S)e£cidóe(Bou4a/nt 'mmM HOOPVOL INITIATIEF De organisatie der „Holland Fair" Oost-Sumatra accoord met eenheidsstaat De bespreking der „Grote Drie1' Nationale rouw België in De slavenarbeiders der Sovjet-Unie Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 13 MEI 1950 41ste JAARGANG No. 11978 Benelux spreekt vandaag een woordje mee te Londen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm, en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 buitenlandse zaken, heeft aan de voor-avond van de belangrijke be spreking der „Grote Drie" te Lon den, een voorstel gepubliceerd, dat de grootste verrassing betekent van de laatste tijd. Verrassend was het omdat dit plan juist van Franse zijde kwam en verrassend was het om de grootse perspectieven, welke het opent op de ontwikkeling van de wereldpolitiek. Het voorstel van minister Schu- man houdt in: een gemeenschappelijk beheer van de Duitse en Franse steenkool- en staalindustrie, welk gemeenschappelijk beheer voor uit breiding vatbaar is, indien ook an dere landen, zoals Engeland, de Be- nelux-landen en Italië, zouden wil len meedoen. In opzet is dit eigenlijk het ei van Columbus, terwijl het bo vendien nog niet eens een vers ei is, want het denkbeeld is reeds eerder van Duitse zijde geopperd, doch toen niet au serieux genomen. Het nieu we en verrassende en het hoopvolle van dit Franse initiatief is voorna melijk hierin gelegen, dat het de Franse regering is, die haar achter docht heeft laten varen en met een royaal gebaar dit voorstel doet en bovendien, dat het vormen van zo'n belangengemeenschap niet aan de particuliere ondernemingen wordt overgelaten, maar dat het de regerin gen zijn, die zich er achter moeten stellen. Daardoor wordt het plan in eens op een veel hoger niveau geplaatst en worden de consequenties er van veel ruimer. Wanneer dit voorstel werkelijkheid zou worden, zou daarmee in één slag de' mogelijkheid van een gewapend conflict tussen Duitsland en Frank rijk zo goed als uitgesloten worden, waarmede voorgoed een eind zou zijn gemaakt aan de voortdurende tweespalt tussen twee volken, welke in de laatste eeuw geleid heeft tot niet minder dan drie oorlogen. De steenkool- en staalindustrie zijn im mers de twee grote bases-industrieën, waarop elke oorlog steunt, en het is uitgesloten, dat zij tot een concur- rentie-bewapening worden gebe zigd, zolang het gemeenschappelijk beheer voortduurt. Op de tweede plaats wordt door een gemeenschap pelijke controle de mogelijkheid van een commercieel concurrentie-con- flict uitgeschakeld, zodat gevaarlijke spanningen tussen de deelnemende landen worden vermeden. En op de derde plaats, kan door een gemeen schappelijke exploitatie uit ae geza menlijke industrieën vooral, in dien de andere West-Europese lan den ook meedoen één machtige combinatie worden opgebouwd, wel ke een belangrijk gewicht kan wer pen in de waagschaal van de inter nationale politiek. JT\E PERSPECTIEVEN, welke Schu- U man's plan opent, zijn inderdaad enorm; allerlei internationale ver wikkelingen, welke gedurende jaren en jaren de situatie reeds hebben vertroebeld en nog zouden vertroe belen, zouden als sneeuw voor de zou verdwijnen. Wij denken bijv. nog aan het verwarde en haast on oplosbare probleem van Duitslands herstel. Iedereen begrijpt, dat Duits land economisch weer op de been moet worden geholpen, maar ieder een vreest het noodzakelijke bij-ge volg, dat Duitsland dan ook weer krachtig genoeg zou worden om zich te herbewapenen. Iloe krijgen wij een gewenste en noodzakelijke econo mische herrijzenis van Duitsland zon der de gevreesde militaire herrijze nis? Het plan-Schuman geeft ons de sleutel. Maar naast al die geweldige voor delen, staan ook geweldige moeilijk heden, die zich onmiddellijk doen gelden, zodra mei- Schuman's idee in de practijk wil gaan brengen. De Duitse socialisten gaven er al direct een staaltje van te zien, toen zij zich gereserveerd toonden in plaats van enthousiast, zoals men van berooide Duitsers verwachten zou, die een kans krijgen als nooit! omdat zij zich zorgen maken over de even tuele medezeggenschap van de vak bonden. Ook de-eerste indruk van de Engelse reactie was er één van scep ticisme, vermoedelijk ingegeven door de Britse beduchtheid voor de renda biliteit van de eigen steenkool- en staalindustrie. Van de andere kant heeft Attlee het plan een belangrijke bijdrage genoemd tot de oplossing van de problemen in Europa, al heeft ook hij als zijn mening te kennen ge geven, dat een studie-commissie de kwestie van Engelands deelname zou moeten onderzoeken. Tot veler verrassing heeft Bevin zich echter weer scherp tegen Schu- mans plan uitgelaten. Aan Nederlandse zijde is het plan met sympathie ontvangen en voelt men over 't algemeen er veel voor, al verheelt men zich ook hier niet, dat er nog menige kwestie opgelost zal moeten worden vóór het zover is. Schuman zelf heeft de uitwerking van zijn plan in details in het mid den gelaten. Hij heeft alleen op een voor de hand liggende objectie, dat zijn plan een nationalisatie van de zware industrie betekende, geant woord, dat dit niet de bedoeling was. De eigenaars blijven eigenaars, al leen de controle wordt internationaal. Wat de inhoud van die „controle" zal zijn, laat hij echter aan de ex perts over. Laten wij hopen, dat het Franse initiatief, dat zulke goede vruchten belooft af te werpen, niet verzandt in een enghartige discussie over al lerlei pietepeuterige detail-kwesties. Europa heeft al genoeg geleden door verdeeldheid en gebrek aan samen werking. Hier ligt een uitstekende kans om een beslissende stap in de richting van de Europese eenheid te zetten. Men neme deze kans waar. Niet aangepast aan Amerikaanse methoden |7R IS RUMOER om de „Holland Fair" in Gimbels Warenhuis te Phi ladelphia, aldus meldt het Nws v. d. Dag". Door de grote publieke belangstelling dreigen de voorraden vroegtijdig uitgeput te geraken, ter wijl er elders in de Verenigde Staten onvoldoende reserves blijken te zijn om het tekort aan te vullen. De wrij ving tussen de leiding van het Gim bels Warenhuis-concern en het Directoraat voor de (Nederlandse) Ex portbevordering in New York, die reeds sinds enige maanden broeide, is tot een uitbarsting gekomen nu de leiding van Gimbels Warenhuizen tegenover de Nederlandse autoriteiten en ook tegenover prins Bernhard haar ernstig misnoegen kenbaar heeft gemaakt over de organisatie van de „Holland Fair" in Nederland. De directeur van „Gimbels", de heer Arthur C. Kaufmann, zeide: „De organisatorische fouten in Ne derland zijn er de oorzaak van, dat van de mogelijkheden dezer exposi tie geen volledig gebruik kan wor den gemaakt. In Nederland worden o.m. levensmiddelen en aardewerk geproduceerd, die nog steeds niet in Amerika zijn geïntroduceerd, hoewel daarvoor ongetwijfeld een goede markt bestaat". „Verder is gebleken, dat de Ne derlandse fabrikanten niet op de juiste wijze zijn voorgelicht omtrent de Amerikaanse eisen over leverings tijden. Wij hebben onze bezorgdheid daarover ter kennis gebracht van de Nederlandse autoriteiten. Het zou toch wel erg tragisch zijn als on danks de grote publieke belangstel ling deze tentoonstelling zakelijk een mislukking zou blijken te zjjn". Er was bijvoorbeeld een Ameri kaanse groothandel, die de „Fair" bezocht en een prachtige proeforder plaatste voor Nederlandse prent briefkaarten. Aflevering over een maand. De Nederlandse vertegen woordiger rekende zijn Amerikaanse klant voor dat hij niet vóór zes of zeven maanden kon leveren en prompt annuleerde de Amerikaan deze order. Later verklaarde hij te genover zakenvrienden: „Wat doen die mensen hier als ze niet volgens onze methoden kunnen werken?" „FIREFLY" IN DE OMGEVING VAN HAARLEM VERONGELUKT. - Vrijdagmorgen is een „Firefly" van de Marine Luchtvaartdienst midden in het bebouwde Haarlemse Bos- en Vaartkwartier op een weiland neer gestort. Het toestel sloeg een diepe krater in de grond en de wrakstuk ken werden over een afstand van honderden meters verspreid. Het staartstuk van het verongelukte vliegtuig nabij de plaats, waar het toestel te pletter sloeg. Evacuatie van Ambon J^E VOORLOPIGE vertegenwoordigende raad voor de negara Oost-Su matra heeft zich accoord verklaard met de vorming van een een heidsstaat via de V.S.I. De raad heeft de regering van Oost-Sumatra machtiging verleend om onderhandelingen te voeren over de omvorming van de V.S.I. in een eenheidsstaat. Dr. Mansoer, hoofd van de staat Oost-Sumatra is inmiddels in Djakarta gearriveerd met een mandaat voor de regering Hatta om Oost-Sumatra te ontbinden. De president van Oost-Indonesië, Soekawati, heeft bij zijn terugkeer uit Djakarta te Makassar verklaard, dat, indien de V.S.I. en Djokja over eenstemming over de procedure be reiken de vorming van de eenheids staat niet langer dan anderhalve maand behoeft te duren. Nadat hij bij ce opheffing van de deelstaat als pre sident zal 'zijn afgetreden wil Soeka wati eerst voor enige tijd naar Bali gaan. Intussen gaat men op Celebes on danks de waarschuwing van Hatta om niets op eigen houtje te onderne men voort met kleine gedeelten van het eiland los te maken van de deel staat Oost-Indonesië en aan te slui ten bij Dokja. Ditmaal hebben de radja's van Paloe, Sidjiboloe, Poera- wi, Tawaeli en Balawa (in Midden- en West-Celebes) zulk een besluit genomen. CONFERENTIE VAN DE GROTE DRIE TE LONDEN. Een overzicht van de conferentietafel in Lancas ter House in de Britse hoofdstad tij dens de besprekingen der ministers van Buitenlandse Zaken van Ameri ka. Engeland en Frankrijk Links op de foto (met verband voor het oog) de Amerikaanse ambassadeur in En geland, Lewis Douglas; naast hem de Amerikaanse Staatssecretaris Dean Acheson. Derde van rechts de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin. Berlijn zal niet prijs gegeven worden rvE MINISTERS van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben na de tweede zitting van de Londense conferen tie een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaren dat hun landen hun rechten in Berlijn niet zullen opgeven, de Berlijners zullen blij ven beschermen en met het Duitse bestuur zullen blijven samenwer ken om de economische toestand van West-Berlijn zo veel mogelijk te verbeteren. Tevoren hadden zij in een communiqué uitdrukking gegeven aan hun verbazing en bezorgdheid over het feit, dat de Rus sen hebben gezegd dat er geen Duitse krijgsgevangenen meer in Rus land zijn en dat de repatriëring dus is geëindigd. ting heerst, dat zij minstens zo veel tijd behoeven als de Duitse kwes tie. Reuter verneemt nog dat de Gro te Drie besloten hebben een laatste beroep op de Sowjet-Unie te doen om verkiezingen in geheel Duits land te laten houden, onder aan vaardbare omstandigheden. Zij zul len hereniging van Berlijn blijven voorstaan, om de stad haar plaats in een vrij Duitsland te hergeven. Schuman heeft de Franse minis ter van Defensie, René Pleven, dringend naar Londen ontboden „om bepaalde aangelegenheden, die ter sprake zijn gekomen" onder ogen te zien. Schuman zou ter con ferentie hebben aangeboden zijn plan dezer dagen tot in bijzonder heden uiteen te zetten aan de ge allieerde hoge commissie voor Duitsland, die de besprekingen bij woont. Onderwijl komen de eerste mi nisters van Buitenlandse Zaken van de twaalf landen van het At lantisch Pact in Londen aan voor de tweedaagse conferentie van de Atlantische Raad, welke Maandag begint onder voorzitterschap van Acheson. - De ministers zijn overeengeko men, aldus het communiqué, om alles in het werk te stellen om in lichtingen te krijgen over het lot van de niet gerepatrieerde burgers en krijgsgevangenen in de Sowjet- Unie en om in het grootst mogelij ke aantal gevallen hun repatriëring te bewerkstelligen. In Londen meent men verder te weten, dat Bevin een critische ana lyse van het plan-Schuman heeft gegeven. Schuman, daarentegen, zou duidelijk hebben verklaard, dat Frankrijk vastbesloten is, met het plan voort te gaan. Ten einde de ontwikkeling van zijn plan te ver gemakkelijken, zal Schuman het bespreken met de geallieerde des kundigen voor Duitsland, die even eens te Londen zijn. In het algemeen kwamen de mi nisters overeen, dat zij geen posi tieve houding ten opzichte van het plan zullen innemen zolang het nog niet concreter en meer gedetail leerd is uitgewerkt. Uit Bonn wordt gemeld, dat Adenauer zijn instemming met het plan heeft betuigd. VANDAAG WORDT BENELUX GEHOORD. Een officieel Frans woordvoer der deelde gisteravond mede, dat de ministers van Buitenlandse Za ken der Benelux-landen vandaag door de Grote Drie over Duitsland zullen worden gehoord. De minis ters Stikker, Van Zeeland en Bech, die in de loop van deze week in de Britse hoofdstad zijn aangekomen, zouden enkele weken geleden een verzoek hiertoe aan de Grote Drie hebben gericht. Volgens waarnemers is het in het geheel niet onmogelijk dat de be sprekingen tussen de Grote Drie tot Zondagavond zullen voortdu ren. De niet minder belangrijke agenda-punten ten aanzien van Azië kunnen vanmiddag pas wor den aangesneden en de verwach- AANVAL OP WAPENTREIN IN FRANKRIJK. Twee a driehonderd jongelui in overalls hebben gisterén te Nantes een aanval gedaan op een trein met Amerikaanse wapens. Een stuk ma- rinegeschut werd uit de trein gewor pen. De trein passeerde Nantes op weg naar Bordeaux en moest voor een on veilig sein stopper. Het vertrek werd verhinderd door een wagen, die op een overweg dwars over de rails werd geplaatst. De treinbewaking kon niets tegen de jongelui uitrichten. Toen de poli tie per autobus arriveerde, trokken de aanvallers zich ordelijk terug. De trein had ruim twee uur vertraging. In Menado in Noord-Celebes heb ben verschillende eenheden van het K.N.I.L. zich eigenmachtig uitgege ven voor troepen van de Apris (het federale leger van Indonesië). De be velhebber van Oost-Indonesië, kolo nel Kawilarang, heeft gezegd, dat deze gang van zaken niet kan wor den gevolgd, maar dat de K.N.I.L.- ers zo snel mogelijk via een noodre- geling in de Apris zullen worden opgenomen. NEDERLANDERS VERLATEN AMBON. Alle Europeanen en Amerikanen, die daartoe de wens te kennen ga ven, zullen heden van Ambon wor den geëvacueerd, heeft de Neder landse regering bekendgemaakt. Het Nederlandse s.s. Kota Inten zou heden met 300 burgers, onder wie zich voornamelijk Nederlanders, maar ook tien tot twaalf Amerikanen en enkele zendelingen bevinden, van Ambon naar Djakarta vertrekken. Het bureau van de hoge commis saris heeft voorts bekendgemaakt, dat de Kota Inten ook honderden niet-Ambonese Indonesiërs in het K. N.I.L., met hun gezinnen, aan boord zal nemen. De Ambonnezen in het K.N.I.L., die het verzet tegen de R. I.S.-regering steunden, hebben een aanbod om het eiland te verlaten, ge weigerd. Een eerder gedane Nederlandse po ging om de soldaten van het K.N.I.L. naar de kazernes terug te sturen en hun verzet tegen de R.I.S.-regering te staken, is, zoals men dezer dagen heeft kunnen lezen, mislukt. De troepen op Ambon hebben door hun weigering om aan dit bevel ge hoor te geven alle rechten op pen sioen en soldij van de Nederlandse strijdkrachten verbeurd, deelde een Nederlands woordvoerder mee. Hij verklaarde, dat de Nederlanders thans de handen van hen hadden af getrokken. 't Staat nu aan de Indo nesische regering om andere maat regelen te nemen. MIJNRAMP IN BELGIE Prov. Henegouwen I MMAEGÏjJI 7 V '/CHAR^R01' Om de mijnramp in Henegouwen De beide mijnwerkers, die de ramp in de mijnen te Trazegnies (Hene gouwen) hebben overleefd, bevinden zich nog steeds in levensgevaar. De zestien-jarige Yvan Sturbois, die zeer ernstige hoofdwonden heeft op gelopen, mocht even bezoek van de pers ontvangen. Jules Roelandt, die twee armen en een been gebroken heeft en bovendien ernstige oog kwetsuren heeft opgelopen door de mijngasontploffing, mocht geen be zoek ontvangen. Prins-regent Karei kondigde giste ren een dag van nationale rouw af en van alle officiële gebouwen hing de vlag halfstok. Uit alle delen van het land stromen betuigingen van deelneming naar de burgemeesters van Pieton en Trazegnies, waar de omgekomen mijnwerkers woonden. In het gehele land worden inza melingen gehouden ter ondersteu ning van de nabestaanden. Het me deleven is buitengewoon. De Belgi sche ministerraad heeft een bedrag van een half millioen Belg. francs uitgetrokken voor de verwanten der slachtoffers. OOST-DUITSLAND VRAAGT VERMINDERING DER HERSTELPLICHTEN De Oost-Duitse premier Grote- wohl is door het Kabinet en door het polit-bureau van de communis tische partij gemachtigd om de Sov jet-Unie te verzoeken de herstelbe talingen te verminderen „in het be lang van de verbetering van de le vensstandaard der bevolking". Wat gerepatrieerden vertellen Een stroom van berichten over toestanden in de Sovjet-Unie is in de laatste maanden door de Duitse pers gegaan op grond van medede lingen, die werden gedaan door de uit Sovjet-kampen ontslagen krijgs gevangenen. Ofschoon deze inlich tingen afkomstig zijn van mensen, die de vijf na-oorlogse jaren in ge vangenkampen hebben doorgebracht er, wier schildering meestal niet ge noeg objectief is, zijn een aantal fei telijke bijzonderheden, die zij ver tellen, toch van belang. Een aantal der berichten spreekt over een Russische goldrush in de ontoegankelijke gebieden rond de Poolcirkel in Oost-Siberië. Aan de midden- en benedenloop van de ri vier Kolyma wordt volgens van daar teruggekeerde Duitse gevangenen de onbewerkte bodem ontsloten door een aantal strafgevangenen, dat op meer dan twee millioen wordt ge schat. Daaronder bevonden zich slechts zeer weinig Duitsers, De ge vangenen en hun bewakers vormen de enige bewoners van dit gebied. Er wordt uitsluitend goud gewonnen en wel met een zeer primitieve me thode. De goudhoudende aarde, die zestig centimeter tot zeven meter diep onder de bodem ligt, wordt des winters met de hulp van springla dingen gedolven. In de zomermaan den wordt uit deze aarde het goud met de hand gewasssen. In het stof goud, dat zo gewonnen wordt, be vinden zich vaak goudbrokken van een of twee ons. Aan alle gevange nen was een dagproductie voorge schreven, die afhankelijk van de rijkdom der bewerkte aarde tussen vijftien en honderd gram bedroeg. De vindplaatsen liggen ver uiteen en de verbinding geschiedt met be hulp van vliegtuigen. Wekelijks*komt een hefschroefvliegtuig met bewa pende bemanning de productie af halen. De verzorging van het gebied geschiedt ten dele per vliegtuig. Als haven voor het Kolymagebied fun geert Magadan aan de zee van Ochotslc. In de winter was verkeer met rendiersleden over de rivieren mogelijk. Landwegen bestaan echter zo goed als niet en de afstand van Kolyma tot de meest nabij zijnde spoorweg in Komsomolsk aan de Amoer bedraagt twee duizend kilo meter. Volgens de Duitse berichten overheersten in de kampen de cri minele elementen en heerste er een werkelijke wild-west sfeer. Onder de gevangenen werd goud verhandeld en in de overigens toereikende ver zorging bleven de zwakkeren achter door de praktijken van de opzichters. Voor het handhaven van de orde waren slechts betrekkelijk weinig manschappen van de NKWD nodig. Een der andere „zwijgkampen", waarheen tot langdurige straffen veroordeelde gevangenen werden ge dirigeerd en vanwaar niet geschreven mocht worden, was Workoeta aan de Noordelijke IJszee. Hier werd in de toendra een kolengebied geëx ploiteerd. Er waren 61 mijnschach ten, die elk een apart gevangenkamp hadden. Onder de gevangenen hebben zich volgens een gerepatrieerde min stens 6000 Duitsers bevonden, waar onder hoge officieren. De dagpro ductie was gesteld op drie ton ko len. Duizend kilometer Westelijk hiervan was het kamp Pitschora, waar de gevangenen hout moesten kappen in het Siberische oerwoud. Verschillende Duitse gevangenen hebben bericht, dat zij diensten heb ben moeten verrichten in de achter hoede van de communistische legers in China. Uit de berichten blijkt voorts, dat de in Jena ontmantelde Zeiss-fabrie- ken en de Berlijnse fabrieken van Siemens-Halske in Moskou her bouwd zijn. De in Berlijn gedemon teerde Borsig-fabriek is in Woronesj herrezen. De Wanderer-fabriek zou in Koetais bij Tiflis als tankfabriek opnieuw zijn ingericht. Zoals reeds vroeger bekend werd, bevindt ziclr voorts in Soetsjoem aan de Zwarte Zee een kolonie van driehonderd Duitse ingenieurs met hun familie, alle vroegere medewerkenden van het Berlijnse Keizer-Wilhelm-insti- tuut voor wetenschappelijke onder zoekingen. De Duitse technici, die voor jaren in de Sovjet-zóne zijn aangeworven voor leidende functies in de naar Rusland overgebrachte labrieken, leiden een vrij afgezon derd leven in kolonies en hebben ak alle buitenlanders in de Sovjet- Unie slechts een heel beperkte be wegingsvrijheid. Daar is geen beter buitensporig heid dan een overvloed van dank baarheid.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1