NIEUWS UIT DE OMGEVING Jacoba" op het Koningshuis }fluqen Veilig LAXEER-AKKERTJES De werkloosheidswet, ziektever zekering en andere sociale wetten En Engeland! K.V.P.-lijst 2 DONDERDAG 20 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 HILLEGOM Geboren: z. van J. W. Glag en E. Kockelkoren; d. van J. Derks en G. M. Visser; d. van W. A. J. Bekkers cn W. A. v. Saasen; z. van P. M. Weijers en C. Philippi. z. van J. Berk hout en S. C. van Deursen; z. van G. T. van Beek en C. Houtzager. Ondertrouwd: P. Nieuwenhuizen en H. M. Boot; A. Daudey en M. van der Burg; G. E. H. van Hoek en C. G. van Riek. LEIDSCHENDAM AANKOOP MUZIEKTENT VOORLOPIG UITGESTELD. In de gemeenteraad is weer het voorstel behandeld tot aankoop voor 5000.van een verplaatsbare muziektent. De vorige maand staak ten hierover de stemmen. Ook nu kon het voostel geen bewondering wekken. De heer Groenewegen (K. V.P.) deed een voorstel om de ge meente te verzoeken zelf een ver plaatsbare muziektent te doen ma ken. Volgens zijn berekening zou de tent dan ongeveer f 2500.-J- kos ten. Daarbij komt dan nog, dat voor het opbergen van de tent slechts een kleine opslagplaats nodig is ter wijl voor de tent welke B. en W. op het oog hebben een garage gehuurd moet worden om het rijdend on derstel onder te brengen. Juist dat onderstel veroorzaakt de kosten waartegen de raadsleden bezwaar hebben. Wethouder* Copraij ondersteunde de suggestie van de heer Groene wegen waarna besloten werd het voorstel tot aankoop van de ver plaatsbare tent voorlopig van de agenda af te voeren. In de volgen de vergadering zal dan zo moge lijk een nieuw voorstel komen over eenkomstig de idee van de heer Groenewegen. Middenstand. De Kath. midden standers hebben zich de vraag gesteld of ons geloof zo'n duur geloof is. Zij hebben dat blijkbaar onder elkaar niet kunnen uitmaken en zijn te rade gegaan bij rector Kraakman die voor deze vereniging al eerder principiële vragen heeft beantwoord. Gisteravond is rector Kraakman naar de Dam gekomen waar de vra gende middenstanders aandachtig ge luisterd hebben naar de heel interes sante causerie over bedoeld onder werp. Uit vele voorbeelden is duidelijk geworden dat het offeren in dienst van het geloof en de naastenliefde, de katholieken is aangeboren. Ook nu zijn daarvoor nog schitterende voor beelden aan te halen, b.v. de bijdra gen voor de kath. universiteit, de an- no-santo-zender enz. De collecten voor goede doeleinden worden nog steeds behoorlijk geho noreerd. Over de collecten in de kerken wordt wel eens gesproken. Maar dan betreft het niet de offer zin, maar meer de soepeler toepas sing van de wijze van collecteren. De pilcht welke wij tegenover God heb ben is zo urgent, dat de offervaardig heid steeds tot uiting zal blijven ko men. Dat wil geenszins zeggen, dat ons geloof duur is, maar meer dat de naastenliefde tot het brengen van of fers aanleiding geeft. NOORD WIJK Etalage-wedstrijd. De etalage wedstrijd welke gedurende de Bloe- menfeesten alhier wordt gehouden, heeft tot uitslag, dat de navolgende prijzen werden toegekend: le prijs P. Langendfik, Hoofdstraat; 2e prijs H. P. M. v. d. Voort, Kerkstraat. 3e prijs E. v. d. Werf, Voorstraat. Bekroning. Op de gehouden vak tentoonstelling te Leiden, uitgaande van de Ned. Banketbakkersbond, be haalde onze plaatsgenoot de heer Harry v. Bourgondiën de le prijs in de afdeling garneren voor beginnelin gen. NOORD WIJKERHOUT DIPLOMA-UITREIKING R.K. ALG- TUINBOUWCURSUS. In het schoolgebouw aan de He renweg alhier had de eindles plaats van de tuinbouwcursus, welke gege ven woïdt door de heren van der Meer, Prins en de Haas. Aan 24 jon gens die er 2 of 3 winters hard wer ken voor over hebben gehad, werd tot bekroning van hun werk het di ploma uitgereikt. Voordat met de uitreiking der di ploma's were begonnen had eerst de eindles een klein examen plaats in tegenwoordigheid van Pastoor v. d. Waarden, de heer Hulkenberg, als vertegenwoordiger van de Rijkstuin- consulent, de heren P. van Leeu wen en J. R. Ronneveld, respectieve lijk voorzitter en secretaris van de onderwijsstichting der L. T. B. en de heer Blitterswijk, hoofdassistent van de Rijkstuinbouwconsulent. De heer van der Meer gaf na de opening een korte uiteenzetting over het verloop van de cursus. In 1947 werd de voorbereidende cursus be gonnen met 26 leerlingen. Hiervan vielen er enige af door militaire dienst, doch er kwamen er nog enige bij, zodat de eigenlijke cursus in 1948 met 25 jongens kon begonnen wor den. Hiervan kregen er 24 het di ploma, slechts één leerling werd van het diploma uitgesloten, een mooi resultaat dus. Na de eindles reikte Pastoor van der Waarden de diploma's uit. Hij feliciteerde de jongens met hun suc ces. Aan de volgende cursisten werd het diploma uitgereikt: A. W. van der Tang, Noordwijkerhout, A. P. de Ridder, Voorhout; L- J. Nulkes, C. J. Nulkes, J. J. Th. Nulkes. J. S. Jan sen, P. H. Duivenvoorde, C. J. Dui venvoorden, J. J. v. d. Berg en A. J. Kors te Noordwijkerhout; A. J. Beijk te Sassenheim; W. v. Nobelen, P N. Duivenvoorden, Th. Duivenvoorden, L- P. Verdegaal, C. Q. Pennings, C. J. van den Berg, C. A. J. de Groot, G. C. van den Berg, J. J. Heemskerk, Noordwijkerhout; W. P. v. d. Weij- j den, S. P. Warmerdam, P. H. v. d- Nieuwendijk en A. C. v. d. Berg te Noordwijk en A. J. C. v. d. Burg te Noordwijkerhout. Namens de leerlingen dankte W. v. d. Tang directeur en leraren en bood een stoffelijk blijke van dank aan namens allen. Hierna sprak nog de heer van Leeuwen. Aan het slot dankte de heer van der Meer en ble ven het hoofd en de leerlingen nog bijeen om de slotexcursie te bespre ken. J. A. J. A. speelde „Maria Goretti". Dinsdag- en Woensdagavond speel de de toneelvereniging JAJA. alhier voor een stampvolle zaal het spel over het leven van Maria Goretti, geschreven door Frans Drost en Kas- per Dierckx. De opbrengst van beide opvoeringen kwam ten bate van het studiefonds voor de opleiding van priesters uit de St. Jozef-<parochie. Regisseur van het spel was de heer Vlasveld uit Voorhout. Op beide uit voeringen viel niets aan te merken. Het spel verliep vlot. allen kenden hun rol uitstekend en leefden er ge heel in mee. De onsympathieke doch zeer moeilijke rol van Alessandro werd prachtig gespeeld. Marretti, Moeder Assunta en vader Serenelli gaven allen pracht spel te zien, de overige spelers niet te na gespro ken. Het publiek kwam door het spel onder de indruk, hetgeen wel bleek uit de stilte welke gedurende het ge hele stuk gehandhaafd werd. Na af loop dankte Pastoor van der Waar den „JAJA" voor het gebodene Hii zeide zeer denkbaar te zijn. dat de dames en heren van deze Toneelver eniging zich bei'eid hadden verklaard voor het Studiefonds te willen spe len- SASSENHEIM nen. De heer Koppers is gedurende 35 jaar postbode geweest en was hij zeer populair in het dorp. Ook is hij toen hij gepensionneerd was nog 12 jaar koster van de Kaagkerk geweest Toen heeft hij noodgedwongen Sassen heim moeten verlaten, maar behalve dan nog een korte periode waarin hij te Huigsloot een café hield, heeft hij altijd in onze gemeente gewoond. Het echtpaar heeft negen kinderen, veertig kleinkinderen en twee ach terkleinkinderen. Wout Koppers is ook nog geduren de 28 jaar kerkzanger geweest en de oudere garde zal zich nog herinneren hoe hij ook op de toneelplanken zijn sporen verdiend heeft. Bovendien heeft hij altijd trouw de Leidse Cou rant gelezen i Toueel „Kerkwerve". De toneel groep Kerkwerve uit Oegstgeest heeft gisteravond een opvoering ge geven van het bekende toneelspel „Leontientje" van Felix Timmer mans. Dit stuk werd vroeger door het beroepstoneel gespeeld en maak te o.a. een deel uit van het reper toire van het echtpaar van der Lugt Melsertvan Ee£.* Het is een stuk wat heel veel van de spelers eist en wat gauw te „zalverig" gespeeld wordt. Daarom geloven wij, dat deze toneelvereniging, waar toch veel goed spelersmateriaal bij aan wezig is, ditmaal te hoog gegrepen heeft. Over 't algemeen kan gezegd worden, dat deze vereniging wan neer zij stukken kiest die beter on der haar bereik liggen, zich op to neelgebied niet onverdienstelijk zal maken. Geboren: L. J. M. van Ingen en J. Th. Welling z.; A. P. Homan en M. J. van der Meer z. Ondertrouwd: U. van der Bij 33 j. te Loosduinen en Grietje Moole- naar 28 j.; D. Eigenbrood 25 j. te Lisse en M. J. Spruijt 26 j. Getrouwd: K. Visser 29 j. te Enk huizen en W. Moolenaar 30 j.; F. van der Heijden 27 j. en G. Have naar 28 j. Overleden: C. Stelma 75 j. VOORSCHOTEN Geboren: Gerardus Robert Marti- nus, zn. van J. H. Schrijvers en C. M. van Renswou; Maria Johanna, d. van I. van Egmond en T. Dom peling; Laurentius Antonius, zn. van C. A Schrama en M. A. Detsch. Ondertrouwd: Aleid Anthonius v. d. Mijn, 25 j. uit Rotterdam en Dirkje Wilhelmina Noordegraaf 23 j.; Frangois Isaac van Rosevelt 23 j., en Johanna Maria Vink 22 j. uit Oostburg. Gehuwd: A. B. Wesselo en A. A. S. de Bode. Overleden: J. M. Boxman, d. 18 dagen; M. H. J. van der Klift. 77 j., wed. van Klaas Velt huizen: C. Kooij 74 j. echtgenoot van N. Varkevisser. TER AAR Onderlinge brandverzekering. De aftr. béstuursleden H. Kroft en J. Kempen werden herkozen. Twee vacatures waren echter nog ont staan wegens overlijden van de heer Jac. Kempenaar, en bedanken van de heer C. de Boer, wegens hoge leeftijd. Gekozen werden de heren L. Verduin en L. J. Hoogervorst. Aan het jaarverslag over 1949 ont lenen wij het navolgende. Het aan tal leden bedraagt 608. Verzekerd bedrag aan vaste goederen f 7.215.095.aan roerende goede ren f 5.600.695.—, in tot. f 12.815.790. Het verzekerd bedrag steeg met ruim één millioen gulden. De re ductie op de premie welke kon worden verleend bedroeg 10 pet. Blijkens mededeling is er een be langrijke premieverlaging in over weging voor woon- en winkelhui zen. Een belangrijke bespreking volgde waarbij het brandgevaar en cle maatregelen hiertegen onder de loupe worden genomen. Aan de le den zullen brandblusapparaten tot een maximum aantal van 135 stuks worden verstrekt. Deze verstrek- :ng zal geschieden tegen belang- k gereduceerde prijs. Out vangst door gemeentebestuur Zaterdag 22 April a.s., de dag van het bloemencorso, des middags om twaalf uur zal Jacoba van Beieren met haar gevolg in „Het Oude Ko ningshuis", een voormalig bezit van koning stadhouder Willem Hl, in Sas senheim worden ontvangen. Als zij met de stoet in de tuin aan komt, is het gemeentebestuur van Sassenheim bij het bordes aanwezig om haar te begroeten. Er zullen haar dan de bloemen van de streek wor den aangeboden door een dochtertje van de burgemeester. De burgemeester van Sassenheim zal een oorkonde voorlezen, die met enig ceremonieel aan „Jacoba" zal worden overhandigd. Als eregasten blijven de gravin en haar gevolg, bestaande uit ridders, edelvrouwen en pages, enige tijd dan nog de gast op het oude koningshuis. RAADGEVINGEN VOOR BLOEMENCORSO Wilt u allen, tot het welslagen van het Bloemencorso aan de ver vulling van onderstaande regels me dewerken? Loopt niet mee met de corsostoct! Laat de corso-wagens ongedeerd. Parkeert niet met uw wagens op de Hoofdstraat, Provinciale weg of Warmonderdam. Parkeert op andere wegen zodanig met uw voertuig, dat passage met andere voertuigen mogelijk is. Houdt als voetganger de rijbaan vrij. Helpt de politie bij haar taak. Moet gij u in massa verplaatsen, denkt dan om de ouden van dagen en de kinderen! In verband met het Bloemencorso op Zaterdag 22 April a.s., de daar mee samengaande drukte en de on mogelijkheid om die dag met voer tuigen in de Hoofdstraat te parke ren, wordt de betreffende leveran ciers aangeraden, zoveel mogelijk op de dag vóór het Bloemencorso hun klanten voor twee dagen te bedie nen. De klanten wordt verzocht die Vrijdag voor twee dagen in te kopen. 55 JAAR GETROUWD. Op 30 April zal het 55 jaar geleden zijn, dat. Wout Koppers en Regina Aartman elkaar de hand hebben ge reikt en in 't huwelijksbootje zijn ge stapt. Dat zij gelukkig zijn geworden, is Ihen aan te zien. Beide stralen van gezondheid en vitaliteit en aan hun gezichten is absoluut niet te zien, dat Grootvader Kopper al 80 is en dat zijn bruid al 78 levensjaren telt. Een unicum is, dat zij nog in de oude Pancratiuskerk onder Pastoor de Jong getrouwd zijn. Beiden ken nen Sassenheim dus van klein dorp je af, want Wout Koppers is hier naar toe gekomen, in 1883 en zijn vrouw in 1895. Zij komen oorspron kelijk uit Leimuiden, maar hebben elkaar toch in Sassenheim leren ken WARMOND V.V.V. Een algemene ledenver gadering van de VW-Warmond heeft altijd veel belangstelling, om dat het bestuur steeds een attractie weet aan te bieden, die door de le den ten zeerste op prijs wordt ge steld. Nodat de voorz. jhr von Fisenne, met een enkel woord de vergade ring had geopend, las de secretaris, de heer Cos het jaarverslag. Uit het jaarverslag van de penn. de heer Haarsma, vernamen wij, dat het kassaldo gestegen was tot een bedrag van 1105.61. Bij monde de heer KI. Breedijk werd be kend gemaakt, dat de boeken in or de waren bevonden. Het punt mededelingen bracht en kele bijzonderheden naar voren. Waren de Nederlandse Spoorwegen vooreerst niet van plan, om behal ve op Zon- en feestdagen 10 trei nen te laten stoppen, door het ener gieke streven van het VVV, het ge meentebestuur van Warmond en de Kon. Varen. De Kaag is bereikt, dat ook op Zaterdagen 5 treinen zul len stoppen. De voorzitter merkte op, dat het er thans op lijkt, dat de directie van de N.S. het standpunt huldigt, dat de N.S. er niet is voor het publiek, doch het publiek voor de N.S.! Van de NZHVM is bericht ont vangen, dat zeer binnenkort een speciaal tarief zal worden ingesteld voor het traject Warmondertol tot Warmundastraat, een tarief, dat in tegenstelling met het huidige tarieg, een belangrijke vermindering van kosten met zich brengt. In verband mat het a.s. Bloem- bollenfeest op Zaterdag 22 April zul len er wederom enkele bloemmozai- ken gelegd worden. Hiervoor is de medewerking verzocht en verkregen van enkele Warmondse bloemisten en van de Landbouwschool van de heer de Boer. De bespreking van de plannen 1950 brachten aan het licht, dat er een nieuwe gids zal verschijnen. In deze gids zal een losse dienstrege ling worden opgenomen van alle verbindingen van Warmond, zowel bus- als treinverbindingen. In de a.s. Kaagweek, die gehou den wordt van 19 tot 23 Juli, wordt het feit herdacht, dat de Kon. Ver. De Kaag haar 40-jarig bestaan be leeft. Om dit feit wat meer onder de aandacht te brengen heeft het bestuur van de VVV zich verstaan met de plaatselijke Middenstands vereniging om te komen tot het hou den van een winkelweek. Definitie ve beslissingen waren nog niet be kend; deze zullen t.z.t. wel volgen. Door de Kon. Ver. zal een vuur werk worden gegeven, dat afgesto ken zal worden om en nabij de Kaagsociëteit. Het ligt in het voor nemen van de VVV om bij vol doende deelname, een gondelvaart te organiseren. Een commissie zal wor den ingesteld, die deze plannen na der zal uitwerken. De heer H. Alsem vertoonde hier na enkele films. Vervolgens, het was inmiddels reeds vrij laat geworden, kwam Jan Keslér met zijn „Politieke Poppen kast'' voor het voetlicht. Dit op treden was heel goed. Op beschaaf de wijze werd de huidige politiek in het zonnetje gezet en. zou het aan Gert jan gelegen zijn, dan zou Nederland binnen de kortst moge lijke tijd er boven op zijn. Het laat ste bedrijf sloeg speciaal op War mond, dat, aldus Gertjan, druk be zig is zijn eigen karakter te verlie zen. Dringend werd gewaarschuwd, dit toch niet te doen. OEGSTGEEST Toneel. Tot besluit van het toneelseizoen gaf de Toneelgroep ..Kerkwerve'' in het parochiehuis een opvoering van het toneelstuk „Leon tientje'een dramatisch spel naar het boek van Felix Timmermans. En opnieuw bewees deze toneelgroep, dat zij over uitstekende krachten be schikt, die zich volkomen in hun rollen weten in te leven, zodanig, dat zij blijkbaar soms vergaten dat er publiek in de zaal aanwezig was- Hieraan willen we het tenminste toeschrijven dat het gesprokene op sommige momenten niet voldoende verstaanbaar was. Overigens hebben zij van dit spel, dat zich afspeelt rond het meisje Leontientje, het pas toorsnichtje dat liefde koestert voor de ongelovige dichter Isidoor, een uitstekende opvoering gegeven- En dit was des te moeilijker, omdat het stuk rijk aan dialogen, doch arm aan actie is en bovendien qua ka- j rakter in traag tempo gespeeld moet worden. Naaf onze mening is dit spel in sommige gedeelten wel wat al te breed uitgesponnen en zou het aan de speelbaarheid ten goede ko men wanneer hier en daar iets werd ingekort. Niettemin hebben de aan wezigen ondanks de lange duur, het spel geboeid en met volle aandacht gevolgd, en dit pleit weer voor de spelers, die elk voor zich hun beste krachten er aan hebben gegeven. Het talent- en gevoelvolle spel van de hoofdrolvertolkster en de doorleefde figuur van de pastoor mogen hief echter wel even afzonderlijk geme moreerd worden, zonder de overige uitstekend getypeerde personen te kort te doen Mogen we ook nog even een woord van lof uiten voor de buitengewoon verzorgde décors van de hand van decorateur v. d. Maat en tenslotte constateren, dat Kerkwerve*' haar eerste, doch zeer succesvolle toneelseizoen op waar dige wijze heeft afgesloten. ZOETERMEER Op de fancy fair. die dezer da- en ten bate van de gezamenlijke R.K. Jeugdverenigingen werd ge houden, bestond vooral voor de wie lerwedstrijden op de home-trainers veel belangstelling. In de finales be haalden de volgende deelnemers prijzen of zeer goede tijden. 500 m. heren senioren: C. Horsten 16.1 sec, P. v, d. Stoep 16.2. L. v. Steenderen 16.3, C. Rientjes 16.4, J Scholten 16.4, J. v. d. Kraan 17 sec. 350 m. heren juniores: P. Termus- huizen 14.2, P. Scholten 14.4, H. Scholten 15, J. Vollebrecht 15.1. 250 m. dames; N. Vollebrecht 11, A. Vollebrecht 11.3. N. Arkestein 11.4, A. Kneppers 12. werken Bloeiiienleesteii te Noordwijk geopend Voor het raadhuis te Noordwijk- Binnen stroomden vanmorgen school kinderen, gekroond en omkransd met bloemen, samen, voor de opening van de Bloemenfeesten in Noordwijk. Vanaf het podium, dat voor het Raad huis was opgesteld, dankte de voor zitter van het Bloemen-comité. de heer C. van der Wilk, de Noord'wijk- se burgerij voor de vertoonde ge meenschapszin bij de versiering van beide dorpen Het college van B. en W. toonde zijn belangstelling. De burgemeester sprak de kinderen toe en preludeerde daarbij op de a.s. ver jaardag van H.M. de Koningin, waar van hij hoopte, dat het een dag vol zonneschijn zou worden. Spr. sprak de wens uit dat deze bloemenfeesten een traditie zouden worden, en liet de jeugd een hoera'tje uitbrengen op het Bloemencomité. Vervolgens drie maal hoera voor de koninklijke fa milie. Twee elfjarige Noordwijkse bur gers Frits de Woort en Ansje de Wolf. boden het college van B. en W. in bloemrijke taal een kleurig bloemenmozaïek aan Ansje de Wolf onderstreepte dit gebaar nog met een bouquet voor mevr. van Berckel. Vervolgens hoorden we kinder zang. Beide dorpen zijn prachtig ver sierd met mozaïeken, bouquetten en slingers. Er is een wedstrijd uitge schreven voor scholen, bedrijven en particulieren. Vanavond om 8 uur is er een grote openlucht-bioscoop-voor stelling op de tennisbanen van het Casino. STADSNIEUWS VEERTIGJARIG JUBILEUM. Gisteren heeft de heer Th. Hout- hoff, werkmeester van de afdeling aanbouw constructiewerk bij de N.V. Holandse Constructiewerkplaatsen hier ter stede zijn veertigjarig jubi leum herdacht. De jubilaris werd hedenmorgen op feestelijke wijze ontvangen en in 't bijzijn van directie en verder per soneel gelukgewenst door de burge meester. jhr. mr. F. H. van Kinschot, die de jubilaris mededeelde, dat het H.M. de Koningin behaagd had hem toe te kennen de eremedaile in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hierna werd het woord gevoerd door ir. J. E. Colin, namens de direc tie, verder door vertegenwoordigers van het personeel en collega's en per soneelsvereniging en werden de ju bilaris verschillende geschenken overhandigd. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.-O." De eerste avond van de parencom petitie welke gisteravond gespeeld werd had tot resultaat dat in groep A no. 1 werd echtpaar Cuppen. in groep B Winkelmolenmej. Lager- bérg: in groep C echtpaar Stuijfzand. Volgende week wordt in verband met de eerste H. Communie en de verkiezingen niet op Woensdag maar op Dinsdagavond gespeeld. Aan vang 8 uur precies. In het calé-restauraulbedrijf administratie lichaam. Geschiedt het in eigen beheer, dan zal daarvoor een groot administratief apparaat in het leven moet worden geroepen. En zo is het voor elke bond, maar de re gering wil hierin tegemoet komen door het Centraal Administratiekan toor daarvoor beschikbaar te stellen. Maar men overweegt toch een sa mengaan van verschillende groepen, b.v. slagers, bakkers en hotel- en ca fé-personeel. want wanneer de uit voering in eigen hand is, heeft men veel meer controle en dat komt ten slotte toch aan de werknemres ten goéde. Spr. wekte allen op de nakoming van deze wet zo volledig mogelijk te doen zijn, want daarmede bevordert men de eigenbelangen in niet gerin ge mate. Spr. betreurde het echter, dat zo weinigen nog georganiseerd zijn, want de ongeorganiseerden profite ren mee van het werk der organisa ties. Daarom wekte spr. allen op toch te zorgen het leger der ongeorgani seerden zo klein mogelijk te doen zijn, waarna hij besloot met er nog eens op te wijzen, dat ieder rechten heeft, maar ook plichten, wetend, dat men in dit bedrijf een dienende taak heeft, waarbij menselijkheid een der voornaamste eisen is. Dat ook deze inleiding van de heef Gisternacht hield de afd. Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel een ledenver gadering in het café van de heer Rooyakkers aan de Koorevaarstraat. Op deze vergadering trad als spre ker op de heer W. L. J. v ,d. Bol, lan delijk bondsbestuurder van de R.K. Bond „St. Antonius", die de verschil lende sociale wetten nog eens onder de loupe nam en daarbij op duidelij ke wijze de belangrijkste stukken weer eens helder belichtte. Vooraf deelde spr. een en ander mede over het garantieloon in ver band met de onlangs ingevoerde 5 pet. looncorrectie. De werkgevers in het hotel-, café- en restaurantsbe- drijf waren van mening, dat deze verhoging' voor het personeel in het bedrijf, doch na overleg met de Stich ting van de Arbedi werd beslist, dat de looncorectie ook voor dit bedrijf moest worden toegepast, onder be ding van regeringswege, dat er voor 1 Mei 1950. een standaardloon zal worden vastgesteld. Inderdaad is er na veel overleg thans een regeling ontworpen, welke evenwel nog moet worden goedgekeurd door de rege ring. Voor de café-restaurantkellners zijn de besprekingen over het garan tieloon en de regeling van het fooien stelsel nog gaande. Daarnaast zijn er voor het vaststellen van een basis- loon voor portiers, chasseurs, kamer meisjes. enz. nog heel wat moeilijk heden op te lossen. Wat de werkloosheidswet betreft, zei- de de heer v. d. Bol, dat de bedoe ling is deze wet per 1 Juli a.s. in wer king te doen treden. Spr. somde nog eens de verschillende normen van deze wet op. Door de minister werd aan de bonden de mogelijkheid ver leend tot het stichten van een be drijfsvereniging. Deze bedrijfsver eniging is thans opgericht. Zo zul len alle sociale wetten via een eigen bedrijfsvereniging worden uitge voerd. Of het in eigen beheer zal ge schieden dan wel door een centraal v. d. Bol de belangstelling had, bleek wel opnieuw uit de aandacht, waar mede zijn betoog gevolgd werd en uit de discussie, welke hierop volgde en waarbij tal van actuele kwesties na der onder ogen werden gezien.. Zo droeg ook deze bijeenkomst er weer toe bij om de leden te doen zien met hoeveel moeilijkheden in dit be drijf- rekening moet worden gehou den, zodat het een leerzame bijeen komst werd. Aan het slot dankte dc voorz., de heer P. Feiten, de heer v. d. Bol har telijk voor hetgeen hij op deze bij eenkomst weer voor de afdeling had gedaan. PROV. STATEN VERKIEZING Vergist u niet, hoogeachte leze ressen en lezers. Het betreft hier niet de 'Statenverkiezing in Enge land, doch de verkiezing voor de Nederlandse provinciale besturen en Engeland. Ook wij dachten dat er geen verband tussen was, edoch In een propagandablad van de Partij v. d. Arbeid wordt n.l. met een beroep op lady Pakenham ge suggereerd. dat alle katholieken in Engeland op Labour stemmen en „dus" behoren de katholieken hier dat ook te doen. Die lady is de moe der van 8 kinderen, vindt gelegen heid om propaganda te maken, is een moderne Engelse vrouw, goed katholiek en dus.... Ja, wat dacht u? „Het voorbeeld voor vele katholieken in Nederland". De logica van de P. v. d. A.! Want wat .is de werkelijkheid? Sinds jaar en dag bestaan er in En geland practisch twee grote partijen en een paar kleintjes. De Labours en de Conservatieven delen er de la kens uit; als de een regeert, probeert de ander de loyale oppositie te vor men, In beide grote partijen zitten de katholieke stemmen, in beide par tijen zijn dan ook wat katholieke personaliteiten lid van het Lager huis. Historisch en practisch liggen bovendien de zaken in Engeland ge heel anders dan «hier; zowel in de opzet en vorming der politieke par tijen als in de practische politiek is dit blijkbaar voor de Engelse ka tholieken nog de beste methode om dat zij slechts 10 pet. van de bevol king uitmaken. En moet men ons nu wijsmaken, dat wat in Engeland geldt ook hier moet gelden? Waarom wordt ver zwegen de grote ergernis der En gelse katholieken over de leider van de Labourpartij, Clement Att- lee, omdat hij een der grootste te genstrevers is van een betere in ternationale verstandhouding tot Spanje? Neen, laat Engeland nu maar En geland; wij in Nederland zullen on ze eigen boontjes wel doppen. Ook de katholieken zullen dat doen door eendrachtig op 26 April te stemmen: BIOSCOPEN De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Straatjongens", alle leef tijden. Lido: „De parel", 14 jaar. Luxor: „Captain from Castile"', 14 jaar. Trianon: „Road to Zanzibar", alle leeftijden. Rex: „Het avontuur begon in Bombay", 18 jaar. Aardappelprijzen te hoog Regering overweegt maatregelen Een door de regering ingesteld on derzoek heeft, naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening ons mededeelt, aange toond, dat de handel voor kosten en vervoer en opslag van consumptie aardappelen en tevens voor de winstmarge, naar het oordeel van de regering, veelal een hoger bedrag be rekent dan redelijk is. Aangezien de telersprijzen reeds geruime tijd een daling vertonen, had verwacht kunnen worden, dat ook de consumentenprijzen naar om- Jaag zouden gaan. Dit is echter niet geschied; in vele gevallen is er zelfs van stijging sprake. De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft dan ook besloten tot de oprichting van verkoopplaatsen van. aardappelen van de overheid over te gaan. indien de prijzen, die door de consumen ten worden betaald, niet op korte termijn belangrijk dalen. Er bestaat geen enkele aanleiding meer voor een aardappeltekort te vrezen. In de kring van de handel is men zelfs de mening toegedaan, dat er van een overschot sprake is en dat daarom de export van aardappe- .\?n weer zou moeten worden toege staan. Zolang de prijzen voor de consu menten echter niet tot een redelijk peil zijn gedaald en niet met zeker heid een overschot besta-*, zal van hervatting van de export geen spra ke kunnen zijn. '.AATSTE BERICHTEN GESLAAGDE BUIKLANDING TE PARIJS- Reuter meldt nader, dat het toe stel een driswielig type is. waarvan het wiel bij de neus van het toestel haperde. Toen de controle-toren op dracht gaf de beide 'andere wielen in te trekken en een buiklanding te maken, kon de bemanning deze wie len niet meer naar boven krijgen- Daar de benzine op begon te raken, moest de gezagvoerder op de twee wielen landen op gevaar af, dat het toestel over de kop zou slaan. De wielen begaven het echter niet on der het gewicht van het toestel en met een lichte schok kwam de ma chine met de neus op de grond to' stilstand.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3