S)e CeicbeSoti/taitt R. I. S. R. I. P. WORDT Nieuweconcessievan koning Leopold Moskou eist ontruiming van Triëst De toekomst van Indonesië Moskou handhaaft zijn be schuldiging ,Sint Jan1 met de in overleg K.A.B. ZATERDAG 22 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11961 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 52, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart, Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 OET DOEK IS OPGEGAAN voor *^het laatste bedrijf in het drama van de Verenigde Staten van Indone sië. Na de vierhoeks-conferentie, wel ke de volgende week te Djakarta zal worden gehouden, zal het Fede ralisme morsdood zijn en begraven worden. En daarmee zakt de hele constructie van de Verenigde Staten van Indonesië, zo moeizaam op de Ronde Tafelconferentie opgebouwd, als bomijs in elkaar. De nog overgebleven negara's zijn practisch al geliquideerd nu ook Oost-Indonesië door de knieën is ge zakt en het enige wat nog niet in kannen en kruiken is, is het ant woord op de formele vraag: zal de nieuwe eenheidsstaat er komen door dat alle deelstaten opgaan in de be staarde reoubliek van Djokja, of zal er een geheel nieuwe eenheidsstaat worden gesticht. Veel verschil zal dat wel niet uitmaken, want zowel in het éne als in het andere geval zal Djokja de baas spelen. Wij staan hier aan de Westerse zijde van de aardbol en staren met verbijstering naar hetgeen er ge beurt met onze Unie-partner aan de Oostelijke zijde, wij voelen ons, eer lijk gezegd, bij de neus genomen. Nog geen half jaar, nadat we serieus hebben zitten onderhandelen over de nieuwe staat, wordt alles om ver gesmeten en doet men het toch lekker op eigen houtje weer over. Hoe zit dat nu, zijn wij geneigd te vragen; hebben wij ons nu vóór de souvereiniteitsovei'dracht zoveel moeite gegeven omwille van een illu sie? Waren de bewoners van Bor neo en van Celebes en de verdere Grote Oost dan niet zo vreselijk ge kant tegen een overheersing door de Javanen? Hebben wij niet telkens en tel kens gelezen en gehoord, dat de vol ken van deze gebieden geheel an ders geaard waren dan die van Java en nog liever onder de Nederlan ders zouden willen staan dan onder de Javaapse heerschappij? En wat zien wij nu gebeuren? Het bolwerk van het federalisme Oost-Indonesië, bezwijkt voor de bedreiging van een handjevol T N.l.-soldaten, dat in een paar schepen voor de rede van Makassar verscheen. De Oost-Indo nesische regering trekt haar handen af van de „rebel' Abdoel Aziz, die zich zonder enige verklaarbare re den in net hol van de leeuw waagt en prompt wordt gearresteerd; zijn volgelingen geven zich nu zij zonder hoofd zijn zonder slag of stoot over en in de hoofdstad Ma kassar verschijnen overal rood-witte vlaggetjes. Tussen Djakarta en Makassar is alles weer koek en ei en. men gaat gezellig vergaderen om elk spoor van onafhankelijkheid zonder meer op te ruimen. Is het zo vreemd, als wij menen, dat dit resultaat al jaren eerder had kunnen zijn bereikt, zonder politio nele acties en zonder al die krachts inspanningen, welke wij ons in de af gelopen drie jaren hebben getroost. INDERDAAD, het is waar, dat deze gehele eenheidsactie zich voltrekt buiten onze verantwoordelijkheid om. Indonesië is onafhankelijk en kan zijn nieuwe huis inrichten, zo als het dat zelf wil. De verzetsacties van een Westerling en van een Ab doel Aziz nebber. in elk geval niet een zodanige weerklank gevonden, dat men spreken kan van een alge mene verzetsgeest onder de volken, die straks onder -de heerschappij van Djokja komen te staan. Wij heb ben geen reden tot ingrijpen; ge sneld al, dat wij het zouden willen of kunnen. Het enige wat wij met een bittere nasmaak kunnen constateren is dat de Nederlandse politiek van de laat ste jaren op een volkomen fiasco is uitgelopen. De Nederlandse rege ring heeft altijd vastgehouden aan de federale gedachte, aan de gedachte va neen vereniging van onderling onafhankelijke en autonome deelsta ten, waarbij geen enkele staat de andere zou kunnen overheersen. Djokja wilde daar niet aan, waar op wij naar de wapens meenden te moeten grijpen om de leiders daar mores te leren. Zij leerden mores, want zij zeiden ja en amen en dachten: wacht maar, zodra wij onafhankelijk zijn, heb ben wij maling aan jullie. Dat is thans wel duidelijk gebleken. Ons Indonesisch beleid is mislukt. Het geen werkelijk niet alleen onze eigen schuld is, want wij hadden de ont wikkeling der gebeurtenissen niet in de hand. Wat ons thans te doen staat is: on ze nederlaag erkennende, trachten het beste er van te maken. De Unie staat nog altijd overeind, al weten wij nog niet, wat precies haar in houd en resultaat zal zijn. „Het hart van de leiders van het huidige Indonesië moge dan al niet overvloeien van sympathie voor Nederland, schrijft de ,Msbd.", er zijn gronden om aan te nemen, dat zij realistisch genoeg zijn om te be grijpen dat samenwerking met de Nederlanders heus niet alleen onze landgenoten ten voordeel strekt. De komende tijden zullen moeten uit wijzen of Hatta en zijn groep vol doende regeerkracht hebben om de consequenties van dit realisme ook door hun achterban te laten aanvaarden." Wanneer het overlijden van de R. I. S. tot gevolg heeft, dat de achter docht jegens Nederland met de laat ste resten van het federalisme zal verdwijnen en plaats zal maken voor Zal zich niet in België vestigen Koning Leopold heeft besloten zich niet in België te vestigen gedurende de periode, dat zijn zoon, prins Bou- dewijn, zijn prerogatieven overneemt, aldus is gisteravond door zeer be trouwbare woordvoerders aan Asso ciated Press meegedeeld. De koning heeft dit besluit geno men zo vernam A.P. verder na een telefoongesprek, dat hij te Prèg- ny met Brussel voerde en waarin bem werd meegedeeld, dat de socia listen in principe bereid waren een compromis te accepteren, mits hij persoonlijk buiten België zou blijven gedurende de periode, dat zijn prero gatieven aan kroonprins Boudewijn overgedragen zouden zijn. Dit dramatisch besluit kan beteke nen, dat koning Leopold jarenlang van zijn zoon gescheiden wordt. AMERIKAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT Een viermotorig Amerikaans trans portvliegtuig, dat met 27 passagiers en een bemanning van 8 koppen van Okinawa naar Tokio was vertrok- een eerlijke samenwerking, is de R. ken is ten Westen van Tokio neer- I. S. tenminste niet voor niets ge- I gestort. Het is nog niet bekend of storven. er overlevenden zijn. Nota beschuldigt Amerika F\E SOVJET-UNIE heeft de terugtrekking geëist van de Amerikaanse en Britse bezettingstroepen uitTriëst in een nota, waarin de V.S. en Engeland er voorts van worden beschuldigd, deze havenstad aan de Adriatische Zee te hebben ingericht tot een „militaire basis" een toe stand, die volgens het Kremlin „onduldbaar" is en een schending bete kent van de bepalingen van het Ita liaanse vredesverdrag. Bovendien staat de Sovjet-regering er op, dat er onverwijld een regering voor het vrije gebied va nTriëst wordt gevormd onder een gouverneur over wiens benoeming de Veiligheidsraad nog steeds „al drie jaar lang" geen overeenstemming heeft kunnen bereiken, waarvoor de Sovjet-Unie de Westerse mogendheden aansprakelijk stelt. OVERDRACHT TROEPEN OP OOST-JA VA Onder grote belang stelling heeft de Nederlandse troe pencommandant op Oost-Java, neraal-majoor J. A. Scheffelaar te Malan een bataljon federale troepen KNIL overgedragen aan de militaire gouverneur op Oost-Java, kolonel Sungkono. Tijdens het défilé. In Washington hebben Amerikaan- :e autoriteiten ontkend, dat het vre desverdrag met Italië geschonden wordt door het handhaven van troe pen in de Adriatische haven. In het vredesverdrag is geen tijdslimiet ge steld voor de vorming van een in ternationaal bestuur over Triëst, zo gaven zij te verstaan, doch er is be paald, dat alle troepen pas moeten worden teruggetrokken 90 dagen na de totstandkoming van een dergelijk bestuur. Men wees er op, dat de Sovjet- Unie zelf de grootste belemmering had veroorzaakt door de weigering het eens te worden over de benoe ming van een gouverneur. Men is in deze Amerikaanse krin gen dan ook geneigd, de nota te be schouwen als een „propagandastunt ten einde de situatie te verwarren". V.S. vragen Praag sluiting consulaat De Amerikaanse regering heeft de Tsjechische regering te Praag ver zocht, het consulaat-generaal te Chi cago met ingang van 1 Mei te slui ten. Het verzoek werd gedaan in ant woord op de nota van de Tsjechische regering, waarin Amerika werd ver zocht, de informatiedienst in Tsje- choslowakije op te heffen. CLEMENTIS GEVANGEN GEZET? Volgens onbevestigde, langs een omweg te Londen ontvangen berich ten, zou de voormaligie Tsjechoslo- waakse minister van buitenlandse zaken, Vladimir Clementis, in een kasteel in het Tatragebergte in de buurt van de Poolse grens gevangen zitten. Clementis nam 14 Maart ontslag als minister van buitenlandse zaken. Optimistische Amerikaanse visie „Indonesië heeft alle factoren om het economisch leiderschap in Zuid- oost-Azië op zich te nemen. Andere landen zullen tegen Indonesië opzien omdat het groter, rijker en beter ontwikkeld is dan welk ander land ook in dit gebied De Indonesische regering heeft het er in de vier maanden na de souvereiniteitsover- dracht buitengewoon goed afge bracht. Ik ben er van overtuigd, dat het communisme op dit land geen vat zal krijgen. Ik heb nergens een communistische tendenz kunnen waarnemen. Indonesië is fortuinlijk, omdat het volk niet is gescheiden door diepe kloven". Dit verklaarde Allan Griffin, leider van de Ameri kaanse economische missie voor Zuidoost-Azië gisteren in Djakarta, aan het einde van zijn tocht door Indo-China, Siam Malakka, Birma en Indonesië. Hij deelde mee, dat de commissie telegrafisch een reeks aanbevelingen naar Washington heeft gezonden voor Amerikaanse financiële steun en technische hulp in een aantal plannen voor de land bouw, de opvoeding en de volksge zondheid van Indonesië Deze aanbe velingen heeft de commissie in een tiendaags overleg met de regering der V.S.I. opgesteld. Griffin wilde niet de bedragen noemen, die met de Amerikaanse hulpverlening ge moeid zijn. Wel zei hij: „Het is aan te nemen, dat een groot deel van de aanbevelingen ten uitvoer zullen worden gebracht". AZIZ NAAR DJOGJA OVERGEBRACHT. Kapitein Abdoel Aziz, de leider van de opstand in Makassar, die na zijn aankomst te Djakarta gearres teerd werd, is volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen per vliegtuig naar Djogjakarta overgebracht. Een super-fort, geen „Privateer" T-IET AMERIKAANSE PROTEST en de eis tot 'schadevergoeding als ongegrond afwijzend, heeft,-Rusland gisteren in een nota zijn be schuldiging herhaald, dat een B-29 Superfort over Russisch grondgebied heeft gevlogen. Het antwoord der V S. op de eerder door de Sovjets geuite beweringen noemt het een Amerikaanse poging zich aan hun ver antwoordelijkheid te onttrekken. Radio-Moskou heeft in een te -Londen door Reuter opgevangen uitzen ding de tekst gegeven van een nota van deze strekking, die Andreï Wy- sjinski in de Russische hoofdstad aan admiraal Alan Kirk, de ambassa deur der V. S., heeft overhandigd. In tegenstelling tot de Russische ge woonte werd ook de volledige inhoud gegeven van het voorafgegane Amerikaanse protest over het neerschieten van de „Privateer". Maar, zo betoogt Moskou, het Amerikaanse vliegtuig, dat door Rus sische jagers boven Letland onder vuur genomen is, was beslist geen ■Pr-iTro+ooT'" 7ns1s in Hp Ameri- Privateer" zoals in de Ameri kaanse nota wordt gesteld doch een Superfort van het type B-29. Het is de Sovjet-regering niet be kend, of het aangeschoten toestel is verongelukt. Doch indien dit het ge val is dan ligt de verantwoordelijk heid hiervoor bij de Verenigde Sta ten, „die een vliegtuig hebben uitge zonden met de opdracht, de Russi sche versterkingswerken in het Oost zeegebied te fotograferen", aldus de nota. Op deze bewering heeft het hoofd kwartier van de Amerikaanse lucht macht te Wiesbaden al gereageerd door, volgens A.P., te verklaren, dat zich op 18 April geen enkele B-29 boven de Oostzee heeft bevonden. Alle Superforten zijn gestationneerd in Engeland. De Sovjet-nota van gisteren houdt verder vol, dat de Amerikaanse B-29 het vuur heeft geopend op een. Rus sische jager om vervolgens te keren en weg te vliegen. Het toestel be vond zich toen bij Libau op 2J. km ten Oosten van de kust. Alle Russische luchtbases hebben opdracht, ingeval van grensschen- ding in het luchtruim door een vlieg tuig van een vreemde mogendheid, dit tot dalen op een Russisch vlieg veld te dwingen en 't vuur te openen indien het zich tegen dit bevel ver zet. Luchtstrijdkrachten van andere landen zouden niet anders hebben gehandeld, betoogt Moskou. Dit alles in aanmerking nemend, herhaalt de Sovjet-regering haar aanvankelijk „energiek protest" tot de regering der Verenigde Staten tegen de grove schending der Sovjet grenzen door een Amerikaans mili tair vliegtuig. BOND ZONDER NAAM Zondag 23 April viert de Br»id zonder naam de dag van de Naas tenliefde. Doet u mee? Steek dan d( vlag uit ter ere van deze dag en verras een zieke of hulpbehoevende 'n uw omgeving met een kleine at tentie. TENTOONSTELLING ..REIS VAN PRINS BERNHARD". Naar wij vernemen bestaat het voornemen een expositie in te rich ten, waarin verschillende door Prins Bernhard op zijn reis naar de West bezochte landen stands zullen ver zorgen. Verscheidene Nederlandse maatschappijen, die op het Westelijk halfrond een deel van hun arbeids veld hebben zullen eveneens expo seren. Voorts hebben verscheidene am bassadeurs en gezanten het plan, om. wanneer de tentoonstelling doorgaat, soirees te verzorgen, waardoor hun ^and nadere bekendheid zou kunnen krijgen. De baten van de tentoonstelling zullen ten goede komen van de na zorg voor gedemobiliseerde militai ren. Er heeft zich gevormd een com- rrifcsie tot voorbereiding tentoonstel ling „Reis van Z. K. H. Prins Bern hard naar de West en Amerika" in overleg met de nationale demobilisa- tieraad. NED. VOLKSDANS-RAAD INGESTELD. De Kath. Veren, voor Volksdans Volkszang, de Ned. Volksdans Stichting, de Ned. Volksdansvereni ging en de Ned. sectie van de Intern. Folk Music Council hebben in ge meenschappelijk overleg besloten over te gaan tot het instellen van de Nederlandse volksdans-raad. De minister van onderwijs, Kunsten en wetenschappen heeft zich bereid verklaard de raad in beginsel te be schouwen als zijn adviescollege voor de volksdans. Voorzitter is prof. dr. G. van der Leeuw. Voor de Kath. Ver. voor Volksdans hebben zitting W. M. Lammers en Th. Loerakker. STRIJD TEGEN DE TSETSE-VLIEG Jaarlijks sterven er in Zuid-Afri ka duizenden stuks vee aan een. vorm van slaapziekte die door de tsetse-vlieg wordt verspreid. Thans is men een grootscheepse actie te gen deze schadelijke insecten begon nen. Arbeiders van verschillende staatsdepartementen hebben vang netten in de broedplaatsen tussen de oerbossen in de kloven geplaatst. Ook is er een helicopter in de strijd geworpen, die een m«engsel van D.H.C. en D.T.T. over de broed plaatsen spuit. Deze foto toont u een helicopter in actie boven de kloven van het Zoeloelandse wildreservaat Hluhlu- we. Moet er een nieuwe uitgeverij bijkomen (Van onze correspondent) UTRECHT, 20 April Het was te voorzien, dat op de ledenvergade ring van de vereniging van kath. uitgevers en boekhandelaren „Sint Jan" de vraag zou worden gesteld: moet de K.A.B. een eigen uitgeverij doorzetten? Zoals de voorzitter, de heer Paul Brand, heeft meegedeeld, is contact gezocht met de weder-partij. Bij die gelegenheid heeft de heer A. C. de Bruyn de beweegredenen uiteenge zet, waarom de KAB heeft gemeend een eigen uitgeverij en distributie apparaat te moeten stichten. Duide lijk werd verklaard, dat elke schijn van tegenstelling moet worden weg genomen en een strijd tussen bei de partijen voorkomen. De KAB voelt alles voor samenwerken en wil een vlak zoeken waarop beide par tijen kunnen samenwerken en op geen enkele wijze de leden van "Sint Jan" enig materieel nadeel berokke nen. Men kwam overeen, een commis sie te benoemen, waarin beide orga nisaties zullen deelnemen en welke commissie zal trachten, alle moei lijkheden op te lossen. Intussen meende de heer Brand ons, ook uit naam van zijn medebe stuurders, te mogen zeggen, dat de gehouden bespreking met de KAB, vooral door de aangename sfeer, waarin de besprekingen zijn gevoerd hoopvol stemt voor een bevredigen de oplossing. Hangende de besprekingen acht te de heer Brand het beter op deze geruchtmakende zaak niet nader in te gaan. DUITSE BEZWAREN TEGEN DE NEDERLANDSE BOTERPRIJS. Naar van de zijde van het Ministe rie van Economische Zaken te Bonn wordt vernomen heeft het ministerie besloten zich tot Nederland te wen den in verband met de vaststelling van de exportprijs van de Neder landse boter. Het Duitse standpunt is, naar uit Bonn gemeld wordt, dat Nederland de exportprijzen van boter op Engels verzoek heeft verlaagd tot beneden de prijzen van de binnenlandse markt. Men meent, dat er geen noodzaak bestaat, deze verlaging ook jegens Duitsland door te voeren en vestigt er de aandacht op, dat bij, de onderhan delingen. waarbij tot liberalisering van de handel werd besloten, van Nederlandse zijde uitdrukkelijk zou zijn verklaard, dat het niet in de bedoeling lag de Duitse landbouw schade te berokkenen. De kwestie van de boterimport is de laatste weken in West-Duitsland acuut geworden daar de buitenland se boterprijs tot beneden de vast gestelde Duitse prijs gedaald is. De Duitse boeren verzetten zich tegen een verlaging van de binnen landse prijzen. Wel overweegt het ministerie in plaats van een vastge stelde boterprijs seizoenprijzen in te voeren. De boterproductie in Duits land is ten opzichte van het vorige jaar sterk gestegen en men tracht thans hieruit een uitweg te vinden door het opslaan van grotere voorra den in de koelhuizen. „Sint Jan" stelt zich voor, in Oc tober met een reizende boeken-ten- toonstelling het land in te trekken en vooral de kleinere plaatsen te bezoeken waar geen katholieke boekhandel is gevestigd. De Kath. Actie is bereid gevonden het doel van die expositie te helpen bereiken en wel met voordrachten en pre- dicaties over het nut en de beteke nis van het eoede boek in elk ge zin. Men denkt ongeveer dertig plaatsen te bezoeken. Vorminas-instituut K.V.P. Actie onder de kiezers Rond de verkiezingsdag 26 April wordt in alle Afdelingen der Katholieke Volkspartij een actie gevoerd onder de kiezers voor het Vormingsinstituut der Partij. Voor het Vormingsinstituut der K.V.P. is het buiten „Rusthoek" te Baarn aan gekocht. Voor de aankoop en de in richting van dit instituut zijn de be nodigde gelden, dank zij de mede werking van instellingen en bedrij ven, beschikbaar Op de medewer king der kiezers wordt nu een be- ï'oep gedaan om de instandhouding van het instituut voor een reeks van jaren veilig te stellen. Een folder, geïllustreerd met foto's van het huis en het daarbij behorende park, on dersteunt in een oplage van 200.000 exemplaren deze actie. SUBGROEP SOCIALE VERZEKERING VAN DE A.R.K.A. Deze vergadering stond in het teken van de komende reorganisatie der so ciale verzekering. De subgroep ziet de komende reorganisatie der sociale verzekering niet als een eng groeps belang doch nrimair als een zaak van algemeen belang. Ter vergadering werden uitvoerige discussies gevoerd over de speciale ambtenarenproblemen alsmede over het werk der studiekernen van amb tenaren, die zich met de bestudering der reorganisatie hebben bezig gehou den. In het bijzonder kwam naar vo ren de huidige nositie van de ambte naren van de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid in verband met de reorganisatieplannen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren Houden, Muller en Strij- bosch gekozén respectievelijk herko zen. De grootmoeder van het te Gel- dermalsen aan vergiftigingsver schijnselen overleden jongetje is ge arresteerd. Na enkele dagen te Tricht te zijn vastgehouden is de vrouw naar Arnhem overgebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld. Vrees voor toekomstig ongeluk maakt velen ongelukkiger dan het ongeiuk zelf.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1