S)e ft2id<se(2oti/fccmt et paasfeest öe,R veRqevinq te Rome katholiek dagblad voor leiden en omsireken Slasett te Slome Sienduizendeti p,e£g.iimö 'ut de St. JUetet öe paus zegent öe stAö en öe weRelö Kabinet liep v. Zeeland uit de zak Sultan Hamid naar Djokja Paasplechtigheid te Jeruzalem De rebellie te Makassar Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 11 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11951 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., 1.50 p. mnd., 4.50 p. kwart. Franco p. p. 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Speciale K.N.P.-verslaggeving) J^E PLECHTIGE PAASMIS, die Z.H. de Paus op eerste Paasdag in de Sint Pieter heeft opgedragen is tot een grootste manifestatie van broederlijke liefde en eensgezindheid geworden. Duizenden pelgrims uit Noord- en Zuid-Amerika, Afrika, Australië en Indonesië, uit Canada, Frankrijk, Italië, Neder land, België, Denemarken, Duitsland, ja zelfs uit het verre China en de landen achter het IJzeren Gordijn, hadden zich rondom Christus Plaatsbekleder verenigd om met alle luister, waar over de H. Liturgie beschikt, het grote Pasen der Vergeving te vieren. Het aantal pelgrims, dat zich in de Goede Week en tijdens de Paasdagen te Rome bevond, wordt op ver over de honderdduizend geschat. Onder hen waren alleen reeds dertigduizend Fransen, tweeduizend Nederlan ders en twee duizend Duitsers. Toen het ogenblik der Consecratie was aangebroken, viel er een in drukwekkende stilte over de gehele Sint Pieter. Bij de opheffing klonk hoog boven de hoofden uit de koe pel der basiliek de heldere klank der zilveren trompetten. Indrukwekkend was ook de uit tocht van Z.H. de Paus uit de Sint Pieter. De zee van geluid, van evviva- geroëp, die de zang van het Tu es Petrus door de Sixtijnse Kapel her haaldelijk overstemde, is niet te be schrijven en slechts zij, die hiervan ooit getuige geweest zijn, kunnen iets van het enthousiasme bevroe den, dat zich van de pelgrims mees ter maakte, toen de Pauselijke stoet langs hen heen trok. De Nederland se pelgrims, die ons land in Rome vertegenwoordigden, zullen deze on vergelijkelijke Pausmis als een blij vende herinnering bewaren en hun kinderen en kindskinderen nog ver tellen van de luister, waarvan zij ger tuige geweest zijn Toen de Pauselij ke draagstoel aan het einde der ba siliek was gekomen, deed de Paus deze stilstaan om gekeerd naar de duizendkoppige menigte nog eenmaal met dat grootse en wijdse gebaar, dat wij van deze Opperherder kennen, de armen wijd uitgebreid, de gelo vigen te zegenen. De aanvragen van pelgrims om de Pausmis te kunnen bijwonen bedroeg reeds een week tevoren het dubbele van het aantal, dat de St. Pieter kan bevatten. Reeds om acht uur Zon dagmorgen begon dc basiliek vol te stromen. Toen dan ook Z.H. de Paus om kwart voor tien gezeten op de Se- dia Gestatoria en voorafgegaan door de indrukwekkende stoet van pries ters, bisschoppen, zes Curie-kardina len en Kardinaal Gilroyy- aartsbis schop van Sydney, en de Pauselijke Edelwacht in haar kleurrijke unifor men Zijn intocht deed in de Sint Pie ter, waren reeds meer dan vijftigdui zend pelgrims in de basiliek tegen woordig, onder wie de deelnemers aan de Nederlandse Paasbedevaart en een aantal leerlingen van de Ne derlandse Jezuïetencolleges. Z.H. de. Paus werd door een donde rend applaus en gejuich van de pel grims ontvangen. Bij de ingang der basiliek werd Hij door het kapittel van de Sint Pieter begroet. Nadat de Terts was gezongen be gon de plechtige Pausmis. Het koor van de Sixtijnse Kapel onder lei ding van Mgr. Lorenzo Perosi voer- dé daarbij de H. Mis van Palestrina ,,0 Admirabile Commercium" uit. Een der indrukwekkendste mo menten, die zo treffende de eenheid tussen het Oosten en Westen in de Ene Heilige Katholieke Kerk symbo liseren, was het zingen van Epistel en Evangelie in de taal der beide gro te ritussen, eerst in het Grieks, daar na in het Latijn. Na het Evangelie hield Z.H. de Paus in het Latijn een homilie over het grote Paasfeest der Vergeving. Als treffende bijzonderheid dient vermeld te worden, dat tijdens de Pausmis aan het gebruikelijke ritueel een symbolische handeling was toe gevoegd. Toen de H. Vader de plech tige Paasprefatie aanhief, verlieten twee der kardinalen hun plaats in het koor en begaven zich ter weers zijden van het pauselijk altaar, waar zij tot het Agnus Dei bleven staan. Deze toevoeging als symbool van de twee engelen, die na Christus' Op standing stonden bij het open graf. DE PAUSZEGEN URBI ET ORBI. Nadat de Paus de basiliek verla ten had, drong de menigte naar de uitgang om ook getuige te zijn van de Pauszegen Urbi et Orbi. Geheel het Sint Pietersplein en de aangren zende Via della Conciliazione tót ver in de richting van de Tiber stond reeds zwart van de ménsen. Een schatting te geven is ondoenlijk. Maar gezien het feit, dat alleen het Sint Pietersplein reeds driehonderd duizend mensen kan bevatten, kan het aantal rustig op ongeveer een half millioen worden geschat. Om half een kondigden zilveren trompetten de komst van Z.H. de Paus aan en onder een orkaan van geluid, verscheen klein en nietig, ver geleken bij de geweldige afmetingen van de Sint Pietersbasiliek, de witte figuur van de Stedehouder Christi om Zijn zegen Urbi et Orbi, aan de stad en aan de wereld, te geven. Aan het gejuich scheen geen einde te willen komen. Doch als de stem van de Paus over het Sint Pietersplein klinkt, ontstaat er een opmerkelijke stilte. In die stilte klinkt het Bene- dictio Dei Omnipotentis, Patris et Filii et Spiritus Sancti descèndat su per vos et maneat semper 1' Maar dan breekt opnieüw het ge juich los en wil zelfs niet eindigen als de stem van een der begeleiden de kardinalen aankondigt, dat alle< die deze zegen rechtstreeks of door middel van de radio'hebben gé hoord een volle aflaat ontvangen in de gewone zin der Kerk. En niet alleen in Rome, maar ook in tal van huiskamers in Nederland, België, Frankrijk, Italië, - Amerika, achter het IJzeren Gordijn en over al waar de radio de stem van de H. Vader in de gezinnen heeft ge bracht, hebben vaders en moeders en kinderen rondom de radio verzameld, zich met de Vader der Christenheid verenigd ter viering van het grote Pasen der Vergeving. NEDERLANDSE PELGRIMS IN AUDIëNTIE BIJ H. VADER De Nederlandse pelgrims, die zich thans in Rome bevinden, zijn Zater dagochtend door Z.H. de Paus in een algemene audiëntie in de Sint Pieter ontvangen. Dertigduizend pelgrims uit alle delen der wereld namen aan deze audiëntie deel. Oorspronkelijk zouden de Nederlandse pelgrims in een bijzondere audiëntie op tweede Paasdag worden ontvangen. Paasplechtigheden in de St. Pieter van de H. Vader zouden gevergd worden, maakten het noodzakelijk, dat deze bijzondere audiëntie geen doorgang kon vinden. Z.H. de Paus, die zich echter in een goede gezondheid bevindt, werd de Sint Pieter binnengedragen op de Sedia Gestatoria. Overweldigend was het enthousiasme van de pelgrims De Nederlanders hadden ter vergoe ding van de teleurstelling een zeer mooie plaats gekregen op een specia- De grote vermoeienissen, die bij de le tribune dichtbij de Confessio. TREINBOTSING BIJ SUSTEREN. Te Susteren is Zondag een per sonentrein, die op weg was van Am sterdam naar Maastricht op een stil staande, uit ledige kolenwagens be staande trein gelopen. Een vierwa- genstel vloog daarbij in brand. De reizigers bleven ongedeerd. Alteen de wagen voerder van de personen trein en de conducteur van de goe derentrein liepen lichte kwetsuren op. De ravage op de plaats van het ongeval. Socialisten onverzoenlijker dan ooit J^E BELGISCHE kabinetsformateur,: Paul van Zeeland, die vorige week had aangekondigd, dat hij „een. nieuwe regering in zijn zak had, die hij Zaterdag aan de prins-regent ter beëdiging zou voorstelen", heeft deze belofte niet gestand kunnen doen. Op het laatste ogenblik is er verzet ge rezen zowel van bepaalde liberale buiten-parlementaire persoonlijkhe den, aan wie hij een portefeuille in het nieuwe kabinet had aangeboden, als van bepaalde groepen in de Christelijke Volkspartij, voor wie Van Zeeland al te nauwe betrekkingen onderhoudt met de hoge economische en financiële wereld. Na een onderhoud met de prins-regent, dat ander half uur duurde, maakte Van Zeeland Zaterdagmiddag bekend, dat hij de regeringscrisis niet kon oplossen, zoals hij zich aanvankelijk had voor gesteld. Hij zei echter, dat .hij zijn pogingen voort zou zetten om te trachten een definitieve lijst van de nieuwe ministers Dinsdagmiddag be kend te maken. Aanvankelijk ging Maandag in Brussel het gerucht, dat Van Zee land naar Pregny zou gaan om met koning Leopold persoonlijk de toe stand te bespreken. Dit bezoek ging echter niet door mede omdat de se cretaris van de koning, prof. Piren- ne, dagelijks tussen Brussel en Preg ny op en neer reist. In de morgenuren was op 2e Paas dag in Brussel het nationale congres (900 gedelegeerden) van de socialisti sche partij bijeengekomen. De verga dering was begonnen met een rede van de leider van de partij, Max Bu- set, die men enigermate verzoenend kon noemen. Hij sprak over „moge lijkheden, die tot een verzoening HET 46.000 TONS DOK VAN WILTON-FEYENOORD WEER QN GEBRUIK GENOMEN Het grote 46.000 tons dok van Wilton-Feyèn- oord te Rotterdam, dèt in de. oorlog aan geallièerde bombardementen ten offer viel, is thans weer geheel gerestaureerd en op 'Tweede Paas dag in gebruik gesteld. Het groot ste schip van Nederland, de 36.600 ton metende „Nieuw Amsterdam" was hét eerste schip, dat in hèt dok werd opgenomen, een karwei, dat ondanks zeer ongunstige weersom standigheden een vlot en gunstig verloop had. Het motnent, waarop de „Nieuw Amsterdam'' het dok binnenvaart. „Hier heeft hij geen vrienden" Sultan Hamid II van Pontianak is onder strenge bewaking in een spe ciaal vliegtuig van Djakarta naar Djokja vervoerd. Hij zit daar gevan gen op een plaats die door de auto riteiten streng geheim wordt gehou den. De autoriteiten zeiden, dat hij naar Djokja is overgebracht, omdat gevreesd werd dat de strijdkrachten van Westerling zouden trachten hem te bevrijden. „Hamid is hier veilig opgeborgen", zei een van de repu blikeinse autoriteiten, „hij heeft hier geen vrienden". In de basiliek van het Heilige Graf te Jeruzalem had Zondagochtend de Paasplechtigheid plaats. Mgr. Gori, de Latijnse patriarch van Jeruzalem, officieerde, bijgestaan door mgr. Testa, Apostolisch Delegaat voor Pa lestina. Een groot aantal gelovigen, gegroeoeerd per nationaliteit, woon de de Pontificale H. Mis bij. Volgens de traditie bezetten de consuls van de christelijke naties in gala-uniform de ereplaatsen, naast hen waren Dlaatsen gereserveerd voor de burger lijke autoriteiten van de oude stad Jeruzalem. De leden van het consu laire corps in Israël waren in optocht van de Jaffapoort door de steegjes van de oude stad naar de basiliek ge trokken. Na de plechtigheid, die ge deeltelijk plaats had in het Sanctua rium, waar het Graf van Christus zich bevindt, deed de patriarch de consu laire stoet uitgeleide tot de Jaffa poort. Aangezien dit jaar het Katholieke Paasfeest met het orthodoxe samen valt is de feeststemming in de stad, waar bedevaartgangers uit alle lan den vertoeven, algemeen. konden leiden, waardoor een alge mene stakingsactie (tegen de terug' keer van de koning) kon worden ver meden". Maar oud-minister Spaak had tegen de middag een onderhoud met prof. Pirenne. Toen hij daarna weer op de vergadering der socialis ten verscheen, vernietigde hij al deze mogelijkheden van een verzoening door te verklaren: „De toestand blijkt zich thans zo te hebben ont wikkeld, dat wij resoluut onze ver antwoordelijkheden moeten aanvaar den. De resolutie, die aan het congres zal worden voorgelegd, zal meer het karakter van onverzettelijkheid dra gen, dan de redevoeringen van he denochtend". De 900 gedelegeerden namen deze resolutie van Spaak aan. Daarin werd gezegd, dat de socialis tische partij „rusteloos en onverzoen lijk zal strijden tegen de terugkeer van koning Leopold III". COMMUNISTEN VERGISTEN ZICH. Bij de aanstaande Statenverkiezin gen in Zeeland steunt de Communis tische Partij de Staatkundig Gerefor meerde Partij. Het Dagblad De Waar heid wekt haar Zeeuwse lezers al een week lang op om nummer 1 van lijst 7 te stemmen. Dit lijstnummer is echter toegewezen, aan de Staatkun dig Gereformeerde Partij. Deze had evenmin als de C.P.N. voorkeur voor een nummer en kreeg nummer 7 toe gewezen, waar de communisten al min of meer od gerekend hadden. Het communistische lijstnummer is zes. Blijkbaar hebben de rode vrienden daar niet voldoende nota van geno men: vandaar dat De Waarheid z'n lezers opwekt om te stemmen op de staatkundig-gereformeerde heer D. Kodde, burgemeester van Zoutelande. „Volkskri" Beide partijen in afwachtende houding /GEDURENDE DE PAASDAGEN hebben vertegenwoordigers van de V. S.I., de republiek van Djokja en Oost-Indonesië in Djakarta bespre kingen gevoerd over de moeilijkheden, die in Oost-Indonesië zijn gere zen. De conferentie was geheim, maar na afloop werd een communiqué uitgegeven, waarin verklaard werd, dat de Republiek Djokja niet voor nemens is, enig gebied tegen zijn wil onder haar gezag te brengen. De wens van het volk zal beslissend zijn voor iedere verandering in de po litieke structuur. Het contact zal worden voorgezet. AZIZ VRAAGT STEÜN AAN UNCI. Kapitein Abdul Aziz heeft de steun van de Unci gevraagd, aldus wordt heden meegedeeld. Kapitein Aziz verklaarde in een brief aan de vertegenwoordiger van de commissie te Makassar, dat hij op het hoofdkwartier van de staf van het federale leger documenten had ge vonden, welke „met stelligheid be wijzen. dat de ware bedoeling van hét opperbevel van het nationalistische leger was, de Oost-Indonessiche staat systematisch te liquideren". HATTA VERMAANT MAKASSAR. Minister-president Hatta, die met de ministers Anak Agoeng en Mono- noetoe namens de V.S.I. aan de con ferentie deelnam, heeft op tweede Paasdag de bevolking van Makassar en omstreken opgewekt zich niet aan te sluiten bij de opstandelingenleider Aziz. „Diens optreden leidt tot wan orde en vernieling", zo zei Hatta en hij vervolgde: „Als deze rebellie niet scherp in de gaten wordt gehouden, zal zij tot een breuk leiden in de een heid van hét Indonesische volk." Hat ta deelde r.iet mee, wat de V.S.I. zal doen om Makassar te herove ren op Aziz, die tot nu toe een ulti matum, de stad te ontruimen en zich zelf over te geven, heeft genegeerd. Hatta erkende, dat er scherpe po litieke strijd in Oost-Indonesië bestaat tussen hen, die een federale staat wensen en degenen die streven naar een Indonesische eenheidsstaat. De tegenstanders dienen zich echter te herinneren, dat zij niet eikaars vijan den zijn, maar eikaars broeders. Hatta zinspeelde op de mogelijk heid, dat „een derde macht de op stand van Abdoel Aziz gebruikt om onze eenheid te ondermijnen tot het bereiken van het door haar gestelde doel". Hatta zei niet, welke mogend heid hij met „derde macht" bedoelde. Militaire autoriteiten van de Ver enigde Staten van Indonesië hebben gisteren bekend gemaakt, dat er cen suur v/orden uitgeoefend op de tele grammen uit Makassar. NOG VOORRADEN. Militaire waarnemers van de UNCI, die de schepen hebben be zocht, hebben Aziz medegedeeld, dat de voedsel- en watervoorraden der schepen tot Woensdagmorgen vol doende zijn en dat de opvarenden daarna nog enkele dagen kunnen le ven van 30 ton corned beef, die voor de soldaten in Oost-Indonesië mee gevoerd werd. Enige honderden soldaten van hot KNIL, die zich bij kapitein Aziz had den aangesloten, hebben gevolg ge geven aan het bevel van de Neder landse commandant, luitenant-gene raal Buurman van Vreeden, en zijn naar de kazerne teruggekeerd. De zegsman van het leger, die zulks me dedeelde, voegde er aan toe, dat naar zijn mening ongeveer 100 man het bevel niet hadden opgevolgd. DE „WAIKELO" EN „BONTEKOE" VERTROKKEN. De „Waikelo" en de Bontekoe", met aan boord van het T. N- I. batal jon onder commando van majoor Wo- rang, dat de aanleiding is geweest tot de rebellie van Kapitein Abdoel Aziz, zijn van de rede van Makassar ver trokken.. Naar Reuter uit Makassar meldt, kunnen de „Waikelo'' en de „Bonte koe" op 12 dezer weer terug zijn en zouden de daar aanboord zijnde troe pen der R. I. S., volgens onbevestigde berichten, alsdan worden versterkt met 1600 man, die gisteren van Sura- baja zijn vertrokken. De bevolking van Makassar is thans afgesneden van de overige delen van Indonesië. Ko-Viettje... ,jWeest als mensen, die wachten op htm heer, wanneer hij van de brui loft komt, om als hij komt en klopt terstond hem open te doen „zegt Christus „Gelukkig de knechten, die de Heer bij zijn komst wakker zal vinden."

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1