Rijnlands Padvinders defileerden in Leiden EMIGRATIE KON. ERK. PITMANSCHOOL Uw Rode Kruis Wat lezers schrijven Wilt U iets weten? Droom-bedrog UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 15 MEI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA i Het 40-jarig bestaan de Ned. Pad vindersvereniging, dat deze zomer zijn hoogtepunt zal vinden in het houden van een nationaal kamp, zo wel voor land- als zeeverkenners, had het District Rijnland aangegre pen om hier Zaterdag een grote wa penschouw te houden, waaraan ruim 1500 welpen, verkenners en voor trekkers deelnamen. Allereerst kwam men deze mid dag bijeen in de Stadsgehoorzaal, waar de jongens een vrolijk en vlot programma van goochelen, snelteke- nen en jongleren werd voorgezet, waarmede zij zich kostelijk amuseer den. Hierop volgde in de Burger zaal van het Stadhuis een ontvangst door B. en W. Behalve de leiding van het District Rijnland, waren hier aanwezig de hoofdcommissaris van de N.P.V., de heer W. C. Roest van Limburg, de burgemeesters van Al phen aan den Rijn, Katwijk, Leider dorp en Valkenburg, resp de heren E. C. Witschey, mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, K. van Diepeningen en A. de Wilde, mevr. J. v. d. Berg, hoofd leidster van het Ned Padvindserrs- gilde, de heer Th Scholte, districts commissaris van de R.K. Verkenners, mej. E. van Tol, districtscommissa- resse van de Gidsen der Kath. Jeugd beweging, de commissaris van Poli tie, de heer R. J. Meijer en vele an deren. De heer A. Beekes, districtscom missaris van Rijnland wees in het kort op de belangrijke taak, welke de padvindersbeweging nu al 40 jaar heeft vervuld t.o.v. de vorming van de Ned. jeugd. Respect in de gehele wereld. Wethouder J. C. van Schaik, die, als loco-burgemeester, met wethou der S. Menken het gemeentebestuur vertegenwoordigde, zeide in zijn be groetingswoord, dat het optreden van de padvinderij in de gehele wereld respect afdwingt. Nadat wethouder van Schaik zijn beste wensen voor een sterk en levenskrachtig voortbe staan van de N.P.V. had uitgespro ken, verklaarde hij van deze plaats de in de Boerhaavezaal ingerichte ENGELS SPAANS PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 HAAGSE POLITIERECHTER. Hardnekkig dronken. De koop man J. van B. uit Leiden is hard nekkig in de drank. De kantonrech ter veroordeelde hem daarvoor reeds viermaal en gaf de waarschuwing van Veenhuizen mee. Daarop atten deerde nu de Politierechter ook, om dat behalve dronkenschap, ook ver nieling op het strafblad van ver dachte is gekomen. Tijdens een dron ken bui, had hij n.l. twee ruiten in- geschopt. Verdachte wilde het wel doen voorkomen alsof hij door de ruiten was gevallen, doch de Offi cier geloofde daar niets van. Want verdachte had zelf gezegd: „Zal ik die ruiten eens inschoppen?" En toen het over schadevergoeding ging, had hij verklaard, daarvoor te gaan zitten. Dat wilde de Officier dan ook la ten doen en hij vorderde twee weken gevangenisstraf. En al verklaarde verdachte, dat hij nu „er buiten blijft", de rechter vond toch de twee weken gevangenisstraf noodzakelijk en legde die op. padvinderstentoonstelling voor ge opend. De aanwezigen begaven zich hier op naar de voorzijde van het Stad huis, waar tromgeroffel en trom petters de komst der padvinders aan kondigden. In een lange, fleurige stoet trokken de welpen, verkenners, waaronder ook de zeeverkenners en voortrekkers -aan de autoriteiten voorbij. De genodigden begaven zich hier op naar de Aalmarkt, waar de zee verkenners een „vlootschouw" hiel den. Tenslotte bezichtigde het gezel schap de tentoonstelling in de Boer haavezaal, waar vele attributen be trekking hebbend op de Padvinders beweging, zijn geëxposeerd. INAUGURATIE VAN PROF. DR. D. J. KUENEN. „Insectenmilieu". Vrijdagmiddag aanvaardde prof. dr. D. J. Kuenen het ambt van gewoon hoogleraar in de experimentele dier kunde aan de Leidse Universiteit, als opvolger van prof. Tinbergen. In het groot-auditorium hield de nieuw-be- noemde hoogleraar een oratie over .Insect en milieu", waarin spr. tot de conclusie kwam. dat vele biologen in de oecologie de kennis van de ver houding tussen dier en dode buiten wereld, een mogelijkheid tot synthe se zien, voor de veie vaak chaotische gegevens en gedachten die het mo- rendeel van de biologische weten schap uitmaken. Men zou dan de oecoiogie de centrale wetenschap kunnen noemen, niet in de zin van de overheersende, maar in de bete kenis van het bindende element in de biologie. Spr .besloot met de gebruikelijke toespraken en mocht tijdens de daar na volgende receptie vele gelukwen sen ontvangen. DIAMANTEN DOCTORAAT. Op Maandag 22 Mei a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat aan de Universiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap pen de heer P. Polvliet, geboren te Amsterdam, oud-president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage en wo nende aldaar. BURGERLIJKE STAND. Overleden: G. Retel man 78 j.; P. L. Wallaart zn. 7 j.; D. C. Tuithof man 59 j.; C. H. Pieterse wed. van C. L. Mulder 87 j.; T. J. M. Beijersber- gen man 63 j. Het is niet mogelijk dat al zijn taken kan uitvoeren wanneer het GELD ONTBREEKT Wanneer ieder Nederlands gezin WEKELIJKS één cent schenkt, is het WEL MOGELIJK. Maar geef liever Uw bijdrage IN EENS voor een geheel jaar! Met UW GULDENS doet Uw Roode Kruis VEEL en belangrijk sociaal werk GEEN ABONNEMENT TUINSTADWIJK DEN HAAG Een 27-tal abonnementhouders der Noord Zuid HolL Tramweg Mij. wo nende in de omgeving van halte Tuinstadwij'k hebben de directie gezien de verhogin van f. 2,60 per maand wat woor deze abonnement houders een salarisverlaging van f. 2.60 per maand is verzocht we derom een abonnement als voorheen te verstrekken en wel Tuinstad wijk Den Haag, daar zy geen gebruik ma ken van het traject Tuinsta-d wijkStation. De Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij. heeft geen concurentie een auto. bus mag niet rijden en het moder ne motorrijwiel is te duur in het ge bruik. 10 Mei j. 1. schreef de directie aan de verzoekers: Tot ons leedwezen kan aan verzoek niet worden voldaan. Vraag inzake de mogelijkheid van een fietstocht naar Rome. Antwoord: Er zijn reeds verschil lende pelgrims uit Nederland naar Rome gefietst, zodat de mogelijkheid bestaat. Wend u tot een reisbureau, waar men u gaarne alle inlichtingen geeft. NIEUWS UIT DE RUNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN j ning sloot met 'n bedrag 2.017.404,75 Een gastconcert. Zaterdagavond In het stembureau werden be- 0.if de muziekvereniging D. S. S. uit noemd de heren J. Pieterse, D. Noor- Aarlanderveen in de muziektent bij degraaf en W. van Haringen. Be- het Bospark een concert. Het uit 10 stuursveïkiezing: J. Langeslag werd De inwoner, van St. Anna pa rochie in Friesland, die 's nachts een onaangename droom had, realiseerde zich te laat, dat de mèeste dromen bedrog zijn. Voor zijn geestesoog zag hij zijn wo ning in brand staan. Hij sprong uit bed, stak zijn armen vooruit en sprong zo door het gesloten venster. Nu ligt hij met ernstige snijwonden in het ziekenhuis te Leeuwarden. Zijn bloedverlies was zo groot, dat bloedtransfusie moest worden toegepast. BUITENLAND Zaterdagnacht is in de Japanse stad Agematsoe een brand uitgebro ken, welke 1200 huizen in de as ge legd heeft. Dat vertegenwoordigt 90 percent van de hele stad. Twintig personen werden zwaar gewond. Er is weer eens een mars door Rome gemaakt. Drie duizend Itali aanse oud-strijders marcheerden Za terdag door de stad met spandoeken, waarmee zij verhoging van hun toe lagen eisten. Vorige week zijn niet minder dan 100 leden van de Oostduitse volkspolitie naar West-Berlijn ge vlucht, waar zij de autoriteiten om asyl verzochten. De „fluisterende bariton" Jack Smith is Zondag op 51-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De Noorse hoofdstad Oslo viert dezer dagen zijn 900-jarig bestaan. De feestelijkheden begonnen Zondag en duren vier dagen. nummers bestaande programma werd op vlotte wijze ten gehore gebracht duidelijk bleek, dat Aarlander- veen trots kan zijn op dit gezelschap. ,,Bloemhof"-feest. Evenals vo rig jaar organiseerde de speeltuin vereniging Bloemhof" een groot tuinfeest, dat Zaterdagavond gehou den is. Het publiek vond op de tuin allerlei attracties o-a- schiettent er was muziek. De belangstelling was bevredigend. LEIDERDORP 25-jarig jubileum. Zaterdag her dacht de heer A. J. v. d. Water de dag, waarop hij vóór 25 jaar als bank werker in dienst trad bij de N.V. Ver. Touwfabrieken te Leiderdorp. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit werd hij door de directie ontvangen Omringd door zijn chef, vertegen- wqordiger uit de fabriekskern personeelchef. werd hij door de di recteur, de heer J- van Deventer, toegesproken Deze getuigde van zijn waardering voor de in die 25 jaar geleverde prestaties en deed mevr Van de Water in de huldiging delen. Als stoffelijke blijken van waarde ring bood spreker de jubilaris V. T.-legmedaille aan, alsmede een enveloppe met inhoud. De chef van de jubelaris, de heer P. Polhuys deed namens het bank- werkerijpersoneel zijn gelukwensen vergezeld gaan van een'vulpenhou der en een sigarettenkoker met in scriptie. Mevrouw van de Water ont ving bloemen. Na een gezellig sa menzijn werd de jubilaris en zijn echtgenote naar huis gebracht, waar hij temidden van zijn familie de verder doorbracht. NOORDEN Coöp. Boerenleenbank. De voor zitter, de heer M. P. v. d. Weijden, memoreerde na zijn openingswoord, de gang van zaken in het afgelopen jaar. De bank telt nu 104 leden, 812 spaarrekeningen en 78 lopende reke ningen. Door bijzondere omstandig heden is de debetrente van de lo pende rekenmgen verhoogd tot 4 pet. Dooi een regeling via de centrale bank met de regering is de spaarren- te gewijzigd van 2 K pet. tot 2500.— 16 pet- tot 3500.—. Ook legde hij de nadruk op het gemak van het giraal verkeer via de bankrekeningen Geen grote betalingen meer in con tanten, doch alles via de bank. Dit voorkomt diefsta en of verlies. De Balansrekening sloot met een bedrag van 918.051,87. Voornaamste posten onder bezittingen: uitstaande voor schotten i30.296.tegoed lopende rekening C. B. 557.510.24 rekening houders 33 244.04. effecten incl. in schrijf grootboek 165.749,69 en on der schulden: spaargelden verschul digd aan de spaarbank 769.053.21, rekeninghouders 112.361.72. reser vefonds 19 073.71 en winst 389-1,50. De belangrijkste bedragen uit de jaarrekening zijn- ontvangen spaar gelden 451-751.42. terugbetaalde voorschotten 15.875.—. ontvangen rente 4078,24. uitgegeven rente If 13.239,64. Het overzicht jaarreke-, als lid van het bestuur- en D. Blok als lid van de raad van toezicht herkozen. In verband met het ver trek naar elders werd besloten de heren van Velzen en v. d. Zaan als lid te schrappen. Na een extra-wel komst zroet van de voorz-, aan hen, die enkel voor de film genodigd wa ren zoals de pastoor en enkele an dere autoriteiten gaf de heer Vroom van de C. B. een korte uiteenzetting over de komende film „Het geld van de Eoer". Deze film gaf een duidelijk beeld, van wat samenwerking ver mag. Hierin zag men vooral de noodzaak van de banken, vooral wat betreft het nemen van voorschotten en het plaatsen van overtollig geld. Ook de film „De zee ontrukt"' gaf een prachtige weergave van het machtige werk van de droogmaking van de Zuiderzee. Het pionierswerk in de N. O. polder werd hier duidelijk be licht. Daar waar eens land, daarna zee was en ni: weer land gewonnen moet worden zullen duizende boe ren. arbeiders en de middenstand een bestaan vinden. Jammer, dat de op komst van de leden zo slecht was. Zij die geweest zijn hebben genoten. R OELOF A R ENDS VEEN Rijkspostspaarbank. Aan het kantoor te Oudewetering werd over over Aüril aan spaargelden ingele"^ 4.990.50 en terugbetaald ƒ4.638.73 Ingeschreven werden twee nieuwe boekjes. ZWAMMERDAM Geboren: Gerardus Cornelis Theodorus, zn van C. Th. Ouwen- dijk en G. Rietveld; Hendrika Pe- tronella, d. van H. P. Mijderwijk en T. v. d. Heijden. Ondertrouwd: Pieter Willem van Dam, 37 jr. uit Epe en Adriana Wendelina van Aalst, 29 jr. Getrouwd: J. D. Buitenhuis en G. Hooftman. hier, Met het gehele personeel werd de Feesteling ten huize van de firma ontvargen- De jubilaiis ontving een geschenk onder couvert; ook vele bloemstukken getuigen van medele ven en hoogachting- Stenen gestolen. De politie be- traj.te iemand, die op k.aarlichte c'a.e bij een bouwwerk aan de Leekstraa' stenen op z'n knuwager. laadde ei. vervoerde. Froces ■wrbaa' volgde. Greboren: d. /ar. J. Th. Vink en van Schoe; z. van J Philippo en 3. Spier; z. van P. Free'ke en W. var der Wal. Overleden: G. H. lier. wed- J- van Wetering vr. 78 jaar; C. Seijsener m. 65 jaar; E. van R'.ck, cchtg. van G H. Post vr. 81 iaar. J. C. Koop m 82 jaar; J. van Riek m. 73 jaar LEIDSCHENDAM Geboren: Jacobus Cornelis Ma ria z. van P. P. van Bohemen en C. G. de Haas. Martinus Cornelis Leo- nardus Maria z. van C. J. van der Meule en G. M. Kompeer. Adrianus Wilhelmus Franciscus z. van F. W. A. Klijn en W. M. Lexmond. Petrus Nicolaas Daniël Maria z. van D. G. A. Bergman en J. M. de Groot. Overleden: Johannes van der Lec 29 jaar ongehuwd (Hulp cn Heil). Jannetje Peet 55 jaar echtgenoote van W. Blij leven (Hulp en Heil). Ondertrouwd: Daniël Henricus Tas en Christina Johanna Silvester. Cor nelis Adrianus Verhagen en Petro- nella Theresia Kerkvliet. Johannes Petrus van de Zijde en Maria Jo- zefina Wijnen. Johannes Anthoni Adriaan Willekes te Den Haag en Cornelia Catharina Luk. Getrouwd: Lambertus Adrianus van Kan en Helena Wilhelmina Hen drika van Veen. Gerardus Cornelis Antonius van Nierop en Cornelia Maria Opstal. Johannes Petrus Heemskerk en Antonia Theresia Hage. HILLEGOM Vancouver Boys Band. Dit Ca nadees elite-corps bestaande uit 35 muzikanten, zal op 24 Juni in Flora alhier een concert geven. Hoe groot de sympathie dezer Canadezen voor ons is, blijkt wel, dat alleen logies voor de muzikanten wordt gevraagd. Hillegom zal gaarne z'n dankbaar heid willen tonen, voor hetgeen deze voor onze bevrijding hebben gedaan. Het voornemen bestaat dan ook een passend huldeblijk aan te bieden. Er heeft zich een Ere-comité gevormd, bestaande uit de Burgemeester als voorz. en verder uit Mgr. B. van Leeuwen, Ds S. L. Knotterus en de heren W. Jonkheer, D. Lodder. C- J. van Til. Dr. J. J. Versluys en C. van Zij verden. Het werkcomité wordt gevormd door de heren L. J. Kappert, B. Veen, V. Versluis en D. Stallinga Zilveren Jubileum. De heer J. Ruigrok heeft een kwart eeuw ge- eeuw 0_ .^x. «x. arbeid bij de fa. Gebr. Lommerse al-1 ze Lieve Vrouw van Altijddurende LISSE Bouw R.K- U-L.O. School. Door het R.K. Scnoolbestuur van de paro chie „St. Agatha" zijn% overeenkom stig de lager-onderwijswet, geiden aangevraagd voor de bouw van een R.K. U.L.O School. Deze school zal verrijzen in het nieuwe parochie-cen trum aan de Oranjelaan. Door de stichting van deze school zal het mogelijk zijn. om de R.K. Jongens school geheel voor het gewoon lager- ondarwijs tc bestemmen en hieraan is een dringende behoefte. Burg. en Weth- stellen voor de gelden be schikbaar te stellen. Straatnamen. Door de bouw van de 73 woningen zullen in „de Engel" een tweetal nieuwe straten worden aangelegd, welke van een naam zul len moeten worden voorzien. B. en W. stellen de raad voor het straatje, dat parallel zal lopen aan de Malie- gatsioot te noemen irMallcgatsloot- kade" en de verbindingsstraat tussen deze straat en de J. C. Haanstraat te noemen „Romijnstraat", waardoor de naam van de heer Romijn, die zoveel voor de Buurtschap ,,de Engel 'heeft gedaan, verteuwigd zal worden. Voorts stellen Burg. en Weth. voor de straat rondom het Nassaupark de naam „Nassausingel" te geven. Voorschotten woningbouw. Voor het herstellen van het bouwblok van 34 woningen, nl. het plaatsen en aan brengen van nieuwe stalen ramen in drie woningen, is door de woning bouwvereniging „Volksbelang" een bedrag van voorschot aangevraagd van 27.619,B. en W. stellen de •aad voor uit gemeentelijk voorschot te verlenen NOORDWIJKERHOUT Plechtige viering van Moederdag Op pledhtige en echt Katholieke wijze hebben de parochianen van St. Victor gisteren Moederdag gevierd onder de bezielende leiding van hun herder pastoor Brink. Onder de H. H. Missen van kwart voor 7 en half negen hield de gehele parochie een Alg. H. Communie tot intentie van de moeders Het altaar en het pries terkoor waren schitterend met bloe men en kaarsen versierd. Boven het altaar was het beeld van de Moeder Gods, met het Kindje Jesus in de armen, geplaatst als een hulde aan de Moeder van alle moeders. Tegen 11 uur beierden alle klok ken, om de moeders en vele parochi anen ter kerke te roepen, waar een Hoogmis tot intentie van de moeders werd opgedragen door de oud-kape laan van de parochie, kapelaan de Graaf. Deze H. Mis vormde het hoog tepunt van de dag. Het bekende Gre goriaans koor van de Haagse Heren- congregatie was naar Noordwijker- hout gekomen, om het zangkoor te versterken. Het stond bij het altaar opgesteld, toen de priester zibh naar het altaar begaf. Pastoor Brink verkeert in de gun stige omstandigheid buurman te zijn van het Retraitenhuis. Zodoen de zal het hem gemakkelijkèr dan een ander gelukt zijn, om de beken de radiopriester pater Wesseling CssR. bereid te vinden, om onder de ze H. Mis te komen preken over het moederschap. Tot tekst van zijn pre dikatie had .pater Wesseling geno men de woorden uit de liturgie van Paaszaterdag „Laetetur et Mater Ecclesia", Verblijdde zich ook onze Moeder de H. Kerk. In deze preek schetste de predikant de schoonheid van het moederschap, welke vooral in Noordwij'kerhout nog zo ongerept bewaard is gebleven. Pater Wesse ling zeide nog, dat in de gehele we reld vandaag moederdag gevierd wordt, doch dat er wel geen plaats zal zijn, waar moederdag op zo'n plechtige en liturgische wijze wordt gevierd als in deze pai-ochie. Na de H. Mis verlieten eerst de moeders de Kerk, waar zij op het plein door bruidjes werden toege zongen. In de kerk hadden allen schoolkinderen van de lagere school zich langs beide v kanten opgesteld en mochten de moeders bloemen in ontvangst nemen. Des middags is een tegel van On- Bijstand aan het huis van de heer L. v. d. Lans geplaatst. Te 7 uur werd een plechtig Lof gecelebreerd door pastoor Brink met assistentie van kapelaan de Graaf en kapelaan Nijman. Een gemengd koor uit de parochie zong het „Ave Verum" van Mozart. Het Gregoriaanse Koor uit Den Haag zong de Gregoriaanse gezangen. Pastoor Brink sprak na het Lqf een kort woord, waarin hij aller eerst dank bracht aan het comité, vooral de heer van der Lans. ,Hij moest tot zijn spijt vermelden, dat slechts enkele mensen bereid waren geweest te helpen. Verder bracht hij dank aan het koor uit Den Haag en de eigen koren, zusters, enz. Na het Lof gingen allen naar het Kerkplein, waar twee moeders van grote gezinnen afgewisseld door een groep moeders en een groep kinde ren het Mariaspel declameerden. Zij zegden de mooie tekst buitenge woon goed. De koren zorgden voor toepasselijke gezangen. Een machtig, door alle aanwezi gen op het Kerkplein gezongen „Magnificat", besloot dit spel. Bouwen van woningen in de Zilk. Door de R. K. Woningbouwver eniging „Sint Antonius van Padua" is aan de firma H. A. J. Rooijei's te Noordwijk-Einnen gegund het bou wen van 6 woningen langs de Sir* Jacobstraat in de Zilk. SASSENHEIM Zaterdag slaagde te Den Haag voor het dinloma Steno (130 lettergr p. m.), de dames Toos en Trees Bo- gaards René Hildebrand, Eddy Ko ning on Reiny van Meer. Geboreh: F. Th. Homen en J. C. Vink z.; A. A. M. Termeer en K. Th. M. van der Voort d.; C. P. van den Berg cn M. Meeuwissen z.; C. Vonk en B. S. van Loo z.; M. Knetach en D. de Vries d. Getrouwd. J. Tilma 26 j. en F. van der Heiden 284 i. J. Oostenrijk 28 j. te Hengelo en M. G. Assink 23 j. VOORHOUT GEMEENTERAAD Omtrent de bouw van 30 wonin gen kan nog het volgende worden medegedeeld; Uit de besprekingen met de Pro vinciale Directie is komen vast te staan, dat aan de gemeente een 30- tal woningen konden worden toege wezen. De woningbouwvereniging is bereid gevonden haar toegewezen contigent van 6 woningen aan B. en W. terug te geven, in plaats waar van B. en W. trachten nu 30 wonin gen te bouwen. De exploitatie berekening van de ze woningen, te bouwen in 3 blok ken van tien, kan als volgt worden opgezet: Bouwkosten 30 maal f. 6707.- =f. 201.210.- Architectenhonorarium zes duizend gulden; dagelijks toezicht f. 3000.-; Renteverlies f. 2.000.-; grond- kosten f. 27.650.-; totale stichtings- kosten f. 239.860.-. De explotatiekos- ten bedragen f 11.897.-. De huren zullen f. 5.35 per week bedragen zonder water. De heer Spieren-burg kan zich niet indenken, dat het volume van de zes woningen zomaar afgedwongen kan worden. Ook is hij geen voor stander van de inrichting van deze gcedkope woningen. De voorz. be aamt dit laatste maar in verband met de vele woningzoekenden al hier, moet men nu eenmaal conces sies doen. Na een langdurige dis cussie werd dit punt z. g. h. st. aan vaardt. De benoeming bode-incasseerder verliep vlot. Alleen de heer Spi< renburg, alhoewel het volledig eens zijnde met deze benoeming, verzoekt in do toekomst er rekening mede te willen houden, dat deze plaats is vervuld. Het vastgestelde loon vindt de heer Spierenburg wel wat laag, in verband met het loonpeil in debloembollenstreek. Dit is een verantwoordelijke positie. Hij meent, dat wel een kleine verhoging mag toegepast worden.. Het voorstel werd daarna teruggenomen tot een volgende vergadering. De Vliegende Voorhouters. De postduivenvereniging „De Vliegende Voorhouters" hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde. Afstand 145 km„ gelost 9.50 uur, In concours 11'8 dui ven Uitslag: 1. 10 en 11 P. J. War merdam; 2, 13, 17, 22, 23 en 24 A. Dijsselbloem- 3, 4, 8, 9, 15, 16 en 18 A- v. d. Slot; 5 en 14 P. de Jong; J. v. d. Voorn; 7 W. de Groot; 12 F. J. v. Werkhoven: 19 J. Kraakman; 20 en 21 N. Koelewijn; overduif D. LJssel- muidèn. WASSENAAR Geboren: Klaas z. van K. Veen en T. Valentijn. Henricus Petrus z. v. G. L. de Greef en M. J. A. van Noort. Jacobus Adrianus z. v. J L. van Kuijen en A. J. van Sprons- sen. Overleden: Maria Johanna Teske 81 j. wed. van C. Theil; Maria Catha rina Geertruida Wirtz, 79 j. wed. van P. J. A. M. Haaring. Wilhelmus Jo hannes Pepping 16 maanden. Ondertrouwd: G. van Yperen en F. C. A. Branch. P. C. Veltman te Breda en E. Raphael. Getrouwd: B. Franken en P. M. van Leusdan. N. van Roon en*P. C. Lam- mers. J. Stiggelbout 'en J. L. Oving. ZOETERMEER Geboren. Eric Roland, z. van P G. Hoefnagel en W M. Ruigrok; An ten», tta Theodora Maria, d van T. P. van Dorp en A. P. M. v. d. Berg Ilf.iltje, d. van A A.berts en A. M den Hertog; Lena Pietevnella. d. van J- v d. Giesen en D dc Reus: Jan Co-nelis Meindert z. van M. E. van en A. C. Mc:?. Ondertrouwd: H P. ar. Zetten, 25 jarr en J. Hoogenuarr 19 jaar; P. W Ilooijmans 35 jaar r.n E. C. Groene- wegtn 31 jaar. Getrouwd: C. M. Nieuwefs 28 jaar en A. T. Hermus 24 jaar; W. C. J. van der Beek 39 jaar en C. A. M. van der Heim. 38 jaar; J. Voorsluijs 32 jaar en E. C. van Reeuwijk 27 jaar W. C. Kouvvenhoven 30 jaar en H. J. T. Henneken 23 jaar. Overleden: J. Ziere 86 jaar echtg. van H. Korevaar. Laatste berichten MAQUETTE VATIC AANZENDER NAAR ROME. Hedenmorgen half elf is met het K.L.M.-lijntoestel de delegatie naar Rome vertrokken, die de maquette van de radiozender, die door de Nederlandse Katholieken ter gele genheid van het Heilig Jaar aan Paus Pius XII wordt aangeboden, deze week zal overhandigen. MINISTER MANSHOLT DRINGT NOGMAALS AAN OP PRODUCTIE-UITBREIDING. In de naaste toekomst zal Neder land voor anderhalf millioen gulden meer moeten uitvoeren dan invoeren, aldus de heer S. L- Mansholt, minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening op een hedenmiddag te Zwolle gehouden voorjaarsverga dering van de Bonden van Oud-leer lingen van Landbouwscholen en Landbouwhuishoudscholen in Over ijssel. Minister Mansholt deed nog eens met nadruk een beroep ap de boeren bevolking om de productie te ver groten. Van het bedrag van ander half millioen gulden dat door meer uit te voeren kan worden verkregen, zal de industrie, globaal geschat, een millioen voor haar rekening nemen. De rest zal de landbouw moeten po gen door zijn export te verkrijgen. Er zijn echter nog ander motieven, die een verhoging van de productie noodzakelijk maken; zo eist b.v. de aanwas van onze bevolking een jaar lijkse productie-stijging van ander half procent. Op het eerste gezicht is dit een klein percentage; de produc tie van de industrie in de Verenig de Staten is sinds 1850 jaarlijks met 2 pet. gestegen. Men weet van welk een enorme betekenis die uitbreiding is geweest. De omstandigheid, dat de Neder landers steeds meer de voedings waarden gaan waarderen ven land bouwproducten in de ruimte zin van het woord, zoals groente, melk, fruit enz., maakt eveneens productie-ver hoging noozakelijk. In de komende jaren, die van door slaggevende betekenis zullen zijn, zal dan ook zeer hard aangepakt moeten worden. Wat de veestapel betreft, noemde spreker enkele cijfers; de rundvee stapel dient uitgebreid te worden tot 2.8 a 2.9 milioen exemplaren. De jaarlijkse melkproductie van 5 mil liard tot 6 milliard liter. Bij de 1,6 millioen varkens van thans moeten nog een millioen bijkomen. De pluim veestapel kan gelijk blijven. Verder zal de opbrengst der grasgronden nog aanzienlijk verhoogd kunnen wor den; volgens deskudigen in vele ge vallen met 60 a 70 procent. Minister Mansholt zag als eerste factor voor de bestaanszekerheid van de land bouwende stand een goede samen werking. „Ondanks tegenslagen en moeilijkheden zijn wij op de goede weg", concludeerde spreker. Tenslotte bracht minister Mansholt hulde aan de boeren van Overijssel die groot begrip tonen voor de eisen, die in deze tijd aan de landbouw ge steld worden. ZWARE STRAFFEN VOOR KAMPBEWAKERS VAN AMERSFOORT. De Bijzondere Raad van Cassatie veroordeelde hedenmorgen de voor malige „Untersturmfuehrer" J. F. S„ uit Bremen tot de doodstraf. De bijzondere strafkamer te Am sterdam had hem tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Het O.M. was van dit vonnis in beroep gekomen. S. is tydens de oorlog enige tijd belast geweest met de bewaking, verzorging en administratie van het kamp te Amersfoort. Blijkens het arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie heeft hij zich daar op zeer laaghartige wijze tegenover de ge vangenen gedragen; o.m. maakte hij zich herhaaldelijk aan mishan delingen schuldig. Verder heeft S. te Hoorn, Zaandam, Amsterdam, Haarlem en Halfweg executie-pele- tons gecommandeerd en gevange nen zonder vorm van proces doen neerschieten. Het beroep van een andere Duit se kampbewaker uit Amersfoort, de voormalige „Untersturmfuehrer" H. A. D. uit Duisburg in kamp Amersfoort werd hij de „Rijnschip- per" genoemd werd door de bij zondere raad van cassatie verwor pen. D. behoudt dus de gevange nisstraf van 17 jaar, waartoe hij in Amsterdam is veroordeeld wegens de wijze waarop hij de gevangenen in Amersfoort heeft mishandeld. SCHEEPSBERICHTEN BLITAR, Djakarta—R'dam 14 Mei 10 u. pass. Perim; GENERAL M. B. STEWART (tr.) DjakartaA'dam 14 Mei 200 m. N.N.W. Perim; GENERAL S. D. STURGIS, DjakartaR'dam 14 Mei 150 m. N.N.W. Perim; INDRA- POERA, R'dam—Djakarta 14 Mei pass. Kp. Guardafui; KAMERLINGH ONNES. R'damDjakarta pass. 15 Mei 6 u. Kp. Bon; WELTEVREDEN, DjakartaR'dam 16 Mei pass. 7 u Kp. Bon; WILLEM RUYS, R'dam— Djakarta 14 Mei 23 u. Ouessant. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 15 Mei Vee. Totaal aanvoer 937, waarvan 470 vette koeien, 4 graskalveren, 13 nuchtere kalveren, 449 varkens. 1 lam. Prijzen: vette koeien 2.60—2.75, 2.402.60, 2.202.40 en varkens 1.52, 1.50 en 1.45 per kg. Vette koeien aan voer iets korter, handel zeer stroef, prijzen onveranderd; export varkens aanvoer iets ruimer, handel traag prijzen lager. Enkele exemplaren gin gen iets boven notering.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3