XE LEIDSE COURANT Blijft de spanning in de kampioenscompetitie het Schaakspel ONZE MOEDERDAG'P w k PP? 1 w m.I X i k M 0M M 11 i i I Si i U résorke ZATERDAG 13 MEI 1950 TWEEDE BLAD - PAGINA 3 HET WOEDT nu toch wel heel moeilijk voorspellingen te doen inzake het mogelijke verloop der Kampioenswedstrijden. De verrassende uit slagen van j.l. Zondag zeggen voldoende, dat er geen peil op de ver schillende clubs valt te trekken en dat de strijd volkomen open is. Dat animeert de wedstrijden niet weinig, omdat vijf van de zes clubs alle een redelijke kans op de titel hebben. De laatste kans voor U. V. s. We zullen daarom maar kort zijn met onze voorbeschouwingen voor morgen. Blauw Wit toch nog steeds bo venaan ontvangt Heerenveen. We mogen veronderstellen, dat de Ze bra's gewaarschuwd zijn door de ne derlaag yan Ajax j.l. Zondag in 't Friese Haagje, maar daartegenover staat, dat Heerenveen zal zeggen: wat we met Ajax gedaan hebben, kunnen we ook met Blauw Wit. Ajax gaat op bezoek bij Limbur- gia en als de Amsterdammers hun kans op de titel willen behouden, dienen ze in het Limburgse te win nen. Tenslotte Ensch. BoysMaurits. Dat is een kansje voor de Oostelij ken, indien zij althans nog willen meespreken in deze kampioenscom petitie. In de promotiecompetitie van West II A staat U.VS. morgen voor de laatste kans op promotie. Wint Nep- tunus ook morgen, dan kan noch U.V.S. noch Emma haar meer bela gen en blijven de Rotterdammers in de eerste klasse. De Leidse Blauwwitten weten dus wat hun te doen staat. We vermoeden, dat het er wel warm aan toe zal gaan aan de Was- senaarse weg, maar of de strijd voor de Leidenaars succes zal brengen, hangt toch wel voornamelijk af van SELECTIEWEDSTRIJD BOLLEN STREEK XL ZATERDAG-ZONDAG Voor deze op Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag) op het V.V.S.B.- terrein, te spelen wedstrijd zijn de elftallen als volgt samengesteld: Zaterdag XI (wit shirt, rode broek, rood-witte kousen). Doel: Griffioen (Ter Lede); achter: J. Hel- lenberg (Katwijk) en C. v. d. Beek (Lisser B.); midden: C. v. d. Luit en P. van Rooyen (Noordwijk) en A. de Graaf (Ter Leede); vóór: P. Harte- veld (Noordwijk), A. Dannys en G. Harskamp (Ter Leede), A. v. Rooyen (Noordwijk) en N. van Duin (Rijns- burg). Reserven: W. Wassing (GWS); A. de Zwart (Ter Leede); C. Bouw- mans (Lisser B.) en K. Haasnoot (Katwijk). Zondag XI (rood shirt, witte broek, rood-witte kousen). Doel: J. Baak (Lisse) en J. Kor- tekaas (WSB) ieder een halve wed strijd); acsted: G. Berg en H. 't Hort (Lisse); midden: W. van Duin (VV SB); A. Hoeymans en G. Noorder- meer (Teylingen); vóór: J. v. d. Berg en C. Braun (WSB), P. Kap- teyn (Lisse), L. van Kesteren (Fo- reholte) en C. Komen (WSB). Reserven: P. Otto (Teylingen); J. de Wit (WSB) en M. Bel (Fore- de vraag, of zij het nodige enthou siasme aan de dag zullen kunnen leggen om hun technisch kunnen aan te vullen, want heus: techniek is mooi, maar zonder de nodige geest drift komt men toch zeker niet tot een goed einde. Voor de promotie der 3e klasse gaat Blauw Zwart op bezoek bij H.F.C. De Wassenaarders verloren Zondag met 20 van Laakkwartier, zodat zij weten wat hun te doen staat. Docos. Zondag om 12 uur Do- cos A tegen VNL A en om half drie Docos D tegen VNL B. De C-junio- ren trekken er op uit en spelen om 12 uur tegen UDO B in Oegstgeest. Vertrek om 11.20 uur vanaf het Sta tionsplein. TAFELTENNIS Nederland-Frankrijk 1-4 Te Den Bosch werd een interna tionale tafeltenniswedstrijd volgens het Davis Cup-systeem gespeeld tus sen Nederland en Frankrijk, welke door Frankrijk met 41 werd ge wonnen. De gedetailleerde uitslag luidt: Enkelspel: Pelser (N.)Hague- nauer (Fr.) 11—21, 8—21, 11—21. Du Buy (N.)Bordrez (Fr.) 1021, 21—11, 19—21, 16—21. Pelser—Bor drez 14—21, 16—21, 14—21. Du Buy— Haguenauer 21«19, 1521, 1221 9—21. Dubbelspel: Pelser en Du Buy Haguenauer en Bordrez 2115, 219 23—18. In een demonstratiepartij heeft Haguenauer zijn landgenoot Bordrez met 10—21, 21—12, 21—10, 21—13 verslagen. WIELRENNEN DUITSLAND TOEGELATEN TOT DE U.C.I. Te Bonn zijn besprekingen ge voerd tussen een delegatie van de U.C.I., bestaande uit de heren Joi- nard en Chesal (Fr.), jhr. v. d. Berch van Heemstede (N.) en Senn (Zwits.), en bestuursleden van de -Duitse Wielerbond. In een commu niqué, dat na afloop van deze be sprekingen is uitgegeven, wordt ge zegd dat Duitsland met ingang van 11 Mei wederom toegelaten is tot het lidmaatschap van de U.C.I., hetgeen inhoudt, dat Duitse renners in het buitenland kunnen starten. De voor waarden, waarop dit geschiedt, zul len door de betrokken buitenlandse bonden worden vastgesteld. In een begin Juni te Milaan te houden bijeenkomst zal het bestuur van de U.C.I. zich beraden over de maatregelen, welke de wedertoela- ting van Duitsland met zich mee brengt. In het raam van de U.C.I. krijgt Duitsland voorlopig één stem. Deze keer eens enige mooie com binaties. Immers de combinatie is een van de meest aantrekkelijke ge beurtenissen in de schaakpartij. Zij geeft voldoening aan degene, die de combinatie uitvoert, bezorgt de ver liezer later na afloop der partij meestal veel hoofdbrekens bij het zoeken naar een betere verdediging dan de door hem gekozene en ten slotte schenkt ze bekoring aan de schaakliefhebbers, die haar onder ogen krijgen. In de partij tussen de Fransman Hugdt en onze nieuwe „ster" Don ner, gespeeld in het tournooi te Be verwijk dit jaar kwam het na de 22e zet van wit (Hugdt) tot de volgende stelling: k t' I k k k k k m L.. Mé i yji 1 - a a a ABCDEFGH Zwart (Donner) voerde nu een prachtige combinatie uit, welke werd ingeleid door 22Tc4xd4! Drie zetten later zullen wij pas zien, waar het tenslotte op zal neerko men. Er volgde: 23. Tdlxd4, Td7xd4; 24. Ph5xg7!? Dit ziet er vrij dodelijk uit. Op 24Kxg7; 25. Le3t wint i wit minstens de kwaliteit. Zwart speelde 24. Pe8xg7 en nu kwam 25. Lg5f6 Dreigt alleen maar met totale vernietiging door Lxg7 (of Dxg7) en daarna Lxd4. De fraaie „pointe" van zwarts combinatie is: 25Pg7— f5Het paard kan niet geslagen worden wegens Td4xg4 en na Lxd4, Pxd4 zijn de beide zwarte paarden veel sterker dan de witte toren. Wit speelde 26. Dg4f4. De rest verliep aldus: 26Td4c4; 27. g2g4, Pb8d7! 28. g4xf5, Pd7x f6; 29. f5xe6, Tc4xe4 (weer verras send; Dxf6 kan niet wegens Txel en mat). 30. Telxe4, Pf6xe4 (want f7 wordt toch gedekt door Db7. Men merke op dat deze omstandigheid ook berekend moest worden toen zwart 22Txd4 speelde). 31. e6x f7, Db7e7 (Anders volgt Dh6f, Kxf7 en wit zou gewonnen hebben door Dxih7 en Dxb7. Ook dit was te voren berekend! Tien zetten diep, dus). 32. h2h4, Pe4—f6; 33. h4— b«5, De7elf; 34. Kgl—h2 (want, denkt wit, op Kglg2 ruilt wit de dames met De4t). Maar ook na Kh2 ruilt wit de dames, wederom verras send: 34Del—e5ü 35. Df4xe5, Pf6g4f; 36. Klx2g3, Pg4xe5 en wit kon opgeven. In de partij DonnerHenneberke kwam het na de -9e zet tot deze steling: s t i i 1 n s III V; 8f fit a SI A BCDE FG H Ter gelegenheid van de Moeder dag, die morgen overal ter wereld wordt gevierd, hebben wij gemeend in onze puzzle-rubriek iets extra's te moeten doen voor de moeders. Daar om een speciale Moederdag-puzzle! Het is de bedoeling, dat de moeders deze puzzle-kluif vex'orberen, al mo gen de huisgenoten uiteraard wel een handje helpen. Begrijpelijk, dat Moe der morgen weinig tijd om te puzzlen zal hebben. Vandaar dat wij de slui- tings-termijn voor deze bijzondere gelegenheid met één dag vex-lengen. Oplossingen worden tot en met Vrij dag 19 Mei a.s. op ons bureau ver wacht. Op de enveloppe vermelden „Puzzle". Voor de goede inzendsters wordt als eerste prijs beschikbaar gesteld karakteristiek voor Moederdag! een grote taart. Voorts nog drie ge wone prijsjes: een vulpotlood, een portemonnaie en oen boek. Horizontaal: 1. vrouwenkleed, 5. bijdehand, 12. wijnglas, 17. broeder van Mozes. 18. de 2de Zondag in Mei, 20. geestelijke, 22. lol, 23. honigbij, 24. dorp in N.-Br. bij Eindhoven, 26. gem. in Geld., 27. vordering, 28. ka meraad. 29. jongensnaam. 31. zwem vogel, 33. landtong, 34. luitenant-ge neraal (afk.), 35. visbootje met gaat jes, 36. schoenvorm, 38. gem. in N.- H. bij Volendam, 40. Nieuwe Testa ment (afk.), 41. jongensnaam, 42. raam, 43. iemand de achting geven, welke hem toekomt. 45. herkauwend dier van het geslacht der hertachti gen, 49. dorp tussen Maarsen en Vleuten, 51. teken dat in de psalmen voorkomt, 52. voornaamwoord, 53. spil van een wiel, 55. nauwe ope ning, 56. eerste mens, 58. voorwerp ter verlichting, 60. meisjesnaam, 61. rivier in Italië, 62. heeft men nodig om zich te wassen, 64. scheikundig teken voor tin, 65. voorzetsel, 66. on behouwen, 69. invorderen van gel den, 71. giftslangetje onzer veenstre- ken, 72. koninkrijk in Achter-Indië, 74. goede, edele daad, 80. glijvoer- iuig, 81. districts-arbeidsbeurs <"afk.), 83. tegenstelling van hoog, 85. de voornaamste Boelgaarse korenhaven a. d. Zwarte Zee, 86. hemellichaam, 87. de lezer heil (afk. Lat.), 88. voeg woord, 90. tijding, 92. voorzetsel, 93. voedsel, 94. huisdieren, 95. lelieach tig gewas, 97. lange mantel, be schuttend tegen regen, 100. zaadkor rel ener vrucht, 301. gissen. 103. zelf kant, 104. 1/24 van een etmaal. 105. muts, 106. slag met een hamer, 107. garen om mede te stikken. Verticaal: 1. zyn verjaardag vie rend, 2. oorlogsgod, 3. aarden of me- kwaliteit winnen door Pc8 maar na Pc8, Txc8, Lxc8 kon De5 met niet te onderschatten tegenkansen. En daar om volgde koelbloedig: 24. Talcl, Ta7c7 25, Pb6c4 (het paard, dat dit alles teweeg heeft gebracht, keert rustig terug) Ld6c5; 26. Lel—-g3, Fc6d8; 27. I^3xc7, Pd8xe6; 28 Lc7d6, Pe6f4 Lijkt nog aardig, maar zwart blijft teveel materiaal achter. 29. Ld6xe7, Pf4xe2t: 30. Kgl—f2, Lc5xe7; 31. Kf2xe2 en zwart gaf op. Ter oplossing nog een combinatie stelling: uit de partij PopoffRju- min (Moskou 1929). k 't ABCDEFGH Zwart aan zet, geeft mat in vijf zetten. VOLLEYBAL TOURNOOI PROFESSORENWIJK. Het Volleytournooi, gisteravond op het terrein van de Professoren- wijk gehouden, is uitstekend ge slaagd. De vele liefhebbers van dit spel kregen enkele goede wedstrij den te zien en speciaal de Tsjechen toonden zich ware meesters aan het net. Reeds bij de eerste wedstrijd tus sen de L.U.V.V. (Leidse Universi- teits Volleybalver.) en de Tsjechen, spande het geducht. Werd de eerste game slechts op het nippertje door de studenten verloren (1315), de volgende bracht een 1510 overwin ning, waarna de buitenlandse gas ten vervolgens met 158 en 159 de studenten geen kans gaven. Ook de tweede wedstrijd tussen de Professorenwijk en de L. U. V. V. was zeer goed te noemen en nadat de Prof.wijk de eerste game op ge makkelijke wijze had gewonnen (15 —6), waren de volgende uitslagen 1115; 1511 en 915, zodat beide twee games wonnen. Tot slot de wedstrijd Tsjechen Prof.wijk. In deze ontmoeting was de Professorenwijk er geheel uit en met zeer sterk spel veroverden de Tsjechen steeds een dusdanige voor sprong, dat de tegenpartij er feite lijk niet aan te pas kwam. In drie games was de strijd beslist en wel met 15—9, 15—2, 15—5. talen vaatwerk, 4. voorvoegsel, 5. wijnsoort, 6. bewoner van Ierland, 7. lieden van adel, 8. afkorting v. neon, 9. bemoediging, opbeuring, 10 gem. in Geld., 11. vreemde, zonder linge, 13 .voorzetsel, 14. mens, 15. als 93 hor., 16. oorzaak. 17. beroemdste schilder van oud-Griekenland, 18. voegwoord. 19. slechte stee in weef sel, 21. ovex'schot, 23. paardenvlieg, 25. einde. 28. korf, 30. bastaarduit- uitgang, 32. buisvormig ingewand, 35. vast waterpeil in een kanaal, 36. lid woord (Fr.), 37. voorzetsel, 39. pol der van een drooggemaakt meer, 41. overdekte markt, 44. ontkenning (spreektaal), 46. stad in Z.-Holl., 47. onbepaald voornaamwoord, 48. hof felijk, 50. regeringsstelsel, 52. zwem vogel, 54. vrouw van Abraham, moe der van Izaak, 57. lidwoord, 59. af korting voor mangaan, 62. uitroep om iemands aandacht ergens op te vestigen, 63. zijtal Donau, 67. lied, 68. aanwezig, 70. woord waarmede een persoon of zaak wordt aangeduid, 71. slang vormige vis (meerv.), 73. als 18 vert., 75. en volgende (afk.), 76. wandeldreef, 77. treurspel, 78. meis jesnaam, 79. water in N.-Brab., 80. bij elkaar behorende voorwerpen, 82. de naam van God in de Koran, 84. scheidingslijn, 86. krachtig, 87. in 't geheugen opnemen, 89. zoutas, 91. in sectenetend zoogdier, 93. koker, 94. gem. in Zeeland, 96. water in Utrecht, 98. echtgenoot, 99. voordeel, 100. voertuig, 102. als 8 vert., 105. foei. Bij de juiste oplossing leest men op de cijfers: 1, 2. 12, 42, 47, 80 de naam van de Amerikaanse dame, die ter herinnering aan haar eigen moeder, de moederdag heeft ingesteld. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 3. bas. 5. rob, 7. na, 8. sop, 11. blij, 13, o.l., 15. sap, 17. pad, 19. ree, 20. vol, 21. rot, 23. salon, 24. eer, 25. ton, 27. met, 28. los, 31. eik, 32. eerst, 33. dek, 35. sol, 38. bel, 41. mal, 43. zon, 44. degen, 46. kom, 48. rat, 49. pak, 50. nog, 52. kan. 54. Aa. 55. aak, 56. pijn, 58. ar, 59. lis, 61. ge. Verticaal: 1. ka, 2. do, 3. baar, 4. s.s., 5. rij, 6. boor, 7. n.s., 9. op, 10. pas, 11. ben, 12. Ie, 14e. 1.1., 16. pot, 18. dal, 19. rog, 20. vet, 22. tol, 24. eek, 26. no. 27. mi, 29. sek, 30. erg, 31 ets, 33. den, 34. el, 36. om, 37. lak, 38. bot, 39. nek. 40. ven, 42. lok, 43. zaal. 44. dak, 45. nop, 47. maag, 48. ra, 49. pa, 51. gij, 53. Nr, 55. as, 57. nn., 60. ik, 62. e.k. De gelukkigen van deze week zijn: le prijs, een sigarettenkoker: mej. C. v. d. Meijs, Bilderdam 629, Leimui- den. 2e prijs, een vulpotlood: B. J. Ho- genboom. Pastoor v. d. Plaatstraat 35, Rijpwetering. ,3e prijs, een boek: J. C. Hooger- vorst, Prinsenweg 8, Voorhout. De prijzen zullen toegezonden wor den! OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 9) „Waarom dringt u daar zo op aan?" „Omdat je hard bezig bent, je ei gen toekomst te bederven. Als je 'n normaal gelukkig gezin had, zou je niet over dat dwaze avontuux'lijke leven denken. John heeft goed pra ten; die wil jou gebruiken, voor 't geen wat hij te riskant vindt." „Nu, dat zegt hij ook eerlijk en u weet, moeder, dat juist deze avon tuurlijke proefvluchten voor my een genot betekenen. Wat heb ik te verliezen?" Onmiddellijk speelde ze haar hoog ste troef uit. „Trésox-ke!" Een pijnlijke trek vloog over z'n gelaat; even streek hy met z'n hand langs 't voorhoofd; antwoordde niet. „En wat je ook besluit vervolgde ze, gebruikmakend van z'n zwijgen, „weet je wel, dat je op deze manier heel gauw je invloed op 't kind zal verliezen.'' Enigsinds geprikkeld haalde hij z'n schouders op. „Waarom?" „Omdat juffrouw van Meerssen haar totaal voor zich opeist. Titie heeft al de tijd, dat je weg was, bij na niet naar je gevraagd." „Onzin," riep hij driftig. „Uw an tipathie doet u natuurlijk zo spre ken." Toch speelde deze opmerking door zijn hoofd, toen hij de kamer verliet. In de hal bleef hij aai'zelend staan. „Trésorke," mompelde hij; dan be dacht hij zich; neen, hij kon beter eerst even naar Renée gaan. Een vrolijk lachen trof z'n oor, toen hij de deur opende. Loek zat op 't voeteneind van de divan; tussen haar en Renée lagen een menigte kiekjes verspreid. „Goedenavond." „Han, jij! Wat een verrassing!'' Hij kuste z'n zuster hax^telyk. ,,'t Ziet er hier werkelijk gezellig uit." Loek, die dacht dat hij spotte, zocht haastig de kieken bij elkaar en maakte aanstalten om - heen te gaan. „Zo, juffrouw van Meerssen,'1 hy reikte haar de hand. „U gaat toch niet weg? Natuurlijk ben 'k verlangend wat van Trésor ke te horen." „O, bent u niet bij haar geweest?" vroeg Loek verwonderd. „Ze had er zo stellig op gehoopt, dat u zoudt komen." Hij dacht aan de woorden van zyn moeder. Wie sprak nu waarheid? „Dan ga ik nog even," zei hij bruusk. Toen hij 't licht aandraaide, be woog Titie zich even, strekte 't ene armpje nog verder boven d'r hoofd je uit en drukte 't neusje in 't kus sen. Vol liefde boog hij zich over 't kind; voorzichtig streek z'n hand langs 't blonde kopje. „Trésorke, m'n schat!" Dit wachtwoord, hoe zacht ook gesproken, deed Titie ontwaken. Wat onwennig knipten haar oog jes tegen 't licht, dan zag ze vaders hoofd heel dicht bij 't hare, sloeg in blij herkennen de armpjes om z'n hals. „Pappie, ben je daar?" „Ja lieveling." Z'n ax*m omvatte teder 't ranke kinderlijfje en druk te 't tegen zich aan. „Hebt u Blanche al gezien?" „Wie is dat, vrouwtje?" „M'n poes." Dan zag ze verwonderd rond. „Waar is Tante Loek?" „Beneden. Nu moet Trésorke weer zoet gaan slapen, dan mag ze mor gen op m'n kamer alles vertellen." „U gaat morgen niet weg hè?'' „Neen, kindje," zei hij zacht. „Va der blijft nog een hele poos." Toen hij bij René terug kwam, was Loek verdwenen. „Vond je Titie nog wakker?" vroeg z'n zuster. „Ja" Hij ging naast haar zitten; zwijgend, in gedaphten verzonken. De klok sloeg elf. De slagen wekten hem uit z'n gepeins. „Prettig gezelschap, zusje," zei hij wat beschaamd; „toch zie je er opgewekt uit." „Geen wonder; wil je wel geloven Han, dat ik haast even blij met Loek ben als Titie. De hele dag verheug ik me erop haar levendig gezichtje om de hoek van de deur te zien ver schijnen. Ze kijkt altijd eerst voor zichtig, of ik niet slaap. Hoe ze 't verzonnen krijgt, is me een raadsel, maar telkens heeft ze een of andere verrassing." Warsage luisterde; een lachje tin telde in z'n ogen. „Jij bent dus nog al tevreden over haar; jammer dat haar nonac- tief bijna om is." „Zou 't niet verlengd kunnen wor den? Je krijgt nooit meer iemand, die zo voor 't kind zorgt als zij. Ti tie is gewoon dol op haar en dan moet je ze samen in de tuin bezig horen, 'k Heb dikwijls met plezier liggen luisteren.*' Hij raapte, terwijl zij de laatste woorden zij, een kiekje op, dat on der René's tafeltje was gevallen: Loek en Trésorke. 't donkere en 't blonde hoofd tegen elkaar; beide schaterend van pret. Hij bekeek t aandachtig. René liet hem stil be gaan, zei zelfs niets, toen hij het, schijnbaar achteloos, in z'n zak liet verdwijnen. Met haar rijzweep in de hand keerde Evelyn ontstemd van de mor genrit terug. Ze logeerde nu ruim een week op Dennenoord, maar tot nu toe was ze met Han Warsage geen stap verder gekomen. Hij ver gezelde ïiaar op 'ri rij toertje of wan deling, sprak over onvei'sdhillige onderwerpen, doch wat ze gehoopt en verlangd had, gebeurde niet. Dezen morgen was hij zelfs niet aan 't ontbijt verschenen hoofd pijn had z'n moeder verontschuldi gend gezegd. Zij ecshter verdacht er hem heimelijk van, dat hij haar ge zelschap ontweek. Daarbij kwam nog, dat ze er onmogelijk in kon sla gen Titie voor zich te winnen. Hoe veel lieve woordjes ze gebruikte, wat ze ook voor d'r meebracht, 't kind behield een zekere terughou dendheid en probeerde steeds haar bijzijn te ontduiken. Evelyn wist, dat dit niet in haar voordeel was met betrekking tot Han en ze weet het aan de tegenwoordigheid van Loek. Bespottelijk zoals dat schaap ziöh uitsloofde voor het kind. On aangenaam gestemd door deze ge dachten, liep ze langzaam op het huis aan. Voor haar sprong luid blaffend Caesar, de Duitse herder, snuffe lend en speurend. Dof grommend spitste hij de oren. toen hij op de on derste trede van 't bordes z'n aarts- vyandin Blanche bemerkte. „Weg Caesar!" riep Titie, die eni ge treden hoger stond. Vlug pakte ze 't poesje, dat al 'n hoge rug zette, in haar armen. „Ga je, lelijk beest!" Boos schopte Titie naar de hond. Hy week even terug, maar bleef dan grommend staan. Evelyn, die uit de verte 't toneeltje had gadegeslagen, moedigde pla gend aan: „Pak hem maar, Caesar, pak hem!" „Neen, neen," gilde Titie angstig, toen de hond vooruitsprong. ,i$an'- te Loek, m'n poes!" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7