Aantal doden 39 réso rke Kruistocht der Liefde De eerste heidebranden MAANDAG 15 MEI 1950 LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 VAN KLEFFENS LEGT ZUN FUNCTIE NEER. Naar het A.N.P. verneemt zal H. M.'s ambassadeur te Washington, mr. E. N. van Kleffens, zijn functie om streeks 15 Juni a.s. neerleggen. Hij zal eerst een maand vacantie in de Verenigde Staten doorbrengen alvo rens naar Nedex-land te komen. De mijnramp in Henegouwen Duizenden defileerden Zaterdag morgen zwijgend langs de baren van 24 slachtoffers van de mijnramp te Trazegnies. Mannen en vrouwen van iedere stand waren van ver uit de omtrek samengestroomd om met bloemen een laatste groet te brengen in het gemeentehuis, waar een rouw kapel was ingericht. Al spoedig wa ren de kisten verdwenen onder tal loze bloemstukken. De Nederlandse minister van So ciale Zaken zond zijn Belgische col lega een telegram van deelneming Onder de vele autoriteiten, die van hun medeleven blijk gaven, waren de ministers Behogpe, Duvieusart, cud-minister Delattre, de Italiaanse ambassadeur en koninginmoeder Eli sabeth, die 's middags bezoeken af legde bij de nabestaanden van de slachtoffers en de beide gewonden, die in het ziekenhuis te Morlanwelz verpleegd worden. Koningin Elisa beth onderhield zich in het bijzon der met mevrouw Noel, wier man en veertienjarige zoon om het leven zijn gekomen en die met acht kinde ren achterblijft. Tijdens de rouwdienst in de kerk, toen de slachtoffers in het koor stonden opgebaard, defileerden dui zenden mijnwerkers met hun echt genoten en kinderen langs het ge bouw. Dertig mijnwerkers droegen de stoffelijke overschotten van hun kameraden naar hun laatste rust plaatsen. De stoet werd gesloten door een vijftigtal Oekrainers, die hun acht omgekomen landgenoten droegen. Oekrainse vrouwen, die naar Rus sisch gebruik kleine sluiers droegen, volgden de dragers. De Grieks- or thodoxe rouwdienst werd geleid door een Oekrains priester, waarbij een koor Russische liederen zong. Terwijl de vlaggen neigden en treur marsen weerklonken, werden de kisten ten slotte in de voorlopige crypte geplaatst. Eén van de mijnwerkers, die bij de ramp in de myn gewond werd, is Zondag aan zijn verwondingen be zweken. Het aantal doden is hiermee tot 39 gestegen. DIEFSTAL IN DE BASILIEK VAN CARTAGO. Vrijdagnacht is in de basiliek van Cartago in Costa Rica, dicht bij San José, een diefstal gepleegd, die be roering heeft verwekt in geheel het land. Dieven hebben de bewaker van het heiligdom vermoord en een beeld van O. L. Vrouw der Enge len, de nationale patrones, alsmede juwelen en gouden ex-voto's ter waarde van ongeveer 175.000 dollar gestolen. De grenzen zijn gesloten en er is een streng onderzoek inge steld. Op voorstel van de Ameri kaanse ambassadeur zijn detectives uit de V.S. ontboden. ERNSTIG TREINONGELUK IN ENGELAND. Een reizigerstrein uit Preston (Lancashire is Zaterdagnacht te Jen- wortham nabij Preston, in botsing gekomen met een locomotief. Veer tig mensen werden gewond, van wie dertien zwaar. Het reddingswerk werd bemoeilijkt, daar zich aan weerszijden van de spoorweg een tien meter hoge dijk bevindt. DE OVERSTROMINGEN IN CANADA. Ingevolge de toenemende verwoes tingen, veroorzaakt door de over stromingen van de Red River in de provincie Manitoba, hebben de auto riteiten Zondag de ontruiming bevo len van de stad St. Boniface. Er wordt gevreesd, dat de vloed van de Red River, die gisteren nog steeds door een hevige wind werd opge jaagd, de dijken zal doorbreken en zodoende St. Boniface en een andere wijk van Winnipeg overstromen. Een noooddijk, die tien kilometer lang en 3-50 m. hoog is, wordt thans be- daakt door tien duizend vrijwilligers. Reuter meldt nader, dat hedenoch tend het water voor het eerst sinds 14 dagen daalt. OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 10) Loek, bij 't horen van haar naam, kwam haastig uit de serre aangelo pen en begreep dadelijk wat er aan de hand was. „Freule Evelyn, wilt u even de hond roepen," riep ze met kwalijk bedwongen ergenis. „Stil Titie, geef mij de poes." Evelyn, nu onder aan 't bordes, lachte boosaardig. „Zet haar maar gerust neer, juffrouw van Meerssen, er is heus niets aan 't mormel ver loren, ik wil wel eens zien wat Caesar doet!'* „Bah! wat een laffe aardigheid!" Loeks ogen schoten vonken, 'k Zou me schamen.'* „Verstaat u mij niet?" Ongeduldig stampte Evelyn op de grond en toen Loek tot enig antwoord schamper Koninklijk bezoek aan Parijs Parijs maakt zich op om Konin gin Juliana en prins Bernhard te ontvangen. Sedert 2 Juni 1912, toen president Fallière koningin Wilhel- mina ontving, is het de eerste maal, dat de Nederlandse souverei- ne een officieel bezoek aan de Fran se hoofdstad brengt. De gemeenteraad van Parijs wil aan deze ontvangst alle luister bij zetten van koninklijke bezoeken in het verleden. Zo zal op de Place d'Italie een erepoort worden opge richt, versierd met de Franse kleu ren en die van het Huis van Oran je, waardoor de koningin het Ely- sée zal betreden na op Dinsdag 23 Mei te Orly geland te zijn. Het traditionele bezoek aan het stadhuis zal 2 dagen later plaats vinden, in de ochtend van Donder dag 25 Mei. De koningin en de prins, die de gasten zullen zijn van president Auriol op het Elysée, zul len per wachtschip naar het stad huis gaan, vergezeld door president Auriol en de prefect van politie Leonard. Bij het aan boord gaan op de Pont d'ïena, te elf uur, zullen de scheepssirenes loeien, terwijl een detachement mariniers een ere wacht zal vormen. Bij de Pont d'Arcole zal het ge zelschap aan wal gaan. Hiex zal on der-burgemeester Paul Coirre ter ontvangst aanwezig zijn. Het gezel schap gaat dan te voet naar het stadhuis, waar het ontvangen en rondgeleid zal worden door burge meester Pierre de Gaulle en Roger Verlomme, prefect van het depar tement Seine. Na het welkomst woord van Pierre de Gaulle zal ko ningin Juliana een toespraak hou den. Na de ontvangst wordt in het stadhuis een tentoonstelling bezich tigd van officiële documenten, ge schriften en gedrukte stukken uit de 16de tot 19de eeuw, die betrek king hebben op Nederland. Het dagelijks bestuur van de ge meente zal een lunch aanbieden in hotel Lauzun, waar 35 personen zullen aanzitten. Aan de tafel van de koningin en de prins zullen aanzit ten burgemeester de Gaulle en echtgenote en enkele andere auto riteiten. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DRENTE. Het programma voor het koninklijk bezoek aan de provincie Dx*ente is als volgt samengesteld: Op 1 Juni te 15.15 uur worden de Kóningin en Prins Bernhard te Mep- pel verwacht, waax-na een kx'ans zal worden gelegd bij het monument voor de gevallenen. Daarna zal een bezoek worden gebracht aan de fa briek van Brocades en Stheeman, waarna langs de Rijksweg over Smil- de naar Assen wordt gereden. Te Assen wordt het Koninklijk paar op het provinciehuis ontvangen, waarna ten huize van de Commissa ris der Koningin het diner wordt ge bruikt. Des avonds wordt een receptie ge houden op het provinciehuis, waar de burgemeesters uit Drente met hun echtgenoten en andere autoriteiten aan het koninklijk paar zullen wor den voorgesteld. Op 2 Juni des morgens 9 uur be geeft het koninklijk paar zich langs een erewacht van militairen naar het gemeentehuis, ter kennismaking met het gemeentebestuur. Daarna wordt, na een korte rit door Assen, naar Beilen gereden, waar een bezoek wordt gebracht aan de Domo-melkpoederfabx-iek.. Van Beilen begeeft het gezelschap zich naar Emmen, alwaar in het lyceum de lunch gebruikt zal worden. In de namiddag wordt een bezoek gebracht aan het gebouw Opbouw Drente, waarna men zich naar Schoo- nebeek zal begeven teneinde een be zoek te brengen aan de Ned. Aard olie-mij. Via Coevorden wordt naar Hogeveen gereden, waar op het ge meentehuis de thee wordt gebruikt. Daarna keert de koninklijke fa milie via Zuidwolde naar Soestdijk terug. PRINS BERNHARD TERUGGEKEERD Z. K. H. prins Bernhard is van ochtend met een KLM-Constellation uit New York op Schiphol aangeko men. Zoals bekend heeft de prins in Philadelphia de „Holland Fair" ge opend. De prins heeft een groot deel der reis van New York naar Schip hol in de cockpit doorgebracht. De lachte gebood ze woedend: Allo Caesar, pak de kat!"' Woedend blaffend sprong de hond tegen Loek op en beet toe. Een kreet van pijn ontsnapte haar. Toch hield de redhterhand triomfe rend de poes omhoog en behendig wist ze met de andere de hond bij de halsband te grijpen. „Hier, vlug met de poes naar bin nen," riep ze tegen Titie, die jam merend naast haar stond, want ze voelde, dat naar gekwetste aim niet langer de woeste rukken van Caesar zou kunnen verdragen. Nu ze echter twee handen vrij had, voelde ze zich de toestand weer meester. Woedend zag ze Evelyn aan. „Laat Caesar onmiddellijk los!" gebood deze. Dreigend hief ze haar m entrijzweep op, maar op 't zelfde ogenblik voelde ze zich vrij onzacht bij de pols gegrepen. De zweep viel op de grond. „Ben je niet wijs geworden?" hoorde ze de vertoornde stem van Han Warsage naast zien. Hij scheen uit de grond op gerezen. Evelyn barstte in zenuwachtig snikken uit. „De furie! Ze vermoordt m'n hond! Ondanks zYi kwaadheid moest Warsage bij deze veronderstelling toch even glimlachen; hij wendde 'n Steek of een scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheumatlek zich vastzet Welk mens bij zijn volle verstand, zal het zo ver laten komen? Zulke aanwijzingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-morgen met de weldadige Kruschen-kuur te begin nen. De zes minerale zouten van Knxschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren verslapte bloed zuiverende organen en brengen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nieren en ingewanden op na1 tuurlijke wijze hun werk doen, kun nen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten. Die worden dan ra dicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen belemmeren en U het leven vergal len. Weifel niet langer begin van daag met Kruschen. In Uw eigen be lang. Krxxschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) prins is onmiddellijk na aankomst per auto naar Soestdijk vertrokken. Voor zijn vertrek uit New York verklaarde de Prins tot verslagge vers dat de „Holland Fair" zeer gun stig door het Amerikaanse publiek is ontvangen. Z. K .H. sprak de hoop uit, dat de Amerikanen die de Fair bezoeken, Nederland zullen zeggen welke goe deren zij graag willen hebben en welke niet, zodat Nederland weet, wat geëxporteerd moet worden. Pater Lombardi thans naar Berlijn Vele duizenden hebben Zondag avond in vijf kex'ken van de hoofd stad, die daartoe radio-telefonisch met elkaar verbonden waren, ge luisterd naar de woorden van de vermaarde prediker, de Italiaanse Jezuiet pater Riccardo Lombardi, die op rondreis is door West-Epro- pa en zijn bezoek aan ons land be sloot met predikaties in Amster dam. Aangezien te voorzien was, dat voor tallozen in de kerk in de Obrechtstx-aat geen plaats zou zijn, was er voor gezorgd, dat de predi ker in kerken in andere stadsdelen per radio beluisterd kon worden. De belangstelling voor hel woord van deze priester, van wie gezegd wordt, dat hij „geobsedeerd is van een nieuwe toekomst", was bijzon der groot. Als doel van zijn rondreis noem de hij „een kx-uistocht der liefde te willen prediken, omdat de oorlog de liefde heeft weggevaagd en de mensen het hoogste gebod „bemint elkander" niet meer kennen". „Daarom is hij thans", aldus pater Lombardi „op zoek over de wereld om de haat te verdrij ven en de mensen weer bij te bren gen. wat ware liefde is." Pater Lombardi, die zijn betoog van VA uur begonnen was met een inleiding in het Nederlands, om het in het Duits te vervolgen, besloot zijn predikatie met Gods zegen af te smeken over Nederland en de toekomst van de Nederlandse kin deren, die hij in zo grote getale had aangetroffen. Hij zeide feitelijk zijneigen moedertaal te moeten spreken om ten volle zijn gevoelens te kunnen weergeven. Heden gaat de Italiaanse predi ker zijn „Kruistocht der Liefde" voortzetten en vertrekt hij naar D-riijn. GEVAL VAN NEKKRAMP IN KAMP. De bemanning van het marine-op- leidingskamp Hilversum, dat enige duizenden manschappen omvat, is sinds Zaterdag in quarantaine, omdat zich in het kamp een licht geval van nekkramp heeft voorgedaan. De pa tiënt is overgebiacht naar het mili tair hospitaal te Utrecht. Om de ge varen van verdere besmetting te we ren is een order uitgevaardigd, dat de bemanning het kamp de eerstvol gende dagen niet mag verlaten. zich nu tot Loek, die nog altijd met beide handen de halsband omkneld hield. „Laat hem los juffrouw van Meerssen," gebood hij streng. „Wat moet datalles betekenen? Weet u, dat uw arm bloedt?" Loek, bleek van pijn, liet de hond vrij, streek de verwarde haren uit haar gezicht. „O, dank u, 't is niets; ik zal hem wel even verbinden." „Neen, komt u maar mee; dat kan u toch zelf niet. In de hal kwam Titie hen tege moet, de poes nog steeds in haar armen gekneld, „Tante Loek heeft hem gered Pap pie," dan verschrikt naar Loek's arm kijkend; „O, hij heeft u gebeten, die lelijke hond." „Trésorke, ga naar binnen," zei Warsage, „en breng de kat bij Bar bara." „Is al die drukte om dat beest, juffrouw van Meerssen?" Z'n spottende toon hinderde haar. en met een stem. bevend van kwaad heid vroeg ze: „Wat had u dan in mijn plaats gedaan; kon ik 't dier dan maar kalm laten doodbijten?" Hij antwoordde niet, opende de deur van zijn kamer voor haar. „Gaat u maar even zitten, dan zal 'k eens zien." 't Was de eerste maal, dat Loek AMABASSADEUR VAN PALLANDT OVERHANDIGT GELOOFS BRIEVEN. De Nederlandse ambassadeur te Moskou, baron F. K. van Pallandt, heeft zijn geloofsbrieven overhan digd aan Nicolas Sjvernik, president van het presidium van de opperste Sowjet. De plechtigheid geschiedde met het gebruikelijke ceremonieel op het Kremlin. In een toespraak, die hij bij deze gelegenheid uitsprak, zeide de Ne derlandse ambassadeur o.m.: „Het is mij een bijzonder genoegen tot deze hoge functie geroepen te zijn, die mij ir. staat zal stellen,, enige tijd onder het grote volk van de Sowjet-Unie te leven. Tevens wil ik uwe excellentie de verzekering geven, dat ik in de loop van mijn missie niets zal nalaten, wat de goede betrekkingen, die tussen on ze beide landen bestaan, zou kunnen bewaren of verbeteren". Bevroren vlees tegen verlaagde prijzen In het najaar van 1949 heeft de overheid een voorraad bevroren vlees gevormd met het doel dit vlees op de markt te brengen ter ondersteu ning van de vleesvoorziening in pe rioden, waarin een gering aanbod van slachtvee is te verwachten. De ze voorraad bevoren vlees is hoofd zakelijk verkregen uit hief te lande verrichte slachtingen van Nederlands vee van uitstekende kwaliteit en voor een deel van uit Ierland en Denemar ken ingevroren slachtrunderen, even eens van prima kwaliteit. De moei lijkste periode voor de vleesvoorzie- ning ligt in de maanden Mei en Juni, wanneer de stallen zijn geruimd en de in de wei gebrachte runderen nog geen bevredigende slachtkwaliteit hebben gekregen. Ook dit jaar mani festeert de schaarste aan vers rund vlees zich door regelmatig oplopende prijzen. Met het oog hierop acht de overheid thans het tijdstip gekomen om de beschikbare voorraad bevroren vlees, welke toereikend is, op de markt te brengen. Dit geschiedt te gen prijzen, die nu ca. 35 procent la ger zijn dan de thans geldende voor vers rundvlees van gemiddelde kwa liteit. RIJKSBUREAU VOOR CHEMISCHE PRODUCTEN WORDT OPGEHEVEN. Het Rijksbureau voor chemische producten zal binnenkort worden op geheven en ondergebracht worden bij het Centraal Rijksbureau, waar door een bezuiniging wordt bereikt en meer dan 100 ambtenaren zullen worden ontslagen. N. v. d. D. NATIONALE „DACHVAERT" KATHOLIEKE GIDSENBEWEGING Gisteren, op de tweede dag van de Nationale „Dachvaert" der Kath Gidsenbeweging. welke begonnen was met een plechtige Hoogmis in de openlucht en cessies in de verschil lende afdelingen werden in de na middag de verschillende gasten ver welkomd. Deze „Dachvaert" werd bijgewoond door de vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch, mgr. Hendrikx, een vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Franse en Belgische afgevaardigden de presidente van de Kath. Gidsen beweging, mevr. van Nispen van Weely, vertegenwoordigers en verte genwoordigsters van de N.P.G. (Na tionale Protestantse Gidsenbewe ging), afgevaardigden van de vrou welijke sectie der Katholieke Actie en verkenners-afgevaardigden. Met een gezamenlijk spel. onder leiding van Anton Sweers, waarin alle 2070 leidsters betrokken waren en dat eindigde in een grote Maria- hulde, werd de nationale „Dach vaert" besloten. MEISJE MAAKTE DODELIJKE VAL. Gisteravond hing de 18-jarige dochter van de heer W. te Brunssum te ver uit een raam van de tweede verdieping, om naar de Ronde van Limburg te kijken. Van acht meter hoogte viel zij naar beneden. In zorgwekkende toestand werd zij naar het ziekenhuis St. Jozef te Heerlen vervoerd, waar zij in de loop van de nacht is overleden. dit heiligdom betrad. Ze had te veel pijn om aandacht te schenken aan haar omgeving, alleen viel haar oog op 't portret van een jonge vrouw. „Gaby," daoht ze dadelijk. Spoedig kwam hij terug met twee flesjes en verbandmiddelen. „Misschien kunnen we toch beter vanmiddag de dokter even laten kij ken," zei hij, toen hij de wond had uitgewassen. „O, neen, dank u, 't is niet de moeite waard." „Altijd zo strijdvaardig?" vroeg hij en zag haar vriendelijk aan, maar Loek was in geen stemming tot schertsen. „Nu even op uw tanden bijten." De waarscuwing was niet overbo dig, want Loek voelde tranen in haar ogen springen, toen hij de jo dium op de wond deed. Vlug en handig legde hij 't ver band. „Ziezo, u hebt u kranig gehouden," prees hij „en u belooft mij, als 't niet spoedig betert, de dokter te waarschuwen?" „Ja, mijnheer Warsage, dank u wel!" Intussen had Evelyn haar veront waardiging gelucht bij Han's moe der. „Schande, zo'n optreden," zei de Gistermiddag omstreeks half zes is op de Brunssumse heide vex-moedelijk door een weggeworpen sigaretten peukje, brand ontstaan. Het vuur werd door de wind aangewakkerd en binnen een uur stond een oppervlak te van twintig hectare in vlammen. Verkenners uit Brunsum die toevallig in de buurt waren en een aantal bur gers gingen meteen aan de slag om het vuur in te sluiten. De brandweer slaagde er in de gemeentelijke aan planting die achter de zgn, brandweg ligt, te behouden. Er ontploften ver scheidene projectielen die nog op de hei bleken te liggen. Persoonlijke ongelukken waren er niet. Tussen de Woeste Hoeve en Hoen- derlo op de Veluwe zijn Zaterdag middag tien hectaren heide met vliegdennen afgebrand. De oorzaak van de brand is onbekend. In de onmiddellijke omgeving van hotel De Viersprong aan de rijks straatweg ApeldoornVoorthuizen, heeft Vrijdagmiddag een hevige hei debrand gewoed. De in allerijl ge waarschuwde Veluwse bosbrand we ren hebben na enkele uren zwaar werken, de brand kunnen blussen. Enige hectaren heide zijn verloren gegaan. Men vermoedt dat een bran dend sigarettenpeukje de oorzaak \/an dit onheil is geweest. NEDERLANDSE VERENIGING VOOR BODEMGEZONDHEID OPGERICHT. In Januari van dit jaar werd be sloten tot oprichting van een ver eniging voor bodemverzorging. Het voorlopig bestuur had Zater dagmiddag in Amsterdam een le denvergadering bijeengeroepen om tot de stichting over te gaan. De vergadering besloot de naam te ver anderen in: Nedex'landse Vereniging voor Bodemgezondheid. Sedert enige tijd hebben zich verschillende bodemkundige ver schijnselen voorgedaan, die, vooral in het buitenland, twijfel hebben doen rijzen aan de juistheid der tot dusver gevolgde landbouwmetho den. Nu ook in Nederland zich overeenkomstige vex-schijnselen, als stuiven van de grond, afspoeling van de cultuurlaag, onregelmatig heden in de afwatering e.a., duide lijk zijn gaan vertonen, is men hief en daar ongerust geworden aldus het bestuur over de mogelijke gevolgen. Een verdergaand structuurverlies van de grond' zal een toeneming van de genoemde verschijnselen en het afnemen van de productiecapa citeit ten gevolge moeten hebben. Hierbij komt, dat velen, zowel in als buiten ons land, de mening zijn toegedaan, dat de vermindering van de productiecapaciteit door de ver anderingen, die zich in de bödem voodoen als gevolg van de moderne cultuurmethoden, niet alleen een kwantitatieve, maar ook een kwa litatieve is. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat in bepaalde op zichten een ongunstige ontwikke ling van de gezondheidstoestand van mens en dier intreedt. Boven dien menen zij, dat ook ziekten, die in gewassen optreden, mede haar oorzaak kunnen vinden in de min der gunstige samenstelling van onze cultuurgronden. Het voorlopig be stuur deelt in deze uiteenzetting echter mede, dat over deze materie nog geenszins een algemeen gelijk luidende of zelfs maar overheer sende mening bestaat. Het uit zeven personen bestaan de voorlopig bestuur werd met elf nieuwe leden aangevuld. Voorzit ter is dr. C. van Rijsinge (Benne- kom), vice-voorzitter prof. dr. A. W. van Herk (Amsterdam), secre taris de heer J. H. Koning (hoofd van de afd. beplantingen te Am sterdam) en penningmeester de heer W. H. van Eeghen (Amster dam). DINER VOOR 3300 PERSONEN. H.M. de Koningin heeft aan de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft het predicaat „Koninklijke" ver leend. Dit deelde de Commissaris der Koningin mede aan het diner, dat Zaterdagavond in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage is gehouden ter ge legenheid van het tachtigjarige be staan der Ned. Gist- en Spiritusfa briek. Aan het diner zaten drie en der tighonderd pex-sonen aan. Daarbij waren o.a. de minister van Land bouw en de minister van Sociale Za ken. ze verontwaardigd, „.wat vex-beeidt dat schepsel zich wel. Ik zal 't beest onmiddellijk laten afmaken, ik duld geen katten in huis." Evelyn knikte kwijnend. Mevrouw belde en Barbara ver scheen. „Wil je de tuinman zeggen, dat hij vanavond de kat verdrinkt." Versdhrikt keek de oude getrouwe haar meesteres aan. ,,'t Poesje van de jongejuffrouw?" „Ja; ik verkies geen katten over de vloer." „Goed mevrouw." ,,'t Is zonde," mompelde ze. Dan deed ze iets, wat ze heel haar leven nog niet gedaan had; ze aar zelde 't bevel van haar meesteres ten uitvoer te brengen en vertelde 't geval aan Loek. „Wat moet dat nu, juffrouw?" Dankbaar zag Loek haar aan. „Je bent een beste Barbara, zou Titie zeggen breng jij de bood schap maar over, doch zeg er bij na zevenen en als hij tegen dien tijd soms weg is, laat Bart dan niet te lang zoeken." „Zeg, Titie," zei Loek en hurkte naast 't kind, dat druk met haar pop pen speelde „ik vind dat 't hier te genwoordig erg gevaarlijk wordt voor Blanche. Er lopen de laatste tijd zoveel honden door 't park. Zou WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE WIND Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en Noordoost. Koel en droog weer, met overdag vooral in het Zuiden van het land perioden met zonneschijn. MEVROUW BOESMAN LANDDE IN LEPELSTRAAT. „Ik heb wel in de rats gezeten", vertelde mevrouw Boesman toen ze ons het verhaal deed van haar bal lonvaart, die gistermiddag bij het R.A.I.-gebouw in Amsterdam begon en eindigde in een boom in het plaatsje. Lepelstraat bij Bergen op Zoom. Het is een vrij zware landing geweest. Er stond een vrij sterke wind en verscheiden keren werd de ballonvaarster, wanneer ze al bijna de grond bereikt had, door een ruk wind opgenomen en hog de lucht in-' gevoerd. Eindelijk, om kwart over acht gisteravond, bleef de ballon in die boom hangen en hoewel de lan dingsplaats vrij afgelegen was, wa ren er al dadelijk helpers bij de hand. Het was een hele toer om de ballon op de begane grond te krijgen. Een van de toegesnelde helpers moest in de boom klimmen om er het net on geschonden uit te halen, Mevrouw Boesman heeft een gastvrij onderdak gevonden bij de familie Janse in Le pelstraat. JONGETJE DOODGEDRUKT. De vlasverbouwer L. Stehouwer reed met zijn tractor, waaraan twee met vlas geladen volgwagens wa ren gekoppeld, Zaterdagavond om streeks 7 uur door de Ambachtsesteeg in Hendrik-Ido-Ambacht. Vermoede lijk doordat een der disselbomen van de eerste volgwagen brak, schoot de tractor in de ene sloot, terwijl de bei de volgwagens in de andere sloot do ken. Op een der wagens bevond' zich het 8-jarig zoontje van de vlasser1, die onder de last werd bedolven. Ijlings toegeschoten hulp stelde po gingen in het werk het ventje te be vrijden. maar dit lukte niet spoedig. Na enige tijd vond men het leven loze lichaampje een meter diep weg gedrukt in de drassige grond. TRIBUNE STORTTE IN OP DE KERMIS. Op de kermis te Groningen is Za terdagavond een in een tent opge stelde tribune ingestort. Zes van de ongeveer 400 op de tribune gezeten kermisbezoekers werden gewond. De gewonden konden, na behandeld te zijn, huiswaarts gaan. De adjunct-secretaris van de vak groep kermisinrichtingen heeft ver klaard dat de grote toeloop en het luidruchtige enthousiasme er toe had den geleid, dat de tribune op één plaats brak. Het publiek kwam er met enige kleerscheuren af, aldus de secretaris; de tribune is hersteld en de voorstellingen worden voortgezet. De omstandigheden, waaronder het ongeval zich heeft voorgedaan, zijn voor de recherche en de bouwpolitie aanleiding geweest een nader onder zoek in te stellen. De tribune was Za terdagmorgen goedgekeurd. WEER TAXICHAUFFEUR VAN GELD BEROOFD. Vrijdagnacht is 'n taxichauffeur, bestuurder van de taxi met het pro vinciaal kenteken GZ21783, op de Haarlemmerweg voorbij Sloterdijk door een van zijn passagiers onder bedreiging met een revolver van zijn 'geld beroofd. Bovendien reden de drie passagiers een vrouw en twee mannen, na de beroving met de auto weg in de richting van Amsterdam. De passagiers, die op het Damrak v/aren ingestapt, zeiden naar Halfweg te moeten, maar even buiten de stad sommeerden zij de chauffeur te stop pen en beroofden hem van 13 gulden aan klein geld. De chauffeur zag nog kans zijn portefeuille met ongeveer 40 gulden onder de zitting van de voorbank te verbergen. Hij moest uitstappen en de drie passagiers, van wie één vermoedelijk uit Indonesië stamde, verdwenen met de auto. La ter in de nacht is de taxi aangetrof fen op de Postjesweg. VAN DE ZEE IN DE CEL. Nabij Terneuzen is een man over boord gesprongen van het Spaanse schip „Almazan". Hij werd op het hulpgeroep later door een motorboot opgepikt en te Terneuzen aan de wal gebracht. Daar werd hij door de po litie opgesloten. den we ze niet een poosje uit lo geren sturen?" „Niets leuk, Blanche weg," vond Titie. „Maar als ze gebeten *s 't nog veel erger hè?" „Ja waar gaat ze dan heen?" „Als we d'r eens bij tante Miep brachten." „Nu samen, tante Loek?' 't Plan klonk erg aanlokkelijk „en gaan we dan met de tram?" Loek stemde toe en een uur later zat ze bij Miep in de huiskamer en legde de zaak uit. Titie was juichend ontvangen en naar de kinderkamer meegevoerd, zodat Loek vrij haar hart kon luch ten. „Toe, neem 't beest asjeblieft," drong ze aan, toen ze 't bedenkelijk gezicht van Miep zag. ,,'k Geloof, dat ik nooit zó kwaad geweest ben en nu zou die ouwe heks 't beestje nog verdrinken Ineens proestte de ander het uit. „O, ik had wel eens om een hoekje willen kijken! Jij tegenover die freu le." Dan zweeg ze verschrikt, want Loek, de handen voor 't gezicht, barstte in heftig snikken los. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2