„Welke andere vorstin zal zo iets doen?" De verbouwing in de Tweede Kamer 500 woningen toegewezen Lekke^n^en voor de 3iaaAclag,en M JiiUice&A Mauitta VRIJDAG 7 APRIL 1950 UK LK1USE CO'lRANl rWEEDE BLAD - PAGINA 1 Prinses Irene sneller dan de Prins (Van een speciale A.N.P.-verslag gever) Dr Petri, de burgemeester van Val d.'Isère, heeft H.M. de Koningin, de Prins en de beide prinsesjes het ere lidmaatschap van de plaatselijke ski club aangeboden. Dr Petri kwam twee uur later dan was afgesproken, omdat hij nog drie beenbreuken te behandelen had, het grootste aantal, dat tot nog toe op een dag in Val d'Isère is voorgekomen. Inmiddels wordt de techniek van de koningin met de dag beter. Rudi Matt de Oostenrijkse berggids, heeft de grootste bewondering voor haar. „Het is bijna niet te geloven" zegt hij „welke vorderingen uw Koningin in twee jaar heeft gemaakt." De eerste maal, dat hij met de ko ningin naar de skilift liep, vroeg hij of hij de ski's, die de koningin over haar schouder droeg, moest overne men, maar sindsdien heeft hij het niet meer gevraagd, want de koningin antwoordde: „U draagt uw eigen ski's en ik de mijne. Ik ben hier niets an- Aethe~M=mken ZATERDAG. HILVERSUM I 402 meter. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu- ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 Litanie van alle Heilegen en Hoog mis. 9.55 Waterstanden. 10.00 voor de kinderen. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. Gramofoonmu ziek. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade orkest en solist. (12.3012.33 Mede delingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 13.45 Kameror kest en solist. 14.20 Engelse les. 14.40 A capnellakoor. 15.05 Gramofoonmu ziek 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Strijkkwartet en alt viool. 16.20 Luchtvaartcauserie. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans" 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Politieka- pel. 18.15 journalistiek weekover zicht. 18.25 Svmohonette-orkest, koor en solisten. 18.50 Godsdienstige cau serie. 19.00 Nieuws. 19.15 actualitei ten. 19.25 Parlementair overzicht. 19.35 Piano en orgel. 20.00 Nieuws 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gramofoonmuziek. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Gramofoonmu ziek. 20.45 „Steek eens op, heden!" 21.00 Gevarieerd programma. 2145 Populair concert. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Residentie-orkest en soliste 23.453.00 Plechtige viering van de Byzantijnse Paasnacht. HILVERSUM II 298 meter. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 10.00 Medische cau serie. 10.05 Morgenwiiding. 10.20 Ra dio-feuilleton. 10 35 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.40 Cel lo en piano. 12.00 Orgel 12.30 Mede delingen. 12.33 Gramofoonmuziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Lichtp muziek. 14.50 Gra mofoonmuziek. 15.00 Boekbesrpe- king. 15.15 Omroepkoor en -orkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf" causerie. 16.15 Dansmuziek. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Gramofoonmuziek 17.30 Voor de jeugd 18.00 Nieuws. 1815. Toespraak. 18 20 Pianospel. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbelle zing. 10 35 „Passepartout", causerie 20.00 Nieuws. 20.05 Actiualiteiten. 20 12 VARA-Varia. 20.15 Gramofoon muziek. 20.42 Hein Festvn. 20.45 Ge varieerd programma 21.45 Socialis tisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.25 „Onder de pannen", hoorspel 22.40 Kwartet. 23.00 Nieuws 23.15 Dans- orkest. 23.4524.00 Gramofoonmu ziek. UITZENDING IN DE PAASNACHT Ook dit jaar zal de plechtige vie ring van de Paasnacht volgens de Byzantijnse ritus door de KRO worden uitgezonden vanuit het Oekvaiens Seminarie te Cule'mborg De uitzending, die begint om 23.45 uur op Paaszaterdag 8 April, is bij zonder bestemd voor de duizenden verbannen Oekraieners. die ver van hun vaderland leven, verspreid over West-Europa. ders dan welke tourist ook." „Welke andere vorst of vorstin zal zoiets doen?", zegt Rudi Matt. Een Engelsman, die in Perzië werkt en op het ogenblik met vacan- tie is in Val d'Isère, vindt, dat de ko ningin veel voor heeft op de Sjah van Perzië. Onder grote hilariteit vertel de hij, hoe de Sjah met zijn gevolg ging skiën in zeer dikke sneeuw. Niemand mag volgens het protocol voor de Sjah lopen en dus was hij v/él genoodzaakt voor te gaan en daarmee het spoor voor de anderen te maken, waarbij hij vaak tot zijn knieën in de sneeuw stond. Trouwens de sneeuw hier in Val d'Isère mag er op het ogenblik ook zijn. Het heeft de laatste drie dagen duchtig gesneeuwd, waardoor de ski's veelal bij de afdaling niet meer zichtbaar zijn. De Prins vertelde lachend, hoe hij in die dikke sneeuw driemaal op zijn hoofd had gestaan. Het verblijf in Val d'Isère na zijn inspannende reis doet de Prins veel goed. Rudi Matt heeft ervoor gezorgd, dat de eerste dagen niet te veel afda lingen werden gemaakt, maar nu voert hij het aantal nauwelijks merk baar tot 5 a 6 per dag op. De route door de bossen is wel de schrik voor iedere skiër hier. Iedereen bleef er liefst zo ver mogelijk vandaan. Ook de Prins, maar Rudi Matt zorgt er voor, dat ook het afdalen door de bomen, die vaak niet meer dan 1 a 2 meter van elkander staan, niet wordt verwaarloosd. „Het moet zo zijn" zei hij tot de Prins, „dat niet wij voor de bomen uit de weg gaan maar de bomen voor ons". Prinses Irene schijnt dat recept reeds te hebben overgenomen. Zij begint de Prins concurrentie aan te doen, want gisteren was zij haar va der steeds ver vooruit. Hield de Prins even stil om een blik te slaan op het prachtige landschap, dan zag hij een ogenblik later zijn dochter alleen nog maar als een stipje in de verte. De prinsesjes zullen Zaterdag deel nemen aan een skiwedstrijd voor kin deren, waarbij de Koningin de prij zen zal uitreiken. Iedereen is nieuws gierig of zij er inzullen slagen de jeugd van Val d'Isère te slaan. Het verblijf van de koninklijke familie in Frankrijk zal waarschijn lijk tot 14 of 15 April duren. Het staat nog niet vast, op welke wijze men naar Nederland zal terugkeren. Eén Grondkamer voor alle pachtzaken Voorstel van Staatscommissies In het rapport van de commissie tot herziening van de pachtwetgeving. cat een volledig ontwerp van wet bevat, zijn ingrijpende wijzigingen voorgesteld. Met betrekking tot de colleges welke bij de uitvoering en bij de rechtspraak betrokken zijn. wordt voorgesteld, de thans bestaan de pachtkamers samen te voegen tot één college: de Grondkamer. Deze Grondkamer zou dan in de toekomst zowel met de uitvoering, als met de rechtspraak op het gebied van de pacht worden belast. Het hoofdstuk pachtruil vormt een nieuw element in de pachtwet. De bedoeling hiervan is tot een verbete ring van de verkaveling te komen, voorzover deze haar uitdrukking in de pachtverhoud'ngen vindt. Verder is in het ontwerp een bepa ling opgenomen, waardoor de pachter tegen de koper beschermd wordt De koper zal het door hem gekochte be drijf. indien dit verpacht is, niet in eebruik kunnen nemen, zolang hii nog geen yier jaar eigenaar is. Het door de commissie oachtweteevinp 1947 opgestelde ontwerp van wet sluit in verschillende opzichten aan bij het thans geldende pachtbesluit. Indien de exploitatie van het ge pachte. de pachter door ziekte, ouder dom of invaliditeit zwaar gaat val len, kan hij aan de Grondkamer vra gen ook als de verpachter zijn me dewerking weigert of een van ziin hl oed verwan ten zijn plaats als pach ter kan innemen Moest volgens de bestaande regeling de pachter een jaar voor het eirde van een pacht overeenkomst een verzoek tot ver- 'enging indienen, in het rapport van de commissie wordt voorgesteld, dat de pachtovereenkomst van rechtswe ge kan worden verlengd. De verbouwingswerkzaamheden aan het gebouw der Tweede Kamer zijn onderhands gegund aan de laagste inschrijver, J. J. Koene te 's-Gravenhage, voor f 285.500. Door de verbouwing zal in de eerste plaats meer daglicht tot de vergaderzaal kunnen doordringen. De beneden verdieping aan de kant van het Spui, tot dusver in gebruik bij de stichting politieke delinquen ten, wordt ingericht als fractieka mers. Met het oog daarop wordt er betere verbinding met de eerste etage, waarop zich de vergaderzaal bevindt, tot stand gebracht. Ook de hoofdingang zal aan een revisie worden onderworpen. De publieke en de gereserveerde tribune worden vergroot en naar voren gebracht. Op de voorste rijen zullen de journalisten komen te zitten en daarachter worden voor het publiek zitplaatsen ingericht- De tegenwoordige perstribune ver valt. Er zullen voorts nog tal van kleine verbeteringen worden aange bracht, zoals een drievoudige ver groting van de leeszaal, waarmede de leden een betere werkruimte krijgen. Naar verwacht wordt, zal de ver bouwing ongeveer 10 maanden du ren en dus half Februari 1951 ge ëindigd zijn. Het is echter niet uit gesloten, dat de Kamer haai eigen gebouwen reeds eer zal kunnen be trekken, zij het dat de verbouwing dan nog niet geheel zal zijn vol tooid. Minimum-winstmarge voor slagersbedriji Een commissie, gevormd uit het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, is, zo verneemt „De Tijd", nagenoeg ge reedgekomen met het opstellen van een concept-verordening voor een mi nimum-winstmarge regeling in het slagersbedrijf. Het initiatief hiervoor is uitgegaan van de vrije vakorgani saties. Zou deze regeling inderdaad verplicht worden, dan hebben de sla gers hiermede een primeur. De ver ordening zal inhouden, dat men zich verbindt aan het einde van het jaar aan te tonen, dat men een bepaald be drag aan netto-winst heeft overge houden. Daarnaast is iedere slager vrij de prijzen aan te houden, die hij meent te moeten maken. Een commissie van vakgenoten zou op deze verordening controle moeten uitoefenen. De bonafide slaeer. die normale prijzen voert, behoeft uiter aard geen controle: de priizen- knoeiers vallen natuurlijk onmiddel lijk op en bij controle zou dan kun nen blijken of zij wel aan hun winst marge toekomen en dus op het einde van bet jaar zullen kunnen aantonen, dat zij een bepaald bedrag aan netto winst overhouden. Valt deze controle ongunstig voor hen uit en is dus ge bleken. dat zij zich niet aan de ver ordening gehouden hebben, dan wor den zij. wanneer ze later om midden- standscrediet komen, van dit crediet uitgesloten. De opzet van deze ver ordening is dus kennelijk het tegen gaan van onverantwoordelijke func tie-uitoefening als ondernemer in het slagersbedrijf. hetgeen o.a prijs- knoeierijen en geknoei met de kwali teit van de producten tot gevolg heeft. De middenstand wordt hierdoor be schermd tegen eventuele onverant woordelijke elementen uit zijn eigen midden, terwijl ook de voordelen voor de consument evident ziin. Uit bet naleven var deze verorden in p vloeit voort dat de slager verplicht is zijn zaken met verstand te doen. de klanten een behoorlijk dienstbetoon te geven en de werknemers het hun ne te geven. De vraag is nu maar. of de*e con cept-verordening inderdaad doorge voerd zal worden NEST WILDE ZWIJNEN ONTDEKT. Te Udenhout (N. Br.) ontdekten lagers dat een wild zwijn vlak voor hun voeten wegschoot in het wa ter. Zij probeerden vergeefs het dier te vangen, maar tussen het riet, dicht bij het water deden zij een goede vangst. Met enige moeite ge- lu'-^e het hun een heel nest jonge wilde zwijnen van 4 weken te be machtigen. AANKOMST TUOEPENSOHEPEN. Het troepensohip „Goya" wordt vroeg in de morgen van Zaterdag 8 April a.s. in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping van de op varenden zal, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, om 9.00 uur beginnen. De volgende troepenschepen wor den eveneens met voorbehoud van onvoorziene omstandigheden in de week na Pasen verwacht. De ontsche ping heeft plaats op de aangegeven uren. „Castel Bianco" Dinsdag 11 April 9.00 uur Rotterdam. „General Stuart Heintzelman" Don derdag 13 April 9.00 uur Amster dam. „Grote Beer" Vrijdag 14 April 9.00 uur Amsterdam. Eventuele wijzigingen ln de aan komsttijden zullen zo spoedig moge lijk wordén gepubliceerd. LAATSTE POST VOOR THUISVAREND SMALDEEL NEDERLANDSE ANTILLEN. Zoals bekend wordt het smaldeel Nederlandse Antillen 4 Mei a.s. in Nederland terug verwacht. Post voor opvarenden van de schepen van dit smaldeel wordt voor de thuisreis uit gereikt oup Curasao en tijdens de thuisreis te Ponte Delgada (Azoren). De in de West uit te reiken post dient uiterlijk 11 April a.s. ter post bezorgd te zijn die, welke te Ponte Delgada wordt uiterlijk 20 April a.s., in beide gevallen voor 12.00 uur. Het betreft hier de laatste gelegenheid post naar het smaldeel te verzenden In beide gevallen moet het adre? bevatten: rang, naam, stamboeknum mer en de aanduiding „aan boord van Mr. Ms. vliegkampschip „Karei Door man" (c.q. Hr. Ms. kruiser „Jacob van Heemskerck" of Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau")". De naam van de tussenhaven waar de post wordt uitgereikt, dient dus niet te worden vermeld. DE MOEILIJKHEDEN VAN DE SIGARENINDUSTRIE. De vakgroep sigarenindustrie te Eindhoven maakt het volgende be kend: In een op 5 April te Brussel ge houden bijeenkomst van vertegen woordigers der Belgische en Neder landse sigarenindustrie werd de hui dige situatie diepgaand besproken. Geconstateerd werd. dat de catastro- phale moeilijkheden, waarin de siga renindustrie in de Benelux-landen verkeert, te wijten is aan de dispari teit tussen de koopkracht van de consument en de prijs van het pro duct en dat redding uit de impasse slechts mogelijk is door een drasti sche accijnsverlaging. Men stelde zich uitdrukkelijk op het stand punt, dat de sigarenindustrie het slachtoffer dreigt tc worden van een in beide landen door de Duitse bezet ting doorgevoerde maatregel, die een structuurverandering in de tabak verwerkende industrieën ten doel had, waarvoor niemand de verant woordelijkheid op zich mag nemen Door de gezamenlijke fabrikanten- organisaties werd besloten eenstem mig en met kracht bij de betrok ken ministers van beide landen op herziening van het Benelux-protocol, dat overigens nog niet door de parle menten is geratificeerd, aan te drin gen. En geen bouwplannen Hard gebouwd wordt er niet in de stad Maastricht. In de registers van het Huisvestingsbureau staan 3126 liefhebbers voor een woning ingeschreven. Deze mensen zijn het lange wachten moe en "ij vragen zich met toenemende zorg" en erger nis af, wie voor deze bureaucrati sche traagheiid verantwoordelijk is. Verbaasd over deze langzame gang van zaken kan men zijn, als men weet, dat voor de in Juni 1949 aan de gemeente toegewezen vijftig hui zen voor industrie-arbeiders, nog geen bouwplannen bestaan en dat voor de in November van verleden jaar aan de gemeente toegewezen 473 woningen nog geen bouwsteen is aangevoerd. BIJNA GEREED VOOR DE TOCHT Terwijl de skileraar prinses Ire ne de latten onderbindt staat prin ses Beatrix al voor de tocht gereed, lachend in het rond te kijken. GOEDKEURING 1100 BOUMA- WON1NGEN. 15 Gemeenten hebben thans van het ministerie verlof gekregen een aantal huizen te bouwen op basis van de verminderde bijdrage Wo- ningwetbouw-1950, dit zijn de z.g. Bouma-woningen meldt „De Tijd" De vereiste goedkeuring werd verleend aan de plaatsen Lisse (73 huizen), Leeuwarden (200), Sittard (273), Dokkum (54), Voorschoten (106), Kampen (60), Almelo (100), Smallingerland (52), Bolsward (40), Rouwerderhem in Friesland (4), Sassenheim (61), Bunde in Lim burg (12), Weert (50), Hendrik Ido Ambacht (40) en Maasniel (24). In totaal zijn dit ruim 1100 woningen, waarmede dus beslag is gelegd op een niet onaanzienlijk deel van een eventueel te verlenen extra-bouw volume. DE MOORD OP ROTTERDAMSE TAXICHAUFFEUR. Veroordeelde tekent hoger beroep aan. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de 23-jarige H. J. B., van beroep zan ger. uit Hilversum, die zowel door de Haagse Rechtbank als door het Haagse Gerechtshof werd schuldig bevonden aan de moord op de Rot terdamse taxi-chauffeur A. G. Clo- bus, en deswege tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, be roep in cassatie aangetekend. Cocospaaseltjes 200 gr. cocosmeel, 100 gr. witte basterdsuiker, 100 gr. boter, wat ro zijnen, 1 ei, wat chocolade-hagelslag De boter en de suiker tot room roeren, hier het ei goed mee ver mengen. Er dan het cocosmeel en de gewassen en gewelde rozijnen aan toevoegen. Kleine stukjes deeg, de vorm van een Paaseitje geven en die door wat chocolade hagelslag of ca caopoeder rollen. Paaskoekjes 100 gr. bloem, 50 gr. suiker, 50 gr boter, het wit van een ei en een pakje vanillesuiker. De boter tot room roeren Suiker en vanille toevoegen, daarna het even losgeklopte eiwit. Hier het «re- zeefde meel doorroeren en alles vlug met elkaar vermengen. Een bakblik met boter insmeren en hierop koekjes in eivorm spuiten Men kan voor het spuiten een pa pieren zak gebruiken, waar men het puntje van af knipt. De koekjes worden in een vrij warme oven gebakken. Neem ze, zodra ze goed van kleur zijn, met een slap mes van de plaat en laat ze plat liggend afkoelen. Paastaart 250 gr. bloem, 150 gr. suiker, wat zout en een pakje bakpoeder, wat chocolade en fondant-eitjes. De suiker door het gezeefde meel en bakpoeder roeren en hiervan mei wat melk een glad, vrij dik beslag maken Door dit beslag nog wat ge- raspte sinaasappel-schil of essence roeren. Smeer nu een cake-vorm in met boter en bestrooi hem met paneer meel. Giet het deeg in de vorm; zor<* dat het gelijkmatig wordt ver deeld. Zet de cake in een voorverwarmde oven en bak haar in een matige hit te. in één uur gaar en bruin Keer de cake op een rooster en laat haar uitdampen. Besmeer de koud geworden cake met chocoladeoasta en garneer haar met doorgesneden halve fondant eitjes. Verscholen eieren 100 gr. gehakt, 4 eieren, beschuit, peper en zout. Het gehakt op de gewone manier met een paar beschuiten of een sneetjes oud brood. De eieren hard koken en pellen. Om ieder ei een 'aagje gehakt rollen. Dit in wat hete boter of vet in de koekepan licht bruin braden. De eieren doorsnijden en op een schaaltje plaatsen Het aantal eieren, dat men gpbruikt, kan natuurlijk naar het aantal personen worden verminderd of vermeerderd. Heerlijk Paasbrood. 350 gr. bloem. 20 gr. gist, 50 gr. boter. 100 gr. dadels. 100 gr. rozij nen, 100 gr. krenten, 100 gr. sucade, 2 d.l. melk en wat zout. Doe de bloem in een kom, maak er een kuiltje in en doe daar de gist in die met wat suiker vloeibaar is gemaakt. Voeg wat lauwe melk toe en berin van het midden uit te roe ten, tot er een dikke massa is ver kregen Laat dit ongeveer 15 minu ten rijzen Voeg er nu de gesmolten heter, het zout en de rest van de lauwe melk aan toe. Kneed het deeg dan zolang tot het van de handen loslaat. Werk er ondertussen de ontpitte en aan stukjes gesneden dadels, de gewassen en gewelde krenten en ro zijnen en de gesnipperde sucade door. Besmeer de broodvorm met boter, bestrooi deze met paneermeel. Doe het deeg in de vorm en laat.dit op een lauwwarme plaats nog onge veer een half uur rijzen. Bak het brood in een matig warme oven gaar. Om een mooi glimmend korstje t.e krijgen moet het brood na het oakken met water worden bestre ken. ET MYSTER OP DE DOOR GUY HAMILTON 55) Ze hebben één voor één den bons gekregen. Met hoeveel leedvermaak zouden ze me in de val zien lopen, die Winter voor me gezet had. O, hij wist, wat hij deed de eerloze schurk!" „Hemel nog toe!" zuchtte Algy uit den grond van zijn hart. „Waarom heb 'k u toch niet eerder gekend?" Doris Conway glimlachte mat; on middellijk stond haar gelaat weer ernstig bezorgd. Was nog maar in 't begin van de ellende," zei ze. .,'k Heb altijd zoveel geld kunnen uitgeven, als 'k wil; 't komt niet in vader op, mij re kening en verantwoording te laten afleggen Mischien is dat de oorzaak geworden, dat 'k van jongsaf erg op geld gesteld geweest ben. 'k Doorzag de bedoelinge van John Winter. Wan neer 'k éénmaal aan chantage toege geven had, zou 'k er nooit meer on der uitkomen. Begrijpt u de situatie, waarin 'k me bevond? Aan de enen kant verzette alles in me zich er te gen, voor den afperser te zwichten; aan de anderen kant wist ik me in zijn macht, want hij kon mijn goeden naam door 't slijk sleuren. Toen gebeurde, wat blijkbaar zó heeft moe ten gebeuren. Jhon Winter forceerde den vreselij- ken afloop, 'k Wilde weg, de zaak kalm overdenken. Hij lachte honend en zei, dat ze op staanden voet beklon ken moest worden; als 'k vijf chègues elk van duizend pond tekende, met een tussenruimte van telkens een maand betaalbaar, zou hii me al de brieven afstaan, 'k Antwoordde hem, dat 'k er ntet aan dacht, en trachtte hem voorbij te lopen. Winter greep me beet. "k Moet op dat ogenblik ra zende kracht gehad hebben, want de stomp voor de borst, dien "k de schurk gaf, deed hem tegen de deur terechtkomen. Bij de botsing had hij zijn hoofd aan een van de stijlen ge wond en tengevolge van de pijn scheen hij door 't krankzinnige heen te zijn. Hij gaf me een hevigen klap in 't gezicïit, pakte me daarna bij de keel. 'k Daclit niet anders, of hij was van plan, me te vermoorden. Toen schoot 'k op hem. Hjj waggelde even heen en weer vóór hij op de grond viel. Mijn eerste werk was 't bundel tje brieven uit zijn zak te nemen, en 'k rende 't huis uit. 't Was aardedon ker buiten. *k Weet zeker, dat 'k door niemand gezien ben, terwijl 'k naar mijn twoseater liep." "Mortlake slaakte een zucht van ver lichting. „Waar zijn de brieven nu?" „Hier." „Alle?" Doris wilde hem 't pakje ter hand stellen, hij maakte een afwerende be weging. „Scheur ze in snippers en gooi ze bij gedeelten uit de patrijspoort," ad viseerde Mortlake. „Dat is de secuur ste manter. Als niemand u uit Win ter's huis heeft zien komen, behoeft u ook niet bevreesd te zijn, dat de verdenking op u gevallen is. Over 't verlies van die honderd pond zult u wel heenkomen. Voor de rest doet u 't zwijgen er toe. Werkelijk, zoals ik de zaak beschouw, heeft u zich geen zorgen te makken." Tot Mortlake's grote verbazing sloeg Doris Conway de handen voor haar ogen en begon zachtjes te snik ken. Met twee stappen was hij bij haar. Hij legde een hand op haar schouder. „Wat is dat nu meisje?" vroeg hij teder. „Geloof me 't was in 't ge heel geen misdaad je leven te verde digen door John Winter neer te schie ten! Zo'n schoft was 't leven trou wens nauwelijks waard." „U u zei me, dat 'k me geen zor gen behoefde te maken," stamelde zij „U zou zo niet spreken, als u alles wist!" „Wat is er dan nog meer? Vertel 't mij. Als u iemand dóór en dóór ver trouwen kunt, dan ben ik 't! Dat weet u toch wel, nietwaar?" Doris zag hem met betraande ogen aan. „Ik ik heb mijn polshorloge in 't huis van John Winter verloren! Halverwege Croydon en London be merkte ik 't, toen 'k wilde zien, hoe laat 't was. Winter en ik hebben even bij de deur geworsteld en met schrik herinnerde 'k me, dat hij me daarbij bij den pols gegrepen' had. Mijn naam staat binnen in de kast van 't horlo ge,, voluit." „Verdorie!" zei Mortlake teneerge- slagen. „Dat is lelijker! Hebt u uw twoseater wel goed doorzocht?" ,,'t Was 't eerste wat Ik deed. 't Lag er niet." „En toen?' ,,'k Moest terug hoe vreselijk ik *t vond. Maar wanneer de politie mijn horloge ontdekte, bestond er niet de minste kans, dat mijn daad geheim zou blijven. Een goed half uur later was 'k weer binnen. En toen, mijn heer Mortltke, was 't me, alsof mijn hart eensklaps stilstond. Hoe 'k ook zocht geen horloge te vinden, 'k Was radeloos." „Maar vergiste u zich niet? Hebt u 't wel bij u gehad?" „Een vergissing is uitgesloten. Want toen 'k van London naar Croydon reed, heb 'k een paar maal op mijn horloge gekeken. Aley floot zachtjes door de tanden. „Natuurlijk heb ik 't een en ander over den moord op Winter gelezen, al is van de zaak niet zoveel ophef ge maakt. Van een dames-polshorloge, dat in de woning van den vermoorde gevonden zou zijn, herinner 'k me in tussen niets." „Neen dat kan ook niet," fluister de 't meisje. Hij zag haar met grote ogen aan. „Hoezoo? Wat bedoeld u daarmee?" „Toen al mijn zoeken zonder resul taat gebleven was, moest 'k even op een stoel gaan zitten. Tc Was er zo ellendig aan toe; 'k had 't gevoel, als of 'k flauw zou vallen. Daarom ging 'k een ogenblikje zitten rusten. In mijn haast, om te vinden, wat 'k ver loren had, vergat 'k, de kamerdeur af te sluiten. Ze was op een kier blijven staan. Ik kon 't van mijn stoel af zien, omdat 'k Van de plaats, waar 'k zat, in den spiegel keek. 'k Had misschien een minuut of vijf gerust, en juist 't besluit genomen, maar weer naar huis te gaan, toen 'k zag, hoe de deur lang zaam, langzaam open ging. En plotse ling gtlde ik 't uit. In de opening stond iemand 'k kon ziin gezicht in den spiegel duidelijk onderscheiden." „Grote hemel!" Alsy keek 't meisje vol ontzetttng aan. „Hebt u hem her kend?" Doris Conway huiverde. Zij knikte langzaam. „Wie was 't?" „Vaughan Reilly. De secretaris van mijn vader." XIX. Wanneer de dodelijke ontsteltenis in de ogen van 't meisje MortLake er n et van overtuigd had, hoe 't haar aangreep, dat vreselijke moment op nieuw te moeten doorleven hij zou aan een halucinatie van haar kant geloofd hebben. Maar 't was werke lijkheid geweest; onmiddellijk schakelde hij iedere andere moge lijkheid uit. Vertrouwelijk legde Algy een hand op die van Doris Conway. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5