en lichaamsbeweging CfCzondfieid Het Duitse probleem DONDERDAG 4 MEI 1950 DE I.E1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 5 Wanneer men de functies van het menselijk lichaam bespreekt heeft men wel eens de gewoonte, het mot een machine te vergelijken. Maar dit is toch een vergelijking die m vele opzichten mank gaat! Een van de grote verschillen is wel dit, dat men een machine gerust eens gedu- iende langere tijd buiten gebruik kan stellen, zonder dat daar nadeel uit voortkomt. Met de afzonderlijke delen van het menselijk lichaam is cat niet mogelijk. Hier betekent ..niet gebruiken" onvermijdelijk ach teruitgang, omdat het gevolg er van is: onvoldoende voeding van de weefsels, waardoor die organen niet meer geschikt blijven voor de taak, die ze als onderdeel van het lichaam hebben te vervullen. Voortdurende rust betekent dan ook: lichamelijk verval, verlies van weerstandsver mogen tegen ziekte en andere scha delijke invloeden. Alleen een voortdurende werk zaamheid en harmonische samen werking van al onze lichaamsorga nen, geen enkele uitgezonderd, (af gewisseld natuurlijk met de noodza kelijke perioden van rust) kan deze. zowel de spieren, de ingewanden, de klieren als de hersenen voor ver val behoeden en ons lichaam dat weerstandsvermogen geven, hetwelk het nodig heeft om zonder kwade gevolgen al die nadelige invloeden te ondergaan, waaraan ieder mens nu eenmaal dagelijks blootstaat. Het is wel nuttig, hier nog eens de nadruk op te leggen, omdat er in onze moderne samenleving zo bui tengewoon veel mensen zijn die „onharmonisch" leven en daar dan ook de gevolgen van ondervinden. Een man bijvoorbeeld die van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat in een auto gezeten, het geheel land rond rent 's avonds doodmoe thuisge komen in een stoel neervalt, daarna overdadig veel eet om vervolgens te gaan slapen zonder andere li chaamsbeweging te nemen dan die, welke nodig is om zijn auto te be sturen kan onmogelijk gezond blij ven. Een dergelijke levenswijze moet zich vroeg of laat wreken. Geregelde lichaamsbeweging is derhalve een absoluut noodzakelijke levensbehoefte, waarbij men een duidelijk onderscheid moet maken tussen bewegingen, die men in zijn beroep maakt en „lichaamsbewe ging". Deze laatste wordt uitgevoerd met het enige doel, aan de behoefte van lichamelijke werkzaamheid tq. voldoen. Beroepsbewegingen wor den alleen maar uitgevoerd om de grootst mogelijke practische resul taten te bereiken in de kortst mo gelijke tijd of met de minst moge lijke moeite. In onze moderne tijd, nu bijna iedereen een speciaal beroep uit oefent en zich in de een of andere werkzaamheid heeft gespecialiseerd waardoor zich grotere economische mogelijkheden voor hem openen, dreigt voor menig mens de al te grote onzijdigheid. En daardoor treedt niet alleen de wens maar ook de noodzakelijkheid naar voren om op MOTORSPORT EXTRA TREINEN NAAR ZANDVOORT OP 7 MEI. Naar men veronderstelt zullen ve len de moterraces Zondag 7 Mei te Zandvoort bijwonen. Teneinde de aan- en afvoer van de bezoekers vlot te doen geschie den. zullen de Nederlandse Spoor wegen op deze dag zowel te Amster dam-CIS. als te Zandvoort-bad eni ge treinstellen in reserve houden. Deze treinstellen zullen de normale dienst voorzover nodig aanvullen om extra lange wachttijden te voorko men. PAARDENSPORT COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de gehouden dra verijen te Duindigt luiden: (resp. tijd en km. tijd): Dalila-prijs, afstand' 1540 m. drave rij van meet voor 3-jarige paarden, die dit seizoen nog geen eerste prijs hebben gewonnen: 1. Overste v. Fre- sena (H. C. ten Hagen) 2.33.6 1.38.7; 2. O. Marijke (A. Th. Knjjnenburg) 2.39.4 1.43.5; Odylia O. (K. Kramer) 2.43.2 1.45.9. Totalisator: winnend ƒ1.69; plaats ƒ1.50. ƒ2.70; gekoppeld 3.80 covercal 2.90. Dugout-prijs. Afstand 1900 m. Prijzendraverij voor paarden die nog geen ƒ500 hebben gewonnen: 1. Ne vada L. buiten weddenschap (R. W. Laarman) 2.59.9 1.35.7; 2. Nettie L. (J. P. F. v. d. Broek) 2.00.8 1.37.2; 3. Nap d. 1. Maire B. (Th. Ponsen) 2.02.1 1.37.9; 4. Miss Zelda (E. G. in 't Veen) 3.03.2 1.38.5. Totalisator: winnend: ƒ15.10; plaats ƒ4.90, ƒ2.90, f 4.90 .gekoppeld 125.90, covercal f4.70. Domino-prijs .afstand 1540 m. Se- rie-prijzendraverij voor paarden, die f 500.doch nog geen 1700 hebben gewonnen: 1. Lexington (J. de Vlie ger) 2.19.6 1.30.6; 2. Kentucky King (W. H. Geersen) 2.21 1.29.2; 3. Lord Toddington (J. v. Leeuwen Jr.) 2.21.6 1.29.6. Totalisator :winnend f6.80, plaats ƒ2.20, ƒ1.40. ƒ3.—, ge koppeld ƒ37.50. covercal ƒ4.80. Delphino-prijs. afstand 2100 m. prijzendraverij internationaal voor paarden die 1500 of meer hebben gewonnen: 1. Maart enSpencer (W. H. Geersen) 3.03.4 1.26.5; 2. Lion (J. ie Vlieger) 3.03.7 1.28.3; 3. Ken tucky's Queen B. (J. M. v. d. Berg) 3.06.4 1.28.8 .Totalisator: winnend: f 4.60, plaats ƒ2.—, ƒ1.70. f4.60, ge koppeld 8.80 .covercal 3.80. Dubarry-prijs. afstand 1700 m., voor Ned. paarden van 3 jaar, die nog ?een le prijs hebben gewonnen: 1. Marjoletta (A. W. van Dijk) 1.56; 2. Pointedly (J. Armstrong). 3. Typhoon 'L. Rance). Totalisator: winnend 130 .plaats 1.10. ƒ1.80, gekoppeld 4.80 covercal ƒ4.70. min of meer kunstmatige wijze voor meer alzijdige lichaamsbeweging te zorgen. Deze zal dan vooral op zo danige wijze moeten worden uitge voerd, dat daar tevens een harmo nische werking van de geest mee gepaard gaat. Er bestaan vele methoden, die speciaal tot doel hebben een harmo nische ontwikkeling van het lichaam in zijn geheel na te streven, dus niet alleen van het bewegingsappa raat of qpkele delen ervan, maar ook van de inwendige organen, in de eerste plaats die van de bloeds omloop, de ademhaling en de inge wanden. Ik voor mij reken de wandel sport, hetzij alleen of in groepsver band uitgeoefend, als een van de beste methoden hiertoe Een regel matige training voor de „vierdaag se" is een onuitputtelijke bron van gezondheid en levensvreugde. Maar die training moet dan ook systema tisch geschieden. U weet niet, welk een reusachtige geestelijke controle er voor nodig is om zelfs de meest eenvoudige doelbewuste bewegin gen zó te laten verlopen, dat alleen maar de meest daarvoor geschikte spieren gebruikt worden, onder uit schakeling van iedere andere, on doelmatige en onnodige krachtbron waarmede tevens een opperste schoonheid van lichaamsbeweging wordt bereikt. Weer een andere methode, die ditzelfde nastreeft, is die welke de naam draagt van Mevrouw Mensen dieck en welke door haar als een wetenschappelijk probleem is uitge werkt. Vele mensen denken, dat dit zo ongeveer hetzelfde is als het ma ken van tien diepe kniebuigingen bij het opstaan en het naar bed gaan, en het uitvoeren van enige rompoefeningen (hoe lofwaardig dit overigens is!). Neen, deze methode stelt hoge eisen, zowel aan leraren als leerlingen, omdat de intelligen tie van de leerling er ten zeerste bij betrokken wordt. En ik behoef u wel niet te zeggen hoe doelmatig een dergelijke vol maakte beheersing van het spier stelsel voor alle bewegingen van borst en buik en dus voor onze be langrijkste levensverrichtingen: de ademhaling, de bloedsomloop en de spijsverteringsorganen, is. Niet al leen voor overigens gezonde men sen, die hun lichaam willen stalen of het voor de uitoefening van een meer speciale vorm van sport wil len voorbereiden is deze methode van Mensendieck een ideale vorm van gymnastiek. Ook bij ziekelijke afwijkingen, zoals ruggegraatsver- krommingen, de gevolgen van kin derverlamming, bepaalde vormen van asthma enz. zijn prachtige re sultaten te bereiken, waarbij een volmaakte samenwerking tussen de arts en de leraar wenselijk is. Bevrijdingsklokken te Amsterdam De commissie nationale herden king heeft het plan opgevat om in Nederland een gedenkteken op te richten, dat ons volk dagelijks enkele ogenblikken zal doen denken aan de jaren van oorlog en verzet. In Am sterdam zal een eenvoudig bouwsel verrijzen met veertien klokken, die elke dag één keer zullen luiden ter gedenking van hen, die hun leven geven in de strijd voor de vrijheid. De klanken van dit klokkenspel zul len via de radio eveneens elke dag in de huiskamers van de Nederlan ders doordringen. Behoudens toesteming van het Koninklijk Huis zal een der drie luidklokken naar Prinses Wilhelmi- na genoemd worden. Deze klok zal slechts luiden bij bijzondere plech tigheden. De twee andere luidklok ken zullen de namen Juliana en Berhard dragen. De anderen zullen genoemd worden na. de elf pro vincies. Het is nog niet bekend waar dit gedenkteken in Amsterdam ge plaatst zal worden. In elk geval zal het niet op de Lam komen, omdat daar reeds het nationale monument staat. De kosten van het geheel zullen 25 a 30.000 gulden bedragen. Het is de bedoeling van de commissie na tionale herdenking, dat dit geld door het gehele volk bijeengebracht zal worden en niet door een kleine groep, beter-gesitueerden. Hiertoe zal binnenkort een campagne begon nen worden, waaraan de P.T.T. reeds haar medewerking heeft toegezegd in de vorm van het plaatsen van busjes in alle postkantoren. De ge meente Amsterdam heeft ook alle steun beloofd, evenals de regering. BURG. RIJKSPERSONEEL KRIJGT OOK UITKERING OVER 1950. De regering heeft besloten ook over 1950 aan het burgerlijk rijksperso neel, de onderwijzers en de leraren allen voorzover hun salaris een be drag van 4560.per jaar niet te boven gaat, een uitkering te doen, overeenkomende met 2% van hun jaarsalaris met een maximum van f 50.—. PRINSES IRENE NAAR LONDEN. Prinses Irene zal op Zondag 23 Juli te Londen de eerste steen leg gen voor het nieuwe kerkgebouw van de Nederlandse protestantse ge meente in de Engelse hoofdstad. Het oude gebouw werd in 1940 tijdens een bombardement vernield. Prins Bern- hard zal zijn dochter naar Londen vergezellen. MILITAIRE KOSTWINNERS KRIJGEN OOK 5 PCT. Het ministerie van Oorlog deelt het volgende mede: Het ligt in de be doeling de verwanten van de dienst plichtigen bij de zee-, land- en lucht macht, welke op 1 Januari 1950 kost winnersvergoeding ontvingen voor zover deze dienstplichtigen voor de loonsverhoging der maximaal 5 pet. in aanmerking zouden zijn gekomen, indien zij niet in militaire dienst zouden zijn geweest, alsnog een aan- de vergoeding in aanmerking te ko- nersvergoeding toe te kennen. Ten einde dit onder alle omstandigheden mogelijk te maken, hebben de mi nisters van Oorlog en Marine de vastgestelde maxima te rekenen van 1 Januari 1950 af met 5 pet. ver hoogd. Zij, die menen voor deze verhoog de vergoeding in aanmreking te ko men, dienen zich te wenden tot de burgemeester hunner woonplaats, waarbij van alle verdienende ge zinsleden, werkgeversverklaringen moeten worden overgelegd, ver meldende het bruto-loon op 1 Jan. 1950 en ten aanzien van de militair een verklaring, waaruit het loon blijkt dat hij op 1 Januari zou heb ben kunnen verdienen, indien hij niet in werkelijk dienst zou zijn ge weest. Indien niet spoedig een aanvrage wordt gedaan kan men niet in aan merking komen voor de verhoging Zij, die reeds gevraagd hebben om een zodanige verhoging dienen thans alsnog een nieuwe aanvrage te doen. eerstTYamer Verhoogde benzine-belasting aangenomen De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot verhoging van de benzine-belasting. na felle critiek ten slotte z.h.st. aangenomen. Tegen waren de A.R., V.V.D. en C.P.N. Bij de behandeling van de verho ging der benzinebelasting gistermid dag in de Eerste Kamer waren slechts 23 leden aanwezig toen men aan het slot der beschouwingen was. De grote meerderheid was vóór het ontwerp, zodat het zonder hoofdelij ke stemming zeker zou zijn aangeno men. Op het laatste ogenblik echter diende de communist Van Santen een motie van uitstel in. Bij de stem ming daarover zou dan blijken, dat het voor een stemming vereiste aan tal leden niet tegenwoordig was. Uitstel tot een volgende vergadering leek onvermijdelijk. Minister Lieftinck deed toen aan de voorzitter het verzoek deze motie te doen vermenigvuldigen, omdat hij haar wel schriftelijk voor zich zou willen zien. Aan dat verzoek werd voldaan en de voorzitter scharste de vergadering voor drie kwartier. In die tussentijd werd alle moeite ge daan om afwezige Kamerleden op te sporen, hetgeen gelukte, zodat na heropening 26 leden tegenwoordig waren. De communistische motie werd verworpen en het wetsontwerp ging er zonder stemming door. tweede kamer Gisteren heeft de Tweede Kamer de gehele dag gewijd aan het Duitse probleem. De grote meerderheid der Kamer bleek, zoal niet voor ver geten, dan toch wel voor vergeven te zijn. Men ziet in, dat een West- europese eenheid zonder West- Duitsland ten dode gedoemd is. Op dit standpunt stonden de le den Ruygers (P.v.d.A.), Klompé (K.V.P.), Janssen (K.V.P.), Bruins Slot (A.R.), Schmal (C.H.) en Kort hals (V.V.D.De hoofdzaak: c: mentaliteit van het Duitse volk, bracht het tot brede beschouwingen en ook in dezen bleek men ten slotte n:et bepaald pessimistisch. Naar minister Stikker mededeel de, heeft de Duitse Bondsregering gaarne de uitnodiging aanvaard, om toe te treden tot de Centr. Rijn- aartcommissie. Daarmee is elke vraag over de geldigheid van de ak te van Mannheim opgelost. Nu zal de Duitse regering moeten bewij zen, dat het haar ernst is met de samenwerking. Over de Duitse be lemmeringen van onze agrarische export zei mr. Stikker, dat onze re gering de Duitse heeft gewezen op de hoogst ernstige consequenties van eenzijdige verbreking van af spraken. NOG GEEN STEMMING OVER BELASTINGWETTEN. De Tweede Kamer heeft de stem ming over de wetsontwerpen tot af schaffing van de ondernemersbelas ting en tot herziening van de in komstenbelasting uit moeten stellen tot volgende week. De behandeling van de amendementen vergde name lijk zo veel tijd. dat men op geen stukken na klaar kon komen, voor dat gistermiddag het debat over Duitsland een aanvang nam. AMBTENAAR VERMIST IN DEN HAAG. De hoofdcommissaris van politie in Den Haag verzoekt opsporing van de 44-jarige ambtenaar Jacques Leon Westerwijk Bosdijk, die sinds Don derdag jl. wordt vermist. De heer Westerwijk Bosdijk is Donderdag avond voor het laatst geziep in een bar in de Haagse binnenstad. Te gen 12 uur is hij naar huis gegaan. Zijn woning heeft hij echter niet be reikt. 7 Gewonden bij uitrukken van de brandspuit Toen de brandweer van Warns- veld Dinsdagmiddag gealarmeerd werd om assistentie te verlenen bij het blussen van een bosbrand tus sen Warnsveld en Vorden. rukte zij onmiddellijk uit met volledig mate riaal, de wagen met manschappen en spuit. In een bocht van de weg begon de spuit te slingeren en kwam in aanra king met een boom langs de weg. De manschappenwagen botste daar op tegen een boom en sloeg om, ter wijl de spuit in een sloot langs de weg terecht kwam. Alle inzittenden, waaronder com mandant E. van Bosheide, burge meester mr. S. Blankestein van Warnsveld en wachtmeester Jonkers uit Vorden, werden licht gewond. Commandant van de brandweer Van Bosheide en de ondercommandant A. Brokke werden in het ziekenhuis te Zutphen opgenomen. KLEINE KRUIDENIER IN DE KNEL. „Er is ou het ogenblik een slinkend aantal kruideniers. In de laatste tien maanden verdwenen er 565, van wie 300 met een omzet van minder dan 400.per week" zei de heer H- Post in een rede, die hij hield tijdens de tweede alg. jaarlijkse vergade ring van de Alg Ned. Kruideniets- bond in Arnhem. In zijn openingsrede had de voor zitter van de A. N. K. B-, de heer M. J. van Ooyen uit Geldermalsen ook reeds gesproken van een benauwende toestand en van de grote krachtsin spanning. die de individuele kruide nier staat te wacahten. Voorts hekel de spreker scherp de houding van verscshillende fabrikanten en pak kers, die eigen atike'len en porte- monnaie veilig willen stellen. Met de 45.000 werkers in de ca. 25.000 kriudeniersbedrijven in ons land zal men wel degelijk rekening moeten houden- „ENGELSE KOFFIE" WAS GEBRANDE GERST. De 37-jarige radio-handelaar H. C. H en de 34-jarige fabrikant Chr. K., beiden te Rotterdam, zijn gearres teerd wegens oplichting met z.g. En gelse koffie. H. en K. kochten in Schiedam blik jes, lieten etiketten drukken, vul den alle busjes, behalve één, met ge brande gerst en gingen met dat ene waarin natuurlenk echte koffie zat de boer op. Op dit monster werden de busjes bij honderden ver kocht aan een restaurateur en twee winkeliers. Drie personen, die als „handelsreizigers" optraden kregen een proces-verbaal. De cliché's voor de etiketten zijn bij de drukker in beslag genomen. JONGEN DOOR GAS VERSTIKKING OMGEKOMEN. Te Wijk-aan-Zee is de 13-jarige C. van W. door gas verstikking omgeko men in een badcel. De jongens kwam om het leven tijdens afwezigheid van de ouders, die hem tevoren nog at tent hadden gemaakt op een onvol komenheid in de zelf aangelegde in stallatie. De ouders van de jongen zijn korte tijd geleden van Bever wijk naar Wijk aan Zee verhuisd. De hoge kosten van de verhuizing wa ren oorzaak, dat de heer Van W. zelf een installatie had aangelegd. Nadat de ouders het lichaam van hun zoon bewusteloos in de badcel hadden aan getroffen is nog getracht met behulp van een zuurstofapparaat de levens geesten op te wekken, maar dit mocht niet gelukken. JONGETJE DOOR VUURWERK ERNSTIG GEWOND. Gistermiddag probeerde de 8-ja- rige H. S. in de tuin van zijn huis een vuurwerkbuis, die hij had ge vonden, met een hamer stuk te slaan. De patroon ontplofte en ern stig gewond aan rechterhand en been is het ventje naar het zieken huis „De Wijk" vervoerd. Een ge deelte van het handje moest worden geamputeerd. BINNENLAND. +JDe elfjarige Renze R. is gisteren tijdens het spelen bij de Noordehoge- brug te Groningen in het Boterdiep geraakt. Hoewel de jongen spoedig op het droge werd gehaald, waren de levensgeesten al geweken. Een ei in V-vorm lag gisteren in het kippenhok van de landbouwer Van V. te Ede. Geen der twee delen bleek een dooier te bevatten. Het echtpaar RomberDe Vos te Delft zal op 13 Mei de dag her denken. waarop het 65 jaar geleden in het huwelijk is getreden. Twee koolmeespaartjes hebben in een brievenbus van een villa te Laren hun nestjes gebouwd. De me zen bebroeden respectievelijk negen en vijf eitjes. Het samenwonen gaat voorlopig goed. De Franse regering heeft pastoor A. J. Schaars in Velp begiftigd met het ridderkruis van het Legioen van Eer en het oorlogskruis met de pal men. Deze decoraties werden pas toor Schaars verleend wegens diensten, die hij in de oorlog in Frankrijk heeft bewezen. Een besproeiing per vliegtuig heeft gisteren het koolzaad in de Noordoo* t.polder ondergaan, teneinde de schadelijke insecten te bestrijden. ZEVENTIG JAAR PRIESTER. Op 22 Mei zal de emeritus pas toor Th. A. van de Laar te Liempde mij Boxtel zijn 70-jarig priesterju bileum vieren. De jubilaris is thans 96 jaar en wellicht de oudste pries4 ter in Nederland. NIEUW SYSTEEM VOOR WONINGBOUW. Het Aannemingsbedrijf J. v Egte- ren te Enschede heeft een nieuw sys teem van massawoningbouw gevon den dat belangrijke perspectieven opent. Mr. J. in 't Velt, de minister van wederopbouw en Ratiobouw, een adviserend lichaam van het ministe rie van wederopbouw, hebben zich enthousiast betoond over deze nieuwe bouwwijze. De muren worden gestort met behulp van een nieuw soort be ton, dat gevormd wordt door men- gingy; van gebroken bakstenen. Het opmerkelijke van deze bouw is dat de huizen een baksteen-uiterlijk krij gen. Overigens kunnen de muren elke gewenste kleur krijgen. Voor de bouw van deze woningen zijn weinig vaklieden nodig. Aan de volledige uitgewerkte plannen hebben de auto riteiten reeds hun goedkeuring ge hecht. DRIJVEND HOTEL TE WATER GELATEN. Op een scheepswerf te Wartena is op het ogenblik een drijvend hotel in aanbouw. Het is thans te water ge laten, maar er zal nog enige maan den aan moeten worden gewerkt eer het gereed is en het zal wel Augus tus worden voor het in gebruik kan worden genomen. Het zal dan door enkele initiatiefnemers uit Amster dam en Delfzijl geëxploiteerd wor den als varend hotel. Men hoopt vooral de belangstelling van Ameri kanen en andere buitenlanders te trekken. In het winterseizoen wil men het schip exploiteren in het Middellandse Zee-gebied. Het hotel krijgt een lengte van 38 meter en een breedte van 5.05 meter. Het wordt voorzien van een 20 pk. Dieselmotor. Behalve kom buis, bar, salon, badkamer en lift heeft het tweepersoons slaaphutten, welke gezamenlijk 16 passagiers kun nen herbergen. HONDERDSTE K.R.O.-KLOK En inleiding op het jubileum In verschillend opzicht zal Zater dag 20 Mei een gedenkwaardige dag zijn voor de Katholieke Radio-Om roep. Dan zal voor het eerst de Ju bileum-schlager worden uitgevoerd, zal de honderdste „klok heit negen" worden gespeeld en zal kapitein Zuiver een microfoon-onderhoud vragen tussen De klok heit negen en de Weekend-serenade. Tenslotte zal de Weekend-serenade op die dag de kroning brengen van de klepper koning. De vier candidaten voor deze titel, die de finale hebben bereikt, zullen zich meten met de vele vaardige klepperaars, die men in de loop van de winter in de kleppercavalcade heeft kunnen beluisteren. Daarbij is gebleken, dat klepperen nog zo een voudig niet is, vooral, wanneer drie klepnertjes tegelijfl- nret één hand worden „bespeeld". Bij gelegenheid van de ..kroning" zal de heer Hen driks uit Amsterdam zelfs kleppe ren met mosterd lepels: de beide ne ven De Wit uit Eindhoven zullen ieder met tweemaal drie kleppers ontreden; de heer Verhoeven uit Waalwijk met twee. Een iury, be staande uit zes bekende Hilversum- se drummers, zal de winnaar aan wijzen. HILVERSUM I. 7.00 NCRV. 16.00—24.00 Nationaal Programma. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewiide muziek 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra- mofoonmuziek. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterlanden. 9.35 Gramofoon- muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hoboconcert. 11.15 Tenor en piano 11.45 Gramofoonmuziek. 1'00 Trio 12.30 Mededelingen. 12.33 Piano en orgel. 13.00 Nipuws. 13.15 Mandoline- muziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.40 Voordracht. 15.00 Gramofoon muziek. 15.15 Pianovoordracht 15.40 Voordracht 16.0024.00 Nationaal proeramma ter herdenking van de be vrijding van Nederland: 16.00 Fanfa re. 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Ver- zoeknrogramma. 17.40 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 „Afscheid van „Anneville". causerie. 18.25 Metro- noleorkest. 19.00 Toespraak door H. M. Koningjn Juliana, 19.10 Marsmu ziek. 19.35 „5 Mei 1945". klankbeeld. 20.00 Nieuws. °0,05 „Strijd, overwin ning. vrijheid!", bijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Delft. 21.05 Radio- ohilharmonisch orkest. 21.30 Toe spraken door veldmaarschalk Mont gomery en generaal Foulkes. 21.55 Gramofoonmuziek. 22.00 Gevarieerd programma. 22.50 Reportages. 23.00 Nieuws. 23.15 Gevarieerde muziek. 23.45 Gramofoonmuziek. 23.5724.00 Wilhelmus en sluiting. HILVERSUM II. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00—24.00 Nationaal programma. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 18.18 Gra mofoonmuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 ..Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Sopraan, alt en piano. 11.10 Voordracht. 11.30 Lichte mu ziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportpraatje. Wat lezers schrijven AAN ONZE COLLEGA'S IN DE MEUBEL-INDUSTRIE Naar aanleiding van berichten, die in de pers verschenen zijn, delen wij onze georganiseerde en ongeorgani seerde collega's in de meubilerings industrie mede, dat bij ons het be richt is binnengekomen van de Be- drijfsunie, dat de werkgevers in deze branche gehoor hebben gegeven aan het verzoek der Bedrijfsunic en wij Vrijdagmiddag na 1 uur vrijaf hebben met behoud van loon. De laatste publicatie van de Be- drijfsunie, waarin gezegd werd. dat anders het werk op Vrijdagmiddag zou worden stil gelegd, is hiermede vervallen. Bij weigering van werk gevers is het voor U van groot be lang, de organisatie daarvan spoedig in kennis te stellen. Namens de afdelingsunie, »p.o. J. KLEIN Heerensingel 8 LEIDEN, 1 Mei '50 Geachte Redactie! Verzoeke beleefd plaatsing van mijn klacht. 't Voorjaarszonnetje lokte mij met de kinderen naar buiten en ik fietste de stad uit, met bedoeling „Leidse Hout". Aan het Leidse Hout gekomen stapte ik van de fiets en ging met de kinderen lopend het Leidse Hout in met mijn fiets aan de hand. Plotseling werd mijn plannetje in duigen gegooid: een politieagent hield mij aan en zei: „Weet U, dat het hier verboden toegang is voor alle vervoersmiddelen?", want er staat een verkeersbord! „Wit met rode rand". Hoewel er op de Zaterdagse markt dezelfde verkeersborden staan, lopen we daar toch allemaal met onze fiets aan de hand! Zou het niet beter wezen, wan neer van gemeentewege een bord ter verduidelijking werd geplaatst, met als opschrift: „Verboden fiet sen aan de hand mede te nemen." (Misschien ook voor kinderwagens, daar dit ook een vervoersmiddel is?) Een huismoeder. Wij hebben deze kwestie voorge legd aan de Leidse Politie-autoritei- ten, die dezer dagen een uiteenzet ting hierover hopen te geven. (Red.). scheepsberichten GROOTE BEER, 4 Mei te Port- Said. INDRAPOERA 3 Mei van Ge nua naar Port—Said. SUMATRA, pass. 3 Mei Dondrahead. ZUIDER KRUIS (tr.) 3 Mei 135 m. O. Malta. 12.45 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gramo foonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Strijkkwartet. 15.00 Voordracht. 15.20 Reportage. 15.30 Koor en ka merorkest. 16.0024.00 Nationaal programma ter herdenking van de bevrijding van Nederland: Zie boven. ZATEI?DAG. HILVERSUM I. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender .8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmu ziek. 12.00 Angelus. 12.03 Metronole- orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Pianorecital. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.45 Harmonieconcert. 14.20 Engelse les. 14.40 Omroeporkest. 15.20 Kroniek van letteren en kun sten. 15.55 Hawaiian muziek. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Pilnoduo. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Amusementsorkest. 18.50 Pae- dagogische causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Parlemen tair overzicht. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't ziine van. 20.12 Gramofoon muziek. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Gramofoonmuziek. 20.43 „Steek eens op, heren!" 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.45 „Weet u het?" 21.55 Populair concert. 22.35 Indonesisch commentaar. 22.45 Avondgebed en liturgische kale*- '.er. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Utrechts Stedelijk Or kest. HILVERSUM II. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgel spel. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.40 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Orgel spel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Trio. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonmuziek. 13.45 Gramofoon muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Dansmuziek. - 14.50 Gramofoon muziek. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Omroeokarmerorkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.15 Gramofoonmuziek .16.45 Sportpraatje 17.00 Gram.muz. 16.00 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.15 Gram.- muziek. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Gra mofoonmuziek. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artis tieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 „Passe-partout", causerie. 20.00 Nieuws, 20.05 Vara-varia. 20.15 Dans muziek. 20.42 Hein festijn. 20.45 Ge varieerd programma. 21.45 Socialis tisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.25 Onder de pannen". 22.40 Politie- kapel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gra mofoonmuziek.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7