S)e Céki6e(Botvfccmt Tegeri Ambon wordt militair ingegrepen Willen de Russen geen oorlog? Grote Drie over het Duitsland-probleem Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 15 MEI 1950 41ste JAARGANG No. 11979 De „Grote Drie" hebben hun politiek bepaald Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., i 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE WITTE AKKER Alba pratalia areba e negro semen seminaba In de bibliotheek te Verona wer den onlangs op de rand van een handschrift bovenstaande vers-re- gels ontdekt, welke voor de meeste lezers Grieks en voor erkende La tinisten „potjes-Latijn" zullen zijn. Het is echter oud Italiaans uit de 8e of 9e eeuw, dat vertaald luidt: Het gedichtje heeft betrekking op schrijvers, die met hun pen het blanke papier beploegen en be zaaien met het zwarte schrift, waarin zij hun gedachten vorm ge ven, in de hoop, dat het aldus uit gestrooide zaad vrucht mag dra gen. Reeds vele jaren hebben wij meegeploegd en mee-gezaaid in dit dagblad, maar het verschil tussen ploegen op een akker en het ploe gen op een blad papier is, dat een boer kan beoordelen, of het zaad gedijt, terwijl een journalist nooit die voldoening heeft. Hij komt zelden te weten, of het moeizaam uitgestrooide zaad op de harde grond is gevallen, of verstikt is in de beslommeringen des levens of dat het werkelijk vrucht heeft gedragen in ontvankelijke gemoed- deren. Dit laatste is soms aan twijfel onderhevig, zodat het voor een journalist misschien maar beter is, dat de stand van het gewas voor hem onzichtbaar blijft. Het is voor hem aan te raden, zich te houden aan het parabolische woord van Christus, dat, wie de hand aan de ploeg slaat, niet meer achter-om moet kijken. Een andere akker is ons thans toevertrouwd om erop te ploegen en te zaaien, de akker van onze goe de en onvergetelijke voorganger Th. B. J. Wilmer, die ruim dertig jaar het terrein heeft bewerkt met zijn onvermoeide pen en zijn wijde geest. De laatste maal, dat hij het kouter door de blanke grond liet glijden, was twee dagen vóór hij de H. Teerspijze ontving. Een week daarna liet hij het hem zo dierbare ambacht van ploegen en zaaien voor altijd in de steek, om einde lijk de vruchten te gaan plukken van zijn arbeid. Hij beërfde ons met een wel be bouwde akker, een grond, rul van de welwillendheid, welke hij zaaide en welke hem omringde Hij ook was het, die ons het moeilijke vak geleerd heeft om de witte velden te kerven en erop uit te zaaien. Thans, nu we (en in dit geval is het geen gemeenplaats) de hand aan de ploeg slaan, op een nieuwe akker, willen we, gedachtig aan het woord van Christus, niet meer ach- ter-om kijken en met weemoed te rug denken aan het gelukkige le ven, dat wij achterlaten, maar ons geheel-en-al. met hart en ziel, over geven aan Hem, Die, hoe wij ook planten en zaaien, de Enige is, die wasdom vermag te geven. L. R. Mgr. Jachym weldra gewijd Mgr. dr. Franz Jachym, coadjutor van kardinaal Innitzer, die zich op 23 April in de Sint Stefansdom in Wenen aan de bisschopswijding heeft onttrokken, zal zeer binnenkort tot bisschop worden gewijd. In een communiqué van kardinaal Innitzer wordt het volgende bekend gemaakt: ,,Het staatssecretariaat van Zijne Heiligheid Paus Pius XII heeft meegedeeld, dat de Heilige Vader, na grondig onderzoek van alle per soonlijke redenen, die Monseigneur Jachym er toe brachten, zich aan de wijding te onttrekken, opnieuw zijn benoeming tot aartsbisschop van Ma- ronea en coadjutor van Zijne Emi nentie de kardinaal-aartsbisschop van Wenen bevestigt." Evacuatie van Nederlanders vertraagd 'pEGEN AMBON moet thans een militaire actie worden ondernomen, nu alle pogingen tot vreedzame oplossing van het probleem der Zuid- Molukken vruchteloos zijn gebleken, aldus deelde een woordvoerder van het ministerie van defensie der V.S. I. in Djakarta mee. De regering heeft verder besloten, dat kolonel Kawilarang, bevelhebber van Oost-Indone- sië, die ook de landingen op Celebes heeft verricht, eveneens de operaties tegen Ambon zal leiden. Terwijl dit nieuws van Indonesische zijde in Dja karta werd bekend gemaakt, kwam van de kant van het Nederlandse Hoge Commissariaat aldaar het bericht, dat de evacuatie van bijna 300 Nederlanders van Ambon vertraagd is door „complicaties" van onbeken de aard. Aanvankelijk hadden de correspondent van Aneta op Ambon en de „Commissie van Europese burgers op Ambon" geseind, dat alle Neder landers (en andere Europeanen alsmede de Amerikanen) ingescheept waren op de „Kota Inten". Een zegsman van het Hoge Commissariaat deelde thans echter mee, dat de „Kota Inten" Zondag, een dag later dan aangekondigd was, zou vertrekken met alleen de niet-Ambonese solda ten van het K.N.I.L. aan boord. Volgens de zegsman is besloten later een ander schip te zenden voor de evacuatie der Nederlanders. PASSIE-SPELEN TE TEGELEN. In „De Doolhof" te Tegelen werd Zaterdag de generale repetitie ge houden'van de op 21 dezer begin nende Passie-Spelen. Tijdens het Laatste Avondmaal: Judas tweede van links, Christus vierde van links. NEDERLANDERS ZOUDEN VEILIG ZIJN. Het is niet bekend, of de rebellen op Ambon de Nederlanders verboden hebben te evacueren of dat zij uit eigen b'eweging besloten hebben te blijven. Volgens de „Commissie van Europese burgers op Ambon" zijn de Europeanen op Ambon volkomen vei lig. De „Commissie" is van mening dat levensgevaar pas ontstaat, zodra na een landing op Ambon van fede rale troepen vijandelijkheden uitbre ken. Tot evacuatie was slechts beslo ten, omdat door de voortgezette blok kade de voedselpositie der Europea nen, die niet zijn ingesteld op het Ambonese sago-dieet, in het gedrang zou kómen. Voorts ontkent de „Com missie" het bericht van radio Djakar ta, dat de levens der Europeanen op Ambon in gevaar verkeren en dat reeds twee Europeanen zijn ver moord. Dit bericht heeft volgens de „Commissie" de gemoederen op Am- bon zeer verhit. De militaire woordvoerder van het ministerie van defensie der V.S.I. heeft verklaard, dat dt maatregel tot i evacuatie van de Europeanen van Ambon genomen werd na gezamen lijke besprekingen van de Nederland se staatssecretaris van Oorlog, mr. Fockema Andreae en de Indonesische minister van defensie, de sultan van Djokja Hij zei, dat dit besluit het eventueel militair optreden van de strijdkrachten der V.S.I. tegen Am- bon, dat spoedig verwacht'kan wor den. aanmerkelijk vergemakkelijkt heeft. AFSCHEIDING VAN HET K.N.LL. Inmiddels hebben de Ambonese K. N.I.L.-ers op plechtige wijze de K.N. IL. verlaten. Tijdens een militaire ceremonie werden aan kolonel Schot- borch, die vergeefs getracht heeft de K.N.I.L.-ers op Ambon weer onder Nederlandse militaire tucht te plaat sen, een Nederlandse vlag, een pistool en distinctieven aangeboden. In alle kampementen in de Zuid-Molukken werd de Nederlandse driekleur ge streken en de Ambonese vlag gehesen ten teken der afscheiding. Aan kolo nel Schotborch werd verzocht, hier van mededeling te doen aan de leger commandant, aan koningin Juliana en prinses Wilhelmina. Het hijsen van de vlag in Ambon werd bijgewoond door duizenden mensen. Daarna werd door het Mo lukse leger, dat modern bewapend is, een défilé gehouden voor de rege ringspersonen. De Molukse vlag be staat uit vier verticale banen: blauw, wit, groen en rood. Het blauw sym boliseert de zee met vis en schel pen, het wit de reinheid van het vrijheidsstreven, het groen een bos van sagopalmen en het rood de dap perheid van de Zuid-Molukkers. De commissie-Hoogstraten van het Hoge Commissariaat der Nederlan den en kolonel Schotborch werden Zaterdagmiddag in Makassar ver wacht en zouden zich Zondag of Maandag naar Djakarta begeven. 230 NEDERLANDERS VAN AMBON VERTROKKEN j Aneta verneemt van dè zijde van l het Hoge Commissariaat, dat Zon dagochtend te 10 uur 230 Nederlan ders uit Ambon scheep zijn gegaan I op de „Kota Inten", met bestemming I Djakarta. Op eigen verzoek zijn 27 1 Nederlanders met 18 kinderen ach tergebleven. De gezinnen van twee Amerikaanse zendelingen zijn aa^ boord gegaan. De zendelingen zelf bleven achter. OUD-MINISTER DOKO AANGEHOUDEN Officieel wordt vernomen, dat de oud-minister van onderwijs der ne gara Indonesia Timur, de heer Doko, te Makassar is aangehouden. Dr. HIRSCHFELD TERUG NAAR. INDONESIë. Zaterdagavond is de hoge commis saris van Nederland in Djakarta, dr. H. M. Hirsohfeld, naar zijn stand plaats teruggegaan, Hij deelde ons mede, dat zijn besprekingen met de leden van de Nederlandse regering nuttig zijn geweest. Zijn verblijf in Djakarta zal van betrekkellijk kor te duur zijn, maar de heer Hirsch- feld kon ons geen datum noemen van zijn aftreden als Hoge Commis saris. Dit zal echter wel in de nabije toekomst geschieden. De Hoge Commissaris werd uitge leide gedaan door de ministers Göt- zen en van Maarseveen en de staats secretarissen dr. Blom en mr. Focke ma Andreae. GROOTSTE BINNENSLU2S VAN WEST EUROPA IN AANBOUW. Wanneer de grote sluis in het Am sterdamRijnkanaal gereedgeko men zal zijn, zal Adam als transi tohaven aanzienlijk aan betekenis hebben gewonnen, daar de vaar route naar Duitsland met 40 K.m. zal worden bekort. Deze, van de lucht uit gemaakte opname, geeft een overzicht van het imposante werk van de bouw der grote schut- sluit te Tiel. Luchtopname Anpfoto/GFf/ WB1. 950/1576. Verdwenen meisje weergevonden DOOK OP IN MALAKKA Bertha de Hartogh, de thans der tienjarige dochter van een Neder landse sergeant, is teruggevonden. Acht jaar geleden raakte ze zoek en werd opgegeven. Toen de Japanners in 1942 Java bezetten, achtten Bertha's ouders het veiliger hun .kind aan de baboe te ge ven. De Hartogh's werden gevangen genomen en geïnterneerd. Na hun bevrijding in 1945 begon nen zij ijverig naar Bertha te zoeken, maar alle pogingen liepen op niets uit. Ten slotte keerden zij naar Ne derland terug. Bijna acht jaar lang heeft de blon de, blauwogige Bertha als Malak- kaans kind geleefd. Zij droeg een sa rong en ging op Malakka op school. Ze woonde met baboe Aminah in een dorpje in de Staat Trengganoe. Onlangs rapporteerde een districts officier, dat het blonde inlandse meis je wel eens Bertha kon zijn. Toen het zover was, kon men haar identi teit spoedig vaststellen. Bertha, die alleen Maleis spreekt weet niet hoe ze mes en vork moet gebruiken. Zij wil ook niet bij Ami nah weg, want ze beschouwt de ba boe als haar moeder. De baboe wil ook niet graag afstand doen van het kind. Toch zal Bertha weldra met het passagiersschip „Surriento" naar Ne derland vertrekken. Zij zal geduren de de reis verzorgd worden door twee verpleegsters van het Neder landse leger. John Foster Dulles, de Ameri kaanse republikeinse deskundige voor buitenlandse aangelegenhe den, die onlangs werd benoemd tot speciaal adviseur van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft in een interview voor de radio verklaard, dat naar zijn mening de Russen op het ogenblik geen werkelijke oor log willen. „De ,Sowjet-Unie heeft in de koude oorlog in Azië veel gro ter overwinningen behaald dan Ja pan ooit behaald zou hebben, indien dit land de werkelijke oorlog ge wonnen had", aldus Foster Dulles. LEER OM LEER. De V. S. hebben Tsjecho-Slowa- kije Zaterdag verzocht, zijn officië le staf in de V.S. met twee derden te beperken en zijn consulaten te Cleveland en Pittsburg te sluiten. Deze Amerikaanse stap is een antwoord op de eis van de Tsjecho- slowaakse regering tot drastische beperking van het personeel van de Amerikaanse ambassade en het consulaat-generaal In Tsjecho-Slo- wakije, die zouden worden gebruikt voor vijandige doeleinden. Het State Department noemt de Tsjechoslo waakse eis ,„een onder deel van de pogingen der Tsjecho- slowaakse en andere Oost-Europe- se regeringen om de volken van die landen van contact met de buiten wereld af te snijden." Staat van oorlog me tW.Duitsland zal worden beëindigd PEN „ZO VRIJ MOGELIJK" Duitsland „zo spoedig mogelijk" opne- men onder de vrije volken van Europa, de gezamenlijke Ameri kaanse, Engelse en Franse hulpbronnen beter op elkaar afstemmen het communistische imperialisme van de „enige militaristische en agressieve mogendheid ter wereld", dat zich tot aan de grenzen van Zuidoost-Azië heeft uitgebreid, tot staan te brengen, ziehier de voor naamste beslissingen van de Grote Drie, nu hun driedaagse bespre king van de Westerse wereldpolitiek. Uit gewoonlijk betrouwbare bron verneemt Reuter, dat de geallieer den vastbesloten zijn de staat van oorlog met West-Duitslan'd te be ëindigen, zodra het bezettingsstatuut herzien is en in diplomatieke kringen is men van oordeel, dat een aanval op West-Duitsland het gehele mechanisme van het Atlantisch pact in werking zou zetten. De ministers verklaarden, dat hun gemeenschappelijke hoofddoel is: het verminderen van de kans op oorlog en het scheppen van de voorwaar den voor een duurzame vrede, in overeenstemming met de verlan gens van alle volken. Men neemt aan, dat West-Duits land zijn binnenlandse wetgeving spoedig geheel zelfstandig zal kun nen regelen en dat de geallieerde hoge commissie slechts in zeer bij zondere gevallen haar veto zal ge bruiken. De Westduitse consulaire dienst zal in sneller tempo worden uitgebreid, de Westduitse regering zal reisvergunningen aan haar on derdanen kunnen verstrekken en West-Duitsland zal een deel van zijn buitenlandse zaken zelfstandig kunnen regelen door zitting te ne men in de Raad van Europa. De Grote Drie zullen West- Duitsland te zijner tijd zoveel sou- vereiniteit verlenen, als maar met de bezettingspolitiek verenigbaar is. Het tempo zal alhangen van de bereidheid der Duitsers tot samen werking. Een vredesverdrag met Duitsland zal echter niet mogelijk zijn, zolang de Sowjet-Unie de Oostduitsers er van weerhoudt zich met de West-Duitsers te herenigen in één democratisch Duitsland. De bezetting moet daarom in het ge meenschappelijk belang van Duits land en Europa gehandhaafd blij- HERZIENING BEZETTINGS STATUUT. De drie ministers kwamen over een in Londen een „studiegroep" in het leven te roepen, die de herzie ning van het bezetingsstatuut zal voorbereiden. Zij zal tevens de voornaamste ongerieven onderzoe ken, die de heersende oorlogstoe stand oplevert, al mogen haar aan- RUSSISCHE DUIKBOTEN BIJ DE PHILIPPIJNEN? Volgens de Amerikaanse radio commentator Drew Paerson zou ge neraal MacArthur onlangs in een geheim verslag gewezen hebben op „het ongewone aantal Russische duik boten in de Stille Oceaan". Deze eenheden, die alle duikboten van de 7c en 8e Russische eskaders zou om vatten, zouden gezien zijn in de wa teren van de Philippijnen. Drew Pearson brengt deze inlich tingen in verband met sommige ge ruchten, volgens welke de ambassa de van de Verenigde Staten te Ma nila in de komende weken onlusten verwacht, waarbij moordpogingen op ae persoon van president Quirino en van zijn ministers niet uitgesloten zouden zijn. bevelihgen het hoogste gezag van de geallieerden niet aantasten. De ministers waren het eens over de ernst van de toestand in Zuid oost-Azië en zullen gezamenlijk maatregelen treffen om het bin nensmokkelen van wapens in deze gebieden tegen te gaan. De drie Westerse mogendheden zullen elke gelegenheid te baat nemen om „de bedoelingen en methoden van het communistische imperialisme te ontmaskeren, dat nationalistische bewegingen dienstbaar maakt aan haar expansionistische politiek." Regeringen, die zich tegen de com munistische opmars verzetten, zul len aanmoediging en steun ontvan gen. Een speciale commissie van des kundigen zal het probleem bestu deren, hoe de emigratie uit overbe volkte Europese landen in het bijzonder Duitsland en Italië te bevorderen, omdat overbevolking een belangrijke evenwichtsversto- rende factor is. De drie regeringen zijn het ver der in beginsel eens over de bete kenis van de politieke ontwikke ling van de Afrikaanse volken en het scheppen van verbeterde eco nomische en sociale toestanden in Afrika. De ministers uitten opnieuw hun wens spoedig een vredesverdrag met Oostenrijk te sluiten en kwa men tot de slotsom, dat de drie mo gendheden veelvuldig overleg moesten plegen. Zij besloten in de nabije toekomst opnieuw te verga deren, mogelijk te New York, als de Assemblée der Verenigde Naties bijeenkomt. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Benelux-landen, die Zaterdagmiddag met de Grote Drie bijeenkwamen om rapport over de beslissingen van de conferentie te ontvangen, hebben hun besluiten eenstemmig goedgekeurd. Het over leg was maar niet louter een for maliteit geweest. Bondskanselier Adenauer, die de geallieerde verklaring per speciale koerier ontving, zeide zich te ver heugen over de „voor Duitsland gunstige resultaten" der conferen tie. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat spoedig daden zouden vol gen. In Franse politieke kringen werd de verklaring „een groots besluit" genoemd, „vervat in gematigde ter men". Italiaanse diplomatieke kringen waren bijzonder tevreden. AUTOMATISCH REGISTREREN-1 grote betekenis, in verband met de DE PEILSCHALEN. - Op ver-1 veerdiensten schillende plaatsen langs de Neder landse kust zijn automatisch regi strerende peilschalen aangebracht, die van groot belang zijn voor de berekening van de gemiddelde wa terstand ten opzichte van het land in de loop der jaren. De op de foto afgebeelde peilschaal, wedke zich bevindt bij Oostmarsum, is dezer dagen gereedgekomen. Zij is van ir Ameland en Schiermonnikoog, daar de veerbo ten regelmatig met laag water te kampen hebben. KoAtettje.... Vergeet geen weldaden dan die, welke gij zelf bewezen hebt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1