S)e CekiieSou^cMit Federale troepen landen op Zuid-Celebes Adenauers „muzikale staatsgreep' Stafford Cripps dient begroting in Washington beschuldigt de Sovjet-Unie Engelands oudste tuinbouwgilde Directeur: C. E v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 19 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11958 Adenauer zegt het met volksliederen Papengrachf 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w.» 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5< Zijn Aziz' mannen uit Makassar gevlucht Twee duizend man federale troepen zijn vandaag bij Djeneponto, ten Zuiden van Makassar, geland. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie hebben de federale troepen, die op Celebes aan land worden gezet, het bevel gekregen slechts te vuren, wanneer op hen wordt geschoten. De nieuwbenoemde opperbevelhebber in Oost- Indonesië, kolonel Kaliwarang, heeft in totaal de beschikking over 10.000 man. Zij zullen echter, indien zij niet nodig zijn op Celebes, over geheel Oost-Indonesië worden verspreid. Een hoge woordvoerder van het Ne derlandse leger heeft te Djakarta medegedeeld, dat alle K. N. I. L.- troepen op Zuid-Celebes door de Nederlandse officieren zijn ontwa pend en opdracht hebben gekregen in de kazernes te blijven, die door de politie van de staat Oost-Indonesië worden bewaakt. Gevreesd werd, aldus de woordvoerder, dat de troepen zich zouden scharen aan de zijde van de opstandelingen te Makassar. Mogen we het Indonesische nieuws agentschap Ankara geloven, dan zijn Azfz' troepen uit de hoofdstad ge vlucht en hebben zij zich samenge trokken in het Bone-gebied ten Oos ten van Makassar. In hoeverre hier werkelijk sprake is van een vlucht, in plaats van een terugtrekken uit strategische overwegingen, zal spoe dig genoeg blijken, zodra Kaliwarans hoofdmacht er in geslaagd is voet op Celebes te zetten- Het ministerie van Voorlichting te Djakarta heeft een verklaring uitge geven, waarin gezegd wo-dt, dat reeds een streng onderzoek gaande is naar de vraag of de regering der negara Indonesia Timoer wellicht de hand heeft gehad in Aziz verzet. DEN HAAG PIJNLIJK VERBAASD. Naar een woordvoerder van het ministerie voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen mededeelde, is de Nederlandse regering pijnlijk ver baasd over een uitlating, die volgens een persbericht uit Djakarta wordt toegeschreven aan het ministerie van Voorlichting aldaar. Blijkens dit bericht zou dit mi nisterie hebben medegedeeld, dat voor de tweede maal het Nederland se militaire commando zijn verplich tingen niet nakomt en dat het ver trouwen der Indonesiërs in de op rechtheid van de Nederlanders en hun werkelijke bedoelingen tot sa men v/er king door de laatste gebeur tenissen niet is versterkt. De Nederlandse regering verzocht de hoge commissaris in Indonesië ter zake opheldering aan de regering van de R. I. S. te vragen. OFFICIëLE INDONESISCHE VERKLARING. De Indonesische minister van Voor lichting, Mononuti, heeft heden de volgende verklaring uitgegeven naar aanleiding van het radio-commen taar van het ftiinisterie van Voorlich ting van gisteren. „Ingevolge het ra dio-commentaar, waaruit de indruk is gewekt, dat er een gespannen ver houding bestaat tussen de Neder landse legerleiding en die van de R. I.S., verklaar ik hierbij, dat thans goede samenwerking bestaat tussen de regering der R.I.S. en de Neder landse Hoge Commissaris en tussen de Nederlandse en Indonesische le gerleiding in het bijzonder. Het ra dio-commentaar is te betreuren en de minister zal alles doen om herha lingen te voorkomen." Uit zeer welingelichte bron ver neemt de speciale correspondent van het A.N.P. te Djakarta nog, dat Mo- nonutu persoonlijk hedenmorgen dr. Hirschfeld bezocht heeft naar aanlei ding van de reacties van de zijde van dr. Hirschfeld op last van de rege ling in den Haag. Mononutu bood namens de rege ring der R.I.S excuses aan en ver klaarde, dat het commentaar noch door hem noch door de secretaris generaal van zijn ministerie was ge zien. Hij heeft voorts toegezegd, de schuldigen te zullen ontslaan. Van Nederlandse militaire zijde verneemt de correspondent van het A.N.P., dat de militairen van het K N.I.L., die waren overgelopen naar de troepen van Azis, thans oq last van de Nederlandse legerleiding en met medewerking van de staatspo litie van Makassar zijn ontwapend en gevangen genomen. In kringen van de Indonesische regering heeft deze maatregel van de Nederlandse legerleiding grote voldoening ge wekt, aldus vernam de correspon dent in kringen van het ministerie van defensie. Intussen zijn de landingen van In donesische troepen ten Zuiden van Makassar in volle gang; er zijn nog geen meldingen van incidenten bin nengekomen.' Politieke blunder en slechte smaak Dr. ADENAUER, de Westduitse minister-president die op bezoek is te Berlijn, liet gisteren op een officiële bijeenkomst het „Deutschland, Deutschland über Alles" spelen. De drie geallieerde commandanten van Berlijn, die als eregasten aanwezig waren, bleVen stokstijf in hun stoe len zitten. Dr. Adenauer had een rede gehouden. Toen hij klaar was vroeg hij het Berlijns Philharmonisch Orkest een strofe van het oude volkslied te spelen. Hij zong zelf uit volle borst en de meesten van zijn opgewonden toehoorders stemden enthousiast in. Het is de eerste keer na de oorlog dat dit lied in het openbaar in Berlijn ten gehore werd gebracht. Het incident werd gisteravond beschreven als 'n „mu zikale staatsgreep." Geallieerde waarnemers in Ber lijn zijn ervan overtuigd dat Aden auer door zijn actie veel vertrou wen, vooral bij de bezetters heeft verspeeld en dat hij de communis ten nieuwe stof voor propaganda in handen heeft gegeven. De commu nistische avondbladen zijn reeds begonnen het incident uit te buiten. Het doel van Adenauer's reis was juist de Russische propaganda te dwarsbomen. Generaal Bourne, de Britse com mandant, zeide, dat het zingen van dit volkslied van slechte smaak ge tuigde. Weliswaar hebben functionaris sen van de geallieerde hoge com missie te Bonn verklaard, dat het blijven zitten van de West-Berlijnse commandanten geen teken van af keuring behoeft te zijn, maar te Berlijn werd medegedeeld, dat de ze aangelegenheid toch in elk' ge val vandaag op de bijeenkomst van de drie geallieerde hoge commis sarissen zou worden besproken. De socialisten keuren het optre den van Adenauer scherp af. „De Duitse socialistische partij is van oordeel, dat bondskanselier dr. Adenauer in deze blijk heeft gege ven van een volslagen gebrek aan inzicht in wezen en werkwijze der democratie'', aldus de socialistische leider, dr. Kurt Schumacher. Vijf West-Berlijnse socialistische wethouders weigerden een receptie bij te wonen, die gistermiddag door dr. Adenauer is gehouden. Des avonds voerde Adenauer het woord op een bijeenkomst van Christen-Democraten. Toen Adenauer zijn toespraak had beëindigd, stonden de 4.000 aanwezigen op en hieven voor de tweede keer het „Deutschland ueber Alles" aan. WEDEROPRICHTING VAN STAALHELM NIET TOEGESTAAN De Britse commissaris van de pro vincie Noord-Rijn-Westfalen, gene raal Bishop, heeft medegedeeld, dat een nieuwe Duitse Staalhelmorga- nisatie niet. zal worden toegelaten., daar elke vereniging van oud-strij ders in strijd geacht wordt met de wetgeving van de geallieerde con- troleraad. Een Britse woordvoerder voegde daaraan toe, dat de initia tiefnemer tot de stichting van zulk een organisatie, Gottslèben, een waarschuwing zal ontvangen. Gottsleben, een 30-jarige jonge man, heeft in het Rijnland sedert enige tijd propaganda gemaakt voor de herleving van de Staalhelm. Men neemt aan, dat de jonge Staalhelmstichter niet meer dan een paar oude legervrienden achter zich heeft. KASTNER JR. HAD ER GENOEG VAN. Ralph Kastner, de zoon van de Oost-Duitse plaatsvervangende mi nister-president professor Hermann Kastner, is met vrouw en kinderen uit de Sowjet-zöne naar West-Ber- lijn gevlucht, „Het is zeer moeilijk in de Ooste lijke zóne te leven, indien men geen lid van de socialistische eenheids partij is", aldus deelde Kastner jr. aan het officiële Amerikaanse blad „Neue Zeitung" mede. „De wil van de bevolking heeft geèn invloed meer en niemand is veilig voor ar restatie". RUIMTEGEBREK IN ABBE- KERK'S GEMEENTEHUIS. Het besluit om in Abbekerk een nieuw gemeentehuis te bouwen, is waarlijk niet lichtzinnig genomen. Het huidige gemeentehuis, dat uit 1850 dateert, is met de ene werk ruimte, die tegelijkertijd secretarie, raadzaal en burgemeesterskamer is. het kleinste raadhuis van Noord- Holland. Maatregelen tegen Tsjechische kloosters Radio Praag heeft een regerings verklaring omgeroepen, volgens welke leden van Tsjechoslowaakse katholieke kloosterorden in een aan tal kloosters zullen worden verza meld; „waar zij zich uitsluitend tot hun godsdienstige taak zullen be perken". De kloosters, die zullen worden geëvacueerd, aldus de ver klaring, zullen worden gebruikt voor .de; onder regeringstoezi-cht staande katholieke liefdadigheidsorganisatie Charita, of worden verbouwd tot sanatoria of flats. In de verklaring wprdt niet vermeld hoeveel kloosters of kloosterlingen bij deze maatregel bètfokken zijn. De maatregel is genomen naar aanleiding van de bewezen verklaar de beschuldigingen., dat de kloosters hadden gediend als centra voor spi-on- nage en tegen de staat gerichte ac tiviteit. „In het onlangs gevoerde proces tegen tien kloosterlingen is bewezen, dat vele kloosters werden gebruikt om vijandige agenten, spion nen en'zelf moordenaars onderdak te verlenen", aldus des verklaring. Met de massale doorlichting op t.b.c. van de Bredase bevolking is men begonnen. Breda is de eerste grote stad in ons land, waar op der gelijke schaal de tuberculose-bestrij- •ding wordt aangepakt. Per dag wor den ongeveer 100 mensen doorgelicht. Nieuw jaar van soberheid De Britse regering heeft gisteren eén begroting ingediend, die het land voor een nieuw jaar van soberheid stelt Ondanks de moeilijke positie van de regering wegens de geringe meerderheid die zij in het Lagerhuis heeft, weigerde de minister van fi nanciën, sir Stafford Cripps te büi- gen voor de dringende eisen van de circa vijf mil.ioen georganiseerde ar beiders voor belangrijke verlagin gen in de kosten van levensonder houd en toonde hij zich ook niet ge neigd de middenstand het hof te ma ken door de belastingen te verlagen. Verwerping van een der begro tingsvoorstellen door het Lagerhuis zou nieuwe algemene verkiezingen betekenen. De grootste concessie, die Cripps in zijn begrotingsvoorstellen heeft ge daan, is een verlaging van de tarie ven voor de laagste klassen der in komstenbelasting met een zesde. Het tarief voor de hoogste klasse hand haafde hij echter onveranderd op 9 shillings per pond sterling. Het eind resultaat van de door Cripps voorge stelde belastingwijzigingen zal ech ter een verhoging van de inkomsten der schatkist zijn met 1.800.000 pond sterling per jaar. De verlaging van de inkomsten belasting zal een groot aantal ar beiders ten voordeel strekken in het bijzonder hen. die overwerkgeld ver dienen- Zij betekent uiteraard echter geen verlichting voor hen. die in het geheel geen inkomstenbelasting be talen, zoals de gehuwden met kleine gezinnen, die minder dan vijf pond per v/eek verdienen. Aan deze cate gorie, waartoe vele arbeiders uit de mijnbouw, de constructiebedrijven, de spoorwegen en andere industrieën be horen, heeft de begroting niets gun- stigers te bieden dan de negatieve verzekering, dat de prijzen der voor naamste levensmiddelen waarschijn lijk niet verder zullen stijgen als re sultaat van het handhaven van de subsidies. „Privateer,, boven Oostzee neergeschoten f>E VERENIGDE STATEN hebben de Sowj et-Unie er van beschuldigd de vermiste „Privateer" boven de Oostzee te hebben neergeschoten. Het in krachtige bewoordingen gestelde Amerikaanse antwoord op de Sowjet-beschuldiging, dat een Amerikaanse bommenwerper op 8 April Sowj et-gevechtsvliegtuigen boven Letland had beschoten, is gisteren te Moskou overhandigd. De Amerikanen verklaren, dat de „Privateer" het enige Amerikaanse toestel was, dat op genoemde datum in het Oostzee gebied vloeg. En zij verlangen, dat, de Sowjet-Unie op korte termijn een grondig onderzoek zal instellen De V.S. eisen, dat de Sowjet-lucht- macht strikte orders zal ontvangen, dat dergelijke incidenten, „onder welk voorwendsel ook", niet meer zullen voorkomen. Het Amerikaanse onderzoek heeft bewezen, dat de „Privateer" zich strikt aan de orders, om niet over buitenlands grondgebied te vliegen, had gehouden. De machine vloog door de Sowjet-Unie bezet gebied of boven aangrenzende territoriale wa teren. De conclusie moet worden getrok ken, dat militaire Sowj et-vliegtui gen boven open zee een ongewapend Amerikaans vliegtuig hebben neer geschoten, waarvan sindsdien geen spoor gevonden is. De Amerikaanse regering ver wacht met vertrouwen, dat na af loop van het onderzoek, de Sowj et- regering haar spijt zal betuigen over hét onwettige en provocatieve ge>- drag van haar vliegers en er zorg voor zal dragen, dat degenen dite verantwoordelijk zijn voor deze daad, spoedig en streng zullen wor den gestraft. De regering verlangt, dat in overeenstemming met de ge vestigde gewoonte tussen vredelie vende naties, de Sowjet-regering een passende schadevergoeding voor de niet-uitgelokte vernietiging van Amerikaanse levens en bezittingen zal betalen. Koningin Juliana aanvaardt erelidmaatschap Ten paleize Soestdijk ontving H. M. Koningin Juliana gisteren het bestuur van Engelands oudste tuinbouwgilde1 „The Worshipful Company of Garde ners", waarvan Hare Majesteit wel willend het erelidmaatschap heeft aanvaard. Dit gilde, dat in 1345 in Londen werd opgericht en slechts twaalf leden telt, heeft in de loop van de zes eeuwen van zijn bestaan slechts een tiental ereleden benoemd. Bij de ontvangst ten paleize was het gezelschap gekleed in de traditio nele costuums van het gilde. Nadat de heren aan de Koningin waren voorgesteld, hielde de leider, de heer C. E. Page Tailor, een korte toe spraak, waarin hij zijn grote dank uitsprak voor de eer dat Nederlands vorstin zich bereid had verklaard haar naam op de lijst der ereleden van het gilde te doen plaatsen. Het gilde heeft hierdoor uiting willen ge ven aan de hoge mate van eerbied, welke het Koningin Juliana toe draagt en aan de vriendschap, die *»het Engelse- en Nederlandse volk, HIJ KREEG TIJDIG BEROUW Vliegtuig voor ramp gespaard Vier dagen na het mislukken van de poging om het Engelse „Viking" - passagiersvliegtuig in de lucht bo ven Het Kanaal te doen veronge lukken, is dit misdadige voorbeeld gisteren gevolgd door een tweede poging van gelijke allure. Deze op zet faalde, daar de dader onmiddel lijk vóór het vertrek van het vlieg tuig berouw kreeg en de koffer, die een tijdbom inhield, wegrukte uit de laatste stukken, die ingeladen werden. Het vliegtuig, dat voor een ramp werd gespaard, was een DC-3. Het stond op het punt met een beman ning van 3 koppen en 13 passagiers van Los Angeles naar San Diego te vertrekken, toen de dader buiten adem aan een der loketen op het vliegveld kwam vertellen, wat hij had gedaan. Deze dader was de 31-jarige vlieg- tuigkundig ingenier John Grant, die het plan had opgevat zich van zijn vrouw en twee kinderen, die met het vliegtuig zouden meerei zen, te ontdoen. Daartoe had hij zelf een bom ver vaardigd, welke zou moeten ont ploffen 50 minuten nadat het vlieg tuig vertrokken was. Hij was tot deze daad gekomen door financiële moeilijkheden. Op het leven van zijn vrouw, zijn doch tertje van zes en zoontje van vijf jaar had hij verzekeringen gesloten tot een totaalbedrag van 25.000 dol lar. De passagiers moesten het ge reedstaande vliegtuig verlateh en vertrokken met een ander toestel naar hun plaats van bestemming. Mevr. Grant en haar beide kinderen bleven te Los Angeles achter. LAGERE ZOMERPRIJZEN VOOR BRANDSTOF. Voor het eerst na de oorlog zullen dit jaar weer lagere zomerprijzen voor vast brandstoffen worden inge steld. Verwacht wordt dat aan het begin van de volgende maand de ko- lenprijzen, die gedurende de zomer maanden van kracht zullen zijn, be kend gemaakt zullen worden. De prij zen zullen geleidelijk oplopen naar het winterseizoen en het is niet uit gesloten, dat zij in de komende win ter hoger zullen liggen dan in de af gelopen stookperiode. die zoveel gemeenjhebben, aan elkaar verbindt. H. M. sprak een dankwoord. Na de officiële ontvangst, waarbij aan Hare Majesteit de perkamenten bul van het erelidmaatschap was overhandigd, begaf de Koningin zich met, het dagelijks bestuur naar bui ten, waar zij zich ook met de overige leden van het gezelschap onderhield De Koningin droeg een rode anjer, die de leden van het gilde als sym bool dragen, als corsage. Het bezoek duurde ongeveer een uur. Gisteren was het gezelschap te gast bij de Minister van Landbouw. Gis- tèrenmiddag werd een bezoek ge bracht aan de bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse, vandaag wor den het Westland en Rotterdam be zocht. Ook bezichtigden de gasten de bloemencultuur in Aalsmeer. Morgen verlaten zij ons land. Op de daktuin van hotel Gooiland poseerde het dagelijks bestuur in vol ornaat nog even voor de fotografen. De heren droegen met bont omrande toga's, zwarte baretten, behalve de clerk, die een pruik droeg, terwijl de bedel een grote zilveren schop voerde. Allen droegen een gouden ambtske ten met een groot gouden schild, waarin het wapen van het gilde de beeltenis van een spittende Adam, in emaille gevat. De master droeg bo vendien een zeer kostbare keten, voorzien van alle wapens der masters in de loop der eeuwen, eveneens alle in goud gevat. DE ONTVANGST VAN BURGE MEESTER E. C. WITSCHEY TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Links de ontvangst voor het raadhuis Rechts: de aankomst van de stoet. Foto: K. v. d. Burg, Alphen a.d. Rijn Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenland se Zaken verklaarde, dat de Ameri kaanse regering de „valse voorstel ling van zaken, die de Sowjet-rege ring over het gebeurde had gege ven" corrigeerde. Hij laakte de Sow- jet Unie voor de agressieve toon, die zij had aangeslagen en haar actie trachtte te rechtvaardigen door on mogelijke beweringen. Deze houding toonde duidelijk de onoprechtheid aan van het herhaaldelijk verkon digde verlangen van de Sowjetrege- ring naar vredelievende betrekkin gen met met de V.S. en de niet-Sow- ;etrussische wereld in het algemeen. De zaak van de vrede zou niet worden bevorderd, als de Sowjet- Unie Sowjet-piloten onderscheidt op een uitdagende manier, die de in druk moet wekken, dat zij worden gedecoreerd voor het neerschieten van een weerloos Amerikaans vlieg tuig en als de Sowiet-Unie ieder be wijs achterwege laat ven eniger1 ei bezorgdheid ontrent het lot van de tien vermiste vlieger". Volgens Reuters correspondent te Washington verwacht men, dat een ernstige en voortdurende verslech tering van de Amerika*n<--Sowiet- russische betrekkingen onvermiide- aan de Sowiet-Unie. Men verwacht verder, dat de Sowjet-Unie de Ame rikaanse lezing van het incident en de Amerikaanse eisen vierkant zal verwei-pen. DE ARTS ALS BEELDENDE KUNSTENAAR Dat er artsen zijn, die niet slechts het pincet, maar ook het penseel weten te hanteren, zal blijken op cen_ tentoonstelling, die begin Mei in Arti te A'dam wordt gehouden. Deze bijzondere expositie wordt georga niseerd door de vereniging van art sen-beeldende kunstenaars en is te vens bedoeld als selectie voor de in ternationale tentoonstelling, die in Juni in Parijs zal worden gehouden. KRUIDENIEFSBEURS TE ROTTERDAM. De kruideniers hebben een goede tijd achter de rug, maar in de toe komst zullen ze toch ernstig rekening moeten houden met daling van de koopkracht en met een scherper wor dende concurrentie. Aldus dr. G. S. Scheltema, directeur van het econo misch instituut voor de middenstand gistermiddag bij de opening van de Kruideniersbeurs in gebouw Odeon te Rotterdam. Harde woorden vielen er aan het adres van de personeelsinkoopvereni- gingen. De heer Van der Linden, voorzitter van het Rotterdamse mid- denstaodsbesturencollege, vroeg de fabrikanten er voor te zorgen, dat hun artikelen niet bij die verenigin gen terecht komen. De middenstands organisaties, zo zei hij, doen alles om dat te verhinderen. De beurs, de grootste welke ooit in Nederland is gehouden en waaraan vijf en tachtig fabrikanten deelne men, blijft geopend tot en met 20 April. Ko-ueCtje... Dikwijls zijn in het leven de herin neringen het mooist. Muchler.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1