Drie meisjes in de vlammen omgekomen Gevecht om een Parijse fabriek NIEUWS UIT DE OMGEVING NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Bioscopen SPELDJESDAG Katholiek Thuisfront ZATERDAG 15 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Bij brand in burgemeesters-woning te Werversboot Hedennacht is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebro ken te Wervershoof (nabij Medem blik), in de woning van de burge meester, de heer N. J. H. Raat. De twintigjarige dochter van de burgemeester en twee logeetjes, nichtjes van respectievelijk zestien en zeven jaar uit Medemblik, zijn omgekomen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de burgemeester en diens vrouw zich, toen zij de brand ontdekten, nog slechts met moeite konden redden. Hun poging om de kamer van de meisjes te be reiken mislukte. De verslagenheid in Wervershoof over het tragische ongeluk, dat de familie Raat heeft getroffen, is al gemeen. Vanmorgen, bij het gloren van de dag. dromden zwijgend de bewoners van het kleine plaatsje na bij Medemblik op de weg langé de ruïne, die van het verbrande huis rest, bijeen- De namen van de drie meisjes, die in de vlammen zijn omgekomen lui den: Ellie Raat, twintig jaar oud, dochter van de burgemeester, Geiyie Raat. zestien jaar, een nichtje, en Een aantal fabrieksarbeiders en politiemannen hebben gisteren avond gevochten om het bezit van de grote Kellerman-fabnek voor vliegtuigonderdelen, eigendom van de Nationale Bond van Onderne mingen voor de Bouw van Vlieg tuigonderdelen (Snecma), op de boulevard Keilerman te Parijs. Deze fabriek dreigt reeds maan den lang geheel of gedeeltelijk ge sloten te moeten worden, daar de productie niet lonend is. Na een bekendmaking van het communistische actie-comité, dat ontslag op grote schaal op. handen was, verschansten ongeveer 200 ar beiders zich in de fabriek. Ruim twee uur hielden zij het beleg uit, terwijl ongeveer 800 politiemannen en leden van de veiligheidsdienst het bolwerk met stenen, stokken en stukken ijzer bestookten. Op een gegeven moment wierpen de arbei ders een soort gas, dat op traangas geleek, naar men vermoedt uit de tajcylinders, die in de fabriek wor- en gebruikt, over de barricade van een particuliere weg heen, die naar d: fabriek leidde. Tenslotte slaagde de politie er in de fabriek binnen te dringen, waar bij verschillende politiemannen ge wond werden en in het ziekenhuis moesten worden opgenomen Onge veer 50 arbeiders wisten uit de fa briek te ontkomen. De overige 170 werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Moskou bereidt verkiezingen voor Burgerlijke partijen eruit De communistische druk op de Oost-Duitse burgerlijke partijen is sterk toegenomen sinds Pasen en het dagelijks gemiddelde van de politieke vluchtelingen, die in West-Berlijn aankomen, is in de laatste dagen verdubbeld, aldus een woordvoerder van het West-Ber- lijnse gemeentelijke bureau voor vluchtelingen.! „Elke dag komen ongeveer honderd vluchtelingen uit de Sowjetzöne, onder wie ongeveer veertig niet communistische func tionarissen." Men zal zich herineren, dat in October a.s. algemene verkiezingen beloofd zijn voor Oost-Duitsland. Vóór die tijd zullen de burgerlijke partijen eruit gedrukt moeten zijn. Anti-semitisme nog niet dood Incident te Hamburg Hoog laaide gisteren het anti-semi tisme in Hamburg weer op toen een half-Joodse vrouw' die getuige is in het tweede proces tegen Veit Harlan, de maker van de film Jud Süss( de rechtzaal verliet en daar door hon derden Duitsers werd uitgejuowd en uitgemaakt voor „Joods zwijn". Tijdens de zitting had het publiek ook al een paar maal haar getuigenis overschreeuwd en haar beledigingen toegeroepen. Een Joodse journalist was daarop opgestaan en had bij het Hof geprotesteerd tegen de anti- Joodse uitlatingen van het publiek. De rechter had daarop de publieke tribune doen ontruimen. Maar het publiek, woedend omdat het, om der wille van een Joodse ge tuige de rechtzaal was uitgezet, wachtte haar op en viel haar aan, toen zij het gebou wwilde verlaten. Aan het optreden van de officier van justitie en enige parketwachters is het te danken, dat zij niet gewond is De politie heeft haar naar huis gebracht. Veil Harlan staat voor de tweede maal terecht. Hij is het vorige jaar door hetzelfde hof van dezelfde aan klacht vrijgesproken, maar de Duitse federale rechtbank heeft opdracht gegeven tot een nieuw proces naar aanleiding van de bewering, dat Harlans film Jud Süss opzettelijk an- ti-semietisch en beledigend was. Mia Raat, haar zevenjarige zusje. Ellie Raat was leeriinge van de Huis houdschool in Den Bosch. De beide andere meisjes woonden in Medem blik en logeerden bij hun oom ge durende de Paasvacantie. Hun moe der heeft in Medemblik een bakkers winkel, waar Gerrie werkte. Hun vader was niet lang geleden overle den. Over de toedracht van de tragi sche gebeurtenis is feitelijk weinig bekend. De burgemeester en zijn vrouw, die sliepen in een kamer, vlak bij het vertrek, waarin de meisjes zich bevonden, zijn gewekt door ang stig gillen. Toen zij de slaapkamer verlieten had de brand reeds zo fel om zich heen gegrepen, dat het niet mogelijk was de kamer van de meis jes te bereiken. In nachtgewaad zijn de burgemees ter en mevrouw Raat naar buiten gesneld. De burgemeester begaf zich di rect naar net stadhuis, dat op enkele tientallen meters afstand is gelegen en stelde de alarmsirene in werking, terwijl zijn vrouw hulp bij de buren inriep. Hoewel zeer snel bewoners van huizen uit de directe omgeving ter plaatse waren en alles gedaan is wat mogelijk was, lukte het niet de meisjes nog te bereiken. Deze moeten trouwens door de grote hitte en rookontwikkeling spoe dig het bewustzijn hebben verloren. Het huis brandde geheel uit. Van morgen stonden nog slechts de bui tenmuren en een deel van het dak overeind- De stoffelijke resten van de slachtoffers zijn nog in de ruïne en zullen eerst na het gerechtelijk onderzoek ter plaatse worden vrijge geven. De substituut officier van justitie te Alkmaar, mr. A. W. Holsteijn heeft zich vanmorgen naar Wervers hoof begeven om persoonlijk de len ding van het onderzoek in handen te nemen en zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. Ook de inspecteur van de brandweer in Noord-Ho1 land en Utrecht, dé heer M. K. Fehres uit Haarlem, is van morgen omstreeks half tien in We' vershoof aangekomen. Hij sprak als zijn mening uit. dat het wel enige tijd zal vorderen voor hij tot een conclusie omtrent de oorzaak van de ramp zal kunnen komen. Het ongeluk van deze nacht roeot allerwege herinneringen op aan de brand, die ruim een half jaar geleden Medemblik teisterde en waarbij een gehele familie, man, vrouw en twee kinderen, het leven lieten. KATWIJK AAN DEN RIJN WATERSTOFBOM VOORLOPIG ONMOGELIJK? „Ik geloof niet, dat de waterstof bom zal vervaardigd worden, ter wijl ik nog leef', verklaarde giste ren admiraal Chester Nimitz, gewe zen bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in de Stille Zuidzee, aan een groep van Amerikaanse leerlingen-officieren. Dit is ook de opinie van de Amerikaanse geleer de Robert Millikin. De nodige hitte, zo zei hij, bedraagt 35 millioen gra den Celsius en voor het ogenblik bestaat een dergelijke temperatuur slechts in het centrum van de zon. Is Aziz in de val gelopen In verband met de tegenstrijdige verklaringen van de woordvoerder van het ministerie van defensie en de uit Makassar gearriveerde mi nister Ratoelangi en overste Moko- ginta t.a.v. de positie van Abdoel Aziz heeft de correspondent van Reuter te Djakarta zich tot de mi nister van defensie van de R. I. S. gewend met de vraag: „Heeft ka pitein Abdoel Aziz vrijgeleide of is hij gevangene?" Hierop ant woordde sultan Hamengko Boewo- no: „Abdoel Aziz is gevangene en zal voor de krijgsraad worden ge bracht. Hij heeft enige malen de kans gehad hier als vrij man te ko men, maar na de rede van presi dent Sukarno kunnen wij hem moeilijk anders dan als gevangene behandelen. Ik heb er geen idee van waarom hij plotseling van ge dachte is veranderd en hier is ge komen". Hierna stelde de correspondent van Reuter minister Ratoelangi op de hoogte van het antwoord van de sultan en herhaalde aan hem de vraag: „Is Abdoel Aziz gevangene of niet." Dr. Ratoelangi antwoordde hier op: „Abdoel Aziz kwam naar Dja karta in de overtuiging, dat hij vrij geleide had om terug te keren naar HAAGSE RECHTBANK Het 17e vonnis. Om zijn 17e vonnis te incasseren, verscheen de betonvlechter C. W. de G. uit Leiden voor de rechtbank, vanwege de rij wieldiefstal welke hij gepleegd had. De Officier eiste een jaar en drie maanden gevangenisstraf; de recht bank heeft hem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Met de handwagen op stap. De los-arbeider P. J. v. d. V. zag in Lei den een handwagen staan, waarmee hij op stap ging naar Den Haag, ten einde daar het voertuig te verkopen. Doch onderweg werd de dief in de kraag gegrepen en de Officier eiste 10 maanden gevangenistsraf tegen hem. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot 9 maanden gevange- nisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Vermist. Een van de ouden van dagen uit Pension „St. Jozef" is enkele dagen geleden vertrokken en sindsdien niet teruggekeerd, De vertrokkene is lijdende aan zwaar moedigheid. Het ergste wordt ge vreesd. De politie is ingeschakeld, er is gedregd, alles nog zonder re sultaat. NOORD WIJKERHOUT „Meer Vreugde". De R.K. Ge mengde Toneelvereniging „Meer Vreugde" alhier gaf 2 uitvoeringen ten bate van „Herwonnen Levens kracht". Verdienstelijk werd opge voerd het toneelspel in 3 bedrijven van W. Dumond. Onder leiding van de heer Bruines was ernstig gestu deerd, zodat de opvoering volkomen slaagde. Autotocht. De autotocht voor de ouden van dagen zal dit jaar gaan langs paleis Soestdijk en dan naar Valkeveen. Bijtijds wordt teruggere den omdat de ouden van dagen in de grote zaal van Gebr. Brama een diner wordt geboden ter gelegenheid van de 10e keer dat de tocht uittrekt. OEGSTGEEST BURGEMEESTER H. L. DU BOEUF NAM AFSCHEID VAN MAASLAND. Burgemeester H. L du Boeuf te Maasland heeft gistermiddag afscheid genomen van Maasland, in verband met zijn benoeming tot hoofd van de gemeente Oegstgeest. In de on langs zo fraai gerestaureerde raads zaal, kwam de gemeenteraad bij een, doch ook tal van autoriteiten gavén van hun belangstelling in dit afscheid blijk. Tot hen behoorden de burgemees ters van De Lier, Rozenburg en Maasland, wethouder dr. W* J. J- Dijsselbloem, het oudste raadslid C. Oosterom en de gemeente-secretaris J. de Visser, allen uit Oegstgeest, majoor J. Wolters namens de Rijks politie, en voor+s verschillende oud raadsleden van Maasland. Nadat de vergadering was ge opend en voorlezing gedaan van de acte tot verlenen van eervol ont slag, hield de burgemeester een rede. waarin hij dank bracht voor de steun en medewerking hem steeds ver leend. Er zijn blijde en droeve da gen geweest, doch de blijde dagen waren het talrijkst. Aan zijn ruim 18-jarig verblijf in Maasland zei spr. dankbare herinneringen te be waren. Namens de raad sprak de loco burgemeester, de heer J. Noordam, die tevens voor de C.-H.-raadsfractie zijn dankbaarheid kenbaar maakte, voor hetgeen onder leiding van bur gemeester du Boeuff tot stand is ge komen, waarbij spr. in het bijzon der verbetering van de wegen en restauratie van het raadhuis noemde Ook wethouder D. J. Lock, die na mens de A.-R.-raadsfractie sprak, gewaagde van de werkzaamheid van burgemeester du Boeuff, nadat hij herinnerd had aan de blijde intocht nu ruim 18 jaar geleden. De heer C. J. Olsthoorn vertolkte de gevoelens der K.V.P.-fractie en verklaarde, dat de verstandhouding ook met deze bevolkingsgroep steeds uitnemend is geweest: inderdaad stond de burgemeester boven de partijen en stelde meer dan gewoon belang in alle Katb. gebeurtenissen en het verenigingsleven. Spr. kon Oegstgeest met deze burgemeester gelukwensen. Na een dankwooord door de bur gemeester. werd de raadsvergade ring gesloten. In de bijeenkomst die volgde, bood de heer P. J. Keyzer namens de ge meenteraad een zilver tafelcouvert aan en namens de gemeente een fraai schilderij, vervaardigd door de heer Dan- Muhlhaus uit Dord-eeht voorstellend het polderlandschap dat vanuit het raadhuis zichtbaar is. Mr. J. Wineke gemeente-secretaris dankte voor de steun en medewer king aan de ambtenaren steeds ver leend, terwijl de heer J. Warnaar gemeente-architect namens de amb tenaren een geschenk overhandigde. Pastoor J. J. H. van Riswick be tuigde zijn grote erkentelijkheid voor de goede verstandhouding welk* steeds met het R.K. volksdeel en de heer du Boeuff heeft bestaan. Nog verschillende andere sprekers, oud-raadsleden gaven uiting aan hun gevoelens van sympathie jegens de scheidende burgemeester en wenste hem en zijn bruid mej. H. Hansen alle goed in de nieuwe gemeente toe. Tenslotte vond een receptie plaats, waarvan vele ingezetenen van Maas land gebruik maakten tot een per soonlijk afscheid. Voor de laatste maal in dit sei zoen komt onze toneelgroep „Kerk- werve" speciale aandacht vragen voor het zeer bekend en mooie stuk „Leontientje", een bewerking van het boek geschreven door Felix Tim mermans. Een echt stuk uit het Vlaamse volksleven. Enige tientallen keren, ja, misschien wel honderden keren is dit stuk zowel door beroeps spelers als door debutanten op de planken gebracht. Gezien de suc cessen, die onze toneelgroep „Kerk- werve" bij vorige opvoeringen mocht boeken, mag men zeker deze keer niet overslaan. In Oegstgeest wordt dit stuk slechts éénmaal gespeeld en wel op Dinsdag 18 April a.s. Voor verdere gegevens wordt verwezen naar de advertentie in het blad van Donderdag jl. VOORHOUT DE WINKELWEEK GEOPEND De heer J. Angevare heette, ah voorzitter van het winkelweekcomi té voor de ouden van dagen, alle aanwezigen hartelijk welkom. Spe ciaal burgemeester de Graaff, wet houder v. d. Nouland en de voorzit ter der Oranje-vereniging, de heer G. M. Prins. Spreker roemde de gro te medewerking van allen onder vonden. Hij deelde mede, dat in de verzonden circulaire enige fouten zijn afgedrukt, o.a. betreffende de verloting. Deze is niet op Donderdag, maar op Vrijdagavond 28 April in de Bonte Koe. Hierna sprak burgemees ter de Graaff de aanwezigen toe. Spr. toonde aan, hoe wij op een keer punt staan en bracht vele aspecten naar voren. In een nieuwe vorm komt hier tot uiting de wens om elkaar te helpen. Spr. constateerde, dat de middenstand zich in een stij gende lijn ontwikkelt. Nadat wethouder v. d. Nouland, de heer M. Jansen en de heer G. M. Prins als voorzitter der O.V. enige sympathieke woorden hadden ge sproken, werd koffie geserveerd en bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De burgemeester maakte nog pro paganda voor het plaatsen van mo- zaieken, en spoorde allen aan zoveel mogelijk gelegenheid te geven voor pension. Er werden nog vele vragen gesteld, welke alle door de burge meester werden beantwoord. Op straat vermaakte de jeugd zich onder de tonen van de muziek, want „St. Caecilia", bereidwillig als steeds, zette aan deze opening luis ter bij door een muzikale wandeling door de gemeente. VOORSCHOTEN Parochie-tentoonstelling. De opening vindt hedenavond plaats om kwart voor negen, door pastoor van Bemmelèn. Behalve op de uren, gis teren vermeld, zal de tentoonstelling ook Zondag van 12 tot 2 uur geopend zijn. De Zondagsdienst wordt waar genomen door dr. K. Olthuis. tele foon 527. WARMOND V.V.V. - Warmond. Evenals de vorige jaren heeft de V.V.V. van Warmond het voornemen e^i jaar boekje uit te geven waarin op over zichtelijke wijze de bijzonderheden van de Watersport in het algemeen en van Warmond in het bijzonder worden vermeld. Tevens is er een lijst in opgeno men van de leden van de V.V.V. Daar het is voorgekomen, dat in de ze lijst onnauwkeurigheden voor kwamen, heeft het bestuur de gele genheid geopend, om ten burele van de heer C. M. van Stijn een inzage te verkrijgen, teneinde on juistheden zoveel mogelijk te voor komen. WASSENAAR W. P. J. CROON BENOEMD TOT BUITENGEWOON GEHEIM KAMERHEER. Z.H. de Paus heeft de heer W. P. J. Croon te Wassenaar benoemd tot buitengewoon geheim kamerheer met kap en degen. De heer Croon heeft zich jarenlang bewogen in het katholieke organisatieleven en heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt op charitatief gebied. VERKIEZINGSDAG EN EERSTE H. COMMUNIE In verband met het samenvallen van de verkiezingsdag voor de Pro vinciale Staten op 26 April met de vastgestelde dag voor de Eerste H. Communie der kinderen, hebben de Deken van Zoeterwoude en de Pas toor van de parochie van de H. Kruisverheffing aldaar besloten, dat de dag der Eerste H. Communie zal worden verschoven naar een andere datum. BOSKOOP Tot commies ter gemeentese cretarie is met ingang van 1 Juni 19.50 benoemd' de heer D. Haitsma, thans eerste ambtenaar ter secreta rie der gemeente Oldehove. Het maken van ongeveer 88 meter spuileiding aan de Gouwe, is na gehouden openbare aanbeste ding opgedragen aan de fa. v. Sta veren en Versluijs te Gouda voor de som van f. 7750.-. zijnde de laag ste inschrijver. Het maken van de onderbouw van een brug in de Biszen is na ge houden openbare aanbesteding ge gund aan gebr. D. P., van Bode graven, voor de som van f. 6823.-. Aangezien de laagste inschrij ver voor het bouwen van 18 wo ningwetwoningen aan de Goudse Rijweg zich heeft teruggetrokken ligt het in de bedoeling het werk te gunnen aan de dan laagste in schrijver. de heer Joh. v. d. Kooij, alhier. Hiervoor zal echter eerst de vereiste goedkeuring van de minis ter van Wederopbouw en Volks huisvesting moeten worden verkre gen.. HAZERSWOUDE (H. R.) De heer C. J. Koot, alhier aagde te Utrecht voor het diplo ma „Vakbekwaamheid in het Huis- schildersbedrijf. NIEUWKOOP Adres Zuster Wit-Gele Kruis. De wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis, Zr. Huitenga alhier, die haar verblijf hield in een kamer van het Liefdegesticht, heeft zich met ingang van Zaterdag 15 April gevestigd te Noorden, Simon van Capelweg 107. De goederen van het W.-G. Kruis blij ven in het magazijn te Nieuwkoop. De zuster blijft natuurlijk haar werk ook in Nieuwkoop verrichten. Uitvoering Verkenners. In de af gelopen week gaven de verkenners enkele uitvoeringen. Op deze avonden werd opgevoerd de klucht „Piggie Pegmans en de krant". De verkenners speelden dit stukje onder leiding van Piet van der Voorn (alle omstandig heden in aanmerking genomen) zo goed mogelijk. Na de pauze werkten de welpen en hun leidsters een leuk kampvuurpro gramma af, waarbij het begon met een varken, dat niet geslacht wenste te worden, vervolgens via een uil, die uit „de peerboom" dood neerviel, om te eindigen bij een rasechte voetbal ler. Kortom een en ander werd uitge beeld en voorgedragen op echt wel penmanier en als zodanig ook door het publiek geaccepteerd. De verkenners en welpen hadden voor deze avond medewerking gekre gen van het gezelschap „Kupido", dat bestond uit drie heren, die bij hun zang werden begeleid op de guitaar door drie jongedames. Allen, leiders en leidsters uit Aarlanderveen en Al phen aan den Rijn, waren voor deze gelegenheid in een charmant pakje gestoken. Zij hebben ons zeer over vloedig lichte kost voorgezet; bij het publiek viel zulks wel in de smaak. Een scchoon besluit was het Middel eeuwse Maria-lied; dat door een dame en een heer van „Kupido" verzorgd werd uitgevoerd. ROELOFARENDSVEEN Coöp. Boerenleenbank. In hotel ,.De Vier Heemskinderen" was een slechts matige bezetting, toen de voorz. van de Raad van Toezicht, de heer N. Turk, de jaarvergadering van de Boerenleenbank met een overzicht opende. Tot secretaris werd benoemd de kassier, de heer Seb. Bakker, en tot leden van het stembureau de he ren E. Koek Lzn., N. P. Bakker en G. van Haestregt. De rekening en balans werd vastgesteld. De lopende rekening gaf een totaal debet van ƒ8.749.842,05 en credit ƒ8.578.229.47. Aan spaargelden werd ontvangen ƒ499.408.51 en terugbet. ƒ542.632.05. De balans vermeldde aan lopende rekening debet 1.536:631.89 en cre dit ƒ753.656.62 en vermeldde aan winst 5632.83, waartoe besloten werd deze bij de reserve te voegen. Hierna bracht de kassier Seb. Bak ker het verslag der bank over 1949 uit. De werkzaamheden breiden zich nog steeds uit doordat de B. L. Ban ken worden ingeschakeld bij alle cverheidsbetalingen aan land- en tuinbouw, tevens door een steeds toe nemende administratie der effecten. Per 31 Dec. 1949 waren in totaal 1961 spaarders ingeschreven en 400 reke ninghouders met een omzet van 11.079.723.91. Het aantal dag- en giroposten bedroeg 35300. Door de heer J. L. Bakker werd hierna het rapport v. d. Raad van Toezicht uit gebracht. Hieruit sprak, dat de ver houding tussen Bestuur en Raad van Toezicht steed goed is. De belegging der toevertrouwde middelen was steeds een zorg voor de bank, daar thans wel middelen aanwezig zijn en geen geld gevraagd wordt door de leden. Door het steeds grote bedrag, dat volgens het reglement, voor op vraging aanwezig moet zijn, was ons tegoed bij de Centrale Bank in 1949 steeds boven het millioen. Een groot gedeelte hiervan brengt een lage ren te op, hetgeen zijn invloed heeft op de rente der spaargelden. De verkie zingen hadden een vlot verloop. In het bestuur werd G. Termeulen en in de Raad van Toezicht N. Turk her kozen. Als plaatsvervangend be stuurslid werden de heren J. L. Bak ker en Seb. v. d. Meer herbenoemd. Bij de rondvraag werden uit de ver gadering stejmmen geuit, welke be klemtoonden dat de opgezette spaar- OLYMPISCHE DAG 1950 NederlandKopenhagen Op de Olympische Dag, die Zón dag 18 Juni in het Olympisch Sta dion te Amsterdam wordt gehouden, zal het Nederlands Bondselftal uit komen tegen de stedelijke ploeg van Kopenhagen. De Denen treffen maatregelen, dat deze ploeg uit de hoofdstad zó aferk zal aantreden, dat zij in kracht gelijk mag worden geacht aan het Deense elftal. De wielerwedstrijden zijn dit keer van het programma geschrapt, opdat een maximum aantal toeschouwers kan worden toegelaten. Hulptribunes zullen op de wielerbaan worden ge bouwd. Op het gebied der athletiek staat een wedstrijd op het programma tussen Slijkhuis met de kampioenen van Engeland en Zweden op de 1500 meter. Fannv BlankersKoen zal zich voorts meten niet alleen met Foukje Dillema, maar ook met de twee snelste Engelse dames. De olympische kampioene komt uit op de 100 meter en de 80 meter horden De gymnasten openen, zoals steeds het programma om half twee, dit maal met knotsoefeningen van pl.m 800 dames. Der traditie getrouw wordt de middag besloten met een springconcours. Voor de eerste maal zal de Olym pische Dag niet onder leiding staan van de heer Lotsy. Als zodanig wordt hij opgevolgd door drs. W. van Zijl, directeur van het N.O.C. campagne wel heel juist is, doch dat hiervoor aller medewerking der in gezetenen noodzakelijk is, en dat elke aanleiding welke van snaa»-cent- jes snoepcentjes maakt, juist een te- genovergeste'de werking kan hebben. Na nog enkele gedachtenwisseling over credietverlening, werd de ver gadering gesloten. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP 25 JAREN HOOFDONDERWIJZER Zaterdag 1 April was het 25 Jaar geleden, dat de heer Th. Brouwers als opvolger van de heer C. P. Paar- dekooper werd benoemd als hoofd van de Sint Bernardussdhool aan de Hoge Rijndijk. Door de vastentijd is de viering van dit jubileum uitgesteld tot Dinsdag 18 April a. s. Dus volgende week Dinsdag zal dit jubileum feestelijk worden her dacht. 's Morgens om 9 uur zal een plechtige H. Mis van dankbaarheid aan God worden opgedragen, waar bij alle kinderen tegenwoordig moe ten zijn. Na de H. Mis zal de jubila ris worden ontvangen door het schoolbestuur en het onderwijzend personeel aan een gezamelijk ontbijt in het Parochiehuis. Des namiddags om half twee uur worden de kinderen op de school verwacht, dan zal er een huldiging plaats hebben in de grote zaal van het parochiehuis Van 4.30 uur tot 5.30 uur is er in het parochiehuis gelegenheid de Ju bilaris te complimenteren. Casino. Voor de liefhebbers van klassieke muziek zal de film „Concerto" reeds een goede en ver trouwde klank hebben. Het prach tige tweede pianoconcert van Rach maninoff is een der hoofdbestand delen van deze concertfilm, terwijl men verder nog gedeelten van wer ken van Chopin, Beethoven, Bach, Mendelssohn, Schubert hoort. Om deze muziek, die feilloos wordt weergegeven, is het een genot, de ze film te zien. Het verhaaltje, waarvan de bedoeling is neergelegd in de ondertitel „I've always loved you", kan als een te verwaarlozen factor beschouwd worden. Hoog stens dient het als bindende illu stratie tussen de verschillende mu- ziekdelen. De filmer, die meer oog en oor had voor de muziek wilde deze tevens gebruiken om de in nerlijke strijd van twee mensen te benadrukken. Voor beiden was mu ziek het hoogste ideaal, tot voor één van hen de liefde kwam. 't Is jam mer, dat men er niet in slaagde, de romantiek en de felle zielestrijd aannemelijk te maken, maar.... de muziek is schitterend en daarom is deze film gemaakt. Daardoor kan men zelfs het spel van Frits van Dongen aanvaarden. Voor alle leef tijden. Luxor. Het is wel prettig, om tussen de overvloed van Ameri kaanse films zo af en toe een Euro pees product te gaan zien. En al is de Oostenrijkse filmindustrie in technisch opzicht achter bij de Amerikaanse, toch valt er in „Dr. Elisabeth" veel te waarderen. Pau la Wessely, die de titelrol vertolkt, doet dit op een vaak aangrijpende wijze. Zij is een vrouw, die geheel op gaat in haar beroep van kinder arts en tegelijkertijd 'n goede echt genote is. Het feit, dat haar huwe lijk zolang kinderloos blijft, weet zij moedig te dragen. Als haar har- tewens echter eindelijk in vervul ling gaat, komt de zwaarste slag, want juist in die tijd ontdekt zij de ontrouw van haar man. De jaren van teleurstelling en hoop, die hier op volgen zijn knap verfilmd en geven een prachtig beeld van het geen er omgaat in de vrouw, die zich voor de buitenwereld gewoon wil voordoen. Natuurlijk is er eén happy end, dat overigens heel aan nemelijk ïs. Wij zijn er van over tuigd, dat velen van deze film hoewel zij soms wat sentimenteel aandoet zullen genieten. Voor personen boven 18 jaar. Lido „Verloren Grenzen" be handelt het rassenprobleem en daar het een Amerikaanse film is, wordt dit probleem bezien zoals het zich in Amerika voordoet. Het is het verhaal van een dokter, die reeds 20 jaar de practijk uitoefende en door iedereen als een blanke werd beschouwd en bovendien als een zeer achtenswaardig man. Doch het blijkt, dat hij negerbloed in de aderen heeft en opeens is hij en zijn familie een besmettingshaard in het Amerikaanse stadje, een voor werp van afschuw. De dokter en zijn vrouw wisten, dat zij slechts „negers" waren en kunnen zich nog vrij gemakkelijk neerleggen bij het feit, dat zij uit hoofde daarvan als paria's worden behandeld. Maar erger is het voor hun beide kinde ren, die zulk een ommekeer niet begi'ijpen kunnen. Deze film is een aanklacht en een ontroerende klacht tevens. Daar deze Ameri kaanse toestanden ons vreemd zijn, zal het verhaal hier niet dezelfde indruk maken als in Amerika, maar dat neemt niet weg, dat wij de in houd ervan kunnen waarderen. De film is toegankelijk voor alle leef tijden. Rex geeft ons „Gouden Oorrin gen" te zien. Gouden oorringen kunnen iemands lot soms bepalen, dat. hangt af van de draagster. In dit filmverhaal is de draagster een zigeunermeisje, dat een geallieerde officier het leven redt, wanneer hij tracht te ontsnappen uit Nazi- Duitsland. Hij ontkomt dank zij de- oorringen, doch de oorringen bin den hem tevens aan het Hongaarse meisje, dat hij heeft lief gekregen. Voor 18 jaar. Morgen in Leiden Toen twee weken geleden aan alle kath. kerken gecollecteerd werd voor het Kath. Thuisfront, hebben vele Leidenaars zich tevergeefs af gevraagd, waarom dit bij de Leid- se kerken niet geschiedde. Wij kun nen hen geruststellen, want uitstel betekende in dit geval geen afstel. Morgen wordt in Leiden aan de uit gangen van de vier parochiekerken gecollecteerd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2