Blauw Wit steviger aan de kop in de kampioenscompetitie? Kath. Sportdag te Leiden Negende lustrum Leidse Vrouwelijke Studenten roeivereniging „De Vliet" Njord op de Varsity het Schaakspel ZATERDAG 6 MEI 1950 DE LEIDSE COURANT He IET VOETBALPROGRAMMA hou dt dit seizoen de voetballers wel heel lang bezig. Nog ongeveer twee maanden ver|t de kampioenscompe titie en de promotie- en degradatiewedstrijden vragen eveneens nog verscheidene weken. En intussen zijn verschillende zomersporten al vol op aan de gangHet ware te wensen, dat er door de week ook wat voetbalwedstrijden konden worden gespeeld, opdat het bruine monster omstreeks half Juni rust zou krij gen. De kampioenscompetitie brengt de kampioensgegadigden morgen bijeen in drie uithoeken van het land. Hee renveen ontvangt Ajax, Blauw Wit krijgt de Brunssemse kampioenen op bezoek en de Enschedese Boys trek ken naar Lutterade om daar hun ge luk te beproeven. Bezien we dit programma nader, dan geloven we, dat de Amsterdam se Zebra's een redelijke kans heb ben om hun positie aan de kop te verbeteren, want Maurits behaalde tot heden slechts 3 punten uit vier wedstrijden. Het krachtsverschil tussen Heeren veen en Ajax zal vermoedelijk niet zo groot zijn, vooral omdat Heeren veen thuis speelt en Ajax niet on overwinlijk blijkt te zijn. Of de Enschedese Boys een kans zullen hebben tegen Limburgia, wa gen we te betwijfelen, ondanks het succes der Oostelijken op Heeren veen. De promotiecompetitie. In West II spelen Emma en Neptu- nus in Dordrecht de derde wedstrijd der promotie-degradatiecompetitie. Wat deze ontmoeting zal opleveren valt moeilijk te zeggen, maar zeker is, dat Neptunus het niet zo gemakke lijk zal hebben als in de eerste wed strijd tegen UVS. Voor de kansen van UVS lijkt een gelijk spel ons de beste uitslag. Blauw Zwart vangt promotiewedstrijd aan In de promotiecompetitie der 3e klasse speelt Blauw Zwart haar eer ste wedstrijd tegen Laakkwartier. Het VERKEERSREGELING IN AMSTERDAM. De Amsterdamse verkeers-politie heeft ook voor 17 Mei a.s., als in het olympisch stadion de voetbalwedstrijd NederlandEngeland B zal worden gespeeld, een speciale verkeersrege ling gemaakt. Auto's, komende uit den Haag zul len door Amstelveen worden geleid en ten zuiden van het stadion par keren. De autobussen uit den Haag blijven de rijksstraatweg volgen en parkeren in de Haarlemmerstraat. Bussen uit andere richting vinden een plaatsje in de Willemsparkbuur-t. Ook voor het doorgaand verkeer is gezorgd; men lette slechts op de bor den en pijlen. Wel dringt de politie er bij alle bezoekers op aan, dus ook bij de wandelaars, tijdig van huis te gaan, omdat het niet doenlijk is alles vlot te laten verlopen als iedereen op het laatste nippertje komt. Op 11 Juni Zoals wij indertijd reeds hebben medegedeeld zal Leiden dit jaar een Katholieke Sportdag krijgen, waar bij verschillende takken van sport in een zo aantrekkelijk mogelijk programma zullen worden gedemo- streerd. Deze Sportdag zal op Zondagmid dag 11 Juni in de Leidse Hout wor den gehouden en reeds nu wekken wij de Katholieken van Leiden en Omgeving en onder hen natuurlijk in de eerste plaats de sporters op, deze dag te reserveren voor deze mooie, veel belovende Sportmid dag, waarbij men zal kunnen zien hoe de sport in Katholiek verband wordt beoefend. De Katholieke Sportcentrale voor Leiden en omgeving heeft deze Sportmiddag georganiseerd om de deelnemers en deelneemsters in verschillende takken van sport ge legenheid te geven eens in eigen verband en gezamenlijk op te tre den. Voetbal, hockey, athletiek en turnen zullen het programma vul len en in een vlot tempo zullen de toeschouwers kunnen genieten van hetgeen deze sporten te zien zullen geven. Het schema voor deze Sportmid dag is voorlopig als volgt samer steld: 2 uur: op mars, daarna tot 2.30 turnen; 2.302.50 hockey; 2.503 uur athletiek; 3—3.30 hockey; 3.20 3.30 athletiek; 3.304.15 voetbal; 4.154.30 athletiek; 4.305.15 uur voetbal. Welke verenigingen de voetbal sport zullen' vertegenwoordigen, is nog niet te zeggen, omdat het moei lijk is geschikte tegenstanders te vinden, in verband met de nog steeds voortdurende promotie-wed strijden. Het 'athletiekprogramma bevat voorlopig de volgende nummers: 20 M. dames, 400 M. heren, Olymp, estafette heren en relais dames, 3000 M. heren, 800 M. junioren A en polshoog heren. Voor de turndemonstraties zullen verschillende verenigingen van de Kath. Rijnlandse Turnkring mede werking verlenen en Siseo zorgt met Groen Geel uit Den Haag voob de hockey-wedstrijd. Natuurlijk komen we in de we ken, welke ons van deze Sportdag scheiden, nog wel eens op dit Snortfeest terug. valt moeilijk te zeggen wat het re sultaat hier zal zijn, aangezien we de krachten van beide clubs niet kennen. Afwachten is dus nodig, maar voor de Wassenaarse club ho pen we het beste. SJC eindelijk kampioen? De beslissing inzake het kam pioenschap der 4e klasse A is dus tot de laatste wedstrijd uitgesteld. SJC heeft eindelijk al haar achterstallige wedstrijden op ASC ingehaald en beide clubs spelen morgen de laatste wedstrijd: SJC in Lisse, ASC aan de Kempenaerstraat in Oegstgeest tegen Hillegom. Nu SJC de eindspurt zo goed heeft volgehouden, kunnen we niet anders verwachten dan dat ook de laatste wedstrijd een overwinning oplevert, hetgeen dan tevens het kampioenschap betekent van de St. Jeroensclub. Dat SJC er echter voor zal moeten vechten dat geloven we zeker. Docos. Docos 2 speelt morgen haar laatste competitiewedstrijd, nl. tegen Lugdunum 4 thuis. Om de tweede plaats te behouden dient deze wed strijd in winst omgezet te worden; aanvang 2.30 uur. Docos-terrein. Junioren: De a-junioren trekken voor de strijd om de junioren-wis selbeker naar Rijpweteringse Boys A en vertrekken om kwart over el- van de Zijlpoort. Docos B krijgt V. V.O.A. A thuis en speelt om 1.15 uur, terwijl de D-junioren om 12 uur aan de Haagweg uitkomen tegen Teylin- gen D. Zaterdagmiddag-competitie: VNL a —Docos c, 2.30 uur. Docos b en e spelen onderling, aanvang 3.45. Docos terrein. Vriendschappelijk Meerburg aDocos a, vertrek 3.30 per fiets vanaf Kanaalstraat 24 Meerburg b— Docos d, vertrek per fiets 2 uur van af Kanaalstraat 24. V.V.L.V. Programma voor dit weekend: Lugdunum 5—VVLV 2, 2 uur; VVLV c—VNL c. Zaterdag 2.30 uur, leider P. Karremans; VVLV b VNL b, Zaterdag 3.30 uur. Leider B. Hakker. LFC 6-WLV 3 Zondag 2 uur. K.R.V. Zondag: Het 2e elftal speelt zijn laatste comp.-wedstrijd in de Venen. Aanvang 12 uur. Vertrek uiterlijk half elf vanaf parochiehuis. Om elf uur vertrekt de bus vanaf Leiden. De jun. thuis tegen S.J.C. voor de „Jun.-wisselbeker". Aanvang 12.30 uiir. U.D.O. Morgen speelt UDO 1 voor de competitie om de LVB- Sleutels tegen VNL 1, een oude be kende, waarom hier geen uitslag te voorspellen valt. De wedstrijd be gint om 2 uur op het Morskwartier- terrein. De A-junioren gaan in het kader van de junioren-bekerwedstrij den op bezoek bij VVSB (B). Deze wedstrijd begint om 12 uur; vertrek per fiets om 10.45 uur. Om 12.30 uur spelen de a-adsp. hun laatste competitiewedstrijd thuis tegen DOSR (b). G.D.S. Het eerste elftal speelt zijn laatste competitiewedstrijd te gen Donk 3 te Gouda. Aanvang 2.30 uur. Vertrek .310 uur per rijwiel. Groeneweg 2GDS 2. Aanvang 2 uur. Vertrek 2.30 uur per rijwiel. GDS 4—Gouda 8. Aanvang 2.30 u. Junioren: Zaterdag; Waddinxveen 3GDS (A). Aanvang 4 uur. Ver trek per rijwiel 3.15 uur. Leider C. Straver. GIDS (B)Vep (B). Aan vang 4 uur. Leider: A. v. Rijn. GDS (O)Olympia (E). Aanvang 2.45 uur. Leider C. Houdijk. Altior. Zondag 7 Mei: Om de leidse Sleutels: Altior 1VTL 1, 12.15 uur op het Leidse Boys-terrein, Lugdunum 7Altior 2, 2 uur, Po mona 2e terrein. MMO (A)Altior (A), 12 uur. Om bijzondere redenen moet de wedstrijd tegen VTL 1 op •het Leidse Boys-terrein worden ge speeld. Vertrek met de bus 10.45 uur vanaf Langeraar, 11.05 vanaf Pape- veer. Altior 2 vertrekt om 11.40 uur vanaf Papenveer, 12 uur vanaf Lan geraar. Meerburg. Voor a.s. Zondag zijn er voor Meerburg slechts twee wed strijden vastgesteld; n.l. DOSR 5 Meerburg 3, aanvang 1.20 uur, ver trek 12.15 uur per fiets vanaf de Rijnegommerstraat; en Meerburg- Jun.DOSR-Jun., aanvang 12 uur. De a- en de b-Adsp. spelen Zater dagmiddag op eigen terrein vrien- schappelijke wedstrijden resp. te gen de Docos Adsp d, aanvang 2.30 uur, en tegen de Docos a-adspiran- ten, aanvang 4 uur. Daar er een viertal eerste elftallers a.s. Zondag opgesteld staat in het LVB-elftal voor het vierbondentournooi te Alk maar wordt de aanvankelijk voor Zondag vastgestelde bekerwedstrijd tegen Warmunda 1 op Woensdag avond 10 Mei a.s. gespeeld op het Warmunda-terrein. Aanvang 7 uur. Vertrek 6.15 uur per bus vanaf de Rijnegommerstraat. „Foreholte". Zaterdag om 5.30 uur speelt Foreholte 1 te Warmond tegen Warmunda 1, Vei'trek per fiets 4.45 uur. Deze kamp, waarvan de recette ten goede komt van Stich ting 19401945 behoeft natuurlijk geen aanbeveling! Zondag thuis 12 uur om de Ju niorenbeker Foreholte (A)Lisse (C) en om 2 uur le Ronde LVB- Sleutels Foreholte 1Morschkwar- tier 1. Te 2 uur heeft Foreholte 3— UVS 8 plaats op het UVS 2e bijter rein te Leiden, d.i, 4e laatste com petitiewedstrijd van dit seizoen. Vertrek per fiets 1.10 uur. Teylingen (A)Foreholte (B) om 12 uur even eens voor de Junioren-beker 2e ter- rein a. d. Menneweg Sassenheim. 1 Vertrek per fiets 11.15 uur. 1 Tot besluit van het 5e bevrijdings feest in het Feijenoordstadion speel de gistermiddag een Rotterdams elf tal tegen een Zwaluwenploeg. Het veld was door de neerplensen- de regen spiegelglad, doch dit kan geenszins als verontschuldiging wor den aangevoerd voor de smadelijke 71 nederlaag, die de Rotterdam mers te incasseren kregen. Ook lag de schuld niet aan Hey en Versteeg, die resp. van der Gaag en Terlouw vervingen. Het spel was onbenullig, er werd slecht geplaatst en in deze algemepe maliase deelden zowel de oud-internationals de Vroet, Steen bergen (SVV), zijn naamgenoot uit Feijenoord als doelman Landman. Zonder tot bijzondere hoogte te ge raken werd door de Zwaluwen elk duel met de Rotterdammers gewon nen. De rust ging in met 31, het einde kwam met 71 voor de Zwa luwen. HAAGS ELFTAL—ZWALUWEN 3-1 De wedstrijd tussen het Haags elftal en de Zwaluwen, welke gister avond op het ADO-terrein werd ge speeld, eindigde in een 31 overwin ning voor het Haags elftal. Met rust was de stand 10. HATO IN HET DOEL TE ROTTERDAM. Het Bondselftal voor de wedstrijd tegen Leeds United op Zaterdag 13 Mei in het Stadion Feyenoord ziet er als volgt uit: Doel: Hato (Curasao). Achter: Matrona (Curasao) en Huybregts (BW). Midden: Weenink (Brabantia), Krijgh (BW) en Verbeek (Sparta). Vóór: Schrumpf (SVV), Steenber gen (Feijenoord), Brandes (Feijen oord), v. d. Tuyn (HDVS) en Clavan (ADO). Reserves: Landman (Sparta), De Jong (ADO), Biesbrouck (RCH) en Langelaan (HBS). Scheidsrechter is Dirk Nijs, Aan vang van de wedstrijd half zeven. VAN ROESSEL 2 JAAR GESCHORST. Door de K.N.V.B. is met ingang van 2 Mei 1950 voor de tijdsduur van 2 jaren geschorst de Longa-speler en internationaal Jan van Roessel, wegens het afleggen van tegenstrij dige verklaringen voor de commis sie van onderzoek, inzake het over- schrijvingsgeval naar N.A.C. Van Roessel heeft het recht van hoger be roep. Turnkampioenschappen Bisdom Haarlem te Oegstgeest Kringkampioenschappen en vorming Dioc. Keurploeg Mprgen zullen in het St. Willi- brordusgebouw te Oegstgeest be langrijke Diocesane Turnwedstrij- den worden gehouden, welke door de Kath. Rijnlandse Turnkring wor den georganiseerd. Verwerkt zullen worden het per soonlijk kampioenschap heren van het bisdom Haarlem en voorts het Kringkampioenschap van het bis dom. Tevens zal op deze dag de Diocesane Keurploeg worden ge vormd, welke zal bestaan uit de zes heren, die het hoogst aantal punten zullen behalen. Aan de wedstrijden voor het Kringkampioenschap wordt deelge nomen door vijf kringen, nl. Am sterdam, Haarlem, Noord Holland, Rotterdam en Zaanstreek. Op de in dividuele nummers wordt deelge nomen door J. Wijtman en H. de Waal van D.O.K. uit Delft, C. Mi neur, F. Berg, A. v. Velsen en Leo van Velsen, allen van St. Rafaël uit Den Haag. We twijfelen er niet aan, of deze wedstrijden zullen in de Kring Lei den in het middelpunt der belang stelling staan. Immers, om een goed turner te zijn, moet men oefenen, maar het kijken naar de verrichtin gen van bekwame turners is even zeer van groot belang, zodat het voor velen een. zeer leerzame dag kan worden. De wedstrijden zijn vanaf 12 uur voor het publiek toegankelijk en we hopen, dat velen van deze unie ke gelegenheid om met goede turn- sport kennis te maken, zullen wil len profiteren. LANDENTURNWEDSTRIJD NEDERLAND—ZWEDEN. Gisteravond werd in de Rivierahal te Rotterdam een landenturnwed- strijd tussen Nederland en Zweden gehouden. Zweden werd vertegen woordigd door zijn kampioensploeg Rabetarnas uit Orebro. De Zweden wonnen deze wedstrijd met 408.8 punten tegen Nederland 399.6 punten. In het individuele klassement leg de de Zweedse kampioen Röhnisch beslag op de eerste plaats met een totaal van 71.2 punten, gevolgd door zijn landgenoot Carlson met 70.4 pun ten. De derde en vierde plaats waren voor de Nederlanders Boot en Linde met resp. 69.9 en 69.7 punten, terwijl de vijfde plaats met 69 punten aan de Zweed Sjöberg ten deel viel. BILJARTEN HET WERELDKAMPIOENSCHAP LIBRE. Voor het tournooi om het wereld kampioenschap groot biljart libre, dat van 26 tot en met 29 Mei a.s. te Madrid wordt gehouden, heeft de Nederlandse biljartbond de Ruyter (Waalwijk) en Metz (den Haag) in geschreven. Dat de nieuwe Europese kampioen de Ruyter deelneemt staat vast. Van Metz is dit nog niet zeker, hoewel de kans niet gering is, aange zien Metz tijdens het Europees kam pioenschap de derde plaats innam achter van Hassel, die als wereld kampioen reeds bij voorbaat zeker was van zijn uitzending naar Ma drid. Reeds 45 jaar enige vrouwelijke roeivereniging in het land DERDE BLAD PAGINA 2 Volgende wtaek zal de enige vrou welijke roeivejreniging in ons land, de Leidse clamesstudentenroeiver- eniging „De Vliet" haar negende lustrum mogen herdenken. 't Was vanzelfsprekend een eve nement in de roeisport, en dat niet alleen voor ons land, dat enkele Leidse damesstudenten in het begin dezer eeuw het initiatief durfden nemen tot een dergelijke vereni ging te komen, 't Was eigenlijk een gevolg van de zich in die jaren baanbrekende emancipatie der vrouw, want vijf jaar te voren slechts had de Leidse Alma Mater de geboorte gezien van de Vereni ging van Vrouwelijke Studenten, Allengs kwamen er nieuwe afdelin gen -tot stand en zo ontstond ook „De Vliet" op 14 Mei 1905. Natuurlijk was het een zeer schuchter begin. Slechts twee boten, zgn. „Pieremegoggels" vormden het bezit en van een eigen onderdak was toen nog helemaal geen sprake. Men deed in het begin ook aller minst aan wedstrijdsport en begaf zich slechts in de boten voor ont spanning. Eerst in 1917 werd voor bet eerst met een Stijl-Vier op een wedstrijd uitgekomen, zonder suc ces evenwel. Toen tegen het einde der twintiger jaren het stijlsnel- roeien ingang vond, Kwam men een grote stap verder en eerst ruim tien jaar geleden werd officieel het da mes-race-roeien ingevoerd. Met wisselend succes werd aan wedstrij den deelgenomen, doch in 1939 bleef de Dames Acht ongeslagen bij het race-roeien, Merkwaardig genoeg is het juist ook de Dames Acht geweest, die de meeste successen bij de Vliet heeft geboekt. Verschillende seizoenen bleef de Acht n. 1. ongeslagen en viermaal werd het kampioenschap behaald. De vereniging telt thans 300 leden, waarvan er 33 actief aan de wed strijdsport deelnemen. Er wordt op het ogenblik aan wedstriiden deel genomen in 'n Acht, *n Quadruple Scull, 'n Oude Gladde Vier, 'n Over naadse Stijl Skiff en dito Stül Vier eri 'n Overnaadse race-Skiff, De Acht wordt oo het ogenblik ge vormd door eerste jaars-leden, ter wijl de Oude Gladde Vier is gefor meerd uit vroegere roeisters van de Oude Acht. Wat de komende wedstrijden be treft heeft men goede verwachtin gen van de Stijl Skiff, welke ge roeid wordt door mej. A. van Smi- nia. Mej. E. Sauer komt op Hol- landiawedst.riiden uit in het num mer race-Skiff, terwijl jammer ge noeg de Quadruple Scull op die wedstrijden met twee invalsters zal moeten uitkomen. Enkele jaren na de oprichting, toen ook de burgerroeivereniging ,,Die Leythe" was opgericht, kreeg men daar onderdak, terjyijl tal van jaren Njordcoaches de leiding had den bii de oefeningen. Op 5 Juni 1929 kon het eerste ei gen gebouw aan de Maredijk in ge bruik worden genomen en in 1935 kon het gedeeltelijk zelf opgetrok ken gebouw aan het Rijn- en Schie kanaal worden betrokken. De herdenking van dit negende lustrum zal oip Zaterdag 13'en Zon dag 14 Mei plaats hebben. Op Za terdagmiddag te 1 uur zullen „wed- JUBILEUMWEDSTRIJDEN LEIDSE KORFBALBOND. Aan de jubileum wedstrijden van de Leidse Korfbalbond, die morgen worden gehouden, zal worden deel genomen door de vertegenwoordigen de twaalftallen van Amsterdam, 's-Gravenhage, Haarlem en Leiden. Er wordt in drie afdelingen gespeeld volgens half-competitiesysteem: de vier steden komen uit met een K.N. K.B.-team, een twaalftal uit de plaat selijke bond en een adspiranten- ploeg. HANDBAL R.O.O.D.A. Programma voor 7 Mei. Kwiek 3Rooda 2, 1 uur. Ver trek 12 uur Papelaan. HVP 1Rooda 1, 3 uur. Vertrek 2 uur Papelaan. Rooda (jun.)Wilhelmus 2 uur. PAARDENSPORT GORDON RICHARDS. De 46-jarige Britse jockeykampioen Gordon Richards heeft tijdens races in Andown par Surrey, zijn 4000ste overwinning behaald, een aantal dat tot nu toe nog nooit door een jockey is behaald. Het merkwaardige is, dat Richards er tot nu toe nog nooit in geslaagd is om de grootste race van Engeland, de Derby, te winnen. DE EERSTE ZEEPKISTENRACES. De inwoners van Haarlem heb ben de bevrijding op feestelijke wij ze herdacht, al is wel een en ander van het uitgebreide programma in het (regen)water gevallen. Het hoog tepunt van het feest was de eerste in Haarlem gehouden „zeepkisten race". Zestig Haarlemse jongens ktvamen gistermorgen om half elf op de Grote Markt aan de start met hun primitieve racewagens. De win naar shiaakte het genoegen, dat zijn „grote broer" Gatsonides hem een krans omhing. Bovendien kreeg hij een nieuwe fiets. Ook in Den Haag aan het Schenkviaduct werden zeepkistraces gehouden en hieraan namen 72 jon gens deel. De snelheden, welke ge maakt werden, kwamen niet boven de 13 km. per uur, zodat het vrij ge vaarloos was. Jeugd- en algemeen kgmpioen werd R. Berserik, terwijl J.J Lelieveld bij de seniores winnaar werd. strijden" voor reünisten worden ge houden na afloop waarvan van 4-6 uur receptie op het clubgebouw. Tot besluit hiervan zal de nieuwe over naadse Skiff, de eerste nieuwe boot na de oorlog, genaamd „Janna", of ficieel worden gedoopt door de oud- wedstrijdroeisters mevr. Janna Pos- thuma-Ten Hagen. Des avonds te 9 uur is er een lampionoptocht van af het clubgebouw der V. V. S. L. aan het Rapenburg. In tubs en wher ries zal men dan via de Vliet, Witte Singel en Galgewater naar het Rijn en Schiekanaal trekken, waarna bij het clubgebouw van „De Vliet" de ontbinding plaats heeft. Te half twaalf wordt naar de Kaag gevaren, waar in de sociëteit een balavdnd wordt gehouden. De feestelijkhe den zullen op Zondagmiddag wor den besloten met onderlinge wed strijden voor de leden in het Rijn en Schiekanaal. Morgen zal te Utrecht het jaar lijkse Studentenroeifestijn „de Var sity" worden gehouden en als steeds zal de belangstelling uit studenten kringen vooral weer enorm groot zijn. Njord komt op deze wedstrijden in acht nummers uit, nl. Oude Vier (hoofdnummer), Jonge Vier B, Jonge Acht, Overnaadse Vier, Lich te Vier, Overn. Twee, Jonge Twee en Jonge Skiff. Natuurlijk is aller aandacht weer geconcentreerd op het hoofdnum mer de Oude Vier. Deze ploeg wordt gevormd uit: Algi (boeg), v. Olden, v. Geuns, Dutry v. Ilaeften (slag) en v. Lichten (st.), alle vier roeiers van naam, die we zouden haast zeggen „hun sporen reeds verdiend hebben." Maar toch is het optreden van deze Njord-Vier een experiment, omdat het nummer verroeid zal worden in de nieuwe „Sans Nom". We waren deze week in de gelegenheid een „proeftocht^ yan boot en bemanning mede te maken, welke natuurlijk wel ge slaagd genoemd mag worden. Maar een nieuwe boot is natuurlijk altijd een experiment. Licht bewegelijk en dus gauw uit haar evenwicht ge bracht, moeten de roeiers een boot eerst leren kennen en alle eigen schappen goede zowel als kwa de toetsen aan de realiteit Even wel er zit pit in de poeg, het water merk is goed en de concentratie een van de belangrijkste factoren viel te roemen. Wij hopen er voor Njord het beste van na het succesvolle vorige seizoen. LAWNTENNIS DAVISCUP NEDERLAND—ZWEDEN 0—2. Onder een aanhoudend regentje werd gisteren op de METS-banen te Scheveningen begonnen met de Da- viscupwedstrijd le ronde Europese zóne tussen Nederland en Zweden. Het eerste resultaat luidt: Linck (Nederland) verliest van Bergelin (Zweden) 36, 26 16. De uitslag van het tweede enkel spel luidt: Torsten Johansson (Zwe den) wint van Rob van Meegeren (Nederland) 6—1, 6—2, 6—3. ZUID-SLAVIë—OOSTENRIJK 2—0. De uitslagen van de eerste dag van de Daviscup-wedstrijd le ronde Europese zóne tussen Zuid-Slavië en Oostenrijk luiden: Joseph Palada (Zuid-Slavië) wint van Hans Redl (Oostenrijk) 63, 62, 62. Milan Brankovic (Zuid- Slavië) wint van Alfred Schuber (Oostenrijk) 62, 61, 64. DAMMEN. INSCHRIJVING KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. De wedstrijden om het kampioen schap van Leiden zullen ook dit jaar weer in 4 klassen verspeeld worden, n.l.: 'Hoofd, le, 2e en 3e klasse. Iedere Leidenaar kan aan deze wedstrijden deelnemen, In dien hij (of zij?) zich in laat schrij ven en het inleggeld a 1.50 vol doet, bij een van de volgende adressen: J. Mertens, Mare 68; W. Heemskerk, Janvossensteeg 71, A. Sladek, Middelstegracht 59; W. Blom, Nieuwe Brugsteeg 21, of op Woensdagavond bij D.C.L. in café v. Weizen, Nieuwe Beestenmarkt en op Donderdagavond bij L.D.V. in café ,,'t Raedthuys", Nieuwe Rijn. Er zal gespeeld worden op Woensdag en Donderdagavond. De inschrijving sluit op Donder dag 11 Mei 1950, terwijl de aan vang der wedstrijden is gesteld op Woensdagavond 17 Mei 1950 te 7.30 uur in café v. Weizen, Nieuwe Beestenmarkt; D.E.S. (Voorscholen). D.E.S. speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen D.C.W. uit Wasse naar, Aan 23 borden werd een strijd gegeven met wisselende kan sen. De spanning bereikte haar hoogtepunt toen met de laatste partij de stand 2321 was voor D. E.S. In tijdnood gekomen verspeel de Van Egmond zijn op volle winst staande partij, waardoor de eind stand gelijk werd 23—23. Vermel ding verdient, de partij van de 87- jarige D.C.W.-er Van Schie, die W. Ju nog een lesje gaf. POSTDUIVEN. De vliegende Vooijiouters. Wedvlucht vanaf Roosendaal plm. 76 km, In concours 141 duiven. Los gelaten 8 uur. De eerste duif was binnen 9 uur 9 minuten. De uitslag was als volgt: W. v. Kempen 1, 6; A. v. d. Slot 2, 3, 14, 15, 18, 22; N. Koele wijn 4, 12; J. v. d. Voorn 5; G. Heemskerk 7, 27; P. de Jong 8; H. v. Schie 9, 11, 24. De stellingen XXXII en XXXIII uit de vorige rubriek zijn eindspel studies, maar konden evengoed aan de practische partij zijn ont leend. De oplossing of zoals men wil, de uitwerking van XXXII: (Wit: Kd3, pionnen d4 en d5; Zwart: Kd8, pion d7) Wit aan zet. 1. d5d6! Hierdoor is pion d7 ge blokkeerd en zwart moet de oppo sitie opgeven. 1Kd8c8 (of 1Kd8— e8) 2. Kd3e4 (indien 1Kd8 e8 dan 2. Kd3—c4) Kc8—b7; 3. Ke4—f5, Kb7c6; 4. Kf5—e5, Kc6 b7; 5. Ke5—f6, Kb7—b6; 6. Kf6 e7, Kb6c6; 7, d4d5f en wit verovert d7 en de pion d6 promo veert. Het is gemakkelijk te zien, dat zwart direct kansloos is, wan neer zijn koning op c8d8e8 blij ven wil. Bijv. 1. d6, Kc8; 2. Ke4, Kd8; 3. Kf5, Ke8; 4. Kf6, Kd8; 5. Kf7 of 4Kf8; 5. d5, KeS; 6. Kg7, Kd8; 7. K£7, Kc8; 8. Ke7 enz. Zwart aan zet kan remise houden door 1d7d6; 2. Kc4, Kc8 (of Kc7)3. Kb5Kb7 enz. In stelling XXXIII komt het aan op de, vooral bij pion eindspelen, zo uitermate belangrijke begrip op positie. De stelling is: Wit: Kg2, pion f3; Zwart: Kdl, pion e5 en g5. Wanneer zwart begint, kan hij winnen door: 1Kdle2; 2. Kg2g3, Ke2fl! 3. ,Kg3—h3, Kfl —f2; 4. Kh3g4, Kf2g2 en er blijft wit slechts 5. Kg4xg5 waarop 5Kg2xf3 en verder e5e4 e3 enz. Nu met wit aan zet: 1. Kg2—hl! (1. Kg3? volgt 1 Kei!; 2. Kg2, Ke2; 3. Kg3, Kfl en we zijn in de situatie als hierboven) Kdld2. Verleidelijk is hier 1 g4, Op 2. fxg4, e4; 3. g5, e3; 4. g6, e2, 5. g7, elDf zou het prachtig gaan maar op 1g4 volgt 2. Kg2ü, Ke2; 3. fxg4, c4; 4. g5, e3; 5. g6 enz. Dus (1. Kg2—hl, Kdl—d2;) 2. Khl—h2. Wit behoudt steeds de z.g. verre oppositie. 2Kd2—d3; 3. Kh2—h3, Kd3—c3; 4. Kh3—g3 en op deze wijze is het remise. Na deze stellig niet zo eenvoudi ge studie ter verpozing enkele mi niatuurtjes. Wit: L. Bachmann. Zwart: J. Kunstmann. Augsburg 1899. 1. e2e4, e7—e5; 2. Pgl—13, Pb8 c-6; 3. c2—c3, Pg8—f6; 4. d2—d4, Pf6xe4; 5. d4—d5, Pc6—c7; 6. Pf3x e5, Pe7g6; 7. Lfl—d3 (beter Px g6) Pe4xg2? (Hier moest Pxe5; 8. Lxe4, d6) 8. Ld3xg6. Pf2xdl; 9. Lg6 xf7y, Ke8e7; 10. Lel—g5t, Ke7— d6; 11. Pe5—c4f, Kd6—c5; 12. Pbl— a3!, Pdlxb2 (op een andere zet neemt wit de dame en wint) 13. L g5e3 mat. Wit: Spreckley. Zwart: Mougredieu. Liverpool 1846! 1. e2e4, e7—e5; 2. f2—f4, e5xf4; 3. Pgl—f3, Lf8e74. Lfl—c4, Le 7—h4t; 5. Pf3xh4?, Dd8xh4f; 6. Kei fl, Pg8—f6; 7. Ddl—f3, Pb8—c6; 8. d2—d3, Pc6d4; 9. Df3—dl, PfG g4; 10. Ddl—d2, Pg4—e3t; 11. K fl—gl, Pd4f3f; 12. g2xf3, Dh4— g5f; 13. Kgl—f2, Dg5-g2t; 14. Kf2 el, Dg2xhlf; 15. Keie2, Dhl fl mat. Wit: R. Réti, Zwart: N. N. 1. e2—e4, c7—c6; 2. d2—d4, d7— d5; 3. Pblc3, d5xe4; 4. Pc3xe4, Pg8—f6; 5. Ddl—d3, e7—c5? (er moest Pxe4) 6. d4xe5, Dd8a5f; 7. Leldg, Da5xe5; 8. 0—00, Pf6 xe4 (nodig was Le7) 9. Dd3d8f, Ke8xd8; 10. Ld2g5t en mat op de volgende zet. Wit: J. Mieses. Zwart: J, Ochquist. Nürnberg 1895. 1. e2—e4, d7—d5; 2. e4xd5, Dd8x d5; 3. Pblc3, Dd5d8; 4. c!2d4, Pb8c6; 5. Pgl—f3, Lc8—g4; 6. d4 d5, Pc6e5?; 7. Pf3xe5, Lg4xdl; 8. Lflb5ü en op c7c6 volgt dan dxc6. Zwart gaf op. XXXIV BODE F G H Wit aan zet, wint. XXXV. A BCDE FG H Wit aan zet, wint.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5