Geallieerde staf te Berlijn Drie doden bij auto-botsing Militairen stalen geld uit brieven naar Indonesië Alkemade heeft eerste „Oostenrijkse" woningen gereed WOENSDAG 5 APRIL 1950 DE LEIUSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Min. Stikker leider der O. E. E. S. Gistermiddag is in de bijeen komst van de ministers van 18 Marshall-landen te Parijs mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, gekozen tot voorzitter van de raad van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking. Mr. Stik ker volgt als zodanig de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, op. De heer Stikker zal zijn functie van politiek bemiddelaar van de OEËS blijven vervullen. Minister Stikker heeft verklaard, dat hij hoopte, dat deze concentra tie van functies de doeltreffendheid van de werkzaamheden van de OEES zal verhogen en de procedu re voor overleg en samenwerking tussen de ledenstaten zal vereen voudigen. Hij zeide van mening te zijn, dat de taak van politiek bemiddelaar alleen op de juiste wijze kan wor den vervuld door een in functie zijnde minister, die toegang heeft tot de vertrouwelijke inlichtingen, zowel van zijn eigen als van ande re regeringen, alsmede van de uit deskundigen bestaande organisaties van de OEES. Voor geval van nood De westelijke mogendheden heb ben te Berlijn een geallieerde gene rale staf gevormd, welke in geval van nood in functie zal komen. De nieuwe Engels-Amerikaans-Franse staf lijkt in verschillende opzichten op de S. H. E. A. F., het hoofdkwartier der geal lieerde expeditiele«ers tijdens de oor log. De opperbevelhebber zal pas be noemd worden in geval van agressie. De Amerikaanse generaal-majoor Maxwell D. Taylor heeft meege deeld. dat de behoefte aan een geal lieerde staf reeds lang bestond en dat de houding der Oostduitse communis ten de oprichting ervan heeft ver haast. De voornaamste taak van de staf is maatregelen te beramen voor de onderdrukking van een eventuele putch door Oosteuropese elementen. De geallieerde staf zal bestaan uit een politieke afd. die de koude oorlog behandelt; een afd. „inlichtingen" een afdeling veiligheid, waaronder de militaire politie en gevechtstroe pen resorteren, en een afdeling voor „psychologische oorlogvoering". Westduitse autoriteiten zullen aan de besprekingen in alle vier afdelingen deelnemen. Internationale smokkelbende ontmaskerd Na'maanden voorbereiding is het ae Italiaanse politie gelukt 26 leiders van 6 smokkelbenden te arresteren, die op uitgebreid terrein samenwerk ten. Sigaretten voor een waarde van 45.000 pond sterling werden in be slag genomen. Aan deze vangst ging een jacht over een wilde zee buiten de rotsachtige kusten van Italië vooraf. Ook werden een 200 ton metend schip, dat sigaretten van Tanger naar verlaten streken aan de Italiaanse kust vervoerde, een snelle motorboot en twee auto's buitgemaakt. Begin Maart ontdekten naar Tan ger gezonden agenten, dat drie smok- kclschepcn vertrokken: een schip, dat onder Nederlandse vlag voer, naar Spanje, een Noors naar het Oostelijk deel van de Middellandse Zee en een Italiaans, de thans buitgemaakte „Santo Padre". naar Italië. De „Santo Padre" viel bij Sardinië een kustpa- trouille in handen, nadat de lading op een verlaten gedeelte van de Liguri- sche kust was afgezet. Toen de „Santo Padre" per radio seinde, dat het werd achtervolgd, merkten detectives te Rome een gro te activiteit onder degenen, die van de organisatie der bende verdacht werden. Onbewust leidden deze ver dachten de politie naar spoedbijeen- komsten, die bijna gelijktijdig in vier hotels te Rome gehouden werden. Hier werden 26 personen gearres teerd. DE K.L.M. BREIDT HAAR LUCHTNET UIT. Van 16 April af, de dag waarop de zomerdiensiregeling van de K.L.M. ingaat, zal de reis van Djakarta naar Amsterdam vijftien uur korter du ren dan voorheen en slechts 45 uur in beslag nemen. Dit is bereikt door onder meer het overnachten te laten vervallen. Op de heenreis wordt nog tc Bangkok overnacht, waardoor de reisduur van Nederland naar Indone sië op deze route nog ongeveer even lang zal duren als op het ogenblik. Dit feit en het opnemen van Duitse steden in het luchtnet, waarover wij reeds eerder berichtten, en welke lijnen in samenwerking met de Belgi sche maatschappij Sabena zullen worden gevlogen, zijn de voornaam ste veranderingen, die de K.L.M. de ze zomer in haar programma aan brengt. Het accent is verder hoofdzakelijk gevallen op de verhoging van de frequentie op verschillende lijnen. Zo zal bijvoorbeeld naar Londen zes maal per dag worden gevlogen driemaal op Zondag terwijl voorts nog vijf vrachtdiensten zijn ingelegd. Verder zullen er zes diensten per week naar New York worden onder houden, hetgeen half Mei tot zeven en begin Juni tot achtmaal per week zal worden opgevoerd. CONTACT MET BELGIë OVER BESTRIJDING VAN DE VOGELPEST. Dr. D. M. Zuydam van de Ryks- seruminrichting te Rotterdam is gisteren naar België vertrokken om met de Veeartsenijkundige dienst te Brussel contact op te nemen in zake de bestrijding van de pseudo- vogelpest meldt het Alg. Dgbl Naar men zich zal herinneren is deze ziekte uit Belgic ons land bin nengedrongen. Dc Belgische auto riteiten hadden Nederland toege zegd, dat er zo spoedig mogelijk rapporten, welke men in België over het verloop, de verspreiding en de bestrijding van deze ziekte heeft opgesteld, naar Nederland zouden worden gezonden. Tot dusverre werden deze rapporten hier echter nog steeds niet ontvangen. Daar het voor de bestrijding van de pseudo-vogelpest in ons land van het grootste belang is dat men ook hier over deze gegevens be schikt is dr. Zuydam ze nu maar gaan halen. Het gevaar is te groot dan dat wij nog langer zouden kun nen wachten. Gisteravond omstreeks kwart over acht ls op de Leeuwarderweg tussen Amsterdam en Purmerend een per sonenauto op een zware trailer gere den. De drie inzittenden van personenauto, een vee-exporteur uit Leeuwarden en twee Italianen, die vee wilden kopen kwamen daarbij om het leven. De vrachtwagen die met bomen ge laden was, moest stoppen wegens motorstoring. Waarschijnlyk heeft het achterlicht van dc wagen niet gebrand. De personenauto, die af komstig is uit Friesland en vermoe delijk op weg naar huis was, reed in volle vaart op de trailer in, schoot on der de lading en werd totaal in el kaar gedrukt. De twee inzittenden die op de voorbank zaten, zijn vrij wel onmiddellijk overleden. Degene, die achterin zat overleed in het zie kenhuis. De politie was genoodzaakt het wrak van de auto geheel te de monteren om dc gewonde te kunnen bevrijden. De 19-jarigë chauffeur van de vrachtauto was zó overstuur, dat de politie hem gisteravond geen ver hoor kon afnemen. De wagen was afkomstig uit Soestdijk en op weg naar Volendam. BEURS: SCHEEPVAART VAST Het uitbreken van de dreigende staking aan Sumatra's Oostkust werd aan het Damrak niet als een baisse factor opgevat. De scherpe koersdaling van Maandag werd gis teren althans niet voortgezet en hier en daar trad zelfs het herstel,, Maandag in de tweede helft van de markt was begonnen, iets sterker aan het licht. Van een ommekeer mocht echter in het geheel niet gesproken worden. Het zeer lage niveau waarop koersen zijn geland lokt uiteraard wel eens een koper in de markt, al zijn kopers nog dun gezaaid. Ook dekkingsaankopen van contra mine doen zich voor. Aangezien er evenwel geen enkel bericht was, dat stimulerend op de markt werk te. was het verloop bijzonder on geanimeerd. Het zag er zelfs naar uit, dat de omzet van Maandag (1.6 millioen gulden) maar nauwe lijks gehaald zou worden. In de al gemene onzekere tendens vormde de scheepvaartmarkt een uitzonde ring. Hier overheerste van het be gin af een gedecideerd vaste stem ming. Scheepvaartpapieren lagen verscheidene punten hoger cn voor al de op Indonesië varende lynen waren behoorlijk in herstel, waar door Rotterdam/se Lloyd tot 125 en de „Nederland"* tot 135 opliepen. Cultuurfondsen waren aan lichte fluctuaties onderhevig, maar lagen algemeen toch boven het vorige slotnirveau. Een herstel van 2 procent viel voor de leidende cul tures te bespeuren, maar het hoog ste punt van de dag bleef niet over al behouden. De internationale fondsen hadden een zeer rustige markt en lagen enigszins onregelmatig. Alle bin nenlandse industriefondsen ont moetten lichte vraag. Ongeveer t 80.000 verdween in hun zakken Bij het verdere onderzoek van de Koningklijke Marechausseee naar de malversaties in 't militaire post kantoor aan de Jacob van Lennep- straat is komen vast te staan, dat dit ongure bedrijf reeds maanden aan de gang was en hier naar ruwe schatting een bedrag van f 80.000 uit doorge lichte brieven in de zakken van mili tairen, die met de controle van deze past waren belast, verdween. Meldden wij enige tijd geleden enkele arresta ties in deze zaak, thans bevinden zich reeds dertig verdachten in arrest. Ruim twintig van de aangëhoudenen waren alweer in de burgermaat schappij teruggekeerd de overi gen deden nog dienst. Het clandestien zenden van geld uit Nederland naar militaire in Indonesië kwam veel voor. Op de zwarte markt maakten de jonge mannen in Indonesië gemiddeld het driedubbele voor het hun toegezon den bedrag, In het militair post kantoor werden de brieven echter met een röntgen-apparaat gecon troleerd en zo konden de militairen direct vaststellen of er clandestien geld werd overgemaakt. De ver dachten openden deze brieven en staken het geld in hun zak inplaats van deze correspondentie aan d( douane-recherche af te dragen. Zij veronderstelden dat dit spelle tje wel nooit zou uitkomen, want wie clandestien iets wegstuurt, durft later meestal niet te reclame ren, wanneer zijn zending niet is aangekomen Toch was er iemand, die aangifte deed. Van deze aange ver was tol driemaal toe een zen ding met eer. vry groot bedrag on derschept en spoorloos verdwenen. Het onderzoek begon en spoedig HET DEENSE MELKVEE VRIJWEL VRIJ VAN T.B.C. De Deense melkveestapel is thans vrijwel geheel vrij van t.b.c. gemaakt, aldus vernemen wij uit gezaghebben de bron, en van 1 Augustus aanstaan de af zullen de melkfabrieken, die het Deense kwaliteitsmerk wensen te gebruiken, geen melk meer mogen aannemen van vee, dat niet vrij van t.b.c. is verklaard. In 1892 schatte men het percentage van met t.b.c. besmet Deens vee op zeventig a negentig procent. Thans zijn er nog een driehonderd tal niet van t.b.c. vrije veestapels in het land en men acht het waarschnijlijk, dat deze ook in de nabije toekomst zul len verdwijnen door toedoen van de nieuwe maatregel. Hoewel professor Bernhard Bang reeds in 1892 een actie begon om de veestapel vrij te maken van t.b.c., heeft het in werkelijkheid slechts 16 jaar gekost om het huidige resultaat Ie bereiken. Bang wist een wet aan genomen te krijgen, die de weg open de voor de eerste maatregelen, en an dere wetten volgden in de jaren om de eerste wereldoorlog, maar met het eigenlijk werk werd niet begonnen voordat de Deense zuiverorganisatie in 1934 besloten had in het gehele land een actie op touw te zetten voor de volledige uitroeiing van deze ziekte. Sinds 1935 heeft de Deense staat 2! j millioen kronen per jaar uitge geven om de strijd tegen de t.b.c. te steunen, deels voor proeven, deels ter bestrijding van de kosten voor het slachten van besmet vee en voor con trole en propaganda. Besmette koeien werden nog ge bruikt voor fokdoeleinden, maar de kalveren, die bij de geboorte vrij van t b.c. waren, werden bij het moe- deraier weggehaald en zo voor de ziekte gevrijwaard. De melkfabrieken hebben tot nog toe ook melk aanvaard van besmette veestapels, maar met ingang van 1 Augustus zal ook hier een einde aan komen, wanneer de fabrieken ten minste boter met het Deense kwali teitsmerk willen exporteren. Daar dit merk in de practyk van het hoogste belang is voor de fabrie ken. verwacht men dat de laatste paar honderd veestapels waar nog b.c. heerst zeer spoedig verdwenen zullen zijn. Men hoopt in Deense landbouw- kringen, dat door dit nieuwe besluit de naam van het Deense kwaliteits merk op de wereldmarkt versterkt zal worden. tair, die in zijn diensttijd grote ver teringen had gemaakt op het Leid- seplein. Op zijn arrestatie volgde spoedig de aanhouding van een lan ge lijst van verdachten. Er was geen controle op de militairen, die met het doorlichten waren belast. Met drie van hen, die dit werk verricht ten, en wie de verleiding te mach tig was geworden, begon de narig heid. Later hadden ook de anderen meegedaan N.v.d.D. BOMINSLAG BRACHT VOORRAAD SCHOENEN AAN 'T LICHT. Venlo heeft beslotene, met de fir ma J. T. te Venlo een dading aan te gaan, waarby de gemeente f 6000 zal betalen wegens door de gemeen te na een bombardement tijdens de oorlog verkochte en gratis verstrek te schoenen uit de voorraad van de firma. Deze schoenen waren tenge volge van een bominslag uit een schuilhoek geslingerd. Zij werden door de toenmalige burgemeester in beslag genomen, nadat de firma had geweigerd ze aan het publiek te ver strekken. Ongeveer 3000 paar schoe nen zijn toen door de gemeente deels verkocht (voor een bedrag van ƒ200) en deels gratis aan het publiek verstrekt. Tuinder mikte op spreeuw maar trof een voorbij-varende schipper „Wat heb ik er aan, dat u deze jongen in de gevangenis stopt. Laat men mij liever een behoorlijke scha devergoeding geven", zo liet zich gis teren voor het Hof een schipper uit, die, toen hij op een dag in Juli onder Heemstede met zijn schuit voer, plot seling een kogel in de borst kreeg. De man viel te water en zou zeker verdronken zijn, indien zijn broer hem niet te hulp was gekomen en hem in bewusteloze toestand op het droge had gebracht aldus het „N. v. d. D." Bij onderzoek bleek, dat een 24- jarige tuinder uit Lisse die dag met een buks van zyn baas op de spreeu- wenjacht was geweest. Hij had de vrouw van zijn baas gevraagd hem de buks mee te geven voor zijn pa troon. Maar dat was niet waar En zelf ging hij toen op de spreeuwen- jacht. Daar het één uur in de namid dag was, meende hij dat iedereen aan het schaften was en hij veilig kon schieten. Bovendien wist hij niet, dat de buks verder dan 100 meter droeg. Hij legde aan op een spreeuw, maar miste. De kogel raakte de voorbijvarende schipper, die drie we ken in een ziekenhuis moest worden verpleegd. Men was er niet in ge slaagd de kogel te verwijderen. Volgens de behandelende genees heer was er alle kans, dat deze langs natuurlijke weg zou verdwijnen en het slachtoffer geen blijvend letsel zou ondervinden. Maar de getroffene als getuige gehoord, deelde mede, dat hij in zij nwerk nog veel last on dervond van de kogel. Hij was kort ademig en voelde nog steeds veel oiin. zodat hij tengevolge van het schot hinder 'n zijn werk had. Na een eis van vier weken hech tenis was de dader door de politie rechter te Haarlem veroordeeld tot zes weken hechtenis. Van dat vonnis kwam hij thans voor het Hof te Am sterdam in hogei beroep. De procu reur-generaal. mr. Hoeffelman, acht te het vonnis volkomen terecht ge wezen en eiste bevestiging. Arrest over veertien dagen. HAAGSE POLITIERECHTER. Het hondje ging er vandoor. Het hondje van V. te Zevenhoven ging er vandoor en kwam op het erf van de landbouwer J. J. J. K. te Zevenhoven terecht, waar het WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) KOUDERE NACHT Vannacht in het algemeen weinig bewolking en plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen over dag weer meer bewolking, maai overwegend droog weer. Zwak ke tot matige wind hoofdzake lijk tussen Zuidwest en Zuid. Iets hogere midd.agtemperaturen meteen een jacht op de konijnen begon. De landbouwer greep een jachtgeweer en loste een schot ha gel. Daarna ontstond er ruzie tus sen V. en K. bij welke gelegenheid mishandeling werd gepleegd en V. een gaatje in het hoofd kreeg. Erg was dat niet geweest, zo had de dokter geconstateerd, doch we gens mishandeling stond de land bouwer terecht. Hij zei Uit zelfver dediging te hebben gehandeld, het geen de Officier zo niet geloofde. De eis luidde f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Doch de rechter zag wel reden tot noodweer, en verleende ontslag van rechtsvervolging. „FAIRSEA" BRACHT BIJNA 1900 MILITAIREN. Terwijl de Kon. militaire kapel speelde, begon hedenmorgen de ont scheping van de „Fairsea", het troe pentransportschip dat bijna 1900 mi litairen van Indonesië naar Neder land terugbracht. Alvorens de ont scheping aan de Lloydkade begon, werden enige welkomstwoorden ge sproken. HERZIENING WONINGWET. Naar wy vernemen is de Staats commissie van den Bergh voor de herziening van de Woningwet dezer dagen met haar werk gereed geko men. Het rapport zal op 15 April aan de regering worden aangeboden. Kort daarna kan de publicatie wor den verwacht. OOSTENRIJKSE WONINGEN IN DE GEMEENTE ALKEMADE. Enkele dagen geleden heeft men in een niet nader te noemen vuur rood dagblad enkele mihder waar derende woorden gewijd aan de in Alkemade in aanbouw zijnde en gedeeltelijk reeds gereed gekomen Oostenrijkse woningen. Aangezien wij gelukkig tot de vele niet-abon- né's van dit blad behoren, hebben wy dit alleen maar van horen zeg gen, en behoeven hierop dan ook niet verder m te gaan. Temeer daal de inwoners van Alkemade immuun zijn voor dergelijke agitaties en lie ver met eigen ogen een nuchter oordeel vellen. Om hen dit te vergemakkelijken is onze fotograaf naar Nieuwe We tering getogen en heeft enkele op namen gemaakt van deze zo goed als gereed gekomen huizen. Alleen de schilder, stucadoor e.a. behoeven had de - marechaussee succes. Zij aan het geheel nog de laatste hand kreeg aanwijzingen tegen een mili- te leggen. Ook wij zijn naar Nieu- Mitliaenen veldmuizen Öedteiyen de dartiende aayat „Besmette streken" komen overal voor Duizenden hectaren bouw- en wei land hebben de veldmuizen vorig jaar ondergraven cn kaalgevreten. Passen de boeren dit jaar niet bij zonder op hun tellen, dan zal ook van de komende oogst een deel der gewassen verloren gaan. Er trippe len weer millioenen muizen door het veld! Dit jaar zullen de boeren, die schade ondervinden, moeilijk kunnen volhouden, dat zy zonder schuld zijn. Reeds meer dan een jaar hebben 't departement van Landbouw, de Plantenziektekundi- ge Dienst en de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst voortdurend te gen 't gevaar gewaarschuwd en aan geraden muizenkorrels te strooien aldus vertelt „Parool". Wij zijn met een boer over zyn weilanden gelopen, waarin het krioelde van de muizengaatjes en de karakteristieke muizenpaadjes. Hier en daar springt een muis door het gras, grijsbruin, groter dan een huismuis, haast zonder staart. De boer laat uit een fles een aantal korrels muizentarwe in de gaatjes lopen. In ieder gaatje, hij mag er niet één overslaan. Een verschrik kelijk vermoeiend, vervelend en tijdrovend werk. Maar het loont de moeite. Als we na een paar uur te rugkeren, liggen de eerste dode muizen reeds in het gras. En mor gen zullen er duizenden slachtof fers onder en op de grond zijn. In de Betuwe, in het Noorden van Brabant en in Limburg zijn vele landerijen waar het krioelt van de muizen. Maar ook elders in het land zijn „besmette" streken te vinden. Bijna overal waar wat vas tere gronden zijn verrichten de die ren hun vernielend werk: in Zuid en Noord-Holland, in Utrecht, Overijsel en Friesland. In de zand streken heeft men de minste last, daar vallen de holen te gauw dicht, en zelfs een veldmuis is op haar gemak gesteld! Een dorre twijg. De veldmuis verzadigt zich niet alleen boven de grond aan de ge wassen, maar ook onder de grond aan de wortels, waardoor de plant afsterft. Ze knagen zelfs aan de wortels van jonge vruchtboompjes, die men dan als een dorre twijg met één hand uit de grond kan trekken. Hoeveel er zijn? Niemand die het weet. Maar drie tot vijf op een vierkante meter is geen bijzonder heid. Dat betekent 30.000 tot 50.000 muizen op een hectare. Niet moei lijk te berekenen, hoe gauw het voor een bepaalde streek in de mil lioenen loopt. Een muis kan in een seizoen 50 en zelfs belangrijk meer jongen hebben en ook haar oudste kinderen hebben hetzelfde jaar al weer jongen. De veldmuizen kunnen dit jaar een ernstige bedreiging voor de oogst worden, heeft ir. A. J. Ophof die zich met de ratten- en mui- zenbestrijding bezighoudt van de Plantenziektenkundige Dienst ons verteld. Op serieuze wijze zal we Wetering getogen en ook naar Roelofarendsveen om deze huizen met eigen ogen te aanschouwen, Aangezien wij, wat de technische details betreft niet deskundig zijn, hebben wij ons tot de gemeente architect de heer Th. J. Deen, ge wend, en met deze gegevens ver rijkt. zullen wij trachten deze hui zen te beschrijven. Wij bepalen ons hiertoe tot de acht huizen te Nieuwe Wetering, welke, gebouwd aan de Voorweg, in de vorm van een rechthoek zijn opgesteld, n.l. vier op de Wester lengte, geflankeerd door twee aan de Noord en twee aan de Zuidzijde, allen met de voorgevel gericht naai de Voorweg. Als wy de deur bin nengaan komen wij in de ruime vestibule, waarin de trap is gele gen. Onder deze trap bevindt zich een keldertje met kelderkast. Begeven wij ons nu naar de woonkamer met eethoek. In tegen stelling met de eertijds in ons blad gepubliceerde tekening worden hier de pilaren als afscheiding tussen woonkamer en eethoek vervangen door een onderslagbalk met omlijs ting. Dit vertrek wordt normaal ge schilderd en behangen. Een groot venster zorgt voor ruime verlich ting met aan de andere zijde een tuindeur, waarnaast tevens een iets kleiner venster is aangebracht. Ongeveer in het midden is de schoorsteen aangebracht, zodat men van hieruit met een stookgelegen- heid beide kan verwarmen. Vanuit de eethoek gaan wij via een deur naar de keuken. Hierin is een graniet aanrecht met aan de zij wand betegeling aangebracht. Voorts diverse kasten, zoals die in iedere keuken gebruikelijk zyn, en ook is hier een stookplaats met wasemuitlaat. De lambrizering is van beton-emaille. Vanuit de keu ken heeft men toegang naar de gang-(vestibule) en ook naar de bijkeuken, waarin W.C. en douche cel. Deze douchecel is zo gemaakt, dat men hierin ook een wasmachi ne kan plaatsen, wat tevens een groot gemak betekent voor de wa terafvloeiing. Vanuit de vestbule heeft men ook toegang tot een an- op grote schaal muizentarwe uitge zet moeten worden. Zeventien ge- meenten in Noord-Brabant hebben1 der vertrek, dat naar verkiezing in de bestrijding bij verordening ver-| gericht kan worden tot gelijkvloer- plicht gesteld. se slaapkamer o( eventuele andere bestemming. (Foto Van dei- Horst). Deze kamer is ongeveer gelijk aan de twee slaapkamers boven, al len voorzien van ruime vensters. Tevens bevatten deze per kamer een hang- en twee legkasten, en is er ruimschoots plaats voor twee tweepersoons-ledikanten. Dit in gro ve trekken wat het inwendige be treft. Tussen de huizen onderling is een brandvrije brandgevel tot aan de pannen en uitstekend tot buiten de houten buitenbekleding, aangebracht. Wat de bouw van de huizen te Roelofarendsveen betreft is nog te vermelden, dat men zich hier niet aan strakke lijnen gehouden heeft, maar deze huizen als het ware ge zaaid staan, zodat men een apart villadorp heeft weten te verkrijgen. In het midden is een open terrein gelaten, waar de gemeente een speelterrein voor de kinderen had gedacht. Aan het particulier initia tief wordt overgelaten om dit in eensgezindheid uit te werken. Alle woningen zijn in een mooie dieprode kleur geschilderd en be dekt met rode pannen. Dit past ge heel in de landelijke sfeer waarin zij zijn geplaatst. Voorts wordt bij de bouw te Roe lofarendsveen reeds gewerkt aan de straataanleg, waarbij, om in de sfeer te blijven, voor het trottoir rode tegels zullen worden gebruikt en men ook reeds werkt aan de toe- gangsbrug naar de Langeweg te Roelofarendsveen. In overleg met een tuinarchitect zullen de tuinaanleg en beplantin gen worden uitgevoerd. Voorts zal bij ieder huis nog een bijpassende grote vrijstaande schuur worden gebouwd. Natuurlijk het zijn montage wo ningen, maar toch maakt de alge hele aanblik een voortreffelijke in druk. Zien wij de grote woning nood en de vele bestaande bouw vallige woningen ter plaatse, die als het ware moeite hebben om staan de te blijven, dan is deze bouw ten volle verantwoord. Onze indruk is het: zijn degelijke huizen en het beste bewijs hiertoe levert wel de aa emer zelf,, die in Nieuw Ven nep een zelfde woning voor zich zelf doet plaatsen. Over 14 dagen zullen er 8 woningen te Nieuwe- Wetering betrokken kunnen wor den, en eind Mei de 36 te Roelof arendsveen, de 7 te Oud-Ade en de 9 te de Kaag. De voortvarendheid en het initiatief van de gemeente Alkemade zyn tcnvolle te waarde ren.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2