Overeenkomst Ind ia- Pakistan Amerikaanse Liberator vermist Aardschokken in Italië Nieuwe bankbiljetten f25.- van Eigen bedrijf voor Nederlandse boeren in Canada Verkleumde Bloemenkijkers Aardbeien en nachtvorst DINSDAG 11 APRIL 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Ter voorkoming religieuze onlusten India en Pakistan hebben plechtig het beginsel aanvaard van de leken staat met volledige democratische rechten voor allen met inbegrip van de religieuze minderheden. Deze overeenkomst werd Zaterdag te New Delhi gesloten door de pre miers van beide landen om een ein de te maken aan de moordpartijen tussen Hindoes en Mohammedanen en de daaruit volgende spanning tus sen beide Dominions. De premiers kwamen overeen, dat alle minderheden volledige vrijheid en bescherming zullen genieten met betrekking tot godsdienst, beweging, eigendom en beroep en gelijke kan sen op politiek .openbaar, burgerlijk en militair gebied. Gedwongen godsdienstige bekerin gen zullen niet worden erkend. De twee premiers zullen van tijd tot tijd bijeenkomen om de toestand te bezien. De overeenkomst voorziet in een verblijf van een deputatie en twee ministers uit elk land in de woelige gebieden van Oost- en West-Benga len, zolang dit nodig zou zijn. In handen der Russen Sterke eenheden van de Ameri kaanse luchtmacht hebben gedu rende de Paasdagen boven de Oost zee geopereerd om een sedert Za terdagmiddag vermiste viermotorige Liberator op te sporen, aldus meldt de „Volkskrant". Dit bombardements en verkenningsvliegtuig is Zaterdag morgen tien uur met tien man be zetting van zijn basis Wiesbaden in West-Duitsland opgestegen om een normale vlucht voor meteorologische waarnemingen boven het Oostzeege bied in de buurt van Estland te on dernemen. Tussen 's middags een en twee uur toen het zich ergens tussen Gotland en Warnemünde bij Roctock moet hebben bevonden, heeft het grond personeel in Frankfort het radiocon tact met de Liberator verloren. De grootscheepse reddingsactie, die de Amerikanen nu hebben ingeluid, doet vermoeden, dat het vermiste vliegtuig is uitgerust met de nieuw ste en modernste instrumenten. Het is daarom begrijpelijk dat de Ame rikanen de kans, dat de Russen de Liberator zullen vinden zo klein mo gelijk willen maken. In Scandinavië heeft het ge beurde veel opzien gebaard. Allerlei theorieën zijn opgeworpen om de verdwijning van de Liberator aanne melijk te maken. In Amerikaanse mi litaire kringen wil men het voorlopig op een vliegramp houden. Met de mogelijkheid, dat het vermiste toe stel in handen van de Russen is ge vallen, of door de Russen tot dalen is gedwongen, wordt vooralsnog geen rekening gehouden. Siciliaause dorpen geteisterd Het ligt in het voornemen van De Nederlandse Bank nieuwe bank biljetten van vijfentwintig gulden uit te geven, ter vervanging van de thans geldende biljetten. Deze lij ken thans zoveel op de achterzijde van de bankbiljetten van honderd, dat hierdoor herhaaldelijk vergis singen ontstaan aldus het Alg. Dgbl. De geheimzinnige vervalser van de bankbiljetten van tien gulden zal zijn werk tegen 30 Juni moeten staken, aangezien de op de biljetten dan niet meer geldig zijn en alleen nog bij het hoofdkantoor van de Nederlandse Bank zullen kunnen worden ingewisseld. Het is de poli tie nog steeds niet gelukt deze ver valser, die zijn duister werk blijk baar alleen uitvoert, te achterhalen. Telkens wanneer men valse bank biljetten van tien gulden ontdekt en bij de politie inlevert, blijkt dat zij door dezelfde hand zijn vervaar digd. De thans reeds in omloop zijnde nieuwe biljetten zijn uitge voerd in twee kleuren-druk en zo moeilijk na te maken, dat de ver valser er zich wel niet aan zal wa gen. DE „CASTEL BIANCO" TE R'DAM. Met het troepentransportschip .Castel Bianco", dat gisteren de ha ven van Rotterdam binnenliep, kwa men 870 militairen in het vaderland terug Alvorens de ontscheping heden ochtend aan de Lloydkade te Rot terdam begon, werden de jongens namens H. M. de Koningin toegespro ken door kapitein J- C. Buhrmann door de staatssecretaris van oorlog, mr. W. Fockema Andreae namens de regering en namens de inspecteur- generaal van de koninklijke land macht, prins Bernhard, door luite nant-kolonel P. H. Lach de Bere- DOORGANGSKAMPEN VOOR REPATRIëRENDEN. Verscheidene wederopbouwkam- pen en kampen van de D.U.W. zul len, voorzover zij niet in gebruik zijn, te beginnen met deze maand in gebruik worden genomen als doorgangskampen voor militairen van het K.N.I.L., ambtenaren, planters e.a.. die met hun gezinnen uit Indonesië repatriëren. Het ligt tevens in de bedoeling voor dit doel grote, leegstaande ge bouwen en instellingen te huren of te vorderen. De gezinnen, welke al dus tijdelijk huisvesting vinden hoopt men binnen een gemiddeld tijdsbestek van drie weken defini tieve huisvesting te hebben ver schaft. Vooralsnog houdt men er re kening mee, dat achtduizend gezin nen deze kampen zullen passerei^. MINISTERS v. d. BRINK EN GöTZEN TERUGGEKEERD. Met het lijnvliegtuig van de K.L. M. uit Djakarta zijn Zaterdagmid dag de ministers prof. dr. J. R. M. van den Brink, minister van Econo mische Zaken, en L. Götzen, minis ter zonder portefeuille, speciaal be last met Indonesische economische aangelegenheden, op Schiphol te ruggekeerd. DE CLANDESTIENE HANDEL IN GEDISTILLEERD Ondanks de opheffing der distri butie leeft de clandestiene handel in gedistilleerd nog voort Onbevoegde wederverkopers, zoals zij wettelijk heten, verkochten en verkopen nog vele flessen drank aan rela ties en vrienden. Teneinde de bona fide handel te beschermen en bo vendien het gevaar voor knoeierijen te bestrijden is door de vakorganisa tie gedistilleerde dranken bepaald dat het leveren van gedistilleerde dranken met een alcoholgehalte van 15 pet. en meer, aan onbevoegde wederverkopers is verboden. Hier- Tijdens de ontscheping speelde de onder vallen zowel verlofhouders, Koninklijke Militaire Kapel. kruideniers als particulieren. per rol grootste en de beste! Duizenden Italianen hebben de Paasdagen gedeeltelijk in de open lucht doorgebracht, omdat zij hun woningen ontvlucht waren in verband met een reeks aardschokken, die zich Zaterdag en Zondag op verschillen de plaatsen, ook op Sicilië, hebben voorgedaan. Op Sicilië werd Zaterdag een dorp je op de helling van de Etna voor 60 procent verwoest, twee andere dorpjes, ook op de helling van de Etna, werden eveneens zwaar be schadigd. Persoonlijke ongevallen bleven tot enkele lichtgewonden beperkt, maar tientallen gezinnen werden dakloos. De minister van Openbare Werken Salvatore Aldisio, die onmiddellijk het terrein van de ramp in ogen schouw heeft genomen, heeft beloofd dat de dorpjes op een andere plaats zullen worden herbouwd Zij zijn na melijk reeds eerder door aardbevin gen geteisterd. De schokken van Za terdag, die de hevigste waren sinds 1914. zijn volgens de seismologen ver moedelijk veroorzaakt door het in storten van de geweldige holen, waarvan het onder de Etna wemelt. Aan de overzijde van de Straat van Messina, op de „teen van de laars', werden Zondagavond te Reggio twee aardschokken gevoeld. Bioscopen en dancings stroomden onmiddellijk leeg en de hele bevolking liep in paniek de straat op. Velen sloegen hun bi vak buiten de stad op. FRANCO'S DOCHTER TROUWT. De 28-jarige Carmen Franco, nu de markiezin van Villaverde. is gisteren getrouwd in het paleis El Pardo van generaal Franco. De duizend mensen die de bruiloft hebben bijgewoond zeiden zonder uitzondering, dat zij nog nooit zoiets moois hadden gezien en dat Carmen „een droom" was. Franco had tranen in zijn ogen, ook iets dat men nog nooit eerder had gezien. Onder de geschenken bevonden zich allerlei prachtige dingen :oude boeken, prenten, meubilair, vele ju welen waaronder een tas, geheel be zet met diamanten en parels. Het corps diplomatique schonk haar een oud Vlaams schilderij ter waarde van 20.000 gulden. Duitse heffingen op groenten Dodelijk voor onze uitvoer In de Duitse Staatscourant is thans een verordening gepubliceerd, waarbij heffingen boven de bestaan de invoerrechten worden ingesteld. In Nederlandse tuinbouwkringen heerst hierover, gelijk reeds werd gemeld, grote opwinding. „Wij aar zelen niet deze heffingen dodelijk voor onze export naar Duitsland te noemen", aldus een zegsman van het centrale bureau voor de tuin bouwveilingen. Deze heffingen, die men als ver eveningsbedragen kan beschouwen, beogen de Duitse bedrijvigheid te beschermen. Speciaal met het oog op de aanzienlijke Nederlandse export, van tuinbouwproducten naar Duits land, maakt men zich over deze nieuwe maatregelen ernstige zorgen. In tuinbouwkringen zegt men, dat deze heffingen de prijzen van Ne derlandse producten ver boven dc koopkracht van het Duitse publiek zullen brengen. Als gevolg hiervan verwacht men een catastrofale prijS' druk over de gehele linie. Gevoelens als in de tuinbouw over deze nieuwe Duitse heffingen vindt men ook in de branches, die zaden, vis, chocolade, suikerwerken, bak kerij- en meelproducten naar Duits land exporteren. Aan de regering is verzocht stappen te ondernemen bij de Duitse regering teneinde te be vorderen, dat de uit de verordening voortvloeiende moeilijkheden voor de Nederlandse bedrijvigheid en ex port ongedaan worden gemaakt. Betoogd wordt, dat de thans ge publiceerde lijst van heffingen, die bij de verordening behoort, een voorlopige is. Men is lang niet ge rust op uitbreiding ervan, vooral ook omdat is medegedeeld, dat de ge stelde heffingen naar behoeven ver anderd kunnen worden. Ook wordt aangevoerd, dat deze heffingen, die men als invoerbelem- meringen beschouwt, in flagrante strijd zijn met het handelsverdrag van November 1949, waarin vrij making van het handelsverkeer werd overeengekomen. SCHIP OP MIJN GELOPEN. De „Fortnisqually, een Engels schip, is ten Noorden van Terschel ling op een mijn gelopen. Het schip heeft geen machineschade opgelopen en zou op eigen kracht doorstomen naar Amsterdam. PIJNLIJK INCIDENT IN DE NOTRE DAME. Zondagochtend is een persoon in geslaagd om op het ogenblik, dat de H. Mis in de Notre Dame zou be ginnen, vóór de komst van de pries ter de preekstoel te bestijgen en daar felle beschuldigingen tegen de Ka tholieke Kerk te uiten. Hij stelde de Kerk verantwoordelijk voor alle kwalen, waaronder de wereld op het ogenblik gebukt gaat. Onder de ge lovigen ontstond een hevige beroe ring en toen enkele mannen, die men als medeplichtigen beschouwt, voor de rustverstoorder partij kozen, ont stond er een schermutseling. Eerst in de basiliek en later op het plein er vóór. De betrokkene werd ten slotte gevat en aan de politie overgele verd. In een speciaal interview met ir. A. S. Tuinman, landbouw- en immi gratieattaché van d'e Nederlandse ambassade te Ottawa, heeft deze mee gedeeld, dat in de naaste toekomst een nieuw plan tot uitvoering zal ko men om het aan Nederlandse boe ren in Canada mogelijk te maken een eigen boerderij te kopen. Dit reeds enige tijd gekoesterde plan zal bij wijze van proef voor het eerst in practijk gebracht worden in Novo Scotia, een van Canada's belang rijkste kustprovincies. Het is een „Coöperatief financieel plan", dat wordt uitgevoerd en mogelijk ge maakt door samenwerking tussen de provinciale autoriteiten en kerkorga nisaties in Novo Scotia en de be trokken Nederlandse boeren meldt de Msb. Daar het plan zich nog pas in een proefstadium bevindt, zullen om te beginnen slechts 25 gezinnen, die reeds enige tijd in Canada wonen, de gelegenheid krijgen dit voordeel te genieten. In enkele andere pro vincies wordt het plan ook reeds be studeerd. Het welslagen er van is van 'het grootste belang, niet alleen omdat het natuurlijk de grootste wens van alle naar Canade komende Nederlandse boeren is, een eigen boerderij ie bezitten, de financiële moeilijkheden zullen worden opge lost, waarmee de immigranten in het begin hebben te worstelen. Verder deelde ir. Tuinman mee, dat hen het aantal immigranten, dat in 1950 uit Nederland naar Canada zal komen, op het ogenblik op onge veer 7. 500 schat, hoewel men er aan vankelijk 10. 000 verwachtte. Verre weg het grootste gedeelte van hen zou uit boeren met hun gezinnen be staan. Het aantal verzoeken van Neder landse boeren om emigratie naar Canada schijnt kleiner te zijn dan in het begin van het jaar verwacht werd. Het eerste speciale immigran tenschip „(de Volendam") wordt eind volgende week te Halifax ver wacht. Tenslotte verklaarde ir. Tuinman, dat de organisatie der immigratie in vergelijking met het begin in Juni 1946 thans vlot en doelmatig ver loopt. Dit is voor een groot deel te danken aan de voortdurende bereid heid tot medewerking van de federa le regering te Ottawa. STAATSCOMMISSIE VOOR ONT WIKKELING VAN BAD- EN ZWEMINRICHTINGSWEZEN )e Minister van Sociale Zaken heeft een commissie ingesteld die tot taak zal hebben het ontwerpen van een plan voor de voorziening van Nederland met bad- en zwemin richtingen. Langs de weg tussen Hillegom en Lisse stonden twee jochies, die wat moedeloos een gele narcissenkrans ophieven, toen een Belgische slee in zicht kwam. Maar zonder vaart te minderen reed de wagen door; de jongens haalden hun schouders op en verdwenen weer onder hun tentzei len afdakje. Even later hadden ze meer succes, toen een chauffeur stop te, haastig uitstapte, de krans aan pakte, niet op wissélgeld wachtte, dc bloemenslinger snel om de koplam pen wond en vlug weer instapte. Dat was het beeld van een troosteloze Tweede Paasdag in de Bollenstreek. Weliswaar geen echte Bollen-Zon- dag. Maar toch wel een dag, waarop, gezien het weer van de vorige week, een behoorlijke drukte verwacht kon worden. Van die drukte is weinig terecht gekomen. Ook al zullen velen hun uitgaansplan niet opgegeven hebben en gistermorgen per auto, bus of fiets toch gestart zijn. Waren zij maar thuis gebleven! Vooral de fiet sers. Want hoe verder de dag vorder de, hoe harder het ging waaien. En toen na het middaguur de regen er bij kwam, die steeds harder ging stro men en in bijna horizontale vlagen de bollenbezoekers geselde, zullen maar bitter weinig fietsers geen spijt ge had hebben van hun onbezonnen daad, om 's morgens toch te starten. En wat zullen ze gezien hebben? De meeste narcissen waren al ge kopt. De meeste hyacynthen moeten nog komen. En van de tulpen warén er slechts enkele, die schuchter hun kopje uit het beschuttend groen sta ken. Bovendien, wat ziet men op zo'n dag, fietsend door de stromende regen, wanneer men beide handen nodig heeft om het stuur te omknel len en men zich zich geen tijd gunt even het water uit z'n ogen te wrij ven? Er waren vele auto's (ook buiten landers) en autobussen met clubs en reisverenigingen. Maar hoeveel het er geweest zouden zijn, als het in derdaad mooi weer geweest was, zo als op Goede Vrijdag b.v., laat zich moeilijk schatten. Zeker is het in ieder geval, dat Tweede Paasdag voor zeer vele Bol lenstreek-bewoners een teleurstelling is geworden, minstens even erg als van hen, die toch doorgezet hebben en 's avonds moe, verkleumd, teleur gesteld cn doorweekt weer thuis kwamen. De thuisblijvers, die bij een kopje thee en een boek de regen te gen hun voorkamer-ruit hebben zien kletteren waren in ieder geval het best af! HACHELIJK AVONTUUR OP IJSSELMEER. Drie Hoornse jongelui, de gebrs. R. en de heer B., zagen zich Zater dagnacht op het IJsselmeer genood zaakt het anker van hun jachtje uit te gooien, omdat het grote zeil ge scheurd was en zij op de fok alleen Hoorn niet konden bereiken. Zij waren het jachtje gaan ophalen uit Oost-Knollendam en zeiden er me de via Edam het IJsselmeer op met bestemming Hoorn. Het anker greep zich echter in de bodem niet vast, zodat het bootje snel afdreef. Er kwam water binnen, zodat de be manning de handen vol had met hozen. De ongerust geworden ouders charterden des nachts een vissers boot, die tegen de morgen op een speurtocht uittrok. De tocht werd met succes bekroond, zodat het jachtje behouden de Hoornse haven is binnengebracht. Geluidswagen waarschuwt... Het ziet er naar uit, dat de tuin ders in Kennemerland eindelijk een systeem hebben gevonden, met be hulp waarvan de schade aan vroege aardbeien door nachtvorst tot een minimum kan worden beperkt. In het verleden zijn reeds vele hulp middelen beproefd. De tuinder stookte vuren, hij plaatste bakken met warm water, dekte af met riet. maar niets hielp afdoende. In aanmerking genomen, dat on verwachts optredende nachtvorst een schade van 0.75 tot f 1.50 per strekkende meter kan aanbregen en dat talrijke kilometers met aard beien zijn beplant, is het duidelijk dat het vinden van een definitieve oplossing van groot belang is. Een tuinder te Heemskerk kwam vorig jaar op de gedachte de plan ten te beschermen door afdekken met pakpapier. Hiermede werden goede resulta ten bereikt, want bij een nachtvorst van 4 y. graad hieven de planten onaangetast. Collega's gingen deze methode eveneens toepassen en in derdaad bleek deze wijze van van beveiliging een succes. Dit systeenï heeft evenwel een groot bezwaar. Het was voor de tuinders nl. niet mogelijk te voorspellen wanneer af dekken noodzakelijk was, zodat soms veel tijd onnodig verloren ging met het op- en afrollen van het zware papier. Een tweede bezwaar was, dat velen niet de goede kwali teit papier gebruikten. Tenslotte besloten de besturen van de beide Beverwijkse veilingen, de Coöp Tuindersvereniging ,.Ken- nemerljtnd" en de BET-veiling (Beverwijkse Export Veiling), de Rijks Tuinbouwvoorlichtingsdienst en het KNMI in De Bilt om in ge zamenlijk overleg, voortbouwende op het afdeksysteem, een afdoende oplossing te" vinden. Naar aanleiding hiervan zal het KNMI overgaan tot het plaatsen van enige instrumenten op een tuin te Beverwijk en thermometers op een tiental plaatsen rond Beverwijk en Heemskerk, teneinde na te gaan hoe groot de temperatuursverschillen op de verschillende plaatsen zijn. In dien werkelijk nachtvorst optreedt, zullen de tuinders worden gewaar schuwd vanuit een geluidswagen, waarmede een bepaalde route in de tuinstreek wordt gereden. Voorts zal de dienst van het Me teorologisch Instituut gedurende de periode van half April tot einde Mei speciale aandacht besteden aan het tuinbouwgebied rond Heemskerk en Beverwijk. Inmiddels zijn vele kilometers af- dekpapier collectief aangekocht. Dit papier, dat tevoren is beproef, kan vijf jaar dienst doen. Moch bovenstaande proef lukken, dan zal eventueel volgend jaar voor geheel Kennemerland een waarschu wingsdienst worden georganiseerd. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUD WEER. Wisselende 'bewolking met en kele verspreide buien. Matige tot krachtige wind uit Westelijke richtingen. Hier en daar lichte nachtvorst, overigens weinig verandering van temperatuur. HET BENELUX-CONGRES TE MAASTRICHT De gouvex-neur van Belgisch Lim burg, de heer H. Verwilghen heeft het erelidmataschap aanvaard van het in Mei te Maastricht te houden Benelux-congres. Auto's in brand gestoken In Amsterdam is de laatste tijd een pyromaan in actie. (Een pyromaan is iemand, die een abnormale neiging heeft tot brandstichten). In 't bizon- der legt hij er zich op toe. brand te stichten in auto's. Ook tijdens de Eer ste Paasdag is hij in alle vroegte op nieuw aan 't werk gegaan. Kort na het middernachtelijk uur ontdekten twee voorbijgangers, dat uit een auto, die voor een hotel in de Tweede Hel merstraat geparkeerd stond, rook te voorschijn kwam. Zij waarschuwden de brandweer, die de wagen voor gro te .schade kon behoeden. In de Derde Helmerstraat geschiedde bijna het zelfde. Ruim een uur later, om kwart voor 2 moest een wagen aan de Looiersgracht het ontgelden. Ook hier werd tijdig ingegrepen, zodat geen der auto's door brand totaal vernield werd. Alle drie liepen zij geringe schade aan kussens en zittingen op. Van de laatste waren de zittingen opengesneden en vervolgens in brand gestoken. Bovendien had de pyro maan er een doosje lucifers in wegge stopt, dat door het vuur nog niet be reikt was. De politie deelt mede, dat de da der (s) voorvluchtig is (zijn). LUNTEREN BELEEFDE VOORTIJDIG PAASVUUR. Maandagochtend om 5 uur werd de brandweer te Lunterep gealar- meer door bewoners van het Mo- lennark, die ontwaakten door een luid geknetter en hevige vuurgloed. Het bleek, dat de enorme brand stapel, die achter de dorpsmolen was opgericht om Maandagavond als Paasvuur ontstoken te worden, in lichterlaaie stond. Drie uren lang was de brandweer in touw om het voortijdige feestvuur te doven. Na dit onprettige incident, naar men aanneemt te wijten aan kwaad willigheid, meldden vele vrijwilli gers zich spontaan aan om een nieuwe „Paashoop" te bouwen. Met vrachtauto's en wagens werden gro te vrachten hout uit de bossen aan gevoerd, zodat Lunteren gister avond toch zijn Paasvuur zal heb ben. Het is in dit verband wellicht vermeldenswaard, dat juist een eeuw geleden (2e Paasdag 185(P door onvoorzichtigheid van een uit gelaten paasvuurganger, die in de nabijheid van een hooiberg een vuurpijl afstak, een groot gedeelte van het dorp in de as werd gelegd. AUTOBUSDIENST CONTRA DAGBLAD De Eindhovense Stadsverkeers- dienst heeft een eis tot schadever goeding ten bedrage van 10.000 ingesteld tegen de stichting „Oost- Brabant", die te Eindhoven een dag blad van die naam uitgeeft. De stads verkeersdienst, een particuliere N.V autobusliinen in de gemeente Eindhoven bedient, acht zich name lijk benadeeld door publicaties van 'net dagblad „Oost-Brabant". Deze courant heeft in haar num mer van 10 Maart gepubliceerd een résumé van het verslag der commis sies van onderzoek der gemeentebe groting. In het verslag wordt ge zegd, dat naar de mening van vele raadsleden de stadsverkeersdienst in de gemeente Eindhoven niet voldoet aan de eisen, welke daaraan in de tegenwoordige omstandigheden kun nen worden gesteld. Deze mening was tevens weergegeven in de kop van het in de courant gepubliceerde résumé. In het nummer van 21 Maart heeft .Oost-Brabant" opgenomen een ré sumé van het antwoord van B. en W. van Eindhoven op bedoeld ver slag omtrent het onderzoek der ge meentebegroting. In hun antwoord geven B. en W. te kennen, dat de stadsautobussen volgens de ver keerspolitie wel aan de bij de wet gestelde eisen voldoen. De strekking van deze verklaring heeft de courant eveneens in de kop van haar résumé weergegeven. Naar ons van de zijde der direc tie van de stadsverkeersdienst wordt verklaard, gevoelt deze zich met na me gegriefd door het feit, dat met grote letters boven het eerste résu mé de mening van de commissie van rapporteurs over het onderzoek der gemeentebegroting is weergege ven. ZWARE BRAND IN ZUIDLAND. In Zuidland op Oud-Beierland is gisteravond omstreeks 8 uur een zware brand uitgebroken in een grote vlasboerderij van de heer C. Arkebout. De gehele boerderij is afgebrand, evenals een woning die in de nabijheid stond. Vier of vijf andere woningen zijn zeer ernstig beschadigd. Aan de blussingswerk- zaamheden wordt deelgenomen door de brandweren van Zuidland, Abbenbroek, Oudenhoorn, Brielle, Spijkenisse en Rotterdam. Voor uit breiding van het vuur is op het ogenblik geen gevaar meer. Bent U van plan linksaf te slaan? Geeft dan op tijd de richting aan! Fietst niet in rijen naast elkaar, U brengt Uzelf in groot gevaar. VEILIG VERKEER. BINNENLAND. Te Barneveld is een paardetwee- ling geboren. De vosmerrie van de heer E. Schimmel heeft het leven ge schonken aan een merrie en een hengst. Ze maken het allemaal best. Prinses Wilhelmina heeft in de Hervormde kerk te Apeldoorn een korte toespraak gehouden tot de jon ge lidmaten van de Nederlands Her vormde kerk, die gisteren hun toog- dag hielden. Meer dan duizend padvinders van het Leger des Heils hielden tweede Paasdag in het openluchtthea ter te Ede hun nationale padvinders dag. Het weer werd echter een ge duchte spelbreker. Ter gelegenheid van het 25-jarig zakenjubileum van de heer F. Ver kade is medegedeeld, dat Verkade's Fabrieken N.V. voortaan het praedi- caat „Koninklijke" zullen mogen voe ren. Twee boerderijen in de buurt schap Balgooy van de gemeente Over- asselt bij Nijmegen zijn Maandagmid dag in vlammen opgegaan. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een defecte schoorsteen in een der wo ningen. Om weide- en ook andere vo gels ongestoorde broedterreinen te verschaffen, worden in Friesland ver schillende natuurreservaten inge richt. Zo is er dezer dagen zo'n re servaat ter oppervlakte van ongeveer 60 ha. aan de Var bij Koudum tot stand gekomen. De betrokken land eigenaren en landgebruikers hebben hun volle medewerking verleend. Tweehonderd Philips employe's zullen ter gelegenheid van het H. Jaar in het tijdvak tussen 1 Juni en September a.s. een kampeertocht- pelgrimage naar Rome ondernemen. Voor de tweede maal in acht da gen heeft zich te Veenendaal een vermoedelijk geval van voedselver giftiging voorgedaan, thans in het gezin bestaande uit man, vrouw en dochter. Deze zijn naar het zieken huis te Arnhem overgebracht. Ook in het naburige gehucht Achterberg hebben zich enkele dergelijke ge- allen voorgedaan. De toestand van de patiënten is redelijk. Het circus Jos Mullens zal toch op zomer-tournee gaan. Dit, niette genstaande de ramp, die de onder neming heeft getroffen. Door de storm is Zaterdagmid dag de 39-jarige schipper B. E. Ste vens, die in de Keilehaven te Rot terdam op zijn sleepschip „Koop vaart 27" bezig was de lading van dekkleden te voorzien, door de storm overboord geslagen en ver dronken. Kinderen, die met vuur speel den in een hooiberg, waren oorzaak, dat te Ankeveen een pand, door twee gezinnen bewoond, is afge brand. Door een stcenstorting is de 28-jarige Nederlander F. B. Ley in Tyrol om 't leven gekomen. Met de „Somersetshire", in Rotterdam aangekomen, zijn bijna 600 burgerpassagiers uit Indonesië naar Nederland teruggebracht. On der hen bevonden zich ongeveer tweehonderd gezinsleden van mili tairen en overleden militairen voor namelijk van het KNIL. De hoge commissaris bij de Nederlandse Re gering Mohammed Roem was met zijn echtgenote bij de aankomst van het schip aanwezig. BUITENLAND. Met de Paasdagen zijn in de Ver. Staten 253 personen door onge lukken om het leven gekomen. 187 personen vonden de dood door ver keersongelukken. In sommige streken van de Ver. Staten is het al net zulk slecht weer geweest als hier. Door ijsafzetting be zweken verscheidene telefoon-, tele graaf- en electriciteitsdraden, waar door vele plaatsen zonder licht kwa men te zitten. In het Australische plaatsje Wedderburn ligt het goud voor het oprapen. In een achtertuintje heeft dezer dagen iemand een goudklomp opgegraven van 100 Engelse onzen. Geschatte waarde 12.000 pond ster ling. Het hele stadje wroet nu in ach tertuintjes. Een patrouille van de Philippijn- se politie, bestaande uit 28 man, is te Carmona, ten Zuiden van Manilla, in een hinderlaag gevallen en volgens berichten geheel vernietigd. Te Allentown in de Amerikaan se staat Pennsylvania heeft een man zijn aan kanker lijdende broer uit me delijden gedood. Hij werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Prins Hubertus van Pruisen, een kleinzoon van keizer Wilhelm, is op 40-jarige leeftijd te Windhoek in Zuid-Afrika overleden. Hij was daar een schapenfarm begonnen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2