S)e &2idóe£oii/tci/nt Geen koninkrijk en geen huis Nieuwe moeilijkheden in koningskwestie Dean Acheson tegen rode uitdaging Skymaster verongelukt Coadjutor weigerde bisschops wijding Punten van goede raad K.V.P. - lijst 2 MAANDAG 24 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11962 Directeur: C. ML v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel* 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Leopold moet buitenslands blijven ^IEUWE MOEILIJKHEDEN zijn in België gerezen bij het overleg tus sen socialisten, liberalen en katholieken over het protocol inzake de overdracht door Leopold van zijn pre rogratieven aan zijn zoon Boudewijn. Ass. Press verneemt, dat de socialisten nieuwe eisen hebben gesteld. Zij zouden een schriftelijke garantie verlangen, dat koning Leopold buiten Belgisch grondgebied zou blijven en nooit zou terugkeren. Deze eis was door de katholieken afgewezen. De liberalen blijven optimistisch en ge loven, dat men een reddende formule zal kunnen vinden. SCHEIDING TUSSEN VADER EN ZOON. „Onder geen enkele voorwaarde mag de koning met zijn zoon in één paleis samenwonen na de machtsover dracht. De kroonprins moet als stad houder een volkomen zelfstandige hofhouding voeren", zei Spaak. „Zijn adviseurs mogen geen enkel contact hebben met de omgeving van de ko ning". De katholieken stelden daarop voor, dat de koning het paleis van Laeken (een voorstad van Brussel) zou betrekken en de kroonprins het koninklijke paleis tegenover het par lementsgebouw in de Belgische hoofdstad. Maar voor de socialisten waren vader en zoon dan te dicht bij elkaar en tenslotte kwam men over een, dat de koning op het kasteel van j Ciergnon bij Namen zou gaan wo- i nen. Maar ook hiermee waren de so- j cialisten niet tevreden. En toen zij vernamen, dat koning Leopold van plan is na zijn terugkeer achttien da gen in België te blijven en daarna een lange reis in het buitenland wel licht de Congo te ondernemen, vonden de socialisten hierin een ge schikte gelegenheid voor Leopold om maar meteen in het buitenland te blijven. Zij wensen daarom van de koning een garantie, dat hij niet meer naar België zal terugkeren. De katholiékën zijn wel bereid de koning in het buitenland te laten, als- de vorst dit zelf wenst; maar zij wil len hieraan geen enkele verplichting verbinden, omdat dit gelijk zou staan met een verkapte troonsafstand. In geen enkel geval willen de katholie ken het „tijdelijke" prijsgeven, dat aan het stadshouderschap van prins Boudewijn is verbonden, terwijl het de wens van de socialisten is, dat prins Boudewijn zijn stadhouderschap metteraad voor de kroon verwisselt, wanneer hij meerderjarig wordt in September 1951. Een tweede verzet, dat liberalen en socialisten gezamenlijk plegen, is ge richt tegen Paul van Zeeland als ka binetsformateur en als (latere) mi nister-president. Zij zouden liever zien, dat het demissionnaire kabinet van Gaston Eyskens aanbleef, omdat Eyskens de naam heeft gematigd Leo- poldistisch te zijn. Onder de Leopoldisten groeit de ontevredenheid met de dag. Zij zijn van mening, dat de politieke onder handelaars reeds ver zijn afgedwaald van de inhoud van de koninklijke ra dioboodschap, die een week geleden werd gepubliceerd. Het Brusselse blad „De Standaard" zei vandaag: „Het is te hopen, dat de vrees onge grond mag blijken en dat méér reke ning zal worden gehouden met de katholieken en de mening der Vlaam se bevolking dan bepaalde persbe richten doen verwachten". Een ont binding van de Kamers en nieuwe verkiezingen zouden voor de Christe lijke Volkspartij eer. betere oplossing zijn dan een capitulatie in de ko ningskwestie". VAN ZEELAND NAAR DE KONING Het secretariaat van koning Leo pold deelt mede: „Daar de heer Van Zeeland de ko ning een vraag had te stellen, heeft Zijne Majesteit hem naar Preg- ny ontboden om hem het antwoord te geven". Om 8.30 uur is Van Zeeland van morgen per vliegtuig vertrokken. HERDERLIJK SCHRIJVEN IN OOST-DUITSLAND. In alle R.K. kerken in Oost-Duits- land is Zondag een herderlijk schrij ven voorgelezen, waarin het materi alisme „de wortel van het atheisme" wordt genoemd. In de brief wordt critiek geoefend op „de pogingen ten Oosten van het IJzeren Gordijn om de bevolking van materialisme te doordringen. Niemand kan tegelijkertijd een ware materialist en een ware chris ten zijn Christelijk geloof en mate rialistische gedachten sluiten elkan der evenzeer uit als licht en duister nis", aldus de brief. PADVINDERS BIEDEN PRINS BERNHARD ALBUM AAN. Ze ven landverkenners en een zeever kenner hebben Zaterdagmiddag in het Paleis Soestdijk aan Z.K.H, Prins Bernhard een album aange boden, bestaande uit tekenigen, die padvinders uit het gehele land heb ben vervaardigd ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van Nederlandse Padvindersbeweging. Prins Bernhard bekijkt het hem aangeboden album. Rechts van de Prins de hoofdcommissaris van de Katholieke Jeugdbeweging, Baron H. F. N. van Voorst totVoorst. Programma van zes punten j^A TRUMANS vurig pleidooi voor de waarheid in de berichtgeving via krant en radio als wapen in de oorlog tegen de Russische propagan da, heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, in een rede voor hetzelfde gezelschap Amerikaanse, journalisten ge zegd, dat er geen betere verstandhouding met Rusland mogelijk is, zo lang het communisme geen afstand doet van zijn agressieve denkbeelden de Sovjet-Unie in de weg. De Rus sen achten het volgens Acheson niet raadzaam om gewapenderhand op te treden, maar zij trachten het Ame rikaanse volk in verwarring te bren gen en verdeeldheid te zaaien. Wij staan voor een uitdaging, al dus Acheson, die de grondslag zelf van onze beschaving en van de vei ligheid van de vrije wereld de enige wereld, waarin beschaving bestaanbaar is bedreigt. Agressie is niet alleen een aanval met wape nen, maar ook een propaganda-oor- log en het is het geheim ondermij nen van een vrij land van binnen uit. Om aan deze bedreiging het hoofd te bieden stelde Acheson, behalve een nauwere samenwerking tussen de beide grote politieke partijen, een programma van actie voor, dat zes punten omvat: 1. Een brandend en strijdvaardig geloof in de vrijheid. 2. de verbreiding van dat geloof; 3. de organisatie van een sterke verdediging; 4. de economische herbouw van de vrije wereld. 5. nog nauwere samenwerking tussen de vrije landen via de bestaande organisaties en zo nodig via nieuwe; 6. voortzetting van de pogingen om een gemeenschappelijke basis te vinden, geen volmaak te of eeuwigdurende overeen komst, maar tenminste een be tere regeling om in grotere veiligheid te leven. In de Uno, zo zei Acheson verder, hebben wij een dozijn of meer vaste gelegenheden om te confereren over onze geschillen, maar helaas staat aan de conferentietafel de stoel van de Sovjet-Unie leeg. Het ligt niet in onze bedoeling de Sovjet-Unie omver te werpen, wij zullen niet trachten te onafhankelijk heid van de Sovjet-Unie te onder mijnen. Maar wij zijn even vast be sloten er voor te zorgen, dat het communisme niet op slinkse "manier of hoe dan ook ons land of enig ander land, dat zijn vrijheid wil be waren, ondermijnt. Die reële en di recte bedreiging met agressie staat elke poging tot overeenstemming met DRASTISCHE BEPERKING DER GODSDIENSTVRIJHEID Voor godsdienstige bijeenkomsten moet voortaan eerst toestemming worden gevraagd aan de plaatselijke autoriteiten, aldus heeft het Tsje- choslowaakse ministerie van Cultuur medegedeeld in het door haar uit gegeven tijdschrift voor priesters. Eveneens dienen alle herderlijke brieven, drukwerken, brochures en fotografieën, die voor de geestelijk heid zijn bestemd, voor hun verzen ding ter goedkeuring worden voor gelegd aan een landelijke commis sie. De dagbladen in Tsjechoslowa- kije hebben dit besluit van de rege ring niet mogen publiceren. BLOEMENCORSO IN DE BOLLEN STREEK. Onder overweldigende belangstelling, ook van buitenlandse zijde, is Zaterdagmiddag het grote bloemencorso gehouden, dat georga niseerd werd door het comité uit de bloembollenstreek, gevormd door de gemeenten Lisse, Hillegom en Sas- senheim. Mede in verband met het gouden jubileum van de Bond van Bloembollenhandelaren en de grote nationale bloemententoonstelling „De Keukenhof" droeg dit bloemencorso een bijzonder karakter. Een smaakvol detail uit de op tocht: romantiek uit de oude tijd ge paard aan kleurige en fleurige bloe menweelde uit het heden. 35 Doden bij Tokio Een viermotorige C54 „Skymas ter"' van de Amerikaanse luchtmacht is tegen de Tanzawa, een honderd kilometer ten Zuidwesten van Tokio gelegen berg, te pletter gevlogen en uitgebrand. Alle 35 inzittenden zijn omgekomen. Het toestel, dat op weg was van de Philippijnen naar Tokio, vervoer de een aantal hoge Amerikaanse functionarissen, die in Manilla be sprekingen hadden gevoerd over een handelsverdrag tussen de Philippij nen en Japan. Verder waren een aantal Amerikaanse militairen, een gezin van vier personen en een Amerikaanse ambtenares aan boord De bemanning bestond uit acht kop pen. NEDERLANDSE IMMIGRANTEN TE SYDNEY. De Australische radio deelt mede, dat het eerste continent Nederland se immigranten, 62 in totaal, he denavond te Sydney wordt ver wacht. Zoals bekend werd onlangs een overeenkomst betreffende immngra- tie tussen Nederland en Australië getekend. Hainans hoofdstad in rode handen De Chineese nationalisten hebben Hoihow, de hoofdstad van het eiland Hainan, dat nog voor een deel in handen van Tsjang Kai-Sjek is, prijs gegeven. Een communistisch leger van naar schatting vijftigduizend man heeft de stad gisteren veroverd. Adenauer in conflict met Hoge Commissie Vorige week heeft de geallieerde hoge commissie in West-Duitsland een Duits ontwerp tot verlaging dei- belastingen afgewezen, Als motief gold, dat door deze belastingwet de overeenkomst tussen de Westduitse Republiek en de Ver. Staten zou worden geschonden, daar bij deze overeenkomst Bonn zich verplicht had financiële stabiliteit en een evenwichtige begroting te bewerk stelligen, terwijl door dit wetsont werp juist de stabiliteit zou worden verminderd. Duitsland zou dan meer hulp van het buitenland nodig hebben en de vraag naar deviezen zou vergroot worden. Adenauer heeft gisteravond in een interview met United Press ver klaard, dat de Hoge Commissarissen met hun „veto" op de belastingwet zijn kabinet voor de ergste crisis hadden geplaatst, die het tot nu toe had doorgemaakt. Volgens Adenauer waren de geallieerde autoriteiten hun boekje te buiten gegaan. Hij zei, dat zijn minister van justitie, dr. Dehler van mening was, dat de Hoge Commissie haar wettelijke rechten overschreden had. Adenauer zou vandaag zijn financiële deskundigen in spoedvergadering bijeen roepen om de situatie te bespreken. ANNEXATIE VAN ARABISCH PALESTINA. De Jordaanse regering heeft heden te Amman bij de opening van het panement de inlijving van Arabisch Palestina bij Jordanië bekend ge maakt. Men verwacht, dat Engeland deze maatregel zal steunen. De om- 1 vang en de bevolking van Jordanië wordt hierdoor verdubbeld. Arabisch Palestina wordt door twintig afge vaardigden in het parlement, dat ■veertig zetels telt. vertegenwoordigd. De politieke commissie van de Ara bische Liga heeft het Jordaanse plan in het begin van deze maand „on wettig genoemd, aanvoerende, dat een dergelijke maatregel de Palestijnen „van hun wettige rechten op het land zou beroven." ISRAëLS ONAFHANKELIJKHEIDS VIERING. Israël heeft gisteren de tweede verjaardag van zijn onafhankelijk heid gevierd. Te Jeruzalem werd een appraode gehouden. Op de recep tie,. welke de Israëlitische regering te Jeruzalem hield, weigerde het corps diplomatique te verschijnen, omdat prenSier Ben Goerion ver klaard had, dat Jeruzalem thans „in feite en in de practijk tot hoofdstad van Israël was geworden". Het corps diplomatique erkent zulks echter niet en bood felicitaties aan president Weizmann aan in diens villa te Reho- voth bij Tel Aviv. Tijdens hoogmis in Stelanus-dom Mgr. Jachim de benoemde coadju tor van kardinaal Innitzer. aarts bisschop van Wenen ,die Zondag morgen in de St Stefanus Dom te Wenen de bisschopswijding zou ont vangen. heeft zich tijdens de kerke lijke plechtigheid teruggetrokken. In de dom, die tot in alle hoeken was gevuld, waren tal van hoge geestelijken, waaronder kardinaal Innitzer, aanwezig, als mede bonds kanselier Figl, de pauselijke inter nuntius en vele leden van het corps diplomatique. Nadat dr. Jachim de achttien voorgeschreven vragen had beantwoord, begon hij aan de plech tige Hoogmis. Na het Evangelie leg de dr. Jachim eerst in het Latijn en daarna in het Duits een verklaring af, waarin hij met vastee en duidelij ke stem zei zich niet waardig te ach ten voor de bisschoppelijke wijding. Na lang en rijn tehebben nagedacht wilde hij deze waardigheid deemoe- die afwijzen. De Weense gelovigen konden hun oren bijna niet geloven. Tot hun grote verbazing zagen zij dr. Jachim het altaar verlaten en zich met op gericht hoofd en omhangen met alle paramenten een weg banen door de dichte rijen der gelovigen. Kardi naal Innitzer zette de H. Mis voort, waar dr. Jachim haar had onderbro ken. Dr. Jachim zelf ging naar het klooster terug, waar hij woont. In de dom besteeg de domproost, dr. Dorr, de preekstoel en zei, dat het niemand geoorloofd was een oor deel te vellen over de zonderlinge daad van dr. Jachim. „Men moet het besluit van een moedig en nederig man waarderen" zei hij. Wenen staat voor een raadsel. Niemand kan zich de beweegreden indenken, die dr. Jachim ertoe héb ben geleid de bisschopswijding op dit wel zeer late ogenblik te weigeren. Hij wist reeds drie maanden lang, dat hij door de Paus was aangewe zen om coadjutor te worden van kardinaal Innitzer en de wijding was tot de laatste dag van de voorgeschre ven termijn uitgesteld. Hij was één van de jongste pries ters, die dat ambt ooit hebben be kleed, en men had hem een schitte rende toekomst in de kerk voor speld.. Hij was professor in de theo logie aan de universiteit te Wenen en werd beschouwd als leider van de jongere richting in de Katholieke Kerk van Oostenrijk. PROV. STATENVERKIEZING Woensdag a.s. gaat ons Nederlandse volk weer eens naar de stembus. Nu om voor de komende vier jaren te beslissen over de samenstelling van de provinciale besturen en van de Eerste Kamer. Wij hebben uiteengezet de grote betekenis van het provinciaal bestuur in onze provincie Zuid-Holland, de dichtstbevolkte provincie van ons land. Daarnaast is gewezen op het feitelijk belang van de Eerste Ka mer. Dat elke verkiezing van belang is, ook deze. daar kan geen twijfel meer over bestaan. Ons volk, gewend aan een democratisch bestel, kiest zich de bestuurders van de politieke or ganen; ons volk kiest in vrijheid, met inzicht, let op verleden en heden en toekomst en ons volle kiest princi pieel. Ook bij deze verkiezing zijn wij ons bewust van het principe. Wij, ka tholieken, zijn niet van die eigenwij zen, die tot geen samenwerking be reid zouden zijn; maar wij zijn even min zulke kortzichtigen, dat we geen rekening zouden houden met allerlei intenties en tendenzen tegen ons Als elke katholieke kiezer mee werkt, zal er Woensdag goed gestemd worden. Men houde zich aan deze drie punten 1. Breng tijdig Uw stem uit in het bureau dat op de oproepings- kaart is vermeld; 2. Breng mee Uw oproepings- kaart, daarvoor in de plaats ont vangt U het stembiljet; 3. Breng goed Uw stem uit; door rood te maken het vakje voor de naam no. 1 van lijst 2. LEERLING VLIEGERS NAAR AMERIKA. Naar wij vernemen zal binnenkort een tweede groep Nederlandse leer ling-vliegers naar Amerika gaan om daar opgeleid te worden. Zoals be kend is, zal de eerste groep, van 44 leerling-vliegers, binnenkort naar Amerika vertrekken. Deze opleidingen zijn een uitvloei sel van de militaire samenwerking der landen aangesloten bij het At lantisch pact. De mogelijkheid tot uitzending naar het buitenland zal alleen ge opend worden voor hen, die bereid zijn als vlieger (hetzij in d<i rang van officier of als onderofficier) in beroepsdienst te gaan bij de lucht macht. „VLAGGENDAG" VAN DE „BOND ZONDER NAAM". Dii jaar was voor het houden van de jaarlijkse „vlaggen dag' van de „Bond zonder Naam" Friesland uit verkoren. Zaterdagavond werden de deputatie uit Haarlem en de fraters- leiders van de Jeugdbond te Leeu warden door de hoofdpromotör ver- welkomd, waarna de patiënten in de verschillende ziekenhuizen werden getracteerd op gebak en fruit of met bloemen vereerd. Zondagochtend werd in de paro chiekerk van de H.H. Bonifatius en Gezellen een plechtige Hoogmis op gedragen door kapelaan Th- W. de Kruif, geestelijk adviseur, met as sistentie van pater Loop, de plaats vervanger van pater De Greeve en kapelaan P. P. G. Pierik. De feestpredikatie werd gehouden door pater Loop. Aan het einde van deze dienst zong het gemengde mannen- en knapen koor het Te Deum en Jubilato Deo. Om een uur werd koers gezet naar Bolsward. waar het gezelschap offi cieel door burgemeester Bruinsma werd ontvangen. Te Sneek bracht men ook een be zoek aan de patiënten in de zieken huizen, waarna de stoet in Wolveg? werd ontbanden. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Kapelaan te Haarlem (Kath. Basil. St. Bavo), de Weleerw. heer C. W. J. Wenneker; te Amsterdam (O. L. Vr. Kon. des Vredes), de Weleerw. heer C. J. Graaf; te 's Gravenhage (H. Jo seph), de Weleerw. heer M. P. W. van dei Horst; te Krommenie, deWel- eerw. heer J. L. van Kesteren, die vroeger kapelaan was te Oudorp. Vervolgens tot kapelaan te Amster dam (Allerh. H. van Jezus), de Wel eerw. heer J. P. van Beukering, te Haarlem (H. Liduina), de Weleerw. heer M. C. Klijn; te Grootebroek, de Weleerw. heer Th. P. Wijnker; te Ouderkerk a. d. Amstel, de Weleerw. heer W. Th. Friebel (Neonimst). DE D.OJVT.O. GAAT VOOR DEVIE ZEN ZORGEN. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, Z. Exc. Minister Mansholt, zal 27 April a.s. te Beilen de nieuwe fabriek openen van het Coöp. Melkproducten Bedrijf „D.O.M.O.". Het doel van dit bedrijf is het ver werken van overmelk, men schat de productie op 120.000 liter per dag, tot magere en volle melkpoe der. Alle Twentse zuiverfabrieken zijn bij de D.O.M.O. aangesloten. Het nieuwe bedrijf zal hoofdzake lijk voor de export werken, volgens de eisen van de Z.K.B., zuivelkwa- liteit controle bureau. Links op de foto: het vullen van zakken met magere melkpoeder aan de z.g. uit- laattoren. Rechts op de foto: de cy- klones, dit zijn filterbuizen die met luchtcentrifuge werken. Pessimisme is gelijk aan een don kere bril, die het zonnige landschap als door onweerswolken bedreigd doet schijnen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1