Tweede Nederlandse bedevaart te Rome Historisch Delft in herstel WOENSDAG 17 MEI 1950 DE LEIÜSE CO'IRANT DERDE BLAD PAGINA 1 Onder leiding van mgr. Huibers (Extra K.N.P.-bulletin) De Romeinse correspondent van het K.N.P. seint ons uit Rome d.d. 16 Mei: Maandagavond om 19.20 uur is de tweede Nationale Bedevaart uit Ne derland op het Stazione Tiburtina in Rome gearriveerd onder leiding van Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, en Mgr. J. W. M. Baeten, coadjutor van de bisschop van Breda Toen de trein met de 800 Nederland se pelgrims het station binnen reed, stonden reeds talrijke Nederlanders met het fiere rood wit en blauw van Nederlandse vlaggen en het geel wit der pauselijke vlaggen hun landge noten op te wachten. De uniformen der Katholieke Nederlandse gezins verzorgsters en de catechisten, die in groten getale waren opgekomen om deze trein met pelgrims te verwel komen en die haar verenigingsvlag- gen en vaandels hadden meegeno men, gaven aan het geheel een fleu rige aanblik. Onder de wachtenden bevonden zich de Nederlandse ge zant bij de H. Stoel, Jhr. Mark Weede en echtgenote, Mgr. Jan Olav Smit, tit. bisschop van Paralus en kanunnik van St. Pieter, Mgr. dr. B. Eras en Mgr. drs. J .W. L. Da- men, Rector en vice-rector van het Nederlands College te Rome. de !<?- den van de Stichting „Radio Anno Santo", die des middags reeds per K.L.M.-vliegtuig .Prinses Irene" op het vliegveld „Ciampino" bij Rome. waren gearriveerd, Mgr. dr. Jac. Bru- ning, minutant-archivaris van de H. Congregatie der Oosterse Kerk teza men met andere correspondenten van de Romeinse Nieuwsdienst van het K.N.P., vertegenwoordigers van de Nederlandse dagbladen te Rome en talloze andere Nederlanders, die zich te Rome bevinden onder wie een groep, die met een bus, welke de letters droeg van de provincie Zeeland, naar het station was geko men en tenslotte Mgr. Sergio 'Pigne- doli, hoofd van de afdeling pers van het Centraal Comité voor het H. Jaar. Toen de trein het station bin nenkwam weerklonk het Stazione Tiburtina van een spontane commu nity-singing- van Nederlandse liede ren en leek het of een stukje Ne derland naar het zomerse en zonnige Italië was overgeplant. Tijdens de officiële begroeting van Mgr. Huibers en Mgr. Baeten weer klonken oVer en weer de kreten van: Evyiva il Papa! en Leve de Konin gin! Het Wilhelmus weerklonk. Dan volgde een hartelijke begroeting der Nederlanders in Rome met de pel grims, die overal oude vrienden schenen te ontmoeten. De gezinsverzorgsters brachten een ontroerende vlaggenhulde aan de Ne derlandse bisschoppen. Daarna ver trokken de beide bisschoppen naar het Nederlands College, waar zij de zer dagen zulten vertoeven. De 800 pelgrims gingen met 15 reusachtige autobussen in twee ver schillende richtingen al zingend in de prachtige lente-avond door de PRINS BERNHARD ONTVING EEN HALTER Gistermiddag is op de „Karei Doorman" in tegenwoordigheid van prins Bernhard, van de bevelhebber der zeestrijdkrachten vice-admiraal E J. van Holthe en van vice-admi raal J. J. L. Willinge, die de opper ste leiding heeft van de op 22 Mei beginnende vlootoefening „Activity", voor de eerste maal in haar geheel de film vertoond, gemaakt tijdens de reis van de Prins met het oefensmal deel naar de Antillen en Suriname. Z. K. H. had voor deze gelegenheid dc kleurenfilm ter beschikking ge steld, tijdens deze reis door hem zelf opgenomen. Na afloop van de voor stelling werd Prins Bernhard aan dek nog een uitneemb'are halter voor gewichthefoefeningen overhandigd, welke hem tijdens de reis door offi cieren en manschappen was toege zegd. Voordat de filmvoorstelling een aanvang nam heeft vice-admi raal Van Holten aan de pers een en ander meegedeeld over de taak van de marine. GOUDEN JUéILEUM ALGEMENE LANDARBEIDERSBOND Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Algemene Nederland se Landarbeidersbond wordt te Leeuwarden een driedaags jubi leumcongres gehouden. Overzicht tijdens de openingsrede door de Bondsvoorzitter, de heer J. Lageveen. straten van Rome naar de pelgrims centra. Dinsdagmorgen hebben zij gezamenlijk onder leiding van hun bisschoppen het eerste jubileumbe zoek gebracht aan de St. Pieter. Dinsdagmiddag gingen zij naar de basiliek van St. Paulus buiten de Muren. Aansluitend daarop hebben zij een bezoek gebracht aan de cata comben van de H. Calixtus. Vandaag (Woensdag) zouden zij de twee an dere hoofdbasilieken bezoeken, ten einde te voldoen aan de voorwaar den, die zijn gesteld voor het ver dienen van de Jubileumaflaat. Vrij dagmorgen om 9.30 uur zal Z. H. de Paus de leden van de Stichting „Ra dio Anno Santo" en alle Nederland se pelgrims in audiëntie ontvangen, bij welke gelegenheid de maquette van de nieuwe zender aan de H. Va der zal worden aangeboden. Radio Vaticana zal deze audiëntie uitzen den. met GLANS gesproken £eidó ölatian faci/gt een vernuftige autamatiixiPie BeaeiCiging De modernisering van de z.g. „be veiliging" van de Nederlandse Spoor wegen schrijdt voort. Deze moderni sering betekent de vervanging van de mechanische of electrische bedie ning van de beseining, en van het blokstelsel, doar automatisering, ter wijl de vroegere armseinen de sein* palen dus met seinarmen) plaats ma ken voor lichtseinen., Het station Den Bosch wordt thans uitgerust met een volkomen automa tische bediening van de lichtseinen en van de wissels volgens het zoge naamde N-X seinstelsel. De puzzle- achtig aandoende letter N en X zijn klanknabootsende afkortingen voor „entrance" en „exit" (in- en uitrit). Voor de uitvoering van dit stelsel worden alle sporen op het emplace ment geisoleerd. Dit emplacement wordt in het seinhuis op een tableau voorgesteld. Dit tableau nu js voor zien van een groot aantal knoppen. Wil men nu bijv. een trein het sta tion doen passeren of binnenrijden dan drukt men op de knop bij het punt waarop de trein binnenkomt en op die, waarop de trein zal uitrij den (of stoppen). Automatisch rege len zich dan alle wissels en alle seinbeelden aangegeven. Vergissingen zijn uitgesloten, want wanneer het spoor, waarop de bedoelde trein moet passeren, bezet is wordt dit niet alleen op het tableau aangegeven door lam pjes, maar bovendien blijft het bezette spoor automatisch bevei ligd, zodat de wisselstraat afgeslo ten blijft. In de practijk gaat dit automatisch stelsel zelfs nog ver der, want het tableau kan van te voren ingesteld worden in dier voege, dat wanneer een bepaalde- „wisseltraat" met een trein bezet is', automatisch een tweede „wis selstraat" wordt ingeschakeld met hetzelfde begin- en eindpunt, resp. indien ook deze tweede wissel straat niet vrij is» een derde. Naast de automatische handelin gen, laat het tableaux ook handbe diening toe ingeval van storing. Aan deze moderne stationsbevei liging, wordt thans de laatste hand DEVIEZEN VOOR TOERISTISCHE REIZEN NAAR ZWITSERLAND. De mogelijkheid is wederom ge opend tot het indienen van aanvra gen ter verkrijging van reisdeviezen voor toerisme Zwitserland, zo deelt het ministerie van financiën mede. Voor de reizen aanvangende in de maanden Juni Juli, Augustus of September 1950 kunnen personen, die 1 Januari 1950 de leeftijd van 14 jaar hebben bereikt, in aanmerking komen voor toewijzing van een be drag van ten hoogste Zw Frs 440, waarvan per dag over ten hoogste Zw Frs 40 mag worden beschikt. Kinderen, die op 1 Januari 1950 nog geen 14 jaar waren, komen in aan merking voor toewijzing van een be drag van ten hoogste Zw Frs 220, waarvan per dag over ten hoogste Zw Frs 20 mag worden beschikt. Aanvragen moeten uiterlijk 27 Mei s. bij de gemachtigde instellingen worden ingediend. De toewijzing zal door middel van loting geschie den; het systeem, waarbij de kans op toewijzing stijgt, naar mate de belanghebbende minder aanvraagt zal niet worden toegepast. Daaren tegen is een beperkt bedrag beschik baar gesteld voor het organiseren van groepsreizen door enkele reis- verenigingen en reisorganisaties. De toewijzing aan deelnemers aan deze groepsreizen zal zonder loting ge schieden. Men is reeds doende met uiteraard omvangrijke beproevingen, want de apparatuur voor deze bevei liging is zeer ingewikkeld, hetgeen wordt geillustreerd door de volgen de getallen: in totaal zijn er 2000 re lais, 20.000 contacten en 200.000 M. draad gebruikt. Den Bosch zal niet het enige sta tion zijn, dat deze moderne beveili ging krijgt. In het algemeen zullen alle grote stations op den -duur op dezelfde wijze worden beveiligd. Maar in het 10-jaren-plan, dat voor lopig opgesteld is, komen allereerst aan de beurt Arnhem, Leiden, Eind hoven, Enschede Zutphen en Zwol le. Voor de automatisering van de beveiliging der verschillende baan vakken is eveneens een 10-jarenplan opgesteld, dat echter de modernise ring met automatische lichtseinen en automatisch blokstelsel, van het gehele hoofdnet omvat. Op een desbetreffende vraag ant woordde ir. Verstegen, dat er voor de beveiliging van het station Den Bosch veel belangstelling in het bui tenland bestaat en dat de verwach ting wordt gekoesterd, dat de Bos sche stationsbeveiliging nog voor 1 Juli van dit jaar in gebruik kan worden genomen. GEEN VERGUNNING NODIG VOOR VERKOOP VAN CON SUMPTIE-IJS. Onlangs werd in Dordrecht een groentenman veroordeeld omdat hij consumptie-ijs in zijn zaak had ver kocht, zonder daarvoor een vergun ning te hebben. Men meende dit vonnis te kunnen uitspreken aan de hand van een mededeling van de kamer van koophandel in Dordrecht waarin staat, dat in dit geval een vergunning nodig was, waar de ver koop van ijs in een groentenwinkel een aparte tak van kleinhandel is. De Hoge Raad kreeg nu de vraag te beantwoorden of het verkopen van consumptie-ijs aan het publiek een tak van detailhandel oplevert en dientengevolge een „tak van bedrijf is in de zin van het vestigingsverbod De Hoge Raad heeft overwogen, dat onder tak van detailhandel een complex van ondernemingen moet worden verstaan, die op het gebied van de verdeling van waren eenzelf de terrein bestrijken. Doch bij de distributie van consumptie-ijs is dit niet het geval. Dit wordt immers verkocht in zaken, die onderling zeer van elkaar verschillen. Op deze gronden heeft de Hoge Ragd het vonnis vernietigd en de groenteman van rechtsvervolging ontslagen. De ministeries van justitie en van verfceer en waterstaat hebben, in af wachting van het in werking treden van het wegenverkeersrelement, be paalde faciliteiten verleend aan ge bruikers van bromfietsen. Ook de minister van financiën heeft de regeling voor bromfietsen verruimd door goed te keuren dat de vergunning tot het achterwege laten van het provinciale nummer op het aangiftebiljet op alle merken van bromfietsen van toepassing wordt. Drie organisaties van Nederlandse kapperspatroons, die al geruime tijd strijden in conflict zijn over de be voegdheid tot het afnemen van kap- persvakexamens en de uitreiking van een vakdiploma, zijn tot een princi pieel vergelijk gekomen. Waarschijn lijk zal hiervan het gunstig gevolg zijn, dat de kappersbedienden zich binnenkort slechts kunnen opgeven voor één vakexamen, dat evenals het daarbij uit te reiken diploma wette lijk is erkend. De „Ermelo" van de Holland-Ve- luwelijn heeft een reis achter de rqg die haar nog lang zal heugen. Een week lang heeft de boot gedaverd van het gezang en gelach van een 70-tal leerlingen van de Juliana- school te Bussum. Maar ook aan dachtige stilte heeft er geheerst on der de aanschouwelijke lessen tij dens de tocht over het IJselmeer, langs de rivieren de Usel, de Rijn en de Waal. Een bonte avond vorm de een waardig slot van een week varen. N.v.d.D. NOODWET DREES Naar het zich laat aanzien zal nog deze maand een aanvang kunnen v/orden gemaakt met de toeslagen, welke volgens een onlangs door de Eerste Kamer aangenomen wet wor den toegekend op de normale uitke ringen van de Noodwet Ouderdoms voorziening aldus d. Volkskr. Zodra degenen zijn geholpen, die geen enkele rente trekken, zmllen ook zij aan de beurt komen, die wel een rente trekken. De Rijksver zekeringsbank zal deze 5 percent toeslag, welke corespondeert met de algemene 5 percent loonsverhoging, uitbetalen met een wettelijk vast gesteld minium van 2 gulden per maand voor gehuwden en 1 gulden per maand voor ongehuwden. Het troepenschip „General W. M. Black" wordt Donderdag 18 Mei a.s. in de vroege morgen met repatrië rende militairen uit Indonesië voor IJmuiden verwacht. De ontscheping der opvarenden be gint onvoorziene omstandigheden voorbehouden Donderdag 18 Mei des morgens te 9 uur in de haven van Amsterdam. Gistermiddag heeft Prof. Ir A. M. Sprenger de eerste steen gelegd voor het in opbouw zijnde instituut voor bewaring en verwerking van tuin bouwproducten te Wagen ingen. De directeur van de tuinbouw, Ir. A. W. van de Plassche, voorzitter van het bestuur van de stichting van dit instituut, dat het resultaat is van samenwerking tussen de overheid, handel en wetenschap, hield een toe spraak, waarin hij een uiteenzetting gaf van de rol. die bewaring en ver werking van onze tuinbouwproduc ten bij de afzet speelt. Ofschoon de mogelijkheden van het klimaat bij het telen van groen ten, fruit en bloemen zodanig wor den benut, dat een natuurlijke sprei ding optreedt over het gehele jaar, zijn perioden van overdaad onver mijdelijk, aldus spr. Tegenwoordig zijn echter de mogelijkheden tot het bewaren van producten en het ge ven van een nuttige bestemming door verwerking van producten van min dere kwaliteit belangrijke schakels geworden bij de afzet. Het inzicht bij telers en handela ren, dat wetenschappelijk onderzpek noodzakelijk is. heeft in niet gerin ge mate bijgedragen tot vooruitgang en tot versteviging van onze positie op de buitenlandse markten, terwijl spreidingsmogelijkheden in het binnenland konden worden vergroot Het is, volgens spreker de grote verdienste van Prof. Sprenger, dat hij reeds 25 jaar geleden de aandacht vestigde op dit onderdeel van de ont wikkeling der Nederlandse fruit teelt. Nadat Ir van de Plassche nog ge sproken had over de rechtstreekse taak: het onderzoek aan het instituut ten behoeve van de practijk, en over de taak van voorlichting en onder wijs, sprak hij de hoop uit, dat het instituut werkzaam moge zijn ten dienste van de voeding van mens en tot steun van tuinbouwers, han delaren en verwerkers. De directeur van het instituut, Ir. A. K. Zweede, gaf hierna een uiteen zetting van de bouwplannen. Om streeks Juni 1951 hoopt men het ge bouw met koel-, vries- en rijpings- cellen gistingscellen, machineka mers, laboratoria, les- en demonstra tielokalen enz. gereed te hebben. WACHTEND OP HET WEDERZIEN De ouders van de 13-jarige Ber tha Hertogh, die op het ogenblik in een kindertehuis in Singapore ver blijft, wachtend op een schip dat haar naar Nederland zal brengen, zijn woonachtig te Bergen op Zoom. De heer en mevrouw Hertogh-Hun- ter hebben hun kind in 8 jaar niet meer gezien, n. 1. sinds hun interne ring door de Japanners. Na hun be vrijding door de geallieerden in 1945 hebben zy overal naar hun kind laten zoeken, doch alle naspeuringen bleven tot voor kort zonder resul taat. De ouders, die van het vinden van hun kind door de krant kennis kregen, zijn buitengewoon gelukkig en niet alleen de heer en mevrouw Hertogh doch ook de 5 broertjes en zusjes die met de ouders naar Ne derland repatrieerden. De „Surreitne", waarmee het kind huistoe komt vertrekt eind deze maand uit Singapore naar .Marseil le, waar de reizigers op de trein zul len overstappen die hen, en dus ook het verloren kind naar Nederland zal brengen. Tegen de 36-jarige landarbeider H. C. uit Appingedam, in Aug. 1944 bewaker in het cocentratiekamp te Vucht, werd door de officier van Justitie te Leeuwarden 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist. C. heeft deel uitgemaakt van exe cutiepelotons doe gijzelaars hebben doodgeschoten. De beurs heeft gisteren scherp ge reageerd op het bericht over de schadevergoeding van 200 millioen gulden, die de regering van de R. I. S. van de Nederlandse regering zou willen opeisen. De ongunstige in druk, die hiervan uitging, en de toe voeging omtrent de met Nederland se pensioenen te nemen represailles veroorzaakten over de gehele linie aanbod. Het publiek werd huiverig en er kwamen verkoper in de markt, waardoor de koersen op een gevoe lig lager peil belanden, dat voor cultures gemiddeld een verlies van 5 a 6 pet. betekende. Gunstige resul taten van ondernemingen, ook van Omvangrijk restauratiewerk In Delft, de oude centrum-gemeen te van West- en Delfland, met haar rijkdom aan stedeschoon en histo rische gebouwen, weet men zo lang zamerhand wat restaureren is. Om streeks 1920 werd de restauratie ter hand genomen van het koor der Nieuwe- of St. Ursula-kerk aan de Markt, het mausoleum der Oranje's, als een feestgave van het Nederland se volk bij de herdenking, in 1923, van de 25-jarige regering van Ko ningin Wilhelmina. In dit toen zeer bouwvallig kerkgebouw, werd in 1584 het stoffelijk overschot bijgezet van de grondlegger van onze Staat en on ze onafhankelijkheid, Prins Willem I van Oranje. Na hem vonden hier alle Oranjetelgen een laatste rust plaats, behalve Stadhouder Willem III, die als Koning van Engeland in Britse bodem rust, en Prins Willem V, de laatste Stadhouder, die te Bruns- wyk overleed en werd begraven. Aan de Noordzijde van het kerkgebouw, monument van godsdienst en cul tuur, vindt men nog de eenvoudige graftombe van Delft's vermaarde zoon Hugo Grotius, „Europa's roem". Thans is ook de ruim honderd me ter hoge toren dezer kerk geheel ge restaureerd en wordt de laatste hand gelegd aan de restauratie van de hoofdingang. De toren-restauratie begon in Maart 1938; zij heeft dus, mede ten gevolge van de bezetting, die het werk zeer vertraagde, ruim 12 jaar geduurd. Het Prinsenhof. In ongeveer het zelfde tijdsverloop kwam ook de restauratie van het Prinsenhof, het voormalige St. Aagh- ten-convent, een der voornaamste vrouwenkloosters van het oude Hol land, tot stand. Dit convent diende van 1572 tot 1584 tot woonplaats van de Prins van Oranje, die er op 10 Juli 1584 viel onder moordenaars hand. Reeds tijdens het leven van de Prins begon het verval van dit historisch gebouwen-complex, dat in de loop der tijden beurtelings zou dienen tot armenschool, kazerne, goe derenmagazijn ensoepkeuken! Eerst in 1849 gingen er stemmen op, die met verontwaardiging wezen op de schande van dit verval. Maar het zou Juli 1934 worden, vooraleer de Stichting „Het Princenhof" werd op gericht, die zich ten doel stelde, deze „vlek op Delft" uit te wissen. On der de deskundige leiding van prof. N. Lansdorp werd Delft eindelijk, door de zeer geslaagde restauratie van het Prinsenhof, een stuk schoon heid rijker dat nu, ingericht als Ste delijk Museum, reeds tienduizenden bewonderende bezoekers heeft ge trokken. Ook de oude Grafelijke Herberg aan het Oude Delft, nabij het Prin senhof, sedert 1645 zetel van het Hoogheemraadschap Delfland, werd in de jaren 193133 grondig geres taureerd en in oude luister hersteld. In herwonnen schoonheid en pracht, vermag dit monument van 16 d'eeuwse bouwkunst, gesierd met een vermaarde, in laat-gothische stijl opgetrokken gevel, nu stadgenoot en vreemdeling te boeien. Een niet zó ingrijpende, maar toch vermeldens waardige restauratie is ook die van het voormalig Wapenmagazijn of Ar mamentarium der vroegere Staten van Holland en West-Friesland, aan de Korte Geer. Daterend uit 1692, diende dit uitgestrekte bouwwerk na de bevrijding gedurende enkele ja ren als interneringskamp voor poli tieke deliquenten. Als zodanig dreig de het eveneens een „vlek op Delft" te worden. Vanwege het Dep. van Oorlog is er thans een (niet voor het publiek toegankelijk) wetenschappe lijk Museum van modern wapenma teriaal in gevestigd, waardoor het gerestaureerde gebouwen-complex weer enigermate aan z'n aanvanke lijke bestemming beantwoordt. De Oude Kerk. Heel wat omvangrijker is de thans eindelijk begonnen restauratie van de Cude of St. Bartholomeuskerk, be kend wegens zijn scheve toren, op het Oude Delft, tegenover het Prin senhof. Op 23 Sept. 1921 werd de kap van de Z. W. beuk dezer kerk door een brand, die het gehele bouwwerk ernstig bedreigde, vernield. Het her stel bepaalde zich later tot deze zij beuk, maar de rest van het gebouw verkeerde ten slotte in zo'n deso late staat, dat zelfs de Noorderbeuk op invallen stond. Met de zeer nood zakelijkste restauratie, waarvan de kosten voorlopig op ƒ540.000.zijr. geraamd, is onlangs een begin ge- cultures, zoals de landbouw maat schappij „Getas", die weer 7 pet. dividend betaalt, vielen hierbij in het niet. De Kdonesische situatie werd gisteren weer van de somber ste kant bekeken, en enig herstel in het koerspeil deed zich dan ook niet voor. Eerder viel tegen het sluiten van de markt nog een verdere af brokkeling te constateren, zodat de koersen vrijwel op het laagste punt van de dag de notering verlieten. Groot was de affaire niet, maar de achteruitgaande koersbeweging veroorzaakte een onbehagelijke stemming, vooral ook toen Kon. Ólie de daling nog stimuleerde, door tot 281 in te zakken. Van Maandag de overige interna tionale fondsen bleef Aku aanvanke lijk goed gehandhaafd, maar kon zich tenslotte niet tegen de verkoop druk verzetten, waarna een note ring volgde van 169 (171 1/4). Voor Philips was de belangstelling weer gering, dat slechts een enkele note ring tot stand kwam. Amerikanen bleven gehandhaafd, maar hadden vrijwel geen affaire. Nederlandse Staatsfondsen een frac tie luier en stil. ProL 2 1/4 pet. maakt. De historische en monumen tale betekenis van dit 13 d'eeuwse kerkgebouw, dat door de eeuwen heren een integrerend deel uitmaakte van het Delftsc stadsbeeld, kan niet te hoog worden aangeslagen. Men vindt er de graftomben in van de oude Hollandse zeehelden Maarten Tromp en Piet Hein, alsook dat van de Delftse natuurkundige Antony van Leeuwenhoek. Vóór de Reformatie was hier het centrum van de oude Delftse devotie ter ere van Maria van Jesse, welker jaarlijkse Omme gang pelgrims aantrok uit heel het land, ja van buiten de grenzen. Een schone traditie, welke, zij het dan in bescheiden vorm, sedert ongeveer een kwart eeuw door Delft's Katho lieken op verheugdende wijze werd hervat. In vier dagen verre s een boortoren Soms legt de beitel het af tegen de ondergrondse steenlaag (Van onzé speciale verslaggever) Heen en weer rijden de lange trei nen met olietanks van Schoonebeek naar Pernis; want meer dan 1800 kubieke meter olie per dag wordt uit de Drentse bodem getrokken. Als men nu leest, dat ook elders in ons •land boortorens zijn verrezen, dan betekent dit nog niet, dat het op de eerste plaats om nieuwe olie-win ning gaat. Want de kans on winning is vaak één op honderd. Maar van uit die torens verricht men eerst bo demonderzoek volgens dc zogenaam de geophysische methode, seismisch en gravimelrisch. Daardoor verkrijgt men inzicht in de bodemstructuur, hetgeen belangrijk is voor de geolo gen en waardoor de kans op het missen van olie-aders sterk wordt verkleind. Dat eerste bodemonderzoek is on langs nog geschied aan de rand van het Gooi, nabij Steenbergen, bij An- del in de Liesbosch, bij Wierden in de buurt van Almelo en te Ruinen. Die proefboringen hebben geen aard olie opgeleverd, maar wel waarde volle geologische gegevens. Van belang ook zijn de werkzaam heden, die op het ogenblik geschie den bij Marum in Friesland, bij Warmenhuizen en Oostzaan, bij Staphorst en Voorthuizen. Daar is de Nederlandse Aardolie-maatschap pij (de gezamenlijke onderneming van Koninklijke Shell-groep en Stan dard oil van New Jersey) volop in actie. En weer andere plannen han gen in de lucht. 2300 meter de grond in Diep in het vlakke land, gelegen aan een onbegaanbaar weggetje, ligt het boorterrein van Voorthuizen. Maar ver in de «omtrek ontdekt men de veertig meter hoge boortoren, een kolos, die nochtans in vier da gen tijds werd opgericht en waar onder nu gedurende vijf maanden het interessante boringswerk wordt verricht Men is nu bijna gevorderd tot 1500 meter diepte, maar de be doeling is, te komen tot 2300 meter. De vraag is echter, of men het snelle tempo zal kunnen volhouden. Toen wij er eens gingen kijken, vorderde de boring slechts langzaam vanwege de zeer harde formaties van zand- en kleisteenlagen. Vanaf de 1100 meter diepte vordert men daardoor slechts tien tot twaalf me ter per etmaal, cn dat nog wel bij een drieplöegenstelsel. (Hier wordt continu gewerkt om instorting van het boorgat te voorkomen). Elders op een onderneming is het gebeurd, dat men in acht uur tijds slechts 12 cm was gevorderd. Na het ophalen van de ingebrachte leiding bleek, dat men zelfs niet 12 cm die per was gekomen, maar dat de rol len waren omgekeerd, dat namelijk de zeer harde steen de toch wel eveneens harde beitel had vernie tigd. Als men nu weet, dat ook de maat van de beitel 12 cm was, is het vorderen van dezelfde maat ver klaard. Maaropgeschoten was men natuurlijk niet. Die beitels Hebben tot taak, de har de grondlagen te verbrijzelen, en men gaat hun betrouwbaarheid ra. telkens, als de reeds in de grond ge dreven buizen (negen meter in se ries van drie) worden opgetrokken om aan een nieuwe serie te worden geschroefd. Hoe dieper men graaft, hoe meer series onder de grond moe ten komen. Wanneer in Voorthuizen de verlangde diepte van 2300 meter is bereikt, zal men binnen het gebied van de toren op een gegeven ogen blik 58 bundels van series van dtie pijpen boven de grond zien. De laat ste indrijving zal dan ongeveer 175 buizen van negen meter elk vorderen. Olievakschool levert deskundigen af. Zonder twijfel zijn onderzoekingen van de bodem slechts mogelijk als men beschikt over diepgaande ken nis en vakbekwame werkers. Voor men in Schoonebeek begon, had de Bataafse reeds grote ervaring opge daan door de mensen, die zij in het buitenland werkzaam had. f Die vakbekwamen van het eerste uur verrichten nu in eigen land niet slechts baanbrekend werk op de ex ploitatie-terreinen zelf, maar ook bij het opleiden van nieuwe krachten. Daarvoor heeft men in Schoonebeek een eigen Olievakschool opgericht. Voor een internationaal gespreide on derneming als de B.P.M. is dat ook daarom van belang, omdat er nu meer kansen komen voor Nederlandse jon gelui. De eerste van hen is alreeds aan het boren in Egypte. Gelukkig kunnen Nederlanders het niet laten te pionieren en dan de wij de wereld in te trekken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5