Vier Leidse Verkenners gaan ter bedevaart Instituut Kern 25-jarig herdacht het bestaan STENO4' Uitspraak te Praag WOENSDAG 5 APRIL 1950 tJE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 NAAR ROME - NAAR ROME! Jioxte (jAf. Kriiuging Juliana Pastoor Th. Beukers doet dc bede vaartgangers uitgeleide. Van links naar rechts: Wim van Dorp, Commissaris A. Duindam, Freek Hop en G. Bots. (Foto: „De Leidse Courant", Voor Rome! 't Was als de oproep van eertijds, die schalde door Euro pa om op tc wekken tot deelname aan de Kruistochten, ter bevrijding van de H.H. Plaatsen. Voor Rome! 't Was het fascinerend v/oord, dat heel de verkennersgroep St. Lodewijk van de Petrus-parochie, van groot tot klein, in vuur en vlam zette en dat etyi flessenactie ontke tende, zó, dat de leiding een flessen- ccmplex dreigde op te lopen. Wat is er gewerkt, gezwoegd, ge sjouwd! Wat is er stil, en ook luid op, gehoopt: mocht ik één van de twee zijn, die afgevaardigd worden naar Rome. Wat een spanning die Zaterdagmiddag in het troeplokaal en in de spreekkamer van de pasto rie, waar de loting plaats vond. En dan, de gezichten van de twee ge lukkigen, W. v. Dorp en Freek Hop. Naar Rome! In flood-light hebben deze woorden voor hen uitgedanst, en nu dan, zijn deze woorden reali teit, werkelijkheid geworden. Gis termiddag kwamen zij met hopman Duindam en vaandrig Bots, die bei den eveneens de reis naar Rome ma ken, in de kerk bijeen, met velen uit de troepen, met leidsters en lei ders, voor het reisgebed, dat door pastoor Beukers werd gezegd. Te voren had deze gewezen op het ge wichtig gebeuren van een bedevaart naar Rome, met zijn prachtige ker ken, met de graven van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus; waar zij ongetwijfeld onze H. Vader zou den zien en horen. „Wij allen vol gen jullie in de geest en verwach ten, dat ge voor ons allen zult bid den, voor je mede-verkenners, wier vertegenwoordigers ge zijt, voor al onze parochianen". Het viertal Rome-reizigers werd tot aan de kerkdeur uitgeleide ge daan door de pastoor en de vele aan wezigen, die hierdoor blijk gaven van hun mede-leven, zoals zij dit hadden gedaan door hun sympathie en daadwerkelijk steunen in de maanden-vooraf van onze diverse acties. Naar Rome! verlangend en wee moedig blijven wij achter, maar dankbaar zijn wij allen, dat twee van onze jongens dit geluk beschoren was;- die straks enthousiast ons deel genoot zullen maken van het gebeu ren in hun leven, waartoe de Pe trus-parochie in staat stelde. Aalmoezenier PLAAT. P S. Nog iets van de reis-sommen komen wij te kort. Geen actie meer we zijn bang voor een complex (zie boven) maar een eenvoudig aanbieden van een speldje a.s. Zon dag, 1ste Paasdag, bij dc uitgang van de kerk. BINNENLAND. Overleden is, 68 jaar oud, dr. ir. P. Verhagen, in leven stedebouwkun dig adviseur van de Minister van We deropbouw. Een boerengezin uit Leur (N.B.), man, vrouw en 16 kinderen (van wie de oudste 17 jaar), vertrekt half April naar Canada. Bij branden in Haarlem zijn een bloemisterij achter het gebouw Olvmpia" aan de Kinderhuissingel en vier houten loodsen achter het Houtplein vernield. De schade, voor namelijk aan het opgeslagene, is vrij groot. Het comité Gedcnktekcn-Trocl- stra is voornemens op Donderdag 27 April a.s. een borstbeeld van wijlen, mr. P. J. Troelstra, gebeeldhouwd door Titus Lceser. aan de Tweede Ka mer aan te bieden. De Ned. Stucadoorspatroons- bond heeft besloten, in samenwer king met de andere patroonsorgani saties in het stucadoorsbedrijf en in samenwerking met de bedrijfsraad in het stucadoorsbedrijf, het daar heen te leiden, dat na bespreking met het college van rijksbemidde laars het loonplafond in tariefwerk kan worden vrijgegeven. Onderhandelingen worden ge voerd met de „Stichting Huis Doorn" om de vroegere verblijfplaats van de Duitse ex-keizer voor het publiek ter bezichtiging open te stellen. Ver wacht wordt, dat in de aanstaande zomermaanden de gelegenheid daar toe zal bestaan. BUITENLAND. Bij dc ingang van de haven van Pasajes (Spanje) is een vissersboot omgeslagen. Negen vissers verdron ken. De Berlijnsc studenten zijn boos; zij zijn in staking gegaan. De reden is, dat de uitkering aan stu denten uit de Oostelijke sector in Westduitse marken is verlaagd. Ge zien de hoge koers var de Westduitse i mark t.o.v. de Oostduitse was het in- LEIDS ACADEMISCH KUNST CENTRUM. Voor het Leids Academisch Kunstcentrum voerde gisteravond de Haagse Comedie het genoegelijke blijspel van Goldoni „Knecht van twee meesters" op. Het is een soort „klucht van vergissingen", een re cept uit dc oude doos weliswaar, maar toch wel prettig en gezellig toegepast en uitgewerkt. Goldoni is dc Italiaanse Molière hij leefde in de 18e eeuw en heeft menig blij spel geschreven in een ongedwon gen taal met een levendige dialoog. Die levendige dialoog hebben de spelers van de Haagse Comedie vol komen uitgebuit en vooral Jan Re- tel heeft er gebruik van gemaakt in een speelse en soepele trant, welke hem maakte tot de uitblinker van de avond. Elisabeth Andersen en Myra Ward gaven hem uitstekend tegenspel, zodat het een succesvol le opvoering is geworden, waarvan de leden van het Ac. Kunstcentrum terdege hebben genoten. Beschermvrouwe In aanwezigheid van de gezant van India, het College van Curato ren, waaronder burgemeester jhr. mr F. H. van Kinschot, en de se cretaris. mr K. Wiersma, dc rector magnificus, prol', dr B. A. van Gro ningen, verschillende professoren en leden, werd gisteravond in het Oosters Instituut het vijf en twin tig jarig bestaan van het Instituut Kern op eenvoudige wijze herdacht. De voorzitter, prof. dr F. D. W. K. Bosch gaf een overzicht van de lotgevallen van het instituut over de afgelopen kwart eeuw, waarbg hij zich tot, het allervoornaamste be perken wilde. Bovendien wijdde spr. uit, aan dc hand van prachtige lichtbeelden, over de resultaten, die de Indische Archaeologie, in de meest ruime zin van het woord, de laatste jaren heeft bereikt. Maar voordat prof. Bosch hieraan begon, kon hij eerst de verheugende mededeling doen, dat het H.M. Ko ningin Juliana behaagd had het Be schermvrouwschap van het Instituut op zich te nemen, nu prinses Wil- helmina, na haar abdicatie, deze taak had neergelegd. Sprekend over de taak van het In stituut, noemde de voorzitter als eerste punt het zo volledig mogelijk bijeen brengen van studie-materiaal, ten behoeve van het hoger onder wijs. Ten tweede het research-werk dus het bijeenbrengen en bewer ken van materiaal, welke taak dui delijk tot uiting komt in de uitgave van de „Annual Bibliography of Indian Archaeology", waarvan het vijftiende deel (1940—1947) op de ze herdenkingsavond kon worden aangeboden, gi-oter en uitgebreider dan al zijn voorgangers. Moeilijke tijd Spr. releveerde hoe het Instituut aanvankelijk bijna 13 jaar gevestigd was in het Gravensteen. Nadien moest echter een verhuizing plaats vinden omdat de ruimte tc klein werd. Het Instituut werd. verplaatst naar de linkervleugel van het voor malige Acad. Ziekenhuis aan de le Binnehvestgracht. De crisis in de dertiger jaren bleef ook het Instituut niet be spaard. Het ledental liep terug en subsidies werden verminderd of in getrokken. Toen in 1939 de tweede wereldoorlog losbarste, werd con tact met het buitenland onmogelijk. Toch bleef het Instituut doorwer ken. totdat de Leidse Universiteit werd gesloten en alle werkzaamhe den gestaakt moesten worden. Een bijzondere datum is die van 11 December 1944 geweest, toen door het bombardement veel scha de aan het gebouw werd aangericht. De waardevolle voorwerpen en boe ken bleven echter gespaard. Na de bevrijding kon het werk heel langzaam weer ter hand ge nomen worden. Suc?essievelijk wer den de buitenlands relaties her steld en door ingespannen arbeid heeft rrren kunnen bere'ken dat thans hst vijftiende deel, zie boven, kon worden uitgegeven. In het tweede deel van z'n toe spraak nam prof. Bosch z'n ruim 100 toehoorders in gedachten mee naar de. brongebieden van dc Indi sche Archaeologie en sprak over de oudheidkundige arbeid, die in de afgelopen jaren werd verricht. Uiteraard moest met enkele grepen volstaan worden. Desalniettemin werd het een boeiende inleiding. die duidelijk liet uitkomen, dat er ondanks de huidige moeilijkheden op velerlei gebied, voor het Insti tuut Kern een taak blijft bestaan in dienst der wetenschap. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Wis- en Natuurkunde (K) mej. J. L. V. v. d. Lek tc Leiden, idem (L) mej. A. G. Rooth te Rotterdam, idem (L) de heer Kho Han Jao te Lei den, idem (K) P. J. van Mullum te Oegstgeest, idem (E) de heer A. de Blanken te Zoelermeer; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Phar- macie) de heer Tio Tiang Hoey te Leiden. GOEDE VRIJDAG GEEN MELK. In aansluiting op het bericht in ons blad van gisteren, kunnen we thans mededelen, dat definitief besloten is, door melkhandelaren en melkinrich tingen te Leiden, op Goede Vrijdag geen melk te bezorgen en de winkels te sluiten. Op Witte Donderdag moet men dus voor twee dagen melk ne men. BURGELIJKE STAND. Geboren: Franciscus zn. van F. Lardee en J. Sjardijn; Johanna Ge- rarda Petronella Adriana, dr. van J. G. P. A. du Pau en E. M. W. Iter- son; Martinus Cornelis. zn. van D. Varkevisser en C. Plaizier; Jacoba Johanna dr. van A. van Kuyeren en J. Laven; Anna Catharina dr. van H. J. Gorree en M. C. de Boor; Joost Frederik zn. van D. C. Kok en C. C. van Alphen. Gehuwd: A. van Houte jm. en E. W. C. van Haarlem jd. Overleden: A. van der Zaan, wisselen van Westduitse marken in de Oostelijke sector een voordelig zaakje. In een chemische fabriek tc Ste- venston (Schotland), een der groot ste fabrieken van ontplofbare stof fen in Europa, zijn drie vrouwen door een ontploffing gedood. In Engeland zijn noodsignalen opgevangen van een Amerikaans vliegtuig, dat voor de Ierse kust in zee zou zijn gevallen. Britse vlieg tuigen zijn op de aangegeven plaats gaan zoeken, doch konden niets ont dekken. Het vliegveld Shannon heeft verklaard, dat geen transatlantisch vliegtuig wordt vermist. De Passie-spelen in Oberam- mergau gaan op 18 Mei a.s. weer be ginnen. Reeds zijn 70.000 plaatsen voor de opvoeringen besteld. De Sovjet-Russen hebben nu ook de korte golfconferentie te Flo rence verlaten, uit protest tegen de aanwezigheid van een nationalisti sche Chinese afgevaardigde. In Calcutta hebben in de afgelo pen drie weken twee ernstige epide mieën geheerst van cholera en pok ken. 2.385 personen zijn omgekomen, waarvan 685 overleden aan de cho lera. De Amerikanen eten beter dan de Europeanen. De gemiddelde Europeaan krijgt 2.800 calorieën naar binnen, de gemiddelde Amerikaan 3.300. De Europeanen eten teveel brood en aardappelen, constateert de E.C.A., de Amerikanen hebben meer vlees en vet. Uit het Galgewater wordt zand gezogen Om de ipcw-iilktan op te Pioyen Als onderdeel van het grote spoorwegplan, zal na Pasen begon nen worden met zand te zuigen uil het Galgewater, om een deel van de nieuwe spoorbaan op te hogen. De Amsterdamse Ballast maatschappij heeft van de Ned. Spoorwegen dit werk aangenomen en reeds zijn de voorbereidende werkzaamheden be gonnen. Zoals bekend moet de nieuwe spoor baan vijf meter omhoog. Aan de Haarlemmertrekvaart is men reeds bezig aan het ophogen. Thans wordt ook aan de andere zijde van het sta tion, dus in de richting De Vink be gonnen. Het zand voor dit deel van de baan zal uit het Galgewater wor den gezogen, tot op een diepte van zes meter. Honderdveertig duizend kubieke meter zand zal op deze wijze, vla pijpleic.''ngen, naar de baan getransporteerd worden. De zolder schuiten liggen in het Galgewater reeds klaar. De pijpleiding zal lo pen over het gemeenteterrein tussen „Njord" en de Chr. School aan de Hooge Morschweg. Op vier en halve meter hoogte worden de buizen over de weg geleid, om dan omlaag te gaan, onder de huidige spoorbaan door, naar de plaats, waar de nieu we baan zal komen. Over een deel, van het station tot aan de spoorweg overgang aan de Lage Morschweg, is deze nieuwe baan, langs de oude baan al uitgegraven en zijn dijkjes aan gelegd, om de slappe massa van zand en water op z'n plaats te houden. De ophoging op deze wijze zal in drie of vier termijnen geschieden voor het inldinken. Zoals bekend zal bij de Lage Morschweg, waar de vijf eerste hui zen thans worden afgebroken, de laatste tunnel komen. Vanaf deze plaats tot aan de spoorbrug bij de Vink kan de verhoogde baan dus langzaam aflopen. Ook dit aflopende deel zal met opgespoten zand uit het Galgewater worden opgehoogd. Het gehele werk, waar volgende week, als de buisleiding gelegen is, aan begonnen wordt, zal zeven maan den in beslag nemen. YVDCkl 10 vinfl,r syst- u rCIN blind rhytm. I talen (130 letter grepen p. minuut -3 maanden klaar. Aanvang dagelijks KON. ERK. PITMANSCHOQL PLANTSOEN 65 Woensdag 5 April. Vandaag eerst beginnen met iets recht te zetten. Het betreft ons be richt van gisteren over „Sancta Ve ronica". Door een zetfout je werd het bericht wat onduidelijk. Maar de da mes zullen wel begrepen hebben, dat er morgen geen bijeenkomst is. Overgaand tot de orde van de dag, willen we u vertellen hoe boos de commandant van de Leidse Brand weer is. En dat begrijpen we. Want u moet weten, dat tegenwoordig her haaldelijk loos alarm gegeven wordt aan ce brandweerkazerne. De brand weer rukt uit naar de aangegeven plaats. En constateert dan, dat er niets aan dc hand is. Tsjonge, tsjon- ge, wat leuk! Laten deze onverant woordelijke elementen ook eens be denken wat er gebeuren zou, als de brandweer voor loos alarm ergens aan de Rijnsburgerweg zat, terwijl er een echte brand zou uitbreken in de Professorenwijk. Dan is Leiden in last. En zijn de rampen niet te over zien. Dank zij enkele stadsgenoten. Willen alle goedwillende Leidenaars er eens op letten, dat zoiets niet meer voorkomt? Toch kunnen we niet boos blijven. Want zojuist ontvangen we bericht, dat vanavond om zeven uur in het clubgebouw van de Volkstuinvereni ging „Ons Genoegen" de kadercursus in fruitteelt gaat beginnen, onder auspici6n van de Amateur Fruit- club „Prof. Ir. Sprenger". Ook dit jaar trekken de fruittelers er weer een dagje op uit. Ditmaal naar Zun- dert en dan naar de Oisterwijkse Vennen; En enige melkbezorgers in Leiden hebben besloten een vereniging te stichten, die in de ruimste zin van het woord alle belangen van het melk bezorgend personeel zal behar tigen, o.a. door samenwerking te zoe ken tussen werkgevers, werknemers, zuivelorganisaties e.d. Morgenavond wordt in „Den Burcht" de eerste ver gadering gehouden. Wat ons ook wel interessant lijkt, is het bericht, dat het bestuur van de Ver. voor Chr. Middelbaar On derwijs te Leiden besloten heeft een Christelijk Lyceum op te richten. Dit zal gebeuren door toevoeging van een gymnasiale afdeling aan de Chr. H.B.S., Kagerstraat. Leiden. Dit in verband met de steeds groter worden de vraag naar christelijk gymnasiaal onderwijs. Reeds worden in Leiden en omgeving comité's opgericht. Want de eerste jaren zal zonder rijkssub sidie gewerkt moeten worden, totdat de doelmatigheid enz. zal zijn bewe zen. En nogmaals wil Stadskok pleiten voor meer bezoek aan de prachtige SCHEEPSBERICHTEN FAIRSEA 5 April te Rotterdam v Djakarta; GAROET R'damDja- 4 April dwars Port Sudan; GENE RAL STUART HEINTZELMAN Dja karta —A'dam 4 April in Suez-ka- naal: GOYA DjakartaR'dam 4 April dwars Lissabon: KOTA INTEN R'dam—Djakarta pass. 4 April kp Bon: LOMBOK MakassarA'dam 4 April van Djakarta nr Singapore; MADOERA MakassarA'dam pass. 4 April Oucssant. POLYPHEMUS MakassarA'dam 5 April te Singa pore; SOMERSETSHIRE Djakarta— R'dam pass. 4 April Gibraltar; TA- RAKAN DjakartaA'dam 4 April van Port Suran naar Suez; ZEIE MAN DjakartaR'dam 4 April van Belawan naar Aden. JOH. VAN OLDENBARNEVELT 4 April 630 m W.N.W. Padang; KO TA AGOENG 4 April 180 m 0 van Aden; KOTA INTEN pass. 5 April 2 uur Malta; ZEELAND 4 April 17.30 uur tc Rotterdam; GROOTE BEER 5 April van Port Said. DE BENOEMDE BURGEMEES TER VAN OEGSTGEEST. de heer H. L. du Boeuff, bracht hedenmor gen een bezoek aan het gemeente huis.-Van links naar rechts: wethou der L. de Neef, burgemeester Du Boeuff, wethouder dr. W. J. J. Dijs- selbloem en de gemeente-secretaris, de heer J. de Visser. De heren be studeren de plattegrond van Oegst geest. Op de achtergrond het portret van wijlen burgemeester Van Griet- huysen. (Foto: N. v. d. Horst) tentoonstelling van modern Neder lands Beeldhouwwerk in „De Laken hal". De directeur, dr. Pelinck, vindt het zeer eigenaardig, dat van de tien bezoekers er zeven buiten Leiden wonen. Zelfs uit Dordrecht. Amster dam, Utrech; en Limburg komen de bezoekers. De Leidenaars blijven thuis! Beseffen zij dan nog niet, dat daar iets prachtigs te zien is? Of is het Leidse publiek zo weinig kunst lievend? Weten zij de Lakenhal aan de Oude Singel niet te vinden? Wat het ook moge zijn, er mankeert iets aan. Enfin, men heeft nog de tijd^tot 16 April. Interessant lijkt het ons «ook te weten, dat de Leidse Bestuurders- bond, het plaatselijk orgaan van het Ned. Verbond van Vakverenigin gen, dezer dagen 50 jaar bestaat. Et- wordt o.a. een receptie gehouden in „In den Vergulden Turk" op Zater dag 22 April a.s. van 3 tot 5 uur. Wist u dat er in Leiden ruim 6.000 leden zyn. ondergebracht in 28 aange sloten afdelingen" STADSKOK. LAATSTE BERICHTEN Tien Katholieke kloosterlingen, onder wie twee abten en een Je zuïet, zijn vandaag door de staats- rechtbank te Praag veroordeeld tot straffen variërend van twee jaar tot levenslange dwangarbeid op beschul diging van verraad en spionnage. Het proces heeft vijf dagen geduurd. Nadat Devèzc gisteren zijn taak als kabinetsformateur had neergelegd, werd in CVP-kringen algemeen ver wacht dat de prins-regent nog de zelfde avond een katholieke forma teur zou belasten met de vorming \an een nieuwe regering. Eyskens. die in de avonduren door de prins- regent werd ontvangen, deelde ech ter na afloop van het onderhoud on middellijk aan de pers mede, dat hij informateur noch formateur was, waardoor dc hoop, die in de CVP- kringen leefde, dat België binnen de 24 uur over een nieuwe regering zou beschikken, de bodem werd in geslagen. Men maakt zich in deze kringen intussen geen illusies meer over de medewerking van liberalen in een nieuwe regering en ziet nog slechts de oplossing in een homogeen katholiek kabinet .dat als enige punt ep zijn programma de terugkeer van de koning zou zetten. De Prins-regent heeft Paul van Zeeland verzocht een regering te vormen. Van Zeeland heeft de op dracht aangenomen. HAD DAT FAMILIELID NOOIT IETS GEMERKT? Door de rijkspolitie te Landsmeer werden Dinsdagavond twee minder jarige jongens uit Amsterdam in een cafc te Watergang (gemeente Lands meer) aangehouden, die door hun vrij grote verteringen in het oog lie pen. Bij onderzoek bleek, dat zg gere geld uit de portefeuille van een fa milielid geld hadden gestolen. Dit was opgelopen tot een bedrag van f 5000. De twee knapen 16 en 17 jaar oud zullen aan de Amster- ONTPLOFFING IN ROENTGEN- APPARATENFABRIEK. Vanmorgen omstreeks kwart voor tien deed zich een ontploffing voor in een ketel van een compressor in het magazijn \an de Nederlandse Roentgenappartenfabriek aan de van Leeuwenhoeksingel te Delft. Daar zich op het tijdstip van dc ontplof fing geen personeel in het magazijn bevond, zijn geen persoonlijke onge lukken te betreuren. De commissie, belast met het toezicht op ketels on der hoge druk, zal in de loop van de dag een onderzoek instellen naar de oorzaak. Tot dusverre is daaromtrent nog niets bekend. In verband met de Goede Vrijdag en de Paasdagen laten de Nederland se Spoorwegen een groot aantal ex- tra-treinen rijden op Donderdag, Vrijdag, Zaterdag, Maandag en Dins- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 Apni. Vee, Aanvoer; 4 j fokstieren. 125 kalf- en melkkoeien, 8001000 handel vrij goed: 147 varekoeien 450750, handel vrij goed; 40 vette koeien 750975. handel matig; 15 vaarzen f 525760, handel levendig; 12 pinken f 325 500, handel levendig; 6 graskalveren, 285 nuchtere slachtkalveren 2542, j bande! slepend; 20 nuchtere fokkal- veren 4560 handel slepend; 30 weideschapen 90120, handel vrij goed: 69 vette lammeren 80—100: i nanael vrij goed; 13 lammeren; 6 'zeugen; 156 mestvarkens 6595. handel matig; 294 Biggen 3542 handel matig; 3 Paarden! 5 bokken en geiten. LEIDEN, 5 April. Kaas. Aange voerd 8 partijen Goudse zware kaas. WOERDEN, 5 April Kaas. Aan voer 31 partijen. Prijzen: 1ste soort I 1.79zl.84. 2c soort f 1.72—1.77, Ex tra belegen tot 2.18 per kg. Han- del matig.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3