Economische delicten en... belastingherziening Eén-richtirig-verkeer in Bollenstreek op drukke dagen Ook Israël gaat bollen kweken Pers-meningen over de Staten-verkiezingerr Walvisvaarder thuis 3f{,(wte aCf VRIJDAG 28 APRIL 1950 DE LEIDSK COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 TwppiL Kamer nieuw wetsontwerp i weeae ivamer BIJZ0ndere toeslag aan In de gisteren, Donderdagmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Schouten (A. r.) aanmerking gemaakt op het voorstel van de voorzitter in ver band met de regeling der werk zaamheden, opmerkend, dat het hollen of stilstaan is met het werk der Kamer. Ook zeide hij het in hoge mate onbevredigend te vin den, dat nog niet in behandeling konden worden genomen de be grotingen der departementen van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, van Marine en van Oorlog en .de begroting van het Landbouwegali- satiefonds, zulks omdat er ingrij pende wijzigingen in zouden moe ten worden aangebracht. Op .deze wijze kan de Kamer geen gedach- tenwisseling met de regnng heb ben over verschillende belangrijke onderwerpen. Na overleg met de minister van financiën, die in de Kamer aanwe zig was, kon de voorzitter mede delen, dat de gewijzigde begrotings hoofdstukken vóór half Met de Ka mer zullen bereiken. Hierna kwam de wet op de eco nomische delicten aan de orde. De heer Terpstra (A.R.) vond de straf maat veelal te zwaar. De heer Van der Feltz (C.H.) was van oordeel, dat het gewijzigde ontwerp nog te veel het karakter van verbeterde noodwetgeving draagt. De heer N. van den Heuvel (K. V.P.) vroeg, of er niet te veel dien sten met opsporingsbevoegdheid zijn. In de avondvergadering kwam de Minister van Justitie, de heer Wijers, aan het woord. Hij dankte voor de vriendelijke woorden en goede wensen, welke in verband met zijn aangekondigd heengaan waren gesproken. Vervolgens gaf hij te kennen, dat door dit ontwerp de berechting der economische de licten weer komt waar zij thuis hoort, bij de strafrechter. Van be lang is voorts, dat de wet eenheid, duidelijkheid en overzichtelijkheid brengt in de doolhof van economi sche voorschriften. De strafmaatre gelen zullen ook z.i. tot een mini mum moeten worden beperkt. Het wetsontwerp is zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Daarna werd een aanvang gemaakt met de be raadslaging over het wetsontwerp belasting-herziening, afschaffing ondernemingsbelasting en verho ging vennootschapsbelasting. Belasting-herziening". Bij de bespreking van de belas tingherziening ging de heer Hofstra (Arb.) diep in op het nieuwt winst begrip. Herwaardering van oude bedrijfsmiddelen en vervroegde af schrijving op nieuwe behoeven z.i. niet in strijd te komen met de nieu we conceptie van het ontwerp Ver vroegde afschrijving past in de op zet van de wet; ze heeft ten doel nieuwe investeringen te stimuleren. De afschaffing van de onbelaste reserveringen juichte hij toe. Spr. Aether ka n ken ZATERDAG 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 Strijkorkest. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.15 Orgelconcert. 12 00 An gelus. 12.03 Pianospel. 12.30 Mede- dedelingen. 12.33 Ajnusememsorkest en solisten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek n'euws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Hawai- ianmuziek. 14.20 Engelse les 14.40 Kamerorkest en soliste. 15.21 „De schoonheid van het Gregonaans' 15.50 Gram. 16.05 Reportage 16.40 Cram. 17.10 Voor de jeugd. 13.10 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Septet. i?.50 „Doe iets peut-ets voor de wereldvrede", causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19 25 Parlementair overzicht. 19.35 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Gram. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Gram 20.43 „Steek eens op heren*'. 21.00 Gevarieerd progr. 21.45 „Weet u het?" 21 55 Populair concert. 22.35 Westkind, commentaar. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtengymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio feuilleton. 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11 40 Viool en piano. 12.00 Accordeorimuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro menade-orkest. 13.50 Gram. 14.00 „Het Nederlandse lied". 14.20 Ama teur uitzending. 14.50 Streekuitzend. 15.10 Radio philharmonisch orkest en solisten. 16.00 „Van de wieg tot het graf", causerie 16.15 Dansmu ziek. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws 18.15 Propagandatoespraak. 18.20 Pianospel. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbel lezing. 19 45 „PaSse partoout*', cause rie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Vara-varia. 20.15 Weense mu ziek. 20.42 Hein Festijn. 20.45 Ge varieerd progr. 21.45 Socialistische commentaar 22.00 Banjo-ensemble. 22.25 „Onder de pannen", hoorspel. 22.45 Accordeonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.35- 24.00 Gram. verklaarde in beginsel veel te ge voelen voor het ontwerp belasting herziening, ondanks budgetaire be zwaren. De ondernemingsbelasting behoort voor de kleine middenstan ders te worden afgeschaft, doch niet voor de grote bedrijven, meende spreker. De heer Lucas (K.V.P.) verwacht te een stimulerend effect van de wijziging van het tarief der inkom stenbelasting. Spr. verklaarde zich voor opheffing van de dividendstop binnen afzienbare tijd. De bedrij ven moet men niet een te groot deel van de winst ontnemen. Belastingverlaging kan uiteinde lijk leiden tot stijging der rijksin komsten. Op tal van punten bleek het ontwerp belastingherziening sprekers instemming te hebben. Spr. vertrouwde, dat zij, die na 1 Juni 1949 nieuwe investeringen deden, geen nadeel zullen ondervinden van de later aangebrachte wijzigin gen. Voor hen, die door oorlogsge weld zijn getroffen en daardoor tot herinstallatie moesten komen, wil de hij extra faciliteiten. Spr be pleitte o.a. verlenging van de ter mijn voor verliescompensatie. Met de afschaffing der ondernemingsbe lasting stemde de heer Lucas ge heel in. Te 23.40 uur is de vergadering geschorst tot hedenmiddag 13.00 u NATIONALE RESERVE In verband met het aan de res.- kolonel J. C. A. Meyer verleende eervol ontslag als zodanig, is be noemd tot commandant van het dis trict Zuid-Holland Noord van de Nationale Reserve de res.-luitenant- kolonel L. H- Mulder, thans com mandant van het district Zuid-Hol land Zuid. In zijn plaats zal tot commandant van het district Zuid-Holland Zuid worden benoemd de res. majoor J. Jansen Manenschyn. BOEKHOUDER IN ZWITSERLAND GEGREPEN De Zwitserse politie heeft te Ge- nève de 22-jarige Tilburgenaar J. van der H. aangehouden, die in Til burg belast wag met de boekhouding van een autobusbedrijf. Volgens inlichtingen uit Tilburg schijnt hij verschillende malen geld te hebben verduisterd. Toen zijn wanbeheer hem boven het hoofd begon te groeien, is hij op 14 April j.l. met medeneming van enkele duizenden guldens aan kas gelden naar Genève gevlucht. gepensionnerden. Op een vraag van het Tweede Ka merlid, de heer Beernink (C.H.U.) betreffende bevordering van een spoedige behandeling van het wets ontwerp tot verhoging van pen sioenen met een toeslag heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken als volgt geantwoord: Bereids is aan de Koningin mach tiging gevraagd een nieuw ontwerp van wet tot toekenning van een bij zondere toeslag aan de gepension- neerden bij de Raad van State aan hangig te maken. Zo spoedig mogelijk na ontvangst van dit advies zal bedoeld ontwerp de Kamer worden aangeboden, on der intrekking van het vorige, door de heer Beernink bedoelde wetsont werp. Van de zijde van de minister zal het mogelijke worden gedaan om te bevorderen, dat het nieuwe wets ontwerp nog vóór het zomerreces in de Tweede Kamer kan worden be handeld. Uitstel werkloosheids verzekering? „In het raam van een toekomstige economische samenwerking in West- Europa kan het wel eens onmogelijk blijken de bedragen voor sociale doel einden te blijven opvoeren". Deze mening werd gisteren uitgesproken door de voorzitter van de Prot-CJhxis- teliike Werkgevers in Nederland; 'de heer A. Borst, die gistermorgen de jaarvergadering van die organisatie in Utrecht heeft geleid. De heer Borst voegde aan deze woorden toe: „Ons werd medegedeeld, dat de inwerking treding van de wet op de wachtgeld en werkloosheidsverzekering daarom voorlopig een jaar is uitgesteld". Volgens de heer Borst zou de te heffen premie door de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, in plaats van vier, zes percent bedragen. Voor de landbouw zelfs meer. Ook het ge raamde bedrag van de Regerings steun (20 mililoen gulden) zou verre worden overtroffen en wellicht het vier- of vijfvoudige van dit bedrag kosten. ONBEWAAKTE OVERWEG TE MIJDRECHT. Het aanbrengen van een kn'ippex- lichtinstallatie ter beveiliging van de onbewaakte overweg te Mijdrecht- in de spoorlijn AalsmeerNieuwer?, sluis is, zo verneemt de K. N. A. C. opgeschort, in af wacht jhg yan_de.be slissing over een mogelijke opheffing van het reizigersvervoer op.deze lijn. Voorshands "zijn andere beveilings- maatregelen getroffen. De rijkspolitie in het gewest 's-Gravenhage deelt ons het volgen de mede: Bij de regeling van het verkeer naar de bollenstreek heeft de rijks politie rekening te houden met: e. het bezoek aan de tentoonstel lingsterrein in de „Keukenhof" te Lisse en 2e. het bezichtigen van de bollen velden. In verband hiermede wordt, waar dit mogelijk is, het eenrichtingsver keer gemeden, doch waar mogelijk en doelmatig, voor motorrijtuigen, toegepast. De Rijksweg 8 van Haarlem door de gemeenten Hillegom, ILisse en Sassenheim kan in beide richtingen bereden worden, behalve in de be bouwde kommen van deze drje ge- menten. In Hillegom en Lisse is dit moge lijk door de nagenoeg evenwijdig lopende straten in deze bebouwde kommen, doch daar dit in Sassen heim nog niet mogelijk is, wordt het verkeer naar het Zuiden door het dorp gevoerd, terwijl het ver boden wordt bij het viaduct bij de lakfabriek, van de Rijksweg 4, Sas senheim binnen te rijden. Het ver keer naar de bollenstreek komende van den Haag dient door te rijden naar het viaduct jachthaven vóór De Kaag en hier, langs de provin ciale weg, naar Sassenheim af te buigen. De duinweg van De Zilk naar Noordwijkerliout mag, van de Delf- weg af, alleen in Zuidelijke richting bereden worden. H'et verkeer naar de „Keukenhof" komende uit Hillegom, volgt de V eenen burgerlaan. Het verkeer dat uit het Zuiden komt, rijdt langs de daarvoor aan gewezen straten door Lisse en volgt van de rijksweg 8 de Veldhorst- straat en zo nodig, de Zwartelaan. Het Israëlische ministerie van Landbouw heeft een vierjarenplan voor de teelt en export van bloem bollen Aan het eind van deze vier jarige periode hoopt de regering de .uitvoer van..bloembollen op een kwart millioen Israëlische ponden per jaar te brengen. Het areaal bloembollen bedraagt thans circa 1000 dunaams (1 dunam is 0.1 ha), die een. jaarlijkse opbrengst geven van I£ 100.000. Het areaal zal wor den uitgebreid tot 2.000 dunams. Onder het hoofd „Alarmerend ge brek aan alarmerends" schrijft „De Tijd", dat de verkiezingen van Woensdag zich hebben gekenmerkt door een duidelijk waarneembare lusteloosheid, die men zeker niet ge heel en al uit het slechte, winterse weer kan verklaren. Na betoogd te hebben, dat de K.V.P. tevreden mag zijn, doch geen reden heeft om zich overwinnaar te voelen, vervolgt het blad: Meer berusting dan rustige overtuiging. De stabiliteit in ons politieke, le ven, door deze verkiezingen weer eens aan de dag getreden, kan ons maar matig bekoren. Zij gaat met een rust gepaard, die, naar ons idee, al te veel gemeen heeft met de rust van het graf. Zij lijkt ons voor een deel niet zo zeer voort te komen uit een rustige overtuiging als wel uit berusting. Wij hopen van harte, dat wij het verkeerd zien Wij vrezen, dat wij het goed zien. Een vraag, die bij ons tengevol ge van een en ander rijst, is deze, of er wel voldoende aandacht be steed wordt aan de vorming van het inzicht in het wezen van het doel der politiek; het algemeen welzijn. Zouden snipper-partijen als die thans weer volkomen nut teloos afbreuk hebben gedaan aan de partij, die alleen maar bij mach te is onze overtuiging in het poli tieke leven tot gelding te brengen zouden zulke snipperpartijen ontsraan zijn bij een behoorlijk in zicht in het wezen van het alge meen welzijn? Zien velen het al gemeen welzijn niet als een optel som van groepste'angen en werkt de politiek, zoals zij feitelijk ge voerd wordt, dit niet in de hand? Het blad besluit met de waarschu wing, dat de communisten met een percentage van 6.8% nog altijd een minderheid is, die men niet mag on derschatten. De Maasbode meent, dat de uitslag giobaal beschouwd,- een reprise kan heten van dè Kam er-verkiezingen in 1948 voor zo ver hij de twee voor naamste tendenzen van genoemde stembus nog eens accentueert. Na de verschuivingen naar C.H.U. en V.V.D. te hebben geconstateerd, tekent het blad de situatie der twee grootste partijen: Geen vrede met de situatie. Wat de P. v. d. A. aangaat, zij heeft over het geheel genomen niet slech' geboerd, al gingen haar stem busverwachtingen over aanzienlij ke vooruitgang niet in vervulling. Hier en daar, vooral in de grote steden, kwam zi met winst uit de bus. ook op het industriële platte land verbeterde zij haar positie. Over'het algemeen zou mén kun nen zeggen dat c'e teruggang waar tegen zij gestadig te kampen had min of meer tot stilstand is geko men. Zij heeft nóchtans alles bijeen 1 zetel verloren. Haar percentage daalde 1/10 vergeleken bij '46 en steeg'1/10 vergeleken bij '48. Stabilisatie lijkt ook tenslotte het beeld van de K. V. P. te vertonen, in welker cijfers ".wij steeds minder verdisconteerd vinden het natuur lijke accres van de "Katholieke stemmen. Zij had als een der par tijen waarop de huidige regering zij het niet officieel steunt, veel tegenwind op të vangen en wij mogen ons niet ontveinzen dat de dissidenten-partij en die aan haar stemmencijfer knabbelen hier en daar een procentuele teruggang en meer teweeg brachten. En verder: Ondanks alle strubbeling boekte de K. V. P. toch een winstzetel; haar percentage steeg met 2/10. Dit armetierige breukcijfertje spreekt boekdelen^ "Voor het „vertro'uwvör "beraad" onder het katholieke kiezersvolk lijkt dan ook de tijd-te.nijpen, wil men voorkomen dat erger stukken worden gemaakt. ~Mè"t de~situatie van het ogenblik; kanmen dunkt ons geen vrede nemen. - Behoorlijk steun vöör 'zltfend kabinet. Het Alg. Handelsblad leest uit de verkiezingen', dat ons" volk Het meest gevoelt voor een gematigde midden koers. Verheugend noemt het blad de winst van de V. V. D. en het con cludeert: Gezien onder de hoek der lands- politiek blijkt het coalitie-kabinet op brede basis, dat thans aan het bewind is, behoorlijke steun te vin den bij het electoraat. En het is merkwaardig, dat met name de A.R.-partij met haar zeer gepro nonceerde oppositie tegen de re- geringspolitiek, vergeleken bij de uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer, een verlies heeft geleden, dat haar in het college stellig op één zetel zou komen te staan. Ligt hierin een aanwijzing, dat het kiezerscorps eendrachtige samenwerking van alle partijen, die zich op waarlijk democratisch standpunt stellen, als de beste op lossing beschouwt voor het lands bestuur? Slechds de Kamer-verkie zingen van 1952 kunnen hierover volledig uitsluitsel geven. Rotsen In de branding. De Nieuwe Rott. Courant. De achteruitgang van de communisten ir de grootste steden blijft, vergele ken bij de uitslag van de raadsver kiezingen van verleden jaar, onbe vredigend. Het blad komt in zijn al gemene beschouwing tot de volgende 'slotsom: Óp de constellatie van de lands- poljtiek kan "deze verkiezing, nu belangrijke verschuivingen zich biet hébben voorgedaan, ook indi rect geen invloed uitoefenen. Met name niet wat de grondslag van de tegenwoordige regeringsformatie betreft. Men kan, gelet op de be langrijke staatkundige gebeurtenis sen vari. .verleden jaar, in het uit blijven van grote veranderingen een bewijs van de politieke apathie van o.ns völk zien. Men kan echter ook een vergelijking maken met de politieke toestand in andere de mocratische landen en dan tot de slotsom komen, dat, op de grond- •-«lag'van een uit hét Nederlandse volkskarakter voortvloeiende ver scheidenheid van beginselen, zich krachtige politieke kernen hebben gevormd, die als rotsen in de poli tieke branding staan en die ons politièke bestel stabiliteit verschaf fen. Verleide zieltjes. Het Vrije Volk besluit zijn cijfer en percentage-beschouwing met de opmerking: De V. V. D. heeft met de vul- -gaire belastingtruc natuurlijk heel wat zieltjes verleid. Waarschijnlijk toch. minder dan men zich heeft voorgesteld. Een winst van twaalf .zetels op 37 is veel, maar vergele ken met 1948 is de winst maar een 'half^proe'ëiit en in tal van gemeen- tèni is "de V. V D., in vergelijking .met de raadsverkiezingen van 1949, achteruitgegaan. In het algemeen leveren ook deze verkiezingen een verdere verschui ving naar rechts op, een verschui ving, dié sihds 1949 echter weinig 'betékent. "Daartegenover staat 'in belangrijke dee: van het land een .krachtig socialistisch herstel, dat de zwakke provincies tot navolging moge prikkelen. Veel wijsheid gevergd. De Nieuwe Leidse Courant geeft als voornaamste indruk weer. dat er zon der twijfel een verschuiving is naar de rechtse richting, welke echter voor de A.R. partij is blijven steken. Het zetelverlies van de .communis ten heeft geen zete'winst voor de P. v. d. A. opgeleverd, waaruit het blad de gevolgtrekking maakt: Dat betekent dus, dat de P. v. d. A. in rechtse richting heeft verlo ren, wat ze van de communisten heeft gewonnen. Dat betekent weer een radicalisering van de P. v. d. A., welke immers voor de bepaling van haar karakter sterk afhanke lijk is van het karakter harer aan hangers. De winst is gegaan naar V.V.D. en C.H.U., terwijl de K.V.P., ondanks een zetel voor Weiter, nog een zetel won. De verschuiving naar rechts maakt de positie van de P. v. d. A. moeilijker. Naar haar aanhang te oordelen zou zij radi caler moeten worden. Doch het kiezersvolk blijkt op een radicaler socialistischer politiek steeds min der gesteld te zijn. Dat zal van de leiders van de P. v. d. A. veel wijs heid vergen. Het Verkeer Romende van de .Keukenhof" gaat langs de Sta tionsstraat, Delf weg (speciaal voor hen die naar Haarlem gaan) en langs de Van I^ndenweg, daarna Loosterweg tot het „Soldaatje". Hier kan het verkeer zich splitsen naar 3 zijden; rechts naar Noord- wijk; links naar Sassenheim en rechtuit, langs de Jacoba van Beie ren weg naar Voorhout. (Laatstge noemde weg met eenrichtingsver keer). De binnenwegen Westelijk van de rijksweg 8 kunnen slechts in een richting bereden worden, terwijl Oostelijk van deze weg, langs de Kanaalstraat in Lisse en de Meer straat in Hillegom een uitweg is naar de rijksweg AmsterdamDen Haag. Deze regeling geldt alleen voor het verkeer met motorrijtuigen. Wielrijders kunnen de bestaande we gen volgen, doch dienen-zich op be paalde punten te houden aan de aanwijzingen van de politie. HET PACHTEN VAN EEN BOERDERIJ IN DE NOORDOOST POLDER. Op vragen van he< Tweede Kamer lid, de heer Van der Weijden (K.V.P.) betreffende het pachten van een boerderij in de Noord-Oostpolder heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat, mede namens de Minister van Financiën het volgende geant woord: 1. Het is niet te zeggen aan hoeveel gegadigden uit het oude land, die niet in de Noord-Oostpolder hebben ge werkt, gelegenheid zal worden gege ven tot het pachten van een boerde rij in deze polder 2. Aan alle gegadigden worden de eisen gesteld, dat zij met de exploi tatie van een landbouwbedrijf be kend zijn en aan hun nader mede te delen financiële eisen kunnen vol doen. Zij moeten de leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en mogen die van 50 jaar niet hebbëh overschre den. Voorrang hebben slechts: a. De pioniers (zij. die vóór 1 Augustus ten minste 2 jaar hebben geweckt bij het in cultuur brengen van de Noord-Oostpolder. b. De Walcherse boeren. Ten aan zien dus slechts van deze laatste cate gorie speelt de plaats van herkomst een rol. 3. In velband met het bovenstaande verdient het aanbeveling gevarieerde eisen voor minimumleeftijd te stellen. CENTRAAL MELKpROJDUCTEN- BEDRIJF IN- DRENTHE. Onder grote belangstelling, vooral van- de zijde van landbouwend en zuivelbereidend Nederland, is giste ren hi'~Beilenv de nieuwe Domo-fa briek, het centrale melknroducten- bedrijf van de Drenthse Coöp. Zui velfabrieken, geopend. De opening •werd verricht door minister Mans- holt. In Drenthe heeft men de weg bewandeld die tot hét doel: de ver krijging van de beste prijzen voor de zuivelproducten, zou voeren, aldus dé Minister van Landbouw. De Ne derlandse zuivelindustrie zal het voorbeeld van Drenthe moeten vol gen en zich aan de omstandigheden moeten aanpassen. Aanpassen om aan de moeilijkheden die volgens de minister zeker zullen komen het hoofd te kunnen bieden. Minister Mansholt achtte een nauwere inter nationale samenwerking nodig en ook verhoging van de productie door verbetering van de veestapel, waar aan Drenthe zo'n uitnemend voor beeld geeft. Van grote betekenis is ook, aldus de minister, dat Drenthe in staat was om de nieuwe afzet (de levering van t.b.c.-vrije melk) ter hand te nemen, in welke levering spreker een begin zag van een voor ziening van omringende landen. Deze prachtige samenwerking zal leiden tot een sterke positie -in de toe komst. Na een volle dag op dé woelige' zee voor de IJmuidensë .pieren te hebben gelegen is de „Willem Ba- rendsz" tenslotte toch nog Donder dagavond in de IJmuider Noorder- sluis gearriveerd. In de sluizert van IJmuiden spra ken wij kapitein Visser, die o.m. me dedeelde, dat deze laatste reis niet zo fortuinlijk is geweest als de beide voorgaande. Ongeveer 84.000 barrels traan vormen de buit van een reis van ruim een half jaar. CONCERT ENER THEREMINISTE. Muziekliefhebbers te den Haag hebben kennis gemaakt met een elec- tromechanisch muziekinstrument, dat door de Amerikaanse Lucie Bigelow Rosen werd bespeeld. Deze theremi- niste speelde klassiek en modern werk op haar instrument, dat naar de uitvinder professor Theremin is genoemd. Mevrouw. Rosen, die begeleid werd door klavier, hobo en strijk instrumenten vond een aandachtig publiek, dat eerst de indruk had, dat zij stond te dirgeren. Alras echter kwam men tot de ontdek king, dat mevrouw Rosen door haar handbewegingen als het ware „muziek uit de lucht greep". Zij kreeg vaak dankbaar applaus. Sommige bezoekers hebben het concert tijdens de pauze verlaten om dat het geluid van de theremin hen nerveus maakte. Anderen waren zeer enthousiast over deze methode om muziek voort te brengen. fabrieksbrand te deventer. Gistermiddag is te Deventer een groot fabrieksgebouw met inhoud grotendeels door brand verwoest. In het gebouw, staande aan de Tabaks wal, was de meubelfabriek N.V. van de heer G. Kamp gevestigd. Even na drie uur is op de tweede verdieping in een lakkerij brand ontstaan op een tijdstip, dat daar tijdelijk geen personeel aanwezig was. Al gauw sloegen de vlammen, aangewakkerd door de felle wind, naar andere fa- brikslokalen over, ook naar een af deling waar de handelsonderneming „Ruba haar magazijnen en voorra den van technische en huishoudelij ke rubberartikelen had opgeslagen. De twee bovenste verdiepingen van- het gebouw zijn door de brand ver woest, inbegrepen de voorraden, waarbij een kostbare winkelbetim mering, die ter aflevering gereed stond. De houtmaterialen, bekleed- stoffen en dergelijke gingen verlo ren. De Ruba verloor de aanwezige rubber waren ter waarde van circa f 6.000.In de fabriek werkten cir ca twintig arbeiders. Van voortzet ting van het bedrijf zal voorlopig gen sprake kunnen zijn. MELKPRODUCTIE OP VOOR OORLOGS PEIL. In de afgelopen week heeft de Ne derlandse melkwinning met 107.000 ton voor het eerst na de oorlog het productie-peil van 1939 bereikt meldt de „Volkskr.", Het bedrijfschap voor zuivel verwacht eind Mei begin Juni een top-aanvoer van ongeveer 130-000 ton melk. De melkveestapel is ongeveer op vooroorlogse sterkte. De melkpro ductie per koe, die voor 1950 op 3675 kilo geraamd wordt ligt evenals het vetgehalte belangrijk hoger. Het bedrijfschap verwacht een record in de export echter zonder hogere financiële uitkomsten voor de zui- vel-industrie dan vorig jaar, t-oen door droogte in verschillende Euro pese landen vrij hoge prijzen werden gemaakt. JEUGDDIPLOMA'S E.H.B.O. Voor de eerste maal zullen Zater dag 29 April a.s. jeugddiploma's' voor eerste hulp bij ongelukken worden uitgereikt, en wel aan leer lingen van de Rijkskweekschool te Hengelo (O.). Hierbij zullen om. aanwezig zijn de commissaris der koningin in Overijssel en het hoofd bestuur van de vereniging voor E.H.B.O. BEURS BLIJFT LUSTELOOS De beurs verslagen blijven de laat ste weken in dezelfde toon, onbelang rijke affaire, apathie bij het publiek en kleine verschillen. Gisteren is een laagterecord bereikt in de omzet voor 1950. Er werd nauwelijks voor 900.000 gulden nominaal in aandelen verhandeld. De verkiezingsuitslagen, die in vroegere jaren wel degelijk invloed hadden, werden ternauwer nood besproken. De verwachtingen zijn vrijwel uitgekomen en verras singen hebben zich niet voorgedaan. Het koersverloop was dan ook weer onbelangrijk. Na een iets lagere ope ning volgde nog een kleine afbrokke ling en de slotnoteringen lieten merendeels nadelige verschillen zien van 1 a 2 punten. Na een lagere opening herstelde Kon. Olie zich enigzins, als slotno- tering kwam 274 3/4 (275 1/2). Uni levers waren twee punten lager, Phi lips en Aku prijshoudend. De scheep vaartpapieren lagen lui in de markt en waren daardoor een fractie lager. Ook op de staatsfondsenmarkt doen zich de laatste tijd geen ver rassingen voor. Hier blijft de handel eveneens van geringe omvang en zijn de verschillen van dag tot dag le verwaarlozen. Ook de omvang van de orders voor certificaten van Amerikaanse aan delen blijft vrijwel op het zelfde peil, n. 1. ruim 590 stuks totaal. In de koersen kwam weinig verandering. Het agio met New York was van daag iets gemakkelijker. Prolongatie 2 1/4 procent. De verkiezingen van Woens dag hebben voor de Katholieke Volkspartij drie vrouwen in de Pro vinciale Staten gebracht: mevr. de wed. G. SmuldersBeliën in de Sta ten ï^an Noord-Brabant, mevr. J. LuyckxSleijfer in de Staten van Noord-Holland en mej. E. van der Zee in de Gelderse Staten. De 33-jarige dekknecht Frans de Boer uit Wormerveer is gestrui keld over een touw, dat gespannen was over de deklast van de motor dekschuit „Nijverheid", en is over boord gevallen en verdronken. De dekknecht kon niet zwemmen. Met de bouw van een nieuw sta tion te Zutfen zal waarschijnlijk nog dit jaar worden begonnen. In de eerste helft van 1952 hoopt men het in gebruik te kunnen nemen. Reeds heeft de gemeente voorbereidende werkzaamheden laten verrichten voor de bouw. Er is ruimte gemaakt door het slopen van de gebouwen van een gasthuis. Post Grote Beer" bestemd voor uitreiking in de haven /un aankomst moet uiterlijk op 11 Mei in Neder land ter post worden bezorgd. Na 12 kinderen een drieling Twaalf kinderen had het echtpaar OttoRaaijmakers, dat op het ogenblik met een woon wagen in Middelburg verblijft., Daar is thans het dertiende kind geboren. En het was vergezeld van het veertiende en vijftiende. Vader en moeder Otto hebben nu veertien kinderen thuis, want een twintigjarige dochter is getrouwd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2