Een kleermaker schreef het beste hoorspel De kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Moederdag Amandeltjes pudding résorke DONDERDAG 11 MEI 1950 DE LE1DSE COURANT Tweede Kamer Beraadslaging over onder nemingsbelasting opgeschort In de vergadering der Tweede Ka mer is gistermiddag medegedeeld, dat de. interpellatie van de heer Ne- derhorst betreffende werkloosheids bestrijding op zijn verzoek voorlopig van de agenda is afgevoerd. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot afschaffing van de ondernemingsbelasting en ver hoging van de vennootschapsbelas ting is het amendement van de heer Hofstra ,Arb.) om de ondernemings belasting naar de grondslag bedrijfs opbrengst vooralsnog te behouden, verworpen met 55 tegen 28 stem men. Vóór stemden de Partij van de Arbeid en de C.P.N. De heer Hofstra (Arb.) hield bij dc verdere behandeling van artikel 1 van het ontwerp een uitvoerig be loog, waarin hij vroeg hoe de rege ring de verdere financiële politiek ziet. Naar zijn oordeel moet na 30 Juni de subsidiepolitiek worden voortgezet. Hij diende een motie in, waarin de Kamer zich hiervoor zal uitspreken en waarin tevens ge vraagd wordt, de spoedige totstand koming van verhoging der overheids- pensioenen en de indiening op korte termijn van een wetsontwerp tot het verlenen van kinderbijslag voor klei ne zelfstandigen. Hij wilde deze mo tie doen behandelen voor de stem ming over artikel 1 van het wetsont werp. Na enig debat over de te volgen procedure stelde de voorzitter voor de beraadslaging over de motie en het ontwerp te schorsen tot Vrij dag a.s. Dienovereenkomstig werd z.h.s. besloten. Minister Lieftinck zeide nog van oordeel te zijn, dat de regering Aetherklanken 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu- ziek. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 Schoolradio. 9.45 Sympho- nette-orkest en solisten. 10.30 Piano recital. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Maastrichts Stedelijk Orkest, koren en solisten. 12.00 Angelus. 12.05 Gra mofoonmuziek. (12.3012.33 Mede delingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Metropole orkest. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gevarieerd programma. 14.45 Gramafoonmuziek. 15.15 Klein koor. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Promenade-orkest en soliste. 18.50 Reisindrukken. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuiteending. 19.35 Amusementsorkest en solist. 20.00 Nieuws. 20.05 ,,De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Radio Philhar- monisch Orkest en sqlisten. (ca. 20.50 Actualiteiten). 21.45 „Ja. zo was 'tklankbeeld. 22.45 „De zin van het huwelijk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Dansmuziek. HILVERSUM II (298 M.). 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gra mofoonmuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Kamerkoor. 11.10 Voor dracht. 11.30 Orgelspel. 12.00 Piano en orgel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Gramofoonmu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Fluit en piano. 14.40 Voordracht. 15.00 Kamerorkest en soliste. 16.00 Filmprogramma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Accordeonorkest. 19.30 „Wie zijn de Quakers", causerie. 19.45 „Een radiokrabbel". 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Viool en pia no. 20.35 Causerie. 21.00 Verzoekpro gramma. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Gramofoonmuziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Niéuws. 23.1524.00 Kamerorkest. het recht heeft te antwoorden op de rede van de heer Hofstra. De voorzitter, opmerkend, dat het een kwestie van orde gold, gaf te ken nen, dat de Kamer in deze sou- verein is. Vervolgens is uitvoerig gespro ken over het verslag der commis sie voor de handelspolitiek omtrent de besteding der tegenwaarde van op grond van het „European Reco very Program" (E.R.P.) verkregen schenkingen. Blijkens dit verslag is de commissie niet eenstemmig ter zake van het door de regering voor af plegen van overleg met de Ka mer omtrent de besteding der schen kingen. De heer Schouten (Arb.) betoog de, dat een openbare bespreking in alle opzichten op haar plaats zou zijn. Hij bestreed het afwijzend standpunt der regering uitvoerig. De heer Droesen (K.V.P.) vond ook wel, dat de plannen tot beste ding der gelden in het openbaar moesten kunnen worden besproken. De heer Nederhorst (Arbr.) was van oordeel, dat overleg in commis- sociaal verband de voorkeur zal ver dienen. De heer Hoogcarspel (C. P. N.). vonds de Marshallhulp niet zo bij zonder; z.i. wordt ons land er eco nomisch door benadeeld. De heer Korthals (V.V.D.) meen de, dat deze zaken ter wille van de democratie in het openbaar moeten worden besproken voordat de rege ring overleg gaat plegen met de Amerikaanse autoriteiten. Minister Lieftinck gaf te kennen, dat de regering de gevolgde metho de grondwettig acht. Het is onraad zaam de Staten-Generaal er eerst door een debat in te kennen. De re- ingen met Amerika en mag daarbij niet door een voorafgaand debat worden belemmerd'. Natuur lijk blijft de regering verantwoor delijk. Hij schetste de gang van za ken en verklaarde, dat bij de be paling welke projecten ter hand zul len worden genomen, er geen bindin gen bestaan. Dit is voor Nederland een interne aangelegenheid. Spr. be toogde, dat de wijze van verant woording der gelden niets heeft te maken met de budgetaire of belas- tingpolitiek. Naar zijn oordeel is het overleg met de commissie voor de handelspolitiek zeer vruchtbaar ge weest. De regering is bereid tot een brede gedachtenwisseling in deze commissie of in een andere als de Kamer meent die te moeten instel len. De publieke zaak moet ook z.i. publiek behandeld worden, maar niet ieder ogenblik is daarvoor ge schikt. In zijn repliek zeide de heer Schouten (Arb.) van oordeel te zijn, dat de besteding der Marshallgel- den wel invloed heeft op de budge taire en financiële politiek. Z.i. is het hoofdpunt de vraag of de regering de vrije beschikking mag hébben over de gelden. De minister betoogde nog, dat er geen sprake is van vrije besteding der gelden. Er worden geen projec ten uitgevoerd voor de Kamer er in is gekend. Vooroverleg, dat haar de handen zou binden, kan de regering niet aanvaarden. Het verslag is tenslotte voor ken nisgeving aangenomen. De Kamer heeft nog een aan vang gemaakt met de beraadsla ging over het wetsontwerp tot deel neming in het uitgebreide kapitaal van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, als mede deelneming in de financiering ener Ned. N.V., welke zich ten doel stelt oprichting en exploitatie van een breedbandwalserij en van een blikfabriek. Tegen kwart voor zes zijn de be raadslagingen verdaagd tot heden middag een uur. Letterkundige verwierf de tweede prijs (Ven onze speciale verslaggever). HILVERSUM, 10 Mei. In de ontvangstzaal van het K.R.O.- gebouw zitten twee bekroonden te genover het bestuur van de Neder landse Radio-Unie. Het zijn P. Mole- graaf uit Overschie en M. van Log- gem uit Amsterdam. De eerste oefent het rustige beroep van kleermaker uit; de andere is letterkundige van zijn vak. Maar de kleermaker ver wierf de eerste prijs van f 1500 voor zijn bekroond hoorspel „Het pad der vrijheid, pad der wildernis", in het nationale programma van Koningin nedag met zoveel succes tot uitvoe ring gebracht. Zijn tekst had minder litteraire kwaliteiten dan die van de letterkundige, maar getuigde van een oorspronkelijkheid, die gans de be oordelingscommissie plus de regis seur Leon Povel heeft verbaasd. Deze jonge auteur is. een beschei den man, die nochtans zijn relaties heeft uitgebuit om een hoorspel te kunnen schrijven met een intrige, alsof hij er zelf bij was geweest. Hij vertelt ons. dat hij veel had gelezen en naar spelen door de radio had ge luisterd, alvorens zelf te gaan dra matiseren. Toen hij bij gelegenheid van een repetitie naar Hilversum was gekomen en een deel van zijn tekst hoorde terugdraaien, meende hij aanvankelijk, dat het zijn werk niet was, zo vreemd klonk het uit de mond der artisten en met de en tourage van allerlei geluidseffecten. Dat alles heeft hem toen gepakt; maar bij gelegenheid van de eerste uitvoering in beide programma's vond hij het heel niet bijzonder meer. „Dit is het", dacht regisseur Een hoorspel-regisseur is waarlijk niet gauw tevreden, zelfs niet, als een bepaald stuk het fiat van een deskundige commissie heeft verwor ven. Maar door het hoorspel van P. Molegraaf was Leon Povel, zoals hij ons spontaan verzekerde, gegrepen en geboeid tot het einde. De schrijver had aan de zware opgave voldaan om een spel te componeren, dat geschikt was voor een nationaal programma en voor iedere Nederlander. Er waren nochtans slechts negen dagen, alvorens de reptities konden beginnen en in die krap toegemeten tijd moest Povel alles voorbereiden; zijn spelers kiezen, twee componisten aan het werk zetten enzorgen voor toepasselijke geluiden. Dat laat ste was niet zo heel eenvoudig, want in dit hoorspel kwamen heel wat mi litaire commando's aan de orde. Ge lukkig bracht het nabije Marine- opleidingskamp redding met welko me geluidseffecten, die de in het stuk voorgestelde strijd hebben levendig gemaakt. Toen prof. Kors O.P., die voorzitter is van.de N.R.U., de heer Molegraaf huldigend toesprak, zeide hij te ho pen, dat de bekroonde spoedig met een nieuw hoorspel zal kunnen ko men. Maar dr. Garmt Stuiveling, die in de jury heeft gezeten, moest het eens zijn met de winnaar van de prijsvraag, dat er i tweede spel door gaans niet zo vlot uit geest en pen te voorschijn komen. Intussen was het met de tweede bekroonde, de letterkundige Van Loggen, even anders gesteld. Die had reeds tien hoorspelen voor de VARA gemaakt en nu had hij de tweede prijs verkregen met een verhaal van Tijl Uylenspiegel in de jongste oor- leg. Men zal het spoedig in het ra dio-programma te horen krijgen. En zoals wij hebben vernomen van de programma-leiding van de Radio unie. zal Molegraaf's „Pad der vrij heid" worden herhaald op de dag, dat vijf jaar geleden Japan capitu leerde. Want men weet, dat het be kroonde stuk een pakkend verhaal is van zestig soldaten, die aan de ver rassende overval door de Jappen op Nieuw-Guinea ontkwamen en een guerillastrijd van dertig maanden hebben gevoerd in de meest onher bergzame oerwouden, een strijd, die slechts twaalf van hen hebben over leefd. Molegraaf kon slechts moeilijk wegkomen uit de studio waar men hem van alle kanten is komen geluk wensen voor de knappe wijze, waarop hij een strijd heeft verbeeid, waar hij niet zelf was bij geweest, maar waarvoor hij de elementen met zorg had achterhaald. NOODREGELING INGEDIEND Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet houdende nood- regeling kinderbijslag kleine zelf standigen. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: De regering heeft zich, aan de hand van de resultaten van veelzij dig overleg opnieuw over het vraag stuk van de kinderbijslag voor zelf- digen beraden. Zij heeft hierbij in het bijzonder de overweging laten gelden, dat de grotere plaats, welke het behoefte-element in de latere ja ren bij de loonvorming inneemt, er in sterke mate toe bijdraagt, dat een kinderbijslagregeling voor zelfstan digen steeds meer als sociaal Wense lijk en gerechtvaardigd wordt be schouwd. Hierin is een aanwijzing gelegen dat de totstandkoming van een kinderbijslagregeling voor de ge hele groep der zelfstandigen in het algemeen wenselijk moet worden geacht. De regering is bereid de totstandkoming ener zodanige rege ling, welke niet aan een inkomen- grens gebonden zal dienen te zijn, te bevorderen. Bij een dergelijke regeling dient haars inziens, evenals aanvankelijk bij de regeling van de kinderbijslag voor loontrekkenden is geschied, er van te worden uitgegaan, dat het in komen, dat de zelfstandige zich kan verwerven, zodanig moet zijn, dat dit voldoende is voor een gezin van vier personen: man, vrouw en twee kinderen. Ten behoeve van gezinnen met meer kinderen is er aanleiding een herverdeling van het gemeen schappelijk inkomen van dezelfstan- digen te bevorderen in die zin, dat uit bijdragen van de gehele groep een bijslag wordt gegeven aan die zelf standigen, die meer dan twee kin deren hebben. De nood is groot. Een regeling met medebetaling door de zelfstandigen zal geruime tijd van voorbereiding vragen, daar de organisatie er van niet gemakke lijk zal zijn. De nood evenwel, welke onder kleine zelfstandigen heerst, en de tegenstellingen in dezen tussen de loonarbeiders en de met hen in sociaal-economisch opzicht gelijk te stellen kleine zelfstandigen, vormen naar het oordeel der regering een motief om een tijdelijke noodregeling ten behoeve van deze groep van zelf standigen, gefinancierd door de schat kist, in het leven te roepen. Een dergelijke tijdelijke noodrege ling zal echter niet in de weg mogen staan aan de definitief te treffen voorziening. Daartoe dient zij gebon den te zijn aan een betrekkelijk la ge inkomensgrens, terwijl ook -de uit keringsbedragen dienen te liggen Moeder wordt getracteerd. Maar... ze tracteert zelf ook. En omdat ze het deze dag gemakkelijk moet hebben, kiest zij een pudding, de heerlijkste, die ze kent: I onder die, welke een definitieve verzekeringsregeling zal bieden. Even als deze zal zij voorts dienen uit te gaan van een uitkering, aanvangen de bij het derde kind. Bij het bepalen van de hoogte van de inkomensgrens, beneden welke een zelfstandige aanspraak kan ma ken op kinderbijslag, is de regering er van uitgegaan, dat een grens 20000 per jaar voor een gezin met drie kinderen in het algemeen rede lijk is te achten. Het stellen van een ïnkomengrens voor de toekenning van kinderbij slag brengt noodwendig met zich mede deze grens te doen wisselen met het kindertal. Is het in de ge- dachtengang van de regering gemoti veerd een zelfstandige met drie kin deren, die een inkomen heeft van 2100, niet voor kinderbijslag van overheidswege in aanmerking te doen komen, zodra dit kindertal stijgt, komt deze zelfstandige finan cieel in dezelfde omstandigheden te verkeren als een zelfstandige met een inkomen van ƒ2000 per jaar. Daarom wordt voorgesteld de inko mensgrens per kind met 100 per jaar te doen oplopen en in overeen stemming met deze oplopende grens de kinderbijslag niet van het derde kind, doch telkens van een volgend kind af te verstrekken. De hoogte van de kinderbijslag. Het bedrag van de kinderbijslag is in de eerste plaats gebonden aan de financiële grenzen, welke de toestand van 's Rijks schatkist stelt. Daar naast moet in het oog worden ge houden, dat een definitieve regeling ook voor hen, die thans een uitke ring krachtens de noodregeling ont vangen, maar dan althans ten dele aan de kosten der regeling zullen moeten medebetalen, aantrekkelijk moet blijven. Op grond van deze overwegin gen is de regering van oordeel, dat de bedragen van de toe te ken nen kinderbijslagen gesteld dienen te worden op de helft van het be drag, dat thans de loonarbeider aan kinderbijslag ontvangt. In bijgaand ontwerp van wet is het bedrag van de kinderbijslag daarom bepaald op 0.23 voor het derde en 7 0.28 voor de volgende kinderen. In het kader van de komende her ziening der sociale verzekering zou het ogenschijnlijk in de lijn der ont wikkeling liggen, indien de uitvoe ring van dé onderhavige kinderbij- slagregelirig voor zelfstandigen zou worden opgedragen aan de bedrijfs verenigingen, die straks ook de uit sluitende uitvoerders zullen zijn van de kinderbijslagregeling voor de loonarbeiders. De voorgestelde nood regeling echter leent zich bezwaar lijk voor zulk een bedrijfsgewijze uitvoering. De Raden van Arbeid zijn regio naal georganiseerd en hebben boven dien bij de uitvoering der Noodwet Ouderdomsvoorziening met inko- mensonderzoeken belangrijke erva ring opgedaan. Het wil de Minister van Sociale Zaken en van Financiën voorkomen, dat het aanbeveling ver dient de uitvoering der Noodkinder- bijslagregeling voor zelfstandigen aan de Raden van Arbeid op te dra gen. Bij liet invoeren van de defini tieve verzekeringsregeling zal het echter naar het zich thans laat aan zien. aangewezen zijn de nieuwe be drijfsverenigingen met de uitvoering dier regeling te belasten. Juiste gegevens ontbreken. Aangezien juiste gegevens over de inkomsten der zelfstandigen ontbre ken is niet met nauwkerigheid te be rekenen, welk bedrag met de voor gestelde noodregeling gemoeid zal zijn. De kosten van een kinderbjj- -slagregeling met uitkeringen, gehjk aan de helft van die voor de loonar beiders en welke alle zelfstandigen zou omvatten, zouden, indien de kin derbijslag verstrekt werd van het eers'e kind beneden de leeftijd van 16 jaar af, ongeveer 65 a 70 mil- lioen gulden per jaar belopen. Werd de uitkering verstrekt van het de^ie kini beneden de leeftijd van 16 jaar TWEEDE BLAD PAGINA I af. dan zouden de kosten ongeveer 22 a 25 millioen gulden per jaar be dragen. Op grond van deze gegevens en van een schatting der inkomensgroe pen onder de zelfstandigen kan wor den aangenomen, dat de kosten, ver bonden aan de voorgestelde regeling, welke uitgaat van een inkomens grens van 2000 per jaar, een bedrag van 15 millioen gulden per jaar niet te boven zullen gaan. Het laat zich aanzien, dat met de totstandkoming ener definitieve re geling op de grondslag van premie betaling en de voorbereiding van de invoering ener zodanige regeling een drietal jaren gemoeid zal zijn. In verband hiermede is de werking der onderhavige noodregeling beperkt tot een tijdsduur van ten hoogte drie laren. Het streven van de minister zal er nochtans op gericht zijn d* definitivee regeling op korter ter mijn tot stand te doen komen. Baarden en lange haren Op Witte Donderdag van het jaar dat voorafgaat aan dat waarin in Tegelen de passiespelen worden ge houden, wordt de rolverdeling voor de spelers vastgesteld. 1949 was zo'n jaar. Dienovereenkomstig zijn in Tegelen op Witte Donderdag van het vorige jaar de rollen ver deeld. Van de hoofdrolspelers is toen als gebruikelijk gevraagd om haar en baard te laten groeien, opdat het het hun gemakkelijker zal vallen de Bijbelse figuren die zij moeten voor stellen uit te beelden, aldus het Alg. Dagbl. Er is nóg een voordeel aan deze natuurlijke haar- en baardgroei ver bonden en wel voor de Tegelse Pas siespelen. Men zou het nooit klaar spelen om elke Zaterdag en Zon dag vierhonderd mensen te grime ren. In elk geval wie dezer dagen in Tegelen komt, kan er meer dan hon derd mensen met lange haren en een baard hun dagelijks werk zien doen. Kapper Seelen, die het haar en de baard van de spelers in juiste vorm houdt, heeft al een hele tijd druk werk. Aardappel-verkoop door de overheid Enige tijd geleden heeft minister Mansholt gedreigd, dat wanneer de aardappelprijzen niet naar beneden zouden gaan de overheid zelf win kels zou gaan openen voor de ver koop van aardappelen. Van bevoeg de zijden vernemen wij thans dat het hier wel niet toe zal komen om dat er thans goede zandaardappelen worden aangeboden. Mede gelet op het feit, dat binnenkort de nieuwe aardappelen in stijgende hoeveel heid aan de markt zullen komen, wordt niet verwacht dat er over- heidswinkels zullen komen. Een be slissing heeft de minister evenwel nog niet genomen en men kan aan nemen dat bij de binnenkort te hou den interpellatie-Gortzak over de aardappelen de minister precies zal mededelen wat de regering zal doen. N v. d. D. Als de onderhandelingen, die op het ogenblik door de Nederlandse regering met Australië worden ge voerd over een emigratieverdrag, een gunstig verloop hebben, zullen in het komende jaar minstens twee keer zoveel Nederlanders als in 1950 de kans krijgen naar Australië te emigreren. Er zal dan voor rond 20.000 emigranten soheepsgelegen- moeten worden gevonden. Neder land heeft aan Australië kenbaar gemaakt, dat er geen beslist onover komelijke bezwaren zijn om aan de ze eis te voldoen. In verband met de heersende wo ningnood, worden emigrantenge zinnen in Australië ondergebracht in kampen, waar men tegen beta ling van een betrekkelijk gering be drag kan verblijven tot'de kostwin- woonruimte voor het gezin heeft gevonden. „Volkskr.'' „TABINTA" NAAR AMSTERDAM De „Tabinta" wordt omstreeks 16 Mei te Amsterdam verwacht. Niet zoals abusievelijk op de passagiers lijst staat vermeld te Rotterdam. Aan boord bevindt zich 5-10 RI. OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 8) De gedachte aan mevrouw War sage deed de lach van Loek's ge laat verdwijnen. O, 't zou niet mee vallen, met haar goede vrienden te blijven, maar ter wille van Trésor- ke moest ze d'r best doen; was Tré- sorke haar niet alles waard? Terwijl Look Titie aankleedde, die wakker was geworden en om haar riep, vertelde Han Warsage z'n moe der onder vier ogen 't nieuws. Hij las de afkeuring op 'haar ge laat nog voor dat hij uitgesproken had. Het was niet voor de eerste maal, dat hun plannen elkaar kruisten. Z'n huwelijk met 't knappe Bel gische zangeresje Gaby d' Ormont was haar een grote desillusie ge weest. Ze had voor haar enige zoon ge droomd van een rijke partij en kon hem nooit geheel vergeven, dat hij haar een schoondochter ver beneden hun stand had opgedrongen. Daar om had ze ook Evelyn aangespoord eens poolshoogte te nemen, wie dat meisje was. dat zich zo onbaatzuch tig voor Titie had geinteresseerd. En Evelyn" verklaring .had niet zo heel gunstig geluid. „Wees voorzichtig," zei ze einde lijk, „jullie mannen kijkt nu een maal niet verder dan je neus lang is, maar ik zeg je," haar stem verhief zich, ,,'t is een intrigante, die met 't kind coquetteert." „Moeder, zwijg alstublieft." Drif tig stond hij op.„Ik vraag u niet meer met haar te bemoeien, dan u verkiest, maar ik hoop er op te kunnen rekenen, dat u haar beleefd behandelt, anders zou ik verplicht zijn, elders m'n intrek te nemen." Nu vreesde mevrouw Warsage niets zozeer, dan dat hij zich geheel aan haar invloed zou onttrekken, vooral omdat hij niet geheel afke rig scheen aan haar wens gevolg te geven, zicb met Evelyn Tervueren te verloven. Ze stelde zich dus tevreden met koel; ,,'k Hoop dat je er geen spijt van zult hebben, 'k gaf alleen een waarschuwing," en hiermee was de zaak voorlopig afgehandeld. Bij Loek thuis bracht de tijding niet minder opschudding te weeg. „Dus daarom moest je naar Zeist!" zei Jo gëergerd. „Pardon, ik wist net zo veel als jij, maar ik zal wel dwaas zijn, zo'n aanbod af te slaan." „En jij, die zo'n goede betrekking hebt." „Kan me gestolen worden.smaal de Loek. "k Verlies er trouwens niets bij." „O, 't lijkt me fijn voor je," stem de Gré in, „net iets voor jou, Loek." Ze lachte vergenoegd. t „En dan bij een weduwnaar," zei Jo afkeurend. „Wat dat betreft kan je gerust zijn. Hij gaat naar Amerika en ik blijf achter in de veilige hoede van z'n moeder en zuster." Jo haalde de schouders op. ,,'t Is een grote dwaasheid," hield ze vol. Zelfs Miep keek bedenkelijk, toen ze Loek's opgetogen epistel ontving en 't Bas liet lezen. „Hm net een baantje voor haar, zei hij laconiek." „Ik ben bang, dat 't op een te leurstelling uitdraait. Als 't half jaar om is, kan Loek natuurlijk helemaal niet meer van kind af je weet hoe ze is en als er eens iets gebeurt? Titie kan ziek worden. „Hemel spaar me, sedert wan neer ben je zo pessimistisch? Zijn onze kinderen nooit ziek?" „Dat is heel wat anders, zij staat er als vreemde tegenover; haar ver antwoording is veel groter maar,' besloot ze met een zucht, „Loek zal toch niet naar goede raad luiste ren, ze is nog ondoordachter dan jouw ega." „Niets van mijn ega zeggen!" zei Bas streng en kuste haar. IV DE NIEUWE TAAK Een plasregen verwelkomde Loek op Dennenoord. Als een oude be kende reikte ze Barbara haar regen jas. „Wat een weer, juffrouw! Me vrouw zei. dat ik u eerst uw eigen kamer moest wijzen mocht u een of ander nodig hébben, dan kunt u mij altijd bellen.' „Graag, Barbara." „Zo blij als de jongejuffrouw toch is, kijk daar komt ze al!" „Tante Loek!' Juichend kwam Titie de trap af. Loek ving haar op. „En nu gaat u nooit meer weg." Ze kuste Loek ontstuimig en Barba ra lachte. Warsage was twee dagen te voren vertrokken en had Loek geschreven, dat de eerste etage van de linker vleugel geheel ter harer beschik king stond. Ze had er met Gré om gelachen. „Jullie moogt allemaal komen lo geren!" „Zullen we naar boven gaan, Bar bara?' stelde ze voor. „Best juffrouw." „De kamers van de jongejuffrouw kent u al, 'daarnaast zijn de uwe." Verrast keek Loek naar de bloe men op tafel. „René" lasze, getrof fen door dit bewijs van hartelijk heid. „Uw koffer is al gekomen," ver kondigde Barbara, „wil ik hem soms voor u uitpakken?" „Dank je, Barbara, dat doe ik zelf wel, hoor." „Pakt u vanmiddag nog uit?"' vroeg Titie, toen de oude huishoud ster weg was; wierp ze een verlan genden blik op de koffer. „Zou je 't graag willen?" lache Loek. „maar dan moet je helpen hoor!" „Hè ja, fijn!" „En wil je me nu eerst eens bij Tante René brengen, schat?" Loek nam goed in zich op, langs welke gangen en kamers Titie haar voerde René lag evenals de eerste maal op de divan; naast haar stond een laag tafeltje met tijdschriften. „Ik kom even bedanken," zei Loek wat aarzelend, „'t was erg lief van u mij zo te verrassen." „Op onze vriendschap!" zei Renéé hartelijk, „schuif een stoel bij, ik vindt het heerlijk, als je af en toe eens komt praten; de dagen zijn soms zo lang, vooral wanneer 't zo regent als vandaag." Ofschoon de mond glimlachte, hoorde Loek toch een onuitgespro ken klacht in deze bekentenis en zij nam zich voor te doen wat ze kon, om wat vreugde te brengen in dit eentonig bestaan. Aan tafel ontmoette ze mevrouw Warsage. Er werd slechts weinig ge sproken, maar dit weinige was vol doende om Loek's tegenzin te ver sterken. De eerste weken verliep alles on gestoord. Titie verheugde zich in al 't nieuwe en was zo lief en gehoor zaam als Loek slechts kon verlan gen. Alleen tegenover freule Tervue ren, die dikwijls 'n weekend op Dennenoord door bracht, was ze niet tot vriendelijkheid te bewegen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6