Over de medezeggenschap N.V.'s in De begroting van Justitie aangenomen Aardappelmeel blijft in 't brood Het regent pijpenstelen en strafpunten TIT 3i ET=— födncesó Mwdna WOENSDAG 19 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Verbondsraad Katb. Arb. beweging (Van onze correspondent). UTRECHT, 18 April. Op de tweede dag van de Ver- bondsraaclvergadering der K.A.B. werd zonder discussie aanvaard het rapport van de commissie, die was ingesteld door de Alg. Kath. Werk geversvereniging, de Kath. Arbei ders weging en het Landelijk cu ratorium voor R.K. Scholen voor maatschappelijk werk over de so ciale werk(st.)ers in de onderne ming. Het rapport van de commissie „Ondernemingssparen" kreeg slechts een bemerking van de heer J. Zwa- nikken, in deze zin, dat sparen steeds als doel wordt beschouwd. Daarna werd ook dit rapport aan genomen. Méér bespreking vorderde het rapport van de commissie over de herziening van het vennootschaps recht, met de strekking, aan de fac tor arbeid medezeggenschap in de onderneming te geven. De discussie was in hoofdzaak gericht op het feit, dat de inhoud van het rapport ook van belang is voor anderen dan K.A.B.-leden. Men is uitgegaan van de over weging, dat bij de medezeggen schap de factor arbeid haar rechts grond vindt in de verantwoorde lijkheid van die factor of in de be schouwing van de onderneming als een gemeenschap, De medezeggen schap moet ten opzichte van mede zeggenschap in het wetsontwerp ondernemingsraden worden gezien al$ een versterkte medezeggen schap. Ofschoon vele bladzijden van dit rapport zijn instemming hadden, kon prof. v. d. Ven zich niet ver enigen met het beslissende punt. Tegen het instituut arbeiders-com missarissen heeft hij enkele argu menten aangevoerd: Naar zijn me- Aetherklanken DONDERDAG 20 APRIL 1950 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu- ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 3.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gramofoon muziek. 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws 13.20 Kamerorkest. 13.50 Zang en piano. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Altviool en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gramofoonmuziek. 16.50 Voor de jeugd. 1715 Amusementsmuziek. 17.45 Gramofoonmuziek. 17.50 Regerings uitzending. 18.00 Trio. 18.25 „De stem van de christelijke vakbeweging" 18.40 Gramofoonmuziek. 18.55 ,.Een goed woord voor de goede zaak" 19.00 Nieuws. 19.15 Populaire muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.00-21.35 Familiecompetitie. 22.05 Gramofoon muziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gramofoonmuziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gra mofoonmuziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Carillon en orgel. 11.45 „Uw dagelijkse vriend" causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spion netje". 12.38 Cowboy liedjes. 13.00 Nieuws. 1-3.15 Promenade-orkest en solist. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Strijkkwartet 15.00 Voor de zieken. 16.00 Blokfluit ensemble. 16.15 Gevarieerd program ma. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Dansorkest. 19.30 Radio volksmuziekschool. 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio-phil- harmonisch orkest en soliste.21.15 Avondschool. 21.40 Viool en piano 22.10 Taalkundige causerie. 22.25 Orkest concert. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30-24.00 Gra mofoonmuziek. ning komt men niet verder met het doktoren aan de Naamloze Vennoot schap, als men niet ziet, dat deze slechts één rechtsvorm is van het sociale verschijnsel „onderneming". Met toevoeging van een nota van prof. v. d. Ven werd het rapport daarna aanvaard. Omdat voorzitter de Bruin mede deelde, dat de rondvraag is afge schaft, was hiermee het einde van deze tweedaagse vergadering geko men. NEDERLANDSE MIJNENVEGER OP WRAK GEVAREN. H. M.'s Mijnenveger „Malzwin" van de vierde flottille mijnenve gers, dat op het ogenblik van Sche- veningen uit opereert, stootte he denmorgen omstreeks 9 uur nabij Hoek van Holland op een wrak buiten de bevaren routes. H.M.'s Mijnenvegers „Schulpengat" en „Schiermonnikoog" van hetzelfde flottille, een sleepboot, de redding boot van Hoek van Holland en een vliegtuig van het marinevliegkamp Valkenburg verleende assistentie. De „Malzwin" werd door de „Schul pengat" achterwaarts de monding van de Nieuwe Waterweg binnen gesleept. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. PROFESSOR POOTJES NOG NIET IN VRIJHEID. De Amsterdamse rechtbank heeft gistermiddag in raadskamer het re quest behandeld, dat door de verde diger, mr. Benno Stokvis, was inge diend ter invrijheidstelling van zijn cliënt, professor J. W. Pootjes uit Hil versum, die wegens bevordering van desertie wordt vervolgd. Naar men zich zal herinneren dien de mr. Stokvis zijn verzoek in naar aanleiding van de achteruitgaande gezondheidstoestand van dc verdach te, die zich in het huis van bewaring te Utrecht bevindt. Gistermiddag was door onbekende oorzaak professor Pootjes niet voor geleid. zodat het request in zijn af wezigheid moest worden behandeld en de rechtbank zich geen oordeel kon vormen over de toestand van de verdachte. Dit leidde er toe de be slissing in het request aan te hou den. De rechtbank zal zich opnieuw beraden op Zaterdag 27 Mei a.s. Op 15 Juni zal het proces dat de vorige maand voor een tweede psy chiatrisch onderzoek werd aange houden, worden voortgezet. P.T.T. weigert: A.R. propaganda-blad te verspreiden megen der Anti-Rev. Partij, deelde gisteravond op een openbare verkie zingsvergadering aldaar mede, dat de P.T.T. de verspreiding per post van het propagandablad „De Vaste Koers" in Gelderland had geweigerd. Deze weigering zou zijn geschied op grond van het feit, dat het blad een artikel bevat, getiteld „Beloften en daden", welk artikel is geschreven door mr. Eling Visser uit Arnhem, lijstaanvoerder van de A.R.-partij in Gelderland. Dit artikel zou een aan val op de regering inhouden. Leidende figuren der A.R.-partij hebben, zo werd verder medegedeeld, een onderhoud gehad over deze kwes tie met leidende functionarissen der P.T.T. Deze waren van mening, dat de P.T.T. het niet op zich neemt om het genoemde blad te verspreiden. Eerste Kamer Zonder hoofdelijke stemming met alleen aantekening van het com munistische „tegen" nam de Eerste Kamer de begroting van Justitie aan. Tot de door minister Wijers gedane mededelingen behoorde, dat er binnenkort een wetsontwerp komt ter voorziening in kinderbij slagen aan gepensionneerden dit vertelde hij in verband met de door hem verdedigde pensionnering van vijfhonderd man van de Rijkspoli tie tussen 55 en 60 jaar oud. Voorts deelde hij mee. dat met ingang van 1 Januari jl. de dagsub sidies voor voogdij verenigingen verhoging ondergaan en dat binnen kort de regering met voorstellen betreffende de voogdijraden zal komen. Verder kon de minister vermelden dat een voorontwerp in zake Stichtingen gereed is, welke nu aan professor Meyers wordt voorgelegd, die immers is belast met voorbereiding van herziening van ons Burgerlijk Wetboek. Spr. gaf nog eens te kennen, hoe zeer hem de Rechtsstaat ter harte gaat. Onder het hoofdje „Rechts staat" viel de mededeling, omtrent de samenstelling van de commissie, Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Welter (K.N.P.), in ver band met het verwerken van aard appelmeel in de broodmelange, heeft de Minister van Landbouw het vol gende geantwoord: Het is juist, dat nog steeds in de broodbloem 5 pet. aardappelmeel wordt verwerkt. De minister is niet bereid de ver plichting tot de bijmenging binnen afzienbare tijd op te heffen. Vooropgesteld zij, dat aardappel meel geenzsins als een als voedings middel waardeloze stof dient te wor den beschouwd en dat door een bij menging van 5 a 10 pet. van dit meel in de broodbloem de kwaliteit daar van niet in betekenende mate wordt beïnvloed. De overwegingen, welke tot het opleggen van de verplichting tot deze bijmenging hebben geleid. die de regering van advies zal die nen aangaande hetgeen er moet of kan gebeuren ter zuivering van ons overheidsapparaat van revolution- naire elementen. Zowel ten opzichte van de dag bladartikelen over de zaak-Menten als van een en ander die zaak zelf rakende kondigde de Minister na der voorgerechtelijk onderzoek aan. Vol overtuiging nam spr. in het al gemeen de Bijzondere Rechtsple ging in bescherming. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer de verhoging met vyf procent van de uitkeringen van de Noodwet ouderdomsvoorziening en enige andere sociale voorzieningen aan. mogen hieronder in het kort worden aangegeven. Het tekort aan buitenlandse beta lingsmiddelen, en in het bijzonder aan dollars, noodzaakt nog immer tot het aangrijpen van alle mogelijkhe den tot besparing op onze aankopen in het buitenland Een bijmenging van 5 aardappelmeel in de brood bloem leidt, bii een verbruik van 625.000 ton broodbloem, tot een be sparing van 2.200.000 dollar per jaar op de aankoop van tarwe. Voorts is het noodzakelijk deze be stemming aan een deel der aardap- pelmeelproductie te geven, ten einde te voorkomen, dat grote overschotten aan aardappelmeel zouden ontstaan, welke tot marktbederf zouden leiden. Op den duur. wanneer de devie- zenpositie niet langer dermate nij pend zou zijn, dat uit dien hoofde bijmenging van aardappelmeel in de broodbloem geboden zou blijven, zal ongetwijfeld een aanpassing moeten worden gevonden van de aardappel- meelproductie aan de normale afzet mogelijkheden in binnen -en buiten land. Gezien de sociale en agrarisch-eco- nomische structuur der veenkoloniale gebieden, waar de verbouw van fa brieksaardappelen een belangrijk on derdeel vormt van de bedrijfsvoering derlandbouwbedrijven, en de beperk te mogelijkheden van vervanging door andere gewassen, is zulk een aanpassing slechts geleidelijk moge lijk. De minister heeft reeds maatre gelen genomen, welke deze aanpas sing bevorderen. 2e Int. Tulpen-Rallye Wij registreerden 41ste huisdierenlijk BELFORT, Dinsdagmiddag. Neen heus: U moet er ons niet boos op aankijken, dat U ons gisteren heeft gemist. We hadden ons bij hoog en b(j laag voorgenomen, het relaas van onze eerste Rallye-dag Maandag avonds vanuit Perigueux door te bellen. Doch eilacie, daar kon onmogelijk iets van komen. Op de eerste plaats scheen het wel, dat in heel Frankrijk, en in Peri gueux in het bijzonder, iedereen plot seling veel haast had om uren-lange telefoongesprekken te voreen, zodat alles wat er in het douce France naar de naam van telefoniste luistert com pleet over zyn toeren draaide en op de tweede plaats werden wy. op het moment zelve, dat wij dan eindelijk met hangen en wurgen een plaatsje in een gore cel hadden bemachtigd en juist het nummer in Nederland voorzichtig van ons papiertje hadden afgelezen met grote nadruk gewaar schuwd. dat het „onze tijd" was. En nademaal het natuurlijk onbegonnen werk was. de een of andere Fransman een Nederlands verhaaltje te laten doorbellen, zat er niets anders op, dan bovengenoemde waarschuwing ter harte te nemen, omdat achterblij ven zou betekenen: 1. het definitieve einde van de hele equipe, die nu een maal met zoveel man aan de finish moet verschijnen als waarmede zij vertrok; 2. dat onze brave lezers in Nederland voor de verdere duur van de rit geen syllabe meer van ons zou den vernamen We waren trouwens al behoorlijk laat. Zo verschrikkelijk belangrijk was dat eerste stuk ook weer niet. Althans voor ons niet. Want meer dan de kou de. mist en rond Bordeaux een onaf gebroken plensregen had ons tot on heden niets ernstigs belemmerd. zy het dan, dat wij even voor Le Mans na een pracht-slioper door de bocht een niets-vermoedende poes op onze bumper namen, naar wij later ver namen waarschijnlijk het 41e huis dier. dat aan deze rallye het leven verloor. Andere equipes waren minder for tuinlijk. Zo bereikten naar wij later hoor den wegens klepbreuken de char mante Nederlandse equipes mevr. C E EnglebertVerpoorte en mevr. A. van der Heiiden-Rasmevr. C. E. Farkas-Barnstijn niet de contrólepost te Nantes. In West-Frankrijk vormen overi gens enkele glooiinkjes, wat onvoor zichtige koebeesten en een paar brak ke brikjes met shag-kauwende en ijdelyk-rustige burgers het enige ge vaar en ware het niet. dat wij met uitgekiende koelbloedigheid midden in de nacht van Maartëag op Dinsdag bij Clermond Ferrand of daaromtrent met een ploeg of 15 tegelijk een Franse spoorwegwachter van zijn sponde hadden moeten aftoeteren. omdat het heerschap domweg de boompjes omlaag gedraaid had en zich vervolgens ter ruste begeven, wel, dan zou U vandaag toch al alle sensatie in de berichtgeving hebben moeten missen. Want al die kleine gevalletjes, die men deze eerste twee dagen kon mee maken, of meegemaakt heeft, beho ren nu eenmaa1 onverbrekelijk bij elke rallye-onderneming. Maar de tweede nacht was moor dend Niet alleen dat een hevige slag regen haast ieder uitzicht onmogelijk maakte; de duizenden geniepige bochtjes kostten de bestuurders een summum aan rijvaardigheid en zelfs voor menige rallye-habitué bleken deze hindernissen onoverkomelijk met het noodlottige gevolg, dat me ningeen onder geknars van tanden in kreupelhoutige bosjes schoof en in deze met zulk een weer weinig ver lokkende omgeving vroegtijdig zijn aspiraties vanzich af moest schud den. In deze tweede nacht regende het dan ook strafpunten. Dat wij tot op heden nog zonder zijn is. behalve aan de geroutineerd- heid van onze bestuurders, domweg aan stom geluk te danken. Maar wij kunnen U verzekeren, dat menige bocht, menig bruggetje en menig ge kuild weggetje ons de nodige kracht termen ontlokten, die voor onze le zers niet bijster geschikt zijn. Maar wat er ook van zij: nu gaat het eerst voor goed beginnenl Want van Belfort tot aan Gerardmer heb ben de organisatoren lisugjes die „route der 15 bergen" uitgestippeld en geloof ons, als we U vertellen, dat we de stuipen op het lijf gekregen hebben van al die lugubere verhalen, die onze concurrenten ons bij voor baat over de komende verschrikkin gen hebben opgehangen. Wat vele ploegen misschien graag hadden gezien: het omleggen van de ze gevaarlijke route wegens sneeuw val. is niet gebeurd. Het is tenslotte „maar" 150 kilo meter zullen de heren, die het voor het zeggen hebben, denken! Accoord, maar sla er morgen of zo Uw blad maar eens op na en dan zult U waarschijnlijk van al de „maartjes" wel ineens genezen z(jn. Om van die 1000 bochten, die ons straks nog tussen Luxemburg en Luik zullen tegemoet stormen niet eens te spreken. Want juist in die bergen en boch ten liggen de adders, die er door de R.AC.-West met kwistige hand zijn uitgezaaid en het zal ons niet ver wonderen, als we straks achter iede re boom de schim zullen zien van een of andere sportcommissaris. die in zijn vuistje stiekem staat te gnuiven. Maar geen nood voor de tijd. We hebben ondanks ons twee-pittertje en nog zonder strafpunten nu al wraak gezworen en gezegd, dat we 'm van katoen zullen geven, al moet er na afloop van het feest van onze Minor dan ook weinig meer over zijn dan de achteruitkijkspiegel en een paar wieldoppen. Maar, óf dit alles inderdaad zal ge beuren en hoe, dat zult U morgen kunnen horen. Rallye niet alleen toeristisch genoeg. LUIK, 18 April. De enige grief, die het vorig jaar tegen de rallye te berde werd gebracht, was dat het ac cent teveel op het toeristische ele ment viel. ten koste van de sportie ve prestatie, anders gezegd: de rallye was te gemakkelijk. Dit bleek uit het feit, dat van de rond 150 deel nemers er ongeveer 120 zonder straf punten te Noordwijk arriveerden, zodat de rangschikking door de klas sementsproef moest worden beslist. Sommige buitenlandse cracks spra ken dan ook van een „promenade de santé". De RAC-West is aan dit be zwaar tegemoet gekomen door de in voeging van 2 geheime etappes, de route van de „vijftien bergen" en die van de „duizend bochten", een nieu wigheid en tevens een attractie naar nu ieeds vaststaat De rijders, die wij spraken waren er tenminste bijzon der enthousiast over: het pad van y//////////////////w^ ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN Houd het schcerhoofd steeds vlak op dc huid, het gehele schcerhoofd moet de huid raken. Druk echter niet hard. (De met dc vingertoppen ge spannen huid mag niet wor den ingedrukt)- Morgenavond liet volgende advies. N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN een tulpenrallye-rijder behoort Im mers niet over louter rozen tt voe ren". De natuur is de organisatoren in dit opzicht ter wille geweest. Van morgen hing over Belfort een lood grijze lucht, waaruit regen viel. De toppen van de omgeving gingen schuil achter nevel, maar bij de lus sen van de ballon d'Alzac maakte de regen plaats voor fijne, op de rij weg langzaam smeltende sneeuw. Het romantisch Vogezenlandschap rondom Belfort booa een fantasti sche aanblik, duizenden pijnbomen tooiden de bergvlakten, hoog oprij zend uit ravijnen, waarin flarden mist dreven, en de dik besneeuwde glooiingen vlak onder de toppen schitterden soms verblindend als een zeldzame zonnestraal ze trof. Van Belfort naar de controlepost op de top van de ballon steeg de weg zig zaggend en kronkelend van 350 tot 1050 meter over een afstand van 26 k.m. Men weet dat van Chalon sur Saone, het knoop- en keerpunt van de rallye, alle deelnemers dezelfde route naar Noordwijk rijden. Het parcours van de vijftien bergen be gint by Belfort en eindigt, na een circuit van 150 km. te Gerardmer, waar de tocht drie kwartier geneu traliseerd zou worden. Dit stuk, waarvoor de routekaarten pas te Belfort werden verstrekt, moest met gemiddelde uursnelheden van 50 tot 54 km. al naar gelang van de klasse worden gereden. Om 10.37 uur vertrok de eerste ploeg uit Belfort. Te Luik was de controle gevestigd in de grote hall aan de Boulevard de la Sauvenière van het bekende dagblad „La Meuse", welks staf de Nederlandse journalisten op buiten gewoon charmante wijze ontving en verschillende lokalen afstond, waar in zij hun verslagen konden afwer ken en doorbellen. Aanrijdingen bleven niet uit. Naar in Luik werd vernomen heeft de Nederlandse ploeg van de Ryk—de Jager—mevr. de Rijk— Draayer, met Ford in Brussel ge start, een aanrijding gehad in de buurt van Belfort, toen de heer de Rijk bezig was een andere deelne mer assistentie te verlenen. Dé heer de Rijk werd niet gewond, mevr. de Rijk zou een lichte verwonding heb ben opgelopen. Vanmorgen werd gemeld, dat het Engelse team H. CrossleyK. Beau mont met Austin, dat te Glasgow is gestart, in de buurt van Almelo te gen een boom is gereden. Crossley is met zware verwondin gen naar het ziekenhuis getranspor teerd. Zyn teamgenoot Beaumont kwam er echter met lichte verwon dingen goed af, Hun wagen is totaal vernield. Een ander Brits team H- Langman E. G. Langman en B. R. Cearns met Triumph, die van Londen kwamen, zijn in de buurt van Zutphen even eens tegen een boom gereden. Ge lukkig kwamen hierbij geen per soonlijke ongelukken voor. Him wa gen werd echter zodanig vernield, dat zij de strijd hebben moeten sta ken. Aankomst te Arnhem. Om 4 uur 35 kwam te Arnhem het eerste equipe binnen. Het was het Engelse equipe W. H. Robinson— 't WardL. E. Holl met Jowett. Zij waren onverstoorbaar ten aanzien van de moeilijkheden van deze rit en ook de flegmatieke Engelsen, die daarna met korte tussenpozen bin nenkwamen, toonden geen blijk van enige nervositeit in verband met de ondervonden moeilijkheden. Toch moet de oogst aan strafpunten groot zijn geweest, want naar mate er ook meer Hollanders binnenkwamen wer den de „klachten" over deze rallye groter. Over het algemeen vond men deze rallye zeer zwaar, maar spor tief volkomen te verantwoorden. De verkeersregeling was in Arnhem uit stekend verzorgd. Van de Rijnbrug werden de rijders langs borden ge leid naar Musis Sacrum en door de achtertuin van dit concertgebouw naar het parkeerterrein. Op de weg tussen Eist en Nijme gen wilde een trailer juist overste ken toen de Nederlandse equipe A. P. C. Laane en mej. G. Fick (Vauxhall) met een behoorlijke snelheid aan kwam. Laatstgenoemden weken uit en sloegen hierdoor enkele malen over de kop, waarna zij in de berm belandden. De politiewagen, die in de buurt was, waarschuwde dade lijk het ziekenhuis in Nijmegen- Vijf minuten daarop kwam een zie kenwagen, die de zwaargewonde mej. Fick en de heer Laane, die ei- goed vanaf was gekomen, naar het ziekenhuis te Nijmegen transpor teerde. Nader wordt ons nog uit Arnhem gemeld, dat mej. Fick met een lichte hersenschudding in het Canisius-zie- kenhuis te Nijmegen moet worden verpleegd, terwijl de heer Laane we derom naar huis is gegaan. MYSTERIE OP DE 64) DOOR GUY HAMILTON xxni. In zijn hut weekte superintendant Brandon de enveloppe voorzichtig open. Er kwam een strookje papier uit te voorschijn. Hij las en kudhrte. „Drie cijfers, 20-4-10. Dan even eens drie woorden 'Schat heeft kies pijn'. 'k Heb werkelijk met schat te doen. Die cijfers bezorgden me geen kopzorg: de boodschap betekent na tuurlijk: vanavond 10 uur. De me dedeling over schat's kiespijn laat *k zwemmen: dat is een van die puzz les, die zich vanzelf oplossen Hoofd zaak is; tien uur vanavond, 't Gaat om Reed, den nachtwaker.'' De su per plakte de enveloppe weer zorg vuldig dicht. „We gaan todh langs Reüly*s hut; 'k zal de boodschap on der zijn deur schuiven. Daarna heb 'k juffrouw Spencer wat te vragen." „Hindert mijn gezelschap je?" „Absoluut niet. Je kent juffrouw Spencer. En je weet al zoveel, dat dit er gerust bij kan." Juffrouw Spencer zat op haar ou de plaats, aan 't schrijfbureautje. Ze glimlachte, toen ze Mortlake in gezelsöhap van de super zag binnen stappen. in figuurlijke zin op schoot geno men." ,,'t Lam heeft dus eindelijk zijn herder gevonden!" begroette zij Al- gy op haar spottende manier. „Blijf maar dicht by hem in de buurt, dat is 't secuurste!" „Hebt u de boodschap van Fellows ontvangen, juffrouw Spencer?" „Ja. Tweemaal is Claude Reeves naar den toestand van Reed komen informeren. Den eersten keer be weerde hij, gehoord te hebben, dat de nachtwaker er wel niet meer bo venop zou komen, 'k Antwoordde hem heel vriendelijk, dat dokter Fisher juist een lichte wending ten goede geconstateerd had. Reeves is een erbarmelijk toneelspeler. Hij zei, dat drie tijding hem buitengewoon verheugde, maar zijn gezicht druk te 't tegenovergestelde uit. Een kwartier geleden informeerde hij opnieuw, omdat hij toch toevallig langs kwam, zoals hy zei. Tc Gaf hem 't zelfde antwoord, een tikje hoopvoller zelfs, 'k Wil er een eed op doen, dat hij zachtjes vloekte." „Hij komt nog een derde maal juf frouw Spencer. Zeg hem dan, dat dokter Fisher stellig overtuigd is, dat Reed vóór middernacht waar schijnlijk, bij bewustzijn komen zal." „Neen maar dat is sterk!" riep Algy uit. ,,'t zelfde plan had ik in 't hoofd!" Brandon knipoogde naar de ver pleegster. „Hoor hem!" gnuifde hij. „Je kan merken, dat hy een eerste gladja nus is! Pronken met andermans ve ren!'' „Juffrouw Spéncer," protesteerde Algy, „heb "k u gezegd, dat 'k een ideetje had, waarvan 'k me wonder- wat voorstelde ja of neen?" „Ach loop door jij!" De super pak te Mortlake grinnekend bij een arm en trok hem naar de deur. „Kom mee! We gaan er een borrel op pak ken!" Terwijl ze over 't promenadedek naar de bar liepen, veranderde Bran don plotseling van plan. In een hoek je, zich koesterend in de zon, zat Agatha Blackett, met een boek op den schoot. Zij was alleen- .^Misschien wil mevrouw Reeves me een ogenblik te woord staan," zei de super naast haar plaats ne mend. Zij knipte zelfs niet met de ogen, toen zij zonder enige inleiding met mevrouw Reeves werd aangespro ken. Ze fronste slechts even de wenkbrouwen. „Wie bent u?" vroeg zij gereser veerd. De vraag amuseerde den politie man de bekoorlijke Agatna wist drommels goed wie hij was! Hij liet echter niets merken. „Superintendant Brian Brandon van Scotland Yard C. I. D.," ant woordde hij formeel. „Ik ken u niet,"' zei ze kalm. ,,'t Is niet als een onbeleefdheid bedoeld, 'k Constateer alleen een feit." „Natuurlijk, 'k Nam de vrijheid, u aan te spreken, omdat we eens ge meenschappelijke kennis in Croy don gehad hébben John Winter. Hij werd doodgeschoten zoals u weet. De Yard kreeg een tip, dat de moor denaar de wijk naar Amerika geno men heeft. Dit verklaart mij aan wezigheid aan boord.'' Agatba keek langs de super heen naar Mortlake. „Interesseert u zich ook voor 't geval mijnheer Meisom?" Algy trok een stoel bij en ging zitten. „Als buitenstaander. mevrouw Reeves. Meer niet. 'k Was met super, intendant Brandon op weg naar de bar kan 't onschuldiger?" Zij haalde haar schouders op. 't Antwoord bevredigde haar blijkbaar niet. „Denkt u, dat hij aan boord van de 'Princess Marina' is?" vroeg zij de super. „De moord werd Donder dag 12 April gepleegd. Zaterdag daarop vertrok de 'Queen Mary' van Portsmouth Ze loopt sneller dan deze boot." „Mogelijk iheeft hy de Queen Mary genomen, mevrouw Reeves." knik te Brandon bedachtzaam. „Mijn or der luidde, me op de Princess Mari na in te schepen. Daaruit leid 'k af, dat mijn superieuren van mening zijn, dat Winter's moordenaar met dè Princess Marina naar Amerika tracht te ontkomen.." „Wie weet!" Mevrouw Reeves zei 't op een toon, alsof de zaak haar absoluut niet interesseerde, 't Was duidelijk, dat zij alleen beleefdheids halve de vraag stelde: „Hebt u suc ces met uw nasporingen gehad?" „Niet 't allerminste, mevrouw Reeves. Tja, en dan klampt, om zo te zeggen, een politieman zich aan elk strohalmpje vast. Toen 'k u zag zitten, dadht ik; er wordt verteld, dat mevrouw Reeves bevriend is ge weest met John Winter. En men ver telt zijn vrienden allicht 't een en an der over zichzelf. Winter zou u er bijvoorbeeld iets over gezegd kun nen hebben, of hij vijanden had. Wie die vijanden waren, 't Zou me allicht bij mijn onderzoek van dienst kunnen zijn." „Zoek, mijnheer Brandon! Mis schien zult u vinden." „Er zijn honderd passagiers aan boord. En de tijd is kort." „U sprak over een moordenaar. Moet 't per se een hij wezen? Kan 't niet evengoed een zij zijn?" „Zinspeelt u bijgeval op juffrouw Conway?" „Ik heb geen namen genoemd, u doet 't super." „Tja laten we er niet omheen draaien, mevrouw Reeves! Weet u iets omtrent juffrouw Conway, dat in haar nadeel zou kunnen zijn?" „Ondervraag haar super. Dat ligt op uw weg. Ondervraag haar. of ze niet verliefd was op John Winter, hem krankzinnige brieven schreef, ihem chèques stuurde. Brieven, waar voor 'k me dood geschaamd zou hebben, als ik ze geschreven had." 't Gezicht van de super stond ern stig- t (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2