Studiedagen te Leiden R.K. Onderwijzeressen V.O. VUC wint Zilveren Molen LEIDSE bd HUTSPOT Opgravingen binnen de rotonde van de Burcht worden voortgezet „LE0NT1ENT|E" Van klooster tot universiteit, prinsenhof en patriciërshuis DONDERDAG 13 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De studiedagen van de R.K. Dioc. Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs, volgend op de gistermorgen in Den Burcht ge houden jaarvergadering, werden gis termiddag te 2 uur geopend door de presidente, mej. Rogier, die na een woord van welkom tot de genodig den, de leiding overgaf aan mej. A Righart van Gelder. Deze drukte haar blijdschap uit over de grote belangstelling en deelname en ging daarna direct over tot aankondiging van de demonstratie Kleuter Rhyth- miek door mej. A. C. van Deventer. Voor de leerkrachten bij het V. O. was het werkelijk een genot, de goede aanpassing en de persoonlijke reactie en rhythmische uitdrukking der kleuters te volgen. De combinatie van de beide ma nieren oefenvorm en spelvorm, die bij deze demonstratie tot uiting kwam bevredigde zeer zeker. Zowel het staccato als de gebondenheid der muziek, uitkomende in de bewegin gen der kleuters, die tot vogeltjes waren omgetoverd, die hipten en vlogen, voldeed zeer goed. Tempo-oriëntatie en ruimte-oefe ningen, evenals de gehooroefening, waarbij de jonge vogeltjes zangles kregen van de moeder vogel, gaven dp "prtuieine dat 01 een cpi ffp^dp groep kleuters op de planken demon streerde, en deed ervaren, dat er ook met kleuters heel wat te bereiken valt. Het nut der Rhythmiek werd hier na in een theoretische uiteenzetting duidelijk gemaakt. Dalcroze, de grondlegger ervan, musicus van be roep. heeft het allereerst de waarde ontdekt, tot vorming van een har monische persoonlijkheid naar lichaam en geest, door de beleving der muziek Gebruik makende van het motoriscn element in de kleuter, kunnen we aan de hand der muziek 'tot een goede aanpassing en licha melijke beheersing komen. Vooral de klankkleur is een voornaam ele ment; dit bleek wel uit de beantwoor ding der gestelde vragen over be oefening der rhythmiek met bege leiding van andere instrumenten- Mej. v Deventer, die deze rhyth miek uitstekend leidde, meende, dat deze lang niet zo zou voldoen, als een piano, die bij rhythmiek onont beerlijk is. Na een woord van hartelijke dank voor het gebodene, kondigde mej. Righart van Gelder een korte pauze aan voor de bezichtiging der expo sitie van de verschillende materialen enz. voor de kleuterscholen. Bij af wc Dit zou een plaatje van eeuwen her kunnen zijn! Toch is de foto pas gisteren genomen. Het zijn enige zusters, deelnemend aan het con gres van de R.K. Onderwijzeressen V O., die door de oude poort het plein van „Den Burcht'' betreden. „Jak kes, we gaan op de film", riep een zuster uit „We worden toch hopelijk niet in de bioscoop vertoond?" Maakt U zich geen zorgen, zuster. Het was alleen maar een plaatje voor de courant! (Foto: „De Leidse Courant") Mans, G. A. van de Landelijke Bond van Kath. Onderwijzeressen, werd de beschikbare tijd gevuld door de weleerw. pater Otto Thomaase O.F.M leraar aan de R.K. H. B. S- voor jon gens hier ter stede- Des geestige ma nier, waarop spreker z'n lezing in leidde. deed niet vermoeden hoe groot en diep de rijkdom van deze lezing voor de kleuter onderwijzeres sen wel was. Hij sprak over: „De roe ping tot opvoeding en haar conse quenties". Volgens onze natuur en als sociaal mens hebben we allen de plicht tot opvoeden. Dit omvat een geweldig terrein, waarbij we moeten zorgen de grote lijn niet uit het oog te ver liezen. Door de Openbaring Gods weten we, dat we allen een taak hebben te vervullen, en dat Gods nade de vruchten geeft. Wat wij geleerd nebben mogen we niet voor ons houden. Onze natuur lijke opvoeders-roeping is niet al leen kennis bij brengen, maar uiting geven aan onze innerlijke rijkdom van het goede, dat in ons is en waar van de basis, de liefde moet zijn. We moeten ook ontvangen en zo groeien ons contact tot andere. Zo zal er en verschil bestaan tussen gezins leden onderling of tussen de wer kers aan dezelfde fabi-iek. Sommi gen hebben echter een aparte roe ping. Deze opvoeders moeten niet van boven af geven en doen alsof ze niets nodig hebben. Hieruit groeit het schoolmeesters-type- Het opvoedkundig contact vooral tot de jongere moet in liefde gelegd worden. Wij kennen de Voorzienig heid aldus spreker, en weten, dat het geen toeval is dat sommigen op een bepaalde plaats staan. Neen. het is een roeping van Christus, een aan vullend priesterwerk het Rijk Gods op aarde helpen uitbreiden. Dit moe ten we zo zuiver en volledig moge lijk doen Daarvoor is ascese nodig, dit is onze weg naar de Hemel, die we door versterving, boetedoening en het goede voorbeeld moeten gaan Ons voorbeeld mag niet enkel voor beeld zijn. want dit kan vervangen worden, maar moet de gestalte van de opvoeder ziir., die contact legt van ziel tot ziel. Het mag niet zijn het dv/ingen van onze pupillen waardoor we ons gezag in grootheid zien, er mag ook geen onoprechtheid in zijn maar het moet het kind brengen tot de kennis van het goede. Het woord van pastoor Mol on derstreepte deze lezing geheel en al terwijl spreker tevens de nadruk legde op de kath. vorming van de opvoeders. De avondbijoenkomst bracht nog een nieuwe gast. en wel mr. Spits Inspectrice bij het V O. in het Zui den. De poppenkast voorstelling door de dames Koderitz werd opge voerd voor een voile zaal. Het sprook je van Het verloren pannetje" boerde zelfs de groten zeer sterk. De woorden van de zeererw. heer pastoor v. d Schoot: -Als ge niet wordt als de kleine kinderen, zult ge het Rijk Gods niet ingaan" die zijn eerwaarde in de loop van de avond, sprak in zijn kort opwekkend woord, waarin hij de onderwijstaak zag als een apostolaat tot redding der we reld, werd met een dankbaar applaus begroet. Een woord van oprechte waarde ring voor het vele werk dat hier door enkelen werd verricht, is zeer zeker op z'n plaats. Heden de tweede dag van deze bijeenkomt sprak mr. Spits over het onderwerp" ,Wat wij vergeten". Joop Schouten zong bekende en onbekende volksliederen, terwijl de heer Beijk gekleurde lichtbeelden van Frankrijk en Lourdes vertoonde en mej- Dr. S. Heyster „Kleuterka rakters" besprak. Iii lichttouruooi van L.F.C. De eerste serie lichtwedstrijden van de Leidse derdeklasser LFC mag uitstekend geslaagd heten. De orga nisatoren hebben het met het tour- nooi om de Zilveren Molen uitste kend getroffen. Prettige en pittige wedstrijden zijn gespeeld, er was tel kens vrij veel publiek en men trof het in deze tijd van stormen re gen bijzonder vermeldenswaard heel aardig met het weer. Wat wil men meer? Gisteravond werd de finale var het tournooi gespeeld tussen V.U.C. en Quick Boys. De Hagenaars won nen op het nippertje met 21 (rust 11), maar de Kat wij kers hielden tot het einde prachtig vol, zodat de overwinning van V.U.C. eerst verze kerd was, toen de scheidsrechter het einde blies. Enkele duizenden toe schouwers woonden gisteravond deze wedstrijd bij. DE LEIDSE SCHOOLWEDSTRIJDEN. Werden de scoolwedstrijden, mede door de slechte terreinom standigheden op het Pomonater- rein gisteren verschoven naar he denmiddag, die op het Docos-ter rein werden toch voortgezet. De uitslagen zijn: Lagere scholen: OegstgeestDon Bosco 00 (Bosco wint); Cecilia- straatHerensingel 3—0; Cecilia- straatDon Bosco 30: Voorscho ten 2Potgieterlaan I 06. In de demi-finale komen: Ceciliastraat en Potgieterlaan. V.G.L.O, scholei?" Leiden I Voorschoten I, 11 ^eiden wint); ZoeterwouUv. -Leiden 4 1—1 (Zoe- terwoude wint). Final" ZoeterwoudeLeiden I 0—1. Junioren: R.K. riBS I—Don Bos co 2, 4—0; Don Bosco I—R.K. HBS 2. 00 (HBS wint); Don Bosco 3 R.K. HBS I 07; Don Bosco I R.K. HBS I, 00 (HBS wint); R.K HBS IR.K. HBS 2 50 (regl Hier komen in de demi finale K. HBS I en Don Bosco I. Donderdag, 13 Apr>2. Vóór al het andere nieuws van vandaag, gelukkig weer iets meer dan gisteren, vragen we de aan dacht van alle leden van de R.K. Gym.ver. „Sportief". Want alle le den, groot en klein, behorend tot de Hartebrug-pai'ochie, worden a.s. Zon dag om half een verwacht voor de ingang van de Romanuszaal (Mare). „Sportief" doet immers ook mee met het défilé van de jeugd (met Fran- ciscus-band!), ter gelegenheid van het zilveren feest van pastoor Lo- huis. Het bestuur verwacht alle meisjes, keurig in volledig uniform. ,Want", zo wordt aan Stadskok ger schreven, „wij laten ons niet over treffen door de jongens". O zo! En a.s. Vrijdag worden op „Den Burcht" 300 gerepatrieerde militai ren verwacht van het 4e Bataljon 8ste Reg. Infanterie. Zij werden uit genodigd door hun commandant, res. It. Kol. J. C. de Werd, voor het hou den van een reünie, tijdens welke een oorkonde zal worden uitgereikt namens het thuisfront, dat drie jaar geleden door ouders, vrouwen en verloofden van de manschappen werd opgericht. Dat de verkiezingen weer in aan tocht zijn, wordt aangekondigd door vele propaganda-borden, die dezer dagen weer aan de Leidse brugleu ningen zijn bevestigd. Ieder bord wekt op te stemmen op de beste partij. Wat dat betreft zijn alle bor den eender. Verder zijn cr even zo vele verschillen in .als het politieke leven in Leiden schakeringen telt! Bovendien is er gisteren weer eens 'n schoorsteenbrandje geweest. Deze keer was de Johan de Wittstraat aan tie beurt. In het pand nummer 40 zat de kachelpijp vol met roet. Dat kon niet goed blijven gaan. De vlam sloeg er in en de bëwoners rie pen de Brandweer te hulp. Bijna automatisch, wegens de zeer grote routine, werd het vuur geblust. En a.s. Donderdagavond gaan de Kath. Werkgevers van Leiden weer vergaderen. Om acht uur komt drs. A. H. M. Wijffels, hoofdredacteur van ..Het Binnenhof" spreken over .Politieke en Economische Aspecten van het huidige Duitsland". Gisteravond om kwart voor acht i was de Stationsweg in rep en roep. Want een vrachtauto verloor, vlak bij de overweg ,een vat gember. Het vat viel op straat, sprong open en de blibberige fassa verspreidde zich over het plaveisel. Enige agenten zetten de straat af, om een glijpartij te voorkomen, en haalden bij v. d. Meel een wasteil. waar het kostbare spul (ƒ200) in geschept werd. Bin nen een kwartier was de verkeers- hindernis weer opgeruimd. De gem ber werd naar het politiebureau ge bracht en wacht nog steeds op de eigenaar of de vervoerder, die nog geen aangifte heeft gedaan. De Leidse Filmliga hield gister avond haar laatste ronde van de fo to-competitie. Van de 22 deelnemers kwam J. G. Gompelman met 147 punten als eerste uit de bus. Mr. F. E. de Wilde kreeg er 137, A. Forma 132, F. G. van Veen 130 en K. Huls bos 128 punten Na de pjauze wer den kleuren-dia's van de Arnhemse zustervereniging geprojecteerd. En de heer Hoogwerf Eikelenboom ver toonde enige door hem gemaakte dia's. Hij vertelde er bij, dat dit ont wikkelen van Govaert-materiaal zeer veel zorg vereist en in negen verschillende baden moet geschieden bij de fabriek in Antwerpen. En al het personeel van alle parti culiere bedrijven in Leiden zijn uit genodigd voor een vergadering, a.s. Maandagvond om acht uur in „In den Vergulden Turk". De Stichting '40'50 komt de „Een uur loonactie" bespreken. „De Nieuwe Koers", na de bevrij ding opgericht als democratisch-so- cialistische jongeren-verenigingen in Leiden, heeft zich thans officieel aan gesloten als onderafdeling voor de jeugd van de Partij van de Arbeid. En zojuist krijgt Stadskok telefo nisch bericht van commissaris A. Duindam, dat de vier R.K. Verken ners uit de St. Petrusparochie, die de Verkennersbedevaart naar Rome meemaakten, in de Sleutelstad zijn teruggekeerd.. „In goede welstand, na een goede reis, vol van onverge telijke indrukken, natuurlijk zeer vermoeid, maar nog meer voldaan". Dat waren de -erste impressies. Mis schien leest u er morgen nog meer over. STADSKOK. De Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek is gisteren opnieuw begonnen opgravingen te verrichten binnen de rotonde van de Burcht. Onder leiding van de heer J. G. N. Renaud. weten schappelijk assistent van deze dienst, wordt gehouden op de Burcht, de ingang. Gistermiddag echter werd de sleuf ahveer gedicht, omdat a.s. Vrijdag een militaire reünie wordt gehouden op „Den Bucht", waarvan de onderzoeker^ niet af wisten. A-s. Maandag worden de op gravingen opnieuw voortgezet. In November van het vorig jaar erden voor het eerst na twintig jaar weer oudheidkundige opgravin gen verricht op de Burcht. Be halve een waterreservoir, waarvan wel het bestaan, doch niet dc plaats bekend was. werden ook puinsporen gevonden in een sleuf, die vlak voor de ingang v/as gegraven. Men was echter eerst aan de andere kant be gonnen en pas op liet laatste ogen blik op het idee gekomen ook aan deze zijde te graven. Een verrassende vondst werd loen gedaan met ge noemde puinsporen, die er op zou den kunnen wijden, dat eertijds een toren heeft gestaan aan de binnen kant van de muur, onder welke to ren de ingang tot de rotonde was. Ook werden stukjes lei gevonden, vermoedelijk afkomstig van het to rendak. Helaas was in dit stadium van (Foto: „De Leidse Courant") onderzoek het geld (verschillende subsidies) geheel opgebruikt. De Rijksdienst hoopte echter in 1950 het onderzoek te kunnen voortzet ten. wanneer er weer geld beschik baar was. Dit blijkt nu het geval te zijn alhoewel ons niet bekend is welke instantie een subsidie ver strekt heeft. Mogelijk financiert de Rijksdienst dit uit eigen bronnen. Belangrijker echter dan de oor sprong van het geld is het resultaat, dat deze hernieuwde onderzoekin gen hopelijk zullen opleveren! OEGSTGEEST R.K. Toneelgroep „Kerkwerve" brengt U voor het laatst in dit seizoen OP DINSDAG 18 APRIL A.S des avonds 8 uur in het Parochiehuis Kaarten bij: H. v. Beek, Deutzstraat 2 en M. Elshof, Kernpenaerstraat Plaatsbespr. Zondag na de H. Missen in het gebouw Edelnianswoiiiug wordt Bankgebouw Enige tijd geleden berichtten wij reeds, dal het pand Rapenburg 8, be ter bekend als het voormalige „Mai- son Bruins", is aangekocht door de Nationale Levensverzekering-Bank N.V., die er het bijkantoor Leiden gaat vestigen. Voordat echter de „Nationale" haar intrek nemen kan in dit fraaie patriciërshuis, moeten enige voorzieningen getroffen wor den, waarvoor de architect ir. Hugo van Oerle opdracht gekregen heeft. Het lijkt ons interessant in zeer kort bestek na te gaan wat de stenen van dit huis zo zij konden spre ken kunnen verhalen uit een lan ge geschiedenis. Meer nog zou dé grond, waarop het staat, kunnen vertellen. Want ook het gebouw, dat er voorheen gestaan heeft, speelde een belangrijke rol in de historie van Leiden. Dit na te gaan valt ons niet moeilijk, aangezien mr. R. van Royen, gemeente-archivaris van Lei den, een uitvoerig artikel hieraan heeft gewijd in „Het Kompas", or gaan van de Bank. Klooster, Universiteit en Prinsenhof Zo diep mogelijk in de historie teruggrijpend, valt te constateren, dat op deze plaats een edelmanswo- r.ing heeft gestaan, toebehorend aan Simon van der Woude, wiens echt verbintenis kinderloos bleef, zodat er geen bezwaar bestond het huis te vermaken aan de zusters van Sunte Barbaren". Dit Sint Barbara- klooster kwam na de confiscatie in 1575 aan de stad en werd op 8 Fe bruari van dat jaar in gebruik ge nomen als universiteit. Lang heeft de Leidse Alma Mater ;ich hier niet gehuisvest. Reeds in 1577 vond verhuizing plaats naar de Falie-bagijnenkerk en werd het ge bouw bestemd voor logement van Prins Willem van Oranje, die vaak met zijn gezin er verbleef. Ook zijn opvolgers logeerden in dit Prinsen hof, evenals prominente buitenland se vorsten. Festiviteiten, van een omvang, die men thans voor onmo gelijk zou houden, werden er gege ven. Het tweede Stadhouderloze tijdperk bracht het gebouw zonder bestem ming cn in 1668 werd het gesloopt. *Op het verkavelde terrein werden vier panden gebouwd. Het derde pand hiervan, een dubbel herenhuis, is tot op heden practisch onveran derd gebleven. Patriciërswoning. De secretaris van het Hoogheem- adschap Rijnland, mr. Johan Huls hout, was de eerste bewoner. Zijn zoon, die het vervolgens bewoonde, was eveneens secretaris en zijn klein zoon vindt men in 1747 genoemd als president-burgemeester van Leiden. Tekenend voor die tijd is een belas ting-kohier, waarin de huishouding wordt beschreven als bestaande uit man, vrouw, zes dienstboden, een koets en vier paarden! Jonker Nicolaas van Boetzelaer, schoonzoon van genoemde burge meester, was de volgende bewoner. Hij .vervulde verschillende regerings functies. o.a. als één der vier burge meesters. Familie var. Boetzelaer deed het huis voor 26.000.van de hand. Mr. Nicolaas Hartingh, sche pen van Schieland, nam er in 1777 z'n intrek. Hij liet bij z'n dood tien onmondige kinderen na, in een on gunstige tijd. De voogd verkocht het pand voor slechts 8.600,— aan prof. Meinard Simon de Pui, hoog leraar in de verlos- cn heelkunde, lijfarts van Koning Willem I. Omstreeks 1850 komt het huis in handen van de beroemde prof. G. C. B. Suringar. Na hem wordt civ. mg. P. Zillissen, handelaar in bouw materialen, als bewoner genoemd (1890). Tenslotte diende het huis enige tientallen jaren als „Maison Frins", later als „Maison Bruins", voor het geven van gerenommeerde partijen. En nu wordt het een bankgebouw. Dc geschiedenis van dit huis is ken merkend voor steeds meer „palei zen" van het Rapenburg! BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Susanna d. van J. J. Louwrier en C. J. Schrijver. Olga d van A .A. van Nood en W. van Dam. Laurentius Antonius z. van C. A. Schrama en M. A. Detsch. Ger- truida Hubertina Maria d. van P. Pieters en M. Rijsbergen. Robert z. van J. van Dijk en A. A. C. de Geus. Albertine d. van G. J. Goekoop en A .E. Ruijs. Astrid Emmy d. van R. Keupe en E. Fiseher. Truus Sara d. van P. J. Redegeld en T. van Oord van der Vlies. Rudolf z. van G.'van Leeuwen en I. L. Heinrichs. Carla Nelly Wilhelmina d. van A. J. Ma- der en C .M. Westdorp. Johanna Ma ria Cornelia d. van W. Hoppenbrou-- wer en M. J. van Beers. Overleden: A. Montfoort man 77 j. G. K. Stoffels man 58 j. J. Harkes wednr. 45 j. Gehuwd: G. Kuperus jm. en C. H. Boter jd. M. D. Beumer jm. en E. Kok jd. J. C. Overdevest jm. en C. H. van der Voort jd. I. Plasmeijer jm en C. IJzerman jd. M. van den Berg jm. en C. W. Zaalberg jd. C. Janssen jm. en D. Turenhout jd. L. W. Jonge- leen jm en W. L. Beij jd. J. v. Lierop jm. en M. J. Baart jd. F. van Nierop jm. en M de Geus jd. A. Paauw jm. en E. Blansjaar jd. D. J. Schuuring jm. en M. Middelham jd. R. Bayliff jm en J. J. van der Mei jd. R. Ben- turn jm. en W. Ruwaard jd. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). HETZELFDE WEERTYPE. Veranderlijke bewolking met vooral in het Zuiden van het land enkele buien. Meest zwakke wind voornamelijk uit Westelij ke richtingen. Vannacht plaatse lijk 'enige nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. PRESIDENT SUKARNO KONDIGT GEWAPEND OPTREDEN AAN. President Sukarno heeft thans de voorwaardelijk aangekondigde radio rede gehouden en daarin gezegd, dat tegen de rebellerende troepen te Makassar met kracht van wapenen zal worden opgetreden. VERKIEZING PROV. STATEN Allen die bereid zijn mede te wer ken aan de verkiezingspropaganda voor de Provinciale Staten (verkie zing op 26 April a.s.) worden vrien delijk verzocht zich nog heden schrif telijk op te geven bij de voorzitter, van „dr. Schaepman", C. J. A. Zand vliet. Kamerlingh Onneslaan 9, al hier, of aanwezig te willen zijn op de vergadering van „Dr. Schaepman", hedenavond om 8 uur in „De Turk" Breestraat. Medewerking wordt gevraagd voor het verspreiden van raambiljetten, het vervoer van zieken op de dag der verkiezingen en andere propa gandistische werkzaamheden. Aauto- bezitters, die hun auto (liefst met chauffeur) op de dag der verkiezin gen beschikbaar willen stellen, wor den eveneens vriendelijk verzocht dit aan bovenstaand adres op te ge ven. Bestuur „Dr. Schaepman", „ONS EILAND" GAF EEN AARDIGE AVOND. Toneel, muziek en dans in de Leidse Schouwburg. Te jong nog om veriegen te zijn. Dat waren de kinderen van de toneel club „De Vrolijke Kabouters", die gisteravond in de Leidse Schouwburg het vierdelig kinderspel „De Tover bal" opvoerden, tijdens de uitvoering, die de Speeltuinvereniging „Ons Eiland" gaf. En juist omdat ze niet verlegen waren, was het een genot naar die jonge acteurs en actrices te luisteren. Zij speelden vol overtuiging en over gave in boeiende ernst het verhaal van de goede kabouters met hun on prettige soortgenoot en de boze tove naar. Wanneer iedereen denkt, dat het misloopt, blijkt uiteindelijk het goed toch weer te overwinnen. Dit tot grote vreugde van het deels jon ge publiekje, dat de schouwburg vulde. Maar ook de ouderen hebben zich geamuseerd. Nadat voorzitter A. Broers de afgevaardigden van de N. U.S.O. en verschillende speeltuinver enigingen had verwelkomd, werd op het podium een tableau zichtbaar, in het midden waarvan een portret van „Vader Klaren", die vijftig jaar gele den het speeltuinwerk begon. Kinde ren met vlaggen groepeerden zich er om heen en legden bloemen neer. „Ons Eilandlied" werd gezongen. Dan was de beurt aan de accordeon club „De Eilanders", die ook na de pauze nog eens optrad en beide ke ren succes oogstte, wat de jeugdige muzikanten zeker verdienden. Een Hawai-dans. ingestudeerd door mevr. Sieval-Hooidonk. mocht er ook zijn. Het ging iets soepeler dan de Hongaarse dans, waarmede het pro gramma voor de pauze besloten werd. Namens de Vlag-commissie werd een nieuwe vlag in de Leidse kleuren, voorzien van het nieuwe stadswapen, aangeboden. En het programma werd besloten met een ballet, op de muziek van Delibes' „Coppelia". Aan het ein de natuurlijk dankwoorden aan alle medewerkenden. Niet het minst aan de dansleidster, aan mevr. Kaak-Har- tendorp (toneel) en aan de heer John Boelee (accordeon). Wegens overvloed van copie, moei enig Stadsnieuws tot morgen warh. ten. BIOSCOPEN De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: ..Concerto", alle leeftijden. Lido: „Verloren grenzen", alle leeftijden. Luxor: „Dr. Elisabeth", 18 jaar. Trianon: afgekeurd. Hex: „Gouden oorringen", 18 jr. SCHEEPSBERICHTEN BANTAM, R'damDjakarta, pass. 12 April Finisterre. GENERAL R. L.. HOWZE 12 April 530 m. Zw. Sabang GROOTE BEER. DjakartaA'dam, pass. 12 April Ouessant. GAROET, R'damDjakarta, 15 April verw. te Belawan. GENERAAL C. C. BAL- LW, DjakartaA'dam. 12 April 580 m. Z. Ceylon. KOTA AGOENG. R'damDjakarta, pass. 12 April Dondrahead, 15 April verw. Bela wan. NELLY, Djakarta—A'dam, 12 April 100 m. Z. t. O. Dondrahead. SKAUGUM, Djakarta—R'dam 12 April van Djakarta. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 April Groenten. Rapen 10, prei 2240, rabarber f 719, kroten f 66.10. idem ge kookt 13—21. uien 3845, peen 1267. andijvie 4555. sla J 3150, witlof f 21—37. spinazie 1141, per 100 kg; komkommers 3561, bloemkool 2793, salade f 521, per 100 stuks; pieterselie 5.50—5.80, radijs 4.70—8.70, sel derie f 4.507.10, raapstelen ƒ6.10 6.60, per 100 bos.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3