S)e C<2ki«^(Sou^cmt Mr. van Kleffens beschuldigt Moskou Dolers over de aarde Koningin ontving een ruiker Darwin-parkieten 17000 slachtoffers van het verkeer WOENSDAG 3 MEI 1950 41ste JAARGANG No. 11970 Directeur: C. M. V. HAMEKSVELD. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Van Kleffens klaagt Moskou aan 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Schending van internationaal recht J^ÏR. E. N. VAN" KLEFFENS heeft op 29 April jl. voor de Amerikaanse 1Y1 Vereniging voor Internationaal Recht te Washington een toespraak gehouden, waarin hij de Sovjet-Unie heeft beschuldigd van schending van het internationaal recht door een on dergrondse actie in West-Europa te voeren. „Het is mogelijk dat het tijdstip zal komen, waarop het noodza kelijk zal zijn speciale gevallen voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie", zeide hij. „In alle Westerse landen", aldus de Nederlandse ambassadeur bij het Witte Huis, „worden klachten verno men over ondergrondse bedrijvigheid door het communisme. Het is duide lijk, dat het hier een beweging be treft, welke zich over de gehele we reld doet gelden en die geleid en be heerst wordt door een dictatoriale groep te Moskou. Het zal wellicht moeilijk zijn om in al dergelijke gevallen met bewij zen te kunnen staven, dat de instruc ties voor ondergrondse communisti sche acties afkomstig zijn van 't Krem lin, doch men heeft in de loop der ja ren de beschikking gekregen over een overvloedige hoeveelheid bewijsmate riaal, waaruit blijkt dat hier sprake is van een geregelde campagne, wel ke uit een centraal punt wordt ge leid. „De Sovjetrussische leiders heb ben ons, evenals destijds de voorman nen der nazi's, telkens opnieuw door hun handelingen gewaarschuwd, doch klachten en protesten zijn in een zaak als deze volkomen ontoereikend. Het is volstrekt noodzakelijk dat wij der gelijke ondergrondse bedrijvigheid niet slechts op morele gronden ver werpen, doch dat hieraan ook een degelijke basis, berustend op het in ternationale recht, wordt gegeven. En dit is volkomen mogelijk, daar hier ongetwijfeld sprake is van onwet tige handelingen der Sovjet-Unie". „De mate, waarin wij onze zaak naar voren moeten brengen, aldus vervolgt mr. v. Kleffens is natuur lijk een kwestie van politiek. Indien de omstandigheden dit vergden, zou het volkomen juist zijn het Interna tionale Hof van Justitie te verzoeken zich over het Sovjetrussische optre den uit te spreken. Er bestaat geen twijfel aan. dat een dergelijk optre den der Westerse mogendheden en het daarvan te verwachten resultaat diepe indruk zouden maken op de openbare mening in de gehele we reld". „De Verenigde Naties behoorden er van uit te gaan, dat het internatio nale recht de enige objectieve en on partijdige maatstaf is, om zich te la ten leiden bij het regelen van de be trekkingen tussen de landen onder- Zweedse schrijfster breekt met Moskou Maria Stiernstedt, een communisti sche Zweedse schrijfster, heeft op een vergadering van leden der linkse jeugdbeweging meegedeeld, dat zij met Moskou heeft gebroken omdat zij zich niet kan onderwerpen aan de door de Kominform geëiste „eenvor migheid in het politieke denken". De schrijfster heeft voorgesteld in Zwe den een communistische partij te stichten, die onafhankelijk moet zijn van Moskou en van de Kominform en die het voorbeeld van Tito moet volgen. De schrijfster bracht in herinne ring, dat tal van communistische schrijvers, zoals Goestler, Silone, Wright, Gide, Fischer en Spennder, zich na teleurstellende reizen naar Moskou van het communisme heb ben afgewend omdat daar „de wer kelijkheid niet een afspiegeling is van de communistische idealen". Maria Stiernstedt heeft een belangrijke rol gespeeld in het optreden van de Zweedse „Partisanen voor de vrede". Meer dan 40 boeken staan op haar naam. Aangenomen wordt, dat haar besluit grote invloed zal hebben op de rond 50.000 communisten, die Zweden telt. ling. Maar èn de de Algemene Ver gadering èn de Veiligheidsraad heb ben herhaaldelijk blijk gegeven van een uitgesproken tegenzin om hun beslissingen te baseren op het inter nationale recht, zelfs in gevallen, waarin het aan geen enkele twijfel onderhevig was, dat een dergelijke basis ten volle bestond". Estlandse regering zonder Estlanders Twee Estland~e ministers zijn ont slagen, nadat de Estlandse minister van Veiligheid. Boris Kümm, was vervangen door de Rus Moskalenko. De ontslagen Estlanders zijn Alek- sander Joear (Justitie) en Hans Kruus (Buitenlandse Zaken). Zij zouden zich schuldig gemaakt hebben aan een „bourgeois-natio- nalisme" en „werktuigen in handen van Westelijke mogendheden" zijn geworden. Beide ministers werden „Juli-communisten" genoemd, omdat zij een maand na hun benoeming en de inlijving van hun land door de Sowjet-Unie ,in 1940 tot de partij toetraden. Voor de oorlog waren zij voorstanders van samenwerking met de Scandinavische landen. Alle andere in 1940 benoemde mi nisters zijn doodgeschoten door de Duitsers of ontslagen door de Russen en vervangen door Russen of Estlan ders, die in de periode van de Est landse onafhankelijkheid in de Sow jet-Unie woonden. In Stockholm brengt men de kabi- netszuiverir.g in verband met veilig heidsmaatregelen ter bescherming van Russische militaire geheimen. Talloze Estlanders zijn uit de kustge bieden geëvacueerd, nu de Russen er marinebases, militaire vliegvelden, zware geschutsstellingen en radar installaties hebben aangelegd. Praag interneert monniken Honderden katholieke Tsjecho-Slo- waakse monniken, die uit hun kloos ters zijn verdreven, worden door de Tsjechische communisten gevangen gehouden in gebouwen in Pezinok bij Bratislawa en in Jasov bij Kisice. In Pezinok worden de abten gevan gen gehouden; in Jasov de andere monniken. Beide gebouwen zijn om ring door een sterk politiecordon. De abten worden extra bewaakt omdat in Pezinok de Slowaakse boe ren herhaaldelijk tegen de commu nistische politie in opstand zijn ge komen. Volgens berichten zijn poli tiemannen, die de kloosters sloten, door de boeren met stenen bekogeld. In de meeste gevallen wisten de com munisten incidenten te voorkomen. Gewoonlijk verschenen zij in het midden van de nacht. DE MOORD OP DE AMERIKANEN Verdachten gearresteerd Volgens het Indonesische persbu reau Antara zou de politie-te Ban doeng vier Indonesiërs hebben gear resteerd, die verdacht worden be trokken te zijn bij de moord op de beide Amerikanen in West-Java. Zij zouden met een taxi uit Bandoeng vertrokken zijn, een half uur na Doyle en Kennedy. KONINKLIJK BEZOEK AAN „KEU KENHOF" H.M. Koningin Juliana en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet hebben gistermiddag een officieus bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling j,Keukenhor te Lisse. De Koningin en de prinsesjes wan delen over een der rustieke brugge tjes van het uitgestrekte terrein. Hainan thans bezet Nu schiet Formosa nog over De Chinese nationalistische rege ring heeft bekend gemaakt dat haar op één na laatste bolwerk, Hainan, ge heel door de communisten is bezet De communisten hebben in de ver bitterde strijd om het bezit van het eiland volgens de nationalisten 7191 man verloren aan doden en gewon den. Achthonderd schepen, die troe pen naar Hainan vervoerden, zijn tot zinken gebracht en de nationalisten hebben 1169 krijgsgevangenen ge maakt. DE TOESTAND IN CHINA 60 millioei) vluchtelingen De internationale commissie van het Rode Kruis te Genève zegt in een verzoek om hulp aan de regeringen, dat er 60 miilioen vluchtelingen op deze wereld zijn, mensen, die door juridische en materiële oorzaken niet in staat zijn een gewoon leven te lei den en verstoken zijn van de levens genietingen. Paul Ruegger, de voorzitter, ver klaarde op een persconferentie, dat bovengenoemd getal ongeveer 16.720.000 Volksduitsers omvat. Naar zijn schatting bevinden zich in het Midden-Oosten 900.000 vluchtelin gen, die India en Pakistan 16.000.000 en in Birma 1.000.000. Het aantal te huislozen in China en andere landen van het Verre Oosten kon slechts ge raden worden. ZATERDAG TULPENFESTIVAL IN NEW YORK. Zaterdag a.s. zal met een Hollandse dans op het plein voor de historische St. Marks Church in New York het vijfde twee dagen durende tulpen festival worden geopend. De Nederlandse consul-generaal, Koopmans, zal als eregast een toe spraak houden, waarin hij de oude banden tussen de kerk en de Neder landse regering zal herdenken. De 150-jarige kerk is namelijk een van de weinige gebouwen uit de 18de eeuw op Manhatten Island. Zij staat op grond van de particuliere kapel van gouverneur Pieter Stuyvesant waar inwoners van de „Stuyvesant- stad" van 1660 met familieleden van de gouverneur samenkwamen. De grond werd door een lid van de fa milie Stuyvesant aan de St. Marks Church gegeven, toen de parochie aan het einde der 18de eeuw gesticht werd. Zaterdag zal een buffet met Hol landse kaas en andere Hollandse producten geopend worden. Voorts zullen miniatuur-klompen. Delfts blauw en handwerkschorten als souvenirs te koop worden aan geboden. HET BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN „KEUKENHOF" H.M. wordt uitgeleide gedaan door de loco-bur gemeester, wethouder J. W. A. Le- feber. Missie-Leimena mislukt Ambon weigert te praten Het Indonesische korvet „Hang Tuah", dat met de missie onder lei ding van dr. Leimena naar Ambon reisde, heeft gedurende een uur op d erede gelegen. Men weigerde voor besprekingen naar het schip te ko men; tevens weigerde men het ge zelschap van dr. Leimena te ont vangen, Het korvet maakt thans een tocht langs verschillende eilan den rond Ambon. De missie-Leimena za via Ma kassar naar Djakarta terugkeren. Op grond van haar rapport zal de regering beslissen over de te tref fen maatregelen. De Engelse troepen op Malakka zullen 3000 man versterkingen krij gen in hun strijd tegen de georgani seerde opstandelingen. De verster kingen zullen mariniers en pantser troepen omvatten. Het aantal botsingen tussen Engel se veiligheidstroepen en rebellen nam de laatste tijd ontrustbarend toe. Vol gens een jaarlijks rapport over de toestand, wonen in Singapore nog 10.000 mensen, die met de communis ten sympathiseren. Zij maken 1 pet. van de bevolking uit en zijn niet uit geweken, nadat de partij in Singa pore verboden werd. VOORSPELLING VAN HOFFMAN De administrateur van het plan Marshall, Paul Hoffman, heeft in een toespraak tot de 38ste jaarlijk se vergadering van de Amerikaan se Kamer van Koophandel voor speld, dat de dood van Stalin ge volgd zou worden door een periode van „grote beroering" in de Sow- jet Unie, die zou leiden tot de in eenstorting van „de boosaardigste dictatuur, die ooit van wereldover heersing droomde". Volgens Hoff man was de macht van een dicta tor nimmer op een opvolger overge gaan zonder dat een periode van grote beroering optrad. Zo'n periode zou voor Rusland ook aanbreken en dan zouden de „satellietstaten" zich van het Kremlin losmaken, gelijk Joego-Slavië reeds had gedaan. Hoffman zeide, dat een „volsla gen" wonder zou moeten worden verricht in de resterende 25 maan den van het Europese herstelpro gram om de „bijna miraculeuze" vooruitgang in de koude oorlog te bevestigen. „Europa", aldus Hoff man, „moet één grote markt vormen waarbinnen kwantitatieve beper kingen op het goederenverkeer, monetaire barrières in de betalin- genstroom en tenslotte alle tarieven voorgoed zullen worden wegge vaagd'. DE BRITSE VLIEGENDE VLEUGELS. In de Britse pers wordt er op ge wezen, dat de Britse „Vliegende Vleugel", die Maandag in Hamps hire is verongelukt, de laattste was van een serie van drie de Havil- lands 108 met straalaandrijving, die voor experimenten werden ge bruikt. Het eerste toestel spatte in 1946 in de lucht uit elkaar. Hierbij kwam Geoffrey de Havilland, die het vliegtuig bestuurde, om het le ven. Het tweede toestel verongeluk te op eenzelfde wijze in Februari jl., waarbij Muller Rowland als pi loot de dood vond. De oorzaak van het verongelukken van deze twee toestellen bleef onopgehelderd. Van het Maandag jl. neergestorte toe stel, dat door de eveneens omgeko- mentestpiloot G. E. C. Genders werd bestuurd, is echter de romp voor het grootste gedeelte intact gebleven, zodat men thans hoop heeft de sleutel tot het raadsel van het verongelukken der drie toestel len in handen te zullen krijgen. HOOG BEZOEK AAN „KEUKENHOF" Tot grote verrassing van de be zoekers van de bloemententoonstel ling „De Keukenhof" in Lisse stop ten gistermiddag om kwart over drie plotseling enkele hofauto's voor de ingang. H.M. Koningin Juliana met de prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet brachten een officieus bezoek aan dc lusttuin. De Koningin werd begroet door de heer T. van W'averen, voorzitter, en de heer J. W. A. Lefeber, loco burgemeester van Lisse. Tot het gevolg van Hare Majesteit behoor den mevrouw Pennink, mevrouw Smitt-Avis, secretaresse van de Ko ningin, en baron van Heeckeren van Molecaten. Ruim een uur hebben de hoge gasten in de tuin rondgewandeld, waarbij zij door bestuursleden van „Keuikenhof" werden voorgelicht. De Koningin en de prinsesjes wa ren opgetogen over de tulpen. De laatsten hielden nie't op met vragen te stellen en opgewonden hun be wondering voor de bloemen te uiten Na afloop van de rondgang werd de thee in een aparte kamer in het res taurant geserveerd. De heer Van Waveren bood de Koningin een spe ciaal vervaardigde vaas van Leer damglas aan, voorzien van gravures, die betrekking hebben op de Keu kenhof. De vaas was gevuld met een groot bouquet Darwinparkieten. een bijzonder soort tulpen. Nadat H.M.. die gekleed was in een grijze mantel DUITSERS IN VREEMDELINGEN LEGIOEN. Ruim 16.000 Duitse soldaten vech ten thans in de gelederen van de Franse koloniale troepen tegen de opstandelingen van Rodsji-Minh in Viëtnam. Dit blijkt uit de medede lingen van enkele terugkerende sol daten, die op het ogenblik in het doorgangskamp van Uelzen-Bohldam vertoeven. Vooral zouden leden van de vroegere SS.-divisie „Hitlerju- gend" hierbij in groten getale verte genwoordigd zijn. Zoals de „Heim- kehrer" weten te berichten, zijn er in de Franse krijgsgevangenkam pen reeds in de zomer van 1945 Duitse soldaten als vrijwilligers voor het vreemdelingenlegioen aange worven. Duitse officieren en onder officieren van het vroegere Duitse Afrika-corps van generaal-veldmaar- schalk Rommel hebben deze vrij willigers dan te Sidi-Bel-Abbes in Frans Noord-Afrika voor de dienst in de tropen opgeleid. Volgens de verklaring van een legionair, die tot het stafpersoneel te Saigon had be hoord, hebben de Duitse legionairs in Viëtnam tot het einde van het vo rig jaar ruim 40.000 man verloren, hetzij aan gesneuvelden, hetzij aan gewonden. Om de veertien dagen was er toen een nieuwe transport van c.a. duizend Duitsers in Saigon gearriveerd. EEN KUIKEN IN BED UITGEBROE1 D. Een ziekenhuispatiënt te Flensburg nam drie weken geleden twee kip peneieren bij zich in bed om te zien of zjj onder de dekens zouden uit broeden. Van het eerste ei brak de schaal te vroeg doch uit het tweede ei kwam na drie weken tedere zor gen een gezond, piepend kuiken te te voorschijn^ LIAQUAT ALI KHAN REIST De eerste minister van Pakistan, Lia- quat Ali Khan, vertoeft momenteel met echtgenote en gevolg in Londen waar hij besprekingen voert met Engelands eerste minister, Clement Attlee. In aansluiting hieraan zal hij een bezoek brengen aan de Verenigde Staten, voor welk bezoek president Truman Pakistans premier zijn pri- vévliegtuig „Independence" ter be schikking heeft gesteld. Na de Ver enigde Staten zal Canada nog wor den bezocht. Liaquat AÜ Khan, tijdens zijn be zoek aan Attlee. met een zomers wit hoedje, nog maals haar grote voldoening over het bezoek had geuit, keerde zij te gen kwart voor vijf naar paleis Soestdijk terug. PRINS IN NEW YORK AANGEKOMEN. Ik hoop natuurlijk, dat de Holland Fair'' in Chicago het Amerikaanse volk een idee zal ge ven van wat Nederland heeft aan te bieden, en dat de expositie als zodanig een succes zal worden. Dit zei gistermorgen prins Bernhard na zijn aankomst op Idlewild, het vliegveld van New York. De Prins, die ongeveer 14 dagen in Amerika zal blijven, werd op het vliegveld begroet door de Ne derlandse consul-generaal dr. Cnoop Koopmans, en de heer L. Smit, di recteur van het Bureau tot bevor dering van de Nederlandse export. FRANSE PARACHUTISTEN ZULLEN OP ZUID-BEVELAND LANDEN. Op 16 Mei zullen honderd Franse parachutisten in de nabijheid van het kerkhof van Kapelle op Zuid- Beveland landen. Dit feit houdt ver band met de onthulling van het ge denkteken, dat op het kerkhof te Kapelle werd opgericht voor de Franse soldaten, die van 1940 tot 1945 op Nederlandse bodem vielen. De onthulling van genoemd gedenk teken is op 14.30 uur bepaald. H.M. Koningin Juliana en Z.K-H. Prins Bernhard zullen bij deze plech tigheid worden vertegenwoordigd door de chef van het militaire huis van Hare Majesteit, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen. De Nederlandse regering zal wor den vertegenwoordigd door de minis ter van oorlog mr. W. F- Schokking en hoge militaire autoriteiten. Soldaat dodelijk getrolien Bij het aflossen van de wacht op de militaire schietbaan te Katwijk is een ongeval gebeurd, dat aan de soldaat C. Mol uit Katwijk het leven heeft gekost. Het slachtoffer behoort tot de le bewakingscompagnie uit 's-Gravenhage, welk onderdeel de schietbaan bewaakt. Het is een droeve statistiek, de cijfers van het Centraal Bureau over het aantal slachtoffers van verkeers ongevallen in Nederland in 1949. Het totale aantal bedroeg 17.622, waar van 851 met dodelijke afloop, 9336 mensen werden zwaar en 7435 licht gewond. De verschillende categorieën van wef gebruikers hebben ongeveer gelijkelijk haar tol moeten betalen aan de gevaren van het verkeer. Wat het aantal ongevallen met do delijke afloop betreft, zijn 'het echter vooral de voetgangers, die het meest getroffen zijn; tegenover 309 over leden voetgangers, staan 265 wielrij ders en 277 overleden personen voor alle andere weggebruikers gezamen lijk. Dc weg is voor kinderen nog steeds uiterst gevaarlijk speelterrein. Van de 309 overleden voetgangers, waren niet minder dan 184 kinde ren beneden de dertien jaar, terwijl in totaal 244 kinderen de dood von den bij verkeersongelukken. Dat is bijna 30% van het totale aantal slachtoffers. BINNENKORT KINDERBIJSLAG AAN GEPENSIONNEERDEN IN BEHANDELING De voorbereiding van het wets ontwerp, waarbij aan gepensionneer- den met minderjarige kinderen een kinderbijslag wordt verleend, is nu zover gevorderd, dat het een dezer dagen in de ministerraad aan de orde zal korrren. Door bijzondere technische moeilijkheden heeft het ontwerp een langere tijd van voor bereiding nodig gehad dan zich aan vankelijk liet aanzien. Aldus het antwoord van de minister van bin nenlandse zaken op een vraag van de heer Stapelkamp (a.r.), lid van de Tweede Kamer. Zoals een kleine kaars licht in een donkere ruimte, zo licht een goede daad in een zondige wereld. Shakespeare

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1