S)e CaidaeSoti/fca/nt Nederland aansprakelijk voor Ambon Moskou waarschuwt Perzië Schoolstrijd in Frankrijk Zij dronken op de vrede Groter inspanning, groter kosten Turkse regering lijdt een stembus nederlaag De regering wil de omroepen handhaven Minister Rutten antwoordt Eerste Kamer Zeg het met parades Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 16 MEI 1950 41ste JAARGANG No. 11980 Nu zal Nederland nog de schuld krijgen voor Ambon Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 101003. Abonnementsprijs I 0.35 p. w., I 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Indonesische beschuldiging aan Nederland INDONESISCHE autoriteiten hebben, aldus meldt Reuter, de Neder landse regering aangevallen, omdat zij in gebreke is gebleven haar Indonesische troepen in de federale gebieden in de hand te houden. Zij verklaarden, dat Nederland verantwoordelijk is voor de schade tot een bedrag van tweehonderd millioen gulden, veroorzaakt bij de recente plaatselijke opstanden. overgegaan naar het federale leger. Uit deze verklaring zou kunnen worden opgemaakt, dat de Indonesi sche regering Nederland verantwoor delijk wil stellen voor de huidige toestand op Ambon. Een Nederlandse woordvoerder heeft eerder verklaard, dat de Ne derlandse regering alle banden met de muitende leden van het K.N.I.L. op Ambon zal verbreken en dat te gen hen te nemen maatregelen door Indonesië genomen moeten worden. De minister van defensie, sultan Hamangkoe Boewono, deelde later mee, dat Nederland verantwoordelijk is voor het in de hand houden van de leden van het K.N.I.L. en het ge bruik van hun materiaal tot de ont binding of de overgang van deze mi litairen naar het federale leger. Associated Press meldt nog, dat in de verklaring wordt gezegd, dat de jongste uitlatingen van de Neder landse Hoge Commissaris de indruk gewekt hebben, dat de Nederlandse regering niet meer in staat is zich te kwijten van haar verantwoordelijk heid en plicht ten aanzien van het K.N.I.L. op Ambon. Het niet nakomen van de verplich tingen van het Unie pact heeft de R. I. S. voor problemen gesteld, waar van de oplossing kostbaar zal zijn en waarschijnlijk verlies aan levens en goederen met zich zal brengen, aldus de verklaring. Nadat de R.I.S. officieel van het Nederlandse standpunt op de hoogte is gesteld, zal de kwestie zo spoedig mogelijk met de Nederlanders wor den besproken, aldus het commu niqué. In -de verklaring wordt gezegd, dat in'het Nederlands-Indonesische onaf hankelijkheidsverdrag bepaald wordt dat de Nederlanders voor het K.N.I. L. verantwoordelijk zijn, totdat dit is Geen buitenlanders aan de grenzen Radio Moskou meldt, dat de Sow- jet-Unie Perzië heeft gewaarschuwd, dat plannen die zouden bestaan voor olie-exploraties in gebieden van Noord-Perzië, die grenzen aan de Sowj et-Unie, „onverenigbaar zijn met de goede nabuurschappelijke be trekkingen", die zijn neergelegd in het verdrag van 1921 tussen de bei de landen. De Sowjetrussische ambassade in Teheran heeft de Perzische regering een nota overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen contracten, die door de „Iranian Oil Company" met buitenlandse oliemaatschappijen zijn afgesloten en die betrekking hebben op topografische en geologische on derzoekingen in deze gebieden. De nota beschuldigt de Perzische regering verder van het uitvoeren van maatregelen „van militaire bete kenis" in de gebieden van de Sowjet- russisch-Perzische grens" en voegt er aan toe, dat „voor de uitvoering de zer maatregelen bovendien nog bui tenlanders in Perzië gehaald worden, in het bijzonder Amerikaanse des kundigen". De Franse Katholieken stellen de laatste weken alles in het werk om de regering te bewegen haar politiek, ten opzichte van de scholen te wijzi gen. Alles wijst erop, dat het geduld der Franse Katholieken ten einde is. In druk bezochte massa-demonstra ties eisen zij, dat de confessionele scholen en de staatsscholen gelijke rechten zullen bezitten. Sprekers wij zen erop, dat de Katholieken na de offers ,die zij in de twee wereldoor logen hebben gebracht, kunnen eisen, dat hun goed recht op beëindiging der anti-Katholieke schoolpolitiek wordt erkend. Het is waanzinnig, zo zeggen zij, dat de Katholieken milliarden francs moeten opbrengen voor het onder houd van hun scholen en bovendien nog belastingen moeten betalen, die aangewend worden voor de openbare scholen. De Franse Katholieken eisen, dat de schoolpolitiek der rege ring, die in aanzienlijke mate beïn vloed wordt door anti-Katholieke Onderwijzersbonden en andere poli tieke cliques en een discriminatie be tekent voor het Katholieke volks deel, afgelopen raakt. Hoe sterk de opwinding bij de Ka tholieken in Frankrijk over het reeds tientallen jaren ondervonden onrecht is gestegen blijkt uit het feit, dat tij dens een der massa-demonstraties, die door honderdduizend Katholieken werd bezocht, besloten werd geen schoolbelasting meer te betalen, net zo lang tot een bevredigende oplos sing voor het schoolprobleem is ge zonden. Door te weigeren nog lan- er schoolbelasting te betalen willen i de regering dwingen de bestaande 'erwijswetgeving te wijzigen. NEDERLANDSE PENSIOENEN ALS ONDERPAND. Indien de bij de regering der R. I. S in overweging zijnde eis tot scha de vergoeding aan de Nederlandse regering voor de schade, aangericht door het optreden van Westerling en eenheden van het K.N.I.L. in Oost- Indonesië die voorlopig geschat wordt op 200 millioen gulden door de regering der R.I.S. zou worden in gediend en niet zou worden ingewil ligd, overweeg de regering der R.I.S. stopzetting van de uitbetaling der Nederlandse pensioenen tot het be drag der schade bereikt is, aldus deelde een woordvoerder van het In donesische ministerie van Voorlich ting Dinsdagochtend mede. DE EENHEIDSSTAAT. „Zodra de eenheidsstaat tot stand is gekomen, zal een nieuwe Indone sische regering worden gevormd", al dus deelde een officiële zegsman aan Aneta mede. De regeringen van de Republik Indonesia Serikat, de Re- publik Indonesia (Djogja) en negara Indonesia Timur en de negara Suma- tera Timur zullen op dat ogenblik ophouden te bestaan." Vermoedelijk zal het Indonesische kabinet de vorm hebben van een nationaal opbouw- kabinet, aldus besloot deze zegsman. GEVECHT TE MAKASSAR. „Maandag raakten leden van het K.N.I.L. en van de APRIS (Indone sische federale strijdkrachten) in het centrum van Makassar in een ge vecht gewikkeld'zo deelde een woordvoerder van het Indonesische ministerie van defensie mede. Bij het schieten, dat ongeveer twee uren duurde, werd o.m. van mortieren ge brek-gemaakt. 15 burgers, 3 leden van de APRIS en 7 leden van het K.N.I.L. raakten gewond. Het is nog niet bekend van welke zijde het schieten begon, aldus de woordvoerder. HIRSCHFELD TE DJAKARTA. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, is heden te Djakarta aangekomen. Lie en Wisjinsky Andrei Wisjinsky, de Russische mi nister van buitenlandse zaken, heeft gisteren te Moskou een maaltijd aan geboden ter ere van het bezoek van Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Uno. De stemming werd zeer hartelijk genoemd. Er werden vele dronken op de vrede uitgebracht. Benalve Wis- jinski waren aanwezig Andrei Gro- myko, de onder-minister van buiten landse zaken, en verscheidene an dere hoge Russische ambtenaren. Lie werd vergezeld door verscheidene le den van zijn missie en Heige Akre, de Noorse zaakgelastigde. De lunch duurde anderhalf uur. ATLANTISCHE RAAD TE LON DEN BIJEEN. Gistermorgen is in het Lancaster House te St. James Londen voor het eerst de Noord Atlantische Raad bijeengekomen. Op de conferentie zijn vertegen woordigd: België, Canada, Dene marken, Frankrijk, Groot Brittan- nië, IJsland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Portugal en de Verenigde Staten. Links op de foto: jhr. mr. B. F. M. J. Michiels van Verduynen, de Nederlandse ambassadeur in Lon den, rechts mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken met andere leden van de Nederlandse delegatie op de conferentie. NEDERLANDER IN BELGIë VERONGELUKT. Een Nederlandse motorrijder is te Hasselt in België tegen een slag boom van een overweg aangereden. De heer Bergmans, 37 jaar oud, uit Maarheeze, die op de duo had plaats genomen, werd op slag gedood. De bestuurder liep slechts lichte verwon dingen op. Raad van Atlantisch Pact bijeen /"\NDER VOORZITTERSCHAP van Dean Acheson (V.S.) is gisteren in Lancasterhouse te Londen de besloten conferentie begonnen van de Raad van het Noordatlantisch Pact, waaraan twaalf ministers van Bui tenlandse Zaken deelnemen. De ministers confereerden zes uur lang over de „koude oorlog", nadat Acheson een algemeen overzicht had ge geven v&n de wereldsituatie. Na afloop van de eerste zitting werd een weinigzeggend communiqué uitgegeven, hetgeen de indruk wekte, dat al gemeen de nadruk werd gelegd op de noodzaak van grotere krachtsinspan ning WIE ZAL DAT BETALEN? Vandaag zouden concrete voorstel len aan de orde komen, die de be- teidheid van de twaalf leden-landen moeten aantonen om hun hulpbron nen in te brengen voor deze grotere krachtsinspanning. Naar in gewoonlijk welingelichte kringen wordt aangenomen, werden Maandag de algemene conclusies omtrent de koude oorlog en de be- ^E ONGEVEER 80% van de 9 millioen Turkse kiezers, die Zondag heb ben deelgenomen aan de algemene verkiezingen, hebben, volgens de nog officieuze uitslagen, de Republikeinse Volkspartij, waarvan presi dent Ismet Inonoe de leider is, met een aanzienlijke meerderheid ver slagen. Dit betekent een belangrijke gebeurtenis in het Turkse openbare leven, daar de republikeinen reeds 27 jaar aan de macht zijn. De demo cratische partij staat onder leiding van ex-premier Celal Bayar, die na de dood van Kemal Ataturk, de stichter van de republikeinse partij, met Inonoe brak. Vooraanstaande figuren van de Re publikeinse Volkspartij zagen hun mandaat niet hernieuwd. O.m. wer den negen ministers definitef versla gen. Hiertoe behoren de minister-presi dent Semsettin Goenaltay en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Nec- meddin Sadak. De president, Ismet Inonoe, werd verslagen voor zijn An- kara-zetel in het parlement, zijn va derstad Malatia bleef hem echter trouw en herkoos hem. De democraten hadden hun verkie zingscampagne gericht tegen de „sta- MCCARTHY DE KOPPENSNELLER Senator Joseph McCarthy, de repu blikeinse afgevaardigde van Wiscon sin, heeft president Truman gisteren verzocht om Dean Acheson, de minis ter van buitenlandse zaken, te ont slaan. Volgens hem heeft de minister Amerika in Azië verraden. McCarthy die onlangs zei, dat communisten zich in het departement van buiten landse zaken hebben ingedrongen deed zijn verzoek aan Truman in een te Atlantic City. (New Jersey) gehouden rede. De senator eiste eveneens het ont slag van dr. Philip Jessup, de Ame rikaanse reizende ambassadeur, z tische politiek" der regering, welke zich afkeerde van het door Kemal Ataturk ontworpen program van modernisering. Beide partijen hebben echter ge meen dat zij voorstanders zijn van trouwe vriendschap met de Westerse democratieën en het tot stand bren gen van vriendschappelijke betrek kingen met de Sowj et-Unie, zonder echter te willen toegeven aan de Sowjet-wensen tot herziening van het statuut van de Dardanellen. Het ligt in de bedoeling van de re gering aldus het „N. v .d. D." om bij de Regeling van het radio- bestel het systeem van Omroepvereni gingen te handhaven. Het wetsont werp, waarin dit zal worden vastge legd, is vrijwel gereed, zodat het vermoedelijk binnen niet te lange tijd bij de Kamer zal worden inge diend. trekkingen met de Sowjet-Unie, waartoe de Grote Drie op dezelfde plaats zijn gekomen, onderschreven. Alle ministers hebben hun mening ten beste gegeven, nadat Acheson, Bevin en Schuman het woord hadden gevoerd Un. Press verneemt, dat Acheson betoogde dat de „koude oorlog" onbe paalde tijd zal duren en dat hij het machtige herbewapeningsprogram van de Sowjet-Unie beschreef. Ache son vreesde, dat de mogelijkheid van een derde wereldoorlog aanzienlijk zou toenemen, wanneer de Sowjet- kracht tegen die van het Westen zou zijn opgewassen. De ministers zullen, naar verwacht wordt, de gehele week vergaderen om te trachten wegen te vinden voor het omzetten van „de blauwdrukken der Westerse defensie" in een prac- tische verwezenlijking daarvan. Twee struikelblokken moeten daar toe uit de weg worden geruimd, nl. de kwestie der financiën en van de organisatie. De Westerse ministers van Financiën zeggen de plannen van hun collega's van Defensie niet te kunnen bekostigen zonder het econo mische leven in hun land te versto ren. Derhalve zal op de V. St. een beroep moeten worden gedaan om „de rekening te betalen", althans voor een groot deel. In Amerika ech ter oordeelt men, dat de Europeanen meer kunnen doen, terwijl de ko mende verkiezingen aldaar de staats lieden al niet scheutiger maken. Op dit punt zal een overeenstemming moeten worden bereikt. DE BEGROTING VOOR ONDERWIJS In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begro ting van Onderwijs, K. en W. zegt de minister dat de in de Eerste Ka mer bepleite instelling van een Centraal College van Ad vies voor de continuïteit in het on derwijsbeleid niet voldoende waar borg zal kunnen bieden. Naar zijn gevoelen zou het instel len van een centraal college van ad vies practisch slechts neerkomen op vermeerdering van het aantal advi serende instanties. Het meermalen geuite denkbeeld van instelling van een p u- bliekrechtelijk lichaam met verordende bevoegdheid op het gebied van het onderwijs zou de mi nister zonder meer niet willen ver werpen. Het ligt in 's ministers bedoeling het ontwerp van wet tot herziening van de regeling van het voorbe reidend hoger en middel baar onderwijs nog dit zittings jaar bij de Staten-Generaal aanhan gig te maken. Inzake de bezoldiging van de onderwijzers, zegt de mi nister, dat de thans geldende salaris- regeling zijns inziens aan redelijke eisen voldoet, al bleven er in de kringen van de onderwijzers enkele desiderata bestaan. Het feit, dat de leerlingen- schaal nog bij de technische her ziening der Lager-Onderwijswet-1920 in 1948 ter sprake is gekomen en voor de kleine scholen aanzienlijk is verbeterd, gevoegd bij de overwe ging, dat elke verdere verbetering gepaard zou gaan met zware offers van 's rijks kas, weerhoudt de minis ter deze kwestie thans opnieuw on der het oog te zien. Het ligt n i et in de bedoeling het gebruik van een woordenboek cp de eindexamens van de Ho gere Burgerscholen in het algemeen toe te staan. Slechts ten aanzien van de eindexamens van de H.B.S. A wordt overwogen het gebruik van een woordenboek toe te staan bij het maken van een verslag of het schrij ven van een brief in de vreemde taal op grond van zakelijke gegevens (de zormaamde zakelijke opgave). De minister is bereid bij zijn amb tenaar van Binnenlandse Zaken stap pen te doen tot wijziging van de be paling, welke het lidmaatschap van de raad ener gemeente on verenigbaar met het leraarschap ver klaart. Ten aanzien van de decentrali satie van het technisch hoger onder wijs wil de minister het eind-rapport van de z.g. tweede com missie-Holst afwachten. Aan het wetsontwerp tot regeling EEN AMERIKAANSE WAARSCHUWING Op 20 Mei, acht dagen vóór de communistische betogingen met Pinksteren, zal het Amerikaanse le ger in Duitsland enige indrukwek kende parades houden, waarvan de belangrijkste in Berlijn. „Met de communistische plannen heeft dat niets te maken", zegt men op het hoofdkwartier. In verscheidene grote Duitse ste den zullen parades gehouden worden met tanks en kanonnen, die tussen de groepen marcherende soldaten zullen meerijden. Grote groepen van de nieuwste vliegtuigen zullen er bo ven vliegen. Het Duitse publiek zal worden uit genodigd de plechtigheden bij te wo nen en de wapens te bekijken. WEER THUIS.. Gistermorgen is Z. K. H. Prins Bernhard na een kort bezoek aan de Verenigde Staten, waar hij de „Holland Fair" te Phi ladelphia opende, per vliegtuig in Nederland teruggekeerd. Z. K. H. Prins Bernhard bij het verlaten van het vliegtuig op Schiphol. van het radiobest el wordt ge stadig doorgewerkt. Echter moeten uiteenlopende belangen tegen elkaar worden afgewogen, hetgeen door de daarover met verschillende belangen groepen te voren besprekingen veel tijd vordert. Medegedeeld kan wor den, dat het wetsontwerp grotendeels gereed is. Het ligt in de bedoeling het sys teem van omroepverenigingen te handhaven. Wordt dit aanvaard, dan zal zulks in vele opzichten tot een legalisatie van de bestaande regeling leiden. NIEUWE TARIEVEN IN BOUWVAKKEN. Met toestemming van het College van Rijksbemiddelaars zal de loonre geling in de bouwvakken een gun stige wijziging ondergaan, welke, naar de werkgevers- en werknemers organisaties in het bouwbedrijf ho pen, zal leiden tot verhoging van de productie in het bouwbedrijf en tot verlaging van de bouwkosten, met name van die voor de volkswoning bouw. Een nieuwe tariefregeling, thans opgesteld, zal een half jaar op haar degelijkheid worden be proefd. De organisaties van werkgevers en werknemers, die samenwerken in de Bedrijfsraad voor het bouwbedrijf, hebben na uitgebreide technische proeven en langdurige onderhande lingen overeenstemming bereikt over de nieuwe richtlijnen, welke van he den af zullen gelden bij het werken in tarief. Zij hebben daarop de goed keuring der Rijksbemiddelaars ver kregen. De nieuwe richtlijnen omvatten o.a. landelijke tarieven voor de voor naamste werkzaamheden in de bouw vakken. In een te Utrecht gehouden vergadering van de zogenaamde re gionale commissie van de Bedrijfs raad, is de nieuwe tariefregeling uit voerig toegelicht en besproken. Aan vragen om van deze regeling ge bruik te mogen maken, zullen langs de tot dusverre gebruikelijke weg, bij het College van Rijksbemidde laars moeten worden ingediend. „Volkskr." EDE WIL GROOT LANDGOED KOPEN. De gemeente Ede heeft veel be langstelling voor de aankoop van het vijfhonderd hectaren grote landgoed De Hindekamp, dat bossen, heuvels, heide en enkele waterpartijen om vat. Bekend is onder andere de hoe ve Kreel met haar schilderachtige plas. Indien Ede dit landgoed in eigen dom zou verwerven, zou men een stap nader komen tot het vormen van een groot aaneengesloten na- tuurresrvaat in het Zuiden van de Veluwe. De Hindekamp en de Gin- kel, die reeds gemeente-eigendom is, grenzen aan het Planken Wam buis, dat aansluit op de Hoge Ve luwe. Voorts liggen in de onmiddel lijke nabijheid de gronden van het Gelders Landschap, de gemeenten Renkum en .\rnhem en de vereni ging tot behoud van natuurmonu menten. NIEUWE VOORZITTER FEDERATIE VAN DIOC. MUZIEK- BONDEN. Tot algemeen voorzitter van de R. K. Federatie van Diocesane Muzick- bonden in Nederland is benoemd dr. J. C. M. Sweens, burgemeester van Dongen (N.-B.), ter voorziening- in de vacature ontstaan door het over lijden van de heer M. van Soestber- gen, in leven wethouder van Sociale en Culturele Zaken te 's-Hertogen- bosch. BINNENLAND Post bestemd voor het troepen schip „General M. L. Hersey", moet uiterlijk 17 Mei in Nederland ter post worden bezorgd. Te Eenum (tussen Groningen en Delfzijl) is het elf maanden oude dochtertje van de familie Jensema in de winderwagen gestikt. Pogingen •de levensgeesten weer op te wekken bleven zonder resultaat. Op 15 Augustus a.s. zullen de oud-gijzelaars hun mede-gevangenen van destijds, die op 15 Augustus en 16 October 1942 door de Duitsers werden gefusilleerd, herdenken. Bij die gelegenheid zal er een een voudig monument worden onthuld op het landgoed „de Rovert" te Goirle, waar de eerste vijf gijzelaars werden doodgeschoten. JCo-Meltie... Een van de voornaamste oorza ken van wantoestanden in het so ciale leven is: het denken in geld.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1