S)e CoidaeSoti/tamt De „Grote Drie'' en de koude oorlog De „Grote Drie" te Londen Vandaag bespreking van Schumans plan De mijnramp in Henegouwen Slapen is gezond Grens-correcties blijven Maart-omzetten gestegen in detailhandel VRIJDAG 12 MEI 1950 41ste JAARGANG No. 11977 Directeur: C. M. V. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Attlee vindt het een „belangrijke bijdrage" NA AFLOOP van de eerste vergadering is een communiqué uitgege ven, waarin de drie ministers oproepen tot hernieuwde pogingen op elk gebied om de vrede te bewaren ,.in het bijzonder door het opbou wen van een doeltreffende verdediging". Waarschijnlijk zullen de „Grote Drie" vandaag Schumans plan bespreken. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron hebben de drie ministers gisteren de toestand in China onder ogen gezien. De impasse in de Verenigde Naties over de Chinese vertegenwoordiging was een der punten van dis cussie. Er werden geen beslissingen genomen, aldus de gezaghebbende bron, doch de „eensgezindheid ten opzichte van het doel" onder de mi nisters was zeer duidelijk De ministers zouden tot de slotsom gekomen zijn, dat de Sovjet-Unie de koude oorlog waarschijnlijk niet zal staken en dat'als gevolg daarvan de Westelijke defensieve organisaties moeten worden ontwikkeld zover dit maar enigszins mogelijk is. Op dezelfde dag dat de driedaag se conferentie van de Westerse Gro te Drie over de strategie in de „kou de oorlog" in Londen begon, verwel komde de Britse minister-president Attlee het Franse voorstel tot samen smelting van de Duits-Franse zware industrie als „een aanzienlijke bij drage tot de oplossing van een der voornaamste Europese problemen". De verstrekkende verwikkelingen voor de toekomstige economische structuur van de deelnemende lan den zal zeer zorgvuldige bestudering veeeisen. Attlee stemde in met een voorstel van Churchill tot een vroeg tijdige behandeling in het Lagerhuis. Hij liet zich er echter niet over uit of ook Engeland bereid was zijn zware industrie in de voorgestelde „pool" te brengen. Wellicht zal een interdepartementale commissie ge vormd worden om het plan te bestu deren. werd vernomen. MINISTER STIKKER TE LONDEN. Minister Stikker is gisteren uit Amsterdam te Londen aangekomen. De onverwachte aankomst van mr. Stikker in Londen, die niet voor Za terdag verwacht werd, brengt men eveneens in verband met het voor- stel-Schuman. Mr. Stikker kwam als voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king overleg plegen met Sir Stafford Cripps, de Engelse minister van Fi nanciën. De Franse ex-premier Paul Rey- naud zal volgende week naar Bonn reizen om het Franse plan met de Westduitse regeringsleiders onoffi cieel te bespreken, verneemt United Press. FRANSE COMMUNISTEN TEGEN. Het politieke bureau van de Fran se communistische partij heeft giste ren het plan van Schuman voor het samenbrengen van de productie van de Franse en Duitse staal- en steen koolindustrie als een oorlogsplan be stempeld. Onder voorzitterschap van secreta ris-generaal Maurice Thorez keurde het bureau een verklaring goed, waarin wordt gezegd, dat het plan „direct was geïnspireerd door de Amerikaanse imperialisten en de Franse plannen verried". Een dergelijke fusie zou Frankrijk MINISTER SCHUMAN IN LONDEN VOOR DE BESPREKINGGEN VAN DE „GROTE DRIE". De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, die in Londen ver toeft voor het voeren van bespre kingen met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin en de Amerikaanse Staatssecretaris Dean Acheson geeft een vrolijke groet bij het verlaten van het Vic toria Station in de Britse hoofdstad. afhankelijk maken van West-Duits- land, aldus het communiqué, dat er aan toevoegt: Duitslands economisch potentieel is veel groter dan het on ze en geniet de steun van de Ameri kaanse bestuurders, die willen, dat het een overheersende rol speelt on der de continentale landen van de Atlantische coalitie". TRYGVE LIE IN MOSKOU. Trygve Lie, secretaris-generaal der Verenigde Naties is gisteravond per vliegtuig uit Praag te Moskou aan gekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door de Sovjet-Russische plaatsvervangende minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromyko en Gunnar Myrdal, uitvoerend secretaris van de economische commissie der Verenigde Naties voor Europa, die Zondag te Moskou was aangekomen. Lie ging onmiddellijk naar zijn ho tel. Zijn bezoek zal slechts een paar dagen duren. HET FRANSE STAAL-EN KOLEN PLAN Toch geen atoombommen voor Europa Op het bericht, dat Amerikaanse mi litaire autoriteiten een voorstel in overweging zouden hebben genomen om de landen van het Noordatlanti- sche Pact atoombommen te leveren, is veel critiek geleverd door deskun digen van de commissie voor de bui tenlandse betrekkingen uit het Huis van Afgevaardigden. Te Washington noemde men het louter speculatie. Zonder een enkele uitzondering waren alle bereikbare leden van de commissie tegen een verdeling van de bommen. Lawrence Smith, de re publikeinse afgevaardigde zei: „Het is verschrikkelijk. Volgens mij zou 98 procent van de leden van het Con gres daartegen in opstand komen". Vorig jaar zijn er besprekingen ge voerd tussen Amerika, Canada en Engeland. Men heeft toen gesproken over de mogelijkheid om atoombom men in Engeland op te slaan. De ver gadering is toen echter voor onbe paalde tijd verdaagd. Ongeveer veertig slachtofiers IN EEN LOODS van de mijn Marie mont-Bascoup te Trazegnies liepen gisteravond de inwoners langs 38 verminkte doden, de slachtoffers van de ergste mijnramp, die België sinds de oorlog getroffen heeft. Ruim veer tig mijnwerkers bevonden zich in een uitloper van de mijn Mariemont- Bascoup ,toen daar gisterochtend een explosie plaats had. Steeds meer slachtoffers werden er in de loop van de dag door de reddingsploegen naar boven gehaald, terwijl de familieleden angstig wachtten bij de ingangen. Voortdurend werden er emmers water aangedragen om de lijken te reinigen, voordat zij, in lakens ge rold, naar een grote loods werden gebracht. Slechts vier wijn werkers waren nog in leven toen zij aan de opper vlakte kwamen. Een van hen was een zestienjarige jongen, die toeval lig op een van de laadwagentjes zat op het moment van de explosie. Zijn haar werd afgeschroeid, maar hij was niet gewond. Gisteravond zei een ingenieur van de mijn: „Er bestaat geen hoop om nog iemand levend naar boven te brengen". In de loop van de middag had men r.og zwakke signalen opgevangen van de mannen, die door het neergeval len gesteente waren afgesloten. Men heeft toen koortsachtig gewerkt, maar toen het avond was geworden, wist men: Wij behoeven nu nog slechts lijken te bergen. De meeste lichamen zijn onherken baar en de identificatie wordt nog meer bemoeilijkt, doordat de mijn lampen, die voorzien zijn van een nummer, vernield werden. In de kolenlaag, waar de ontplof fing is gebeurd, was reeds enkele weken geleden mijngas geconsta teerd. De gevaarlijke plaats werd toen afgesloten, maar toen men al enige dagen niets meer van mijngas merkte, besloot men de muur, waar mee de gang was afgegrendeld, af-tte breken. Bij het opruimen van deze muur moet de ontploffing zich heb ben voorgedaan. In de mijnschacht is grote schade aangericht. Verniel de kolen wagentjes, mijnhout en an der materiaal lagen her en der ver spreid Nieuwe genees methode in Rusland Uitgaande van de theorieën van de Russische physioloog Ivan Pavlof zijn, Volgens persberichten, Russi sche medische onderzoekers er in ge slaagd „opmerkelijke genezingen" van verschillende ziekten te bewerk stelligen door middel van langdurige slaap. De jongste resultaten op dit ge bied zijn gemeld door het Wisjnefs- ky-instituut voor chirurgie en hou den verband met de operatieve ge neeskunde. In het Wisjnefsky-instituut wordt in tal van gevallen langdurige slaap toegepast om genezing te bewerk stelligen zonder operatief ingrijpen of na zodanig ingrijpen het herstel te bespoedigen. Door middel van slaap middelen laat men de patiënt gedu rende perioden variërende van twee of drie tot 25 dagen van 18 tot 20 uur slapen. Het slaapmiddel dat wordt gebruikt is sodium amytal, dat een toestand veroorzaakt, die de natuurlijke slaap zeer nabijkomt. Gedurende de oorlog werd dit mid del ook veel in Engeland en de V.S. toegepast (z.g. waarheidsserum). Een Russisch blad heeft onlangs mei dig gemaakt van een geval van een patiënt, die lijdende was aan een acute uitgebreide buikvliesontste- king. Hij werd geopereerd en onge veer vier meter van de aangetaste darm werd weggenomen. Ondanks deze operatie ging de patiënt snel achteruit en hij scheen de dood nabij. Toen lieten de dokters hem 18 uur slapen en hij herstelde. Men heeft de slaaptherapie verder met succes toegepast in gevallen van hersen schudding, been- en voetzweren, die van twee tot 15 jaar oud waren en acute infecties van verschillende aard. Behandelingen met langdurige slaap worden thans in -Moskou ge acht buiten het experimentele sta dium te zijn getreden en bruikbaar te zijn tot genezing van tal van kwalen. STEENLEGGING VOOR DE NIEU WE GEBOUWEN VAN HET PALEIS DER NATIES TE GENèVE. In te genwoordigheid van vele autoritei ten o.w. de Zwitserse Bondspresi dent Petitpierre, de secretaris-gene raal van de UNO, Trygve Lie en ver tegenwoordigers van internationale organisaties werd te Genève de eer ste steen gelegd voor het nieuwe complex gebouwen van het Paleis der Naties, waar de Wereldgezond heids Organisatie haar intrek zal ne men. V.l.n.r.: Winham White, secre taris-generaal der Wereldgezondheids Organisatie; Bondspresident Petit pierre; dr. Broek Chisholm, direc teur-generaal der Wereldgezondheids Organisatie Laugier, plaatsvervan gend sec.-gen. der UNO voor sociale en economische aangelegenheden; de president van de Geneefse Staats raad, de Senarclens; de vrouwelijke minister van Gezondheid van India Amrit Kaur, Trygve Lie en de di recteur van het Europees Bureau der UNO te Genève, Moderow. Dreigende hongersnood in O. Borneo Tienduizend personen in het ge bied van Moeara Antjalong in Oost- Borneo worden door hongersnood be dreigd, daar een grote overstroming alle voedselvoorraden verloren deed gaan. Het water staat zeer hoog. He den kunnen pas de eerste reddings- groepen van het ministerie van So ciale Zaken, het Rode Kruis en de Dienst Volksgezondheid met levens middelen, kleren en medicijnen naar het geteisterde gebied vertrekken. In tussen is van de centrale regering 40.000 gulden gevraagd ter bestrij ding van de onkosten van het red dingswerk. AUSTRALIëR TE DJAKARTA ERNSTIG GEWOND. Een Australische piloot van de .Garuda Indonesian Airways" werd gisteravond door een tweetal bewa pende Indonesiërs in uniform ernstig verwond. Men is van mening, dat de twee Indonesiërs de piloot, die in het Zuidelijk deel van Djakarta reed, lieten stoppen, waarna zij hem in de maag schoten. De toestand van de gewonde geeft reden tot zeer grote ongerustheid. Op verzoek van de Australische ambassade hebben de Indonesische autoriteiten een onder zoek ingesteld. TENTOONSTELLING „MIJLPAAL 1950 TE ARNHEM GEOPEND. De openlucht-expositie „Mijlpaal" 1950" in de parken van Sonsbeek en Zij- pendaal, welke beoogt in het bijzon der het Nederlandse volk een blik te geven op hetgeen in de vijf na-oor- logse jaren op het gebied der we deropbouw tot stand werd gebracht, is Vrijdagmiddag door minister-pre sident dr. W. Drees in tegenwoordig heid van vele autoriteiten geopend. „Volkomen juist!" beaamt de minis ter van Financiën, prof. mr. P. Lief- tinck; daarmede doelend op de me dedeling dat bij de schatkist niets aan de strijkstok blijft hangen. Gemeld wordt, dat de Norbertij nerabdij van Czorna (Hongarije) door de politie is gesloten. De mees te monniken zijn naar concentratie kampen gebracht. Over het lot van de monniken verkeert men in Vati caanstad in het onzekere. Een insti tuut van de paters Jezuieten in Pees is gesloten. De politie heeft verder een zustersklooster in Pees ont ruimd en bezet. MGR. TH. M. P. BEKKERS RIDDER IN DE ORDE VAN DE NED. LEEUW Woensdag 10 Mei is te Utrecht onder voorzitterschap van Z. Em. Kardinaal de Jong de jaarvergade ring gehouden van de Priester Mis- siebond, tijdens welke Mgr. Th. M. P. Bekkers eervol ontslag is ver leend als nationaal directeur. Z.Ern. Kardinaal de Jong dankte als voor zitter de scheidende directeur voor het werk, dat deze gedurende 30 ja ren heeft verricht. In opdracht van de Nederlandse regering verleende Kardinaal de Jong aan Mgr. Bekkers de onderscheidingstekenen van Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw, die H. M. de Koningin bij K. B. van 9 Mei heeft verleend als er kenning voor de vele verdiensten, die hij heeft verworven door zijn werk voor de uitbreiding van het Christendom en de culturele en be schavende invloed daarvan. Tot opvolger van Mgr. Bekkers is benoemd Mgr H. J. J. van Hussen die Mgr. Bekkers eveneens is opge volgd als nationaal directeur van de Pauselijke Missiegenootschappen in Nederland. Vliegtuig neergestort Hedenmorgen om half elf is een „Firefly" van de Marine Luchtvaart dienst op een weiland midden in het bebouwde Haarlemse Bos- en Vaart kwartier neergestort. Het toestel sloeg een krater van vier meter diep te in de grond en de wrakstukken werden over een afstand van hon derden meters in de omtrek ver spreid. Ooggetuigen verklaarden, dat het toestel „loopings" maakte op ge ringe hoogte boven de stad en tij dens een van deze loopings kon het blijkbaar niet meer tijdig recht ko men. Toen het toestel naar beneden stortte sloeg de motor af. Onmiddel lijk zijn hulpploegen van brandweer en politie begonnen met de wrak stukken der cabine, die diep in de grond waren gedrongen, uit te gra ven om te trachten de bestuurder te vinden. Zij zijn er nog niet in ge slaagd enig spoor van de piloot te ontdekken. Men acht het vrijwel uit gesloten, dat hij tijdens de val uit het toestel is geslingerd. Het toestel is bij de val niet in brand gevlogen. Er was slechts één inzittende in het vliegtuig. Er is geen enkele reden om te veronderstelen, dat Nederland af ziet van de gebieden, die bij wijze van grenscorrectie bij ons land zijn gevoegd. Dit werd aan het „N. v. d. D." te bevoegder plaatse verzekerd naar aanleiding van het uit Den Haag afkomstige bericht in de „Frank furter Rundschau", dat deze aan hechtingen op een nader te bepalen datum aan West-Duitsland zouden worden teruggegeven. Een aanwij zing in deze richting zag de corres pondent in het besluit van Neder landse zijde, op de scholen niet het Nederlands, doch Duits als voertaal te doen gebruiken. Dit laatste is juist. Doch, zo ver nemen wij, het handhaven van het Duits als voertaal betekent slechts dat de Nederlandse regering niet wil vooruitlopen op het vredesver drag. De daaraan verbonden con clusie, dat Nederland van de grens correcties afziet, is geheel onjuist. Prijsstijging een der oorzaken DE OMZETTEN IN MAART in de detailhandel lagen op een hoger niveau dan in de voorafgaande maand, waartoe o.m. de omstandig heid dat Februari een geringer aantal verkoopdagen telde dan Maart, heeft bijgedragen. Het door het Economisch Instituut voor den Midden stand gepubliceerde cijfermateriaal onthult verder, dat ook ten opzichte van Maart 1949 het omzetverloop in Maart van dit jaar niet onbevre digend kan worden genoemd, al dient hier ernstig rekening te worden gehouden met het feit dat de prijzen van verscheidene artikelen se dert Maart 1949 niet onbelangrijk zijn gestegen. In meer dan één branche kan dan ook wel een stijging van de geld- omzetten worden waargenomen, maar kan toch tevens met een gro te mate van zekerheid worden aan genomen, dat de hoeveelheidsom- zetten zijn teruggelopen. Overigens werden niet in alle branches in Maart jl. hogere om zetten behaald dan in de corres ponderende maand van 1949, zulks was o.m. niet het geval in de de tailhandel in zuivelproducten in het banketbakkersbedrijf en in de de tailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken. De omzetten in de detailhandel in textiel blijven zich in gunstige zin ontwikkelen. Van Februari op i.5 'V 55C HliiOW fr f tflÖt» W n&ö- 52. V 7* SS HO-'* M&U0W rsï V.l p 7 "i; VJ r '£•5 Maart werd een omzetstijging ge boekt van 17 procent. De verkoop van uit België geïmporteerde goe deren oefende een stimulerende in vloed uit op het omzetverloop in deze branche. Laag cijfer voor schoenen. In de detailhandel in schoeisel bleven de omzetten ook in Maart laag. Vooral in deze branche wordt de daling der hoeveelheidsomzetten gecamoufleerd door een stijging der schoeiselprijzen. De geldomzet- ten bedroegen in Maart jl. nog 77 procent van de gemiddelde maand- omzet in 1947. De gegevens wijzen echter uit, dat deze slechts 61 pro cent uitmaakten van de gemiddeld per maand in 1947 omgezette hoe veelheid. De gemiddelde opbrengst per paar schoeisel was in 1947 in de mede werkende schoenzaken 12.05. In Maart 1950 bedroeg deze niet min der dan 15.61. In de detailhandel in tabaksfa brikaten bedroeg de omzetvermeer- dering t.o.v. Februari 11 procent en hierdoor kwamen de omzetten wederom op het peil van de maan den Aügustus tot en met November 1949, in welke maanden de omzet ten ca. 25 procent hoger waren dan gemiddeld in 1947. De geldomzetten in sigaren wa ren ook deze maand laag en bereik ten ongeveer eenzelfde omvang als in Januari jl. Ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1949 daalden de geldomzetten in sigaren met niet minder dan 29 procent. De omzetten in sigaretten en tabak waren bevredigend te noemen. KaUeftje... „De plicht van het ogenblik be staat niet in klagen, maar in hande len; geen klachten over wat is of ge weest is, maar opbouw van wat zal verrijzen en moet verrijzen voor het welzijn der maatschappij". Kardinaal Suhard.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1