Alphens Vogelparadijs „Avifauna" Qtate en nog. gtaatóeie plannen EexCgke cancuwentie moet fiet p.cvtoof zijn l Vogoiö aan atle hoeken dei aaide EieffiefMefcg die uitgtoeide tot een gedwefde onderneming WOENSDAG 17 MEI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Alpiiense Winkelweek Gaarne voldoe ik aan het verzoek, om als voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, afdeling Alphen aan den Rijn, enkele regels te schrij ven met betrekking tot de Alphense Middenstandsactie en Winkelweek. Het ontbreekt de middenstand in Alphen a. d. Rijn niet aan initiatief! De geslaagde tentoonstellingen hebben bewezen, dat Alphen a. d. Rijn de positie als centrum-gemeen te zich meer dan bewust is. Er is een verheugende activiteit merkbaar, die naar mijn mening on geveer gelijke tred houdt met de al gemene ontwikkeling van de gemeen te. De Alphense middenstand reali seert zich, dat de klant weer koning is. De klant stelt nu weer eisen. Het is nu weer verkopen! De tijd van de ruilhandel, zoals dat voor velen in de achter ons liggende jaren wel eens een noodzaak was, is voorbij. Men moet nu weer vechten om de klant. Reclame maken, annonceren enz. is weer een voorwaarde geworden om een afzetgebied te behouden, res pectievelijk te veroveren. Alphen's winkelstraten demonstre ren duidelijk de gewijzigde omstan digheden. Er zijn moderne étalages gebouwd. Het interieur van vele za ken onderging een verbouwing, zó dat er in vele gevallen het oude nau welijks meer valt te onderkennen. Lichtreclames, buiten aan de ge vels en binnen in de vitrines, étala ges en winkels, in vrQeger tijden te tellen, verschenen in de laatste jaren voor de ogen als paddenstoelen uit de grond. Vakkundige etaleurs wed ijveren om de aantrekkelijkste éta lages te maken. Moge met dit al het eigenbelang gediend zijn, het aanzien der gemeente stijgt er mee omhoog! Naest al deze verfraaiingen van blijvende aard, die een sprekende re clame vormen, luidt de Alphense Middenstand opnieuw een tijdelijke actie in. De Alphense Middenstands actie, die gevoerd wordt gedurende vier maanden en waarin enkele hoog tepunten zullen worden gelegd, zal Het is waarschijnlijk niet algemeen bekend, dat de Vereniging „Alphens Belang" een onder-afdeling heeft die te Alphen aan den Rijn de functie van een vereniging voor Vreemde lingenverkeer vervult. Heden is het internationale vogel- park Avifaunate Alphen aan f -i| den Rijn geopend en van morgen af zullen zijn poorten de talloze jgffil»-' - -■* bezoekers toelaten, die van heinde f' 4? en ver zullen komen om de uitge lezen collectie levende vogels te aanschouwen, hier saamgebracht - van a^e hoeken der aarde. Onge- twijfeld zullen velen zich dan af- é^SÊÊÈm jjgfifiW? vragen, hoe het mogelijk was, dat Ik zo iets hier verrees en in zo kor- ÊSÊÈÊÈmJm f te fyrf. «BRSÉËÈÈÊkiËÊ-2È Het antwoord op die vraag is niet liPf*-: >JMjSr f 20 ingewikkeld. IjMÊÈi Alphen aan den Rijn toch is een sterk opgroeiende en bloeiende gemeente in het hart van de pro vincie Zuid-Holland. Wie, met een straal van ongeveer 40 km., een cirkel om deze gemeente trekt, waarvan zij zelfhet middelpunt vormt, vindt naast tal van kleinere gemeenten in dit gebied vrijwel alle grote steden in het Westen des lands: Amsterdam, Haarlem, Leiden, 's-Gravenhage, Rotterdam, Gouda, Utrecht... met een gezamenlijk inwonertal van omstreeks 3]/z millioen. Bedenkt men daarbij, dat voor tallozen van die millioenenbevolking een dag uit de benauwde stad naar buiten een ware verademing is, hoe een tocht door het schone polderland de blik uren kan gevangen houden en de vele schone vogels van diverse pluimage nu eenmaal altijd weer opnieuw bewondering wekken, dan zijn nog slechts de ondernemingsgeest en energie, waarover de oprichters van Avifauna beschikken, nodig om niet lang bij de pakken neer te zitten, maar wetende dat zelfvertrouwen het eerste geheim is van het succes krachtig de handen uit de mouwen te steken, aan te pakken en in ongekend korte tijd een park in te richten, dat er zijn mag! „De cost gaet voor de baet uyt". Zó gold het in de tijd onzer voor vaderen, zó geldt het voor hen, die in Alphen aan den Rijn besloten tot het exploiteren van Avifauna. Mogen zij door het slagen in hun verwachtingen tevens het bewijs leveren, dat de beste eigenschappen van ons Wolk OOK NU nog voortleven en, de gemeenschap, tot nut en zegen zijn. Dat de Alphense Middenstand te zelfder tijd een in alle details goed verzorgde winkelweek organiseert, past goed aan bij het plaatselijk gebeuren, dat zich in de opening van de Avifauna demonstreert. Het is goed en verstandig, dat de middenstand grote activiteit ont wikkelt en aan allen, die zich hier bewegen of zullen bewegen, wil tonen, wat men hier kan presteren. Laat men de trom maar'goed roeren, tonen, dat hier ondernemings geest heerst, dat men niet met de handen in de schoot zit, afwacht, maar VOORUIT wil. Alphen aan den Rijn moet industrialiseren, goed, maar dan dient er te worden aangepakt, doorgetast, dan zal de activiteit allerwege heteen worden geprikkeld, dan moet er een bevolking klaar staan, die beschikt over durf, energie en fantasie. Het zijn eigenschappen, die in Alphen aan den Rijn gelukkig wor den aangetroffen en die het beste doen verwachten voor de toekomst SAMENWERKING van allen, zonder uitzondering. Avifauna een attractie te meer in deze kerngezonde, levende ge meenschap, met haar uitstekende scholen, en alleszins geschikte ver keersverbindingen: water, weg en rail. Factoren, die bij aan wezigheid van goede industrieterreinen nieuwe vestigingen alles zins aantrekkelijk doen zijn, ook omdat de bevolking open oog heeft voor de eisen van deze tijd, en het gemeentebestuur dus de toekomst tegemoet kan koersen met de wind in de zeilen. En als dan God Zijn zegen zal willen schenken op de arbeid van nijvere mensen, welnu, dan zal er na het zaaien ook zeker gemaaid worden. Zo blijve dan voor onze goede gemeente de leuze: Ora et labora. De%urgemeester van Alphen a. d. Rijn, ED. C. WITSCHEY. Alphen wordt aantrekkelijk Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit! Dat heeft u ver leden jaar Augustus kunnen bemer ken, toen voor het eerst het vogel park Aviafauna het hek opende voor de bewoners van de Rijnstreek, om deze in de gelegenheid te stellen, het toen in oprichting zijnde vogelpark te aanschouwen. Zoals u wellicht be kend zal zijn, hebben duizenden van die gelegenheid gebruik gemaakt om de toen aanwezige vogelpracht te be wonderen. Nu zal morgen na een geweldige titanenarbeid, in het bijzonder van die van de Alphense arbeiders, Avi fauna officieel worden geopend voor het publiek. De beoordelingen van de bevolking van Alphen a. d. Rijn zijn zeer verschillend geweest. Er waren veel optimisten, die met ver trouwen en met blijdschap het werk van Avifauna hebben gevolgd. Er zijn evenwel ook pessimisten ge weest, die al vooruit gezegd hebben: dat wordt niets! Dan zijn er even eens geweest, die getracht hebben de zaak van Avifauna tegen te werken. Voor allen komt nu het werkelijke resultaat naar voren en thans zal blij ken, wie van hen gelijk krijgt. Dank zij in de eerste plaats de zegen van God, welke wij dagelijks op ons werk mochten ondervinden; dank zij de ontwerper en aannemer van de diverse bouwwerken, de heer H. Oudennes; dank zij de grote mede werking van het gemeentebestuur, inzonderheid Van de heer Ed. C. Witschey, de onlangs benoemde bur gemeester, en vooral die van de heer W. Brouwer, die gedurende een belangrijke periode van de tot stand- koming van Avifauna loco-burge meester is geweest; dank zij de me dewerking van de Rijks- en Pro vinciale Waterstaat, die er allen toe hebben geleid, dat het internationaal vogelpark kan worden geopend. Vanaf morgen Hemelvaarts dag zal iedereen in de gelegen heid worden gesteld om de trots van Alphen a. d. Rijn Avifauna in zijn eerste jaars te kunnen zien. Grootse perspectieven. Ook zal het park 's avonds open gesteld worden en wel vanaf 8 uur tot 12 uur. Dan zal de meest moder ne buitenverlichting in gebruik ge nomen worden, welke door Philips vervaardigd is en door de firma Ponsioen en Zonen te Alphen aan den Rijn aangelegd. Deze verlichting is in Nederland nog niet in gebruik moeten leiden naar eerlijke concur rentie. Ik spreek van harte de welgemeen de wens uit, dat deze actie een suc ces moge worden. De Alphense Mid denstand kan nu tonen door goede kwaliteit, billijke prijs, service en wat dies meer zij, dat Alphen aan den Rijn inderdaad voorziet in alle behoeften der bevolking van de streek in het algemeen, maar heel in het bijzonder van de financieel minst sterken. A. F. RUIJSSEAARS, Voorz. R.K. Arbeidersbeweging. en zal op zichzelf reeds een attractie zijn door haar schoonheid, 's Avonds zullen in het park muziekuitvoerin gen gegeven worden door de be roemdste Nedeilandse en buiten landse orkesten. Door de gunstige ligging van Al phen a .d. Rijn zijn de mogelijkhe den van Avifauna veelzijdig. Alphen a. d. Rijn ligt namelijk binnen een straal van 35 km. in een bevolkings- i gebied van 3.500.000 inwoners. Avifauna's restaurant biedt plaats aan ongeveer 600 personen. Het pa viljoen dat boven het restaurant ge bouwd is, biedt een uitzicht over het gehele park, waar alle waterpar tijen en vogels in hun natuurlijke staat, rustig bezien kunnen worden. Dit paviljoen is vanaf 21 Juni a.s. geopend, en biedt ruimte welke ook geschikt is voor tentoonstellingen, congressen, modeshows en dergelij ke. Het ligt ook in de bedoeling de paviljoenzaal in te richten voor het houden van congressen, die door buitenlanders benut kunnen worden. Wij denken hier aan congressen van wetenschappelijke verenigingen, vakverenigingen, politieke .partijen en bijeenkomsten van regerings instanties. In deze zaal zullen dan namelijk alle plaatsen voorzien wor den van koptelefoons, die in verbin ding staan met microfoons, waarvoor tolken de inleidingen van de verga dering in de gewenste taal overzet ten, alsmede al het gesprokene, waar door veel tijdverlies voorkomen wordt. Wij spraken ook over het geven van modeshows. Nederland is name lijk hard op weg de plaats in te ne men van Duitsland op het gebied van de damesconfectie-industrie. Voor de oorlog had de Nederlandse indus trie een omzet van nog geen 10.000.000 gulden, op het ogenblik al ruim 50.000.000 gulden. Ieder jaar wordt in Amsterdam een fashion- wee.k gehouden voor de buitenland se relaties. Avifauna is door haar schoonheid in staat in alle opzichten deze modeshows, welke overigens veel zorg vereisen, goed te doen ver lopen. Industrialisatie. Avifauna zet de eerste stap op de weg van de gemeentelijke industria lisatie. Immers, ook tourisme is een industrie en wel een van de aller eerste rang. De gehele gemeente en in het bijzonder de middenstand kan profijt trekken van de vreemdelin- gnstroom, welke naar Alphen a, d. Rijn zal komen. Door de groots opge zette fokkerij van vogels en door de handel daarin zal Alphen a. d. Rijn in de toekomst het internationale centrum worden van de vogelwereld. De snelle ontwikkeling van Avifau na in de laatste negen maanden, zal zich zo blijven voortzetten, wanneer op dezelfde steun van de gemeente gerekend kan worden. Wij zijn zeer tevreden over het geen in zo'n korte tijd is gepresteerd. De completering van de vogelstand moet evenwel natuurlijk nog plaats vinden. De aanwezige soorten zijn slechts een begin van de grote col lectie, welke in de toekomst in Avi fauna te bewonderen zal zijn. Onze grote zorg is, dat Alphen a. d. Rijn te weinig hotelgelegenheid heeft, te weinig bezienswaardigheden om tou- risten hier enkele dagen aangenaam te kunnen huisvesten. Om het tou risme nog meer aan te trekken laat Avifauna dit seizoen een salonboot met een capaciteit van 350 personen naar de Braasemermeer varen, ten einde het publiek in de gelegenheid te stellen ook van de schoonheid van bet Braassemermeer te genieten. Door overeenkomst met de N.V. Citosa en N.V. Maarse en Kroon is het mogelijk geworden, bezoekers, die niet in de directe omgeving van Alphen aan den Rijn wonen, tegen billijke tarieven naar Avifauna te vervoeren. Voorts hebben wij dag en algehele abonnementen beschik baar gesteld. De eerste soort geeft alleen overdag toegang tot het park, de tweede soort ook des avonds, met uitzondering van de speciale uitvoe ringen. Moge Avifauna in lengte van da gen bestaan, tot zegen van de gehele gemeenschap. Dat zij Alphen aan den Rijn moge brengen tot de plaats, wel ke onze gemeente toekomt, namelijk tot centrum stad van Zuid-Holland. G. v. d. BRINK, Directeur „Avifauna". Veelomvattend zijn de werkzaam heden dezer V.V.V. te Alphen aan den Rijn uiteraard niet. Zy bepalen zich inhoofdzaak tot het geven van inlichtingen aan personen, die Alphen a. d. Rijn als hun woonplaats kiezen en het verstrekken van gegevens over de speciale vacantie-oorden in ons land, aan inwoners van Alphen, die er eens „uit" willen. Een „va- cantie-oord" is Alphen aan den Rijn helaas nu eenmaal niet. Onze gemeente is, in vergelijking met vele andere, niet rijkeljjk be deeld met natuurschoon en beziens waardigheden bezitten wij ook vrij wel niet. Het polderland wordt, wel licht vaak ten onrechte, door de va- cantie-ganger slechts bij uitzondering gezocht. Maar in onze woonplaats, met haar vele industrieën van bete kenis en haar vooruitstrevende mid denstand, vervult niettemin V.V.V. haar bescheiden taak. Het was dan ook prettig, bij de beantwoording van verzoeken om inlichtingen, welke ons nogal eens bereiken, in de laatste jaren mel ding te kunnen maken van de jaar lijkse Rijwiel-Vierdaagse, overal in den lande reeds bekend als de „Laura-rit". Thans heeft Alohen aan den Rijn er een aantrekkelijkheid bijgekregen en wel een zeer belangrijke. Nu. dank zij het initiatief en de onderne mingsgeest van de heer G. v. d. Brink, het Internationaal Vogelpark „Avifauna" zal worden geopend, is Alphen aan den Rijn in het bezit ge komen van een culturele instelling, een bezienswaardigheid, een attrac tie, waarover niet alleen in Neder land. maar ook vér daarbuiten ge sproken zal worden en reeds gespro ken wordt en die, naar met gerust heid kan worden verwacht, duizen den duizenden bezoekers zal trek ken. De V.V.V. waardeert het in hoge ma- te, bij haar optreden naar buiten, van deze prachtige aanwinst gewag te mogen maken, zo dit nog nodig mocht zijn. Wij wensen niet alleen de heer Van den Brink en zijn medewerkers, maar ook de gemeente Alphen aan den Rijn geluk met dit bezit en spre ken gaarne de beste wensen uit voor het welslagen der onderneming. Commissie V.V.V. „Alphens Belang", J. C. DEURLOO, secretaris. VANDAAG is dan de dag aangebroken, waarop de kroon gezet zal worden op de nieuwste onderneming van de heer G. v. d. Brink, en wel de opening van zijn internationaal vogelpark „Avifauna". Het vo rig jaar om deze tijd was het slechts 3 h.a. groot en diende, met een kleine tweehonderd vogels tot eigen liefhebberij. Plaatsgenoten mochten er eveneens een kijkje nemen. Het begon met enkelen. Hun aantal groeide evenwel zo snel, dat het kleine tuinhek, naast de villa, weldra gesloten werd. Het was toen reeds zo mooi, dat de bezoekers verrukt terugkeerden. Thans negen maanden later be slaat de oppervlakte 9 h.a. Het aan tal der gevederde bewoners loopt nu in de drieduizend, terwijl er nog honderden onderweg zijn. Het aan tal soorten is toegenomen tot onge veer driehonderd. Er zijn fazanten, kwartels, ganzen, eenden, zangvo gels, waadvogels, steltlopers en nog veel meer, alle van het uitheemse soort, in wondermooie, exotische kleurenpracht. En het zijn niet al leen de vogels die een lust voor het oog zijn, maar evenzeer de parkaan- leg. de beplanting met groen, strui ken, bloemen, het gazon en wat dies meer zij binnen de met rustiek hek werk omsloten perken, de vele rus tieke bruggetjes, de kunstzinnig uit gevoerde nachtverblijven der vogels, de vele mooie volières met wonder schone planten- en bloemengroei, de beschilderingen van de vogelhuisjes, de rotspartijen, de waterval, grote en kleine vijvers. Dit was voor velen het vorig jaar slechts een visioen, een droom, maar toch een droom die geen bedrog bleek. De pessimisten zijn bedrogen, de optimisten zijn in hun enthousiasme versterkt. Koop man in hart en nieren stelde de heer v. d. Brink 'met „Avifauna" natuur lijk ook een economisch doel. Maar dat toch niet alleen. Wetenschappe lijke en culturele motieven zijn mede de pilaren waarop hij heeft gebouwd. Theorie en practijk gaan samen Men weet immers in Nederland nog zo weinig af van vogels, van hun le ven, het soort, land van herkomst en vul het verder zelf maar aan, want de fauna is een wetenschap op zich, een wetenschap die geschraagd moet worden door de liefde voor de die ren. Het bezoek door schoolkinderen zal worden gestimuleerd. Een we tenschappelijke bibliotheek verschaft straks de nodige theorie, die de lief hebbers ter plaatse kunnen confron- Vervolg 2e blad pagina 2

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7