Soldaten van het 4e Bataljon - 8 R. I. op de Leidse Burcht Verkenners-indrukken van de Eeuwige Stad Leidse Bond van hoger-onderwijs- personeel bestaat dertig jaar Het vernieuwde hoogaltaar in de Hartebrug-kerk LEIDSE S3 HUTSPOT Tentoonstelling L.K.C. geopend ZATERDAG 15 APRIL 1956 DE LE1USE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Boven: Een groep van de soldaten, jie in een halve cirkel binen de ro tonde stonden opgesteld. Rechts: Door het Thuisfront van Jit bataljon, bestaande uit vrouwen, verloofden en ouders van de solda ten, was voor allen een oorkonde vervaardigd, gestoken in een bam boe-koker. De oorkonden werden eerst uitgereikt aan de nabestaan den van de elf gesneuvelden ka meraden. (Foto's „De Leidse Courant'" Zoals wij gisteren reeds meldden kwamen Vrijdagmorgen 300 uniform, van het 4e Bataljon 8st zwaaide soldaten, de meesten nog ir Reg. Infanterie, naar de Leidse Burcht, om binnen de rotonde hur in Indonesië gesneuvelde makkers tc herdenk en.Ouders, familieleden er verloofden waren hierbij aanwezig Zowel door de commandant, als dooi een veldprediker en een aalmoeze nier, werd het woord gevoerd, wij zend op het offer, dat de gesneuvel den brachten. Leve de PausLeve de koningin Ofschoon de verzending van de brief met reis-indrukken per luchtpost geschiedde, ont vingen wij hem eerst thans. Het zal echter velen interesse ren, wat de verkenners in Rome hebben beleefd en hoe zij hebben genoten! Wanneer je te voren hebt horen klagen over de toestanden in Italië, dan ben je wel erg benieuwd hoe één en ander zal zijn. Maar 't moet gezegd, dat de gehele organisatie prima is, en dat niet 't minste valt aan te merken. Een flink tenten kamp met straten, in elke tent ruimte voor 10 personen met keu rige bedden en heldere lakens en dekens, electrisch licht en goede opberging van de spullen. Nette wasgelegenheid, en tevens voor de. maaltijden een eetzaal. De maaltij den zijn vreemd maar niet slecht, en absoluut voldoende. Na onze aankomst (die ongeveer 2 uur te laat was) zijn we per bus onmiddellijk naar het kampterrein vertrokken. Na met 'n Italiaanse maaltijd kennis te hebben gemaakt, zijn we onmiddellijk voor het eerst Rome ingegaan en wel voor het ju bileumbezoek aan de St. Paulus buiten de muren en de St. Pieters kerk. Dat het moeilijk is te vertel len wat we hier doorvoelden is be grijpelijk. Allereerst het bezoek aan de St. Paulus. Een zeer grote basiliek met voorplein. Als middelpunt het graf van de grote apostel zelf. We deden onze jubileum gebeden en knielden neer bij het graf van St Paulus. Ook maakten wij hier kennis met vele andere groepen pelgrims, die met grote en kleine groepen zin gend en biddend aan alle kanten rond en in de basiliek te vinden zijn. En als je dan de talen hoort van Italianen, Engelsen, Fransen en nog veel andere, dan dringt pas goed tot je door dat onze H. Kerk één grote eenheid is, en dan voel je je dankbaar dat je tot deze Kerk mag behoren. Het bezoek aan de St. Pieter was kort. De drukte was groot en het geroezemoes was niet van de lucht. Overweldigend is de buitengewone gro.otte van deze basiliek. Het voor portaal alleen is even lang als de St. Jan in Den Bosch, terwijl de hoogte en lengte van de basiliek zelf zodanig is, dat onze St. Petrus- kerk er vele - vele malen in kan. Ons bezoek was kort, maar we maakten toch even kennis met de gezongen donkere metten. Het prachtige koor van de St. Pieter zong sommige 8-stemmige psalmen. Het geheel was voldoende om naar 70NGEREN- ^OURNAAL Ontspanningsclub St. Petrusparo chie. A.s. Zondag 16 April 3 uur prijsbiljarten in het clubhuis Garen- markt 36. Komt allen! Zegt het voort! Ook nieuwe leden zijn har telijk welkom! volgende bezoeken aan de St. Pie ter met spanning uit te zien. Goede Vrijdag maakten wij 'n gedeelte van de plechtigheden mee in de kerk van St. Sabina, gelegen b'oven op 'n heuvel. Hierna was weer een bezoek aan de St. Pieter op 't program. In de hand de pelgrimsboekjes werd reeds aan 't begin van 't gro te St. Pietersplein de litanie van alle Heiligen gezongen en trokken we met het kruis voorop de basiliek binnen. Na de voorgeschreven gebeden zijn we het dak van de St. Pieter en de koepel gaan beklimmen. Het was 'n duizelingwekkende hoogte, en zeer vermoeiend was de bestij ging. Kruisweg in het Colloseum. Goede Vrijdag-middag stond ons de kruisweg te wachten in het Co losseum; voorwaar 'n zeer geschikte plaats hiervoor. Tienduizenden heb ben dit ook op deze plaats gedaan en daaronder zeer veel landgeno ten. De Nederlanders zongen op hun eigen wijs. De Paas-Zaterdag zal een onver getelijke blijven. De plechtigheden werden gedeel telijk meegemaakt in de St Paulus buiten de muren, en daarna gingen we met grote spoed naar de St. Pie ter, waar we met alle Nederlanders in 'n aparte hoek werden verzameld om daarna gezamenlijk tot de St. Pieter te worden toegelaten. En wat waren wij Nederlanders bevoorrecht. Voor in de St. Pieter, op ongeveer 10 meter van de flu weel-rode troon kregen wij onze plaats. De tijd werd gevuld door zang en gebed, gedirigeerd via de microfoon, en gedaan in 't Italiaans, Frans, Duits en Engels. Toen al de ze talen reeds een paar maal 'n beurt haden gekregen, zetten de Nederlanders spontaan het „Aan U o koning der Eeuwen in", wat zeer machtig in de grote ruimte weer klonk. Om half een werd de Paus onder groot enthousiasme binnengedra gen, en beleefden wij allen het grootse ogenblik van het zien van de Plaatsbekleder van Christus op aarde. Zijne Heiligheid hield 'n lan ge toespraak, waarbij hij te voren steeds zeide, tot welke pelgrims njj sprak. Het „leve de Paus" klonk mach tig, toen Hij zich tot de Nederlan ders wendde. Zijn Heiligheid keek zeer verrast op bij ons groot enthou siasme en Hij zei dit ook in Zijn toespraak tot ons. Het moment van de Pauselijke zegen was aangebroken, en daar mee het einde van de audiëntie. On der groot enthousiasme werd Hij weder de basiliek uitgedragen. En wij „Noorderlingen" veroorloofden ons zelf de bemerking, dat ons en thousiasme niets onderdeed voor de „warme" ovaties van de meer zui delijke naties. Zaterdagmiddag hebben we Ro me kunnen bezien door middel van 'n grote bustocht, die ons vele en mooie ogenblikken bezorgde. (Wordt vervolgd). Drukke receptie en toneelavond Hoe het congres van de Bond van Hóger Onderwijs Personeel gister morgen werd geopend in de Leidse Universiteit, heeft men gisteren al in ons blad kunnen lezen. Leiden was tot congresstad uitverkozen, omdat de Leidse afdeling van deze bond het dertigjarig bestaan vierde. Ter gelegenheid hiervan werd gis termiddag in het Academie-gebouw een zeer druk bezochte receptie ge houden. Prof. dr. S. T. Bok, secreta ris van de Senaat, verving wederom de afwezige ïector-magnificus. Ver der maakten de professoren van Holk en Duyvendak hun opwachting, evenals mr. K. Wiersma. secretaris van Curatoren, de heer T. van dei Schilden administrateur van de Uni versiteit het bestuur van de Weten schappelijke Staf, het Collegium van het L. S. C„ het bestuur van de V. V. S. L., afgevaardigden van zuster verenigingen in het land en uit Gent. Vele officiële bezoekers voerden het woord, meestal in dezelfde geest als zij 's morgens hadden gesproken. 's Middags werd een rondgang ge maakt door oud-Leiden- De belang stelling hiervoor was zó groot, dat het gezelschap van dertig personen zich in tweeën moest splitsen en de heer N Swierstra de helft van zijn gevolg in handen moest geven van de heer W. de Jong. „Wetenschap en Liefde". In de grote zaal van „Den Burcht" werd het feest des avonds besloten met de opvoering van het blijspel ..Wetenschap en Liefde", door een amatepr-gezelschap uit Utrecht. De heer P. A. Hartevelt, voorzit ter van het feestcomité, verwelkom de in de volle zaal prof. Bok, dc heer ■v. d. Schilden, beiden met echtgeno ten, en de genoemde afgevaardigden. Aan de heer W. Duk, afdelings voor zitter, bood hij een enveloppe aan, waarvan de inhoud bestemd is voor aankoop van een schrijfmachine. Dankend voor dit feestgeschenk, gaf de heer Duk tevens een kort overzicht van hetgeen in de afgelo pen 30 jaar is geschied en bracht hulde aan de pioniers, waarvan de heren Karsten en Vrolijk aanwezig waren. Sprekend over de toekomst, be pleitte de voorzitter een geregeld contact tussen superieuren en het niet-wetenschappelijk personeel, zo als dat ook in vele grote bedrijven, met bcdrijfskernen, het gevsd is. Vooral wanneer de autonomie der universiteiten eenmaal een feit zal zijn, achtte spr. deze medezeggen schap zeer belangrijk. Vanzelfspre kend in alle bescheidenheid, zonder de verhoudingen uit het oog te ver liezen. Hierna ging het doek vaneen en konden de aanwezigen genieten van het vlotte blijspel, dat niet alleen zeer. toepasselijk was omdat het han delde in het laboratorium van een professor, maar ook omdat er vlot en kundig gespeeld werd. Hoe heb ben allen genoten van het vinnige spel van werkster juffrouw Bos! De zeer onwaarschijnlijke geschiedenis speelde zich af rondom een praepa- raat, waarvan de innemer gedwongen was alleen maar waarheid te spre ken. Met een amoureuse achtergrond vonden verschillende al of niet laak bare handelingen plaats, betreffende het wonderbaarlijke praeparaat. En tenslotte natuurlijk een happy-end! VAN NEGEN OUDE PANDJES NAAR EEN MODERNE MONTAGEHAL Eind 'Maart werden de laatste ma chines van Machinefabriek Den Hel der naar de nieuwe fabriekshal aan het Delftse Jaagpad overgebracht. Daarmede was de verhuizing, die kort na nieuwjaar al begonnen was, voltooid. We zouden er geen bijzondere melding van maken, ware het niet, dat wethouder A. J. Jongeleen op 1 Juni 1949 de eerste spade in de grond stak. Een nieuw industrie-centrum voor Leiden werd daarmede ontslo ten. Gunstig gelegen aan vaarwater (de Vliet) en spoorlijn, betekent deze verhuizing voor Den Helder een grote vooruitgang. Sedert het be- dlrijf negen en twintig jaar gele den heel klein begonnen werd aan het Galgewater, werden successieve lijk negen panden aangekocht en sa mengevoegd, zonder dat ecfhter een modern geheel verkregen kon wor den. De vrij gekome npanden zijn inmiddels aangekocht door de Ned. Retegrvure-maatschappij.- In de grote machinehal van 26 x 60 meter staan thans 40 moderne ma chines. In Januari werd reeds ge werkt aan een hefbrug van 80 ton voor de Prov. Waterstaat van Gro ningen. Deze hal heeft twee zijbeu ken, waarin de magazijnen, kanto ren, tekenkamers, wachtkamer en telefooncentrale ondergebraert. Bo ven een der zijbeuken is een kleedka mer, een cantine en een waslocaal. Maar de plannen reiken verder. Reeds is begonnen aan de bouw van een nieuwe loods van 300 m2 grond aangekocht, zodat er mogelijkheid is aan beide zijden en aan de ach terkant van de hal nog meer te bou wen. Ruim 100 man personeel vindt er thans werk. Als de nieuwe weg naar Voorsdhoten gereed zal zijn en het land is opgehoogd, heeft deze fa briek een prachtige toegangsweg. FRAAIE TENTOONSTELLING VAN AZIATISCHE KUNST. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde opengesteld. De tentoonstelling van Oost-Azia tische Kunst en bronzen van Tibet in het Rijksmuseum voor Volkenkun de, Steenstraat 1, Leiden, die vanaf morgen tot en met 14 Mei a.s. te be zichtigen zal zijn, bestaande uit ruim 40 stukken, bevat schilderijen van China, Korea en Japan, behorend tot verschillende perioden der Oost-Azia tische schilderkunst. De parochianen van de Hartebrug en wij met hen hebben hun hart vast gehouden, toen zij verna men, dat als huldeblijk aan pastoor Lohuis bij zijn zilveren priesterfeest, het hoogaltaar zou worden gerestau reerd en nogal ingrijpend zou wor den gerestaureerd. Het opschrift aan de buitenzijde van de kerk: ..Haec domus Dei et porta coeli Dit is het Huis van God en de Deur des He mels". (ofschoon niet ter zake doen de: bij een herbeschildering zou er geen bezwaar tegen zijn deze uit roep van Jacob in het Nederlands weer te geven; maar nu ter zake:) dit opschrift dekt de inhoud van de kerk, welke er een is van huiselijke heiligheid en vertrouwelijke voorbe reiding tot de hemelpoort. Men voelt er zich gezamenlijk thuis bij O. L. Heer en niemand vindt het prettig, als hij. zijn vaderhuis binnentredend, bemerkt, dat er verandering in de van ouds gewende inkleding is ge bracht. Dat is nu in de Hartebrug gebeurd. Weliswaar werd onder het pastoraat van pastoor S. Smitz de kerk met vele, bizor.dere mooie, moderne kunstwerken getooid, maar deze mo derne uitingen spraken slechts met gedempte rtem in het „voorgeborch te", terwijl nu. met de gedeelte lijke vernieuwing van het hoogaltaar het nieuwe geluid een juichtoon aan heft rond dc- ..porta coeli", de hemel deur, het tabernakel-zelf. De parochianen zuilen er van op kijken, als zij morgen zien, dat de Paas-engelen, die zo geduldig jaar-in jaar-uit in aanbidding lagen aan "'■eerszijden van het tabernakel, met Beloken Pasen de moed hebben op gegeven en verdwenen zijn „naar ho ger sferen" en dat de luchtige per gola afgeschermd met rood-fluwe len gordijnen (welke wij nooit heb ben kunnen waarderen), is afgebro ken. Bij de eerste aanblik zal het lij ken. of er een geheel nieuw altaar is gekomen, maar met overleg en wijsheid is de middenweg gekozen. De altaar-tombe is ongerent gebleven. Er was ook geen reden deze te ver wijderen; zij is mooi. Ook de merk waardige relikwie-kastjes, bronzen temoelties in drie verdiepingen, zijn ^elukkig gesnaard gebleven en ko men thans vee' beter tot htm recht Doch boven alles uit en aller blik ken tot zteh trekkend, verheft zich nu het prachtige missie-kruis, van Cephas Stoutharrier. overhuifd door Zaterdag, 15 April. Nauwelijks had Stadskok gisteren z'n klacht geuit over de voetballen de jeugd, die ruiten inschopt, of hij krijgt bericht, dat er gisteren maar liefst acht jongens van 7 tot 12 jaar door de Politie uit de Leidse Hout zijn gehaald. Ze waren bezig vogel nestjes uit te halen, bloemen uit te trekken en takken van de bomen te breken. De jeugdige vandalen wer den naar het Politiebureau gebracht, waar zij in overleg met de ouders een passende straf ontvingen. Bo vendien heeft een inspecteur op ge moedelijke wijze met de jongens gesproken. „Hoe zou jij het vinden, wanneer je nachts uit je bed ge gooid werd en nooit meer terug mocht komen? Dat is precies eender als nestjes uithalen!" Overtuigd van, hun kwaad en beterschap belovend, gingen de knapen weer huistoe. We hebben gisteren gloeiend ver geten te vermelden, dat de R.K. Pro- pagandaclub „Dr. Schaepman" Don derdagavond heeft vergaderd in „In den Vergulden Turk". Een klein, maar enthousiast, aantal propagan disten was aanwezig, om de plannen voor propaganda te bespreken. Dat was heel wat! En het zal niet aan Leiden liggen, wanneer de K.V.P. geen goed figuur zou slaan bij de Prov. Staten-verkiezingen! Auto-be zitters, als op u een beroep gedaan wordt zieken te vervoeren, geef uw medewerking! De Kath. Sigaren-winkeliers van Leiden en Omstreken gaan vergade ren. Zij doen dat,a.s. Dinsdagavond om 8 uur in „Liberty", Stationsweg. Vooral omdat ook over de winst marge gesproken wordt, lijkt het ons een belangrijke vergadering, waarop natuurlijk geen enkel lid ont breken wil. „In het veen kijkt men niet op een turfje", dach blijkbaar de 34-jarige Haagse caféhouder M. R., die gister avond tamelijk diep in het glaasje gekeken had en onder invloed van sterke drank de trein Amsterdam Den Haag binnenstapte. Daar zag hij het kettinkje van de noodrem hangen. „Welja, laat mij daar eens aan trekken", dacht hij. Prompt stond de trein stil, precies op de overweg. Dat was om kwart voor negen. De natuurlijk woedende conducteur wil de hem uit de trein verwijderen, maar zo eenvoudig ging dat niet. Zelfs de Leidse Stationschef zag kaar geen kans toe. Toen werd de politie in de arm genomen. En met zachte drang was de man te bewe gen uit te stappen en een kopje kof fie te gaan drinken in de restaura tie. Maar niet, voordat hij een pro ces-verbaal van de Ned. Spoorwe gen aan z'n broek had! Onderkussen was het treinverkeer door dit op onthoud wel een kwartier gestremd. Een splinternieuwe bestelwagen reed gistermorgen om 11 uur door de Houtlaan. Op een gegeven mo ment slipte de wagen. En chauffeur d. Gr. kon niet verhinderen, dat z'n auto tegen een lantaarnpaal opreed. De paal brak in drie stukken. De auto werd aan de voorzijde geheel ingedrukt. Vanmorgen werd aan de Heeren gracht een grote klok gebracht, be stemd voor de Oosterkerk, zo seint een speciale medewerker van Stads kok. De oude klok werd door de Duitsers geroofd. Direct is men be gonnen de klok op haar plaats te brengen, zodat zij spoedig de ge meenteleden weer ter kerke kan roepen. Het was gisteren een slechte dag voor J. J. wonende aan de Hoo- ge Rijndijk. Hij werkt in Meelfabriek ,.De Sleutels" en gleed uit. Toevallig viel hij precies op een schroef en brak daarbij vermoedelijk een rib. Ter behandeling werd hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Van de 750 teruggekeerde Leidse Militairen zijn er thans nog 26 zon der betrekking. Het hoofd van de Sociale Dienst van het Ministerie v. Oorlog, zetelend op het Gewestelijk Arbeidsbureau, heeft nu besloten al le Leidse werkgevers maandelijks een lijst toe te zenden, waarop ver meld staan welke personeelskrach- ten nog beschikbaar zijn. De direc ties kunnen daaruit sollicitanten op roepen. „Na drie jaar stengun, wil len zij geen gunsten" heeft de Raad van Bestuur in Arbeidszaken als de vies gekozen. Dit betekent, dat men de morele plicht heeft deze terug- gekeerde jongens weer on het ar beidsproces op te nemen. En ook voor J. P. v. d. T., van de Haarlemmerstraat- werkend op de Kettinfabriek aan het Utrechtse Jaagpad, was het gisteren een slech te dag. Want bij het verplaatsen van een machine, met behulp van takels, kreeg hij een ijzeren balk tegen z'n been. Tengevolge hiervan brak het rechterbeen en moest v. d. T. door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht worden. STADSKOK Zondagsdienst. A.s. Zondag 16 April za! de dienst worden waargeno men door de doktoren: Hartman, v. Leeuwen, Simons en Vertbrugge. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 April 13 uur tot Zaterdag 22 April 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt Breestraat 74, Tel- 20552; de Haven-Apotheek, Haven 18, tele foon 20065, Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek. Wilhelminapark no. 8, telefoon 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Bertilde Dorothé Antoi- net, d. van G- Meelker en F. D. M. Berends: Wilhelmus Johannes, z. van H. C. van Meurs en L. van Hooidonk; Elisabeth Marianne, d. van G. G. Brinks en E- J. M. Segaar; Gerar- dina d. van J T. Henzen en M. A. J. de Graaf; Anna Maria, d. van H. P. van der Laan en W. Q. M. van der Zon; Martinus Cornelis, z. van J. Ra- vensberg en G. J. Bosman; Johanna Elizabeth Maria, d. van A. J. Snaar en E. A. Schoone; Petrus Johannes Maria, z. van N. J. Straathof en J. C. Borst; Anneke, d- van C. J. Jonk en J. Batelaan. Overleden: T. H. van der Sprong man 85 jaar; A. Keessen wed. van S. van Weizen 76 jaar; A van Houten man 75 jaar: J. J. van Mastrigt man 67 jaar; M. Keereweer wednr. 76 jaar J. C. van Manen vr. 73 jaar; W. R- M. van Galen zn 4 maanden. een verguld koperen baldakijn, waar licht-stralen uitschieten an dat be kroond wordt door het Cnristus-jnó- nogram. Het baldakijn rust op zuilen van verguld geslagen koper, waar aan, ter benadrukking van kapitelen en voetstukken, ranke ornamenten zijn gedreven. Het baldakijn wordt aan de achterzijde afgesloten door gesmede hekken van groen (geoxy- deerd) koper, dat versierd is met vergulde noppen. Het tabernakel is (en moest nood wendig) worden vernieuwd en is be kleed met de bruine marmersoort van de onderbouw, een marmer soort. welke „Jeun de Brignolles" wordt genoemd. Het wordt gedekt door een z.g. „Thabor" of heuvel van verguld brons en een sierlijk be werkte kroon van hetzelfde mate riaal. Zowel het ontwerp en het drijfwerk zijn van Ad van Roosma len uit Utrecht, die bij dit wérk ze ker eer zal inleggen. De parochianen, eenmaal gewend aan de verandering, zullen hun be wondering voor dit vernieuwde al taar niet onder de banken steken- Het is in deze wel eens altijd-feeste- lijk genoemde kerk een feestelijk altaar, dat ondanks de overladen en wel wat goedkope „weelde" van het priesterkoor met één ruk de blik van de kerkganger opvangt en meevoert naar het middelpunt van de Christelijke ere-dienst, het kruis. Dit kruis, een kunstwerk van de eerste rang. hing voorheen, door wei nigen opgemerkt, in wat wij noem den het voorgeborchte. Er stond na tuurlijk wel een kruisje volgenss liturgisch voorschrift op het hoog altaar. maar het verdween in de vergulde praal. Er heeft hier een „kruis-verheffing" plaa/ts gevonden, welke alleen reeds door die verhef fing het liturgische leven van de parochie zal beïnvloeden, bewust en onbewust de gedaheten zal trekken tot het Misoffer, tot de lijdende Christus in de gouden stralenkrans van zijn Paas-verheerlijking. Om die reden maar ook omdat wij met de vorige altaar-.,opstand" niet goed konden opschieten, menen wij. dat, naast een gelukwens aan dc herder, ook een gelukwens aan de parochianen op zijn plaats is. De Hartebrug is er nóg mooier door geworden. In de ontvangstzaal van de voor malige Boerhaavekliniek was gister avond een grote menigte belangstel lenden aanwezig. De heer M. Jonk man, technisch verzorger van de tentoonstelling, riep een woord van welkom, bracht dank aan de ge meente, aan de heer Kriest, voor de verzorging met bloemen, en aan mevr. Van Oerle, die ter opluistering handkleden beschikbaar had ge steld. Na deze toespraak speelde een kwartet, samengesteld uit mej. Van Calkar, de heer Noach, de heer Maas en mej. Dantuma het „Kanarie kwartet" van Telemann, een persi flage van een Requiem. De uitvoe ring was verdienstelijk, waarbij een speciaal woord van hulde toekomt aan de zangeres, mevr. Koops. Na deze uitvoering nam wethou der Van Schaik het woord, om nog eens een lans te breken voor zijn dierbaar zorgenkind: Het Leids Kunstcentrum. De gemeente Leiden is arm. Wil het Kunstcentrum aan zijn mooi cultureel doel beantwoor den, dan is hulp van particulieren dringend nodig. Tenslotte hield mr. Streng een boeiende openingsrede. De kunste naar heeft het nodig zijn werk voor liet publiek te rechtvaardigen. Vak manschap is natuurlijk nodig, maar het kan ook gevaarlijk zijn voor kunstenaar en publiek beide. Wij zijn nu eenmaal gebonden door tra ditie en vormverschijning. Maar het leven gaat voort en de kunst gaat voort en zoekt telkens nieuwe uitingsmogelijkheden. Spr. hoopt, dat deze tentoonstelling veel belangstel ling zal trekken en zij is het ten volle waard, zouden wij er ncf aan toe willen voegen. Over de tentoonstelling zelf schrij ven wij dezer dagen. Swierstra. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND MAART 1950. Sleutels, muntbiljet, handschoenen, dasspeld, kano, wanten, muts (al pino), gymschoen, vulpen, boek, por- temonnaie, konijn, rozenkrans, vul potlood, bussen, bril, kinderregenjas je, overall, foto in lijst, schroeven draaier, horlogeketting, halsketting, ring, windjack, ceintuur, zakmes, mu ziekboekje, armbandhorloge, nylon kous, waterpas, regenjas. school- étui, schoudertas, padvindersriem, een paar sokken, jongensjasje, bood schappentas, kinderstep, parapluie, ondergoed, nummerbord (auto), jon genspet. autoband, armband, horre- gaas, dop van benzinetank, manchet knoop. gedeelte van gebit, trekwa- gentje, bovengebit, sjaal, presenteer blaadje briefopener, een paar gum mi-hakken, koffertje, zadeldek, bank biljetten, haakpen, theelepel. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10 op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.G0 uur. D.C.L.-NIEUWS. In groep I werden 3 partijen ge speeld. J. Stavleu had het lang niet gemakkelijk tegen v. d. Reyden en remise was tenslotte de uitslag. W. Blom moest ditmaal z'n meerdere erkennen in J. Mertens, terwijl de partij tussen Slingerland en Feits- ma werd afgebroken. De overige uitslagen luiden: A. v. d. Putten— Soest 20; J. v. DoornW. Stouten 2—"0: F. SchimmelP. Zeegers 20 J. de Vink—D. Lichtvoet 2—0; J. ReysdamFranken afg.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3