In September a.s. start het Katholiek Gymnasium! Bevrijdingsdag in Leiden Leidse V.V.V. gaat vele initiatieven losslaan £eidse HUTSPOT ZATERDAG 6 MEI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 Kath. H.B.S. te Leiden wordt Lyceum .Als in September a.s., na de grote vacantie, de deuren weer opengaan van het schoolgebouw aan de Mariën- poelslraat, zal men niet meer spre ken over een Kath. H.B.S., maar over een Kath. Lyceum. Met andere woorden: Met ingang van het ko mende schooljaar zal aan de Kath. H.B.S. te Leiden een Gymnasium afdeling verbonden worden, waar mede een der vurigste wensen van de directeur-oprichter, pater Baldui- uus de Goede, O.F.M., in vervulling gaat. Het mag beschouwd worden sis een kroon op het werk van de directeur, dat hij, alvorens de school te verlaten, deze wens verwerkelijkt ziet! Toen in 1927 de R.K. H.B.S. ge opend werd in het oude gebouw van de voormalige Zeevaartschool aan het Noordeipde, had niemand kunnen veronderstellen, dat deze school zozeer voorzag in een behoef te. Jaar na jaar bleef het leerlingen aantal constant groeien, gedurende de eerste twintig jaar. In 1932 werd aan de Mariënpoelstraat een school gebouwd, die berekend was op het maximum wat ooit bereikt scheen te kunnen worden: 300 leerlingen. Ondertussen echter groeide de school uit tot het huidige aantal van 420 leerlingen, verdeeld over 16 klassen. De behoefte aan middelbaar on derwijs voor de kath. jeugd van Lei den en omstreken bleek hiermede echter niet geheel gedekt. Een on- derwijs-centrum als Leiden zou moeten beschikken over een mid delbare school voor kath. meisjes, ieden waarom de Zusters van Lief de (Pelikaanstraat) zioli enige jaren geleden belastten met een onder-af deling van deze Kath. H.B.S., spe ciaal bestemd voor meisjes. Deze nieuwe afdeling werd ondertussen reeds gesplitst in H.B.S. en Middel bare Meisjesschool. Zij legt in haar groei getuigenis af van de grote be hoefte. Éénjarige onderbouw Het komende kath. Lyceum in Leiden krijgt een éénjarige onder bouw. Dit veronderstelt dus, dat èn de H.B.S.-afdeling èn de Gymna sium-afdeling in de eerste klas een gemeenschappelijk programma heb ben, wat de school in de gelegen heid zal stellen haar oordeel te vor men over de geschiktheid van de BURGERLIJKE STAND Geboren; Maria Agatha Juliana d. van: W.Smit en C. van den Berg Johanna Clasina d. van: A. J. Jan sen en J. Koopman Sheila Carola Maria d. van: J. de Best en A. H. M. Franse Lubbert Albert Hendrik z. van: W. J. IJzelenberg en P. C. van de Berg Adrianus z. van: H. Rusman en J. Nieuwenhuysen Theo dora Antoinette Maria d. van: P. E. M. van Schaik en M. H. Delahaije Philip Cornelis Gerard z. van; W. M. van den Burg en J. J. Hoogendoorn Frederik Hermanus z. van: F. van der Heiden en H. F. Leising Pieter Johannes z. van: L. J. de La Rie en G. M. van Wees Annemien d. van: G. Schaap en M. Sira Anna Cecilia Maria d. van: L. C. van Hamers- veld en M. A. C. C. van Noort Peter z. van: J. de Ru en W. van Oosten Maria Angeline d. van; W. A. Koe kenbier en M. A. Verkleij Marianne Yolanda d. van: A. Slingerland en H. van Loef Elisabeth Maartje Christina d. van: J. van der Kraan en C. H. Poelsma Joseph Maria Michaël z. van; J. H. Grosse Stüve en C. T. M. Tersmette Hendrik Cor nelis z. van: J. Hekking en A. Sloof Abigael Wilhelmina d. van: A. Swa- nenburg en M. C. Gerhards Maria Magdalena d. van; W. de Wit en A. C. van der Veer Maria Nelly d. van: W. F. A. van Dijk en J. L. W. Her- manides Johannes z. van: H. van Egmond en J. van Beelen Benardus Josephus Maria z. van; H. G. M. van Leeuwen en P. G. van Fulpen Wil helmus Petrus z. van: W. Blokker en C. J. van Stein Maria Johanna van: M. J. van Abswoude en J. van Gijlswijk Anna Maria Cathari- na d. van; L. P. P. van Beers en M. H. A. van Lieshout Margaretha Theresia d. van: M. P. J. Bakker en A. A. Filip Paulus Jacobus z. van: N. Te Water en S. W. L. Hannaart Wijnanda Margaretha d. van; H. J. W. Elemans en A. C. B. de Hoog Johan Daniël z. van: H. A. C. de Koning en O. Tegelaar Petrus Nico- laas Maria z. van: P. C. Reizevoort en M. T. van Teijlingen Hans z. van: W. Luijendijk en M. H. van den Berg Willem Franciscus z. van: J. C. F. Coers en M. J. van Iterson Christiaan z. van: C. Ribbens en A. A. Stenebome. Overleden: J. J. Rozier man 50 jr. D. Bazel wedn. 68 jr. A. J. Ra- mak man 74 jr. E. de Haan echtg. van Holswilder 83 jr. C. van Opstel man 59 jr. L. J. Splinter zoon 4 da gen J. J. Rijsbergen man 55 jr. C. van Haterd wed. van Polak 56 jr. A. S. Rila dochter 35 jr. J. J. Schef- fer man 77 jr J. van Koppen man 74 jr. E. E. Schotborgh wed. van H. Ferguson 83 jr. I. H. W. Cossee wednr 76 jr L. A. Langeveld man 61 jr. Gehuwd: D. Huisman jm. E. M. van Loef jd. D. Gorter jm. H. Zit man jd. K. C. de Bolster jm. C. op den Dreest jd. G. H. M. van Brussel jm. J. T. M. Bonnet jd P. J. de Kort jm. L J. Arnold jd. J. Ligt- voet jm. C. Piket jd. D. J. Lut jm. M. S. Laterveer jd. G. Meijer wednr. J. W. Stam wed. H. J. de Milliano jm. A. A. J. Manders jd. J. de Roode jm. C. Leusink jd. J. Schouten jm. J. Lasschuijt jd. P. Schuak jm. A. C. F. van Wouden berg jd. M. J. de Vos jm. C. Pracht jd. candidaten voor één van beide rich tingen. De leerlingen, en dus ook de ouders, zullen voorbereid een beter verantwoorde keus kunnen maken. Na de éénjarige onderbouw zal de Gymnasium-afdeling dan nog vijf jaar in beslag nemen, evenals de B-r.fdeling van de H.B.S. De A-af deling van de H.B.S., daarentegen zal waarschijnlijk, mét het jaar on derbouw meegerekend, de gewone tijdsruimte van vijf jaar blijven be slaan. Bleef tot nu toe de H.B.S.-afde ling afzonderlijk voor jongens, voor de Gymnasium-afdeling zal hierin verandering komen, in deze zin, dat ze gemengd zal zijn, dus voor jon gens èn meisjes. Dit slechts zolang de bestaangrond voor een kath. Meis jes-gymnasium in Leiden nog niet bewezen is. Het streven blijft ech ter bestaan, om t.z.t. tot oprichting te komen van een zelfstandig Meis jes-Gymnasium. Genoemde onder- bouw-klas zal dus ook op de Kath. Meisjes-H.B.S. worden ingevoerd, eveneens in Sept. a.s. Het is geen vraag of de Gymna sium-afdeling gewenst is. Voor een katholieke jongen was het tot nu toe immers onmogelijk het Gymna sium te volgen aan een kath. school hier in de stad. Dat op en neer rei zen naar Den Haag of Haarlem meer dere practische bezwaren meebrengt, behoeft geen betoog. Zeker zijn deze practische bezwaren dikwijls de re den geweest, waarom candidaten, die zekv geschikt waren voor het Gymnasium, een andere richting kozen. De hoop en verwachting zijn er dan ook, dat „St. Bonaventura" ook als Lyceum een blijvende groei kracht zal blijken te bezitten! Swift-Combinatie. Morgen rijden A- en B-klas een 60 k.m. trainings- rit. Voor de C-klas is de afstand 40 km. Start 9.30 uur. De jeugd vierde 's avonds leest Het Bevrijdingsfeest in Leiden is gevierd zoals in vele plaatsen: een tikje sloom, zonder groots program ma, deels in regen en zonder dat men het publiek kon aanzien, dat het feest vierde. Nu, vijf jaar na de bevrijding, is wel gebleken, dat 5 Mei niet voor- besterad is om uit te groeien tot een nationale feestdag! Het belangrijkste was nog de jeugd-bijeenkomst, die de Leidse Jeugd Actie had uitgeschreven op het terrein rond molen ,,De Valk", waar 's avonds om half negen een grote groep samenstroomde..We la ten ons door de regen niet kisten", riep ds. P. W. Spruyt, voorzitter van de L.J.A., vanuit de overdekte bestel wagen, waarin een microfoon stond opgesteld. Maar de jeugd liet zich dat aanvankelijk wèl. want het mee zingen der Nederlandse liederen ging alles behalve florissant, zodat Han Zirkzee er maar gauw een punt ach ter zette. In een kort toespraakje wees ds. Spruyt op het grote goed van onze bevrijding en op de taak, die de jeugd heeft gekregen in het naoorlogse Ne derland. Jammer, dat door het geroe zemoes veel van deze woorden ver loren ging. Een succes echter werd de open lucht-vertoning van de film „Neder land Bevrijd", een documentaire over de intocht der Canadezen in Ne derland. Weer beleefde de vele hon derden toeschouwers waaronder ook vele ouders de sensationele ogenblikken van de bevrijding, toen de eerste jeep door de straten trok, bijna bezwijkend onder de tros van uitgelaten landgenoten. Hoe de Duit sers hun wapens inleverden en weg- trokk:n. En hoe heel Nederland in een roes verkeerde, waaruit het pas weken later weer o itwaakte. Het was een ontwaken in de nuch tere werkelijkheid zó nuchter als alleen een grauwe morgen kan zijn. Want het land, weliswaar bevrijd en zonder druk, was gehavend als geen ander. Bruggen waren kapot, wegen vernield, spoorlijnen opgebroken, fa brieken leeggehaald, havens opgebla zen en het hele landsbestel gedesor ganiseerd. Maar Nederland sloeg de hand aan de Hoeg en zette zich met alle ener gie aan de opbouw van ons Vader land, dat dank zij de helden uit leger en verzet weer tot vrijheid gekomen was! Ondanks de regen kwamen de beel den zeer goed uit op het grote pro jectiedoek. De geluidsweergave was minder. Doch wat men zag was zó indrukwekkend en vol van emotio nele herinneringen, dat commentaar en muziek overbodig werden. Even had de miezel-regen opgehou den. En dus werd op de WilheTmina- brug het sein gegeven om met de estafette-loop te starten. Een bran dende fakkel werd door de lopers naar het Veemarktterrein gebracht, waar een grote brandstapel stond te wachten, om als vreugdevuur ontsto ken te worden. Het deel van de jeugd, dat dit meest sensationele de missen en nog gebleven was, dans te luidruchtig om de flikkerende vlammen en vond het maar wat prachtig, om vuurtje te mogen sto ken, waar agenten bij stonden, die het niet verboden In de Professorenwijk. In „De Professorenv/ijk" was in de middaguren een korte herdenkings plechtigheid bij d^ bevrijdingsboom in de Zeemanlaan belegd, waarvoor gi-oie belangstelling bestond. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de wethouders A. J. Jongeleen en D. v. d. Kwaak, de heren M .1. Smit en Kanbier van de Fed. van Buurt verenigingen en de heer Rosin van de Burgemeesterswijk". Na een in- lediend woord van de voorzitter, de heer P. D. Beversluis, zong het Sleu telkoor, o.l.v. dé heer Rijnbeek, en kele liederen, waarna de vice-voor- zittev, de heer J. van Harteveld, een herdenkingswoord sprak. In aansluiting hierop legden twee meisjes een krans by de bevrijdings boom, waarra deze plechtigheid werd afgesloten mat het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Het Leids Politie Muziekgezelschap dat ook tevoren een rondwandeling door de wijk had gemaakt, bracht hierop de kinderen naar de speel weide. waar enkele wedstrijden wa ren georganiseerd, doch deze „vielen in het water", 's Avonds hebben de ouderen in ,.'t Profjeeen gezellige feestviering gehad, terwijl, voor zo ver het weer dit toeliet, ook nog een dansje in de openlucht werd maakt. Ook de Buurtvereniging „Tuinstad- iflfijk" had deze dag voor de jeugd en naar oudere leden feestelijkheden ge organiseerd Ondanks het feit, dat ook hier de regen als spelbreker op trad heeft men er van gemaakt, wat er van te maken was. Feest in de Stadsgehoorzaal. Een gezellig feest hield gisteravond de Federatie van Buurtverenigingen in de Stadsgehoorzaal. Plotseling ge steld voor het uitvallen van Jong- listo is men er deze avond toch in geslaagd de aanwezigen een aan trekkelijk programma voor te zetten. Met Albert de Booij als conferencier, die ook menig aardig liedje zong. de Cavelli's met hun accordeon. Marti Vinjee als goochelaar Vera Kay in enkele gracieuse dansen en Nicholls als humoristische sneltekenaar, had men een genoeglijke avond, welke muzikaal werd opgeluisterd door de Maouri Eilanders. Voorzitter Smit sprak een kert openingswoord. Middeustanders worden opgetrommeld Het kan nog wel eens gebeuren, dat een der Leidse wethouders bij een rijksinstantie in Den Haag moet zijn om toestemming voor een Leids initiatief en dat hij dan moet horen: „Maar die of die instelling hebben jullie in Leiden helemaal niet nodig, want die hebben we hier Den Haag al!" En het was een Leids student (met opzet zeggen we niet: Leidenaars-student) die Lei den schatte op „nou, wel 60.000 in woners, hè?'' „Het provincie-stadje Leiden, achter Den Haag, dat uit de grijze oudheid een beroemde universiteit overhield", zo ziet men in binnen- en buitenland nogsteeds onze goe de, nijvere en gestadig groeiende Sleutelstad. En men weet niet, dat sinds enkele maanden opweg zijn naar de 100.000 inwoners, dat Leiden middelpunt is van rond 300.000 bewoners van Rijnland, de kust en de bollenstreek, dat het een markt- en industrie-centrum van groeiende betekenis is, uitgangs punt voor watersport en strandge- noegens, zelfbewust cultuurcentrum en aantrekkingspunt voor vele vreemdelingen. Deze onwetendheid moge het Leidse gevoel van eigen waarde kwetsen, erger is, dat .het aan alléflèi initiatieven moeilijkhe den in de weg legt, dus onnodig energie kost, en dat het onze Leid se burgers kansen ontneemt op wel vaart en vertier. Wat is dus logi scher dan dat die burgers met hun gemeentebestuur de handen uit de mouwen gaan steken om verande ring in de toekomst te brengen? Burgers aangepakt! Door de gelukkige samenwerking van wethouder J. C. van Schaik en het Leidse V.V.V.-bestuur is dan ook enige tijd geleden een comité tot stand gekomen, bestaande uit representanten van de Leidse bur gerij: de middenstand, de Horeca bedrijven, culturele instellingen (musea!) en de pers. Doel van dit comité is het V.V.V.-werk een ste vige ruggesteun te geven, finan cieel en ideëel. Het werk van V.V.V. Leiden werd de laatste tijd sterk gehandicapt door geldgebrek. De inkomsten van de fietsenbewaarplaats aan het sta tion moesten worden afgeschreven, nieuwe inkomsten kwamen er niet en de kleine staf V.V.V.-werkers kreeg zóveel te doen, dat men het niet aankon, zodat van hen zonder meer geen nieuwe acties verwacht mochten worden. Wat niet wegneemt, dat men bij de instelling van het comité en de voorbereidende werkzaamheden bij het maken van nieuwe plannen niet alleen stimulerend, maar lei dend is opgetreden. Het voorzitter schap van de wethouder van onder wijs werd daarbij vol waardering aanvaard. Maar met dit comité is de Leid se burgerij er niet af! Actieve be langstelling wordt er gevraagd, blij vende interesse, medewerking uit alle rangen en standen, want het gaat om een Leids belang. Daarom heeft men bij het maken van plan nen en het opstellen van een pro gram van actie niet alleen aan bui tenlanders en ver-weg-wonende Nederlanders gedacht, maar aan de Leidse jeugd, aan de ouders, aan de middenstanders. Reeds gestart. Vol goede moed is het comité al vast begonnen met een nieuwe fol der voor V.V.V.-Leiden in elkaar te zetten. Het werd een representa tief boekje, in blauwe en bruine exemplaren beschikbaar, en stemd om naar 't buitenland en ook naar Nederlandse centra te worden verzonden. Een dagplan voor een ééndaags bezoek aan de sleutelstad werd eveneens ontworpen. Maar bij die folder hoort eigen- Hik een plaat, een aantrekkelijke affiche, waar het oog direct op valt. En voor die affiche wordt de bur gerij opgeroepen. In twee afdelin gen zal kunnen worden meegedon- gen naar een prijs, naar meerdere prijzen zelfs. Met de kans erbij, dat de bekroonde plaat ook gedrukt wordt. Het werk van de jeugd en dat van de ouderen zal gescheiden worden geëxposeerd, waarschijnlijk in SeptemberOctober a.s. Natuur lijk zal een deskundige jury de technische touwtjes in handen hou den. Voorts is daar de toeristische outillage van onze stad: abomina bel! Weet u hoe de hotel-accomoda- tie» hier is? Een capaciteit van nog geen 50 bedden! En heeft Leiden speeltuinen van het formaat van bijv. de Julianatoren bij Apeldoorn? Hier ligt een mooi arbeidsterrein voor de burgerij. Willen wij ook de school-jeugd naar Leiden trekken en de werknemers in de grote in dustrieën van ons land, dar» zullen hier nodig voorzieningen getroffen moeten worden. Het V.V.V.-comité is al begonnen de nodige contacten met industrieën in Twente te leggen, terwijl een zelfde actie voor de scholen ir voorbereiding is. Wat hebben wij eraan? Nu zullen er onder de Leidse za kenmensen ongetwijfeld zijn, die er geen direct voordeel in zien zoveel activiteit op dit terrein te ont plooien. Zij hebben ongelijk! Wie de bezoekers uit Gent of Oxford wel eens heeft zien vertrekken, afgela den met uitpuilende koffers en pakjes, zal dit beamen. De Leidse Horeca-bedryven toonden reeds hun belang begrepen te hebben. De Leidse middenstanders zullen op Maandag 8 Mei a.s. de kans krij gen bezwaren en ook plannen ter tafel te brengen in een door V.V.V. te beleggen bijeenkomst in „In de Vergulden Turk." Een aantal films zal vertellen van het V.V.V.-werk in Nederland en de directeur van het plaatselijk V.V.V. en wethouder van Schaik zullen als gastheren fungeren. Bij een plaatje en een praatje hopen zij op de gewenste ongedwongen sfeer, veel plannen engrote opkomst! LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geneeskunde de dames. G. M. Fleurbaay te Schiedam, J. M. Th. Koppen te Delft, E. M. Staab te Rot terdam. Idem de heren A. P. Djaja- diningrat te Oegstgeest, J. H. Dries- sen te 's Gravenhage, W. A. Engel- brecht te Wassenaar, R. H. Fisscher te Loosduinen en de heer R. v. d. Plas-sche te Voorburg; candidaatsexamen Ned. recht de heren: J. M. Ubbens te Wassenaar, F. Hofstraat te Leiden; candidaatsexamen Ned. Ind. recht de dames: H. L. Prillwitz te Leiden, IJap King Ung te Leiden, idem de heren: H. M. E. Drok te Rotterdam, The Sie Ho te Leiden, H. Lapré te 's-Gravenhage. GOUDEN DOCTORAAT. Op Donderdag 11 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschappen de heer F. C. Koch geboren te Rotter dam en wonende te 's-Gravenhage. Zondagsdienst der huisartsen. Morgen zal de dienst worden waar genomen door de doktoren van Boc- kel, van Es, de Graaff, Kors en Veld huizen. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargeno men door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523 en de Doe- za-apotheek, Doezastraat 31, telefoon 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek. Wilhelminapark no. 8 telefoon 26274. KATWIJK AAN DEN RIJN DODEN-HERDENKING. Op plechtige en waardige wijze had hier Donderdagavond de dóden-her denking plaats. De verzamelplaats was de Kerklaan waar vertegen woordigers van verschillende vereni gingen en kerkelijke instanties tegen woordig waren en waar de stille tocht aanving. Diverse kransen wer den meegedragen naar het gedenkte ken bij het Gemeentehuis, alwaar ook een gewapende afdeling van de Marine aanwezig was. Na de krans- legging en nadat twee minuten stilte waren in acht genomen, ving de te rugtocht aan naar het beginpunt om zich vandaar te begeven naar de R.K. kerk en Ned. Herv. kerk. In de R.K. kerk werd een kerkelijke dienst ge celebreerd door pastoor Hesp, in de Ned. Herv. kefk spraken achtereen volgens ds. H. de Valk Geref. pre dikant naar aanleiding van Openba ringen 12U en dr. Govert naar aanleiding van Ps. 56 14. Hiermede was deze plechtige herdenking be ëindigd. Een collecte in de Ned. Herv. kerk voor de Stichting 19401945 bracht op 85.01. NOORD WIJK DODENHERDENKING. Donderdagavond had op de alge mene begraafplaats, waar een twee tal verzetstrijders en een groot aan tal soldaten van allerlei nationaliteit liggen begraven een korte, maar plechtige herdenking plaats. Nadat onder klokgelui een stille tocht van af de beide dorpen plaats had gevon den, waren te acht uur een groot aantal belangstellenden om de keu rig verzorgde graven aanwezig. Aan wezig waren B. en W„ het comité Nat. Herdenkingsdagen en vertegen woordigers van een verzetsgroep uit Leiden. Nadat burgemeester v. Ber- ckel een krans had gelegd, werd dit voorbeeld door velen gevorgd. Inbraak. In de St. Joannes-Jon- gensschool is ingebroken. Ontvreemd zijn: een electrische klok, een wek kerklokje, een tas en 'n cocosmat. Door een w.c.-rampje is men in de lokalen gekomen. De politie stelt een onderzoek in. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: J. Vink 97 p. Ie klasse, J. de Groot 95 p. 2e klasse, P. Steen voor den 97 p. 3e klasse. Van de dames behaalde mevr. Lüschen met 90, het hoogste aantal. VOORHOUT DODENHERDENKING Op plechtige wijze heeft Voorhout de doden herdacht. Nadat om 7.30 in beide kerken herdenkingsdien- Sten hadden plaats gevonden, ver zamelden allen zich rondom het ge denkteken achter het gemeentehuis, waar de R.K. Muziekver. „St. Cae- cilia" het lied „Ter Herdenking" ten gehore bracht. Na een korte toe spraak van burgemeester de Graaff, werd door enige militairen de vlag gehesen, waarna het Wilhelmus werd ingezet. Door mevrouw de Graaff verd een fraaie krans voor het mo nument gedeponeerd, daarna even eens door de militairen. Nadat de Chr. Gem. Zangvereniging „Melodia" op voortreffelijke wijze had gezongen het lied „Boven de Sterren zal het eens lichten" en „St. Caecilia" het „Wilt heden nu tre den" werd deze plechtigheid beëin digd met een dankwoord van de burgemeester. Bioscopen Luxor, „De dame in hermelijn" is een film, waarvan we onmogelijk de inhoud in kort bestek kunnen weer geven zonder een totaal verkeerde indruk te vestigen. Want deze komt hierop neer, dat een jonge kolonel aan het hoofd van een troep solda ten een vijandelijk kasteel verovert, verliefd wordt op het geschilderd portret van een gravin uit de 16e eeuw en even daarna tot zijn genoe gen het evenbeeld daarvan terug vindt in de huidige kasteelvrouwe, hetgeen na de nodige strubbelingen tot een gelukkig huwelijk leidt. Maar hiermede zijn we over deze film niet uitgepraat. Het pleit voor de regisseur, dat hij met zo'n uitge beend gegeven zo'n kostelijke film heeft weten te vervaardigen. Roman tiek, charme en humor de laatste van opvallende kwaliteit voor een Amerikaans product zijn in de juiste hoeveelheden samengevoegd, om de bioscoopsbezoekers een wer kelijk prettige avond te bezorgen. De entourage en speciaal de schit terende costuums maken het geheel mede door het feit, dat het hier een kleurenfilm betreft tot een lust voor het oog. Geschikt voor alle leeftijden. Trianon. „Maar Julia toch...?" heet de film, die deze week in dit theater draait. En „Maar Julia tochis de vraag, die de toe schouwer in zich op voelt komen, als hij de capriolen gadeslaat van een Franse cabaretière, die reeds vroeg door haar man in de steek is gelaten en hem eindelijk weer ont moet, als hun dochter gaat trouwen en de bruid haar moeder inviteert. Dit tegen de zin van pa's familie in. Wat het gevolg is, laat zich raden. Natuurlijk vinden Julia en haar man elkaar weer. Zij het na vele hachelijke moeilijkheden, die hun bekroning vinden in een modderbal- let. Een overigens onschuldige film, zoals er dertien in een dozijn gaan en kennelijk vervaardigd met het simpele doel de mensen wat te laten lachen. In zoverre is de rol prent geslaagd. Meer niet. Ook niet al speelt Greer Garson een charman te rol als teruggekeerde 'echtgenoot en al ontbreekt het niet aan span ning. Alle leeftijden. Casino". „Mevrouw Franken stein" is een robot, die door de ma ker als volmaakt wordt beschreven. Om dit te bewijzen, huurt hij twee mannen, die „Olga", zoals hij de vrouwelijk-uitziende robot genoemd heeft, een avondje' mee uit zullen nemen. Het resultaat is verbluffend; het mechaniek gaat zich volkomen menselijk gedragen: Iedreen ziet het bedrog, slechts de twee huurlingen geloven, maar dat is juist het ge heim van de kolder, die de film geeft. Een vrolijk geval, dat bijzon der goed afloopt. Voor 14 jaar. Lido. De fantasie van Walt Dis ney heeft zich reeds op velerlei ge bied van de filmkunst geuit. Zeer goede films heeft zijn scherpe geest en dito tekenpen voortgebracht en naast „Fantasia" en „Bambi", waar mede wij reeds eerder konden ken nismaken, zien we thans de Drie Ca- balleros, een mengsel van levende beelden en tekeningen. De hoofdfiguur in deze film is de kwaker Donald Duck, de schreeuwe rige, brutale eend, die ter gelegen heid van zijn verjaardag een film geschonken krijgt, die voor ons wor den afgedraaid en waarbij de toe schouwer aardige reisjes door de we reld maakt. Een zeer levendige film is het geworden, waarin de lotgeval len van Donald Duck met veel inte resse gevolgd worden. Daarbij zijn de tocht van Pablo, de pinguin, naar het zonnige Zuiden en het bezoek aan Mexico op het vliegende tapijt wel het meest interessant. Vernuftige vondsten zijn in deze film verwerkt en als zodanig is ook deze productie van Walt Disney aar dig gevonden. Kleuren en muziek zetten het ge heel de nodige charme bij en we ge loven, dat velen deze aardige film gaarne zullen willen zien. Gistermid dag althans liep het reeds storm in het theater. Een andere film uit het program ma, de Robben van het Pool-eiland, is een uitstekende film geworden van het dierenleven der pelsrobben, hun gewoonten en omgang met soortge noten. Zeldzame opnamen in kleuren maken van deze film een prachtige sultuur-opname, zodat het kijken er naar een waar genoegen is. Rex geeft „Billy the Kid", de schrik van de prairie. Billy is een waaghals en een durf-al, diens revol ver erg los in z'n zak zit. Ja, het is vanzelfsprekend een Amerikaanse film, met gangsters, jachten op moor denaars en fluitende kogels. Van daar dat de leeftijdsgrens op 14 jaar is gesteld. J Zaterdag 6 Mei. Omdat er vandaag al zo enorm veel stadsnieuws is, houden we de Huts pot kort. Echter niet zo kort, dat we zouden durven verzwijgen wat ons zeer belangrijk lijkt voor onze stads genoten uit het Haagwegkwartier en het Noordeinde. Want vol vreugde heeft Stadskok gisteren geconsta teerd, dat de klok op het Noordeinde, gerepareerd en wel, weer is terug gekeerd. Hoera! En gisteren, op de nationale feest dag. is Stadskok vlaggen gaan tellen in de stad. Neem het hem maar niet kwalijk: wegens de regen is hij niet verder gekomen dan de Breestraat. Maar de indruk, die hij daar kreeg, was zeer bevredigend. Practisch geen gebouw zonder vlag. In de andere straten, zegt men, was het soms iets minder, maar toch wel goed. Wij zyn er nog niet, maar.... we komen er wel! Eens zal ook Leiden bij feesten een vlaggestad genoemd kunnen wor den. De Emmabloem-collecte, vorige week Zaterdag gehouden, bracht nog veel meer op, dan Stadskok enige da gen geleden bij geruchte vernomen had. Om precies te zijn 4421.95, Prachtig! En dat is alles voor vandaag. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 Mei. Vee. Aanvoer: 14 fokstieren, 2 slachtstieren, 210 kalf- en meikkoeien. 260 varekoeien e.a., 120 vette koeien. 40 vaarzen, 25 pinken, 16 graskalveren, 4 vette kal veren, 209 nuchtere slachtkalven en 18 fok; 90 weideschapen, 3'54 vette lammeren, 232 lammeren, 31 zeugen, 259 mestvarkens, 1016 biggen, 4 paar den. 25 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien f 750975, va rekoeien e.a. 525700, handel vt-ij goed, vette koeien 775100, 2,70 en 2-90 perkg, vaarzen 450675 pinken 300425, nuchtere slacht- kalveren 2245 en fokkalveren 5065 handel levendig; weidescha pen 95105 en vette lammeren f 75 —90, handel kalm; mestvarkens 60 85 en biggen 2840, handel stug; bokken en geiten 1528 handel matig. Kaas. Aanvoer 30 partijen Goud en 3 partijen Leidse koos. Totaal 33 partijen. Prijzen: zware 1.80, le soort 1.79—1.84 en 2e soort Goudse kaas 1.731.78 per kg. le soort Leidse 1.70—1.77. Handel matig. DELFT, 4 Mei- Vee. Aanvoer: 230 nuchtere kalveren, 233 varkens, 586 biggen, 120 schapen of lammeren. 246 weidelammeren, 1 geit- Prijzen voor kalfkoeien van 606775, nuch tere kalveren f 3040, biggen 32 45, lopers 5580, weideschapen 5580. weidelammeren 3236, Handel runderen, varkens én schapen stroef. Nuchtere kalveren vlug. KATWIJK a d. RIJN, 5 Mei. Groente. Witlof I 5265. idem II 35—42, radijs 2.40—3.20, prei 50—75, idem II 35—48, rabarber 6.4015.20, spinazie 8.1014. Raapsteel f 4.20—450, peterselie 2.10—2 50 sla 13—20, selderie 7.10—9.90. stoofsla 45—50. was- peen f 5075, boifreen 6675. ROELOFARENDSVEEN, 5 Mei. Groente. Aardbeien I 6886 cent, idem II 3065 cent per doosje; Glas sla 1 12—20, idem II f 4—13, stoof sla 1941, spinazie f 814. rabar ber 3—13, radijs 3—4. sjalotten 38—55. peulen 205—250 per 100. Bloemen. Golden Harvest 28 43 cent, Moederdag 3063 cent, Rose Copland 1928 cent. Sunburst 3642 cent, E. Eddy 28—41 cent, Barügon 2248 cent. Wallstreet 20 27 cent. Rijnland 3047 cent. Par kiettulpen 53—63 cente Flamingo 19 29 cent. Olympiade 2835 cent, Ban doeng 40—48 cent, Aïgo 3041 cent, Gerarium 8—14 cent, The Star 16— 19 cent, Cheerfulnesse 614 cent, I Anemonen 2433 cent, Trollium 12 —23 cent. Lathyrus 24—48 cent per STADSKOK. I bos, Tuinplanten 35—55 cent per bak.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2