S)e CaidóeSoti/tant Churchil speelt „kat en muis" De tyrannische macht van het communisme Alarmerende verklaring van Acheson Van Zeeland te Brussel teruggekeerd De liquidatie van O.-Indonesië De storm! Een laatste appèl K.V.P.-lijst 2 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 25 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11963 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 035 p» w., f 1.50 p. tnnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Trumau ontvouwt Amerikaans program r\E STRIJD TEGEN HET COMMUNISME zal over de gehele wereld onverminderd worden voortgezet, kondigde president Truman gis teren in een radio-rede te Washington aan. Er is op het ogenblik op de wereld een tyrannieke macht, die het recht, zoals wij het kennen, niet aanvaardt. Het is een macht, die geest en' lichaam verplettert en die door agressie en valse beloften van vrijheid en economische zekerheid zichzelf probeert uit te breiden. Waar deze macht gevoeld wordt, bestaat geen vrijheid van spreken, geen vrijheid van godsdienst, zelfs geen vrijheid van gedachte. De staat is daar de op permachtige, die over woorden en handelingen van de mens beslist. De menselijke waardigheid en de menselijke vrijheid zijn er inhoudloze begrippen. Tegenover deze tyrannieke macht, die wij kennen als 't communisme hebben de Verenigde Staten een po sitief programma gesteld, aldus Truman, die sprak tijdens een di ner van een juristenvereniging. De aanval van de Amerikaanse rege ring op het communistisch imperia lisme, dat in en uit het buitenland dreigt, verloopt volgens een drie voudig plan: 1. Versterking van de eigen de fensie en bieden van nulp aan de vrije landen van de wereld om gezamenlijk weerstand te bieden aan de communistische 2. Verbetering van de democra tie om te bewijzen, dat het de mocratische regeringsbestel het beste is, dat de geschiedenis heeft opgeleverd. 3, Bestrijding van de communis tische ondergrondse actie, waar deze zich ook voordoet op rus tige en krachtdadige wijze, binnen het kader van de de mocratische vrijheden. Het kruitvat Berlijn Een der belangrijkste woordvoer, ders-van de Amerikaanse regering de „New York Herald Tribune" zegt het maar ronduit: het was Dean Acheson, de minister van buitenland se zaken heeft op een persbijeen komst te Washington verklaard, dat de volgende maand te Berlijn tussen de strijdkrachten der Westelijke ge allieerden en de door de Sowjet ge steunde Duitse communisten een ge vecht met tanks en kanonnen zou kunnen uitbreken. Hij doelde op de komende Pinkster-demonstratie te Berlijn, waar hij „de eerstvolgende belangrijke wereldontwikkeling" ver wachtte en de gebeurtenissen „een onheilsoellende richting' 'opgingen. David Lawrence, die deze persconfe rentie bijwoonde, schrijft in „United States News" onder meer, dat de vol gende maand oorlog tussen de V.S. en de Sowjet-Uriie zou kunnen uit breken. indien de Sowjets bij deze gelegenheid tot daden van geweld zouden willen overgaan". Extra troepen ei. wapens van de Westelijke geallieerden zijn nodig i.v.m. de communistische Pink stermars op 28 Mei. aldus schrijft de „New York Times". Tot-de wapenen behoren lichte tanks, aldus het blad. dat een „gezaghebbende bron" aan haalt. Er is een uitgebreid plan gereed, zowel op militair als op propaganda- gebied, aldus het blad. HET PALEIS TE LAEKEN Bin nenkort keert koning Leopold voor een verblijf van 18 dagen naar Bel gië terug, in welke tijd hij zijn prerogatieven tijdelijk aan prins Boudewijn zal overdragen. Daarna zal de koning in vrijwillige balling schap gaan. Het paleis te Laeken, dat in verband met deze kwestie in de naaste toekomst in de publieke belangstelling zal komen te, staan. Wij zullen geen Gestapo-achtige geheime politie vormen, ons volk niet voorschrijven wat het lezen, zeggen en denken moet en geen rechts totalitair land scheppen, om de linkse totalitaire dreiging te weerstaan. Wij zullen de menselij ke rechten eerbiedigen en oude, met moeite bevochten vrijheden in ere houden. Indien wij allen pal staan voor onze democratische idea len, zal het communisme nooit een ernstige bedreiging vormen. Churchill probeert het nog eens Morgen critieke dag voor Labour Winston Churchill heeft gister avond in het Lagerhuis aangekondigd dat de conservatieven Woensdag te gen twee belangrijke punten van de Britse begroting zullen stemmen, namelijk tegen de verhoging van de benzinebelasting en tegen de voorge stelde belasting op de aankoopprijs van luxe-auto's en vrachtwagens Een nederlaag van de regering bij een van deze beide stemmingen zal het aftreden van d~ regering en nieu we verkiezingen tot gevolg hebben. Woensdag zullen, dan ook. naar men verwacht, behalve de werkelijk zie ken, aPe leden aanwezig zyn. Men verwacht in Labour-kringen niét dat dé regering Woensdag een nederlaag zal lijden. Men wijst er verder op, dat het moment voor een regeringscrisis wel uitermate slecht zou zijn gekozen, daar in Mei de zeer belangrijke besprekingen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Drie zullen wor den gehouden. Het is nauwelijks denkbaar dat deze besprekingen kun nen doorgaan wanneer Engeland midden in een verkiezingscampagne zit en eigenlijk geen regering heeft. MINISTER STIKKER BEZOCHT DE PAUS. De Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft een bezoek ge bracht aan Z. H. Paus Pius XII. In het midden, na het bezoek aan de Paus, mr. Stikker, rechts van nem graaf Giovanni Gnenzi, een lid van het pauselijke gevolg. Rechts en links de Zwitserse erewacht in het Vaticaan. Godsdienstvrijheid in O.-Duitsland Nu ook Protestants protest Na lang aarzelen heeft ook de Pro testantse Kerk in Duitsland de min of meer neutrale houding, die zij tot dusver tegenover de volksdemocrati- sche regering van Oost-Duitsland had aangenomen, laten varen en- in een herderlijke brief met klem ge protesteerd tegen de anti-godsdiensti ge maatregelen, die door de rode machthebbers tn de laatste tijd Zijn genomen. Dit herderlijke schrijven, dat door de „Evangelischer Landes- bisschof", dr. Otto Dibelius en de ove rige leiders der Duitse Protestanten is ondertekend, werd Zondag, 23 April, in alle Protestantse Kerken van de Oost-Duitse landen Branden burg, Saksen en Mecklenburg van de preestoel voorgelezen. In de beide andere landen van de. Sovjet-Russi sche bezettingszone, Thüringen en Anhalt, kon de voorlezing bijtijds door de rode autoriteiten worden be let. OOK IN ROEMENIë EEN PSEUDO-K.A. De Roemeense communisten doen op het ogenblik pogingen om evenals in Tsjecho-Slowakije een pseu^o- Katholieke Actie op te richten. Zij misbruiken daarvoor de namen van enige priesters, wier instemming zij voorgeven te hebben verkregen. De Belgische koningskwestie 'J'ENZIJ DE AUDIëNTIE van kabinetsformateur Paul van Zeeland bij koning Leopold te Pregny nieuwe gezichtspunten heeft opgeleverd, is het waarschijnlijk, dat het parlem ent zal worden -ontbonden. Van Zee land bewaart tegenover de journalisten een volstrekt stilzwijgen over zijn onderhoud met de koning. Hij is vanochtend te Brussel teruggekeerd. Het resultaat van zijn besprekingen zal hij dan melden aan prins-regent Ka- rel en aan de „ronde tafelconferentie" van de katholieke, liberale en socia listische partij. Daarna zou een communiqué worden gepubliceerd. De mogelijkheid van een accoord tot oplossing van de koningskwestie, welke de drie partijen kan bevredi gen, lijkt verder verwijderd dan ooit. Het nationaal comité van de C.V. P. heeft naar verluidt Maandagmid dag opnieuw de politieke toestand besproken. De leden zouden besloten hebben het standpunt te handhaven, dat de C.V.P. in de koningskwestie geen verdere concessies kan doen. De C.V.P. zal geen steun verlenen aan een regering, die koning Leopold verplicht het land te verlaten, nadat hij zijn prerogatieven tijdelijk heeft overgedragen aan zijn zoon, prins Boudewijn. De „Gazet van Antwerpen", die de stem der Vlaamse koningsgezinden vertolkt, heeft de oplossing van de koningskwestie zoals die nu wordt nagestreefd, vandaag bij voorbaat be stempeld als een onbevredigende re geling die „geen vrede zal brengen in de gekrenkte gemoederen". Er is vol gens dit blad „een zekere dosis gal genhumor voor nodig om de oplos sing waar men heen gaat, werkelijk nationaal te noemen". Orde-maatregelen getroffen In de Antwerpse haven De burgemeester van Antwerpen heeft, na de ongeregeldheden, die daar Maandagochtend hebben plaats gevonden bij de werving van haven arbeiders, ordemaatregelen uitgevaar digd. die tot nader order zullen gel den. Tegen het einde der week wordt te Antwerpen het eerste Amerikaan se schip met wapenen verwacht. De burgemeester der stad heeft samen scholingen van meer dan vijf perso nen op openbare wegen in de gehele stad verboden. Aan de politie is op dracht gegeven voor een strikte in achtneming van het verbod te waken. Men hoopte de aanwerving van ar beiders, die Maandag door het optre den van communistische betogers werd afgebroken, Dinsdagmorgen op normale wijze te kunnen voortzetten. KARDINAAL MINDSZENTY NOG IN BOEDAPEST? Een Hongaarse priester, die zich momenteel in Wenen bevindt, heeft verklaard, aldus bericht de Ro meinse correspondent van het K. N. P., dat kardinaal Mindszenty nog steeds in een gevangenis bevindt op de Oostelijke oever van de Donau in de onmiddellijke nabijheid van Boe dapest. Volgens dezelfde priester zou de kardinaal nog enige dagen gele den bezoek hebben gehad van zijn moeder, die haar zoon zowel in gees telijk als in lichamelijk opzicht in veel betere conditie had aangetrof fen. De Hongaarse priester voegde er nog aan toe, dat de berichten over een deportatie van de kardinaal naar Rusland van alle waarheid zijn ont bloot. Regering moet aftreden Door het parlement van Oost-Indo- nesië is vandaag een motie aangeno men, waarin het aftreden van de re gering van O.-Indonesië wordt ver langd. De minister-president, ir. P. D. Dia pari. deelde mede, dat de regering zal handelen overeenkomstig de be- süssihg van het parlement. Later deelde ir. Diapari aan Aneta mede, dat zijn regering direct haar mandaat ter beschikking van presi dent Sukawati zal stellen. Handgeklap zowel van de geheel gevulde publieke als van de ambte lijke tribune volgde op de beslissing van het parlemént. Ir' rssen bericht de correspondent van Aneta te Bone, dat ook aldaar thans troepen van de Apris (het leger der R.I.S. zijn aangekomen. VERWILDERDE JAPANNER OP NIEUW GUINEA. Dezer dagen werd op het eiland Noemfoer bij Nieuw Guinea een Ja panner gevangen genomen, die zich sedert ruim 5 jaar in het oerwoud verborgen heeft weten te houden. Deze Japanner, een gewezen chauf feur van een vrachtauto, werd door de Papoea-bevolking betrapt, toen hij bezig was, in de groentetuinen knol gewassen te stelen, waarop op hem een wilde jacht werd geopend. De Papoea's trachten hem te stenigen en wondden hem met een mes in de rug. Nadat de plaatselijke burgerlijke autoriteiten waren gewaarschuwd werd de Japanner, die geheel was verwilderd, met een vliegboot van de marine-luchtvaartdienst overge bracht naar het eiland Biak, waar hij in het ziekenhuis moest worden op genomen. Het bleek, dat hij zich al die jaren had gevoed met rauwe slan gen, die op Noemfoer veelvuldig voorkomen, terwi.il hij bij tijd en wijle zijn slag sloeg in de tuinen der be volking, hetgeen hem tenslotte nood lottig werd. Nadat hij zal zijn hersteld zal hij worden overgedragen aan de leger-autoriteiten te Hollandia, die een beslissing zullen nemen over zijn eventuele terugzending naar Japan. PERSONEEL VAN „MULTIFILM" GEARRESTEERD. De heren V. E. Mol, assistent pro ductieleider van „Multifilm" belast met de vervaardiging van het jour naal „Wordende Wereld" en A. H. Denninghof Stelling, productieleider van de speelfilmafdeling dier onder neming, zijn Maandagavond te hun nen huizen te Djakarta gearresteerd Bij „Multifilm" te Djakarta is de re den van deze arrestatie niet bekend. Een woordvoerder van de militaire gouverneur te Djakarta heeft geen bijzonderheden medegedeeld. WESTERLING WORDT NOG VASTGEHOUDEN. De Britse regering houdt Wester ling nog te Singapore vast, omdat zij hem als „een gevaarlijk type" be schouwt; zij wacht op mogelijke stappen van de Indonesische regering tot uitlevering, zo werd in officiële kringen verklaard. Hieraan werd toegevoegd, dat er echter een tijds limiet voor zijn detentie bestond op grond van de nood-ordonnanties, waarna hij gedeporteerd zou worden. Autoriteiten hebben verklaard, dat de Engelse ambassadeur in Djakarta de Indonesische regering had mede gedeeld, dat de autoriteiten te Singa pore bereid waren de motieven voor de uitlevering van Westerling volgens het Engels-Nederlandse uitleverings- tractaat te vernemen. Indonesië verklaarde, dat het voor nemens is een verzoek tot uitlevering te doen, doch tot heden is geen ver zoek daartoe in Singapore ontvangen MOORD OP EEN COMMANDANT ONDERNEMINGSWACHT Zaterdagnacht werd de comman dant der ondernemingswacht van de suikerfabriek „Tjandi" door rampokkers vermoord. De comman dant maakte een ronde over het fabrieksterrein en ontdekte bij een suikergudang, dat rampokkers bezig waren hun slag te slaan. Een hunner schoot de commandant van achteren neer. Nadat alarm was gemaakt, stel den leden van de mobiele brigade der T N. I. een onderzoek in, dat ech ter vruchteloos bleef. CIRCUS-LEEUWEN DODEN MEISJE. Twee circus-leeuwen zijn gisteren bij Baden-Baden uit hun kooi ont snapt en hebben een 20-jarig Duits meisje gedood, dat met een vriend in de omgeving van het circus liep te wandelen. Eén der circus-employé's is gear resteerd onder verdenking uit wraak de kooi te hebben geopend, omdat hij kort te voren ontslagen was. M ij neo legger ging aan de haal Behalve in Vlissipgen is gisteravond ook in Hoek van Holland de loods- dienst gestaakt. Zelfs de loqdsdienst in de Berghaven aldaar werkte niet meer, iéts dat maar zelden gebeurt. Van een van de mijnenvegers, die in de haven van Scheveningen liggen, zijn de ankers .doorgeslipt. Het schip is echter niet op drift geraakt. Eigenaars van strandtenten op het Scheveriingse strand gingen aan het werk om hun eigendommen tegen de storm te beveiligen. Bij de Palacestraat te Scheveningen stonden enige café-terrasjes onder water. Een schutting voor het pand Grote Markt 13 te den Haag, dat verbouwd wordt, is omgevallen. Enige voorbij gangers werden getroffen en twee hunner moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Bemanning op stap schip aan de haal. De mijnenlegger Douwe Aukes is gisteravond op zijn eentje in de felle Noord-Wester storm aan de haal ge gaan in de Oude Haven van Scheve ningen, zo luiden latere berichten. Vrijwel de gehele bemanning was op dat ogenblik de gast van een Sche- veningse reder, die een gezellige avond aanbood. Het verlaten schip, dat. voor anker lag heeft zichzelf waarschijnlijk ook een beetje willen vermaken en tolde plotseling in de haven rond. Onmid dellijk werd groot alarm gemaakt en met een motorsloep heeft men de mijnenlegger, die op het ogenblik als werkschip voor de mijnenvegers aan de kust dienst doet, weer te pakken gekregen. Het heeft ruim een uur geduurd, voordat de Douwe Aukes weer ste vig verankerd op zijn plaats lag. Langs de kust was de zee zeer hoog. Tijdens de vloed werden de theehuisjes te Scheveningen, die voor het komende seizoen reeds langs het strand zijn gebouwd, ernstig be dreigd. In veel tenten stond het water al op de vloeren en hier en daar dreef meubilair rond. Gelukkig is de scha de vrij klein gebleven doordat de eb tijdig als reddende engel optrad. De wind was zo fel, dat schuim vermengd met zand tientallen meters hoog door de lucht suisde en de vele belangstellenden, die de kokende zee gade sloegen, drijfnat en vuil maakte Scheepje gezonken in Noordzeekanaal Als gevolg van het stormachtige weer is vannacht om kwart voor één in het Noordzeekanaal ter hoogte van de Velser spoorbrug een ongeveer 50 ton metend binnenvaartuig gezonken, dat op weg was van Beverwijk naar Amsterdam. De schipper kon zich nog bijtijds in veiligheid stellen. VEE UIT GRONINGEN NAAR ISRAëL. Maandag zijn 80 koeien bestemd voor Israël in Groningen op trans port gesteld naar Rotterdam Heden worden deze koeien, 50 uit Gro ningen, en 30 uit Friesland, ver scheept naar Haïfa. Als veeverzor gers gaan drie Groningers mee. PROV. STATENVERKIEZING Morgen is het dan zover. De ver kiezingsdag voor de Provinciale Sta ten, daarmee de verkiezing voor de Eerste Kamer. Het is beslist foutief te menen, dat deze verkiezing zo belangrijk niet is. Inderdaad, Gemeenteraad en Twee de Kamer staan wat dichter bij ons. het „zegt" ons meer, maar toch is een goed provinciaal bestuur van zeer grote betekenis. Voor stedeling en dorpsbewoner is het van belang nog eens even na te gaan wat voor zorgen de provincie met zich brengt. Op economisch gebied een doeltref fende zorg voor onze cultuurgronden en voor de groeiende steden; een uit meten van belangen van boeren en tuinders en kwekers en van de dui zenden in de steden. Op sociaal gebied geordende maat schappelijke zorg, in nauw samen gaan met particulier initiatief; goede gezondheidszorg met krachtige stimu lering van het Kruiswerk. Op cultureel gebied het bewaren van het eigene in bepaalde, streken; daarnaast een zodanige volksontwik keling, dat stedeling en plattelander elkaar begrijpen en waarderen. Op deze en andere terreinen heeft de provincie veel „in de melk te brokkelen". En in dat provinciaal bestuur plaat sen wij onze eigen mensen, de men sen wie wij ons vertrouwen geven om zowel krachtig als goed mede te besturen. Wij appeleren aan het verstand en het hart; een laatste appèl aan alle katholieke kiezers en kiezeressen, om morgen hun stem uit te brengen op de candidatenlijst van de Katholieke Ven kspartij. Kiest no. 1 van lijst 2. Weest alleen paraat Stelt allen de daad. PRINS BERNHARD NAAR DE VERENIGDE STATEN. Z. K. H. Prins Bernhard zal op 1 Mei aanstaande met het lijnvliegtuig van de K.L.M. naar New York vlie gen om op 5 Mei de „Holland Fair", de grote Nederlandse export-tentoon stelling, die in Philadelphia wordt ge houden, te openen. Zoals bekend nodigde de directeur van de Gimbel-warenhuizén, waarin de tentoonstelling wordt ingericht, de prins tijdens diens bezoek aan de Verenigde Staten uit, de officiële ope ning te willen verrichten. DE AARDAPPEL-PRIJZEN. De Stichting van de Landbouw heeft verklaard voldaan te zijn over de publicatie van de minister van Landbouw inzake de dure aardappe len. De boer, aldus deze Stichting, vraagt zich met verbazing af hoe men de consument zoveel kan laten beta len voor een product, dat hij tegen een redelijke prijs ter beschikking stelt. LIFT IN DIENST VAN RESTAU- RATSE WERKZAAMHEDEN GE STELD. Het valt niet mee al het materiaal, benodigd voor de restau ratie van een toren, langs de trap pen omhoog te brengen. Daarom heeft men voor de restauratiewerk zaamheden aan de grote Lieve Vrouwetoren te Breda aan de bui tenkant van de toren een speciale lift van ongeveer 75 meter hoogte geconstrueerd, waarmee het mate riaal aan- en afgevoerd kan wor den. KoAfL&ttje... Wie het voorrecht heeft, katholiek te zijn, maar niet leeft volgens zijn geloof, is daardoor alleen reeds een ergernis voor zijn dwalende broeders Mgr. dr. G. van Nooft.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1