3)e CeidóeSoti/fcaiit GEHEIM ZINNIGHEID Abdoel Aziz in het hol van de leeuw Boodschap van koning Leopold Amerikaanse hulp voor Indo-China In de heilige wateren van de Ganges ZATERDAG 15 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11955 Belgische koningsdrama nadert oplossing Papen gracht 32, Tel. 20015, Adm. en Ativ. 20826, Abonn, 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. tnnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" 117AT GEBEURT er op het ogen blik op de Oostzee? Of, wat ons nog meer interesseert: wat gebeurt er op het ogenblik in die lan den aan de Oostzee, welke achter het IJzeren Gordijn liggen? Het gebeuren met het Amerikaan se marine-vliegtuig, dat sinds het be gin van deze week vermist is en naar welks resten de Amerikanen tevergeefs gezocht hebben boven de Oostzee, heeft deze vraag weer eens actueel gemaakt. „Op zichzelf zou de vermissing van een vliegtuig zowel in de Oostzee als in welk andere zee oolc niet iets zó bijzonders geweest zijn, als de Russen geen protest hadden inge diend bij de Amerikaanse regering tegen het beweerde optreden van een Amerikaanse bommenwerper, die de Russische grens zou hebben geschon den en bij Libau Russische jagers be schoten zou hebben. Hier begint het raadsel. Want zo als men zich herinnert, constateren de Amerikanen, dat deze „bommen werper" niets anders geweest kan zijn dan het verongelukte toestel. Doch dit toestel was geen bommen werper (leek er hoogstens op), had geen bewapening aan boord en was dan wel heel erg uit de koers ge raakt, als het bij Libau in gevecht moet zijn geweest met Russische ja gers. De Amerikanen vinden de hele geschiedenis zo raadselachtig, dat zij reeds de veronderstelling ge maakt hebben, dat de Russen na dat zij het bericht van de vermis sing hadden gekregen het hele in cident bij Libau slechts verzonnen hebben, om de buitenwereld in te scherpen, dat er een vinnige controle is op alles wat proberen mocht om zijn neus te steken achter het IJze ren Gordijn. Op hun beurt beschul digen de, Russen de Amerikanen, dat dezen wel wat al te grootscheepse^ reddingsmaatregelen nemen, zodat 't er veel van weg heeft, alsof de Ame rikanen bezig zyn om de Oostzee te verkennen en meer belust zyn om te speuren naar andere gegevens dan naar aanwijzingen omtrent de ver dwijning van het vermiste vliegtuig. Zo belicht dit voorval weer eens de buitengewoon gespannen verhou ding tussen de twee grote rivalen en de argwaan, waarmee de Russen ieder een bekijken, die het wagen mocht om te dicht te komen bij hun gren zen. En vanzelfsprekend vraagt men zich dan af: wat valt er dan te zien aan die grenzen, dat men zo angst vallig waakt tegen elk oog, dat iets zou kunnen waarnemen? A7ERMOED WORDT, dat .de Rus- ^sen bezig zijn om grote verdedi gingswerken aan te leggen langs de Oostzeekust en men spreekt zelfs van eensoort Westwal in de geest van de z.g. Atlantik Wal van Hitier, maar dan nog veel beter en veel ef ficiënter. Moskou is reeds lang be zig zijn grenzen te capitonneren met vazalstaten, die dan moeten dienen als zandzakken tegen eventuele aan vallen. In die geest doordenkend is het niet zo vreemd te veronderstel len, dat Moskou ook het laatste ge deelte, dat nog bloot ligt, n.l. aan de Oostzee, wil opvullen. De Oostzee moet een Russische zee worden, een door Russische schepen en vliegtui gen gecontroleerde zee, waar nie mand in kan doordringen die aan de Russen niet welgevallig is. Doch de Oostzee is en blijft slechts vóór terrein (bij wijze vap spreken); de hoofdzaak is de beveiliging van de eigenlijke Russische grens, welke dan zal moeten geschieden door die reusachtige wal. Behalve voor de aanleg van deze wal zouden de Rus sen de Baltische Staten ook gebrui ken als startplaats voor allerlei ge heime wapens, o.a. voor verbeterde edities van de VI en V2. Wat hiervan waarheid is en wat slechts veronderstellen, is natuur lijk moeilijk uit te maken, maar als de Amerikanen eens werkelijk een zekere nieuwsgierigheid aan de dag zouden leggen, zou dat waarliik niet zo onbegrijpelijk zijn. De Russen doen al hun best om zo geheimzinnii mogelijk te zijn en laten er geen twiifel over bestaan, dat wat hun be treft geen onvoorzichtige toeschou wer ooit 7al navertellen wat hij ge zien heeft. Wanneer de Russen slechts verdedigingsmaatregelen zou den nemen uit overdreven angst voor vermeende agressie uit het Wes ten. zouden zij zo geheimzinnig niet behoeven te doen. Natuurlijk ver langt geen mens, dat zij iedereen vrij zouden toelaten tot hun verdedi gingsstelsel en daarbij elk geheim zouden prijsgeven. Maar wie slechts verdediging beoogt, behoeft zo ge heimzinnig niet te zijn; hij behoeft het bestaan er van geenszins te ver heimelijken, integendeel. Men behoeft niet alles te geloven wat de eerste de beste beweert, maar dat Moskou bezig is zich intensief te bewapenen is een feit, dat zelfs de grootste geheimzinnigheid niet kan verdoezelen. En deze bewapening dwingt is, hoe ongaarne ook, tot voor zorgsmaatregelen. Dat is de conclusie, waartoe het voorval in de Oostzee van deze week opnieuw een duide lijke wenk gegeven heeft. Men hoopt bloedvergieten te vermijden ^^BDOEL AZIZ is dan tenslotte toch in Djakarta gekomen. Hij zou daar niet als gevangene vertoeven, doch Sultan Hamangkoe heeft ver klaard, dat Aziz in arrest is genomen. Kolonel Kawilarang is benoemd tot commandant van de operatie in Oost-Indonesië, doch volgens berichten uit Djakarta verwacht men, dat de opstand van Aziz na de jongste gebeur tenissen geen bloed meer zal kosten. In hetzelfde vliegtuig, als waarmee kapitein Aziz gisteren uit Makassar te Djakarta aankwam, bevonden zich dr. Ratoelangi, de Oost-Indonesische minister van voorlichting, Patepoi, een lid van de volksvertegenwoordi ging te Makassar, overste Mokoginta, de commandant van de federale troe pen te Makassar en O'Neill, een Australische waarnemer van de U.N.C.I. Aziz stapte uit het vliegtuig on middellijk over in een auto, welke het platform was opgereden. Bij de aankomst van het vliegtuig waren ongeveer dertig plaatselijke en bui tenlandse journalisten op het vlieg veld aanwezig. Zij waren echter niet in staat ook maar één woord met Aziz te wisselen. Volgens een woordvoerder van het federale ministerie van defensie zal hij zich zo spoedig mogelijk voor de krijgsraad moeten verantwoorden. Volgens dr. Ratoelangi echter was Aziz niet als gevangene aangekomen. Hij zou op twee voorwaarden naar Djakarta zijn gekomen: de centrale regering zou Oost-Indonesië niet op enig militaire wijze liauideren en de overgang van het K.N.I.L. naar de fe derale strijdkrachten zou uitsluitend met wederzijds goedvinden der par tijen kunnen geschieden. Het federale ministerie van defen sie heeft niet toegegeven, dat het der gelijke specifieke beloften heeft ge daan. maar in verscheidene verkla ringen, heeft de regering van de R.I S gezegd, dat zij niet van plan is Oost-Indonesië als staat te liouideren en dat soldaten van het K.N.I.L. in het nationale leger aanvaard zullen worden. Ondanks Aziz' aankomst te Djakar ta is de opdracht aan de federale troepen, om aan de actie te Makassar een eind te maken, niet ingetrokken. De operaties zullen voortgaan, tot dat de opstandige beweging zal zijn onderdrukt, zei Sultan Hamangkoe in een verklaring tegenover Areta De Sultan deelde nog mede, dat Aziz niet naar Makassar zal terugkeren Men hoopt daar nog steeds on een vreedzame oplossing der geschillen gelijk tot uiting kwam in een verkla ring van de regering van Oost-Indo- ië in het parlement. TELEFOONVERKEER MET MAKASSAR VERBROKEN. De P.T.T. deelt ons mede. dat het rechtstreekse radio-telefoon- en te- legraafverkeer van Nederland met Makassar is verbroken. Telefoonver keer met Makassar is evenmin mo gelijk. Telegrammen voor Oost-Indo nesië worden via Djakarta geleid. NIEUWE OPPERBEVELHEBBER. Door een woordvoerder van het mi nisterie van defensie der V.S.I. is me degedeeld. dat de huidige militaire gouverneur van Noord-Sumatra, ko lonel A. E. Kawilarang. tot opperbe velhebber en chef-operaties is be noemd van de strijdkrachten te land. ter zee en in de lucht van de R.I.S. in Oost-Indonesië. Kolonel Kawilarang. die een Nederlandse militaire oplei ding heeft gehad, is geboortig uit Oost-Indonesië. DE „GROOTE BEER" BRACHT RUIM 1000 MILITAIREN THÜIS. Gistermorgen is men met de debarka- tie begonnen van ruim duizend mili tairen, die met de „Groote Beer" uit Indonesië terugkeerden. Gedurende de reis uit de tropen vervoerde de „Groote Beer" 348 patiënten in het hospitaalgedeelte van het schip. De minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, die de troepen namens de regering toesprak, onderhield zich ge ruime tijd met de patiënten. INCIDENT TE SURABAJA. Woensdagnacht 'omstreeks half drie heeft een incident plaatsgevonden, waarbij een Nederlandse marinier en een schepeling van de „Zuiderkruis" werden gedood. Er ontstond een vechtpartij, toen bet jak voerders wei gerden de marinier en drie opvaren den verder te vervoeren, daar het al ver na de avondklok was. Bij komst van T.N.I.-soldaten, die niet tot een patrouille behoorden, gingen de ma rinier en zijn kameraden op de vlucht. De T.N.I.-ers openden het vuur, waarbij twee personen wer den gedood en 2 gewond. Tegen de T.N.I.-soldaten zullen maatregelen worden genomen, daar zij niet had den mogen schieten. HOE STAAT HET MET DE „FINEBEL"? In officiële kringen te Parijs heeft men met betrekking tot het plan tot stichting van de „Finebei", de nauwe conomische samenwerking tussen Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg, Vrijdag verklaard, dat men dit plan sedert enige tijd heeft laten rusten en dat op het ogenblik pogingen worden gedaan, om te komen tot de vorming van een economische groepering van grotere cm vang, waartoe in het bijzonder ook Groot-Brittannië zou behoren. DE „NIEUW AMSTERDAM" IN HET DOK. Een luchtopname van de 36.000 ton metende „Nieuw Amster dam" in het grote 46.000 tons dok van Wilton-Feyenoord te Rotterdam. De „Nieuw Amsterdam" is het eerste schip na de oorlog dat dit tijdens de bezetting door bombardementen ge deeltelijk verwoeste dok binnenvoer. Links van de „Nieuw Amsterdam" in het dok de „Indrapoera"; links daar van het Italiaanse schip „Vampa". Rechts van de „Nieuw Amsterdam" van links naar rechts: „War Bonnet", „Fair Sea" en „Alexia". (Luchtopname A.N.P.-Foto). Vanmiddag om 5 pur De Belgische nationale radio-om roep zal vanmiddag om vijf uur «en rede uitzenden van koning Leopold aan het Belgische volk. De rede is op een plaat opgenomen, welke ka binetsformateur Paul van Zeeland gisteravond uit Genève naar Brus sel heeft meegenomen. Van Zeeland heeft gisteren gedurende acht uur de situatie met de koning bespro ken. Om zes uur is hij per speciale Dakota naar Brussel teruggekeerd. Op het vliegveld weigerde hij de verslaggevers iets mede te delen. Hij zag er vermoeid en zenuwach tig uit. Te Brussel is men van oordeel, dat er geen nieuwe ontwikkeling in de crisis is te verwachten, voor dat koning Leopold zijn radiorede heeft gehouden. Het onafhankelijk blad Le Soir schreef gisteren: Het is nu wel zeker, dat ook koning Leopold gekant is tegen een rege ring, die in hoofdzaak zou bestaan uit leden van de C.V.P. De koning kan nimmer de vorst zijn van een enkele partij, zo betoogt het blad, dit zou de monarchie en het land aan zeer grote gevaren blootstellen en de scheiding van het land nog meer accentuëren dan de volks raadpleging reeds deed. BRITSE KAPITEIN SCHOOT POOL DOOD Een kapitein van de Britse veilig heidspolitie heeft gisteravond dwars door een gesloten deur een Pools burger, die verdacht werd van soiori- r.age voor een vreemde mogendheid doodgeschoten Een perschef van het Britse leger beeft verklaard, dat de kapitein zich naar de woning van de Pool had be geven om hem te ondervragen. De Pool zou de kapitein buiten de deur hebben gezet en de deur hebben ge sloten, De kapitein leeft daarop zes '-rwoio afgevuurd door de deur. Toen de Britse politie later de deur open de, vond zij de Pool dood. De kapi tein is gearresteerd. TRYGVE LIE NAAR MOSKOU? Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N., heeft verklaard er over na te zullen denken of hij een be zoek aan Moskou zou brengen na zijn bezoek aan Parijs en andere plaatsen. Trygve Lie hoopt de vol gende week in Parijs aan te komen. Zijn besluit hangt er van af of het de moeite waard zal zijn". Hij zou begin volgende week de Sovj-n- ambassade te Parijs er van op de hoogte stellen, als hij een officieel bezoek aan Moskou zou willen, bren gen. Volgens Lie zou er binnen vijf of zes weken geen verandering ko men met betrekking tot de Sovjet- boycott van commissies der V. N. waarin ook vertegenwoordigers van het nationalistische China zitting hebben. Hij zeide te hopen, dat deze toestand opgeheven zou zijn als in September de algemene vergadering der V. N bijeen zou komen. Trygve Lie zeide zich niet candi- daat te zullen stellen voor de ver kiezing tot secretaris-generaal der V. N. in het komende jaar. Strategische commissie ingesteld A ME RIKA IS VAN PLAN om aan Indo-China hulp te verstrekken ter waarde van vijftien millioen dollar, en dringt er bij Frankrijk meteen op aan om de odrie nieuwe staten van Indo-China mee te la ten beslissen over de bestemming van deze bijstand. Men verwacht, dat de Amerikaanse hulp zal bestaan uit het zenden van vrachtvlieg tuigen, vrachtauto's en geneesmiddelen. Waarschijnlijk zullen de eerste voorraden binnen vier weken wor den verscheept. De Amerikaanse autoriteiten hopen met de Fransen tot overeenstemming te komen, voordat Acheson de volgende maand minister Robert Schuman ontmoet. Zij willen, dat de Fransen meer de nadruk leggen op de onafhanke lijkheid van Indo-China binnex. de Franse Unie en de Indo-Chinese aangelegenheden behandelen via het Franse ministerie van buiten landse zaken in plaats van via het ministerie van koloniën. In het komende jaar zullen in Siam met Amerikaanse -hulp t<yi bedrage van tien millioen dollar vliegvelden, wegen en verbindin gen van strategisch belang worden aangelegd. Amerika is van plan om een deel van de oorspronkelijk voor China bestemde hulp aan Siam te verlenen. Dr. Philip Jessup, de Amerikaan se reizende ambassadeur, heeft na zijn jongste rondreis door het Ver re Oosten een samenvatting gege ven van de Amerikaanse politiek in dit gebied. De Verenigde Staten Pelgrims vinden de dood Omtrent de pelgrims, die dezer da gen in de Ganges zijn verdronken bij de plechtigheid van het heil;ge bad, wordt nog nader gemeld, dat twee millioen Hindoes zich twee da gen lang hadden verdrongen in de nauwe straten van de oude stad Hard war, aan de oever van de Ganges en rondom de „Heilige Poel" van deze oude Hindoe-stad. Zij waren van heinde en verre hierheen gekomen, omdat de astrologen van India had den voorspeld, dat de stand der ster ren op die dagen het gunstigst was om een „heiligmakend bad" te ne men in de heilige wateren van Hard- war. Tijdens bet gedrang, dat onder deze twee millioen mensen ontstond, werden 26 Hindoes onder de voet gelopen en gedood. De plechtigheden werden Woens dagmiddag om twee uur geopend door tweeduizend Sadhoes. (heilige mannen), die wegens hun graad van heiligheid voorrang hebben bij reli gieuze plechtigheden. Na hen stort ten zich de andere Hindoes in de gele Ganges of in de „Heilige Poel", die een nog hogere graad van onster felijkheid heet te geven dan de ri vier Volgens de overlevering hebben Hindoegoden destijds een paar drup pels van hun drank in de vijver la ten vallen. De regering had tweeduizend sol daten gezonden om de orde te hand haven Maar de twee millioen pel grims, gedreven door hun ongeduld en opgezweept door hun verlangen npar de onsterfelijkheid, drongen zingend en bidden onweerstaanbaar voorwaarts. In hun hysterische ex tase sloegen zij geen acht op wat er rondom hen heen gebeurde. Wie viel kon niet meer opstaan en werd onder de langzaam voortschuivende menigte verpletterd. De soldaten stonden machteloos toe te zien. De verwarring en het gedrang namen nog toe, nadat de gelukkigen, die een bad in de Ganges of in de „Hei lige Poel" hadden kunnen nemen, zich waanzinnig van vreugde een weg terug baanden tegen de stroom der wachtenden in Even plotseling als de opwinding was begonnen, even snel verdween Vrijdagmorgen om vijf uur ieder spoor van hysterie en extase uit de stoet der honderdduizenden teleur- gestelden, die niet vóór het vastge stelde uur de Ganges of de „Heilige Poel" hadden bereikt. Zij zullen twaalf jaar moeten wach+en, voor dat zij een nieuwe kans krijgen om door een „heilig bad" de onsterfe lijkheid te verwerven. Zichtbaar -ter neergeslagen gingen zij naar huis. Intussen bracht men de doden bij een om die te verbranden op de oever van de Ganges. Twee en der- lig lichamen werden naast elkaar op- een brandstapel gelegd; maar bij een nadere beschouwing bleken zes hiervan nog te leven. Zij werden in allerijl naar een ziekenhuis overge bracht, waar men goede hoop heeft deze onverwachte overlevenden nog te redden. Post voor het troepenschip „Ge neral Ballou", welke in een der tus senhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 16 April a.s. in Ne- I derland worden ter post bezorgd. Be halve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te be vatten: „Aan boord van het troepen schip, „General Ballou'' op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedélijke tussenhaven mag niet worden vermeld. zijn van mening, zo zei Jessup, dat vrije volkeren, die vastbesloten zijn hun onafhankelijkheid te bewaren, recht hebben op militaire hulp, welke hen kan helpen vrij te blij ven. Bovendien was Japan op een punt van ontwikkeling gekomen, waarop het een vredesverdrag ver dient, waarbij het de verantwoor delijkheid krygt voor het besturen van eigen zaken, met bepaalde ga ranties. Volgens de New York Times heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een „stra tegische commissie" op het hoogste niveau ingesteld, die verantwoorde lijk zal zijn voor de Amerikaanse strategie in de „koude oorlog". Volgens het blad zal dr. Philip Jes sup de leiding van deze commissie hebben. Het reddingswerk boven de Oostzee Het zoeken naar het boven de Oostzee vermiste Amerikaanse vlieg tuig van het type „Privateer", zal op beperkte schaal worden voortgezet. Tien vliegtuigen zijn teruggetrok ken, maar de overige vijftien zijn weer opgestegen. De nasporingen worden nu voornamelijk geconcen treerd bij het eiland Bornholm, waar in de nacht van Zondag op Maandag ïichtfakkels zijn gezien. Dit gebied is evenals de andere delen van de Oostzee al verscheidene malen te vergeefs nagezocht. Zeven communisten zijn gisteren in Kopenhagen gearresteerd wegens het aanplakken van biljetten, waar in werd geprotesteerd tegen de aan wezigheid van Amerikaanse red dingsvliegtuigen op het Kopenhaag- se vliegveld Kastrup. Twee commu nistische organisaties zullen Maan dag in Kopenhagen protestvergade ringen houden tegen de aanwezig heid der Amerikaanse vliegtuigen. BLIKSEM SLOEG IN LIJNVLIEGTUIG Een vliegtuig van de British Over seas Airways met 27 passagiers aan boord werd Donderdagnacht boven het Kanaal door de. bliksem getrof fen en ernstig beschadigd. Do ste wardess liep ernstige verwondingen op en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. In de zijkan ten van de romp en in de staart werden grote gaten geslagen, maar de gezagvoerder, captain Harvey, slaagde er in het toestel veilig op Northholt Airport aan de grond te zetten, hoewel het roer niet meer werkte. Aan de achterzijde was de bliksem in het toestel ingeslagen en had het roer en het compartiment van de stewardess vernield. /(o-Weftjc.. Onrecht valt zwaarder te dragen dan onheil. Dostojensky.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1