nesic I Feestelijke ontvangst van gedemobiliseerden te Voorschoten ZATERDAG 6 MEI 1950 JE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN DODENHERDENKING Hoewel het Donderdagavond weer een frisse avond was maakten ook dezen keer zich weer honder den op om in een herdenkingsbij eenkomst voor het gemeentehuis bij en rond het prachtige gedenkteken, de doden te herdenken uit de ge meente die in de afgelopen wereld oorlog hun leven hebben gegeven voor de vrijheid van ons Vaderland. Nadat de erewacht was betrokken bij het gedenkteken door de res. po litie en de nationale reserve, zongen de gezamelijke zangkoren onder lei ding van de heer Jasperse. De bur gemeester Witschey sprak een her denkingsrede, uit waarin wij met onze gedachten moeten verwijlen bij hen die het allerbeste gaven voor het land wat de mens kan ge ven, n. 1. het leven. Wij moeten ons het Goddelijk geschenk der vrijheid waardig tonen aldus spr. door te bouwen aan een gelukkige wereld. Er wacht ons een grote taak die wij niet van ons mogen af zetten. Nadat twee minuten stilte in acht waren genomen, zong het koor„Wat de toekomst brenge moge, ons ge leidt des Heeren hand." Tijdens dit zingen werd gelegenheid geboden kransen en bloemstukken te leggen aan de voet van het gedenkteken, waarvan door talrijke aanwezigen gebruik werd gemaakt, nadat de burgemeester namens de gemeente de eerste krans had gelegd gevolgd door de Wilhelmina en Oranjever eniging. De plechtigheid, die opnieuw op velen diepe indruk maakte, werd besloten met het gezamelijk zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. De bevrijdingsdag Hoewel er door de daartoe bestemde verenigin gen zoals Wilhelmina en Oranjever eniging deze keer bij de herdenking van de bevrijding geen feest geor ganiseerd werd, was er toch nog wel wat te doen in onze gemeente. Te elfder ure besloot een commissie van de fa. N. Samson alhier een sportmiddag te organiseren op het terrein van „Alphen", door de regen in aanmerking genomen, toch nog als geslaagd beschouwd kan worden. Op het hoofdterrein werden een tweetal voetbalwedstrijden gespeeld, waarvan de hoofdschotel was een wedstrijd tussen N. S. A. en Ge- meentpersoneel, welke met 2-0 door N. S. A. gewonnen werd. Op het bij terrein waren een korfbalwedstrijd, atletiekwedstrijden, touwtrekken etc. etc, waarbij de regen echter nog al eens als spelbreker optrad. Bijzon der in de smaak viel een puzzle- tocht door het dorp, waarbij een viertal foto's ontdekt moest worden en waarvoor grote belangstelling bestond. Overweldigende belangstelling voor „Steunt Wettig Gezag". Voor de Vrijdagavond in de grote zaal van het Nutsgebouw georganiseerde propaganda avond van „Steunt Wet tig Gezag'1 bestond zo'n overweldi gende belangstelling, dat een paar honderd personen, die niet meer in de zaal konden helaas weer huis waarts moesten gaan. De avond stond onder leiding van de burgemeester Witschey, die in zijn openingswoord er zijn grote vol doening over uitsprak, dat zo velen deze avond wilde bijwonen. De districtscommandant van Zuid Holland Noord, Overste L. H. Bijl van de Nationale Reserve, sprak daarna een propagandawoord tot deelneming aan de nationale reser ve Daarna sprak mr. dr. Verkerk, 'llexjacvtt in Indonesië PIET SPRING IN 'T VELD, Voorweg 13, Nieuwe-Wetering, viert op 8 Mei zijn verjaardag op thuisreis aan boord van de „Gene ral W. M. Black". burgemeester van Boskoop. Deze wees de aanwezigen er op, dat de noodklok weer luidt over West- Europa en om het met Montgom- mery te zeggen wij verkeren in do delijk gevaar. Aan de heren G. de Haan, P. Har- ting, W. J. M. de Heij, J. P. vrolijk, Dr W. J. Wieringa en J. G. Zondag werd het Oorlogsherinneringskruis met de gesp 1940 uitgereikt. Aan den heer C. Burggraaf werd het Ereteken voor Orde en Vrede met gesp 1947 uitgereikt. Kapitein L. C. Jongeburger ont ving het ereteken voor Orde en Vre de met gespen 1946, 1947, 1948 en 1949. Deze onderscheidingen werden alle uitgereikt door de burgemeester elk met een toepasselijk woord. De zeer interessante film „De slag om Engeland" trok een ieders aan dacht. Het mannenkoor Euphonie ver leende de heer v. Vliet zeer gewaar deerde medewerking. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter, die de leiding van de avond in han den had, de organisator van de avond, de heer A. Hofland. Het was een zeer geslaagde avond, die vele nieuwe candidaten voor de Nationa le Reserve heeft opgeleverd, want vele gaven zich in de pauze op. de heer N. Goedhart slaagde dezer dagen te Utrecht voor het examen Kippenfokkerij, met een ex- stra lofwoord van de voorzitter van de commissie, daar Goedhart de oudste cursist was. Door wijlen mevr. Hengeveld- Fonteijn is aan de Ned. Herv. Kerk alhier gelegateerd een bedrag van f. 100.— terwijl ditzelfde gedaan is door wijlen mevr. de wed. Smit- Broekhuijzen... AARLANDERVEEN LEO MEIJER, Nic. Damesstr. 42, Lisse, viert op 8 Mei zijn le Ind. dag in Malang. Het echtpaar Th. Hijman- Jacoba Hijman Kleijn hoopt op Zondag 7 Mei zijn vijf en vijftig jarige bruiloft te vieren. Het echtpaar heeft bijna altijd in Aarlanderveen ge woond. De bruidegom is 81 en de bruid 77 jaar. Hun gezin telde 4 doch ters en 6 zonen, allen nog in de gelegenheid deze 55-jarige bruiloft mee te maken met 56 kleinkinde ren en 1 achterkleinkind Een herdenking is gehouden voor hen, die vielen gedurende de oorlogsjaren. De plechtigheid had plaats bij het voorlopig monument bij de Ned. Herv. Kerk. Door pas toor Jac. Omtzigt en ds. de Haan werd een herdenkingswoord ge sproken. Door het Chr. Gem. Zang koor on het R.K. Kerkkoor werd een lied gezongen. Gezamenlijk werd het Wilhelmus gezongen, waarna défilé door alle aanwezigen, waarbij bloemen bij het monument werden gelegd. E.H.B.O. Alle cursisten zijn geslaagd, waarvan 3 met taak. De namen der geslaagde zijn: Beb Ber ger, Ali Mulders, Teuni van Vliet, Joh. van 't Riet, Nel Mulders, Rie v. d. Loo, Martha Mulders, Gre van Egmond, Sanders v. d. Bosch. Math, van Rijn. Corrie van Doorn. W. Mo lenaar, Nel de Jong Ad., Hennie Verdonk en Sjaar de Jong. De heer W. Molenaar bracht uit naam van de cursisten een woord van dank aan dr. W. v. d. Wind voor de opleiding. ALKEMADE DODEN-HERDENKING. Aan de „Stille tocht'', welke Donderdagavond werd gehouden werd deelgenomen door deputaties van bijna alle verenigingen e.a. Van drie punten n.l. voor Roelof- arendsveen vanf de St. Pancratius- zaal, voor Oude Wetering vanaf het paviljoen „de Brasem" en voor Nieuwe Wetering, Rijpwetering, Oud-Ade en de Kaag vanaf de drie sprong, nabij het viaduct trok men in stilte naar het monument. De burgemeester legde als eerste, na mens het gemeentebestuur een grote krans bij het monument, ge volgd door de heer P. H. v. d. Bosch namens de Stichting 1940'45, ver volgens de andere verenigingen en zeer vele particulieren. Te kwart voor negen werd in de kerken van alle gezindten, deze plechtige her denking met een kerkdienst beslo ten. Maandag 8 Mei des avonds te half 8 komt de raad van Alkemade in openbare vergadering bijeen. De agende vermeldt o.a. voorstellen tot overname in eigendom, beheer en onderhoud van de Wilhelmina- laan. Oproeping voor een gediplo meerde badmeester voor het zwem bad. KOUDEKERK DODENHERDENKING Op de begraafplaats vond bij het monument de traditionele dodenher denking plaats, waarvoor grote be langstelling bestond. Ds. Pont sprak een herdenkingsrede uit en ds. Wol ven zegde het Credo. Het Mannen koor „Onderling Zanggenot" zong enkele liederen en namens de oud strijders werd een krans gelegd, waarna een minuut stilte in acht werd genomen. In aansluiting hierop vond in de Ned. Herv. kerk een herdenkings dienst plaats, georganiseerd door de Oranjeverenigingén aan de Rijndijk en Koudekerk. Pater Rernaclus uit Voorschoten verving pater Optatus, die door droeve familieomstandighe den verhinderd was zijn rede uit te spreken. Als thema had pater Re rnaclus gekozen het Hogepriesterlijk gebed (Joh. 17) de woorden: Mogen zij allen één zijn. Ds. Wolver be paalde zijn gehoor bij Ps. 46:2: „God k. een toevlucht en sterkte. Hij is krachtiglijk bevonden een hulp in benauwdheid". Ds. Pont sprak over de situatie heden en in de toekomst naar aanleiding van Ps. 46:3: „Daar om zullen wij niet vrezen". Muzikale medewerking op deze avond werd verleend door het da meskoor „Jubilate Deo" en 't ge mengd koor „St. Michael", beiden o.l.v. de heer Van Leeuwen, en Groenendijk's gemengd koor o.l.v. de heer J. Th. Wesesling. Als so praansoliste trad op mej. Helène Verkley; de heer Jac. Vonk be speelde het orgel. Voor deze bijeen komst bestond een overgrote belang stelling. ROELOFARENDSVEEN Geboren: Petronella Catharina, d. van P. J. Huigsloot en A. M. Zoet; Petrus Jozef Gerardus z. van Q. G. Warmerdam en M. C. Klein; Maria Elisabeth d. van A. P. van Beek en M. C. Rodewijk; Gerardus Quirinus Eustachius z. van G. B. Dobbe en E. J. M. Pouw; Cornelia Alidoa Ma ria, d. van G. G. Tersteeg en A. D. Vink. Gehuwd: L. H. van der Hoorn en A. Zoetemelk; P. A. Meijer en J C. T. van Es; G. Goedhart en N. Meijer. Overleden: Martinus Witvliet, 60 jaar; Arie Klomp, 77 j,; Cornelia J. Spruijt 52 j.; Leonardus v. Emme rik 59 j.; Gerardus de Koning 77 j. TER AAR Oorlogsgedenkteken onthuld Op de avond van 4 Mei, de avond, waarop geheel ons land de gevalle nen uit de oorlog herdenkt, heeft Ter Aar ook zijn oorlogsgedenkteken ge kregen. Een gedenkteken, om de na gedachtenis te eren en levendig te houden van de gemeentenaren, die in de jaren 19401945 het leven verlo ren. Dit zijn de gesneuvelden uit de Meidagen 1940, zij die vielen bij of tengevolge van het verzet tegen de vijand in de bezettingstijd en tenslot te allen die tengevolge van oor logshandelingen zijn omgekomen. Met een eenvoudige plechtigheid heeft in tegenwoordigheid v. d. Raad en Comité Oorlogsgedenkteken de onthulling en overdracht aan de ge meente plaats gehad. Nadat in de verschillende kerken een dodenher denking had plaats gevonden, bega ven velen zich naar het plein voor het gemeentehuis, waar de plechtig heid zou plaats vinden. Van de hui zen wapperden de vlaggen halfstok en de klokken hadden allen te samen geroepen tot dankbaar gedenken van de grote offers, die gebracht moesten worden om de vrijheid te herwinnen. Toen het plein zich geheel gevuld had met belangstellenden speelde de R.K. Muz. Ver. Arti et Religioni" als inleiding „March Funèbre" van Chopin. Toen de tonen van deze treurmarsch verklonken waren sprak de voorzitter van het „Comité Oor logsgedenkteken", dokter A. Quar- tel een herdenkings-rede. De burgemeester werd verzocht de steen te onthullen en voor de ge-, meente in ontvangst te willen nemen. Burgemeester Hogenboom verwij dert het kleed voor de steen, welke is aangebracht in de hall van het ge meentehuis. De burgemeester bracht dank aan de voorzitter en het comité voor het volbrengen van de taak, welke het zich ten doel stelde. Het spijt hem, dat aan dit gedenkteken geen waardiger plaats kan worden gegeven, doch als in de toekomst een nieuw gemeentehuis zou komen, zal er zeker een waardiger plaats zijn. Dan herinnert spr. aan de bevrij ding en de terugkeer van Oranje. Aan de militaire strijd en de strijd in het verzet. Met een minuut stilte worden de gevallenen herdacht, waarna „Arti" speelt „Ases Tod" uit de Peer Gynt- suite van Edw. Grieg. Vervolgens spraken pastoor Hal- kes en ds. H. Munnik. De Chr. Gem. Zangver. .Looft den Here" zong nu „Zalig zijn de doden" van L. Spohr en „Holland" van J Tiesie. Dr. Quartel dankte dan de vervaardiger en ontwerper van het gedenkteken, de heer Nico Onken- hout, voor het geleverde kunstwerk, die persoonlijk bij deze plechtgheid tegenwoordig was. Ter Aar is voor hem niet onbekend, want in 1944 vond hij hier een veilige verblijf plaats. Spr. besloot met het zeggen van enkele verzen uit Gebed om Vrede van Jan Engelman. ZOETERWOUDE (H. R.) DODENHERDENKING. Donderdagavond werd in de gro te zaal van het parochiehuis door de zorgen van het Oranjecomité een dodenherdenking gehouden. Op deze goed georganiseerde vond, zorgde mevr. Steyger Asperslagh uit Leiden en Oosthoeks mannenkoor op ver dienstelijke wijze met declamatie en zang voor goede afwisseling. Ds. van Rijn uit Leiderdorp deed ons gedenken niet alleen de geval lenen, maar ook het verfoeilijke stel sel, wat de oorzaak was geweest van veler dood. De Deken van Zoeterwoude her innerde aan onze jongens die voor God en Vaderland zijn gevallen en de oorlog hebben gewonnen, maar richtte zich ook op de toekomst. Zij hebben de oorlog gewonnen, maar wij zullen, trots alle levensmatheid, moeten trachten de vrede te winnen door versobering. Met het zingen van het le en 6e couplet van het Wilhelmus werd de ze welgeslaagde herdenkingsavond besloten. HET BEVRIJDINGSFEEST. De viering van het eerste lustrum van de bevrijding en de verjaardag van H.M. de Koningin moest gister avond geopend worden met een sportdemonstratie op het feestter rein. De stromende regen was geen beletsel voor de vele meisjes om op de aangegeven tijd op het terrein van de Gasbeton aan de gemeente grens aanwezig te zijn. Met muzikale begeleiding marcheerde de jeugd vol goede moed langs de Hoge Rijndijk naar het feestterrein, doch de vol gens het programma aangegeven sportdemonstratie bestond slechts uit enkele orde-oefeningen en is als het ware in het water gevallen. Een stuk chocolade van het Oranje-comité was de beloning voor de natte gymnasten. Voor de kinderfeesten waren de vooruitzichten hedenmorgen niet veel beter. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Pauselijke onderscheiding. De heer J. van Lierop Pz. heeft het ere kruis „Pro ecclesia et Pontifice" ont vangen als waardering voor hetgeen de heer van Lierop gedurende 25 jaar als Vincentiaan voor de noodlijdende mensheid deed. Het kruis werd hem door mgr. B. van Leeuwen, pastoor van St .Joseph, op de borst gehecht. K.J.M.V. opgericht. In hotel Sis termans werd Donderdagavond te 9 uur een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een afd. K.J.M.V., voor beide parochies. De belangstelling was behoorlijk.. KATWIJK AMBTSWONING VOOR BURGEMEESTER. Door wijlen mevr. W. Meerburg- Helders is aan de gemeente vermaakt het herenhuis aan de Voorstraat, om het te bestemmen tot ambtswoning voor de burgemeester van Katwijk. Dit onder voorwaarde, dat binnen twee jaar deze woning door de bur gemeester van Katwijk als ambtswo ning zal worden betrokken. LISSE DODENHERDENKING. Donderdagavond had bij het mo nument in het plantsoen Bondstraat een korte plechtige dodenherden king plaats. De R.K. Harmonie „Canite Tuba" speelde enige toepasselijke num mers, waarna ds. dr. T. Ruys, voor zitter van de monumentencommis sie woorden van herdenking sprak. Hierna werden enige kransen ge legd en speelde de harmonie het Wilhelmus. OEGSTGEEST DODENHERDENKING. Vele belangstellenden hadden zich Donderdagavond verzameld rond het monument voor de gevallen burgers van Oegstgeest in het Bos van Wykerslooth. Toen de familiele den der gevallenen, burgemeester en wethouders en geestelijkheid hun plaatsen hadden ingenomen, klonk als inleiding het Toccata en Fuga van Bach, waarna Rector Sondaal de herdenkingsrede uitsprak. Lang zamerhand, aldus spr., groeit uit de ze jaarlijkse dodenherdenking een traditie. Velen weten wat de voor bije oorlogsjaren aan zorg en angst, leed en pijn, aan moed en durf heb ben gebracht. Velen echter weten dat niet of nauwelijks. Op ons rust de plicht, deze bewijsstukken door te geven aan de jeugd en getuigenis af te leggen van de strijd en de of fers. Deze herdenking mag echter niet verstarren tot een versteende vorm: niet enkel moeten wij vertel len, doch in ons leven moet gelezen kunnen worden wat zich toenmaals afspeelde en in ons hart moet de geest van toenmaals terug te vinden zijn. Dan wordt het een waarachtig levende traditie, teruggevonden in de NOORDWIJKERHOUT 55 JAAR GETROUWD. Maandag 8 Mei a s. viert het echtpaar Petrus Jaco bus Warmerdam en Geer- truida Weijers. wonende Heerenweg 226, alhier, zijn 55-jarig huwelijks feest. Het bruidspaar is nog zeer kras. De bruide gom is 81 jaar en de bruid 76 jaar. De kroon van hun huwelijk is een groot aantal kinderen waarvan er drie dochters de reli- gieuse staat hebben ge kozen. Het 50 jarig huwelijksfeest is 5 jaar geleden in verband met de tijdsomstandigheden slechts in de zeer intieme familiekring ge vierd. Ditmaal zullen op Heeren weg 226 de bloemetjes wel flink buiten gezet worden. Wij wensen het geachte bruidspaar nog vele ja ren toe. LEIDSCHENDAM VIJFTIG JAAR GETROUWD. Op 16 Mei a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn dat de heer en mevr. C. van Santen en J. van Santen-Brouwers, na de wettelijke formaliteiten te hebben vervuld, ter •kerke gingen om daar het H. Sacrament van het huwelijk te ontvangen. Met de zegen van God is dit huwelijk uitgegroeid tot 'n grote familie-kring welke thans bestaat uit 17 kinderen (1 gestorven) en 40 kleinkinderen. Voor de thans 70-jarige gouden bruid en bruidegom vormt deze kinderschaar de trots van hun le ven. Juist op deze jubeldag, als allen eendrachtig om de stam ouders verenigd zijn, wordt, on danks de voorbijgegane zorgen, het bezit van een groot gezin gewaar deerd. Geboortig uit Stompwijk, heeft het echtpaar na hun huwelijk enige tijd in Den Haag gewoond, doch Leidschendam bleef trekken en al heel spoedig kwam de vesti ging in deze gemeente waar van Santen nu al sinds ongeveer 30 jaar het veehoudersbedrijf uitoefent, na eerst enige jaren aan de Veurse eierveiling verbonden -te zijn ge weest. De feestelingen zijn, zoals uit bovenstaande foto blijkt nog vitaal en van goede gezondheid, zodat zij vol goede moed optrekken naar het diamanten feest. Maar eerst zal het gouden jubilé op waardige wijze gevierd worden, waarbij ook de belangstelling van vrienden en kennissen ongetwijfeld heel groot zal zijp. Gisteravond om half acht was de' St. Laurentius Harmonie present bij de ingang van het Gemeente huis, om de teruggekeerde gedemo biliseerden met hun naaste verwan ten een muzikale welkomstgroet te bieden bij hun officiële verwelko ming ten gemeentehuize. De raadzaal was voor deze gele genheid feestelijk versierd. Voor- schotens vlag wapperde met de na tionale vlag, terwijl rode en witte bloemen met groene palmen een feestelijke aanblik boden. Met begeleidende muziek van enige leden van de Harmonie werd het Wilhelmus ingezet, waarna de heer H. A. Korthals de voorzitter vanjiet plaatselijk demobilisatie comité een hartelijk woord van welkom sprak. Hij deed in zijn openingswoord het voorstel om de zieke militairen, die hedenavond niet aanwezig konden zijn, maar in ziekenhuis en sanatorium vertoe ven, een telegram te sturen. (Dit waren de militairen: J. van Reek, W. Mol en J. Baars. Het officiële woord van welkom door het gemeentebestuur werd uitgesproken door wethouder J. van Dodeweerd. Hij was er verheugd over, dat allen levend en wel in het land waren teruggekeerd. Het was met de bedoeling hen te huldigen als helden, maar wel om de mili tairen te bedanken voor de in In donesië verrichte plicht. Daarna sprak de voorzitter van het demobilisatie-comité, de heer A. Korthals het offciële welkomst woord. In de breedte schilderde spr. de gang van zaken in Indone sië met zijn vele teleurstellingen, daarbij betrekkende het werk van de mensen aan het thuisfront van al de organisaties en de vele ande door onszelf in ons leven gebrachte offers. Wij allen hebben de plicht om, evenals onze gevallenen, in stil te te arbeiden ten dienst van ons land en ons volk, want dit zijn wij aan hen verplicht; en zo zullen wij ver tellen dat er ook nu jonge helden zijn. In stilte gaan onze geddchten naar de helden van toen, naar hun gebrachte ofers, maar daarbij moeten wij ook ons eigen geweten onder zoeken en ons afvragen of wij die geest ook in ons eigen leven hebben gebracht. De vraag is niet hoelang wij leven, maar hóe, en óf we onze plicht hebben gedaan. Na het weerklinken van het Lar go van Handel legde burgemeester du Boeuff een krans aan de voet van het monument en werd twee mi nuten stilte in acht genomen, ge volgd door het Wilhelmus. Door familieleden en belangstel lenden werden tenslotte vele bloe men bij het monument neergelegd. BEVRIJDINGSDAG. Op deze Nationale feestdag stond enkel een door de O. V. georgani seerde feestavond in de concertzaal van Endegeest op het programma. Rector Sondaal sprak hier een korte rede uit, waarin hij wees op de ster ke banden die ons aan het Huis van Oranje binden. De kleuters van de Gevers Deutz- kleuterschool voerden een alleraar digst zangspelletje rond de Oranje boom op, en aan het einde hiervan verscheen de Nederlandse Maagd ten tonele met de door de burgerij aan de O.V. geschonken standaard. Deze werd namens het comité door de heer Valk aan het bestuur an de O.V. overgedragen, waarvoor de heer van V/elzen hartelijk dankzegde. Burge meester du Boeuff sprak nog enkele waarderende woorden aan het adres van de O.V., en toen verschenen de Veluwse Boerendansers ten tonele, die de aanwezigen nog enige uurtjes op uitstekende wijze hebben bezi<* gehouden. De verschillende uitge voerde boerendansen werden zeer gewaardeerd, en het enthousiasme steeg ten top, toen ook medewerking uit de zaal werd gevraagd en ge haald en jong en oud, al of niet of ficieel, metterdaad kennis kon maken met de boerendans. Een bloemenhul de was het welverdiende besluit. Opening bazar. Gistermiddag werd in gebouw „Irene" de bazar geopend, die daar is ingericht ten bate van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" en waarop ook een ge deelte van de poppenverzameling van koningin Juliana te bewonderen valt. Mr. Valentgoed sprak een in leidend woord, waarna oud-burge meester Baumann de opening ver richtte. De oorzitter van de Stich ting, de heer Ringers, gaf daarna nog een korte uiteenzetting over de doelstellingen van de stichting. re ingezetenen. Dank bracht spr. aan de Zilverfabriek voor het be schikbaarstellen van de gedenk penning, aan de schrijver van de oorkonde, de onderwijzer van Cui- lenborg, de Muziekvereniging St. Laurentius en aan de afgevaardig den van de Band Nederland-Indo- nesië, Katholiek Thuisfront, de Ni- win en het Prot. Interk. Thuisfront, die allen hebben bijgedragen aan het slagen van deze avond. Daarna werd aan de gedemoliseer- den door mevrouw van der Hoe ven en door mevr. A. S. M. de Graaf-Bootsma de herinneringsme daille opgespeld en de begeleiden de oorkonde overhandigd. De zie ken ontvingen de medaille en de oorkonde via hun naaste familie leden. De herinneringsmedaille is rond van vorm en is versierd met een rood-wit en blauw lint. Op de voorzijde van de medaille staat het wapen van Voorschoten, een zwaard, een lauwerkrans en een helm. Op de keerzijde is gegra veerd: „Den vaderlandt ghetrouwe blijf ick tot in den doot." De begeleidende oorkonde is on dertekend door de burgemeester en de secretaris alsmede door de voor zitter van het demobilisatie-comité en diens secretaris. Na het opspelden van de medail le was het officiële gedeelte ten einde. Mej. Cia van Boort met haar poppenspel gaf na de pauze een tweetal voorstellingen. Deze voor stellingen heeft mej. Cia van Boort de militairen geschonken. Gezien het feestelijk karakter van deze avond presenteerde zij twee vrolij ke stukken Amorald en Kunegonde en Peerke Kustermans. Haar voor stellingen vormen een speciale at tractie. Zij zijn kunstzinnig en geestig en geven voldoening aan oog en oor. Na de voorstelling trad burge meester C. J. v. d. Hoeven naar vo ren, die intussen nog kans had ge zien had om althans nog een groot gedeelte van de avond aanwezig te zijn en sprak nog een persoonlijk woord van dank en erkentelijkheid tot de militairen. In Indonesië, al dus de burgemeester zijn levens lessen opgedaan, lessen met goede en kwade dingen. Wilt het kwade verbannen en het goede behouden en vooral^ dit goede in Nederland gebruiken. De heer A. Korthals sloot deze avond, na dank gebracht te hebben aan allen, die tot het welslagen van deze bijzondere avond hebben mee gewerkt. In het bijzonder dankte hij mej. C. van Boort voor haar gastvoorstelling, die ten hoogste werd gewaardeerd. Deze waardering werd uitgedrukt in stoffelijke vorm, een fraaie doos bonbons. Een dankwoord namens de mi litairen voor al het gebodene, zo wel dooi de gemeente als door het demobilisatie-comité werd uitge sproken door Luit. J. Schulting. DODENHERDENKING Donderdagavond waren vele inge zetenen naar het monument voor de gevallenen getrokken, om daar de doden te herdenken. De plaatselijke zangverenigingen zongen enige lie deren. Daarna volgde een bloemen hulde. Er werden kransen gelegd namens de gemeente, de Koningin Wilhelmina-vereniging, de pl. voet balverenigingen, terwijl door ver schillende familieleden van de ge vallenen bloemen bij het monument werden geplaatst. Met het zingen van hel el en 6e couplet van het Wilhelmus werd de plechtigheid be sloten. ALLE HOOGSTE KLASSEN WOR DEN PSYCHOLOGISCH C^ETEST Unicum in Nederland In opdracht van het gemeentebe stuur van Voorschoten worden alle leerlingen van de zesde en zevende klassen van alle lagere scholen in de gemeente aan een psycho-techni- sche keuring onderworpen. Voor zo ver ons bekend, is dit de eerste maal in Nederland, dat de gemeente een dergelijk initiatief nam en daar alle scholen in betrok. De leerlingen van de R.K. scholen zullen getest worden bij het R.K. Paedagogisch Beroepskeuze Bureau, Witte Singel 85. Alle overige scho len door het Leids Psychologisch In stituut, Rijnsburger weg 3. De uit slagen worden doorgezonden aan de resp. hoofden van scholen, die op hun beurt de ouders in kennis stel len van de resultaten. Dat een dergelijk initiatief, in het kader van de juiste voorlichting bij beroepskeuze, van harte wordt toe- geiucht, behoeft geen betoog!

Leidse Courant | 1950 | | pagina 9