S)e £eid4e6ot44a/nt Aziz komt niet op het matje DE BEWENING VAN CHRISTUS DE NIEUWE DAG De arrestatie van Sultan Hamid Vier rampen met180 doden Indonesische schepen in Nederland besteld Aziz ging niet naar Djakarta Praag eist uitlevering Stakingsonrust in Frankrijk Directeur: C. JVL v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VK1JIJAG 7 APRIL 1950 41ste JAARGANG No. 11949 Papcpgracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Gaudeat et tellus tantis ir- radiata fulgoribus. Dat ook de aarde juiche,' door zulke glansen bestraald. (Uit de Paaszahg „Exsultet"). YJ^ITTE Donderdag en Goede Vrij dag kennen, door alle duister nis heen, de mysterieuze schemer van een hemels Licht. Paas-Zaterdag drijft alle duisternis op de vlucht het Licht van Christus vlamt op en een vernieuwde wereld straalt blij en zielsgelukkig in de brede, mach tige glansen van een nieuwe dag. De natuur kent de voortdurende wisseling van nacht en dag, duister nis en licht. De Kerk las in dit na tuurgebeuren een diepe symboliek. Oprijzend uit de duisternis van de zonde is de wereld op weg naar de nieuwe dag, de dag zonder beper king, zonder grenzen, de dag, waar op n.l. de grenzen van dit vergan kelijke bestaan vervagen, wegvallen en de tijd zich oplost in de eeuwig heid. Wij zijn op weg naar de dag der eeuwigheid, de dag van God. En morgen, op Paaszaterdag, als de doodsboeien van de zonde verbroken zijn en de wereld verlost ontwaakt, zullen we ons bewust worden, dat die dag van God ten allen tijde wer kelijkheid is, dat tijd en eeuwigheid elkander doorkruisen en dat wij dicht bij God gekomen zijn „in het Bloed van Christus". ^L te vaak zitten wjj gevangen in het harnas van bekrompen, aard se verhoudingen, dikwijls zjjn wij met ketens vastgeklonken aan ver gankelijke dingen. Ja, niet zelden zijn wij zo in de netten van deze kortstondige realiteit verstrikt, dat ieder besef van een andere, hogere wereld, de „werkelijke wereld" ver loren gaat. Wij werden slaven en wij weten het niet. Maar Christus heeft ons verlost, ons los-gemaakt, vrij-gemaakt uit de boeien van alles, wat God niet is. Dat is de Verlossing. De oude wereld wijkt van ons weg en wij ontwaken in de gronde loze heerlijkheid van God. „Gij zijt gestorven en Uw leven is met Chris tus in God verborgen". ALDUS Sint Paulus morgen, in de lezing uit zijn brief aan de Ko- lossenzen. De conclusie is duidelijk. „Als gij met Christus verrezen zijt, zoekt dan de dingen van boven, waar Christus is, zetelend aan Gods rech terhand: smaakt de dingen van bo ven, niet die van de aarde". Christus heeft ons uit de wissel valligheid verlost en ons binnenge- ieid in het domein der eeuwigheid. Wij zijn nog hier op aarde, we •Jiebben hier onze taak te verrichten in het sociale, economische en cul turele bestel. Want wij maken deel u:t van deze menselijke wereld en ons Christendom mag nooit een vlucht betekenen voor de realiteit van dit aardse leven. Wij zijn .men sen van vlees en bloed en wij moe ten onze verbondenheid met gezin er. gemeenschap hartelijk en blij aanvaarden. Maar ons hart moet tegelijkertijd vooruitsnellen naar het land der eeuwigheid. „Want de nacht ver vloog, de dag kwam dichterbij. Laat ons dus de dingen, die men in het donker doet, afleggen en ons bekle den met de wapenen van het Licht. Laat ons wandelen als op klaarlich te dagbekleed met den Heer Jezus Christus". Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. (Gepubliceerd met welwillei.de me dewerking van het Prentenkabinet der Rijks-universiteit te Leiden). ZIJN VERHOUDING TOT WESTERLING Van welingelichte zijde heeft de speciale correspondent van het A.N.P. nog bijzonderheden vernomen over de beschuldigingen, die tegen sultan Hamid zijn geuit. Volgens de zegs man van deze correspondent zijn er overtuigende bewijzen voorhanden, dat sultan Hamid de leiding had in de actie Westerling. Er is een schema van het Apra-leger gevonden, waar in Hamid als commandant bovenaan stond. Na de actie van Bandung maakte sultan Hamid Westerling een verwijt en vroeg hem: „Waar heb jij strategie geleerd? Je moet op 25 Ja nuari in Djakarta beginnen en wel 's avonds om 9 uur. wanneer het ka binet zitting heeft. Neem dan het ge hele kabinet gevangen". De aanval is 'mislukt, omdat de kabinetszitting on verwachts anderhalf uur vervroegd wérd. Ook zou sultan Hamid besprekin gen hebben gevoerd over en plannen gemaakt voor een aanval op het par lementsgebouw op 15 Februari, toen het parlement door president Sukar no werd geopend. Dit werd verhin derd doordat een bataljon van het leger van de R.I.S. het gebouw be waakte, terwijl Westerling hierop niet had gerekend en te weinig troepen had. Na de mislukking van de aan- reconstrueerd door de getuigenverho ren,'waarvan de voornaamste getuige was een Indonesische luitenant van het KNIL, die de contactman is ge weest tussen Westerling en Hamid. Verdere getuigen zijn o.a. hoge Ne derlandse officieren. De sultan zou ook aan Westerling Pontianak hebben aangeboden als uitwijkplaats. Sultan Hamid was reeds enige tijd geleden door de autoriteiten bena derd over aan het licht gekomen fei ten, doch hij wilde niet bekënnen. Ontvluchten werd hem onmogelijk gemaakt, doordat hij voortdurend geschaduwd werd. Na zijn arrestatie is hij onmiddellijk verhoord, doch tij dens het verhoor was hij geheel uit geput van zenuwen. In Nederlandse kringen te Djakarta hoorde de speciale correspondent van het A.N.P. hedenmorgen, dat thans de lange aanhouding van Ritman en vele Nederlanders begrijpelijk wordt, evenals de grote omzichtigheid van de R.I.S. om iemand tot de gevange nen toe te laten. Ook de moeilijkheid om tijdens het onderzoek mededelin gen te doen is thans begrijpelijk. „De regering van de R.I.S. heeft grote moed en kracht getoond door niet te aarzelen tegen een eigen lid op te treden", aldus verklaarden deze waarnemers, voor wie de arrestatie overigens niet onverwachts kwam. Vele Paasreizigers liet slachtolier TEN GEVOLGE van vier grote ongelukken met openbare middelen van vervoer in Brazilië, Spanje, Portugal en West-Duitsland zijn naar schatting 180 personen, waarbij veel Paasreizigers, om het leven gekomen. Een spoorwegramp in Brazilië heeft ruim 100 mensen het le ven gekost; bij een treinongeluk in Spanje zijn 19 mensen om het leven gekomen. Het aantal personen, dat Woensdagavond ten gevolge van het omslaan van eenveerboot op d e Douro bij Oporto is verdronken of vermist, is opgelopen tot 60. Voorts zijn negen personen verdronken en zes man gewond doordat een bus bij Oldenburg (Did.) in een ka naal is gereden. Het ernstigste van deze vier onge lukken is in Brazilië gebeurd. Een uit 28 wagons bestaande nachttrein val te Djakarta, zou Hamid tegen Jvan Rio de Janeiro naar Victoria, Westerling gezegd hebben: „Een Ara- 350 kilometer naar het Noorden, bier zal het beter doen dan een Turk' De vele gesprekken van sultan Ha mid met Westerling zijn geheel ge- De directie van de Indonesische scheepvaartmaatschappij „Djakarta Lloyd" deelt mee, dat zij bij de scheepsbouwmaatschappij „Holland Nautic" te Haarlem de eerste op dracht heeft geplaatst voor de bouw van acht zeeschepen, die bestemd rijn voor het interinsulaire verkeer in Indonesië. De grootte der bestelde schepen varieert van 600 tot 2,000 ton. Het ligt in de bedoeling, nog dit jaar de eerste schepen in de vaart te bren gen. De opdracht beloopt ongeveer f 14 millioen (Ned. courant), waar voor een deviezenaanvraag is inge- d'end bij de regering der R.I S. Naai de mening van de „Djakarta Lloyd" zal genoemd bedrag deel uitmaken van de onlangs afgesloten Neder landse lening. i gedeeltelijk in de sterk gezwollen rivier Tangua gestort doordat een spoorbrug instortte toen de trein passeerde. De locomotief en vijf rij tuigen verdwenen onder water. Ruim honderd inzittenden zijn ver dronken. Tot nu toe zijn slechts drie wagons gelicht; het is niet be kend hoeveel personen in de beide andere rijtuigen zijn verdronken. De trein vervoerde veel vacantie- gangers. Êen uit Rio uitgezonden trein m'et verbandmiddelen en me disch personeel is opgehouden door dat een brug dicht bij de stad was ingestort. In Soanjc zijn drie rijtuigen van de sneltrein Madrid-Gijon 25 kilo meter ten zuiden van „Oviedo losge raakt en van een zes meter hoge Geen Pasen achter IJzeren Gordijn Volgens radio-Vaticana hebben de communistische regeringen van de Sovjet-vazalstaten in Oost-Europa iedere viering van Pasen verboden. De Paasdagen zullén achter het IJzeren Gordijn als gewone werkda gen moeten worden beschouwd. Men wacht at in Makassar *J*E MAKASSAR staan de tegenstanders nog altijd tegenover elkaar en wachten af wat de ander doen zal. De rebellen onder aanvoering van kapitein Abdoel Azlz patrouille ren door de stad; het legertje van d- f.N.I. zit nog op de schepen in de haven. Het regeringsvliegtuig, dat speciaal naar Makassar was gezond en, is zonder 'kapitein Abdoel Aziz teruggekeerd. Wel bevonden zich aan boord de territoriale commandanl van de Apris. overste Mokoginta, de minister van voorlichting, Ratu- langi, en diens secretaris, maar de ra. was niet bij het gezelschap. De Nederlandse opperbevelhebber te Makassar houdt een waakzaam oog op de Indonesische troepen on der zijn bevel. Tot dusverre hebben slechts enkelen deelgenomen aan de oostand. Na de korte gevéchten. waardoor het Abdoel Aziz gelukte een aantal strategische Dunten te be zetten en een eventuele landing van troepen uit Djakarta te voorkomen, Miikt men thans in het stadium van ondprbandelinven te verkeren De Javase Bank en een munitie opslagplaats staan onder bewaking' "an troepen van Aziz. Gisteravond om kwart over zes olaatc-eliike tüd kwam Aziz onnieuw voor de microfoon van radio-Mekas- ar De officiële uitzending van het Nederlandse le«er in Tndnnprisobp +aal werd er voor onderbroken De toespraak van Aziz duurde een kwartier en daarna werd het pro- vramma gewoon voortgezet. De Oost-Indonpsisoho reuring dip «isteren haar ontslagaanvrage had ingedipnd wplke echter door presi dent SoeVawati is afgewezen, houdt zich afzijdig van de rebellen, of schoon men aanneemt, dat het ka binet in het algemeen sympathiek staat tegenover de actie. TERUG VAN DE UNIE CONFERENTIE. Moh. Roem is heden naar Neder land vertrokken; gisteren zijn de mi nisters Goetzen er van de Brink en de heren Blom, Bot. Weisglas en van Houten per vliegtuig van Djakarta naar Nederland gestart. premier van Oost-Indonesië, Diapa- HOTELBRAND TE LONDEN. Vannacht is brand uitgebroken in een hotel in het cenrtum van Lon den. Er zijn drie doden en acht ge won en. Een 34-jarige vrouw sprong van de derde verdieping naar bene den en vond de dood. Er bevonden zich dertien mensen in het hotel. De brandweer was het vuur na een uur meester. Amerika weigert De Amerikaanse ambassade in Praag heeft het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken laten weten, dat de Amerikaanse re gering weigert in te gaan op de Tsje choslowaakse eis tot uitlevering van de acht piloten, die op 24 Maart drie Dakota's uit Tsjechoslowakije naai de Amerikaanse zóne van Duitsland 'nebben gevlogen Tn de tweede nota verwerpt de Amerikaanse regering de klachten over manier en vorm van het verhoor, dat de passagiers die naar Praag wensten terug te ke ren, is afgenomen. De Amerikaanse regering zet in een nota uiteen, dat de piloten Tsjecho slowakije om politieke redenen heb ben verlaten en dat voldoen aan de eis tot uitlevering oneervolle onder danigheid aan een vreemde mogend heid zou zijn. De passagiers, die niet naar hun land wilden terugkeren, hebben politiek asy] gekregen in overeenstemming met de begrippen van menselijkheid, aldus de nota. In een tweede nota, die eveneens in krachtige termen is gesteld wordt naar aanleiding van een klacht, dat de Tsjechoslowaakse consul in Mün- chen de passagiers van de drie toe stellen pas 44 uur na de landing mocht bezoeken, gezegd: „De am bassade hoopt, dat de Tsjechoslo waakse autoriteiten in de toekomst de verzoeken van de Amerikaanse autoriteiten in Praag volgens deze maatstaf zullen afhandelen". EEN FOTO VAN DE BRAND IN directiewagen van de heer Mullens HET CIRCUS MULLENS De die m'et zijn echtgenote voor zaken brandweer slaagde er niet in iets in Frankrijk vertoeft, ging in de van het circus te redden. Ook de vlammen verloren. spoordijk gestort. Negentien perso- - nen zijn gedood en meer dan 100 ge wond. De wagons zaten vol arbei ders en vacantiegangers. De politiecommandant van Oporto heeft meegedeeld, dat 20 van de 80 passagiers van de veerboot, die Woensdagavond op de Douro is ge kapseisd en gezonken zijn gered. Ze ventien lijken zijn geborgen. Het lot der andere opvarenden is onbe kend. Gehoopt wordt, dat een aan tal van hen zich heeft kunnen red den en reeds veilig thuis is. De veer boot vervoerde arbeiders, huisvrou wen met kinderen en soldaten, die op Paasverlof gingen. De geredde kaoitein heeft medegedeeld, dat zijn schip op een ondergelopen aanleg steiger is gevaren. Ik wilde om de steiger hecnvaren, aldus de kapitein maar op dit kritieke-moment sloegen de machines af en wij werden door de sterke stroom tegen de pier ge drukt. De veerboot is gelicht. Bij Oldenburg in Noordwest- Duitsland is een bus bij het uitwij ken in pen kanaal gereden. Negen inzittenden zijn gedood; zes anderen zwaar gewond. Het aantal inzitten den schijnt ongeveer 40 te zijn ge weest. Een demonstratie tegen het lossen van het schip met Amerikaanse wa pens, de „Dixmude" te Toulon, is op niets uitgelopen, daar slechts onge veer 200 personen gehoor gaven aan de oproep van de „vredesbeweging" tot het houden van een massaverga dering. Een delegatie werd niet tot de sub-prefectuur toegelaten. Er ont stond een onbeduidende worsteling, toen enige gedelegeerden weigerden zich te verwijderen. Te Saint Nazaire stemden de 12000 arbeiders van de mari 'ewerkplaat- sen voor voortzetting van de reeds 29 dagen durende staking. Fr heerste een gespannen sfeer. De politie heeft om versterkingen verdocht, daar men vreest, dat de stakers zullen po®en de grootste plaatselijke werf te be zetten. Het Gauillistische Franse parle mentslid Legendre heeft de voorzit ter van de Nationale Vergadering meegedeeld dat hij de regering wil vragen, of prof. JoliotCurie's ver- kiarine op het coneres der commu nistische partij verenigbaar is met zijn positie als hoge commissaris voor de atoomenergie. Joliot—Curie had n 1. op dit con gres verklaard, dat „communistische geleerden nooit iets van hun kennis beschikbaar zullen stellen voor een corloe- tepen de Sovjet-Unie". Vele Fransen vragen zich trou wens af, hoe een vooraanstaande communist, zelfs al is hij Frankriiks grootste natuurkundige, aan het hoofd van het Franse atoomonder zoek kan staan. De „France Soir" geeft een ant woord op het raadsel door er op te wijzen, dat naast het hoge commis sariaat voor atoom-energie, dat on der de minister-president staat, nog een afdeling voor wetenschaop°lijk onderzoek onder het departement an defensie werkt. Kwesties van nationale defensie en uitwisseling van atoomgeheimen ressorteren on eer deze afdeling en niet onder die van prof. Joliot, aldus het blad. KftUcftje... Toen nu de hoofdman, die tegen over Hem post had gevat, zag, dat Hij onder zulke omstandigheden ge storven was, sprak hij: „Waarachtig, deze man was Gods Zoon".

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1