NIEUWS UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS Leidse kath. verkenners vierden St. Jorisfeest MAANDAG 24 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 BOSKOOP T.b.c.-bestrijding. Onder auspi ciën van het pl. comité tot bestrijding der tuberculose gaf de toneel-vereni ging „De zwakke tot steun" Zater dagavond haar jaarlijkse uitvoering ten bate van de t.b.c.-bestrijding. Op gevoerd werd het blijspel „Zonne brand en Blaren", een zoet-zure strandidylle, welke ondanks het gure voorjaarsweer gedachten aan de ko mende zomer opwekte. Het was ech ter te. betreuren, dat zo weinigen aan de oproep van het comité gehoor hadden gegeven om door hun aanwe zigheid te genieten van het bekende goede spel van de toneelvereniging en tegelijkertijd het doel te steunen. Dat de kosten daardoor aanmerkelijk stijgen behoeft geen verwondering te wekken. Het is voor Boskoop nu een maal erg moeilijk het juiste tijdstip voor een uitvoering te vinden, gezien het vele overwerk in het voorjaar. HAZERSWOUDE Doordat de Hoofdstraten in het Dorp alhier .electrisch worden ver licht, zijn de gaslantaarns komen te vervallen. Deze worden nu geplaatst in stegen, sloppen en poorten, zoals in de Spekpoort, op den Dam enz, Voor de bewoners van dit dorp deelte is dit een ware uitkomst, WOUBRUGGE Geboren: Gerard z. van A. Kempeneer en N. C. Verhagen. Getrouwd: Gerardus Petrus van eter Voorn 25 j. en Güsberta Wilhel- mina van der Geest 23 j. Overleden: T. L. Overmeer 70 j., (overl. te Leiden). ZOETERWOUDE AFSCHEID PATER BOSMAN. De weleerw heer J. Bosman, Kruis heer, zoon van de parochie van de H. Kruisverheffing, enige maanden geleden, na een zeer verdienstelijke volbrachte taak als aalmoezenier uit Indonesië teruggekeerd, gaat deze week met ,,de Oranje" wegr naaf Java om als missionaris te gaan wer ken in de missie van de Kruisheren. De Kruisherenparochie heeft in alle opzichten spontaan met deze priester meegeleefd en tot slot zijn Zaterdag de jongeren en Zondag avond de ouderen in het Jeugdhuis bijeengekomen om hartelijk afscheid te nemen. De jongelui hadden spe ciaal voor deze bijeenkomsten een toneelgroep gevormd en afgewisseld door de vrolijke muziek van de Gi- moac's wefden twee één-acteurs op gevoerd: ..Hoe Peerke Kustermans toch nog in de hemel kwam" en „De Woesteling". Met dit zeer te prijzen toneelspel hebben de aanwezigen zich kostelijk geamuseerd. De voorzitter van de K. A.. de heer H. A. Friebel, had de leiding van deze avond. Burgemeester Smeets sprak de scheidende missio naris toe. Allereerst als oud-aalmoe zenier. Het was de bedoeling om. als eenmaal alle militairen uit Indone sië zijn teruggekeerd een bijeen- komst te beleggen, waarop dan met aalmoezenier Bosman in het midden een huldiging zou plaats hebben- Nu pater Bosman vertrekt als missiona ris wil spr. op deze afscheidsbijeen komst dank en hulde brengen voor alles wat hij als priesteraalmoezenier voor onze militairen, als zielzorger heeft gedaan. Spr. wenst Gods rijk ste zegen voor de verheven taak die deze missionaris in Indië gaat vervullen. Pastoor Klaverweijden sprak, als herder zijn parochiezoon toe in een eenvoudig hartelijk vaarwel en tot weerziens. De heer Friebel bood namens Kath. Thuisfront een boekwerk aan en de verloting gaf een mooie aanvulling op de reeds gecollecteerde gaven in de kerk. Ten slotte sprak pater Bosman het laatste afscheidswoord dankend voor zoveel ondervonden steun. Als altijd vroeg de missionaris, in krachtige overtuigende woorden om aller gebed het enige middel tot slagen van liet missiewerk, het geestelijk contact van de parochie tot God, om van God alle genaden te ontvangen. Voor al vroeg spr. de kinderen iedere dag voor de missionarissen te laten bid den en beloofde op zijn beurt vele intenties in het missiewerk te zul len opdragen voor de gezinnen van deze parochie. Hierna namen de aan wezigen van de pater, omringd door zijn moeder en familie, persoonlijk afscheid. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergadert Vrijdag 28 April te 19.45 uur- De agenda omvat o.m.: voorstellen van B. en W. tot onder hands opdragen van de bouw van 18 woningen aan de H. Rijndijk en tot onderhandse aanbesteding van het hekwerk van de toren van de Ned. Herv. Kerk alhier, onbewoonbaar verklaring van woning Weipoortse- weg 25. Verzoek van de R-K. Sport vereniging Meerburg" om subsidie met prae-advies en voorstel van B. en W. Verzoek van de R-K. Ver. „Wit Gele Kruis". Hoge Rijndijk, om sub sidie. SCHEEPSBERICHTEN DUNDALK BAY (tr.) 23 April te Suez DjakartaR'dam; GENERAL C. H. MUIR, 24 April te R'dam van Djakarta; INDRAPOERA, R'dam— Djakarta pass. 23 April Ouessant naar Lissabon. KOTA AGOENG, R'dam Djakarta. 23 April van Singapore; KOTA INTEN, R'dam—Djakarta 22 April van Belawan naar Palembang; NELLY (tr.) Djakarta—R'dam 22 April van Port Said; SKAUGUM (tr.) DjakartaR'dam 22 April pass. Aden. WILLEM RUYS. Djakarta— R'dam pass. 23 April St. Vincent naar Southampton; ZEEMAN, Djakarta R'dam 23 April te Port Said; ZUI DERKRUIS (tr.) DjakartaR'dam pass. 23 April Maladiven. HILLEGOM Drukke bollenzondag. Het was gisteren een ouderwetse, zeer drukke Bollenzondag. De achterwegen in het bijzonder vertoonden massa's tou- ringcarren, auto's, iqotoren-, fietsers, wandelclubs. Zeer veel buitenlandse wagens waren er: de meeste uit Bel gië. doch ook uit Frankrijk, Amerika. Denemarken, Zweden, Finland. Uit Nederland waren er uit alle provin cies. De verkeersregeling was uitne mend en de stemming der automo bilisten, die soms moesten wachten, uitstekend. Lisse zat volledig in de knoop. Om het verkeer daar te be vorderen, werden van hieruit van af 5 uur bij de Prins Bernhard- straat de auto's richting Den Haag gedeeltelijk afgetakt: men kon dan gedeeltelijk de Haarlemmer meer volgende via de nieuwe Rijks weg huistoe. Gezondheidszorg. De door de gemeente aangekochte villa Casa Nova zal worden bestemd als cen trum van de gezondheidszorg; ook de R. K. Tuinbouwschool en Ier aars wo ning zullen er worden gehuisvest. Geboren: z. v. P. Rijkelijkhuizen en C. H. Verdegaal; d. van J. J. Kok en M. M. Bakker; d. van P. H- Gran- neman en M. T. Kooij; z. van J. N- Plomp en J. S. Robijn z. van M. J. Velthoven en A. M. Rusman; d. van L. H. Lijten en C. M. Weijts; z. van N. J. van der Zande en J. H. Stroet; d. van H. Zwart en J. Kops. Ondertrouwd: A. P. J. Geijer en C. C. van der Zande; H. F. Mittertrei- ner en G. M. Engel- Getrouwd: D. Geerlings en A. M. Diemei; W- P. van Berkeij en A. J. van der Voorn. Overleden: H. S. Selt m. 3 jaar. DE ZILK Echo der duinen Deze R.K. Gem Zangver. gaf een liederenavond ir 't parochiehuis. De zaal was uitste kend bezet. Het kinderkoor en een reidansgroep verhoogde de stem ming. De dansen waren ingestudeerd door mej. R. Rem'merswaal, die voor de goede leiding behalve 'n harte lijk applaus een bloemenhulde ont ving. Behalve een 5 tal Nederland se volksliederen werd door 't koor onder leiding van dirigent W. v. d. Steen het „Popule Meus" van Pale- strina gegeven. Uit alles bleek, dat zowel het grote als het kinderkoor in prestaties gestadig toeneemt. Ontploffing Bij werkzaamheden ener verbouwing aan de Beeklaan vloog met een hevige explosie een lasapparaat in stukken. De arbei der, die met het apparaat werkte kreeg een stuk ijzer tegen 't hoofd, zodat medische hulp noodzakelijk was.. LEIDSCHENDAM Groene Kruis. Uil/ de jaar stukken van het Groene Kruis blijkt, dat in het afgelopen jaar het aantal leden is opgelopen van 540 tot 565. Momenteel is dat aantal de 600 ge passeerd. De bestuursverkiezing had tot gevolg dat de heren H. Verheyen en H. G. F. Jansen werden herkozen. Als nieuw bestuurslid werd benoemd de heer F. Straatman. Van de heer ten Hoopen was bericht ingekomen, dat hij, in verband met zijn gevor derde leeftijd, ontslag nam als be stuurslid. Staande de vergadering werd in zijn plaats gekozen de heer W. Geichies. LISSE UITSLAG MOZAÏEK-WEDSTRIJD Individuele deelname: M. Veldhuy- zen van Zanten „Merenburgh", eer ste prijs en ereprijs (wisselbeker), Gebr. Meskers, tweede prijs en ere prijs (wisselbeker), beschikbaar ge steld door gem. Lisse, M. Veldhuyzen van Zanten „Magnolia", derde prijs, W. Kamreman (openbare school) vierde prijs, Wed. Th, Verdegaal, vijf de prijs, Belle Teeuwen en Gebr. Nieuwenhuis beiden eervolle ver melding met medaille voor de twee beste onpersoonlijke reclame-mo- zaieken. A. M. Belle „Wassergeest", medaille, J. Veldhuyzen van Zanten „Bloemoord", medaille, M. C. Drie huizen „Rutsbo", medaille, Ant. v. d. Vlugt en Zn., eervolle vermelding, „Winterrust", eerv. verm., G. H. Pijnacker, eerv. verm., Dames en Werkhoven, eerv. verm., H. A. Si mons, eerv. verm., A. C. Paardeko- per, eerv. verm- Groepsdeelname: Laboratorium v. Bloembollen Onderzoek, eerste prijs en ereprijs (wisselbeker). R.K. school Beekbrug, tweede prijs, R.K. Ulo, derde prijs, Tuinbouwschool, vierde prijs, Politiebureau, vijfde pr. Eigen firma reclame: Firma L90 van Grieken en Zn., eerste prijs en ereprijs (wisselbeker), N.V. J. J. Grullemans en Zn. tweede prijs, Te gelaar en Zonen N.V., eervolle ver melding. Firma-reclame buiten de streek: „Vinolia" (George v. d. Veld, eerste prijs en ereprijs (wisselbeker). „Bol- doot" (Th. v. d Vlugttweede prijs, ..Coca-Cola" „Venenburg") extra me daille, „Van Wijk" Hereweg 335), eervolle vermelding. NOORD WIIKERHOUT de klanten varen er wel bij, want drie verlotingen zijn aan deze win kelweek verbonden. Was het Zater dagmiddag druk met bezoekers aan de bollenvelden Zondag was het des te meer. Bij een gehouden telling bleek dat per uur gemiddeld 1000 auto's passeerden en een ongekend aantal motorrijwielen en fietsers. Alle bezoekers stonden verbaasd over de prachtige mozaiëken welke te zien waren. De uitslag van de door V. V. V. gehouden keuring der mo zaiëken is als volgt: Er waren 41 deelnemers! zedagen het dorp een feestelijk aan- Afdeling scholen: le prijs Ned. Herv. School, 2e pr. Voorzienigheid, 3e pr. St. Jozef-jongensschool. Afd. grote tuinen: le prijs van Wa- veren, Gooweg. Zondagmiddag het startschot. De prijsuitreiking had 's Avonds om half 7 plaats in het Stationskoffiehuis. De uitslag was dat 39 deelnemers zonder strafpunten aan de finish kwamen. Bij loting kregen: 1 prijs: P. Man ten, Den Haag (wisselbeker), 2e pr. E. Tryen, Haarlem, 3e pr. W. Schaarks, Den Haag, 4e pr. W. Kas pers, Den Haag en 5e prijs C. H. Holzman, Amsterdam. Alle deelnemers waren voldaan over de tocht. VOORSCHOTEN De ouden van dagen bij Rouw koop. Het bestuur van „Rouw koop" had een zeer aardige attentie tegenover vele ouden van dagen. Zij werden evenals de kinderen van „Nieuw Voordorp" uitgenodigd een avond te komen in het gebouw voor Chr. Belangen, waar de revue „Wat een tijd", samengesteld en opge voerd door leden van Rouwkoop met medewerking v. „The Rhythm Sars" onder 'leiding van P. Krul, de Ha waiian gitarist G. v. d. Strien en als gaste, de bekende radio-artiste Olga Lowina, nog eens voor het voetlicht werd gebracht. De zaal was geheel gevuld, toen de voorzitter van Rouwkoop, de heer E. v. d. Blom, allen hartelijk verwel komde en in het bijzonder het be stuur van het comité „Autotocht ouden van dagen" en de directie van „Nieuw-Voordorp" De oud-voorzitter en oprichter van Rouwkoop werd voor een kort ogen blik op het toneel genodigd en nadat de heer E. v. d. Blom hem had ge huldigd voor zijn initiatief, 18 jaren geleden overhandigde hij de heer J van Damme Sr., een schemerlamp, waarvan op de kap de oprichtings datum van Rouwkoop was aange bracht. Vervolgens werd „Wat een tijd" opgevoerd en naar het applaus te oordelen, hebben alle aanwezigen zich best geamuseerd deze avond. Het was een aaneenschakeling van verschillende taferelen, afgewisseld met muziek zang en vooral „de ver jongingskuur" en „Trello in moei lijkheden" werden bijzonder goed gebracht. Dr M. v. d. Stoel dankte als voor zitter van het comité. Nairf iedereen in 't zwemmen les, De L.R.B. ging op de fles! Leidse Reddingsbrigade H&t jaarlijks festijn van geuren en kleuren is vanzelf sprekend Noord- wijkerhout niet onopgemerkt voorbij gegaan. Ook Noord wij kerhout heeft zijn beste beentje voorgezet. De vele fraaie mozaieken en keu :g verzorgde voortuintjes gaven in de ze dagen het dorp een feestelijk aan blik.. Her. begon Zaterdag reeds feest te worden, toen van alle winkels, deelnemers aan de bloemen week, de vlaggen werden uitgestoken en V. V.- V. weeir zorgde, dat spandoeken werden opgehangen aan de ingangen van de gemeente, waarop vermeld stond „Welkom in Noordwijkerhout" en vele internationale vlaggen door het gehele dorp verspreid aan vlaggenmasten werden gehesen, deelname van de winkeliers aan de winkelweek is ditmaal zeer groot en WASSENAAR Zangverenigingen gaan samenwer ken. De R.K. Oratoriumvereni- ging Stella Maris, de Gemengde zangvereniging Bel Canto en de Christelijke zangverenigingen „Da meskoor Euphonia" en „Wassenaars Mannenkoor" hebben besloten een comité te vormen dat de belangen van de plaatselijke zangkoren zal behartigen. Uit elk der verenigingen zal een afgevaardigde en één plaats vervanger worden benoemd. Enkele programmapunten van het comité zijn: vrijstelling van vermakelijk heidsbelasting, het verkrijgen van subsidies, het gezamenlijk organise ren van zomeravondconcerten in de openlucht en het streven naar een goede concertgelegenheid in Wasse naar. Inspecteur J. Hermeyer vertrekt naar Curasao. Inspecteur J. Her- weyer van de verkeerspolitie heeft een benoeming aanvaard op Curagao en. Donderdag officieel afscheid ge nomen van het politiekorps, van de reserve-politie en van de brand weer, waarvan hij ondercommandant was. Er werden bij dit afscheid har telijke woorden van waardering ge- proken voor het zeer vele, dat de inspecteur in Wassenaar heeft ver richt, o.m. door de commandant II rsn de brandweer, door de commis- aris van politie, de hoofdinspecteur 2. B. M. Wolf en de burgemeester. Er werden de scheidende functiona ris diverse cadeaux aangeboden. ZOETERMEER - Geboren: Gerard z. van G. Pel- lc en J. A. Quist; Georgius Johan nes Adrianus z. van A. J. Koppert en M. Boonckamp. Theodora Johan na Maria d. van R. C. de Jong en C. J. M. van Wijk. Ondertrouwd: W. C. J. V. d. Beek 39 j. en C. A. M. van der Helm 38 j.; C. M. Nieuwets 27 j. en A. Th. Her mus 24 j.; P. J. van Bentum 39 j. en M. B. v. d. Broek 25 j. Getrouwd; H. A. Janssen 26 j. en J. J. Heggelman 25 j.: G. Staven- uiter 24 j. en L. Reuneker 19 j. Overleden: N. den Hoed 53 j„ echtg. van A. Konijn. CONTACTAVOND KATHOLIEKE CENTRALE VOOR GEZINSZORG. „In den Vergulden Turk" werd een contactavond gehouden van de Ka tholieke Centrale voor Gezinszorg, waarbij afgevaardigden van de aan gesloten verenigingen en andere be langstellenden tegenwoordig waren. De aangekondigde lezing van de heer L. Wagenaar ging wegens ernsti ge familieomstandigheden niet door. In zijn plaats heeft toen de heer Hesp, adviseur van de Paedagogische Beroepskeuze-Bureaux in het Bisdom Haarlem, een causerie gehouden over het werk, psycho-techniek, tests en wat hiermede samenhangt. Het testen voor beroepskeuze kun nen we als een blijvend iets beschou wen en niet als modeverschijnsel. De heer Hesp toonde aan de hand van verschillende voorbeelden aan, hoe nuttig een Bureau voor Beroepskeuze werkt. Bij de gelegenheid tot vragen stel len werd er lang gediscussieerd over de vraag: Moet een Bureau voor Be roepskeuze op principiële grondslag gevestigd zijn? De heer Hesp meende deze vraag bevestigend te moeten beantwoor den, terwijl sommige aanwezigen, dit wel nodig achtten voor een Medisch Opvoedkundig Bureau, waar opvoe dingsmoeilijkheden behandeld wor den, doch niet voor een Bureau, dat zuiver advies geeft inzake beroeps keuze. Van groot gewicht werd geacht, dat de arbeidsbemiddeling in goede han den is, daar het milieu, waarin iemand geplaatst wordt van zeer veel invloed is. De heer Hesp meent wat de bemid deling betreft, dat er voor de Katho lieken een Katholiek Bureau moet zijn. Hij verwacht iets van de wet op de P B.O. Om dit te bewijzen, zou hij de diepte-psyciiologie er in moe ten betrekken, hetgeen voor deze avond niet in zijn bedoeling lag. Wel merkt hij nog op dat onze levensbe schouwing, al onze daden, bewust of onbewust, beïnvloedt. Ons inner lijk wordt geprojecteerd door onze handelingen. Treft men b.v. bij een proefpersoon een zekere wilszwakte aan, dan is het van belang, dat hier een advies gegeven wordt, dat niet met onze principes in strijd is. Opgemerkt werd dat, wanneer wij zouden komen tot de oprichting van Kath. Arbeidsbureaux, komen tot een separatisme, dat niet goed is. Wij moeten niet zoeken naar wat ons van anderen scheidt, maar naar datgene dat ons verenigt. Dit is in het belang van ons Nederlandse Volk. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter, mr, Donders, de spre ker voor zijn interessante uiteenzet ting, die door de aanwezigen met veel belangstelling was gevolgd. Dr. v. LUTTERVELD SPRAK VOOR „OUD LEIDEN". Boeiende lezing over „De Stad houder-Koning en zijn tijd" In de grote Pers van „De Laken hal" luisterden gisteravond de leden van de vereniging „Oud Leiden" naar dr. R. van Lutterveld, die sprak over „De Stadhouder-Koning en zijn tijd". Dit naar aanleiding van de tentoonstelling, die momenteel in Amsterdam wordt gehouden van voorwerpen uit de omgeving van deze Willem III. Met lantaarnplaat jes konden de aanwezigen een rus tige rondgang maken door deze tentoonstelling en iri kleurige taal vertelde spreker een en ander over de politiek van de 17e eeuw, in zo verre deze betrkking had op de Stadhouder-Koning. De jeugd van dit „Kind van de Staat" is niet zo tragisch en somber geweest, als het fabeltje wel wil doen geloven, al dus spr„ die overigens wel wilde toegeven, dat de ernst niet bepaald een deugd geweest zal zijn, waarop speciaal de nadruk gelegd behoefde te worden. Dat zal vanzelf wel ge beurd zijn! Maar hoe dan ook, de jonge stadhouder werd goed opge voed in deze voor de Oranje's zo moeilijke tijd. Over dit veelzijdige onderwerp zou vele uren te spreken zijn. Dr. v. Lutterveld moest zich beperken en ging slechts vluchtig in op de ver houding Stadhouder Jan de Witt en was kort en anecdotisch over het huwelijk met Mary Stuart, welk huwelijk onze Stadhouder aan de Engelse Koningskroon hielp. Speciale aandacht vroeg spr. voor de prachtige prentkunst uit die tijd, die zo befaamd was, dat Neder landse kunstenaars naar het buiten land geroepen werden, om daar be langrijke gebeurtenissen in beeld te brengen en voor het nageslacht te bewaren. Aan het einde de gebruikelijke dankwoorden voor deze boeiende le zing, waarvoor echter niet zo'n gro te belangstelling bestond. De serene stilte, die gistermorgen over de stad lag, na de zesdaagse werkweek, werd rond het achtste uur door de jeugd, of liever door de wel pen. verkenners en voortrekkers van Leiden en omgeving, abrupt verbro ken. Zij trokken op naar de oude veste van Leiden: de Burcht, om zich op te maken voor de twintigste vie ring van het St. Jorisfeest. Ja, reeds voor de twintigste maal, want het is 20 jaar dat de Katholieke Verkenners bestaan. (De Ned. Padvinders 40 jaar). Ongeveer half negen verzamelden zich ruim duizend welpen, verken ners, voortrekkers, leiders en leid sters rond het altaar, dat op de Burcht was opgesteld. De districts- LITTERIS SACRUM. „Elisabeth, de vrouw zonder man" „Litteris Sacrum" gaf Zaterdag avond in de Schouwburg de eerste opvoering van „Elisabeth, de vrouw zonder man", waarmede zij dit to neelseizoen gaat afsluiten en met welk spel van André Josset zij tevens deelneemt aan een landelij ke toneelwedstrijd tussen acht amateurgezelschappen. Josset heeft bij het schrijven van dit toneelstuk de historie als uit gangspunt genomen en reeds bij de première in 1935, was men het er over eens, dat hij slaagde in zijn op zet, om de sfeer en de personen aan het Engelse hof in de jaren rond 1600 tot leven te roepen. Het essentiële van dit stuk ligt in de innerlijke moeilijkheden van koningin, Elisabeth, in wie de ko ningin en de vrouw niet harmo nieus samengaan. Het landsbelang eist van haar beslissingen, die vol komen in tegenstelling zijn met haar persoonlijke gevoelens. Daar door is het ook mogelijk, dat zij de omstuimige graaf van Essex, die zij liefheeft, ter dood laat brengen, om dat zij als koningin een gevaar voor de jonge staat in hem moet zien. De innerlijke moeilijkheden zijn ech ter nog gecompliceerder als hier aangegeven. Het is niet louter het conflict tussen koningin en vrouw, dat op het leven van Elisabeth drukt. Haar gevoelens ten opzichte van Essex worden voortdurend ge remd en verdrongen door een af schuwelijke herinnering uit haar jeugd. En steeds als zij op het punt staat voor dq charme van de jonge graaf te bezwijken, is het deze her innering, die haar weerhoudt van het huwelijk. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat „Litteris Sacrum" voor dit moeilijk te spelen psycho logische drama haar beste krachten op het toneel heeft gebracht. Elisa beth en de graaf van Essex, de be langrijkste rollen uit dit spel, wer den vertolkt door Co Hageman- Verhagen en Herman Frentzen. "Wie begrip heeft voor de moeilijkheden van deze vertolkingen, zal het met ons eens zijn, dat er verdienstelijk werd gespeeld. Als we verder nog enkele namen mogen noemen den ken we aan het goede spel van Wout Blok als Francis Bacon, de man met een scherp intellect, maar zonder gevoel; B. Hageman als de Lord Schatbewaarder en Truus Ho- gewind-van Oortmerssen, die haar vrij kleine, maar lang niet gemak kelijke rol zeer goed speelde. Een bijzonder woord van waardering verdient Jos Dros voor zijn schit terende creatie van de toegewijde dienaar Robert Cecil. Wij zouden tekort schieten, wan neer wij er geen melding van maak ten, dat aan de zware eisen van aankleding, die dit spel stelt, is vol daan. Décors, costumes en kap- werk waren tot in de finesses ver zorgd en maakten het geheel te vens tot een kijkspel, dat een lust was voor het oog. U moet de weg mei anderen delen. V mag niet mei hun leven spelen! Fietst U in 't donker op 'l platteland, Zorgt, dal Uw achterlichtje brandt! aalmoezenier, rector Vester, droeg hier de H. Mis op, met als diaken aalmoezenier A. Thomaasse en sub diaken aalmoezenier Bensschop, tot intentie van de broeders achter het IJzeren Gordijn. In een korte predikatie schilderde aalmoezenier Vester de patroon van de Verkenners: St. Joris. Vandaag is het de dag van de patroon, die wij ons hebben voorgesteld als ons lich tende voorbeeld. St. Joris is ons ideaal. Hoe is Sint Joris gekomen tot het Ideaal? Hoe kon hij zich zo ver dienstelijk maken voor God, de Kerk en zijn land? Aalmoezenier Vester trok een vergelijk tussen Het Evan gelie van deze Zondag, over de para bel van de Goede Herder en Sint Joris. „Laten we het niet vergeten: ons Ideaal is elke dag iets meer te hebben en te willen betekenen, groot te worden voor God, Kerk en land, zoals de belofte zegt". Tijdens de consecratie weerklonk uit zes bazuinen het geschal over de veste, om dit grootse en heilige mo ment over stad en land uit te dragen. Onmiddellijk na de H. Mis had de zegening van de rode tulp plaats, v/elke aan elke aanwezige werd uit gereikt om deze de hele dag op het uniform te dragen, als het teken van St. Joris. Vechten tegen de draak. Na een korte pauze werd aantreden geblazen voor de vlagenparade. De verkenners stonden in caffé opge steld. Het „Yalla hi" weerklonk; eni ge honderden welpen stormden bin nen het carré en voerden op keurige wijze de hordroep uit. Districtscom missaris Scholten opende met gebed. Onder bazuingeschal ging de Neder landse driekleur, de wit gele- en de Sint Joris-vlag de mast in. Na het voorlezen der verkennerswet richtte distric'^ommissaris Scholten een kort machtig woord tot de aan wezige waarin hij er op wees, dat wij dankbaar moesten zijn vooral te genover God voor al het moois en schoons wat wij van Hem gekregen hebben. Dankbaar voor ons verstand, ons lichaam, de mooie dagen, ons le ven, kortom alles. En telkens bij het volvoeren van onze lichaamsoefenin gen moeten we dankbaar zijn, dat we iedere morgen weer in staat zijn een nieuwe dag te beginnen. Dat we op gewekt kunnen zijn tegen alle moei lijkheden van de komende dag. Wij hebben ons tot taak gesteld als er moeilijkheden komen te zullen vech ten. Welaan, vechten dan tegen deze moeilijkheden, tegen ons eigen ik. Tegen de draak en ons en winnaar worden, zoals St. Joris z'n draak overwon. Daverende yels weerklonken, de een wat beter, de ander wat minder. Vreugde weerklonk uit zoveel jonge kelen. Het Sint Jorislied werd gezon gen en met een laatste saluut mar cheerde troep voor troep af, dank baar gestemd en met vreugde in het hart, om de verdere viering van het twintigste St. Jorisgeest in eigen groep des avonds met een kampvuur voort te zetten. TEGEN AARDAPPELMEEL IN HET BROOD. Op het ogenblik zit er in het brood 5 pet. aardappel meel, wat de smakelijkheid van het brood niet bevorderd. Nu bestaat er een kansje, dat er van regerings wege wordt besloten het gehalte aardappelmeel te verhogen tot 10 pet. Zowel huisvrouwen als bakkers komen hiertegen in opstand. Don derdag en Vrijdag a.s. zullen de bakkers in alle steden van Neder land handtekeningen verzamelen, die naar de Regering worden ver zonden met het verzoek het percen tage aardappelmeel niet alleen niet te verhogen maar het aardappel meel geheel uit het brood te laten verbannen. Een bakker, die Don derdag niet kon afwachten om met het verzamelen van handtekeningen te beginnen, leent een huisvrouw zijn rug voor het plaatsen van de handtekening. Rheumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor miilioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wonder middel. Het is alleen maar een na tuurlijk middel, samengesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen func- tionneren. Die natuurlijke middelen mankeren veelal aan het gewone da gelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen, elke mor gen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het li chaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens ma ken: vlot, fit, welgemoed en veer krachtig? In plaats van door te tob ben met stramheid en pijn en de lus teloosheid én humeurigheid, die daar van het gevolg zijn. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. GEM. AANKONDIGING VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester varl Leiden, brengt ter openbare kennis, dat op 26 April a.s. van des voormiddags acht uur tot des namiddags vijf uur de stemming zal worden gehouden voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten- Ingevolge artikel 128 van het Wet boek van Strafrecht wordt hij, die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar. Hij, die bij een verkiezing als ge machtigde stemt voor een persoon, wetende, dat deze is overleden, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Herinnerd wordt, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, verplicht is zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aan te melden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stcmdistrict. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 24 April. Vee. Aanvoer: totaal 825 stuks. 395 vette koeien, 2 graskalveren, 17 nuchtere kalveren, 411 varkens. Prijzen: vette koeien 2-532.75. 2.382.58 en 2.182.38; varkens 1.601.53 1.50- Vette koeien aanvoer korter, handel kalm, prijzen als vorige week Dinsdag; varkens aanvoer iets groter, handel stroef, prijzen lager.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3