S)e £eid&e@ou/Ki/irf „Djokja pleegde bedrog ter R.T.C." Zuid-Celebes bij Djokja Hoover wil nieuwe Ver. Naties Australië tegen het communisme Tito keert zich Westwaarts Russen nergens te vinden Malik loopt weg Directeur: C. M. v, HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 28 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11966 Commentaar op de verkiezingen der Prov. Staten Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p..w*, f 1.50 p. mnd., t 4,50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De mening van prot. Gideonse JN een ingezonden stuk in de „New York Times" van Woensdag geeft prof. Harry D. Gideonse,,president van het Broolyn College, een over zicht over de gang van zaken in de controverse tussen unitarisme en fe deralisme in Indonesië sedert de sou vereiniteitsoverdracht. Hij noemt o.a. de R.T.C.-overeenkomst op basis van de federale structuur een opzettelijk bedrog, van Djokja, gepleegd om de gunst te verwerven van Washington en Lake Success, terwijl een federa listische staat nimmer in de bedoe ling van de republikeinen heeft ge legen. Naar de mening van de hoogge- - leerde gaat in Indonesië Djokja op dezelfde wijze te werk als de Rus sen in de Oost-Europeese landen te genover de Katholieke Kerk. Thans is Sultan Hamid gearresteerd op aan klacht van verraad en worden hem allerlei onwaarschijnlijke vergrijpen ten laste gelegd, terwijl in zijn ge vangenschap niemand bij hem wordt toegelaten. Daar het niet mogelijk was, de actie van Westerling aan de Nederlanders in de schoenen te schuiven heeft Djokja besloten, sul tan Hamid tot „zondenbok te ma ken". Volgens de schrijver is de huidige onrust in Oost-Indonesië, waar eerst volmaakte orde heerste, geheel te wijten aan het drijven van Djokja. We zullen, zegt hij, weldra te horen krijgen, dat hét de onweerstaanbare wens van het volk is, om met Djokja te worden verenigd. De Oost-Indone sische leiders zullen worden1 gearres teerd wegens verraad en het be hoeft in het geheel geen verwonde ring te wekken, als we te zijner tijd vernemen, dat ze .,een volledige be kentenis" hebben afgelegd, dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan een grote verscheidenheid van de meest verbluffende vergrijpen. Tegen dit alles bestaat, volgens prof. Gideonse, nu. mede op aan drang van Amerikanen, de Neder landse troepen uit Indonesië wor den teruggetrokken, slechts één mo gelijkheid van weerstand, de-invloed van Washington. Indonesië is in hoge mate afhan kelijk van economische steun door de Verenigde. Staten en willen w.e niet, dat het in Indonesië een grote, chaos wordt, dan moeten we daar hetzelfde doen als we in Korea en Griekenland deden: onze rechtmatige invloed aan wenden voor de liberalisering van de regering, aldus prof. Gideonse. Merkwaardig gevolg van troepenlanding De Zuid-Celebesraad heeft Woens dagavond Zuid-Celebes geprocla meerd tot een provincie van de re publiek Indonesia, los van de negara Oost-Indonesië. De proclamatie was ondertekend door de radja van Goa en Andi Boernahoeddin, karaeng (vorst) van Pangkadjene. De procla matie en een toelichting er op wer den door de radja van Goa uitgespro ken voor Radio Makassar. Woensdagochtend zijn met de hoofdmacht der Apris (het leger der R.I.S.) te Makassar aangekomen ko lonel Wawilarang, overste Warouw èn overste Soeharto, oud-plaatselijk militair commandant van Djokja, die met zijn gehele brigade is geland. Rusland cs uitgesloten Herbert Hoover, ex-president van de Verenigde Staten, he.eft .in een reden te New York aangedrongen, op de opheffing van de organisatie, der Verenigde Naties en de stichting van een nieuwe organisatie, waarvan de communistische landen zouden zijn uitgesloten. Hoover zeide, dat er dringende behoefte bestond aan een ^nieuw verenigd front" tegen „het aanslui pende rode imperialisme". Hij verklaarde, dat de- Verenigde Staten meer en méér alleen kwamen' te staan in'de koude oorlog én voort durend terrein verloren aan. Rusland en zijn bondgenoten. SYMBOLISCHE OVERDRACHT RADIOZENDER Gistermorgen is in de K.R.O.-studio te Hilversum in tegenwoordigheid van Z.Em. kardi naal de Jong op symbolische wijze de bij Philips-N.S.F. gebouwde ra diozender aan het Comité „Anno Santo" overgedragen. Om de maquette van de radiozen der: tweede van links minister van Schaik, naast hem kardinaal de Jong ir. G. F. Furster, directeur der NSF, tweede van rechts mgr. Giobbe en rechts de heer F. Philips. Wet tot verbod der partij ingediend ^^USTRALIë's conservatieve prem ier Robert Menzies heeft gisteren zijn aangekondigde offensief tegen het communisme geopend met het ifïdienen van een wetsvoorstel, dat beoogt: le. De communistische partij te verbieden, 2e. haar bezittingen te onteigenen, 3e. de communisten uit regerings- en de sleutelposities in de vakver enigingen te .bannen. Voor een propvol en ademloos toe luisterend parlement, slechts nu en dan onderbroken door „ssst"-geroep, wanneer een afgevaardigde met zijn voeten schuifeldce hield de premier vier en een half uur lang een fel re quisitoir tegen het communisme, waarin- hij o.m. zei: Het zou een daad van misdadige dwaasheid zijn, wanneer wij ,de revolutionnaire communisten op de sleutelposten in de vitale industrieën zouden laten, zodat zij, ondanks hun geringe nu merieke sterkte, vernietigende resul- faten zouden kunpen bereiken van een omvang, waarop vijf legercorp sen nauwelijks durven hopen." De premier noemde de namen van B-ENtlWEG VERBETERING Sinds er geen paspoort meer nodig is voor het 'verkeer tussen Nederland en België, is het aantal mensen dat eens bij de Beneluxburen- op bezoek gaat, aanzienlijk toegenomen. Verbetering van sommige grenswegen is daar door noodzakelijk geworden. Deze foto toont U de verbeterings werkzaamheden op de weg van Bre da naar Antwerpen, juister nog, pre cies op de grens tussen Wernhout en Wuest wezel. 53 communisten, die thans vrijwel alles te zeggen hebben in dë vak bonden van arbeiders in de sleutel- industrieën, maar op grond van de nieuwe wet, onder bedreiging met vijf jaar gevangenisstraf uit hun pos ten zullen worden verwijderd. Alle voorzorgsmaatregelen waren genomen om voor en tijdens de zit ting communistische ordeverstorin gen te 'voorkomen. Een sterke poli tiemacht was in de stad geconcen treerd en de deuren van het parle mentsgebouw waren op de hoofd poort na gesloten om de communis ten buiten te houden. Men had een speciale pas nodig om er binnen te komen. Hoewel uit alle delen van het land communisten naar Canberra waren getrokken om te demonstre ren, zijn nog geen, berichten over on- luisten binnengekomen. De communistische partijvoorzit ter, Dion, heeft, intussen al laten weten, dat de partijfondsen „goed bewaard" zullen worden, ondanks welke wet op hun confiscatie ook. De partij zal, ongeacht of zij een wet tige status heeft of niet, blijven doorwerken en haar bladen blijven uitgeven, zo verklaarde hij. Nooit sprak hij zó vriendelijk r\E BETREKKINGEN tussen Zuid-Slavië en de Sovjet-Unie worden slechter; de verhouding van Zuid-Slavië tot de Westelijke landen steeds beter. Dit heeft maarschalk Tito gistermiddag in het Zuidslavi- sche parlement verklaard. Tito, die gedurende odrie uur sprak, deelde mee dat de Zuidslavische regering binnenkort een ambassadeur zal benoemen in Griekenland. Hij pleitte' voor bétere betrekkingen met Italië en hij sprak lofprijzend over de „opmerkelijke economische samenwerking" tussen Zuid Slavië en Oostenrijk. In Wenen is men van mening, dat dit de vriendelijkste woorden zijn, die Tito ooit over het Westen heeft gesproken en zijn rede een keerpunt kan worden in de „koude oorlog" op de Balkan. Tito is blijkbaar tot de conclusie geko men, dat hij volledig moe* samenwerken met het Westen en vooral met Griekenland als hij sterk wil staan tegenover de Kominform. Tito verklaarde, dat Zuid-Slavië bereid is met elk land te onderhan delen, dat Zuid-Slavië als even waardige en onafhankelijke staat wil erkennen. Hij spuide een hele reeks minachtende opmerkingen te genover de Sovjet-Unie en de an dere Kominformlanden. Hij her haalde, dat de breuk met de Kom inform definitief is en hij sloot iede- mogelijkheid voor een toenade ring uit. Hij gaf hoog op van de kracht van Zuid-Slavië „Wat wij zelf niet produceren, kunnen wij uit het Westen krijgen", aldus Tito. De Sovjet-Unie heeft steeds ge probeerd Tito tegen Italië, Oosten rijk en Griekenland op te zetten. Daarom worden Tito's uitlatingen van gisteren zo belangrijk geacht. Het lijkt erop, dat Tito heeft beslo ten met Italië tot overeenstemming te komen .over de kwestie-Triest,zo meent men in. Wenen. De betrekkingen met Griekenland zijn steeds slecht geweest om,iat de communistische rebellen in Grie kenland van Zuidslavisch grondge bied uit hebben geopereerd. Gene raal Piastiras, Griekenlands nieuwe ministerpresident, heeft onmiddel lijk na zijn ambtsaanvaarding de Zuidslavische zaakwaarnemer in Athene ontvangen. De Amerikaanse ambassadeur in Belgrado, Allen, onderhandelde intussen met Tito. In Wenen, gelooft men, dat Tito's rede de eerste stap is op weg naar normale betrekkingen tussen Zuid- Slavië en Griekenland. In Londen is men zeer ingenomen met Tito's rede. Men neemt aan, dat de Russen er heftig op zullen rea geren. In sommige kringen koestert men zelfs enige vrees over de, aprd van deze reacties. Sovjet-missie bezet Het Westduitse nieuwsbureau meldt, dat ambtehéren van de Brit se bestuurscommissie de „Sowjët- missie" te Hemer, (Britse zone van Duitsland), hier hebben bezet. De ze missie bëstaat sinds het 1 einde van de oorlog. De Britse, autoritei ten hadden de missie reeds enige .tijd geobserveerd en gingen tot be zetting over toen vastgesteld was, dat de Russen twee dagen geleden vertrokken en nergèn te vinden ■waren. BOTSINGEN TUSSEN ARABIE REN EN SOMALI'S. Volgens berichten uit Mogadisjoe (Italiaans Somaliland), hebben ern stige botsingen zich voorgedaan tus1 sen Arabieren en Somaïi's in ver schillende steden van Italiaans So maliland. Bij een botsing te Baidoa op 23 April, waarbij vuurwapens werden gebruikt, zouden 4 perso nen om het leven zijn gekomen en ongeveer 40 personen verwondin gen opgelopen hebben. Bij een bot sing te Margherita op 25 April tus sen leden van.de Somalische jeugd liga en Arabieren werden twee personen gedood en een aantal ge wond. Ook te Kismayu werden de zelfde dag een aantal personen ge wond bij een treffen tussen Ara bieren en Somali's. Uit ontwapeningscommissie Jakob Malik, de Russische verte genwoordiger bij de Verenigde Na ties, heeft gisteren de vergadering van de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties verlaten uit pro test tegen de aanwezigheid van de Chinese nationalistische gedelegeer de. Dit is de 21ste maal, dat de Rus sische delegatie om deze reden een orgaan van de Verenigde Naties verlaat. De procedure ging op de manier, die thans gebruikelijk geworden is: Malik stelde voor, de Chinese ge delegeerde uit te bannen; bij de stemming bleef hij in de minder heid en daarop verklaarde hij, dat hij de commissie, niet langer kon bijwonen en dat zijn regeringgeen beslissingen zou erkennen, die in zijn afwezigheid zouden worden ge- De gehele Sowj et-Russische dele gatie verliet hierop de zaal. TURKIJE VERWERPT RUSSISCHE VOORSTELLEN De Turkse ambassadeur in de V. Ferdiun Erkin, verklaarde Don derdag, dat Turkije Russisch-Turks 'toezicht op de Dardanellen „defini tief" had verworpen. RESTANTEN DAMESKOUSEN van,4-4tC>95r3.75Ï NU 1.98 Antwerpse staking verloopt Wapens arriveerden te Zeebrugge Ondanks de voortgezette actie van communistische zijde blijkt de stakingsgolf in het Antwerpse ha venkwartier te ebben. In de loop van de namiddag waren gisteren ruim 4 zesduizend havenarbeiders opnieuw aan het werk en de vak bondleiders verwachten, dat Vrijdag het grootste deel der vijftienduizend arbeiders weer zou terugkeren. Reeds in de morgenuren bleek gisteren de terughoudendheid der arbeiders bij de aanwervingsbureaux veel minder sterk dan in de afgelo pen dagen. Reeds na de eerste aan melding waren twee duizend arbei ders naar de losplaatsen gegaan, die ook thans door een sterke politie macht beschermd waren tegen mo gelijke molestaties van stakenden. Bij de tweede aanmelding is het ge tal nog aanzienlijk gestegen ,en in de loop van de middag hebben zich opnieuw ongeveer duizend arbeiders gemeld. In de stad werd door de nog sta kende arbeiders opnieuw een bijeen komst gehouden, waarop ondermeer de eis werd gesteld voor een uitbe taling van de door de staking verloren daggelden. Overigens is alles in de stad en de haven rustig en zonder incidenten verlopen. Inmiddels is de eerste lading wa penen voor de Atlantische Unie gis terochtend te Zeebrugge aan land gebracht zonder dat zich incidenten hebben voorgedaan. Het Britse schip „Empire Doric" arriveerde gisterochtend acht uur te Zeebrugge met een lading van 190 ton wapenen. De havenarbeiders be gonnen terstond met het ontladen en in de namiddaguren was het werk voltooid. De „Empire Doric" is in de loop van de namiddag weer uit Zeebrug ge vertrokken. Aan de haven was een uitgebreide veiligheidsdienst ingericht Levensstandaard van België „België is thanr op economisch ge bied het meest vrije land van Europa en het voert een levensstandaard, die tien procent hoger is, dan die van vóór de oorlog", zo constateerde de Leuvense hoogleraar Baudhuin gis teren in een rede, uitgesproken tij dens een noenmaal van de Belgische industrie- en handelsvereniging. Prof. Baudhuin zeide, dat deze ver hoogde levensstandaard mogelijk is gemaakt door de stijging der indus triële productie tot 25 procent boven het peil van voor de oorlog. Baud huin is van mening, dat het prijspeil een normale stand heeft bereikt, of in elk geval spoedig als genormali seerd zal kunnen gelden. Een hand having van het huidige verhoogde loonpeil zou, volgens hem, slechts verzekerd kunnen worden door een toereikende productie. Prof. Baud huin wees erop, dat de Belgische be talingsbalans in 1949 een overschot liet van zes milliard francs, zonder dat een politiek van versobering be hoefde te worden ingevoerd. Hij zag in dit resultaat van de politiek der laatste vijf jaren „een treffende be vestiging van de beginselen van het economisch liberalisme". Prof. Baud huin sprak de overtuiging uit, dat de met Benelux bereikte resultaten totdusverre bevredigend zijn. Britse kleurstoffen ontmoeten concurrentie HET WIEL VAN DE „PRIVATEER" Het vliegtuigwiel, dat dezer da gen in de Oostzee is gevonden, is inderdaad van een „Privateer", zo bevestigde thans ook de directeur van de fabriek te Buffalo in de Verenigde Staten. Kapitein-luitenant ter zee Her- melin van de Zweedse vlootstaf verklaarde, dat de vondst van het wiel erop duidt, dat het vliegtuig ongeveer 60 km ten Westen van de Lithause haven Polanga in zee ge stort moet zijn. Dit is 28 mijl bui ten het 12-mijllimiet, ^dat de Rus sen als de grens van hun territoria le wateren beschouwen. Aan de Zuidkust van Denemar ken heeft men ook nog twee vlie- gerspakken en een rubber broek gevonden, waarvan men aanneemt, dat zij afkomstig zijn van de ver miste Amerikaanse „Privateer". DUITSE HEFFING OP NED. EIEREN West-Duitsland, dat reeds aange kondigd heeft op 1 Mei op verschil lende producten uit ons land heffin gen te zullen leggen, blijkt daarbij ook de, Nederlandse eieren te heb ben'belast, namelijk 40 R.M. per 100 kg, hetgeen neerkomt op 13 cent per ei. De Britse kleurstoffenindustrie heeft een nieuwe waarschuwing te gen de bedreiging van de zijde der Japanse en Duitse concurrentie doen horen. De president van de „British Paints" zegt in het jaarver slag van deze maatschappij: „Ge durende vijf jaren waren wij zo goed als alleen op de internationa le markten. Thans moeten wij het hoofd bieden aan een hevige con currentie van een aantal landen, waarbij zich onze vroegere vijanden bevinden. De oorzaak van deze con currentie is, dat de arbeiders van die landen' zich met lagere lonen dan de onze tevreden stellen. Wan neer onze werkleiden niet bereid zijn lange rte werken, zullen wij niet in staat zijn de concurrentie vol te houden." Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 3 Mei geen audiëntie verlenen. Ko-'i'ie.ttj.t... Waar geen zelfverloochening s ook geen ware grootheid.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1