Landbouw-veiligheids-besluit afgekondigd Publicatie over de aardappel- handel kwetsend geacht De kaas-uitvoer naar België Een huis te veel Jjatte Qa£f tPjdnce&A Maüna VRIJDAG 21 APRIL 1950 UE LUUSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I Door mechanisatie aantal ongevallen vergroot Het Kon. Besluit is afgekondigd, waarin bepalingen betreffende de veiligheid in de landbouw, met in begrip van veehouderij, tuinbouw, bosbouw en veenderij zijn vastge legd. De toegenomen mechanisatie en 3e toepassing van electriciteit in de landbouw hebben een groot aantal ongevallen tot gevolg gehad. Sinds 1922 is de landarbeider ver plicht verzekerd tegen bedrijfson gevallen. De statistiek der ongevalsuitke ringen ingevolge de land- en tuin- bouwongevallenwet 1922 heeft een duidelijk inzicht gegeven in de te kortkomingen welke ten aanzien van de veiligheid in de landbouw bedrijven bestaan. Een sterk sprekend voorbeeld oiervan levert de arbeid aan dors machines, waarbij nog jaarlijks do delijke ongevallen voorkomen die bij goed toegepaste beveiligingen aiet zouden zijn gebeurd. Onder be veiligingen verstaat men construc tieve uitbreidingen aan machines en werktuigen, die er op gericht zijn ongevallen te voorkomen. Bij de herziening van de veilig heidswet in 1934 werd dan ook aan deze kwestie aandacht gewijd. De bepaling werd opgenomen dat bij algemene maatregel van bestuur voorschriften kunnen worden ge geven tot het voorkomen van onge vallen, tot het verlenen van hulp bij ongevallen, tot het voorkomen van schade aan de gezondheid ten gevolge van de arbeid en tot het beschikbaar stellen van schaftgele- genheden en nachtverblijven, daar waar die nodig zijn. Deze voorschriften zijn thans uit gewerkt in het „Landbouwveilig- heidsbesluit". Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO. r.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek. I.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 3.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Water landen. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gramofoon muziek. 11.00 Voor de zieken. 11 45 gramofoonmuziek- 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en soliste. £12.30-12.33 Mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katho liek nieuws. 13.20 Amusements-or- kest. 14.00 Orgelspel. 14.20 Engelse les. 14.40 Omroeporkest. 15.20 Kro- aiek van letteren en kunsten. 15 55 Mannenkoor. 16.30 „De schoonheid van het gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Promenade orkest. 18.15 Journalistiek weekoverzicht 18.25 Promenade orkest. 18.50 Muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Parlementair overzicht. 19 35 Pianoduo. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gramofoonmuziek. 20.15 „Lichtba ken". 20.40 Gramofoonmuziek. 20.43 „Steek eens op heren". 21.00 Gevari eerd programma. 21.45 „Weet u het"? 21.55 Populair concert. 22.35 Bene lux commentaar. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Maastrichts stedelijk or kest en solisten. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtengymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 3.18 Gramofoonmuziek. 10.00 Medis- bbe causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voor de irbeiders in de continu bedrijven. II.35 Gramofoonmuziek. 12.30 Me iedelingen. 12.33 Pianoduo. 12.55 Ka- ender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gramo foonmuziek. 14.00 Voor de jeugd. .4.20 Lichte muziek. 14.45 Gramofoon- nuziek. 15.00 Boekbespreking 15.15 Kamerorkest met solist. 16.00 „Van ie wieg tot het graf", causerie. 16.15 Gramofoonmuziek. 16.45 Sportpraat- le. 17.00 Amusementsmuziek. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 Voor de itrijdkrachten. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 „Lezen in de Dijbel". 19.45 „Passepartout", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Vara-varia. 20.15 Zwitserse muziek. >0.42 Hein festijn. 20.45 „Onder de jannen". 22.40 Kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. De uitvoering van het besluit, dat op 1 Mei 1950 in werking treedt, berust bij de minister van sociale zaken. De dienst der arbeidsinspec tie is met de handhaving belast, waarvoor bepaalde bevoegdheden zijn toegekend. De arbeidsinspectie oefent reeds sinds 1895 het veiligheidstoezicht uit in fabrieken en werkplaatsen. Zij heeft hierdoor ruime ervaring op dit gebied verkregen. NEDERLANDSE MELK VOOR DE AMERIKANEN IN DUITSLAND. Met ingang van 1 Juli zullen koel wagens met melk, room en karne melk dagelijks heen en weer rij den tussen Amsterdam en de garni zoensplaatsen van de Amerikaanse bezettingstroepen in West-Duits- land aldus het „N. v. d. D.". De le veranties betreffen bijna de helft van het nodige kwantum. Een be langrijk deel van de melkproduc ten, welke totdusverre uit Denemar ken werden betrokken, zal met in gang van genoemde datum door de N.V. Sterovita een dochteronder neming van de N.V. Albert Heyn worden geleverd. Op haar beurt zal deze firma melk betrekken van de D. O. M. O., een productencombinatie in Drente. Protest van Kath. Middenstandsbond De „Ned. Kath. Middenstandsbond" schrijft: „De publicatie van de zijde van het departement van Landbouw aan gaande de hoge aardappelprijzen en de eventueel te nemen maatregelen hiertegen, heeft grote verwondering gewekt in de kringen van de aard- appelhandel. Vooreerst, omdat aan gaande deze aangelegenheid geen en kel contact is geweest tussen het de partement en de betrokken organisa ties van detailhandelaren, maar voor al vanwege de voor de handel zeer kwetsende toon der publicatie en de generaliserende wijze, waarop naar aanleiding van een niet gepubliceerd onderzoek waarvan de handel op goede gronden de waarde betwijfelt de handel beticht wordt van het maken van onredelijke winst en het toepassen van oneerlijke practijken. De aardappelhandel, zo vervolgt de bond, is ervan overtuigd, dat, wan neer de minister de resultaten van het op zijn last ingestelde onderzoek zou publiceren, eenvoudig aange toond zou kunnen worden, welke on logische gedachtensprongen tot de ongemotiveerde conclusie hebben ge leid". De Kath. Middenstandsbond dringt derhalve met nadruk op publicatie aan, opdat aan de hand daarvan door deskundigen een objectieve conclusie getrokken kan worden. „Men behoeft geen buitengewoon deskundige te zijn om te weten, dat er verschillende soorten aard appelen bestaan", zo gaat dat be toog voort. „De hoge prijzen, wel ke van de zijde van het departe ment worden aangevochten, gelden voor de betere soorten klei-aard- appelen. Dat de telersorijzen daar van gedaald zouden ziin. terwijl de handelsprijzen boog blijven, zodat hier van onredliike winstmarges sprake zou kunnen zijn, wordt in zijn algemeenheid door de handel met kracht ontkend. Op uitzonde ringen mag men niet de handelwij ze van een gehele groep beoorde len. De oorzaak van de hoge prijzen der betere soorten klei-aardappelen is de normaal economische, namelijk deze, dat de voorraden daarvan gering zijn en de vraag zeer groot is. Het publiek wil de zandaardappe- len, ook de betere soorten niet afne men. Deze zijn tegen veel lagere prij zen te leveren. Wanneer de handel ervan beticht wordt deze niet in de winkels voorradig te hebben, dan vindt dat voor die gevallen, waarin deze bewering juist is, zijn oorzaak hierin, dat toen de handel deze wel in voorraad had, ze door het pu bliek niet werden afgenomen, zodat ze als veevoeder gebruikt moesten worden. Van de zijde van de handel is ge suggereerd deze grote voorraden zandaardappelen te exporteren, om dat ze in ons land door het publiek niet aanvaard worden. Zowel voor de zandaardappelen als voor de tweede soort klei-aardappelen wor den b.v. in Rotterdam verkocht a 10 ct. per kilo. Overigens verwacht de Kath. Mid denstandsbond op korte termijn een daling van de prijzen der betere soor ten klei-aardapelien, omdat de nieu we aardappelen dit jaar zeer vroeg zullen zijn en uit het buitenland (Ma rokko) aardappelen ingevoerd wor den. Hierdoor, aldus de bond. komt er een verruiming in de voorraden, die thans betrekkelijk gering zijn en waarnaar zo'n grote vraag bestaat. „Des te meer verwondert het de handel, dat het departement thans met maatregelen dreigt, aangezien het departement van deze komende prijsdaling geacht mag worden op de hoogte te zijn. Deze voor de handel zere kwetsende publicatie had ook om deze reden gevoeglijk achterwe ge kunnen blijven", aldus de Ned. Kath. Middenstandsbond. Te Brussel zijn besprekingen ge voerd over de invoer van Neder landse kaas in België. Tijdens deze vergadering zou voor gesteld zijn 't bijzondere invoerrecht van frs. 12 per kg. op Nederlandse kaas af te schaffen en aan de Belgi sche kaasproducenten een subsidie van fr. 1 per kg. te verlenen. Een beslissing werd echter, voor zover bekend werd, niet genomen en de besprekingen zullen worden voortge zet. Zoals men weet, verlangt men van Nederlandse zijde, dat het bijzondere recht op de Nederlandse kaas, dat se dert enige tijd bij invoer in België wordt geheven .geheel wordt afge schaft, aangezien dit in strijd is met de Voor-Unie. De Belgische regering is dit recht gaan heffen, om de be langen der Belgische kaasfabrikan ten te beschermen, wier prijzen als gevolg van hogere lonen en sociale lasten aanmerkelijk afwijken van de Nederlandse. Hoewel de Belgische regering niet gaarne terugkeert tot de politiek van subsidies, zal zjj waarschijnlijk dit vraagstuk oplos sen door een financiële steun aan de Belgische kaasfabrikanten; De kaasprijs voor de Belgische ver bruikers zou evenwel niet verhoogd worden. „GEKKENWERK EN GELD SMIJTERIJ". De heer M. A. Reinalda, commis saris van de Koningin in Utrecht, heeft op een bijeenkomst van het contact-centrum op scherpe wijze zijn misnoegen geuit over de nieu we rijksdienst in wording, die alle auto's van nieuwe nummerborden moet voorzien Hij noemde dit „gek kenwerk en geldsmijterij". Vrouw en 4 kinderen verdronken Bij aanvaring door sleepboot Op de Oude Maas, ter hoogte van de Bomkade te Dordrecht wilde van morgen om 6.00 uur de sleepboot Martien", kapitein W. v. d. V., de rivier afvaren, toen de boot plotse ling werd aangevaren door een z.g. „hardloper", dit is een snelvarende motorvrachtboot. Deze trof de sleepboot zo, dat zij ernstig werd beschadigd en bijna onmiddellijk zonk. De kapitein sprong van boord en wist zich zwemmende te redden. Zijn echtgenote en vier kinderen, die zich eveneens op de boot be vonden konden echter niet meer gered worden en verdronken. De kapitein werd, totaal overstuur, in het ziekenhuis opgenomen, dat hij echter we£r heeft mogen verlaten. Het is de bedoeling, dat de sleep boot vanochtend nog zal worden ge licht. BEURS: UITERST STIL. De Amsterdamse effectenbeurs heeft deze week wel een zeer onge animeerd verloop. Men wacht af en voor zover de prijzen fluctueren, moet dit grotendeels op rekening van de beroepshandel geschoven worden. Het publiek blijft uit de markt. Be langrijk nieuws was gisteren niet voorhanden. In vrijwel alle sectoren was het koersverloop hetzelfde. Olie's openden iets hoger en trokken daar mede de gehele markt mee. De fluc tuaties bleven beperkt. Tegen slot daalde de Kon. een kleinigheid en hiermede kwam het algemeen koers- niveau vrijwel op het peil van Woensdag. Eij de scheepvaartwaar den vielen hier en daar kleine ver beteringen te constateren. Voorts werd enige aandacht besteed aan aan delen Billiton, die in verband met de lagere tin pry zen gisteren, verhan deld werden op 239 tegen een vorige notering van 254. Aandelen Ind- Handelsbank waren twee punten be ter. Voor tabakspapieren was de ani mo zo gering, dat in het voornaam ste fonds hier certificaten Deli Mij. pas tegen slot een notering tot stand kwam. De Staatsfondsen- markt was vriendelijk met zeer wei nig handel. De Amerikaanse sector heeft de laatste dagen iets van haar apathie laten varen. VERMEENDE MOEDER IS ECHTE MOEDER. Dé president van de Haagse recht bank te 's-Gravenhage heeft in kort geding uitspraak gedaan in een zaak, waarbij een echtpaar uit Zandvoort had betwist, dat een zevenjarig meis je, d^t enige tijd te zijnen huize als pleegkind had vertoefd, het dochter tje zou zijn van de vrouw, die het kind opeiste- De president wees de vordering der pleegouders, die zich het kind toegewezen wilden zien. af. Het betrof hier de thans zevenjari ge Elly van G., die enige tijd geleden door de Haagse politie bij haar pleeg ouders, de familie van B. te Zand voort. was weggehaald en overge bracht naar mevrouw E. V.K. te 's-Gravenhage, die zeide de moeder van dit kind te zijn. De Zandvoortse pleegouders waren echter van me ning dat de zevenjarige Elly niet het door mevr. V. verloren dochter tje was. Het door hen verzorgde kind was in 1945 uit een ziekenhuis te Hannover naar Nederland vervoerd en na verblijf in enige Nederlandse inrichtingen te Zandvooort bij hen on ^ei-opbracht. Nadat de Haagse politie het kind op verzoek van mevrouw V.K naar Den Haag had medegenomen, stelden de pleegouders een vorde ring tot afgifte van het kind in. Een week geleden is deze vorde ring in kort geding voor de president van de rechtbank te 's-Gravenhage W//////////////////M ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN Op plaatsen, waar een baard „draait" of in alle richtingen groeit, moec men met snelle spiraalvormige bewegingen scheren. Morgenavond bet laatste advies. _N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN VOORBEREIDINGEN VOOR DE ZEEPKISTENRACES. Het heeft reeds in alle kranten gestaan: in Ne derland zullen binnenkort op ver scheidene plaatsen zeepkistenraces voor de jeugd worden gehouden. Dat is wat! De Paas-vacantie, anders een periode waarin de jongens zo veel mogelijk kattekwaad uithalen, wordt nu gebruikt om de zeepkistenauto's in elkaar te timmeren. Er is altijd wel een winkelier te vinden die een paar lege kistjes over heeft, vader levert spijkers en een hamer, en de wieltjestja, daar i9 moeilijker aan te komen. Maar een jongen van zo om en nabij de dertien krijgt de vier wieltjes wel bij elkaar. En dan kan het beginnen. Met behulp van een paar kornuitjes wordt de zeepkistauto in elkaar gezet. Het resultaat is weliswaar niet altijd even schitterend, maar al doende le ren de jongens. „Wat ik er mee doen moet, weet ik nog niet- Ik kan mijn nieuwe landhuis moeilijk op zol der zetten", aldus de heer I. T. A. Bos te Dordrecht, die naar gis teren bekend werd, het „Bea- trix-landhuis" van de loterij „Jeugd van Nederland" won. De heer Boes is conrector van het Christelijk lyceum te Dor drecht. Misschien geeft dit mooie landhuis me nog eer last dan lust", aldus de winnaar. „Dat is wel wat sterk gezegd, maar ik bedoel er mee, dat er aan een landhuis zonder bouw grond meer moeilijkheden zit ten, dan je zo zou denken. De consequenties zijn nog niet te overzien, maar enfin, komt tijd, komt raad". behandeld. De president heeft thans de vordering afgewezen. De pleeg ouders hadden naar voren gebracht, dat de leeftijd en ontwikkeling het bewuste kind Elly van G. niet kón zijn. De president was echter van mening, dat door de langdux-ige ziekte van het kind het thans vijf jaar lijkt, doch zeven jaar kan zijn. Voox*ts was hij van oordeel, dat niet is gebleken, dat de toestand van het kind een ingrijpen van de rechter noodzakelijk maakt. Na de uitspraak gaf de pleegmoe der te kennen, dat zij in hoger be roep wenste te gaan. Algem. Handelsbl. BINNENLAND. 70 jaar getrouwd waren giste. ren Tjeu Leenen en Nel Janssen te Weert. Afgebrand is de „Scheurenhoe- ve" te Udenhout. 4 kalveren kwa men in de vlammen om. Landbouw werktuigen werden vernield. Oor zaak van de brand nog onbekend. De fabrieksarbeider L. is in de machinefabriek van de Gebr. Stork en Co te Hengelo om het leven ge komen .L. stiet tegen een steunbalk, waardoor een gietstuk van vierdui zend kg kantelde. Het gietstuk kwam op L. terecht, die op slag werd gedood. Het industriepark te Uden is gisteren geopend. De commissaris der Koningin legde in zijn openings woord, de nadi*uk op de grenzen der industrialisatie. Hij prees het initiatief van de burgemeester van Uden, die, ondanks de grote opzet van het industrieplan, zich toch ge houden heeft binnen de grenzen. Ingesteld zijn twee te 's-Gra venhage gevestigde commissies, wel ke belast zijn met de rehabilitatie van overheidswege van oorlogs slachtoffers-zelfstandigen, die zich na de Japanse capitulatie metter woon in Nederland hebben geves- tig en die naar het oordeel van de ze commissies geacht moeten wor den niet of niet voldoende te zijn gerehabiliteerd. Overleden is pastoor W. van Berkel, bijna 80 jaar oud, van 1919 1945 pastoor te Arnhem. 12.000 gegadigden hebben zich aangemeld bij het ministerie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen teneinde een studiebeurs voor universiteiten te verkrijgen. Een 27-jarige landbouwer te Maasbracht die met paard en wa gen aan het werk was, is van de kar gevallen en met het hoofd on der een der wielen terecht gekomen Hij was onmiddellijk dood. Gearresteerd is de heer A., di recteur van het bijkantoor Scheve- ningen van een der grote banken, op vermoeden van ernstige onregel matigheden met gelden van cliënten Het totale bedrag, waarvan sprake is, zou enige tonnen bedragen. BUITENLAND. Tot burgemeester van Leipzig is een 22-jarige jongeman gekozen. Zo'n jeugdige burgemeester heeft een grote stad nog nooit gekend. Leipzig ligt in de Sovjet-zóne. Te Coblenz is op een brug over de Rijn een goederentrein ontspoord. Drie leden van het treinpersoneel kwamen om het leven. - In Freiburg is bij het slopen van een door bominslag beschadigd huis een muur omgevallen. Zeven arbei ders vonden de dood. Rondom Antwerpen heeft men ook al een „vliegende schotel" waar genomen. Het leek „een brandend vliegtuig, dat in duizelingwekkende vaart naar beneden stortte en met een steekvlam verdween in de rich ting van de Schelde". #ET g. MYSTERIE §§f OP DE 56) DOOR GUY HAMILTON Ér werd aan dokter Fisher's spreekkamer getikt; iemand deed de deur open. Een vrouw, die in den ingang bleef staan, riep: „Zuster! Is u daar? Zuster!" Juffrouw Spencer's hoofd kwam boven 't bureautje uit. „Ja?" 't Was een stewardess, die die bood schap bracht. „Zuster, voor een dame in A-36 juffrouw Blackett. Zij heeft ont zettende kiespijn en wilde graag wat aspirine van u hebben. De da me zei, dat 't onnodig was, den dok ter lastig te vallen." „Komt in orde," antwoordde de verpleegster rustig. „Tc Zal haar direct helpen." Zodra de stewardess vertrokken ,vas, kwam juffrouw Spencer naar t achterste vertrek. „Ze wei-ken volgens programma. Met dokter Fisher in den conver satiesalon en mij gedurende min stens tien minuten van 't toneel, ho pen ze een mooie gelegenheid te hebben, om Reed voorgoed *t zwij gen op te leggen." Haar woorden waren voor superintendant Bran don bestemd, maar in 't donker van de achterste kamer kon zij nie mand onderscheiden. „Schat heeft kiespijn!" grinnikte Mortlake. „Hou je gezicht" waarschuwde de super. „Goed, juffrouw Spencer," vervolgde hij tot de verpleegster. „Breng mevrouw Reeves waar ze om gevraagd heeft. Wat u daarna te doen hebt, doe dat snel!" Juffrouw Spencer vulde een glas water, wierp er twee tabletten in en verwijderde zich, de deur zacht jes sluitend. De spanning, waarin de vier achterbleven was schier ondrage lijk. Ieder besefte, dat nu datgene, waarvoor zij in dokter Fisher's ap partementen bijeengekomen wa ren, op 't punt stond te gebeuren. Kapitein Thaves liet geen woord van protest meer horen, hij zat, evenals de anderen, roerloos op zijn stoel, den adem inhoudend. Mortla ke was bang, dat 't tikken van zijn horloge gehoord kon worden. Su perintendant Brandon had zijn re volver uit zijn zak genomen, 't wa pen in aanslag. Inspecteur Fellows hield den vinger aan den schake laar, gereed om op 't eerste sein van zijn chef de lamp aan te knip pen; Hij staarden strak naar den zwakken lichtschijn boven 't be zette bed in de ziekenzaal. Secon de na seconde, van spanning ge laden, werd weggetikt. Toen een zacht voorzichtig ge luid. De deurknop van dokter Fis her's spreekkamer bewoog. Weer viel stilte. De vier wisten dat ie mand binnen gekomen was en nu voet voor voet naar de ziekenaf deling sloop, maar zij hoorden of zagen niets. Zij voelden 't. Een ge daante scheen naar 't bed te glij den, langzaam, langzaam, doch ze ker van 't doel. Eindelijk hield zij halt. In den zwakken licht schijn waren de omtrekken van een menselijke figuur te onder scheiden en ook, wat zij deed. Een hand, waarin een lang, dun mes, werd opgeheven daalde snel en met kracht neer. Een onderdrukte vloek volgde. „Nu!"' fluisterde superintendant Brandon. Op 't zelfde, moment had inspec teur Fellows 't licht aangeknipt. De super stormde de ziekenafde ling binnen. „Een tegenvaller, hè om je moordtuig in een pop te ploffen! Jij zult vanavond Reed's mond niet snoeren! Laat vallen die dolk! 't Wapen viel kletterend neer, doch een seconde later had de ge maskerde misdadiger een revol ver te voorschijn gehaald. Geen vuurstraal kwam er uit, geen knal werd vernomen, enkel een zacht dzzzt... 't Leek Brandon, alsof hij onverwachts een hevigen stomp tegen de schouder kreeg; hij tui melde achteruit. De gemaskerde snelde naar dokter FiSheris spreek kamer terug. Inspecteur Fellows schoot 't maakte een oorverdo vend lawaai in de kleine ruimte. On middellijk daarop hoorde zij 't om vallen van een stoel, toen trad een plotselinge beklemmende stilte in. De inspecteur snelde naar de spreek kamer, vanwaar de dreunende slag was dooi-gedrongen; hij zag hoe de map, dien hij getroffen had, half over de tafen in 't midden lag en vergeef se pogingen in het werk stelde, om zich op te richten. Een luchtdruk pi. stool lag op den grond, achter den omgestoten stoel, 't Masker hing de misdadiger nu over één kant van 't gezicht Toen Fellows hem een hand op den schouder legde, gleed de ge wonde op den grond. In een ommezien was 't vloerkleed rood gekleurd van bloed. Mortlake rukte 't primitieve mas ker af. Hij staarde in 't van pijn ver trokken gelaat van Claude Reeves. „Zo! Jij was dus de schavuit, die me op 't sloependek uit den weg pro beerde te ruimen?" Reeves ademhaling ging zwaar. „Een dokter!" kreunde bij. Ik... ik ben stervende!" Superintendant Brandon was na derbij gekomen. Hij wreef zijn schou der, die hem lelijk zeer deed. „Dokter Fisher is m den conversa- tiesalon. Vlug Mortlake!" Algy snelde weg. Bij den deur kwam hij met iemand in botsing Vaughan Reilly. Hij vergat de op dracht van de super voor een mo ment, sloeg de armen om den ver- rasten secretaris van professor Con way en riep; „Hier, Brandon! Nummer twee! Laat hem niet ontsnappen!" Inspecteur Fellows was vlugger dan zijn chef. Hij maakte korte met ten ;in minder dan geen tijd had Reilly de boeien om. Met verdwaas den blik keek hij er naar. Brandon gaf Mortlake een wenk en ditmaal stoorde niemand en niets hem op zijn race naar den coniversatiesalon. „Wat beeft dat te betekenen?" vroeg Reilly, den blik nog altijd strak op zijn geboeide polsen. „Ik lk kwam op 't geluid van 't schot af. 'k Zag Reeves wegsluipen en ver moedde, dat hij niet veel goeds in den zin had."' „Je krijgt tijd genoeg om alles uit te leggen," snauwde de super, „maar 'k denk niet, dat 't je veel hel pen zou." Hij was gereed met 't fouil leren van Conway's secretaris. „Geen wapen," zei hij tot inspecteur Fel lows. „Je kunt me er niets voor maken, sputterde Reilly. „Ik 'k zal bij de bevoegde autoriteiten protesteren tegen deze wederrechtelijke vrij heidsberoving!" „Je doet maar grijnsde Brandon. Algy kwam tei*ug met dokter Fis her; onderweg had juffrouw Spen cer zich bij ben gevoegd. De ge neesheer knielde bij den gewonde Reeves neer, onderzocht zijn wond en schudde bedenkelijk 't hoofd. „Ik sterf,'? kreunde Reeves. Plot seling begon hij te hoesten. Bloedig schuim verscheen op zijn lippen. „Is hij ernstig gewond?" infor meerde Brandon. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6