'I Leidse R.K. Harmonie-kapel voor het eerst naar buiten Krijgen wij ook Atoombommen? 500.000 Uw Rode Kruis DONDERDAG 11 MEI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 Gisteravond werd een serenade ge bracht aan banketbakker A. van Tienen, die een der promotors is van deze harmonie. Hij viert dezer dagen zijn zilveren huwelijksfeest. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN „De Hoorn" krijgt moderne straat verlichting. Monteurs van het G. E. B. zijn in koortsachtige haast bezig in de Emmalaan en Wilhelmi- nalaan de oude lantarenpalen te doen vervangen voor de kleine kor te palen, die hier vroeger gestaan hebben. Aan de eerste palen wordt een verlengstuk gelast. tot 16 M. waarna deze naar zeer korte tijd opnieuw geplaats worden vanaf de grens van Alphen en Hazerswoude. „De Bonte Paal" tot aan de Hef- brug aan Gousluis. Dit gedeelte van de Rijksstraat weg zal verlicht worden met moder ne kwikdamp lampen. zoals deze momenteel reeds branden in de Sta tionstraat, Het is de bedoeling als dit gedeelte klaar is deze verlich ting ook door te trekken tot aan de gemeente Zwammerdam. Naar wij vernemen zullen de eerste lampen reeds Woensdag avond 17 Mei worden ontstoken ter hoogte van het dan te openen Vo gelpark „Avifauna". 55 Jaar getrouwd. 24 Mei a. s. hopen de heer v. Vliet en mevr. D. v. Vliet-de Blekerde dag te herden ken, dat zij 55 jaar geleden in de echt werden verbonden. Het zal de oudjes die nog een goe de gezondheid genieten in hum huis ir. de J. v. Nieuwenhuijzenstraat dien dag niet aan belangstelling ont breken. Personalia. De heer J. V. Ommen, brigadier van pqlitie is geslaagd voor het diploma Inspecteur van po litie. In de vacature wegens gevorderde leeftijd van de heren A. J. v. Die vergadering van Ingelanden van de men en Adr. Treur werden in de Wassenaarse polder te Rijnsater- woude benoemd de heren L. Treur, Leimuiden en G. P. van der Meer te Rijnsaterwoude. Amerikaanse plannen Amerikaanse militaire functiona rissen overwegen een plan, de bij het Noordatlantisch Verdrag aange sloten landen van atoombommen te voorzien, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Washington vernomen. Een plan om Frankrijk, Engeland en de andere aangesloten landen atoombommen ter beschik king te stellen wordt grondig on derzocht en van militaire zijde wordt het voor en tegen overwogen, cldus deze bron. De voorstanders beweren, dat er een weg gevonden moet worden om West-Europa snel ler en goedkoper te bewapenen dan met de conventionele wapens mo gelijk is. Een onderdeel van het pi an is het vervangen van veel du re grondtroepen in Europa door bombardementsgroepen, die met een grote hoeveelheid atoombommen van licht gewicht zouden worden uitgerust. De tegenstanders brengen naar voren, dat het veiliger is, atoombommen in handen der Ame- iikanen te laten, daar deze anders in enkele bij het Westen aangeslo ten landen uit hoofde van de aldaar gevoerde binnenlandse .politiek in het communistische kamp terecht zouden kunnen komen of in geval van oorlog in handen der Russen zouden kunnen vallen. Ook vreest men, dat geheime inlichtingen over de Amerikaanse atoomwapens via buitenlanders naar de Sovjet-Unie zouden worden doorgegeven. De voorstanders willen de controle over de bommen opdragen aan een Atlan tische controle-organisatie voor de atoomenergie en de bommen buiten het Europese vasteland opslaan op een plaats van waaruit zij toch snel geleverd kunnen worden. (Men denkt aan Engeland en Noord-Afri- ka). Of in de Noordatlantische lan den zelf, doch dan onder direct be heer van Amerikanen. Een dergelijk plan zou eerst door le president en het Congres moeten v orden goedgekeurd, daar op het igenblik geen atoomwapens mogen orden geëxporteerd. (Foto: „De Leidse Courant"). BOSKOOP Geslaagd. Door het instituut R. K. Naaischool, zusters Urselinen werd het examen afgenomen voor Cos- tuum naaien en Linnen naaien. Voor het eerstgenoemde examen slaag den: Riet Fianen, Riet v. d. Vliet, Cath. v. d. Pouw. Tini Stolwijk, Nel Moerings, Net Vermeulen, en Ali Spruit. Voor Linnen naaien slaagden: Til ly Blom, Tiny van Dam, Leny Droogh, Beb Brugman, Anny Koot, Riet van de nieuwendijk, Wil Ros bergen, Nel Vermeulen en Tiny van de Vliet. Allen ontvingen hun opleiding bij de Eerw. zusters Urselinen alhier. LANGERAAR Zegening van Gereedschappen en werktuigen. Als we ons niet ver gissen is voor de derde maal in on ze parochie deze plechtige zege ning verricht. Nog altijd hemen te weinigen deel aan deze zinrijke plechtigheid Wel valt er e entoena- me te bespeuren, doch het overgro te deel van de toeschouwers be hoorde ook deel te nemmen. want ook zij moeten toch met handarbeid ofwel met arbeid van de geest in de behoeften van het leven voorzien. En over die arbeid Gods ommisba- ren Zegen vragen. Het initiatief ging ditmaal van de Raad van Over leg tussen K. A. B.-L. T. B. en R. K Middenstandsver. In een korte toe spraak wees de pastoor erop hoe de arbeid na de zondeval der eerste mensen, door Christus zelf is ver heven en geadeld en gemaakt tot een zegen voor het menselijk ge slacht. Onze arbeid heeft naast de voorziening in onze levensbehoef ten een hoger doel. Hiermede, ja vooral door onze arbeid moeten we God eren en onze zielen zalig ma ken. Hiermede werd het lied gezongen en in het Credo van de arbeid luid op gezegd, dat onze arbeid voor God en zijn eer zal worden verricht. Dan worden de werktuigen ge zegend. Moge die zegening geven wat werd afgebeden, n. 1. dat in onze werktuigen onze arbeid geze gend moge worden. Sluiting Winterseizoen N. K. J. B. Met een feestavond waarbij naast de leden genodigd waren de Ouders en gedemobiliseerden of gerepatri eerde militairen heeft deN. K. J. B. haar werkzaamheden volgens het winterprogramma besloten. Helaas moest geconstateerd wor den, dat lang niet alle genodigden waren gekomen. Des ondanks is het een gezellige avond geworden. Met jeugdig vuur werden de zaken aan gepakt, en een golf van humor en vrolijkheid werd losgelaten. We geloven dan ook, dat de wens van de Voorz de heer A. v. d. Hoorn wel vervuld is is, n. 1. dat deze avond een aangename indruk zal achterlaten. Nog even moet ieder in de plooi blijven, want de secre taris A. v. d. Zwaan liet in een keurig verzorgdjaarverslag even een kijkje nemen in hetgeen er in deze afgelopen winter te doen is ge weest. Nog is niet bereikt, volgens dit verslag, wat zo vurig gewenst wordt, n. 1. een zelfde hoogte als in telt rond een HALF MILLIÜEN LEDEN Maar Uw Rode Kruis heelt ook fondsen nodig. Schraag dus het Rode Kruis werk óók door Uw vrijwillige bijdrage UW RODE KRUIS BLIJFT PARAAT DOOR ZIJN LEDEN UW RODE KRUIS KAN HELPEN DOOR UW GIFT Geef dan I Gèef nu I vroeger jaren de St. Jozef gezellen Ver. bereikten. Met een beroep op de medewerking van alle jongens uit de parochie sluit de secr. dit verslag. En dan klatert de vrolijkheid op. Wout Brand speelt op piano en ac cordeon. Een muzikaal welkom wordt gezongen en in 't refrein wordt de daad bij 't lied gevoegd: Ze geven 'm van katoen. Een twee tal kluchtspelen brengen de lach spieren danig in beweging. W. v. d. Berg's een acter „S. O. S." heeft veel succes. Ook de klucht, „wel een gezellige boel" van Piet Mosinkhoff is voor een avond als deze geschikt en men vermaakt er zich mee. Het optreden van de Guitaar virtuoos Henk v. Hameren was voor velen een ware openbaring. Het optreden van deze jongeman verdient een extra pluim. Het verraadt een om- miskenbare artistieke aanleg. Aan 't eind van de avond heeft kap. Saers de prijzen uitgereikt, behaald in de verschillende compe tities van biljarten, kaartspel, dam men en tafeltennis. Na nog een opwekkend woordje te heb'ben gesproken tot de jonge mannen werd deze gezellige avond besloten. OUDE-WETERING Algem. vergadering V. V. V. In hoteL „Meerzicht" kwam le V. V. V. „Oude-Wetering" Maandagavond in algemene vergadering bijeen met als hoofddoek vaststelling van statu ten en huishoudelijjc reglement en verkiezing definitief bestuur. De voorzitter, burgemeester J. M. H- L. v. d. Veld, sprak een kort welkomst woord, in 't bijzonder tot de ere voorzitter, burg eme esc ter J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht. Het stre ven van de V. V-, het aantrekken van vreemdelingen, heeft reeds een klein succes geboekt, waardoor dit seizoen reeds pension gelegenheid voor tourisme is verkregen. Voorts vertrouwde de voorz., dat ieder vrije lijk zijn eigen mening naar voren zou brenger. Het bestuur zal zo spoedig mogelijk een propaganda- folder betreffende Oude-Wetering doe», vervaardigen. Ook moet de ko ninklijke goedkeuring nog worden verkregen. Voorts verzocht spr. hen, die nog niet als lid waren toegetre den dit nu te doen, opdat zij aan de te houden stemmingen zouden kun nen deelnemen. Verschillenden tra den hierna als nieuw lid toe. De heer P. Krispijn las de notulen der vori ge vergadering. Het voorlopig be stuur was opgedragen om Statuten en Huishoudelijk Reglement vast te stelien. De heer Meijer verzocht hierin op te nemen de volgende clau sule: de V V. V. zal zich onthou den van het organiseren van of me dewerken aan sportfeesten e- a.t dat de Zondagsrust of heiliging in ge vaar brengt". Op voorstel van ere voorzitter werd dit met algemene stemmen aangenomen, waarna statu ten en huishoudelijk reglement in zijn geheel werden vastgesteld. In het definitief bestuur wei-den geko- de heren M. R. v. d. Veld, A. de ig, C. v. d. Meer, P. Krispijn Sr en A. Zegers. Tot lid van de finan ciële commissie werden gekozen de heren A. Groothoff, G. Meijer en J- L. Zoet. De bespreking werkprogram 1950 if een uitvoerige discussie, o.a- kwam naar voren, samenwerking tussen V. V. V. en Middenstand, me dewerking verlenen bij organiseren van festiviteiten en sportwedstrijden, het instellen van een propaganda- commissie. belangstelling opwekken bij de jeugd voor de V. V. V. enz.. Kortom, aldus de voorz., er zijn nog 101 mogelijkheden. De rondvraag behandelde nog en kele zaken van informatieve aard. In zijn slotwoord zeide de voorz. er van overtuigd te zijn, dat de leden zich voor de V. V. V. goed hebben uitgesproken om een gezond funda ment voor een bloeiende V V. V. „Oude Wetering" is gevestigd. ZOETERWOUDE ORANJEFEEST Een volksfeest vieren in de maand Mei, dat is wel een in breuk maken op een zeer oude traditie want in de oudste Leid se Almanakken staat, bij jaar markten en kermissen: Zoeter - woudsche kermis op de eerste Woensdag van September en de daarop volgende twee dagen. Bij de afschaffing van de ker mis in 1920 werd de harddraverij en later het Koninginnefeest nog steeds op de oude kermisdag ge houden. Nu moest het Oranjefeest om streeks de verjaardag van H. M. de Koningin zijn en wat het weer betrof: de Oranjezon scheen op beide dagen volop maar de avonden waren nog koud. De eerste dag begon met de gebrui kelijke optocht van schoolkinderen naar het raadhuis, waar de voorzitter van de Oranjevereniging, de heer H. A. Friebel, de burgemeester de aan hankelijkheid tot het huis van Oran je en tot Konigin Juliana van de ge meentenaren verzekerde. Burgemeester Smeets sprak de kinderen hartelijk toe en wekte op lot eerbied voor Koningin en Vor stenhuis waarna begeleid door de Sint Jansfanfare het Wilhelmus en rog enige andere liederen gezongen werden. Op het feestterrein achter de veld wachterswoning werd het kinderfeest verder gevierd en had de tractatie plaats. Op de eerste en tweede dag wer den vele volksspelen gehouden. Schenkel-fietsrace werd gewonnen door Koos v. d. Geest, 2e Kees Over- devest Pz., 3e Theo van Bemmelen. De Schenkelloop werd gewonnen door de groep Weipoort: 1. Gijsbert Eelt, 2. Wim den Elzen, 3. Joop Slin gerland. De wisselbeker komt dus in het bezit van de Weipoort en de kleine beker is in handen van Gijs bert Belt als eerstaankomende. In de hinderniswedstrijd te paard v.erd le Piet van der Poel Lz., Nic. de Jong Pz., 3e Kees van der Poel Czn. Kussenslaan: 1. Jaap Schrader, 2. Henk Opdam, 3. Piet v. d. Poel Lz. Kruiwagenraecs: 1. G. de Kooter, 2. J. Versteegen, 3. P. de Jong. Hindernis-wedstrijd meisjes: 1. An nie van Leeuwen, J.W.d., 2. Riet On derwater Gd., 3. Riet Overdevest Pd. Het oude volksvermaak ringrijden begint te tanen. Er waren maar 10 rijtuigen waarop 19 paren deelna men. De versiering was zo slecht, dat de eerste en tweede prijs niet werd toegekend. De derde prijs werd toe gekend aan J. Mooyman. Het ringrijden werd gewonnen: le pr. J. Mooyman en mej. S. Borst. 2e pr. A. Rimmelzwaan en mej. Toos v. d. Salm ;3e pr. C. v. d. Horst en mej. Annie van Teijlingen. UIT DE OMGEVING DE GROTE SPORTDAG TE LISSE. Wielrenners attentie. Op 4 Juni a.s. zullen de wielren ners uit de bollenstreek weer op de sintelbaan verschijnen. Naar we ho pen zullen de plaatsedijke favorie ten (we noemen o.a. Zuiderduin, v. Kesteren, gebrs. Street) meer con currentie ondervinden dan op de Be vrijdingsdag 5 Mei jl. De strijd zal er des te boeiender om zijn. In verband met de beperkte tijd (er is een zeer uitgebreid program ma) is er waarschijnlijk geen kop pelwedstrijd, maar wel een sprint en afvalrace. Wie op 5 Mei door da weersom standigheden verstek let gaan, kan alsnog de renners in actie zien. Im- s in de sensationale race „mens tegen machine" sloegen Zuiderduin en v. Kesteren de puffende en hij gende Solex-Victorian en andere hulpmotoren met vele lengten. Binnen enkeledagen worden weer trainingsritten in het buurtschap „De Engel' gehouden, waarschijnlijk achter lichte motoren, nu de hulpmo toren tóch niet zo snel bleken. De aanmelding voor de wielren ners is opengesteld op Dinsdag 16 Mei tussen 89 uur 's avonds in de „Witte Zwaan". HILLEGOM Veertig jaar T. B. C. bestrijding. Maandagavond werd in „Flora" een feestavond g-ehoiflen ter herden king, dat de Hillegomse vereniging tot bestrijding der T. B. C. werd op- gèricht. De belangstelling van autoritei ten, leden en genodigden was groot. De zangvereniging „Cantate et Jubi late" luisterde de avond op met eni- e mooie zangnummers. De Voorz. Wethouder Tijma, open de de feestavond met een kort woord van welkom. Hij zette uiteen, hoe zeer in deze de samenwerking van de gemeente steeds bestond, onge acht godsdienst of politieke over tuiging. Spr. bracht naar voren, hoe veel opofferende liefde de Eerw. Zusters hebben betoond en wees ten slotte erop, dat het gemeente bestuur altoos krachtdadig steunde. Dr A. Melchior uit Haarlem gaf een interessante lezing over één zijner buitenlandse reisjes en de daarbij ondervonden belevenissen, de film veraanschouwelijkte het gesprokene. De heer Oudolf gehuldigd. Aan de heer W. W. Oudolf, boekhouder aan de steenfabriek is de gouden ere medaille in de Orde van Oranje Nassau toegekend. De uitreiking ge schiedde door burgemeester van Nis pen tén kantore der directie. De uit reiking ging vergezeld met de wens, dat "~Üe heer Oudolf de koninklijke onderscheiding nog vele jaren mocht dragen. Vervolgens spraken jhr. mr. dr. Clifford Koeg van Breugel na mens de Raad van Beheer en de pre sident-directeur. Namens het perso neel sprak de heer Hofkes. De heer Oudolf dankte voor de de coratie en voor de waarderende woorden, waarna de ex*ewijn werd aangeboden. Mevr. Oudolf ontving van de directie een prachtige bloe menmand. Fakkel-baldadigheid. Door een paar opgeschoten jongens is een brandende fakkel op het dak van een garage in de Vinkestraat ge gooid. De politie wist het begin van brand te smoren. DE ZILK „Echo der Duinen". In 't Paro chiehuis hield deze vereniging een drukbezochte vergadering. De heer J. Ruigrok Fz. deelde mede, dat mej. Rina Ruigrok als lid bedankt had wegens haar intrede in het klooster. Mej. Clara Glas is bereid tijdelijk haar bestuursfunctie te vervullen. Op de jaarvergaldering in Sept. zal een geheel nieuw bestuur worden ge kozen. Op 16 en 23 Juli a.s. zal deel genomen worden aari 't concours te Heiloo van de Bond van R.K. Zang verenigingen in Noord- en Zuid-Hol land. De afgetreden voorzitter, de heer G. v. d. Burght, werd met alg. st. benoemd tot ere-lid. KATWIJK Dc Verpleging. De Ver. „De Ver pleging hield haar jaarvergadering. De voorz. de heer L. v. d. Zwan gaf een terugblik op 1949. Een nieuwe ziekenauto werd in gebruik geno men. Het jaar gaf een niet onbelangrijk nadelig saldo. Het aantal leden be droeg 31 Dec. 1.1. 2551 en 926 kinde ren. Er waren 152 patiënten met 2747 verpleegdagen. Voor 47 patiënten werd operatiekosten vergoed. De penningmeester vermeldde en te kort over 1949 van 4725.40. De winst- en verliesrekening sloot met een bedrag van 35.020.05. De alge mene kosten bedroegen ƒ11196. De verpleegkosten 12.516. en de ope ratiekosten ƒ27.218.07. De bestuurs leden de heren D. C. van Leeuwen, K. Dijkdrenth en W. Kulk werden herkozen. Evenzo de leden van de commissie van toezicht, P. H. Cas- tenmiller en T. v. Diggelen. Het be stuursvoorstel om de contributie met Bioscopen De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: Lido: Luxor: Afgekeurd. „Het dodenmasker", 18 j. „De tijger van Eschnapur" 14 jaar. „Easter parade", alle leef tijden. „Tra Diavola", alle leeftij- 5 ct. per week te evrhogen werd aangenomen. Evenzo het voorstel tot wijziging van de vergoedingsregeling van het personen-autovervoer. Duivensport De wedvluchten van de Rhijnmonders zijn weer begon nen. De eerste duiven werden te Tilburg gelost te 13.45 u. met Zui denwind en bewolkte lucht. De uit slag was: J. Aanhane Katwijk a. d. Rijn: 1, 6, 7, 12, 13, 15, 17, 18, 23, 25, 30, 33, 37. A. Grimbergen; 3, 5. en 10. C. Glasbergen 4. en 24. A. wan Egmond 8, 27, 34, 35. D. Barn- hoorn 9. G. Passchier 11. A. de Vreugd 14. J. E. Belt 16 en 36. K. Schaap 19 en 29. A. Heemscherk 20. N. C. Verkaik 21, 31, en38. Kraayen- oord 22. C. Schalkers 28 en Jac Heemscherk 32. VOORHOUT Raadsagenda. Vrijdag 12 Mei 's avonds 7.30 uur komt de Gemeen teraad in openbare vergadering bij een, waarbij o.a. de volgende agen dapunten worden behandeld: Aan sluiting bij het Centraal Bureau in zake gemeenschappelijke behande ling van gemeentelijke personeels aangelegenheden. Wijziging van de verordening op de vermakelijkheids belasting. Wijziging van de begroting 1949. Bouw 30 woningen met vermin derde Rijksbijdrage. Uitkeringsbe- sluit tweede kwartaal 1950 (5 pet. loonsverhoging gemeentepersoneel) Wijziging bouwverordening der ge meente. Bouwrijp maken van gron den gelegen tussen de Boekhorstlaan en Dindagselaan. Benoeming H. J. v. d. Lans tot bode-incasseerder der be drijven in vasten dienst per 1 April 1950. VOORSCHOTEN Geboren: Albertus Cornelis Maria z. van; Petrus Albertus van der Krogt en van Helena Tuithof, Fran cesco Adrianus, z. van Christiaan Arnold Alphonse Devilee en van Gerarda Maria .van Diemen. Ondertrouwd: Gerardus Jan Her mans oud 35 jr. en Maria Roelofina Jansen, oud 40 jr. Overleden Hendrik Rol, oud 73 jr. echtgenoot van Cornelia Catharina Kögeler, Laurentius Antonius Schra- ma oud 2 weken z. van Cornelis An- thonius Schrama en van Maria Anna Detsch, Uo'nannes van Koppen, .oud 74 jr. echtgenoot v^n Maria Helena Catharina Dobbe. WARMOND PAROCHIE-AVOND. In de stemmig versierde zaal had den vele ouders en genodigden plaats genomen, toen pastoor Gussenhoven de bijeenkomst opende en alle aan wezigen, in het bijzonder de burge meester, Jhr. von Fisenne en de spre ker van de avond Ir. Edmond Nico las welkom heette. Door de dames van het J. G. werd allereerst een kort toneelstukje, getiteld „Maria Bood schap" opgevoerd. Hierna kreeg Ir Edm. Nicolaas het woord, die voor zijn lezing gekozen had het onder werp „Zomerviering". In feite zou de bezorgdheid van de ouders over het probieem zomerviering een angst zijn voor het falen van het eigen op- voedsysteem. Voorts zijn wij de dupe van de erfenis, die onze voorouders ons hebben nagelaten, n.l. een over dreven preutsheid, die eigenlijk onecht is. Om de gevaren van een zomer viering te kunnen bedwingen is het van belang de kern van de zaak, de verhouding tussen jongen en meisje openhartig te bespreken. In het ver volg van zijn. betoog behandelde spr. de voorbereiding op het huwe lijk Hij wees er op. dat een meisje zich gerust mag beijveren om aan trekkelijk te zijn en dat een goede jongen niet gelijk is aan een „saaie Piet". Alles heeft echter grenzen en vooral in deze kwestie moet men niet overdrijven. De kern van een geluk kig huwelijk is het onderhouden van Gods geboden. Na de pauze was er gelegenheid vragen te stellen. Hiervan werd door enkelen gebruik gemaakt; zij kre gen een afdoend antwoord. Mej. A. Bakker declameerde- hier „lente lied" en kreeg een dankbaar applaus. Het volgei.de punt van de agenda was een vraagteken en was als ver rassing bedoeld. In een leutig lied werd het feit herdacht, dat Pastoor Gussenhoven een jaar geleden op 6 Mei aan het Tolhek werd inge haald en op 8 Mei plechtig werd ge ïnstalleerd. Als een blijvende her innering aan dit eerste herdenken, werd hem een kistje sigaren aange boden. Deze onverwachte herdenking ontlokte de pastoor een wederwoord Hij hoopte nog jaren lang in War mond werkzaam te mogen zijn. Na het zingen van ..Het Zomerlied „Zeg als het zomer wordt" werd deze eer ste parochieavond gesloten "met een dankwoord van de heer v. d. Zalm. Huize „Warmonderhek"..De be keend buitenplaats „Warmonder hek" is door de congregatie van de Broeders van O. L. Vrouw van Ze ven Smarten, te Voorhout, aange kocht. In dit buiten zal het Novicaat worden ondergebracht. Ook de leer lingen van de Landbouw Winter- sohool. die tot nu toe regelmatig onderdak hadden gevonden op de buitenplaats „Groot Leerust", zullen hier tijdens de wintercursus huis vesting vinden. Personalia. Onze plaatsgenoot de heer P. M. A. van der Vooren be haalde te Utrecht het diploma voor „Vakbekwaamheid in slachten". WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER Verkeerde opvatting. De Offi cier vond dat de veehouder C. C. te Rijpwetering een glad verkeerde op vatting had van zijn werkgever schap. „De tijd van lijf-eigenen is voorbij", zo moest hij helpen her inneren. Want de veehouder had het blijkbaar niets bijzonders gevonden dat hij tijdens afwezigheid van de knecht, in diens woning een huis zoeking deed. „Daar is de politie voor", attendeerde de rechter. Dat had verdachte inmiddels ook wel begrepen en hij gaf toe verkeerd te hebben gehandeld. Maar hij ver moedde dat de knecht diefstal had gepleegd en daarom ging hij eens in diens woning kijken. „De diefstal zal dan eerst nog bewezen moeten wor den", stelde de Officier vast. In elk geval had verdachte verkeerd ge handeld en wegens de huisvrede breuk eiste de Officier 100 boéte of 50 dagen hechtenis. De rechter vond dat wat al te veel hij legde f 50 boete of 25 dagen hechtenis op. In geldnood. De kellner M. J. an L. te Leiden zat in geldnood op .■elk kwaad moment hij een porte feuille vond in het restaurant. De verleiding was hem blijkbaar te machtig en hij verstopte de porte feuille. Voor dat hij geld had kun nen nemen, had de politie de porte feuille reeds ontdekt doch even •goed bleef de diefstal van de por tefeuille bestaan. De Officier vond het een ergerlijke vorm van oneer lijkheid van een kellner waarvoor hij twee weken gevangenisstraf eis te. „Door de diefstal van dat geld, had een ander weer in moeilijkhe den kunnen komen", constateerde de Officier. De rechter liet het blan- strafblad gelden en legde twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk op met twee jaar proeftijd. Mishandeld. De handelaar M. B. te Leiden had z'n handen te on pas gebruikt, toen hij tijdens een ruziepartij mishandeling pleegde. Nu wilde de Officier wel in aan merking nemen dat er van twee kanten verkeerde dingen gedaan zullen zijn en daarom volstaan met opleggen van 20 boete of 10 da gen hechtenis, waartoe de rechter veroordeelde. LAATSTF RP»irwTEji WAAR IS DIE PROP BANKBILJETTEN? Een Haagse winkelier had op 8 Mei j.I. gedurende de middaguren de Haagse etaleur C. J. S. in zijn etala ge aan het werk gesteld. Op de toon bank bevond zich een doosje met 1400 gulden, waarvan 10 bankbiljet ten van 100 gulden. Om 18 uur ver trok S. en enige uren later ontdekte cle winkelier, dat de bankbiljetten van uit het doosje waren verdwenen. De winkelier nam de Haagse re cherche in de arm, die des avonds laat S. nog bij zijn woning kon arres teren. Hij legde een volledige beken tenis af, en vertelde er tevens bij, dat hij 's avonds naar Wassenaar was gegaan, en daar door berouw over zijn daad, en beangst voor de gevolgen er van, gedreven de 10 bankbiljetten tot een prop had sa mengeknepen en ze op de rijksstraat weg, nabij het Wassenaarse viaduct had weggegooid. Des nachts nog trok ce Haagse politie met schijnwerpers naar de door S. aangeduide plaats, doch de prop bankbiljetten werd niet gevonden. De nummers der biljetten zijn bekend. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 Mei. Groente. Per 100 kg.: prei 13—55, rabarber 9 —14 kroten, gekookt 715 uien 56, andijvie 41—63, sla 2448 aardbeien 280520, snijbonen 210 —225, witlof, 41—42, postelein 49 —58; raapsteien f 11—17, spinazie 8 —14.30. Tomaten A 185, per 100 stuks: komkommers f 2850, bloem kool 1265. salade 421.40, per ziken 622; per 100 bos: pieterselie 1.303.radijs 34.50, selderie 6,20—9.00, uien 5-90—6.—, peen 25—60. TER AAK, 10 Mei. Groente. kassnjjbonen f 2.60, peulen 1.25— 2.10, andijvie 4458 cent, rabarber 4 10 cent. spinazie 1317 cent, idem B 89 cent, postelein 3341 cent, prei 3945 cent, idem afw. 28 cent, raapstelen 1—3 cent, tomaten 1.85 2.15, sjalotten 57—66 cent, idem klein 47 cent, waspeen B 49 cent al les per kg., sla I 1220 cent, idem II 610 cent, idem III 45 cent, bloemkool IA 6473 cent, idem I 51 59 cent, idem II 3649 cent, idem III 1823 cent, idem stek 1217 ct„ komkommers III 29—32 cent alles per stuk, Radijs 34 cent, bospeen 4446 cent. selderij 413 cent, Ker vel 1 cent, bosprei 8 cent alles per bos, slavellen 0.651.20 per kist, aardbeien 6682 cent per doosje. GOUDA, 11 Mei. Kaas. Aanvoer 148 partijen Prijzen: le soort 1.821.88, 2e soort 1.751.88, extra zware graskaas tot 1.98 per kg. Handel goeü. ROELOFARENDSVEEN. 10 Mei. Groente. Aardbeien I 0.681.06 id II 0.250.66 per doosje; kropsla I 1119 cent, idem H 49. slavel len 1532 spinazie 8—12, bos peen 1524, bloemkool 2944, rabarber 78, radijs 34, peulen 180—225 per 100. Bloemen Tulpen Moederdag 20 41 cent, Piccadilly 3743 cent, Rijnland 3038 cent, Argo 2935 ct., overige tulpen 631 cent, Narcissen 1030 cent, Tfollium 821 cent. Iris sen 3562 cent, Lathyrus 2248 cent Anemonen 1632 cent, Colvilici

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2