „Het gemeentebestuur van 's-Gra- venhage heeft dit monument gesticht ter nagedachtenis aan de slachtof fers van het bombardement in het Bezuidenhoutkwartier op 3 Maart 945." Vermelding van dc namen der begraven slachtoffers willen B. cn W.. achterwege laten. De namen van het grootste deel hunner zijn trou wens onbekend, zo deelt het college mee. De kosten van oprichting van het monument cn van verschillende bijkomende werken ter verfraaiing van het graf cn omgeving worden geschat op f 5.640. Ast he"M'nken ZATERDAG HILVERSUM I 402 M. 7.00 -24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed cn liturgische kalender. 8.00 nieuws cn weêrber. 8.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram 11.00 Voor do zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Medede lingen. 12.33 Gram. 12.-55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Amusementsmuziek. 14.20 Gram. 14.40 Koorzang. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Kamer muziek. 16.30 ..De schoonheid van Ihet Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 1800 Amusementsorkest. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Amusementsorkest. 18.50 Inleiding Indische Missieweek. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Parlemen tair overzicht. 19.35 Pianoduo. 19.45 Reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gram. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Gram. 20.43 „Steek eens op heren". 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Vraaggesprek. 22.00 Populair con cert. 22.35 Commentaar uit de Bene lux. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Radio Philharmonisch Orkest en so liste. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymna stiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voor de .arbei ders in de continubedrijven. 11.30 Gram. 12.00 Hawaiianmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Trio. 13.00 Nieuws 13.15 Gram. 13.30 „De rode tent". 13.40 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Promenade-orkest. 14.50 Toespraak. 14.53 Grm. 15.00 Boekbe spreking. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf", cause rie. 16.15 Lichte muziek. 16.45 Sport' praatje. 17.00 Gram. 17.30 Voor dt jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Propagan- datoespraak. 18.20 Gram. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 ..Passepartout", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Vara-varia. 20.15 Tiroolse muziek. 20.42 Hein Festein. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch com' mentaar. 22.00 Sextet. 22.25 „Onder de pannen", hoorspel. 22.40 Amuse mentsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. even naargeestig kamertje. Dat is al les wat deze vrouw met haar kinde ren aan woonruimte heeft. Daarvoor betaalt ze 65 in de maand. In Rotterdam woont een voormali ge KNIL-sergeant met zijn vrouw en vier kindei'en bij zijri oude moeder in. Samen beschikken ze nu over een klein slaapkamertje, waar oma slaapt, een gemeenschappelijke alaapka- r voor het gezin van de gewezen sergeant, maar dan een slaapkamer zonder bedden. Allen slapen op de grond en de kinderen zijn om beur ten ziek. Vele gerepatrieerden zagen hun laatste inkomen teruggebracht tot een derde of een zesde als gevolg van de monetaire maatregelen in In donesië. Ze zijn niet meer in staat op een behoorlijke manier te leven. De overheidsinstanties mogen bij het opvangen van deze oorlogs slachtoffers geen discriminatie toe passen en daarom hebben de belde stichtingen op zich genomen de nieu we, komende repatrianten moreel en materieel zoveel mogelijk te helpen. Veel leed kan worden verzacht door financiële hulp. bevordering van de studie der jeugd en bemiddeling aan werkzoekenden. Het werk dezer bei de stichtingen is aller sympathie en belangstelling zeker ten volle w^ard. BEGROTING „OVERZEESE GEBIEDSDELEN" 1950 INGETROKKEN. De Minister van Financiën heeft de voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, mede namens zijn des betreffende ambtgenoten, dat het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk XIII (Overzeese Gebieds delen) der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1950 krachtens machtiging van Hare Majesteit de Koningin dd 26 April 1950, no 106 wordt ingetrok ken. Aan Hare Majesteit de Koningin heeft de Minister, mede namens zijn desbetreffende ambtgenoten, ver zocht de wetsontwerpen tot vaststel ling van de hoofdstukken XIII A (Unieaangelegenheden) en XIII B (Uniezaken en Overzeese Rijksde len) der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1950 aan de Tweede Ka mer te doen toekomen. In bakkerskringen heerst voldoe ning over de beschikking van de mi nister, dat weer melk en melkpoeder zullen mogen worden verwerkt in het brood. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan een lang gekoesterde wens. In dé eerste jaren na de oor log was het verwerken In het brood niet mogelijk, omdat er een aanzien lijk tekort aan melk en zuivelpro ducten bestond. Na de opheffing van de melkdistributie kon nog geen toestemming worden gegeven om melk in het brood te verwerken, aangezien men het enerzijds voor de nationale economie wenselijk achtte, zo veel mogelijk zuivelproducten te exporteren, anderzijds de broodprijs niet aan wilde tasten, die bij verwer king van melk ongetwijfeld stijgen zou. In het laatste jaar echter is do melkvloed zo groot geworden, dat men gemakkelijk melk in brood kon gaan verwerken. Aangezien boven dien op het ogenblik diverse soorten brood gebakken mogen worden van verschillende prijs is het, aldus het inzicht der bakkers, niet meer dan logisch dat men ook een soort „melk brood" zal kunnen leveren. Het ver werken van melk in brood zal, zoals dit voor de oorlog het geval was, af hankelijk zijn van de vraag naar melkbnood, omdat de prijs hiervan hoger is dan van waterbrood. H. M. DE KONINGIN ZAL MEV.ÜOUW ROOSEVELT ONTVANGEN. Mevrouw Roosevelt zal geduren de haar bezoek aan ons land door H. M. de Koningin worden ontvan gen. Zoals bekend is, zal mevrouw Roosevelt, na begin Juni in Oslo de onthulling van een standbeeld van haar man te hebben bijgewoond, een reis door Europa maken. Het verleden week Vrijdag afge kondigde verbod voor de bemanning van het marincopleidingskamp Hil versum om het kamp m verbond met een licht geval van nekkramp te verlaten, is in de loop van Don derdag opgeheven, omdat gevaar voor verdere besmetting geweken wordt geacht. Dc patiënt, d'ie in het militair ziekenhuis te Utrecht is op genomen, maakt het goed. 2.500.000 CENTEN VOOR GREBBEBERG De Koninklijke Nederlandse Zang vereniging Dio Hughe Sanghers, wel ke destijds het initiatief heeft geno men om door inzameling van kope ren centen geld bijeen te brengen voor het monument op de Grébbo- berg, heeft dezer dagen weer een bus met ruim vijf duizend centen af gedragen aan de burgemeester van Rhenen. Er zijn nu twee én een half millioen koperen centen bijeenge bracht. Men heeft nóg enkele mil- lioenen nodig, voordat het benodig de bedrag voltekend is. Dames kunnen proeven in: „Het Domein der Vrouw" Nu vrijwel alles van de bon is, dreigen onze tentoonstellingen even als vroeger te ontaarden in ware proeflokalen. Wie thans ,»Het do mein der Vrouw'' in het R.A.I. ge bouw binnentreedt, behoeft nauwe lijks spijt te hebben van de vrij ho ge toegangsprijs, want nven haalt de kosten er wel uit door aan tal van stands een proefje te nemen van het vele lekkers, dat vooral de dames wordt aangebden. De Belgische chocolade-industrie biedt tegen de Nederlandse op; het every-day-ijs smaakt naar meer, evenals de kopjes bouillon en ander vloeibaar genot: toastjes mét aller lei opleg strelen de tong en in de afdeling der Surinaamse vrouwen in haar opvallende nationale kle derdracht liggen dé monstertjes grape fruit on cocosnoot bij dozij nen gereed, Doch ook voor hem of haar, wie het minder om lekkernijen dan om vergaring van kennis te doen is, biedt deze zesde contactbeurs aan trekkelijke dingen. Men ziet er een zilversmederij in werking, een zig zag koffernaaimachine, een weefge touw en spinnewiel, de fabricatie van matrassen; zelfs in de fabricage van lederwaren en meubelen wordt men onderricht. En dat er bak- en kookdemonstraties worden gehou den. kan men reeds bij de ingang via het reukorgaan waarnemen. Een aardig accent verleent de aanschou welijke voorstelling van de haring- Vangst, die straks gaat herbeginnen. Deze landelijke tentoonstelling voor de vrouw, die 'herinneringen oproept aan „De drie zuilen" van Utrecht, biedt verder modeshows, cabaret en instructieve films van de Voedingsraad. Alles met elkaar: „Het domein der Vrouw" schenkt een beeld van de vooruitgang, in het huiselijk leven, de liflafjes in begrepen. De klok heit negen (Van onze Radio-medewerker). Negen heit de klok bij alle luiden, Honderdmaal heeft men gezeid: .,'t Is weer Zaterdag, dus tijd Dat de „Klok Heit Negen" negen heit. Dit refrein hoort men Zaterdag avond in het K.R.O.-programma, als „Negen heit de klok" voor de hon derdste maal de aether in gaat. Was het wonder,.dat bij gelegenhed van deze bijzondere voor-opname bij voorbaat een jubileum-stemming heerste? Er kwamen bloemen voor Jan de Cler aan te pas, alle artlsten waren extra op dreef en in de grote studio klonk de bijval telkens gul op. Enfin, men zal dat Zaterdag op 'het uur van de uitzending, zelf kunnen waarnemen. Met dit alles was het jubileum nochtans niet volkomen. Want in dit f eest-programma wordt het K.R.O.- jubileumlied ten doop gehouden. Dico van der Meer en Piet Lustenhouwer zijn er de geslaagde auteur en com ponist van, en Karei Suasso met Klaas van Beecks Amusementsorkest geven er een pittige vertolking van. De woorden zijn opwekkend en de melodie ligt zodanig in het gehoor, dat ze gemeengoed van de luisteraar zal worden. Het orkest speelt verder een zoge naamde vergissings-potpourri met dozijnen bekende wijsjes, en Guus Jansen aan de vleugel brengt vele K.R.O.-schlagers in herinnering. Alle artisten krijgen een bijzondere beurt, en deze keer komt men aan de weet, dat die grappige kinderstem men van Katja Berndsen en Alexan der Pola zijn. Han König laat de ra tel gaan en vooral nu bijn de politie ke woordspelingen van Kris, Kras en Kruimeltje niet van de lucht. Dit kostelijk drietal heeft'het bijvoor beeld over de atoomkracht. Amerika heeft laten weten, dat die kracht voor vredesdoeleinden te duur is. En nu trekt de tekstschrijver een verge lijking, die bijzonder inslaat. De hou- ling van Amerika vergelijkt hij met die van een gehuwd paar, dat een servies om van te eten te kostbaar vindt en het eerst dan gebruikt als het aan de ruzie toe is. Men zocht en vond een eigen stijl. Vooral die Kris, Kras en Kruimel tje zijn een onontbeerlijk deel van het programma geworden, vertelt Jan de Cler ons. Hij is de schepper van „Negen heit de klok", overlegt met zijn naaste medewerkers en vordert soms dagen repetitie om tot drie kwartier geslaagde uitzending te kun nen komen. Bij deze honderdste Klok mag wel eens worden gezegd, hoezeer men er in geslaagd is. een eigdtt stijl te vin den, een bont programma, dat voor het beste cabaret-programma niet be hoeft onder te doen. Nadat de twea leden van het Unie hof mr. dr. Kusuma Atmadjah en mr. Wirjono Prodjodikoro gister avond op het vliegveld Schiphol wa ren aangekomen, hebben zij onmid- delijk vergaderd met de Nederland se leden van het Hof, prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort, mr. dr. J. Donner en dr. M. J. Prinsen. In de ontvangka mer van de aankomsthal werd beslo ten, dat mr. Donner in het eerste jaar van de werkzaamheid van hot Uniehof het voorzitterschap op zich zal nemen. De Indonesische leden van het Hof zullen veertien dagen in Neder land blijven, Vandaag worden zij, zoal. bekend, door de koningin be- eedigd. Woensdag wus het precies 30 jaar geleden, dat op de toenmalige militai re luchtvaen Schiphol, een grasvlak te van 800 bij 800 meter, het vlieg tuig landde, dat de passagiersdienst van de K.L.M. tussen Amsterdam en Londen opende. Dit betekent ook, dat 't Woensdag dertig jaar geleden is, dat de bur gerluchtvaart in Nederland haar in trede deed. In het restaurant Aviorama was dien morgén 'n groot gezelschap bij een om dit feit te herdenken. De directeur van de luchthaven de heer Dellaert gaf óp geestige wijze een overzicht van do eerste tijd van de burgerluchtvaart. De heer Dellaert heeft de gehele opbouw van Schiphol medegemaakt. Dr. Plesman herdacht de medewer kers, die hun bestl krachten hebben gegeven voor het werk van de lucht vaart en die, nadat zij gestart wa ren, niet meer terugkeerden. Dr. Plesman noemde Schiphol een van de veiligste luchthavens en een van de beste vliegvelden ter wereld. „Slechts op één punt is er stilstand of teruggang, namelijk wat betreft de formaliteiten en de douanebe handeling van de passagiers. Ik wil hiel- geen kritiek op personen uit oefenen. maar het gaat om het pu bliek, dat wij dienen". Spr. bracht dank aan de eerste moedige passagiers, die, als zij op reis gingen, dé nacht tevoren niet konden slapen. Dr. Plesman noem de de luchtvaart een middel om han del, industrie en publiek te dienen. „Een van de belangrijkste nadelen van de luchtvaart is echter, dat zij nog te duur is. De vliegtuigen zijn te duur, de benzine is te duur, de on derdelen zijn te duur en de lasten van de landingsgelden zijn te hoog." Tot slot zen Dr. Plesman: „Er blijft ons één ding over: jong blijven, op timist blijven en de toekomst zien". Dertig jaar geleden vertrok als eerste passagier van Schiphol op 18 Mei 1920 de heer M. J. v*n de Bigge laar. Hij nam toen een brief mee van de burgemeester van Amsterdam voor de lord Mayor van Londen. Ook Woensdag vertrok hij weer naar Londen met een brief van burge meester d'Ailly voor de tegenwoor dige lord mayor van de Engelse hoofdstad. Met hem reisde zijn zoon mr. R. B. van de Biggelaar, die de brief zal overhandigen. Evenals dertig jaar geleden wordt mr. van dë* Biggelaar op het Engelse vliegveld opgewacht door captain Spry Leverton, de hoofdvertegen woordiger van de K.L.M. in Groot Brittannië. In Engeland zal hij ook ontmoeten de piloot van dertig jaar geleden, captain Shaw. Woensdagmiddag om 2 uur werd 'n borstbeeld van dr. A. Plesman ont huld. dat door het personeel van de K.L.M. aan de gemeente Amsterdam als exploitante van de luchthaven Schiphol, Werd aangeboden. Benzineprijs vastgesteld Iii Z.-Hollaud 35,2 ct De benzineprijs, welke van van daag af gelden zal, is in vijf zones ingedeeld, want de prijs wordt hoger naarmate de afstand van de aan- voerhavens (Amsterdam en Rotter dam) groter wordt. Zo is de prijs in zone 1 (Amsterdam en Rotterdam en omgeving) 3.51 per 10 liter, in zone 2 (Zuid-Holland, gedeelte van Utrecht) ƒ3.52, in zone 3 (Oosten van Veluwe en Noord-Brabant) f 3.53, zone 4 (Overijsel en Achterhoek) 3.54 en in zone 5 (Friesland, Gro ningen. gedeelte Drente, Zuid-Lim burg en de Noordhollandse en Friese eilanden) 3.55. Een juffrouw, die in de Rijnstraat te 's-Gravenhage op kamers woont, vertelde aan kennissen, dat haar va der, die in Bergen op Zoom woont, goedkoop aan fietsen kon komen door ze van uit België in te voeren. Zo verkocht zij twee rijwielen met motor voor 300 per stuk en ver kocht nog enkele andere rijwielen. Het kwam echter uit, dat zij de rij wielen op afbetaling in de stad kocht en ze vervolgens van de hand deed. Ter zake van verduistering is pro ces-verbaal opgemaakt. Gisteravond om half zeven is een personenauto, bestuurd door de 46- jarige J. K. B. uit Noordwijk aan Zee op de Laan van Nieuw-Oost-In- öië te Den Haag in volle vaart tegen een trammast opgebotst De bestuur der en één der inzittenden, van 't H., liepen enkele snijwonden op, doch de derde inzittende, de 24-jarige Ha genaar J. A. v. d. G„ kreeg een zware hersenschudding. Hij is over gebracht naar het ziekenhuis Zuid- wal, waar hij in de loop van de avond is overleden. Niwin neemt afscheid Maar werkt door De Niwin gaat afscheid nemen, niet omdat zij haar werk nu al gaat beëindigen. Zij zal doorwerken tot de laatste man in het vaderland is teruggekeerd, aldus sprak prins Bern- hard op een bijeenkomst met dé Ne derlandse pers. Het werk gaat voorlopig nog door, maar het zal niet meel* nodig zijn een beroep te doen op dc offervaardigheid van het Nederlandse volk cn op de medewerking van de pers. Dinsdagavond a.s. in het program ma van do strijdkrachten zal de Prins, dc voorzitter van het Niwin- bestuur, een dankwoord spreken tot het Nederlandse volk, dat zijn ver plichtingen aanvaard heeft om de uitgezonden mannen op te nemen in zijn daadwerkelijke belangstelling. Pater Lombardi terug in ons land? Naar .wij vernemen, stelt de lan delijke Sint Adelbertvereniging zich voor, dat pater Riccardo Lombardi S.J. in het late najaar wederom op haar uitnodiging naar Nederland zal komen. Het te behandelen onder werp zal dan betreffende de nieuwe tijd, de „eta di Gesu", de tijd van cle overwinning van hét christelijk ge weten, die volgens de befaamde Italiaanse priester komen moét en komen kan. Mogelijk kunnen nadere medede lingen over deze tweede tournee worden gedaan op de landdag van de Adelbertvereniging, die Zaterdag 17 Juni a.s. in het Oosters Instituut te Leiden zal Worden gehouden. Op die landdag zal als hoofdpunt aan dc orde worden gesteld het vraag stuk Onderwijsvernieuwing. Waar schijnlijk zullen de deelnemers door B. en W. worden ontvangen en zul len zij de Kaag jjjezoeken. TEGELEN AAN DE VOORAVOND VAN PASSIESPELEN. Na meer dan een jaar voorberei ding staat Tegelen thans aan de vooravond van de eerste opvoering in dit seizoen van het passiespel. Ruim 500 Inwoners van Tegelen heb ben zich tot taak gesteld om het drama in beeld te brengen. Het bestuur, van de stichting pas siespelen heeft het openluchtthea ter „De Doolhof" voorzien van nieu we beplantingen, de toegangswegen zijn geasfalteerd en door de bouw van een grote hal voor de spelers is de outillage van het theater veel verbeterd. Het interieur van de tem pel en de paleizen van Pilatus en Herodes zijn verrijkt met schilderin gen van Daan Wildschut, waardoor alles nog meer in een passende sfeer is gebracht. De belangstelling voor de Tegelse passiespelen is dit jaar groter dan ooit te voren. De opvoeringen zijn tot ver in het seizoen volgeboekt. Het aantal aanvragen om plaatsen steegs reeds tot 100.000. Het spel heeft enige wijzigingen ondergaan. Pater Schreurs heeft de tekst herzien en enkele aanvullin gen gemaakt. De contrasterende fi guren van Maria en de moeder van Judas zijn benut om hier het spel tot een dramatisch hoogtepunt op te voeren. Voor het eerst zal ook de verrijzenis op symbolische wijze worden uitgebeeld. Terwijl de rei het „Surrexit Dominus vere, allelu ja" aanheft en deze liturgische zang met rhythmische bewegingen door mevr. van Dalsum ingestudeerd begeleidt, komt het volk van Je rusalem weer op en beantwoordt de jubelzang. Het lijnwaad van Chris tus is dan inmiddels voor het ge opende graf zichtbaar geworden. De opperrechter te Singapore heeft heden bij een verhoor bevolen, dat het dertienjarige meisje, dat tij dens de Japanse invasie op Java aan een Maleise kinderverzorgster, Ami- nah, werd meegegeven, aan haar ouders wordt teruggegeven. Toen dit besluit aan het kind werd medegedeeld, weigerde zij van Amihan gescheiden te worden. De verzorgster riep herhaaldelijk: „Ik kan haar niet laten gaan". De wachtende menigte zag het kind vastbesloten het hoofd schud den, op elk voorstel om de enige moeder, die het zich kan herinne ren, te verlaten. Aminah hield re soluut degenen, die het kind van haar af wilden nemen, van zich af. Tenslotte werden beiden in dezelfde auto weggevoerd. Arbeider om het leven gekomen Vannacht is in Arnhem in een uit drie verdiepingen bestaand huis in de Spijkerstraat brand uitgebroken. De brand woedde in de bovenste ver dieping. De brandweer had het vuur spoedig met veel materieel bedwon gen. Bij onderzoek vond men in een totaal uitgebrande kamer het ge deeltelijk verkoolde lijk van een man. Het slachtoffer bleek te zijn de 32-jarige ongehuwde Jozeph Paw- lik, een fabrieksarbeider van Poolse nationaliteit. Vermoedelijk heeft de man, toen hij vannacht thuis kwam op bed lig gen roken met het vermeld tragisch gevolg. De schade is aanzienlijk. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). Zwakke tot matige wind draaiend naar Zuidelijke rich tingen. Vannacht flinke opkla ringen, morgen overdag toene mende bewolking met lutér in het Zuiden van het land plaat selijk eige regen. Iets zachter dan vandaag. Kleine brand met vreselijk gevolg In het te Amsterdam gemeerde Finse s.s. „Inherl Nurmltien" heeft een kleine brand gewoed, die échter catastrofale gevolgen had. Tot grote ontsteltenis van dc brand weermannen die met zuurstofappa raten het manschappenverblijf, waar de brand woedde, binnendrongen, vonden zij er drie opvarenden, clie met brandwonden waren overdekt. Het waren de 21-jarige stoker J. F. Voltanen, do 21-jarige matroos M. F. Luukka en de 5l-jarigc ma troos N. I. Loytinen. De twee eersten waren reeds overleden voor een arts van de geneeskundige dienst hen kon helpen. Het derde slachtoffer is in ernstige toestand naar het Buiten- f;asthüis vervoerd, zijn toestand is hans redelijk. Een vierde opvaren de, die zich in een kajuit bevond, welke hij door de rookontwikkeling niet meer durfde verlaten, kon door de brandweer worden gered. Volgens de rijkspolitie te water, belast mot het onderzoek naar de oorzaak van de brand, is het vrijwel zeker, dat het vuur ontstaan ls, door dat een der mannen nonchalant is geweest met een sigaret. ASPERGES ETEN! Morgenmiddag zal de Eerste Ne derlandse aspergebeurs te Grubben- vorst worden geopond met een toe spraak van burgemeester. Na een rondgang langs de stands volgt voor de genodigden een bijeenkomst in de consumptietent, waar met asper ges toebereide verversingen zullen worden aangeboden. 's Avonds worden er concerten ge geven door harmoniegezelschappen. De beurs staat sterk in het teken van kwaliteitsverbetering van het product. De productie van asperges is ge durende de laatste 10 jaren in Noord-Limburg meer dan verdub beld en overtreft die van alle cen tra elders in het land gezamenlijk. Hét tweede belangrijke doel van de beurs is propaganda voor de bin nenlandse afzet. Op 15 April 1946 vertrokken ze ven wegenwachtmotoren van dc A. N. W. B. uit Den Haag. Sindsdien is hun aantal steeds verder uitgebreid en thans zijn reeds meer dan hon derd gele motor-met-zijspan-combi naties bekende cn gewaordeerde verschijningen geworden op bet Ne derlandse- wegennet. Tot 1 Mei 1.1. hebben de „gele rijders" in ruim 200.000 pechgevallcn van allerlei aard uitkomst kunnen brengen. Meer dan 2300 maal verleenden zij eerste hulp bij aanrijdingen; ruim 300 auto- en motorbranden hebben ze geblust. Tot voor kort deden zij hun werk uitsluitend op werkdagen, Sinds 14 Mei wordt ook een beperk te Zondagsdienst uitgevoerd. Woensdag 1.1, heeft de wegenwacht een nieuwe uitbreiding ondergaan. Thans is namelijk ook Zeeuws- Vlaanderen in haar activiteit betrok ken. Dat dit in dit gebied gewaar deerd wordt bleek wel bij de ope ning van deze dienst. Veertien bur gemeesters van Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten namen deel aan de ope ningsoptocht. KINDJE GERED DOOR FOPSPEEN Door de tegenwoordigheid van de buurvrouw, mevrouw M., van de fa milie H. to Muiden ontsnapte het twee-jarig zoontje aan dc dood door verdrinking. Het jongetje had zich van huis verwijderd, zonder dat de moeder er erg in had. Pas later kwam zij tot de ontdekking dat haar kind verdwenen was. Tezamen met haar buurvrouw zocht zij de omge ving af en ook de nabije Vecht werd aan een onderzoek onderworpen. Maar er viel niets te ontdekken tot dat de buurvrouw een tweede blik over het water wierp. Zij zag lucht bellen opstijgen en even later twee kinderhandjes verschijnen. Op het zelfde ogenblik sprong zij reeds te water en slaagde er in het kind op het droge te halen. Het jongetje, dat dc fopspeen nog in zijn mond had, had weinig water naar binnen ge kregen, hetgeen volgens do behan delende geneesheer vooral aan de fopspeen is te danken. 10 JAAR GEëlST TEGEN EX-WETHOUDER Voor de bijzondere strafkamer van de Haarlemse rechtbank stond te recht de 37-jarige J. F. P. Dijkhuis, die in de bezettingsjaren wethouder van Rotterdam was geweest. Hij had meegewerkt aan de uitzending naar Duitsland van Rotterdamse gemeen te-ambtenaren en het samenstellen van lijsten van jeugdige personen, die als vergelding voor de aanslag op generaal Seyffardt moesten worden gearresteerd. Ook had hij pogingen aangewend het gemeentelijk appa raat in de Maasstad te nazificeren. De verdachte was door het Haagse bijzondere gerechtshof tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie had de straf verminderd tot tien jaar en waar op enige punten revisie was aangevraagd, de zaak verwezen naar de Haarlemse rechtbank om opnieuw behandeld te worden- De Officier van Justitie mr. J. C .Louet Feisser was van mening, dat deze behandeling niet geleid had tot nieuw licht in de zaak en vroeg bevestiging van het vonnis van tien jaar.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2