Het incident in de Amsterdamse Raadzaal Tal van streekplannen bijna gereed „De Robben" en de Europese zwemkampioenschappen $ne/en£ecuur LAXEER-AKKERTJES Slünccöó Maiina DONDERDAG 13 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voor de vierde kamer van de Am sterdamse Rechtbank speelde zich gisteren af het naspel van een inci dent dat op 13 Juli 1949 in de Am sterdamse raadzaal plaats had, toen het raadslid Seegers weigerde te voldoen aan het bevel van de burge meester de raadsvergadering te ver laten en hij door rechercheurs de zaal werd uitgeleid, waarbij zijn fractie genoten zich tegen de rechercheurs verzetten. De rechtbank werd gepresideerd door mr. B. de Gaay Fortman en als verdachten verschenen de raadsleden Seegers en Brandenburg. Als eerste werd behandeld de zaak tegen de heer Seegers. De president reconstrueerde het verloop van de feiten zoals die zich in de raadsver gadering hebben voorgedaan. Ver volgens werden gehoord twee re chercheurs van politie, die op order van de burgemeester in de raadzaal waren gekomen om de heer 'Seegers te verwijderen. Uit het verhoor bleek dat de frac tiegenoten van de heer Seegers zich om deze hadden geschaard en de po litiemannen ontvingen met uitroe pen als Moffenknechten, Schalkha- rers, fascisten" e. d. Tijdens het optreden van de re chercheurs greep de heer Branden burg naar een glas waardoor de re chercheur de indruk kreeg dat deze daarmede wilde gooien, waarop hij zijn revolver trok. Op verzoek van het raadslid dr Sajet heeft hij daarvan geen gebruik gemaakt. Bij het uitvoerig getuigen verhoor ging het vooral om de vraag of de vergadering, toen de recher cheurs in de zaal kwamen, al ge schorst was en of de heer Seegers Aether Manken VRIJDAG. HILVERSUM I 402M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Radiophilharmonisch orkest en solist. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.45 Alt en piano. 15.00 Gramofoon muziek. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kin deren. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Amu sementsorkest. 18.25 Populair concert, 18.50 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Viool en clavecimbel. 20.35 „Ja, zo was klankbeeld. 21.35 „The mikado", operette, (ca. 22.10 Actuali teiten). 22 45 „De zin van 't huwelijk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 A cap- pellakoor. 23.45-24.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00- 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoon muziek. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmu ziek. 10.30 Voor dc vrouw. 10.45 Klein radiokoor. 11.05 Voordracht. 11.25 Gevarieerd programma. 12.00 Sopraan en orgel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportoraatje. 12.45 Gramofoon muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Alt piano. 14.40 Voordracht. 15.00 Ka merorkest en solist. 16.00 Filmpro gramma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita ties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Acordeonmuziek. 19.30 Causerie over de hollandse gemeente in Lon don. 19.45 Een radiokrabbel. 19.55 Mededelingen. 20.00 Nieuws 20.05 Boekbespreking. 20.15 Alt en pi ano. 20.35 „Mens onder de mensen", causerie. 21.00 Verzoeksprogramma. 21.40 „De ducdalf". 22.00 Buiten lands weekoverzicht. 22.15 Gramofoonmuziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Kamerorkest. zich tegen zijn verwijdering had verzet. Wat dit laatste betreft, bleek dat de heer Seegers zich niet verzet heeft en uiteindelijk op het verzoek van een der rechercheurs de zaal heeft verlaten. Door de verdediger, mr. Benno Stokvis, was als getuige a décharge gedagvaard de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly. Deze had echter bericht gezonden door ambtsbezigheden verhinderd te zijn te verschijnen. Aangezien de verdediger op het verhoor van burgemeester d'Ailly ais getuige a décha-ge bleef prijsstetllen is de verdere behandeling van deze zaak geschorst tot 31 Mei 's morgens half tien. Hierna werd begonnen met de be handeling van de zaak tegen de twee de verdachte, de heer Brandenburg. NEDERLANDS ERKENNING VAN MAO. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mejuffrouw ivlompé (K.V.P.) in verbana met de erkenning de jure van de Chinese Volksrepubliek door de Nederlandse regering, is door de minister van bui tenlandse zaken het volgende geant woord: 1. De erkenning der Chinese Volksrepubliek berust in hoofdzaak op onderstaande overwegingen: Het regime Mao Tse-Tung, waarvan de zttel-te Peking is geves tigd, oefent sinds enige maanden de feitelijke macht uit over bijna het gehele Chinese gebied met een be volking van meer dan 450 millioen. b. De erkenning dient te worden beschouwd in groter internationaal verband, met het oog op het belang, dat gelegen is in de bevordering van een zoveel mogelijk langs regelmati ge kanalen geleid verkeer tussen alle volkeren, waarbij een beslissing in positieve zin geen waardering in houdt ten aanzien van de politieke beginselen, gehuldigd door het te er kennen regime. c. Slechts erkenning kan de weg openen voor een zo goed mogelijke bescherming en bevordering van Ne derlands economische belangen in China en voor behartiging van gees telijke belangen, als belichaamd in Missie en zending. d. De heer N. A. J. de Voogd, zaakwaarnemer der ambassade in Nanking, is bij de regering in Pe king als tijdelijk zaakgelastigde voor gesteld en heeft opdracht gekregen zich zodra mogelijk naar Peking te begeven ter behartiging van de Ne derlandse belangen in China. 2. Met de regering der Verenig de Staten van Indonesië is vooraf gaand overleg over deze erkenning gepleegd. Daarbij is gebleken, dat de Indonesische regering tegen erken ning door Nederland van de Chinese volksrepubliek geen bezwaar had. Suriname en de Nederlandse Antillen zijn ter zake geraadpleegd. 3. Voordat Nederland tot erken ning overging, had reeds een 24-tal landen de Chineee Volksrspubliek 'erkend; daartoe behoren o.a. Enge land, de Scandinavische landen, Zwit serland, India en Pakistan. BRAND IN ST. ELISABETH- ZIEKENHUIS TE TILBURG Gisteravond omstreeks half zes brak brand uit op de zolderverdie ping van een der paviljoens van het St. Elizabeth-ziekenhuis te Tilburg. Op deze verdieping was opgeslagen het oude röntgen archief, een hoe veelheid verbandstof en een aantal kinderbedden. De brandweer was spoedig met groot materiaal ter plaatse en binnen een halfuur was men het vuur, dat gretig voedsel vond in de aanwezige stoffen, vol komen meester. Geen der paviljoens behoefde ontruimd te worden. De schade is slechts gering en de oor zaak is onbekend. KATH .ONDERWIJZERS VERENIGING De Kath. Onderwijzers-veren. in het Bisdom Haarlem heeft gisteren haar jaarvergadering gehouden. Belangrijk was de mededeling, dat het KOV zich zal aansluiten bij de Katholieke Centrale van Overheids personeel. Tevens werd bekendge maakt, dat de „St. Augustinus-ver- eniging" zich heeft aangesloten bij de beroepskeuze bureau's van de Diocesane Raad van Overleg. Als nieuw lid van het hoofdbe stuur werd met algemene stemmen broeder Urbanus gekozen. SOC. ECONOMISCHE RAAD. Naar wij vernemen hebben vier centrale verbonden van werkgevers hun vertegenwoordigers in de So ciaal-Economische Raad benoemd. Namens het Verbond van Nederland- Werkgevers zal in de Raad zit ting nemen de heer T. J. Twijnstra; namens het Centraal Sociaal Werk gevers-Verbond ir. M. H. Damme; namens het R.K. Verbond van Werkgevers Vakverenigingen de heer L. A. J. M. van Heyst en namens het Verbond van Prot.-Christelijke Werkgevers in Nederland de heer A. Borst Pzn. Als plaatsvervangers zul len optreden resp. ir. S. H. Visser, mr. A. J. R. Mauritz. prof. dr. A. H. M. Albregts en mr. J. Meynen. Pater Prudentius van Leusden O.F.M., custos en oud-provinciaal van de Nederlandse provincie der Paters Franciscanen, momenteel rec tor van het Sint Franciscuscollege in Rotterdam, is Dinsdag voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Sedert de inwerking van de „Be schikking Wederopbouw verminder de bijdrage woningwetbouw 1950" heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting goedkeuring verleend aan 27 gemeenten voor dp bouw van in totaal 1990 woningen. Het bedrag aan jaarlijkse bijdra gen voor deze woningen beloopt in totaal 239.385. Het nieuwe zweefvliegcentrum van de Kon. Ned. Vereniging voor Lucht vaart, dat gevestigd is op Teriet bij Arnhem, zal Zaterdag door mr. D. G. Spitzen, minister van verkeer en wa terstaat. officieel worden geopend. Dan zullen hier in de toekomst jon gens van zestien tot negentien jaar die interesse hebben voor de vlie gerij, gratis in drieweekse cursussen opgeleid worden tot volleerde zweef vliegers. Behalve de school zal op Teriet ock de centrale werkplaats van de K.N.V.V.L. worden gevestigd, waar de beschadigde vliegtuigen kun nen worden gerepareerd. Tenslotte is het voor meer geoefenden mogelijk trainingsvluchten te maken met spe ciale prestatietoestellen. De opleiding is mogelijk gemaakt door een rijks subsidie. De jongens moeten lid zijn van een zweef vliegclub. Na afloop van de cursus worden de jongens in staat geacht een vliegopleiding met succes te kunnen volgen. Men hoopt, dat er dan bij hen voldoende animo bestaat om een levenspositie in de burger- en militaire luchtvaart te zoeken. Rijswijk zal de eerste „rij binnen" bioscoop, naar Amerikaans model ingericht, in Nederland bezitten. De Rijswijkse speedway-baan is aangekocht door de eigenaar van het Metropole-theater, de heer Van Tol in Den Haag. In Mei of Juni zal het theater worden geopend. Een „rij binnen"-theater biedt aan de automobilisten de gelegenheid, zonder hiertoe hun wagen te verla ten, een filmvoorstelling te volgen. Terwijl hun, zoals dit in Amerika het geval is, tevens de grootst mo gelijke service wordt geboden. De ze openlucht-theaters zijn in Ame rika zeer populair. („Volkskr.") Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op het ont werp van wet tot voorlopige rege ling in zake het nationale plan en streekplannen. De Ministers menen te moeten opkomen tegen de voorstelling van zaken, dat de gevolgen van het uit blijven van een tijdelijke voorzie ning, zouden zijn, dat het streek- plannenwerk enige jaren geen voortgang zal kunnen vinden, en of een zodanige rustperiode, waar in de juistheid van hetgeen tot nu toe is geschied rustig kan worden onderzocht, juist niet wenselijk is. Weliswaar heeft tot dusver nog slechts één streekplan rechtskracht verkregen, maar de voorbereiding van tal van streekplannen is in een dusdanig stadium, dat onmiddellijk nadat dit ontwerp kracht van wet zal hebben gekregen tot vaststel ling kan worden overgegaan. Het probleem van de drinkwa tervoorziening baart de Regering grote zorgen. Bescherming van de waterwingebieden is voor de oplos sing van dit vraagstuk een noodza kelijke voorwaarde. Een uitstel van enkele jaren zou daarom zeer te betreuren zijn. Opgemerkt zij. dat het ontwerp aan de Rijksdienst voor het Natio nale Plan generlei bestuursmacht toekent. De „enorme macht'' van artikel 30, derde lid, zal, als dit ontwerp kracht van wet krijgt w< den gelegd in handen van de Mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting, waar zij ook thans reeds berust. De Ministers vestigen er de aan dacht op, dat het ontwerp het toe zicht op de ruimtelijke ordening binnen het gebied der provincie en der gemeente niet aan de Rijks dienst opdraagt. De Rijksdienst is er slechts ten behoeve van dat toe zicht. Het toezicht zelf blijft o_ dragen aan de daartoe reeds vóór de bezetting aangewezen bestuurs organen. AMANDELTJESPUDDING met nóg meer amandelen dan vroeger PUDDING m\ Conflict omtrent de centrale training Onlangs heeft de sportcommissie van de Kon. Ned. Zwembond blij kens een mededeling in „de Zwem- kroniek" zwemsters en zwemmers aangewezen, die deel zullen uitma ken van de voorlopige Nederlandse zwemploeg. Van hen wordt verlangd, dat zij een formulier zullen tekenen, waar bij zij zich verplichten op geregelde tijdstippen aan de bondsbijeenkom sten deel te nemen. De K.N.Z.B. heeft bepaald, dat zij, die dit formu lier niet tekenen en dus niet aan de bijeenkomsten deelnemen, geen toe stemming zullen krijgen om op inter nationale wedstrijden te starten, noch zullen worden aangewezen om deel uit te maken van de Nederland se-zwemploeg, die bij de Europese kampioenschappen in Wenen.aan de start zullen verschijnen. Het bestuur van de Hilversumse zwemclub „de Robben" heeft na met de betrokken zwemsters en zwemmers overleg te hebben gepleegd, besloten deze ver- pliohting niet te aanvaarden. De be trokkenen zijn: Hans Kelder en Ri- nus van Daatselaar, Geertje Wiele- ma en Dickey van Ekris, terwijl ver moedelijk ook een vijfde pupil van Jan Stepder, namelijk Hannie Ter- meulen, zal weigeren dit formulier te tekenen. Dit besluit betekent, dat het gere zen conflict omtrent de training, dat u/erken KAMERVERHUURDER SLOOT INWOONSTER OP. De politierechter te Rotterdam heeft de 43-jarige koopman H. G. H. O. veroordeeld tot 100 boete en een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar omdat hij een onderwijzeres, die bij hem op kamers woonde, een nacht had opgesloten. Om gemakkelijker een woning- ryil tot stand te kunnen brengen wil de O. de beide dames, aan wie hij vrijwillig kamers had verhuurd; uit zijn huis zien te krijgen. Hij bedacht daartoe allerlei plagerijen. De onder wijzeres had als afweer een hangslot op de deur van haar kamer laten ma ken. Toen zij Zaterdagavond wilde vertrekken had O. de haakjes van het slot zo verbogen, dat zij haar ka mer niet kon verlaten. Zij begon luidkeels óm hulp te roepen, maar O. belette de mensen ,die er bij kwa men, de vrouw te bevrijden. Pas Zondagmorgen liet hij haar gaan. De vrouw deed aangifte bij de po litie, die O. aanhield en opsloot. Reeds gisteren stond hij terecht voor de politierechter, die hem aan zijn verstand bracht, dat het met deze .concentratiekamp-methoden", zoals hij zei, uit moest zijn. KWART MILLIOEN BOETE GEëlST. Wegens overtreding textiel- verordening. Wegens overtreding van de textiel- verordening in de periode tussen 1945 en 1947 eiste gistermorgen voor het Amsterdams Gerechtshof na een langdurige zitting mr. dr. J. Zaayer, procureur-generaal, in hoger beroep een boete van 250.000 subs. 6 maan den hechtenis door de directeur te ondergaan tegen een Amster dams modemagazijn. Het winkelbedrijf van deze firma had textfelgoederen betrokken van de eigen confectiefabriek resp. maga zijnen zonder daarbij de vereiste tex tielpunten (coupures) af te geven. Aan de fabriek van de firma was omgekeerd ten laste gelegd, dat zij textielgoederen had afgeleverd aan de eigen winkel zonder daarvoor de vereiste textielpunten in ontvangst te nemen. De verdediger, mr. H. G. Stibbe, vroeg vrijpspraak. Op 19 November 1948 had de bijzondere politierechter te Amsterdam het magazijn voor deze zaak een boete opgelegd van 150.000 of 6 maanden. BINNENLAND. De Koningin en prins Bern- hard zullen 25 April bij hun bezoek aan Valkenburg, als onderdeel van de tocht door Limburg een rijtoer door de plaats maken. In de meentegrot zullen leerlingen scholen die dag tableaux vivant vertonen. De zwaluwen zijn van hun winter-vacantie teruggekeerd. De eerste zijn geconstateerd te Belfeld. Brand is uitgebroken in een woon- en winkelhuis aan de Grote Straat te Borne. De gehele inboe del ging verloren. Toen een jongetje van 4 jaar te Suameer op zijn eigen houtje een ei bakte, sloeg plotseling de vlam in de pan. De boerderij van zijn vader stond weldra in lichter laaie. De dader van een overval, enige tijd geleden gepleegd op een conduc trice van de Twentse Tramweg-mij. is door de Almelose politie gearresteerd. Het bleek een 17-jarige jongen te zijn, die reeds meer diefstallen had begaan. De jaarlijkse herdenking van al len, die tijdens de tweede wereldoor log in de strijd zijn gevallen, zal in 1950 wedex-om geschieden, zowel in de vier militaire gewesten, als tijdens een centrale bijeenkomst op de Greb- beberg. Deze bijeenkomst wordt ge houden op 4 Mei a.s. te 11.00 uur op de militaire begraafplaats te Rhenen. Een haai van ongeveer 4 meter lengte spoelde bij Oost-Kapelle aan. De kop werd van de vis afgehaald en opgezonden naar het Rijksmuseum voor Natuurhistorie te Leiden, dat telefonisch van deze zeldzame vondst op de hoogte was gesteld. BUITENLAND. Het raadsel van de geheimzin nige duikboot, welke onlangs werd gesignaleerd op 80 K.M. afstand van San Francisco, is thans opgelost. Het was een walvis. De Britten hebben te vroeg ge juicht op het bericht, dat hun boter- rantsoen van 115 gram tot 135 gram per week is verhoogd. Het wekelijkse spekx'antsoen wordt nl. verlaagd van 135 tot 115 gram. Parijs is een rattencampagne begonnen van,28 dagen. Men hoopt de ratten, die sinds de dagen van de be zetting in Parijs een waar paradijs hebben gehad, radicaal te kunnen uit roeien. vóór de olympische spelen ontstond, weer oplaait. Met belangstelling mag het besluit van het bondsbestuur in deze worden afgewacht, daar hier immers ook de werelrecordhoudster op de 100 yax'ds en de 200 m. rugslag, Geertje Wielema, bij betrokken is. Het zou een gevoelige klap voor de Nedexdandse ploeg zijn als zij piet voor de Europese kampioen schappen zou starten. Ook de Vader van Geertje Wielema heeft zich met een schrijven tot het bondsbestuur gericht, waarin hij mededeelt, dat hij bezwaren heeft tegen de door de bond uitgestippelde gang van zaken. Voor Zondag a. s. is dfc eerste 'oondstraining vastgesteld, waarbij de genoemde vijf zwemsters en zwemmers dus geen deel zullen uit- maken.'komt Zondagmiddag in Den Haag bijeen, des 's avonds' volgen in het zwembad de Regentes in Den Haag trainingswedstrijden Desge vraagd deelde Jan Stender ons mede, dat men in Robbenkringen tegen dergelijke verplichtingen en handte keningen is, omdat voorschriften als deze wel bijzonder sterk doen den ken aan de oorlogstijd. Ten slotte deelde hij ons mede, dat enige tijd geleden voor de wa- terpolospelers eenzelfde maatregel door net Robbenbestuur werd aan vaard.. Men zal op deze beslissing niet texnxgkomen. Dit houdt in, dat de vier aangewezen Robbenspelers, n. 1. Joop Rohner, Kees de Wit, Hen- ny Keetelaar en Nico Luchs in bonds- vexband blijven trainen; N.aar aanleiding van het besluit van de Robben had het A. N. P. een telefonisch onderhoud met de voor zitter van de K. N. Z. B., de heer Jan de Vries. Hierin deelde de heer de Vries mede, dat het in het geheel niet in de bedoeling van het bonds bestuur ligt ook maar enige drang op de training of de trainingsmethoden uit te oefenen. Tijdens de olympi sche zwemwedstrijden te London was, aldus de heer de Vries, geble ken dat een centraal geleide training zoals deze voor de olympische spe len had gefunctioneerd, bij deze in dividuele sport te veel moeilijkhe den oplevert. Daarom was besloten de technische voorbereiding van de voor de Europese kampioenschappen in aanmerking komende zwemsters en zwemmers geheel aan de clubtx-ai- ners over te laten. Zowel het bonds bestuur als de sportcommissie van de K. N. Z. B. achtte het echter wel noodzakelijk, dat regelmatig centrale bijeenkomsten worden gehouden. Deze bijeenkomsten, waarop ook de trainers en trainsters aanwezig zijn, hebben tot doel om door een nade re kennismaking en uitwisseling van gedachten en ervaringen te komen tot een homogene vriendenclub, die dan straks in Wenen door de goede onderlinge verstandhouding tot de beste resultaten kan komen. Tenslotte zei de K. N. B. Z. voor zitter dat hij hoopte, dat men tot een ander inzicht zal komen en dat uit eindelijk het nationaal gevoel het van de opvattingen van de Robben zal winnen. Te Odensee werden zwemwed strijden gehouden, waaraan o.a. werd deelgenomen door de ploeg van Neptunus Amex-sfoort, die ver sterkt met de Aegir-zwemmer van Rooy een touimee maakt door De nemarken. Op vrijwel alle num mers werd de eerste plaats bezet door een Nederlandse zwemster of zwemmer. Van Rooy won de 100 m. schoolslag in 1.13.6. De 100 m. rugslag werd gewonnen door Ida de Gans in 1.20.8. Ada Scheerder tikte op "de 100 m. borstcrawl als eerste aan in de tijd van 1.12.7, terwijl Jan de Gans bij de heren dit num mer won in 1.05. De 100 m. schoolslag dames werd een Deense zege. Jytte Hansen werd hierop eerste in 1.26.9. SCHAKEN NOTEBOOMWEDSTRIJD L.S.G. Gisteravond begon de Noteboom- wedstrijd voor het Leidsch Schaak genootschap met de eerste ronde van de eregroep. De uitslagen wai*en: Van Stenis wint van v. Dijk; Van den Berg verliest van Donnexv Hedenavond worden de wedstrij den in „De Doelen", Rapenburg 2, voortgezet. #ET MYSTERIE OP DE DüüR GUY HAMILTON „Hm. Met een 32 kaliber." „Staat dat vast?*' ,,'k Zou 't wel denken," antwoord de Brian Brandon droog. „Temple is geen Klungelaar, wat hij doet, doet hy in de puntjes. De lege huls werd door hem bij een stoel gevonden, vlak naast de plek, waar Winter's lijk lag. De kogel ging hem dwars door 't hoofd, drong door 't vloer kleed en zo in de planken." Algy wist zijn gezicht in de plooi te houden, hoewel Brandon's mede deling hem danig van streek ge bracht had. Hier klopte iets niet. De ï-evolvex-, door Doris Conway ge bruikt, was kaliber 25. Ze had de le ge patroonhuls meegenomen. Dus was 't een absolute onmogelijkheid, dat Temple haar gevonden zou heb ben. Algy keek Brandon aan. Van hem ging zijn blik naar inspecteur Fellows de teriër, zoekend naar bewijsmateriaal, dat hij tegen Vau- ghan Reilly kon aanwenden, niet beseffend, dat dit tevens ten gevol ge kon hebben, dat een ander een jong, mooi schoon levenslustig meis je, in de grootste moeilijkheden werd gebracht Superintendant Brandon beet op zijn onderlip, in gedachten verzonken. Mortlake maakte zich geen illusies die twee mannen van Scotland Yard zouden 't niet opgeven, voor zij de moordenaar van John Winter aan 't gerecht hadden ovei-ge- leverd, hoe weinig er ook aan de doden gelegen was. Arme Doris! In gedachten zag Algy haar in 't land huis te Croydon, in 't nauw gebracht door een gewetenloze schurk, en geen uitweg meer ziende, hem neer schietend. Toen was zij gevlucht, half gek van angst. Gevlucht ja alleen om onbewust zich in een nieuw en groter gevaar te storten! Zij deed hem denken aan een drenkeling, die wanhopige pogingen in 't wei'k stelt om tegen de steilen walkant op te klauteren, telkens terugvalt en ten- slote door de golven meedogenloos verzwolgen wordt. Eindelijk verbrak Brandon 't zwij gen. „Temple deed nog een paar mex-k- waardige ontdekkingen, toen hij 't lijk van Winter vond. Zo waren aan zijn voorhoofd duidelijk sporen van kruitdamp. Op het eerste gezicht zou je zelfmoord vex-ondersteld hebben als de revolver niet ontbrak. Dan waren de zakken van de dode leeg. 't Enige, wat op hem gevonden werd, was een gouden potlood." Inspecteur Fellows draaide zich om. „Ik was bij 't eerste onderzoek te genwoordig. Winter moet doodgescho ten zijn, terwijl hij o pde grond lag. De richting die de kogel genomen heeft, wijst er duidelijk op. Opzij van 't hoofd had hij een stevige bult, die gebloed heeft. Naar alle waar schijnlijkheid is Winter met een hard voorwerp neergeslagen, waardoor hij even 't bewustzijn verloor1. Toen hij zich weer wilde oprichten, werd hij a portant neergeschoten. Een plotselinge scherpe pijn waar schuwde Algy. dat hij zijn tanden te fel in de onderlip drukte. Hij haal de diep adem, had 't wel kunnen uit schreeuwen van opluchting, toen in specteur Fellows klaar was met zijn uiteenzetting. Een ogenblik kwam Mortlake zelfs in de verleiding, de mannen van de Yard mede te delen, wat Doris Conway hem verteld had, maar bijtijds wist hij zijn opwelling te onderdrukken. Indien 't enigzins mogelijk was, moest 't meisje er bui ten blijven. Algy zag als 't ware 't drama in Winter' s landhuis zich afspelen. Do ris had geschoten, doch haar kogel schampte Winter slechts aan 't hoofd. De kracht was evenwel hevig genoeg geweest, om hem tegen de grond te slaan en een ogenblik 't bewustzijn te doen verliezen: waarschijnlijk had 't overmatig gebruik van alcohol 't zijne er toe bijgedragen. Door Doris schot was de bult op Winters hoofd, die gebloed had, verklaard. Zij had hem zien vallen, bloed waargenomen en, 't een met 't ander combinerend, aan de bewusteloosheid eeix verkeer de uitlegging gegeven. Ze was ge vlucht en bijna onmiddellijk daarna moest een ander de kamer binnen gekomen zijn. Een ander, die zich in 't huis verborgen gehouden had, terwijl Doris er was, en die ander had 't dodelijk schot op Winter ge lost, zijn zakken geledigd. Wie an ders dan Vaughan Reilly kon dat ge weest zijn? Een ongearticuleerde uitroep van inspecteur Fellows deed Algy Mort lake eensklaps omdraaien en de ricn- ting van den politieman uitzien. En toen verdween alle hoop, die een ogenblik te voren ir» Algy's hart I was opgebloeid, me één slag; een ge voel van doffe wanhoop trad er voor in de plaats. Want met de rechterband hield Fellows een gouden dames-polsarm bandhorloge omhoog. XXI. „Wel allemachtig!" riep superinten dant Brandon uit. „Hoe komt zo'n ding in zijn bagage?" v Verslagen vroeg Mortlake zich af, of ooit 't noodlot wreder spel met een mens gespeeld kon hebben. Hij zag inspecteur Fellpws de kast van 't hoxdoge openmaken, hoorde hem door de tanden fluiten en wist, dat Doris geheim niet langer 't hare was. Zijn eigen stem klonk hem als die van een vreemde, toen hij vroeg; „Wat is dat inspecteur?" „Vraag je dat nog?" grijnsde Fel lows. „Een dames-polshorloge!" Hij liet zijn clxef de insexnptie zien. Su perintendant Brandon knikte en stak 't kleinood in zijn broekzak. „Welke naam staat er in, mijnheer Brandon?" 't Viel Mortlake nog mee, dat de vraag er zo vast uitkwam. Brandon gluurde hem van onder zijn oogleden aan. „Staat er een naam in? Wel, wat je zegt!" Algy stak een sigaret op, om zijn zenuwen wat te kalmeren. Hij wacht te, of superintendant Brandon dan wel Fellows nog iets zeggen zou, en toen dit niet 't geval was, liep hij de hut uit.. Op 't zelfde ogenblik kwam een cabin-boy aan, met een enveloppe in de hand. Aan een plot selinge, onverklaarbare opwelling gehoor gevend, hield hij de jongen staande. Toch niet voor mijnheer Vaughan Reilly?" vroeg hij. „Jawel mijnheer." „Geef maar hiex\ Mijnheer Reilly is op 't promenadedek, 'k Heb juist wat uit zijn hut gehaald en 'k kan die brief dan meteen menemen. Van wien kreeg je hem?" „Zou 'k niet kunnen zeggen, mijn heer. Een stewardess had hem in ont vangst genomen en zei me, hem naar de hut van mijnheer Reilly te bren gen." Mortlake hield de brief in de hand en stak hem eerst in zijn binnenzak, toen de cabine boy buiten zicht was Op 't zelfde moment hoorde hij zich by de naam roepen. Hij draaide 't hoofd om en zag superintendant Brandon naderen." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2