3)e Cöldóe6oii^aiit K.N.I.L. op Ambon weigert om terug te keren Schumans plan opent Blijft onafhankelijkheidsbeweging steunen Acheson steunt Schumans plan Wat denkt Duitsland van Schumans plan? Alle krijgsge vangenen terug Draadloos telex-verkeer met New-York 0ONDERDAG 11 MEI 1950 41ste JAARGANG No. 11976 perspectieven Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Nederlandse vredespogingen mislukt T\E INDONESISCHE SOLDATEN van het KNIL op Ambon hebben geen gehoor gegeven aan het Nederlandse bevel om naar hun kazernes terug te keren en niet langer hun steun te verlenen aan het verzet tegen de regering van de RIS, zegt Associated Press van de zijde van het Nederlandse leger te hebben vernomen. De Indonesische en Neder landse regeringen hebben nog niet bekendgemaakt welke volgende stappen zij zullen nemen om de opstand te onderdrukken, nu twee vre desmissies naar Ambon op een mislukking zijn uitgelopen. Een woord voerder van de Indonesische regering deelde verder op de dag mee, dat de Nederlandse missie naar het eiland de laatste poging zal zijn om de rebellie langs vreedzame weg te regelen. Het KNIL moet ongeveer 1500 man tellen. Het is de enige georganiseerde legermacht op Ambon. Nederlandse handelshuizen te Ma kassar hebben tot het Nederlandse Hoge Commissariaat het verzoek ge richt, het personeel hunner filialen op Ambon te helpen evacueren. De Indonesische minister van De fensie. sultan Hamengkoe Boewono van Djokjakarta zal, volgens een United Press-bericht uit Djakarta, een laatste poging doen „om de re bellie van Ambon op vreedzame wij ze te regelen". De sultan is gisteren uit Djakarta in Makassar aangeko men. Hij verklaarde tegenover de pers, dat het zijn bedoeling is de kwestie-Ambon op te lossen zo moge lijk zonder gebruik van wapenge weld In Makassar zijn nog meer arresta ties verricht als uitvloeisel van het verzet van kapitein Abdoel Aziz. Onc der de gearresteerden bevindt zicfi dr. S. Binol een voormalig lid van het kabinet. Dr. Binol werd destijds benoemd tot Indonesisch ambassade secretaris in New Delhi. Hij stond op het punt, naar zijn nieuwe stand plaats te vertrekken. Onder de ge arresteerden zouden zich geen Ne derlanders bevinden. DR. HIRSCHFELD ZATERDAG WEER NAAR INDONESIë. De hoge commissaris van het Ko ninkrijk der Nederlanden, dr. H. M. Hirschfeld, die in Den Haag vertoeft voor besprekingen met de regering, zal Zaterdagavond per K.L.M. weer naar Indonesië vertrekken om zijn taak te hervatten. Dezer dagen werden te Djakarta twee Indonesiërs gearresteerd in ver band met de moord op pastoor Mul der. Thans heeft een hunner een be kentenis afgelegd. De verkoop van de eigendommen van het slachtoffer bracht hem 200 gulden op. Pastoor Mulder werd, zoals gemeld .Vrijdag jl. het slachtoffer van een roofover val, toen hij op de weg tussen Tand jong Priok en Palmbeach fietste. PREDIKATIE VAN PATER LOMBARDI Duizenden hebben Woensdag in de kathedraal van Breda geluisterd naar het begeesterende woord van de Ita liaanse Jezuiet pater Lombardi; drie kerken te Breda en twee te Bergen op Zoom en Tilburg waren met de kathedraal verbonden, om ook dege nen, voor wie geen plaats was on der de kansel, of wier woonplaats te ver van Breda was gelegen, in de ge legenheid te stellen naar de spreker te luisteren. In de middagbijeenkomst sprak pater Lombardi voor een groot aan tal genodigden, terwijl hij 's avonds het woord richtte tot allen, die hem horen wilden. Anderhalf uur, voor de avondbijeenkomst begon, bevon den zich reeds toehoorders in de ka thedraal. Terwijl pater Lombardi sprak, heerste er ook stilte op het plein' buiten de kathedraal en langs de haven, waar eveneens luidspre kers waren opgesteld. Heden zal pater Lombardi te Utrecht, Vrijdag te Hengelo en 01- denzaal, Zaterdag te Den Haag en Zondag te Amsterdam spreken. Te Den Haag en te Amsterdam zullen, tijdens zijn preek, vijf ker ken, door middel van een micro foon-installatie en luidsprekers met elkander worden verbonden. Engeland toont zich zeer sceptisch rvEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft zich gisteravond met in stemming uitgelaten over het opmer kelijke plan vkn de Franse minister Robert Schuman, om de Franse en Duitse staal- en steenkolenindustrie samen te voegen en te stellen onder een gemeenschappelijke organisatie, waaraan alle andere Europese lan den desgewenst kunnen deelnemen. Acheson noemde het plan „een zeer belangrijke ontwikkeling". Hij had volledige bijzonderheden nodig voor een analyse en een eindoordeel, maar hij erkende „met sympathie en goedkeuring de betekenis van het Franse initiatief". HEILIGVERKLARING VAN AN TONIO MARIA CLARET In de Sint Pietersbasiliek werd de pries ter-schrijver Antonio Maria Claret heilig verklaard. Onder de 70.000 pelgrims die de dienst bijwoonden, was de vrouw van generaal Franco met haar dochter en schoonzoon. Een overzicht van de plechtig heid, met op de troon paus Pius XII Herleeide hoop De moord op de Amerikanen Getuige pleegt zelfmoord De zelfmoord van een belangrijke getuige in de zaak van de moord op de beide Amerikanen, de heren Ken nedy en Doyle, heeft het onderzoek aanzienlijk vertraagd, aldus meldt de correspondent van Aneta te Ban dung. Een waronghoudster, die be vriend was met een dergenen, die bij de moord betrokken zijn, ver zocht, toen zij op het punt stond een bekentenis af te leggen, zich even te mogen verwijderen- en maakte van onoplettendheid harer beide bewakers gebruik om in een kali te springen. Haar lijk werd 20 minuten later op gehaald. In de rede, die Acheson gisteren voor de Pilgrims society te Londen gehouden heeft een vereniging die zich ten doel stelt de banden tus sen Engeland en Amerika te verste vigen vermeed hij een rechtstreek se verwijzing naar het plan-Schu- man. Wel zei hij, dat de Britten, van wie een weinig toeschietelijke hou ding jegens dit plan wordt ver wacht, noodzakelijkerwijs de „onom stotelijke realiteiten van onze tijd" moeten aanvaarden. Hij heeft in zijn rede opnieuw be vestigd, welk een belangrijke plaats de toekomst van Duitsland in de be sprekingen tussen de Grote Drie zal innemen. Deze besprekingen begin nen vandaag, zoals men weet. REACTIES OP HET VOORSTEL. De Britse reactie op het plan van Reuter samen als: sceptisch. Over het algemeen is mer. in En geland van oordeel, dat Schuman's denkbeelden diepgfaand bsstudeerd moeten worden. Spontane bijval voor het Franse plan kwam uit Kaapstad, waar veld- BAARDEN GROEIEN IN OBER- AMMERGAU 18 Mei a.s. zal in tegenwoordigheid van de Ameri kaanse Hoge Commissaris in Duits land, John J. McCloy, president Heuss en bezoekers uit vrijwel alle delen van de wereld, te Oberam- mergau het gordijn opgaan voor de zo beroemd geworden passiespe len. Hoewel men de spelen om de tien jaar placht te houden, vonden de laatste in 1934 plaats. Thans, aan de vooravond van dit grote religieuse festijn, heerst er een zenuwachtige spanning in het kleine Beierse dorp. De laatste hand wordt aan de voorbereidin gen gelegd, en de mannen van Oberammergau hebben de scheer messen op non-actief gesteld. Op deze foto ziet U de Oberam- mergause straatveger, met baard, die ook een rolletje heeft te ver vullen. maatschalk Jan Smuts verklaarde: „Schuman heeft de betovering ver broken, die over de Frans-Duitse be trekkingen hing, en de basis gelegd voor een nieuwe Europese gemeen schap. Tot dusver was de Amerikaan se helpende hand het meest actief: thans echter heeft eindelijk een Europees staatsman de leiding geno men, zoals het behoort". De Westduitse regeringsaanhangers hadden gisteravond hun onverholen instemming betuigd met Schuman's voorstel, dat. zoals bondskanselier Adenauer het uitdrukte, in één slag de gelegenheid geopend voor concre te onderhandelingen. Een stoutmoe dige beslissing. Slechts de Westduitse socialisten onder oppositieleider Schumacher, en ook de vakbonden, nemen een af wachtende houding aan. Hun stand punt komt overeen met dat van de Franse socialisten, die eveneens na dere bijzondheden zouden wensen over de gevolgen van het plan voor de arbeiders. Maar de rechtse en middenpartijen in Frankrijk staan ten volle achter haar minister van Buitenlandse Za ken, die gisteravond verklaarde: „Ik ben opgetogen over de reacties op mijn voorstel". De Franse regering is vastbesloten, geen tijd te verlie zen met het uitwerken van de denk beeld enen binnen een maand hoopt de Raad van Toezicht op de genatio naliseerde steenkoolindustrie met een rapport te komen, waarin een ver deling van de Europese markten naar geografische ligging wordt voorge steld. EN NEDERLAND? Hoe staat men in Nederland tegen over het denkbeeld? De directie der Kon. Ned. Hoog ovens, die toevallig gisteren op de gereserveerde tribune de beraadsla gingen der Tweede Kamer bijwoon de, wilde nog geen oordeel uitspre ken. Als kleine producent zal ons land eerder tot grote voorzichtigheid ene'gd zijn. Men heeft hier te lande altijd op het standpunt van vrije han del gestaan, en als men hiermee wer kelijke en geen soi-disant vrijheid bedoelt, noopt Schuman's denkbeeld tot enige bezorgdheid. Niettemin zal men het met Europese sympathie moeten beoordelen, aldus de directie. Schumans voorstel tot een gemeen schappelijk beheer voor de Franse en Duitse zware industrie heeft vrij algemeen in West-Duitschland de hoop doen herleven, dat een einde zal kunnen worden gemaakt aan de verstarring der betrekking tussen de beide landen, die sedert de overeen komst tussen Frankrijk en het Saar- gebied was ingetreden. De politieke barometer, die in het gezicht der Londense conferentie tot een laagte- punt was gedaald, is vele graden ge stegen. Dit wil echter niet zeggen, dat men in Duitsland zonder reser ves tegenover het Fransche plan staat. Nadrukkelijk zijn deze geuit door de sociaal-democraat dr. Schu macher, wiens uitvoerig betoog op een persconferentie te Bonn er gis termiddag op neer kwam, dat een definitief oordeel over het plan nog niet mogelijk is, zolang het niet in bijzonderheden is uitgewerkt. Het voorlopig volgens Schumacher nog niet meer dan een omlijsting, terwijl de aantrekkelijkheid ervan zal afhangen van het schilderij, dat daarin zal worden geplaatst. Bij be sprekingen over deze bijteonderhe- den dienden volgens Schumacher ook de vakbonden te worden ingescha keld. Een gedachte, die ook geuit werd door de Katholieke minister president van Noordrijn-Westfalen, Arnold. De socialisten willen niet, dat het Duitse eigendomsrecht op de bedrijven en de mate van medezeg genschap, die aan de arbeiders zal worden toegestaan, door een even tuele overeenkomst beknot zou wor den. Zij willen bovendien eerst ook nog opheldering hebben over de toe komst van het Ruhrstatuut en over de wensen van de vijf overige lan den, die op het ogenblik medezeg genschap hebben in het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied. Dit zijn vraag stukken, waarover men in West- Duitsland na kennisneming van het Franse plan nog vrijwel in het duis ter tast. Vandaar, dat ook in de uit latingen van kringen, die met een zekere geestdrift tegenover het plan staan, nog een slag om de arm ge houden wordt. Zo legt men in krin gen der Ruhr-industriëlen bijzonder veel nadruk op het feit, dat de sa menwerking slechts aanvaardbaar is op basis van volledige gelijkgerech- tigheid en er schijnt bij velen voor alsnog twijfel te bestaan of dit reeds mogelijk zal blijken op een ogenblik, dat Duitslands souvereiniteit nog sterk is beperkt. De geestdrift, waarmee de kanse lier en zijn politieke volgelingen Schumans initiatief hebben ontvan gen, geldt alleen het beginsel der samenwerking en de mogelijkheden, NED. LEERLING-VLIEGERS NAAR DE VER. STATEN Op 24 Mei om 16.30 uur zullen van Schiphol 44 leerling-vliegers van de L.S.K. naar Amerika ver trekken. Zoals bekend zullen zij daar een opleiding krijgen en wel in San An tonio (Texas). die dit initiatief kan openen. Opge merkt dient te worden, dat de oppo sitie, bij monde van Schumacher, geen principiële bezwaren heeft ge uit. De opvatting is hier veeleer, dat Schuman met zijn voorstel in wezen heeft teruggegrepen naar oudere Duitse plannen. Dr. Arnold heeft er op kunnen wijzen, dat hijzelf reeds vorig jaar een soortgelijke gedachte heeft geopperd en toen meteen ook de opneming van de Belgische en Luxemburgse industrie in de groep heeft bepleit. Ook de leiding van de Westduitse vakbond heeft zich al vroeger voor internationalisering van de zware industrie uitgesproken. De ze Duitse voorlopers van Schumans plan gingen er echter van uit, dat het Ruhrstatuut door zulk een ont wikkeling zou komen te vervallen. Men wacht hier met enige spanning af, welke gestalte het Franse plan eventueel op de Londense conferen tie zal gaan aannemen. Waar is vonPaulus? De Sovjet-Russische regering heeft, zoals men weet, verklaard, dat de terugzending van de Duitse krijgs gevangenen uit de Sovjet-Unie thans is afgesloten en dat zich geen Duit se militairen meer op haar grondge bied bevinden. Ofschoon dit bericht door niemand wordt geloofd en voor al in West-Duitsland als een don derslag heeft gewerkt, is het uiter aard heel moeilijk de mededeling uit Moskou op haar juiste waarde te toetsen, omdat er geen lijsten beschikbaar zijn van de leden van ö.c vroegere Duitse „Wehrmacht", die destijds in Sovjet-Russische krijgsge vangenschap zijn geraakt. In dit verband heeft het in West- Duitse kringen zeer de aandacht ge trokken, dat het Kremlin zich tot nog toe in het diepste stilzwijgen heeft gehuld omtrent het lot van de be kende aanvoerder der Duitse troepen bij Stalingrad, veldmaarschalk von Paulus. Ook van de Duitse generaal Walter von Seydlitz, leider van het tijdens de oorlog befaamde comité „Freies Deutschland" te Moskou, heeft men sedert lang niets meer vernomen. Men zal zich herinneren, dat maarschalk von Paulus verleden jaar op een briefkaart aan zijn doch ter zijn spoedige terugkeer naar Duitsland had aangekondigd. Inmid dels is zijn vrouw overleden, zonder hem nog te hebben gezien, terwijl van de maarschalk geen enkel teken van leven meer is gekomen. DE VERMISTE „PRIVATEER". Volgens een Amerikaanse rege ringswoordvoerder weet de Ameri kaanse regering, dat vier Sowjet- Russische gevechtsvliegtuigen het vuur openden op de „Privateer"- bommenwerper van de Amerikaan se vloot, die sinds 8 April vermist wordt, dat het „toestel" langzamer vloog dan de achtervolgers en dat het zich op meer dan 50 kilometer afstand van de kust van „Sowjet- Russisch bezet gebied" bevond. De bommenwerperwas in brand gevlo gen, voor het in bet water terecht kwam, aldus deze woordvoerder. De regering wil niet bekend maken, hoe zij van deze feiten op de hoogte is gekomen, daar dit de Sowjet-Unie belangrijke inlichtingen zou verschaf fen, zo voegde hij er aan toe. Gisteren is in het gebouw van het hoofdbestuur van P.T.T. het draad loos telexverkeer tussen Nederland en New York als eerste interconti nentale verbinding ter wereld ge opend. Voor 250 belangrijke firma's te New York en de Nederlandse te- lexabonné's is het thans mogelijk in schriftelijk contact te treden. De ver binding is tot stand gekomen door samenwerking van P.T.T. en de „Ra dio Corporation of America". De draadloze telexverbinding „Tex" is een vinding van dr. ir. H. C. A. van Duuren, hoofdingenieur van P.T.T.. „Tex" heeft bij de eerste verbinding foutloos gewerkt, hetgeen ook de be doeling is. Want door een bijzonder stelsel van signalen bleek het moge lijk iedere „fout", dat wil zeggen, gestoorde groep signalen, die een let ter vormen te weigeren bij ontvangst. Het draadloze telexverkeer kan dus Mr. Dr. M. F. DA COSTA GOMEZ leider der Nationale Volkspartij op Curasao en de coalitie in de Staten (met baard), in de auto met de leider van de andere coalitie partij op Curagao, de heer H. Eman Deze foto krijgt een bijzonder karakter in verband met het feit, dat deze partijen op het punt staan op Curagao een nieuw kabinet te niet geheel ongestoord, doch vrij van misverstanden geschieden. De uitzending begon om half vijf Nederlandse tijd. Vóór de aanvang van de openingsdemonstratie hield de heer L. Neher, directeur-generaal van P.T.T., een toespraak, waarin hij de geschiedenis van het thans ruim 15 jaar oude telexsysteem in Neder land releveerde. Er zijn thans 1100 toestellen in ons land en men zou veel meer telexen (verreschrijvers) kunnen plaatsen, indien er met de viezen en levertijden van apparaten geen moeilijkheden waren. De heer Neher zeide, dat hij en zijn medewerkers met voldoening en dankbaarheid vervuld zijn, ja zelfs met zekere trots, dat thans, na vijf jaar van wederopbouw van een totaal beroofd P.T.T.-bedrijf, deze intercon tinentale verbinding met draadloze verreschrijver als eerste ter wereld definitief tot stand is gekomen. Wel licht, zo zeide hij, dat door het steeds korter worden van afstanden op nieuw een vleugje romantiek van het „verre land" verloren. Het waarde volle ervan is echter, dat wij in kor te tijd andere volken bereiken en be naderen kunnen, thans ook in schrift beeld. Dit is een sterke band, die ons een stapje verder brengt op dc weg naar algehele vrede. DE OVERSTROMING IN CANADA. In de streek van Winnipeg, waar het peil van de Red River drie me ter hoger dan normaal staat en nog voortdurend stijgt, zijn thans reeds 25.000 daklozen. De evacuatie van alle burgers, die tussen Winnipeg en de Amerikaanse grens langs de oever van de rivier wonen, wordt voortge zet. De aankomst van duizenden vluch telingen op de hoogten rondom Win nipeg heeft -een nijpend probleem in het leven geroepen en de overheid stelt alles in het werk om de wo- ningij en voedselproblemen op te lossen. Meer dan 3.000 soldaten helpen de burgers om deze ramp te bestrijden. De autortieiten hebben aanbevo len, dat zoveel mogelijk vrouwen en kinderen Winnipeg onmiddellijk ver laten. Zorg altijd, dat de weg naar uw geluk niet loopt over de bouwvallen van dat van anderen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1